Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Katalonia i Szkocja chcą niepodległości

(25)
W 2014 roku Szkocja i Katalonia planują referenda w sprawie niepodległości.
  • 2014-01-14 12:02 | Albert

krok ku normalnosci w Europie

Brawo Szkoci, brawo Katalonczycy !!!!! Serdeczne pozdrowienia, trzymamy kciuki ! Slazacy :-)
  • 2014-01-14 17:18 | aaa

Re:Katalonia i Szkocja chcą niepodległości

Ewentualny niepodległy Śląsk, czekało by sporo kłopotów.
    Taniej dowieść węgiel do Gdańska z Chin albo Ukrainy niż Śląska i raczej Polska przestała by się zrzucać na górnicze emerytury.Można oczywiście rozwijać inne gałęzie przemysłu ale minie trochę czasu, także początkowo czekałoby Ślązaków spore obniżenie poziomu życia.
    Poza tym jakie granice miałby ten Śląsk,nieśląskie części województwa mieszkańcy Częstochowy,podboeskidzia i Sosnowca pewnie zostali by w Polsce.
    Zostałoby kilka gmin(z polską mniejsześcią/chociaż na razie jest to większość),.
    Obecnie dochód na mieszkańca to 107 % średniej krajowej, pod względem przeciętnego wynagrodzenia Śląsk zajmuje 2 miejsce w kraju.
    Administracja centralne marnuje wile pieniędzy przesyłanych przez województwa(więc zgadzam się z wieloma postulatami RAŚ, wprowadzone przez waszego ziomka Buzka podwójne władze województw-wojewoda wyznaczany przez rząd i samorząd to chyba ewenement na skale światową), ale górny Śląsk więcej zyskuje niż traci pozostając w RP.
    Po za tym zakładając że Polska i Polacy zaczną szanować wasze tradycje, uważacie że tak się od nas różnicie że nie możemy żyć w jednym kraju?
    Jeśli uważacie że nasza kultura jest wam kompletnie obca, i jesteśmy małpą psującą zegarek to jeśli o mnie idzie droga wolna.
  • 2014-01-14 19:45 | camel

@aaa - ja bym Ślązaków tak nie straszył. Dawali sobie lepiej radę będąc poza Polską niż w niej, dadzą sobie i teraz. Fakt, ze Polacy pozamykali kopalnie, bo szlachecko-katolicki umysł nie pozwolił im wymyślić, jak by tu na nich zarabiać. Bezpieczniej było wszystko zamknąć, nabudować kościołów i zająć się kłótniami we własnym gronie. Ale co do tego mają ślązacy?

Nie bądź zresztą wrogi, zauważ że i inne dzielnice Polski cierpią pod warszawską okupacją. Weź taką Wielkopolskę, spichlerz kraju, co prawda ze słabszymi glebami niż wschód, ale i z mniejszym spożyciem guseł stąd i też daleko lepsze wyniki. Widać co się bardziej liczy. Wielkopolska także zaliczyła spory upadek przygnieciona warszawską mentalnością. Też by sobie lepiej dawała radę samodzielnie. Jeśli Arabowie nie mający oddzielnego języka czy kultury, mogą być "palestyńczykami" i mieć własne państwo, to tym bardziej zasługują na to Ślązacy czy Wielkopolanie!
  • 2014-01-14 21:01 | aaa

