Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Premier zapowiada wielki skok

(15)
Donald Tusk powiedział, jak i po co wydamy 499 mld złotych z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej. To najprawdopodobniej ostatni wielki zewnętrzny zastrzyk finansowy. Czy doprowadzi, jak obiecuje premier do zwieńczenia modernizacyjnego skoku trwałymi efektami cywilizacyjnymi?
 • 2014-01-09 03:10 | Danka

  Najpierw trzeba odzyskać banki , tak jak to robi Orban...

  Omamianie narodu "zastrzykiem pieniędzy" to powtórka z rozrywki Stanów Zjednocznych, które dawały takie zastrzyki, ale efektów nie widać.
  Tylko kraje, które inwestują w przemysł i mają własne banki / Niemcy , Chiny i niektóre państwa Azji/ mają efekty własnej polityki.
  Polska genderyzuje się , a powinna się industrializować.
  Platforma utraciła energię . Najpierw trzeba zmienić rząd i elity polityczne, które przypominają dawnych kombatantów znad Oki i dobrze się czują w tej kombatanckiej atmosferze.
 • 2014-01-09 10:28 | Stary Polak z PRL-u

  Re:Premier zapowiada wielki skok

  Donald kopiuje gruszki na wierzbie im. Leszka. I nawet nie czuje, jak to śmiesznie brzmi.
 • 2014-01-09 11:18 | oakpark

  Nasza edukacja własnie blokuje powstanie elit....

  ...nauki, biznesu czy kultury. W szkolach średnich wychowuje sie dziś nie innowatorów a pracowników dla hipermarketów, skala upadku - np. poziomu nauk scisłych jest dostrzegana juz przez rodziców, nie tylko przez uczelnie na I roku studiów.

  Porównanie z Chinami nie polega na owych 2%. Chiny dokonują przesiewowej selekcji uczniów zdolnych, tam się o olimpijczyków specjalnie dba, wyrózniający sie student ma spore szanse na wysłanie na zachodni uniwersytet aby zdobyc know-how i zrobić doktorat, oni wysyłają setki tysięcy pism z aplikacja o takie positions w dziedzinach najwazniejszych, nie ma uniwersytetu, gdzie dziś nie byłoby chińskich doktorantów i postdoków....

  Chińczyk ma dużo wiekszy ból z opanowaniem angielskiego, trwa to dlatego kilka lat i zaczyna się coraz wczesniej. Niezaleznie od tego młodzi Chińczycy uczą się Esperanto - bo aglutynacyjne i dla nich łatwiejsze, wszędzie mówione w uniwersyteckich miastach, hiszpańskiego - bo to przyszły pierwszy język południowych stanów USA, UCZą SIę OD NAJLEPSZYCH.... wraca ich tylu, że ten system opłaca się Chinom.

  Innowacyjność to nie tylko wiecej pieniedzy na badania - to przede wszystkim uwolnienie dostępu do rynku dla firm małych, zakładanych przez ludzi młodych i z pomysłem i energią. Okrutnym żartem z tzw transformacji jest to, że Gowin postuluje przywrócenie w tym celu ustawy Wilczka - powstałej jeszcze za komuny. Millerem mozna sie brzydzić - ale to Jego rzad dał przedsiebiorcom stawke 19%.... liberałowie od Tuska Polaków oszukali i oszukują - mnożą tylko posady dla swoich w dętej administracji i robią długi na pokolenia...

  Pracowałem w nauce 20 lat, porównanie czym sie zajmuje ona u nas a czym w Europie Zachodniej i w USA wręcz zacheca do rozpędzenia u nas niektórych instytutów i zespołów "naukowych". Skala zawarowanych interesów "wyprostuje" każdego ministra, który spróbuje znieść habilitację i szerzej otworzyc konkursy grantowe.
 • 2014-01-09 11:41 | oakpark

  Polska nie ma narodowego kapitału...

  ... a dysponent kredytu łatwo moze stac sie dysponentem całej gospodarki. Sprzedano zbyt duży procent banków - ale za tę cenę Polska miała stabilny system bankowy - nie wieszałbym tak od razu Balcerowicza na suchej gałęzi. Dziś łatwiej jest banki odkupić - ale opłaca się tylko kupować tanio a to wymaga orientacji. Bielecki i koledzy pokazali, że mają ją niespecjalnie.

  Fajny model ma Japonia, Korea czy Chiny - banki stanowią centrum większych grup gospodarczych i robią za swoisty firewall broniacy przemysł przed obcymi przejęciami. Systemy prawne stanowia prawdziwe pola minowe dla obcych inwestorów, dodatkowo okładane ogniem artyleryjskim przez rządy w przypadku kiedy inwestor nie chce współpracowac z kapitałem krajowym. U nas tego brak a za ruskiego lobbystę robi były Prezydent RP - Kwaśniewski.

  Tu powinno pasc bardzo przez neolibów nielubiane słowo - nacjonalizm. Gospodarczy, cywilizacyjny i kulturowy... tam nikt z genderowymi programami czy pomysłami na rugowanie narodowej literatury czy historii ze szkół się nie wciśnie...

