Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Będą ostre kary dla pijanych kierowców

(26)
Premier Donald Tusk ogłosił rządowe plany walki z pijanymi za kółkiem. Brzmią interesująco, ale diabeł siedzi w szczegółach.
 • 2014-01-07 21:13 | zkirkor

  tanie alkomaty

  We Francji alkomaty sa obowiazkowe w kazdym aucie. Jednorazowe kosztuja kolo 2 Euro. Wiec o co ten krzyk?
 • 2014-01-07 21:28 | remm

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  Nie rozumiem, w jaki sposób posiadanie alkomatu miałoby zniechęcić kierowców do jazdy po pijanemu (chyba że Tusk miał na myśli mechanizm blokujący zapłon pod wpływem alkoholu w wydychanym powietrzu, ale to raczej nie wchodzi w grę). Ludzie odpowiedzialni, którzy często piją np. wino do obiadu, zwykle kupują sobie alkomaty bez prawnego przymusu, a nieodpowiedzialni i tak będą jechać niezależnie od wskazań urządzenia.

  Niewątpliwą korzyść odniosą natomiast producenci i importerzy alkomatów należący do krewnych i znajomych polityków partii rządzącej.
 • 2014-01-07 22:12 | perspektywa

  ..i alkomaty w każdym samochodzie

  Wszystkie kary i kodeksy można uzasadnić, jednak co z tymi alkomatami w samochdzie ? Więc idźmy dalej, alkomat w każdym domu, przy motorze i rowerze, jachcie i kajaku, na każdym stanowisku pracy. Upraszczając, każdy Polak nosi alkomat - jak zegarek.
 • 2014-01-07 22:37 | Lucjan

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  Recepta na rozwiązanie problemu pijanych kierowców jest prosta. Zdecydowanie trzeba podnieść granice do 0, 8 a nawet 1 promila (tak jak w niektórych państwach i stanach USA). Sądy nie chcą skazywać na wysokie karty, bo wiedzą, że to głupota wsadzać ludzi do wiezienia za jazdę po dwóch piwach, a jakie to zagrożenie. A u nas wypije jedno piwo i już ma 0,2 i zabieramy prawko. Nikt po takiej ilości alkoholu nie traci orientacji. Opóźniona reakcja, niewłaściwa koordynacja zaczyna się powyżej jednego promila. Z rowerzysty, co pod sklepem wypił piwo i wracał do domu, zrobili przestępców, a teraz się tego wstydzą i wycofują po cichu zmieniając przepisy. Mamy wiec taką sytuację, że sądy wymierzają niskie kary, kierowcy się nie boją, dalej jadą po pijaku, nawet bez prawa, które wcześniej stracili. Powstała sytuacja, że jest surowe prawo, ale nikt go nie przestrzega. Zrobić tak jak w USA (tam działa podobnie, jak u nas prawo zwyczajowe, że wypić czasami wypada, a nawet potrzeba). W większości stanów jazda do 0, 8 jest traktowana jak wykroczenie, w niektórych dopiero jak go załapią po raz drugi to traktowany jest surowiej. Karać surowo trzeba jednie jak spowoduje wypadek, zabił odpowiada tak jak za zabójstwo. Skoro godzi się jechać po pijanemu to musi się liczyć z tym, że może kogoś zabić. Wystarczy dwa pokazowe wyroki, skazanie na dożywocie i każdy się zastanowi, czy warto ryzykować. Dodatkowo zmienić działania policji. W ciągu ostatnich 2 lat (przejechałem ok. 60 tys. km) policja zatrzymała mnie tylko raz, za przekroczenie prędkości. Dlaczego nie kontrolują stanu trzeźwości. Niech robią akcje i kontrolują wszystkich bez wyjątku, dmuchnie i następny (bez wypisywania głupot w notatnikach). Można wykorzystać świetnie do takich akcji kierowców stojących rano w korkach. Nic tak nie rozzuchwala jak niekaralność. Jadę po alkoholu, bo jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że mnie skontrolują. Proszę przekazać decydentom, te moje proste pomysły na załatwienie problemu pijanych kierowców i skończyć te bzdurne dyskusje, które do niczego nie prowadzą. ""
 • 2014-01-07 23:04 | Lester