A gdzie ja jestem wrogi, jestem jak najbardziej za systemem federalnym.
    Okrągłowo stołowy komunistyczno-solidarnościowy układ władzy którego częścią jest Ślązak Jerzy Buzek wmówił nam że mamy samorząd.Co to za samorząd skoro pieniądze najpierw wysyła się do warszawy gdzie nie wnoszący wartości dodanej do gospodarki urzędnicy dzielą pieniądze a potem dopiero wracają one do samorządów, w trakcie tej operacji siłą rzeczy marnują się pieniądze.Administracja centralna w PRL liczyła ok 40 tys ludzi dzisiaj jest ich 140 tys..
    Popieram RAŚ jeśli chodzi o to żeby ,,warszawa" zajmowała się tylko polityką zagraniczna i obronnością dorzuciłbym wsparcia dla badań naukowych w gospodarce i politykę monetarną.W reszcie niech województwa mają wolną rękę jak landy w Niemczech czy stany w USA.
    Niemam też nic przeciw nauce języka śląskiego czy temu że ktoś deklaruje narodowość Śląską.Ale jeśli ktoś pisze że Polacy są małpą to przypominam że ludzie wywodzący się ze śląska czy np Kaszub też zasiadają w Warszawie i pisanie że Polacy są wini wszystkim problemom śląska przypomina zrzucanie wszystkiego na żydów przed wojną.Ślązacy budowali nasze piekiełko tak samo jak Wielpokolanie czy pomorzanie.
    Węgiel może być naszym złotem, i nie chodzi tylko o energetykę(odkryty niedawno grafen może zastąpić krzem, więc być może Śląsk może stać się naszą doliną grafenową, ale technologie jego produkcji odkryto w znienawidzonej przez Ślązaków Warszawie na UW, niestety żadna z ekip w sejmie pewnie nie weźmie się za wsparcie finansowe i przełożenie sukcesu naukowego w gospodarczy skończy się jak z niebieskim laserem i komputerem Karpińskiego w latach 60). Ale jeśli Górnyśląsk nie ma być częściom naszego organizmu gospodarczego to wole palić w piecu tańgł by sobie poradzić,szym węglem z Ukrainy.
    Nie twierdze że Śląsk nie mó myślę tylko że tamtejsze elity polityczne to takie same gospodarcze małpy, jak nasi politycy, wątpię żeby zamienili Śląsk w druga Bawarię albo kraj start-upów jak Izrael.
    Słyszał pan żeby Gorzelik i spółka mieli jakiś pomysł na rozwój Śląska.Słusznie narzekają na Warszawę ja też na nią narzekam, ale czy mają pomysł na zegarek.A bez Polski obecny model gospodarczy dla tego kraju jest nie do utrzymania.Zerwanie z nim w dłuższej perspektywie czasowej może być korzystne, ale wymagało by to od Ślązaków poświęcań i krótkoterminowego obniżenia poziomu życia(tyczy to się zresztą całej Polski, obniżka podatków, nowe gałęzie przemysłu zwiększenie wydatków na naukę badania i rozwój równa cięcia socjalne, ewentualnie można by na to wykorzystać pieniądze z OFE ale już wiadomo że rząd wykorzysta je na przedłużenie zgonu ZUSowskiego trupa)Ale to rozważanie czysto teoretyczne bo na razie RAŚ w żadnej gminie województwa nie przekracza 10 % poparcie w wyborach(najlepszy wynik 9,39 w rudzie śląskiej). Zresztą niepodległości na razie nie żądają
    Także niech sobie Ślązacy czy Wielpokolanie tworzą własne państwa tylko niech pamiętają że w Warszawie oni też siedzą więc naszą rzeczywistość tworzą nie jacyś polako-marsjanie narzuceni z góry(choć część przyszła faktycznie w radzieckich szynelach) tylko my wszyscy bez względu na to czy jesteśmy ze Śląska czy Mazowsza mamy taka samą mentalność.Pracowałem i służyłem w ,,MONie", mieszkałem w Grudziądzu(Pomorskie), Miedyrzeczu(Lubuskie, historycznie Wielkopolska) i Warszawie trochę czasu spędziłem też na kursach w Siemianowicach śląskich w tamtejszych WZM miałem żółnierzy z gór, śląska i pomorza i nie zauważyłem różnicy w mentalności ludzi(chociaż oczywiście różnice w mowie i kulturze w Siemianowicach widziałęm).
    Stworzenie wielkopolski i śląska nic nie zmieni, bo ludzie tam tak samo piją, kradną samochody i śmiecą jak warszawiacy.
    Szlachecko-katolicka mentalność nie obowiązuje od 1945 zastąpiła ja komunistyczna bylejakość, niski indywidualizm brak inicjatywy a tym w których te cechy nie zanikły rzuca się kłody pod nogi.

• 2014-01-14 23:23 | bever

- zeby wykorzystac grafen trzeba miec wysoka technologie w innych dziedzinach, jak z ropa naftowa, ktos ciagnie z ziemi ktos inny rafinuje, czyli wykorzystac grafen w motoryzacji, lotnictwie czy elektronice, grafen tu produkowany to polprodukt, zreszta koreanczycy wykorzystuja inna technike nanoszenia produkuja taniej.

