Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

(65)
Polityka rosyjska epoki Putina polega na odrabianiu strat, jakim było – zdaniem obecnego prezydenta Rosji – zdemontowanie Związku Radzieckiego. Chodzi o odbudowanie wpływów w poradzieckiej Azji, na Kaukazie, w Mołdawii i na Ukrainie. Wydarzenia na Krymie wpisują się w ten scenariusz, tak jak wpisywała się w niego zbrojna interwencja w Gruzji.
 • 2014-03-02 21:34 | GrzeCho

  Gdzie są politycy?

  Co się dzieje z politykami zachodnich państw? Wyjechali na wakacje czy też udają, że nic sie nie stało? Unia Europejska i NATO nie reagują na powstały problem w sposób zdecydonany, nie nazywają agresji Rosji na Ukrainę po imieniu. To na tym polega sojusz i gwarancje bezpieczeństwa? Wszystko wskazuje na to, że jeśli Polska będzie miała (mam nadzieję że nie) podobne problemy "zachód" zachowa się podobnie. Widać od 1939 roku niewiele zmieniło się w sposobie rozumowania możnowładców "lepszej" Europy. Trzeba z tej lekcji wyciągnąć wnioski
 • 2014-03-02 21:57 | tess

  E tam ...............

  Autor jest kosmitą nie z tego świata . Umowa o dzierżawę portu Sewastopol o następne 25 lat, do 2042 roku, z opcją przedłużenia do roku 2047 została podpisana w 2010 r przez Janukowycza i Miedwiediewa .
 • 2014-03-02 22:01 | mr.off

  (...) najwazniejsze sa nie roszady rosyjskich wojsk, a polityczne roszady na rosyjskiej scenie politycznej.

  Putina stworzyla Rosja B.Jelcyna, podobnie jak Beriezowskiego, Gusinskiego, Chodorkowskiego, itd., ktrorzy zagrabili miliardy i (przymuszeni) wyjechali. Putin pozostal, jako Gensek Rosjii oligarchow, ktorzy mu sie podporzadkowali (robiac szemrane interesy, ale nie mieszajac sie do polityki).

  Ukraina Juszczenki, Timoszenko, Janukowycza to kopia Rosji. Panstwa oligarchow. Majdan, ukrainski odpowiednik ‘Solidarnosci’ zburzyl ten porzadek.

  Zwyciestwo Solidarnosci doprowadzlo do upadku komunistycznego imperium, rozpadu ZSRR I powstania Nowej Europy.   Zwyciestwo Majdanu pozbawilo W.Janukowicza wladzy, ale zmienilo tez polityczny ksztalt Ukrainy pozbawiajac prezydenta Ukrainy statusu Genseka. Dajac realna wladze Obywatelom.

Majdanowi.

  Najwazniejsze jednak to, ze Majdan pokazal, ze ‘zadanie niemozliwego’ ma sens.  To bodaj najgrozniejsze dla rezimu Putina i Rosji oligarchow w ktorej on jest Carem. Dlatego Putin ‘pokazuje kly’. Ale nie Ukraincom, a glownie Rosjanom, sadze. Putin ma bowiem swiadomosc, ze Rosjanie dojrzewaja do wolnosci i kazdego dnia moze spotkac go los Janukowycza. I o politycznym ksztalcie Rosji XXI zdecyduje ‘rosyjski Majdan’. Rosjanie. A nie namiestnik rosyjskich oligarchow z Kremla.