  Nie jestem specjalnie "koscielny". Ale z przyjemnością stwierdzam, że Kosciół - i na razie TYLKO Kosciół ostrzega rodziców przed importem do Polski "kultury", która moze młodziez tylko zdeprawować a kraj - tylko osłabić. Obecne elity nie potrafiły pokazać "europejczykom" od gender polskiego charakteru - nawet jesli jak PiS - bardzo tego chciały.
 • 2014-01-09 12:16 | axiom1

  Re:Premier zapowiada wielki skok

  Polski dlug publiczny jest na poziomie 955 mld zl. W 2013 wzrosl o 52 mld zl. To jest wzrost o 5.44%. Czyli dlug wznasta w tepie 3.62 razy szybszym od wzrostu PBK (1.5% w 2013). W 2014 dlug publiczny wzrosnie o kolejne 47 mld zl. !!!
  Tylko defict budzetu i odestki od juz istniejacego dlugu publiczneg kosztuja Polske okolo 98 mld zl w 2014.
  Nie trudno sobie wyobrazic ze do 2022 Polska moze nawet nie przetrwac. Potrzebne jest tepo wzrostu pkb co najmniej 6% co rok. Niestety od historyka nikt nie ma prawa sie tego spodziewac.
 • 2014-01-09 13:15 | zet

  Re:Premier zapowiada wielki skok

  "Nie trudno sobie wyobrazic ze do 2022 Polska moze nawet nie przetrwac. "

  Nie masz racji, przetrwamy.
  Wyliczanki długu publicznego to zabawa cyframi, z których nic nie wynika bez porównania z innymi wskaźnikami. Polacy,posądzani o brak oszczędności,zgromadzili już ok. 1 bln złotych a depozyty złotowe i walutowe stanowią połowę tej liczby. Aby wyjść na "zero", potrzeba ok.340 mld zł, a to otrzymamy z budżetu unijnego. Więc nie jest tak źle.
 • 2014-01-09 16:03 | le_mon

  Re:Premier zapowiada wielki skok

  "Premier zapowiada wielki skok"
  Dlaczego Pan nie skończył? Proponuję dodać - na kasę ;D
 • 2014-01-09 16:18 | Byniek

  Drobiazg.

  Bez przerwy słysze, że pieniadze unijne są niepotrzebnie wydawane, wręcz marnowane, na budowę aqaparków. Uważam, że przeciwnie, są to bardzo sensowne inwestycje, chociaż niedochodowe. Zapewniają bowiem - mówiąc ogólnie - znakomitą profilaktykę dla osób korzystajacych z tych urzadzeń, również dzieciom. Zdrowie jest bezcenne.
 • 2014-01-09 16:36 | Jarek

  Re:Premier zapowiada wielki skok

  Tak oczywiście będzie wielki wzrost nakładów na B+R - mówi Tusk. Kiedy? Ano wtedy gdy ja już być może nie będę premierem. Zatem względne wzrosty nakładów na B+R (wyrażone jako procent PKB) planowane na rok 2014, w którym na pewno będę rządził wyniosą 3,61 %. W roku 2015, w którym będą wybory 8,14%. Natomiast w roku 2016, w którym diabli wiedzą kto będzie rządził, o tutaj to możemy zwiększyć nakłady nawet o 15,05%, a co mi tam.
 • 2014-01-09 19:48 | remm

  Re:Premier zapowiada wielki skok


  Krótko mówiąc, premier przedstawił plan wydawania pieniędzy.

  Jedyną dziedziną polskiej gospodarki, która naprawdę dynamicznie się rozwija, jest konsumowanie unijnych dotacji. Specjalistka w tym zakresie została nawet wicepremierem.

  A ja bym wolał, żeby premier przedstawił plan zarabiania pieniędzy.
 • 2014-01-09 20:52 | zza kałuży

  499 mld to propaganda

  Autor napisał:
  "499 mld złotych z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej. To najprawdopodobniej ostatni wielki zewnętrzny zastrzyk finansowy."
  A nie jest to przypadkiem przepisywanie tuskowej propagandy?
  499 mld złotych będzie "ZEWNĘTRZNYM" zastrzykiem?
  Taaak?
  A czy przypadkiem Polska nie musi wnieść swojej skłądki do budżetu UE? 499 mld to kwota netto czy jednak brutto? Dlaczego tak łatwo przekaziory łykają tuskową propagandę i do prania mózgów używają kwot brutto?
 • 2014-01-09 22:09 | kaesjot

  Re:Premier zapowiada wielki skok

  Ponoć 70% Polaków nie ma żadnych oszczędności !
  To kim są ci posiadacze tego 1 bln zł ?

 • 2014-01-11 01:44 | vertigo13

  skok

  .
  Zaloze sie ze wg. Pana
  premiera gwarantem
  trwalosci tego skoku
  cywilizacyjnego w PL
  ma byc omnipresence
  kk i opus dei
  w jego rzadzie...

  pan premier zastal polske
  drzewienną....

  zostawi
  ja katolowo-betonową
  .
 • 2014-01-14 08:29 | Adam 2222

  to Tusk nie obiecał wiecznego szczęścia w niebie na lepszych warunkach niż muzułmanie? Skromy jakiś jest. Z autostradami to jest przekręt. UE daje jakiś (~40)% na nie, resztę Tusk pożycza w Zachodnich bankach, którą będą spłacać następne pokolenia

  2014-01-10 01:25 | Adam 2222

  a splata % jest większa niż cześć UE.
  Wybudowaną autostradę Tusk daje obcym, którzy gola Polaków za używanie. Czyli Tusk daje zarobić obcym a Polaków obciąża spłatami.
  By te 500 mld zł zainwestować w HighTech, KnowHow, to przerasta możliwości i Tuska i reszty geniuszy narodu polskiego.
  I dlatego Merkel chce go w UE, bo lepiej jej się zasłużył kosztem Polaków niż Buzek i Balcerowicz razem wzięci
 • 2014-01-21 09:23 | Adam 2222

  @ oakpark, Niemcy maja podobne rozwiązania, ale KOR od 1976-89 nie był w stanie przetłumaczyć ich sprawdzonych rozwiązań prawnych i wcielić w życie w III RP. Oni woleli wdrażać pomysły Sorosa, nawet ich nie rozumiejąc. Dla nich przykładem była Boliwia

  2014-01-10 17:17 | Adam 2222