- ciekawi mnie ilu tam slazakow jest naprawde, napewno zdecydowana mniejszosc, reszta element naplywowy.
    mam kuzyna, urodzil sie z ojca o austriacko-zydowskich korzeniach i matki polki, mieszkal mnostwo lat w centrum Polski, wyksztalt zdobyl, potem emigrowal na Slask(Jastrzebie -Zdroj), w referendum podal ze jest slazakiem a mowi mi - wyuczony slazak, dzieci w GB studiuja i juz nawet nie przylatuja na swieta do Polski, on sam tam lata z zona. postanowil ten malowany gornoslazak walczyc przeciw polaczkom, on polak.
    zaczynam wierzy w genius loci. kto wie czy niebawem zacznie sie to samo dziac z Prusami bez prusakow, saksonami i branderburczykami bez tychze na zachodzie i pomorzu. co z tym centrum bedzie, bo ruskich wszyscy nienawidzimy. gdzieby ten srodek dokleic.
    mysle ze ludzie zaczynaja doceniac przeszlosc ziem przynaleznych powojennej Polsce: pracowitosc, zaradnosc, dyscypline i sukcesy bylych mieszkancow. po prostu tesknimy za elita sprawna i moralna, panstwem sprawiedliwym i zorganizowanym. tym co my polacy nigdy nie potrafilismy.
    http://www.jaskolkaslaska.eu/1022/o-skarbie-Slaskim-nieco-inaczej

- wawa zrujnowana po samobojstwie patriotow, zostala zasiedlona elementem naplywowym (....samocenzura, bo myslozbrodnia), kiedys zamknieta dla osiedlencow nieprawomyslnych, manifestacje i ruchy oporu byly poza nia, nie w miescie zasiedlonym przez element budujacy komunizm, im zawsze bylo dobrze, dlatego doceniam pomysl wasacza, ze chcial przeniesc stolice do krakowa.

przeczytajcie "resortowe dzieci"
    http://wpolityce.pl/artykuly/71592-bedzie-aneks-do-resortowych-dzieci-kania-targalski-i-marosz-w-klubie-ronina
  • 2014-01-15 01:44 | rockafella

@ aaa
    kraj to obecnie Unia Europejska a Polska, Slask, Szkocja, Niemcy, Anglia czy tez Katalonia to jedynie regiony tego kraju. O wiele bardziej efektywnie dla wszystkich byloby gdyby te rejony same o sobie stanowily niz bylyby zarzadzane centralnie. Dowodem na to sa doswiadczenia Bloku Sowieckiego, gdzie najwazniejsze decyzje byly podejmowane w Moskwie. Bloku Sowieckiego juz nie ma ale za to jest rozszerzone EU. EU bedzie tylko wtedy silna gdy beda w niej silne regiony zarzadzane centralnie przez Bruksele. Ale na dojrzenie do tego potrzeba jakies 50 moze 100 lat a i tak nie ma gwarancji, ze bedzie to sprawnie funkcjonowalo. W kolejce do "niepodleglosci" stoja tez Irlandia Polnocna, Bawaria, Kraj Baskow, Alzacja zeby tylko wspomniec o tych, ktorzy najglosniej sie tego domagaja. Powodzenia!
  • 2014-01-15 12:00 | J-k

Całkowita zgoda. Obecne państwa europejskie to wytwory XIX wiecznej nacjonalistycznej mentalności. W tej materii to nawet średniowiecze było bardziej nowoczesne.
  • 2014-01-15 14:53 | oakpark

Katalończycy to inna kultura...

..od Hiszpanów/mówiącym castillano... mnie uczyła catala dziewczyna, która ma rodziców mówiacych po kastylijsku od urodzenia - a sama o sobie mówi nativo - valenciana i jej pierwszym jezykiem jest kataloński. Bo chryja na Katalonii się nie skończy - katalońskojęzyczne są Walencja i Baleary. I to razem jest duzo wiecej niż 20% PKB Hiszpanii.

To jest stara kultura, język z grupy okcytanoromańskiej i liczne wiezy z francuskim południem... Okcytańczyk z Tuluzy i Katalończyk z Barcelony wzajemnie sie rozumieją, jedni drugich wspierają - np. esperantyści Oc i Catala mają wspólne kongresy, Institut d'Estudis Occitanes, Institut d'Estudis Catalanes współpracują - zresztą głównie przeciw Francji, Hiszpania naprawdę dała i Katalończykom i Okcytańczykom z Val d'Aran pełną autonomie kulturalną.... tyle, że Katalończycy TO JUZ JEST NARóD....