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  Ciągle słyszę i czytam, że bez edukacji żadne kary nie zmniejszą pijaństwa wśród kierowców. Chyba zupełny kretyn , który dostał prawo jazdy, jeszcze nie dowiedział się jak wypity alkohol wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Każdy kurs prawa jazdy wbija ten fakt do głowy. I co? Ano ciągle piją licząc na to, że nawet jak ich złapią to jakoś się wykręcą. Może coś dostaną, ale w zawieszeniu. Jakoś to będzie.
  Jedyny sposób na takich delikwentów to uderzenie po kieszeni. Pijesz to będziesz miał 100% pewności, że zapłacisz. A jak nie zapłacisz to masz coś co komornik może ci w każdej chwili zająć. Samochód! I tak nie będzie ci potrzebny bo wcześniej stracisz prawo jazdy.
 • 2014-01-07 23:26 | jpet

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  Gdzie jest policja? Byłbym ciekaw, ile patroli drogówki "obsługuje" całodobowo Warszawę? Z obserwacji wnoszę, że takowa pozostaje w głębokim kamuflażu lub - co na jedno wychodzi - nie istnieje. Cóż, pańskie oko konia tuczy. Panie Premierze,pańskie a nie Pańskie. Niestety, co ruch (Pański) to katastrofa.
  Nawiasem mówiąc, jedynie lizus zdobny może uznać, że ...." rządowe plany walki z pijanymi za kółkiem. Brzmią interesująco,ale diabeł siedzi w szczegółach. " Jeśli "szczegółem" jest wchodzące władzy w nawyk drwienie z konstytucji i trójpodziału władzy - to gratuluję.
 • 2014-01-07 23:45 | Eau de Cologne

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  We Francji limit alkoholu we krwi jest wyzszy niz w Polsce... mozna wypisc np. jeden, lub dwa kieliszki wina.

  P.S. "Jednorazowy" alkomat to urzadzenie podobne do uzywanego kiedys przez milicje "balonika". Mozliwosc popelnienia duzego bledu. Urzadzenie pozbawione jakichkolwiek
  certyfikatow. I co bedzie jezeli wyniki naszego "jednorazowego" testu beda roznily sie zasadniczo od wynikow testu (urzadzenia) posiadanego przez policjantow?
 • 2014-01-07 23:57 | divak2

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  @zikkor
  Wiesz, w aptece niektóre lekarstwa też są warte kilkaset złotych, a płacisz za nie 10PLN. Dorzucisz się do refundacji?
 • 2014-01-07 23:59 | ksylamit

  A kto to taki ten "pijany kierowca"?

  Graniczne stężenia alkoholu we krwi łatwo wyguglować, ale w skrócie:

  GB, F, IRL: 0,8‰
  UA, BY, RO, H, CZ, SK: 0‰
  większa część cywilizowanej Europy: 0,5‰

  Czy metabolizm Anglika jest krańcowo różny od metabolizmu Białorusina albo Czecha?
  A może kraje postsowieckie leżą w innej strefie klimatycznej?

  Wygląda na to, że pijany jest ten, kogo rząd w swej światłości za pijanego uzna...
 • 2014-01-08 00:18 | ksylamit

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  bo ktoś nas propagandowo chce zrobić w konia:
  http://wyborcza.pl/1,100503,6828746,Morderca_jest_kims_innym__niz_to_opisuja_media.html

  No tak, wybory (europarlament, prezydent, sejm/senat), trzeba się wykazać!
 • 2014-01-08 00:44 | Adam 2222

  wygląda, ze któryś z ministrów Tuska ma "kontakt" z producentem alkomatów. Unia Wolności już nam wciskała podobny kit i okazało się ze jeden z jej posłów był producentem. Pytanie, dlaczego na Zielonej Wyspie Tuska, Polacy chleją więcej niż za Hitlera ?

 • 2014-01-08 02:33 | Archi

  Archipelag Gułag

  A co z szubienicami?
  Wzdłuż "Autostrady Wolności" i autostrady "Solidarności" powinny być eksponowane. Na nich powinni dyndać kierowcy po kielichu, ale już bez ducha, ku uciesze gawiedzi podróżującymi tymi arteriami.
  Za połowę forsy która dostaniemy od "starej Europy" tzn. ok 150mld zł powinniśmy wybudować kilkaset gułagów.To bardzo ważne inwestycje w sam raz kiedy ustawa Donka zacznie wejdzie w życie.
 • 2014-01-08 07:15 | axiom1

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  Premier bez kwalifikacji, historyk, nawet kioskiem Ruchu nie kierowal, znacznie grozniejszy od pijanego kierowcy.
 • 2014-01-08 09:00 | rtr