  Wazne miec tego swiadomosc: to co dzieje sie na Ukrainie ma swoj poczatek w Rosji. I najwazniejsze sa nie roszady rosyjskich wojsk, a polityczne roszady na rosyjskiej scenie politycznej.
 • 2014-03-02 22:24 | Bartek

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Wydaje się że najprostszym rozwiązaniem byłoby gospodarcza izolacja Rosji, zwłaszcza w sferze energetycznej. Jak przestaniemy kupować rosyjski gaz i ropę to cały budżet się im rozleci (zwłaszcza po olimpiadzie). To nie tylko powstrzyma rosję na Krymie ale także może zrzuci Putina z urzędu. Ale oczywiście łatwiej jest to powiedzieć niż zrobić.
 • 2014-03-02 22:37 | Miodek

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  hmm, USA nie tak dawno najechało Irak ...
 • 2014-03-02 22:40 | Set1

  Krytyczny komentarz

  Panie Redaktorze,

  mam zasadniczy problem z wypowiedziami kilku tuzów polskiej publicystyki, jak Pan, czy Red. Passent i Ostrowski, ktorzy sa moimi oknem na swiat w wielu kwestiach. Mianowicie jest to jednostronny ton pouczający Rosję wg naszego systemu wartości, który jest ROsji obcy. Problem polega na tym, że konfliktu się nie rozwiąże wtedy, kiedy Rosję się do czegoś nakłoni, tylko wtedy kiedy się z Rosją rozwiązanie wynegocjuje. I to biorąc pod uwagę i interes wschodnich i zachodnich Ukrainców. Chyba, że celem jest moralne podbijanie bębeka, a nie deeskalacja potencjanej wojny. Proszę mnie nie zrozumieć zle. Agresja rosyjska jest niekaceptowalna, ale czy to się polskim publicystom podoba, czy nie, bez zgody ROsji i bez warunków zaakceptowanych przez ROsję konflikt się nie zakończy.

  Rosja stawia kilka dobrych pytań, jak kto sfinasował Majdan (czy to aby nie nasz Wielki Brat i co było tego celem)? Dlaczego nowy ukraiński rząd zlikwidował ustawę o językach mniejszości narodowych (co również dotknęło Polaków) i co to może dalej oznaczać w kwestii tolerancji dla mniejszości? Czym się różnie kwestia oderwania Kosowa od Serbii od kwestii oderwania Krymu od Ukrainy? Czy aby w kwestii politycznej marginalizacji nacjonalistów zachodnio-ukraińskich (czy też niedopuszczenia do marginzalizji Ukrainców ze wschodniej Ukrainy) nie mamy tu różnego zdania np. z USA , a zbliżone cele z Rosją? Może tak, może nie, ale warto się nad tym zastanawiać, a nie byc na nie, bo nie.

  Widzi Pan, Panie Redaktorze, problem polega na tym, że mocarstwa, np. USA, czy Chiny mogą tu zasiać burzę, które przejdzie nie przez USA, tylko przez Polskę w postaci np. braku eksportu na Ukrainę, rosyjskich sankcji na Polskę, czy końcowego rozwiązania, które nie będzie dla nas dobre, czu zwyczajnego lęku, dodatkowego wywalania kasy na zbrojenia, itd... Jak jest Rosja, każdy widzi, ale są scenariusze zakończenia konfliktu, które są bardziej korzystne dla Polski, ROsji i Ukrainy, a mniej np. dla innych. Są też takie, które będą korzystne dla ROsji (dla niej w każdym przypadku, inaczej nie wycofa wojsk, dajace ROsji atut negocjacyjny) i innych mocarstw, a mniej dla Polski. Żeby jednak tak nieduże państwo mogło to rozegrać, musi lawirować między jedną, a drugą stroną. I przy okacji nie zapominać, że mądre rozegranie sprawy zbliży do nas Ukrainę. Złe spowoduje zawód Ukraińców oraz niepotrzenie nadmierna niechec ROsji.

  Ale, żeby móc w ten sposób grać swoje sprawy, trzeba zadawać pytania i rozumieć coś więcej, niż złe intencje ROsji i dobre naszych potężnych sojuszników. Wtedy wykazemy się zręcznością, poprzez która i być może osiągniemy stabilizację na Ukraini i nie popsujemy sobie do końca relacji z ROsją (bo kiedyś i tak będą normalizowane) i nie damy się wykorzystać naszym sojusznikom, co znamy z historii, prawda?