Hiszpanie na nich mówią "los Polacos" bo tacy buntowniczy...8^)... nas lubią a jak jeszcze Polak gada po katalońsku. Trzymajmy za nich kciuki - za ich wolność na ich własnej ziemi.

śląsk powinien dostać autonomię, ślunsko godka takie prawa jak kaszubski.... ślązacy są na śląsku bardzo niewielką mniejszością a ich język przeciez wzbogaca naszą kulturę....
  • 2014-01-15 18:08 | ja

O co w ogole chodzi autorowi tego artykulu? To mialo byc porownanie? Na pewno zacheca do dyskusji, ale zero szczegolow, danych, nie ma sie za bardzo do czego odniesc. To sa dwa zupelnie odrebne przypadki, Londyn rozgrywa sprawe zupelnie inaczej niz Madryt. Ale to moze na tyle..
  • 2014-01-15 20:37 | Luap

Kto wskaze mi kraje tak scentralizowane niezmiennie od 1918 jak Krolestwo Warszawskie??Moze aaa???? Moze zaczne sam:Andorra,San Marino,Watykan,Lichtenstein,Luksemburg,Korea Pln.,Bialorus,Ludowa Republika Zanzibaru iWysp Zielonego Przyladka....I dalej ,no aaa???""
  • 2014-01-16 13:35 | franek31

Katalonia chce zostać sama mając 57 mld długu? Coś mi się wydaje, że Chińczycy już zacierają ręce. Za kilkanaście lat może być koniec marzeń o niepodległości, a zostanie pierwsza zamorska posiadłość Chin.
  • 2014-01-16 20:44 | SLONZOK

Ale (polskie) bajki:
    "Hiszpanie na nich mówią "los Polacos" bo tacy buntowniczy..."

Bzdura - to okreslenie jest bardzo pogardliwe i obrazliwe.
    I ma historie prawdopodobnie w kolaboracji(!) Polaków z Napoleonem podczas napasci na Hiszpanie (Somossiera itp.), wiec jest to cos w rodzaju: kozacy, ale nie w sensie pozytywnym, a bardzo negatywnym (jak szkop, folksdojcz czy Cygan).
  • 2014-01-16 23:53 | Schwarzenegger made in Upper Silesia

"A bez Polski obecny model gospodarczy dla tego kraju jest nie do utrzymania."
    To jest dokladnie to, czym kastylijski Madryt grozi Katalonii, a angielski Londyn Szkocji. - Ciekawe, ze ani Czesi ani Slowacy po "rozwodzie" nie umarli z glody, nie zubozeli i sie nawzajem nie zarzneli. A koegzystuja i kooperuja. I maja wobec siebie respekt i czuja wobec siebie sympatje.

To o braku róznic mentalnosciowych, to juz totalne "fanzolenie". Mozna sie tylko smiac. Co mentalnosciowo laczy Poznaniaka z kims z Rzeszowa (tylko przyklady) ????? Mentalnosc, tozsamosc, swiadomosc, korzenie itd. - to jest wlasnie to, to o co chodzi i co daje stabilnosc, witalnosc, sile i pewnosc siebie. Ale, ja(k) dobrze rozumiem: na to wy nam pozwolic nie chcecie.

Ale, wielki myslicielu i pisarzu: w jednym miejscu zasluzyles na niemale brawa - tak, nikt nie mówi i chyba tez nie mysli o separatyzmie. Autonomia to znacznie mniej. Ale dla was egocentryków i egoistów i tak "za duzo".

• 2014-01-16 23:57 | Honoratka

Zero wiedzy, haha.

Wyraznie widac, ze nie masz ani zielonego ani bladego "anungu" o Górnym Slasku: miasta Tychy, Jastrzebie Slaskie, a nawet Opole sa mniej slaskie niz nawet Warszawa. :-)
  • 2014-01-17 00:05 | Henry

No to porównaj liczby Katalonii i "mocarstwoej" i "wirtschaftswunderowej" Polski. Ale tez stan rozwoju i szybkosc rozwoju/rozwijania sie. I jakosc zycia. i milion innych rzeczy. Niezle brzmisz/grzmisz, ale cienki "Boleslaw" Kowalski jestes. Radze sie raz tam przejechac, ale nie na jeden weekend, a tak, powiedzmy, na jeden semestr. Zdradze Ci juz teraz: Hiszpanie moze sie schowac, a Polska pochowac. Ilosc kasy w kasie to jedna sprawa, ale "muskuly" i preznosc, dynamizm i dynamika, witalnosc i inowacyjnosc, kultura i i i ..... - gdzie tam Polsce (zyjacej przeciez z jalmuzny, ale tylko jeszcze kilka krótkich latek) do poziomu(sic) Katalonii ?!!!
  • 2014-01-17 00:07 | Henry