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  Kosztowne zagrywki pod publiczkę. Facet, który skasował kilka osób z pewnością intensywnie myślał wcześniej. Drakońskie przepisy niczego nie zmienią.
 • 2014-01-08 09:30 | Saurom

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  Warto byłoby na początek egzekwować przepisy a nie wymyślać nowe ponadto według informacji zawartych w najnowszym felietonie Widackiego wypadki śmiertelne dokonywane przez pijanych to zaledwie 5% a 95% to ofiary trzeźwych kierowców dlaczego więc nie Tuskusu nie zajął się nimi czyżby chodziło o propagandę w obliczu zbliżających się wyborów odwrócenia uwagi od afer polityków PO. A może chodzi o to, żeby dać zarobić koledze z boiska, który trafem ma firmę produkującą alkomaty.
 • 2014-01-08 09:38 | PAK

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  Ale kto refunduje?
  "Kilkaset złotych" zapewne dotyczy urządzeń innej klasy niż wymagane we francuskich samochodach.
 • 2014-01-08 10:00 | Obserwer

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców, pożyjemy zobaczymy

  Znowu podniecacie się blaga, populizmem i omamianiem Was przez kolejny aspekt tragicznego zdarzenia w następie tępoty umysłowej sprawcy oraz bezkarnego i tolerancyjnego wymiaru sprawiedliwości w tym kraju wobec tego typu osobników.

  Pisanie , że cos teraz stanie się i będzie, jest pobożnym życzenie i na miarę populistycznego szerzenia zamętu w celach propagandowych. Jak widać dajecie się w tą banialukę wciągnąć z łatwością.

  Zawsze jak nie widomo o co chodzi to chodzi o zarobienie paru przysłowiowych groszy. Tu wchodzi w grę grosz politycznego populizmu i grosz zarobienia na produkcji np. alkomatów. Proste jak konstrukcja cepa.

  Dla obywateli mających styczność z prawem wiadome jest o istniejących od dawna, wachlarzu ostrych i restrykcyjnych kar dla wczorajszych, dzisiejszych i generalnych długodystansowych pijaków w tym ulubionym kraju, mimo wszystko.
  Sianie propagandy przez polityków różnej maści w istniejących mediach jest kolejnym blagierstwem, gdyż jak zawsze diabeł istotnie tkwi w szczegółach polskiej mentalności i ten szczegół zgoła przeniósł się, niestety, na wymiar. Tym wymiarem są sądy w osobach sędziów, którzy również w osądzanych sprawach mają wpojony szczegół tolerancji i pobłażliwości dla pijanicy jak większość tego społeczeństwa.

  Kolejny raz bronie naszego prawa przed bałamutnym jego obwinianiem i przed kolejną próba jego psucia z powodów wyuzdanej i bezszczelnej chęci zaistnienia w odpryskach imaginacji politycznej na bazie uchwycenia szczegółu diabelnego planu i żerowaniu na ludzkiej tragedii.

  Otrzeźwienia na każdej płaszczyźnie życzę w Nowym Roku!
 • 2014-01-08 10:34 | divak2

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  Tak, można kupić, na allegro na przykład, urządzenia w cenie od 6,49 zł, ale to są w zasadzie generatory liczb losowych inicjowane dmuchaniem. Mówiąc po ludzku, dokładność ich jest żądna, a od niej zależą konsekwencje prawne. Nie mówiąc już o tym że warunki przechowywania w samochodzie (przegrzanie latem i zmarznięcie zimą) mogą dodatkowo wpłynąć na ich parametry. Dwa pytania:

  Co zrobisz jak twój alkomat za 10-15 złotych (jak to widzi Premier) wykaże 0,18 promila, a potem, przy kontroli drogówki okaże się że masz 0,21 promila?

  Czy ten pajac z Kamienia Pomorskiego, jakby miał alkomat i dmuchnął w niego, to by się przestraszył wyniku i zadzwonił po taksówkę?
 • 2014-01-08 10:44 | wnukmarek