  Polska a tu kilka celi: 1 niepodzielona i stabilna Ukraina 2. Uniemozliwienie zdobycie przewagi Ukraińskim nacjonalistom spod znaku Bandery 3. Uniemożliwienie wejście Ukrainy do Euro-Azjatyckiej Unii Celnej 4. Utrzymanie realnej opcji na powolną integracje Ukrainy z UE (ale dopiero po zreformowaniu się Ukrainy, bo opecnie to skorumpowany, pardon, bambustan) 5. Minimalizacja kosztow politycznych z ROsją (stad warto sformulowac, gdzie, o zgrozo, mozemy miec wspolny interes nawet w obecnej sytuacji, co utrudni ROsji selektywne sankcje gospodarcze przeciw Polsce) 6. Nieulatwianie tworzenia sie islamskiej radykalizacji na poludniu ROsji/WNP, czyli trzymanie sie Turcji i Arabii Saudysjkiej z daleka 7. Last, but not least, obronę zwyklych Ukraincow przed zakusami mocarstw do dominacji ekonomicznej tego kraju - to inwsetycja w nasza wspolna przyszlosc. Chyba jest jasne, ze Ukraina obecnie pelni role Polski w XVIIIw.

  To oczywiscie bardzo skomolikowane do realizacji, bo malo co zalezy od nas. Stad wiele zalezy od zrecznosci dyplomacji. Rzecz jednak w tym, ze trzeba byc rowniez gotowym na uznanie odpowiedzi, ktore moga byc niewygodne dla zaprzyjaznionych mocarstw. To nie Irak, czy Kosowo, tylko Ukraina, a tu rachunki innych bedziemy placic my. Warto je minimalizowac.

  Dla informacji, lata zajmowalem sie ROsja, w tym relacjami z rzadem ROsji, sluzbowo i mam dosc realne pojecie o tym kraju i jego mechanizmach wladzy. Normalnie nie pisze takich rzeczy, ale cena za bledy zaplacimy wszyscy, wiec prosze moj wpis potraktowac jako cos do refleksji, poniewaz rachunek zaplacimy wszyscy.

  Uprzejmie pozdrawiam.


  ANaliza tych pytań jest ważna, aby zrozumieć, gdzie możemy mieć róznicę z
 • 2014-03-02 22:42 | mickor

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Ciekawa obserwacja. Ne przyszło mi do głowy, by pomyśleć o poczynaniach Putina jako grze na użytek narodu rosyjskiego... pewnie dla tego, że nie potrafię patrzeć na Rosjan jak na naród z "potrzebą wolności". Ne wyobrażam sobie, by zdemoralizowani, hodowani do zamordyzmu i ciemiężeni od stuleci Rosjanie nagle wpadli na pomysł, że należy im się coś więcej. Jednak może wydarzenia arabskiej wiosny i majdanu rzeczywiście sprawiły, że car Władimir zaczął nerwowo wiercić się w krześle i nie czuje się już tak pewnie... Myśl to przyjemna, aczkolwiek nie wróży nic dobrego w najbliższym czasie.
 • 2014-03-02 22:50 | mr.off

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Starczy obserwowac pierwsze strony gazet na swiecie by wiedziec, ze Rosjanie radza sobie w 'wolnym swiecie' zdecydowanie lepiej niz Polacy (np. w finansowych dzielnicach Londynu czy Nowego Jorku w porze lunch.u slyszy sie duuuuuuuuuuzo czesciej rosyjski niz polski).
  It'd.

  Pora zapomniec o stereotypach z PRL,u. W realnym zyciu Icza sie FAKTY.
 • 2014-03-02 23:05 | tomekT.T

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Rosja nie robi nic nadzwyczajnego. Dba o swoje peryferia i byłoby więcej niż dziwne, gdyby Putin oddał Ukrainę bez walki.. Dopóki Rosja nie stanie się częścią Europy, dopóty tego typu polityka rosyjska będzie normą, normą powszechnie zresztą przyjętą w świecie i krytykowanie jej z pozycji moralnych a nie politycznych uważam za hipokryzję.