No to porównaj liczby Katalonii i "mocarstwoej" i "wirtschaftswunderowej" Polski. Ale tez stan rozwoju i szybkosc rozwoju/rozwijania sie. I jakosc zycia. i milion innych rzeczy. Niezle brzmisz/grzmisz, ale cienki "Boleslaw" Kowalski jestes. Radze sie raz tam przejechac, ale nie na jeden weekend, a tak, powiedzmy, na jeden semestr. Zdradze Ci juz teraz: Hiszpanie moze sie schowac, a Polska pochowac. Ilosc kasy w kasie to jedna sprawa, ale "muskuly" i preznosc, dynamizm i dynamika, witalnosc i inowacyjnosc, kultura i i i ..... - gdzie tam Polsce (zyjacej przeciez z jalmuzny, ale tylko jeszcze kilka krótkich latek) do poziomu(sic) Katalonii ?!!!
  • 2014-01-17 10:39 | Luap

franek :a co cie to obchodzi.Nieobecni nie maja racji!""
  • 2014-01-17 15:48 | Brando, Marlon

Slazakom mozna tylko gratulowac, ich podziwiac. I im kibicowac, trzymac kciuki.
    Galezi nie mozna w nieskonczonosc napinac - kiedys musi sie zlamac albo trzasnac spowrotem. Najwyzszy czas na urwanie pozytywnej "lawiny" modernizacji administracyjnej tego kraju, zdominowanego przez orientalnych ludzików. Brawo Slazacy, brawo:
    http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/1814766,autonomia-gospodarcza-slaska-nie-moga-traktowac-slazakow-jak-bialych-murzynow,id,t.html#komentarze
    Moze inni pójda ich przykladem, chocby troche. - BozeSwiety, jak ja nie znosze tej kongresowej Polski, na czele z ta czarna (czerwona) dziura o nazwie warszawa ! Szczecin pozdrawia.
  • 2014-01-17 17:39 | aaa

Podałem ci przykłady, sprawdź sobie statystki pijanych kierowców , złodziejstwa itd.Miałem kontakt z ludźmi chyba z każdego regionu w tym kraju, i takie są moje spostrzeżenia podaj swoje, bo nie podajesz tylko piszesz o ,,fanzoleniu". W nocnym sklepie w Siemianowicach widziałem takie same kolejki jak w innych częściach kraju, i gadali tam po Śląsku.
    Łączy nas 20 lat II RP 45 PRL i 20 III RP.Słuchamy tej samej muzyki, oglądamy te same telenowele, głosujemy na tych samych polityków.
    Co do autonomii to nie mam nic przeciwko, chociaż wolałbym po prostu system federalny.
    A jeśli idzie o gospodarke to równie dobrze można podać przykład Ukrainy która jest ciągle uzależniona od Rosji, co do twojej opcji to lepszym przykładem są kraje Bałtyckie albo Finlandia które zerwały więzy z Rosją, ale czy macie pomysł jak to zrobić, czy tylko ,,fanzolicie" o autonomi/nipodległości i szczujecie na Polakaów. Ja tylko pisze że w sytuacji hipotetycznej secesji faktycznie można by odejść od węgla w energetyce(na razie byłaby to straszna głupota).
    Czekam na konkrety wielki myślicielu i pisarzu.
  • 2014-01-18 11:44 | pietras