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  Pan D. Tusk i jego ministrowie każdego ranka powinni być sprawdzani alkomatem i przez psychiatrę czy psychoanalityka, bo ich niektóre decyzje wyglądają jak po ciężkim kielichu lub dragach. Najlepiej byłoby dla nieudolnego premiera rządzić dekretami.
  Tymczasem prawo nie jest najgorsze, lecz słabo wykonywane. Poza tym profilaktyka. Ja ostatnio byłem sprawdzany na obecność alkoholu jakieś 10 lat temu (a jeżdżę praktycznie codziennie) i to w sytuacji karambolu, w którym byłem pierwszym poszkodowanym, a kilkanaście aut później wpadało jedno na drugie i przyjechało chyba z 8 radiowozów. Przed tą sytuacją jakieś jeszcze 5 lat wstecz kontrolowano mnie i stan techniczny auta, policjant kazał mi chuchać, bo nie miał alkomatu. W czasach od 1972 roku do 1990 byłem kontrolowany i sprawdzany na trzeźwość po kilka a nawet kilkanaście razy w roku, stale jadąc widywało się kontrole. Wniosek prosty, ktoś kto ma prawo jazdy kilka czy kilkanaście lat i nie był sprawdzany, czy tylko z 1 raz czuje, że nic po pijanemu mu nie grozi, bo prawdopodobieństwo wpadki wynosi promil. To samo dotyczy tych jeżdżących bez pozwolenia. Z reguły zatrzymują pijanych, gdy już jest kolizja czy wypadek. I uważam, że tu jest pies pogrzebany. A obowiązkowe wprowadzanie alkomatów posłuży tylko różnym kolesiom i innym hienom, którzy na tragediach drogowych zarobią kokosy. Policja ma zarabiać wg dzisiejszych standardów tuskowych. Pół roku temu dostałem pierwszy od 20 lat mandat i chyba 2 punkty, bo w pobliżu lotniska nie było gdzie na chwilę stanąć, bo to miejsce dla zysków, stanąłem na 2-3 minuty i już mandat, a radiowozów i zajętych przez policję miejsc multum.
  Te ostatnie decyzje są z tych o kastrowaniu pedofilów, ośrodek jest,za ciężką kasę, ale nie było tam i chyba nie będzie osadzonych, a już na pewno wykastrowanych zboczeńców. Do czego dotknie się premier ze swoimi "zderzakami" to spartaczy. To takie doraźne, pozorowane rządzenie, psujące coraz bardziej państwo.
 • 2014-01-08 12:09 | Stary Polak z PRL-u

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  Zabawny nam się zrobił don Donaldhinio. Szkoda że nie jestem premierem. Porządziłbym sobie. To naprawdę coraz łatwiejsze zajęcie.Wymaga coraz mniej wiedzy. Wystarczy czytać tabloidy i mendia, a chwilę potem dekrecik, dekrecik, dekrecik. A co? Każdy rządzić może, raz lepiej, raz gorzej.""
 • 2014-01-08 12:17 | jvzvm

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  Zapowiedzi,zapowiedzi,zapowiedzi...
  dla zaspokojenia żądań gawiedzi.
  Łatwo i prędko premier proponuje.
  Zobaczymy, kiedy i jak je zrealizuje?
 • 2014-01-08 12:39 | zet

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  "W czasach od 1972 roku do 1990 byłem kontrolowany i sprawdzany na trzeźwość po kilka a nawet kilkanaście razy w roku, stale jadąc widywało się kontrole. "

  Nie chcę fantazjować,lecz czasami ilość kontroli zależy od podejrzeń policjanta,który ocenia kierowcę "po wyglądzie". Też czasami jeżdżę ale jak dotychczas, bez dmuchania.
  Najnowszy pomysł ekipy pana Tuska,trzeba ocenić,że idzie w dobrym kierunku,lecz z pewną przesadą . Szkoda,iż nie powiedzieli na jaki cel przeznaczą orzekane w sądach nawiązki. Wydaje się jednak,że potrzebne jest znaczne zróżnicowanie odpowiedzialności. Kierowca po "pierwszym razie",powinien tracić prawo jazdy na 1 rok/jeśli nie spowodował wypadku/.Po tym terminie obowiązkowy ponowny,pełny kurs i egzamin. Kiedy drugi raz mu się tak zdarzy/niezależnie od upływu czasu od pierwszego/, czas zatrzymania prawa jazdy nie powinien być krótszy od 3 lat/jeśli nie spowodował wypadku/. Inaczej należy traktować tych, którzy będąc pod wpływem/alkohol,narkotyk,substancja obniżająca sprawność/powodują wypadek. W takich przypadkach, okres zatrzymania prawa jazdy nie powinien być krótszy od 5 lat, do dożywotniego/ocena sądu/. Z przepisu powinien wynikać obowiązkowy przepadek pojazdu pijanego wypadkowicza,prócz orzekanej nawiązki i innych kar.
  Nakazywanie posiadania alkomatów w pojazdach jest pomysłem nietrafionym. Bo niby w jakim celu? Narkotyków i innych substancji obniżających sprawność nie wykrywa.
  Problemem będzie/przynajmniej na początku/ wyegzekwowanie nakładanych sądownie zakazów. I w tych przypadkach musi zadziałać surowość prawa. Samochód prowadzony przez pozbawionego uprawnień,stanie się środkiem do popełnienia przestępstwa i powinien obligatoryjnie być odbierany i w najkrótszym terminie licytowany lub złomowany. Nieuchronność kary i surowość prawa wobec recydywistów w wielu krajach znacząco wpływa na stan bezpieczeństwa,nie tylko na drogach.
 • 2014-01-08 12:49 | AS