problemem w Catalonii jest nie fakt, ze grupa ludzi uwazajaca sie za narod (nic wspolnego ze Szkocja, ktora utworzyla unie z Anglia kilka wiekow temu)usiluje uzyskac niepodleglosc, bo jest to dazenie szlachetne i godne szacunku. Klopot jest wedlug mnie z zupelnie czyms innym, oto grupa osob zamieszkujaca dany region stwierdza w pewsnym momencie, ze historia jesli nie daje dowodow na zadania autodeterminacji moze byc dowolnie manipulowana w stylu ZSRR lub III Rzeszy. Prawda jest duzo latwiejsza do poznania niz sie zdaje, trzeba tylko chciec, co jest warunkiem sinequanon do rzetelnego zrozumienia problemow z narodowa tozsamoscia calych grup spolecznych. Catalonia nigdy nie zaistniala jako pañstwo, a dorabianie wiekow historii do czegos takiego jak narod, ktorego pojecie jest znane z malymi roznicami od wiosny ludow, a nie od wieku trzynastego jest klamstwem. Podobnie ma sie sprawa z przeszloscia eticzna Kataluñczykow probujacych udowodnic swa wielowiekowa przeszlosc i wspolne pochodzenie od wyprawy krzyzowej w ksiestwie Tolosy, co jest zupelnym nonsensem. Dodatkowo mamy do czynienia z bezwglednym moralnie elementem naplywowym uznajacym sie za ludnosc miejscowa uprwiajacym dziki patriotyzm wylacznie po to by znalezc winnych "zlego"losu w Madrycie albo w Warszawie. Smutne to wszystko, lecz na ignorancje trudno cos poradzic, mozna pojsc do szkoly, ale wieksza czesc spoleczeñstwa woli telewizje. Ja mam osobiscie nadzieje ,ze Polacy sa narodem duzo bardziej wyksztalconym od Hiszpanow, ktorzy w duzej czesci zaluja przegranej Hitlera i w wielu przypadkach neguja istnienie obozow koncentracyjnych przy jednoczesnym zuroczeniu "Protokolami medrcow Syjonu", przyklady mozna mnozyc, to temat rzeka. Pozdrawiam
  • 2014-01-18 22:51 | Szkot

Bardzo konkretna prezentacja/wizualizacja :

Tutaj kilka szokujacych faktów - Warszawa a G.Slask :
    http://autonomia.pl/n/jak-nas-grabi-ekipa-bogdana

Cos takiego to sie nazywa przynajmniej kolonializm i kulturkampf (jak nie apartheid) !
  • 2014-01-18 22:55 | pietras

nawet nie wiesz o czym piszesz, ta twoja francuska Oksytania jest porownywalna z Danem Brownem, zupelnie bez sensu, a nawiasem w Walencji o Kataluñczykach nie chca slyszec, co dopiero odlaczac sie od reszty kraju.
  • 2014-01-18 23:26 | Aga

Dawno nie czytalam takiego steku bzdur w "Polityce"! Rzad Rajoya grozi Katalonii wyrzuceniem z UE? Oj panie Redaktorze, proponuje podszkolenie sie w tematach unijnych- jako nowe panstwo Katalonia musialaby przejsc przez cala procedure akcesyjna, wlacznie z akceptacja przez 28 panstw czlonkowskich (o czym zreszta wszyscy bardzo dobrze wiedza, i o czym Komisja juz dawno sie wypowiedziala). A wczesniej oczywiscie musialaby zostac uznana jako suwerenne panstwo zgodnie ze standartami prawa miedzynarodowego. Wyobraza Pan sobie, ze ktos uzna niepodlegla Katalonie, jesli po prostu oglosi ona swa niepodleglosc wbrew porzadkowi konstytucyjnemu Hiszpanii? Na tym wlasnie polega roznica ze Szkocja- UK nie ma konstytucji, ktora reguluje kwestie referendum i, jak w Hiszpanii, nie przewiduje jego przeprowadzenia w jednej tylko ze Wspolnot Autonomicznych (jednostki terytorialne, na ktore podzielony jest kraj). Kazdy narod ma prawo do samostanowienia, rowniez Katalonczycy. Ale musi sie to odbyc zgodnie z prawem, czyli konieczna bylaby zmiana konstytucji Hiszpanii i na to nie zgadza sie ani prawica ani socjalisci. Czas plynie, konca kryzysu gospodarczego nie widac, a czas, energia i srodki, ktore powinny byc skierowane na walke z nim, sa marnotrawione na czcze dyskusje o niepodleglosci. Jedynym widocznym skutkiem tej calej hucpy jest wzrost animozji- jesli nie wprost nienawisci- wsrod zwyklych ludzi.
    Radze sie troche podszkolic przed kolejnym artykulem. Mniej sensacjonalizmu i wiecej meritum.
  • 2014-01-22 21:37 | jan

A po co im to?
  • 2014-07-13 11:23 | Polak

Ślazacy to Polacy i nie mszo oddzielac się od polski ""