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  Alkomat-mądremu niepotrzebny a głupi i tak nie użyje!
 • 2014-01-08 18:03 | kordirko

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  Trochę liczb - za raportem Komendy Głównej Policji "Wypadki drogowe w 2012r" http://dlakierowcow.policja.pl/download/15/115687/KSP_okladki_148_5x210_5grzbiet.pdf

  Liczba zarejestrowanych pojazdów w 2011r - ok. 25 mln.
  Przyjmując cenę alkomatu wg Tuska 20 zł - da to sumkę 0,5 mld.
  A jeśli jakieś lepsze alkomaty za 100 zł - to 2,5 mld zł.

  0,5 - 2,5 mld nowego "podatku" dla kierowców.
  Tylko czy wydanego sensownie ?

  Inne liczby:
  - liczba wypadków spowodowanych przez OSOBY nietrzeźwe - 9,2%, śmierć w nich poniosło 13,3% ogółu zabitych ogółu, oraz 8,9% ogółu rannych
  - liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych KIERUJĄCYCH - 7.7% (% zabitych i rannych nie podano - można przyjąć poniżej 10%)

  Wypadki z winy kierujących - 3 główne przyczyny dające w sumie 69% ogółu zdarzeń oraz 67% ogółu zabitych:
  - Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu 28,3% - 42,2 % ogółu zabitych
  - Nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu 26,2% - 15,1 % ogółu zabitych
  - nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego 14,5% - 9,6 % ogółu zabitych

  To ja proponuję te nowe 2,5 mld podatków zamiast na alkomaty przeznaczyć na fotoradary, lepsze oznakowanie skrzyżowań i odblaski dla pieszych.
  Da to zdecydowanie lepszy efekt w zmniejszeniu % wypadków i zabitych, bo zostanie wydane na te przyczyny, gdzie ginie 70% zabitych, a nie poniżej 10% zabitych przez pijanych kierujących.
 • 2014-01-08 20:47 | taki jeden

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  Jedynym skutkiem ostatnich drogowych tragedii których sprawcami byli pijani kierowcy, będzie ukaranie kierowców trzeżwych, którym Tusk nakazuje wyposażyć się w alkomaty i to obowiązkowo.
  W tym kraju robi się coraz bardziej duszno. Czekam na kolejny pomysł, w jaki kolejny gadżet wyposażyć pojazdy kierowców, żeby mógł ktoś zarobić?
  Może wprowadzić obowiązek wożenia wiadra ze smołą i gumofilców, żeby kierowca widząc dziurę w jezdni, musial sam ją załatać?
  To samo było przecież z ustawą śmieciową. Ukarano tych, którzy właściwie gospodarowali odpadami. A śmieciarze jak śmiecili tak śmiecą. W rowach, czy lasach nadal one są.
 • 2014-02-17 06:24 | X

  Re:Będą ostre kary dla pijanych kierowców

  Ostre kary?
  12 lat więzienia za spowodowanie śmierci np. ojca rodziny i pozbawienie dzieci środków do życia?
  A MOŻE UTRZYMANIE SIEROT przynajmniej do osiągnięcia ich pełnoletności.
  Zamiast więzienia powinien być obiązek pracy i utrzymania poszkodowanej rodziny (przynajmniej przez tych 12 lat). Np przekazywanie im części zarobków w kwocie najniższej pensji krajowej...
  alkomaty problemu nie rozwiążą. samo więzienie też nie rozwiąże. Obowiązek pracy i utrzymywania poszkodowanych prędzej. Jednocześnie jest szansa, że to zmobilizuje np. rodzine pijanego kierowcy, by nie dopuścić, aby po wpływem alkoholu prowadził pojazd...