  Problem Rosji, to problem upadłej piękności. Podobnie jak Francja, kraje te nie mogę przejść do porządku dziennego nad faktem, że czas ich mocarstwowej świetności dawno minął. W historii wynikały z tego powodu głównie problemy, stąd ważne jest żeby Rosji nie izolować tylko się z nią integrować.

  Integracja Europy z Rosją nie nastąpi oczywiście za 5 lat. Ale powinien to być nasz dalekosiężny plan. Rosjanie zaczęli swoją trudną wędrówkę na Zachód ponad trzysta lat temu. Czas może w końcu im pomóc i zacząć powoli zmierzać w ich kierunku, zmniejszając tym samym dystans jaki nas dzieli?

  Set 1- dziękuję za ciekawą wypowiedź.

  pozdrawiam tomekT.T
 • 2014-03-02 23:15 | Saurom

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Ło jezusicku, ło jezusicku jaki to zły ten Putin nie chce się pogodzić z tym, że władzę przejęli niewinni jak pupa niemowlęcia banderowcy rizat lachiw z Majdanu, którzy nigdy nie wyrzekli się ideologii Doncowa mający na swoich rękach krew Polaków. Ale co tam oczywiście Putin powinien pokornie przyjąć wyrok redaktora Szostkiewicza i zapomnieć o Ukrainie. Skoro tak wspaniale jest tam to czemuż to w Izraelu wzywa się do ewakuacji Żydów z Ukrainy dlaczegóż to pojawiają się na synagogach antysemickie napisy. Skoro na Ukrainie jest tak wspaniale dlaczegóż to mieszkańcy wschodniej Ukrainy się przeciwstawili banderowcom. Może dlatego, że oni dobrze zdają sobie sprawę co oni im przynoszą. Domyślam się, że gdyby to na Węgrzech ten niedobry Orban zakazał używania języka rumuńskiego to od razu redaktor Szostkiewicz podniósłby raban a tu co cisza czyżby dlatego, że to źle świadczy o banderowcach z majdanu.
 • 2014-03-03 00:59 | wg.

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Podzielam opinię, Szostkiewicz jest niewiarygodny intelektualnie czy etycznie, pisze/argumentuje generalnie namolnie pod temat jak kiedyś dziennikarze Prawdy, a nie poważnym komentatorem politycznym, nie wiedział biedak nawet o Memorandum Budapeszteńskim, dokumencie kluczowym tutaj i bardzo kłopotliwym dla Rosjan. Bieżąca umowa upływa w 2042 patrz informacja o jej ratyfikowaniu tutaj..

  Memorandum jest kłopotliwe legalistycznie dla Rosji bo w nim zobowiązali się gwarantować integralność terytorialną Rosji, mogą oczywiści argumentować że druga strona pogwałciła Akt Końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie a szczególnie artykuł VI o nie ingerencji w w sprawy wewnętrzne, patrz wizyty Sikorskiego, Nuland i innych na barykadach na Majdanie.

  A generalnie sprawa idzie na noże, planowana wizyta Kerry-go tylko sprawy dalej zaogni.

  Nic tylko życzyć Putinowi wytrwałości w odzyskaniu Krymu a Ukrainie żeby tam jakiś cywilizowany porządek wrócił pewnego dnia. To ostanie strasznie ważne bo tam cztery czy pięć elektrowni atomowych i kupa rurociągów przecież z kompletną anarchią dookoła.

  ----
  P.S. Generalnie Sikorski często powala nawet mnie raczej cynika politycznnego, ostatnio zdębiałem na widok jego bezczelności jak donośnie protestował zajmowania budynków publicznych przez jedną stronę, nie pamiętając że wcześniejsze zajmowanie/podpalanie zupełnie mu w niczym nie przeszkadzało.
 • 2014-03-03 01:02 | wg.

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  miało być ... integralność terytorialną Ukrainy ... oczywiście
 • 2014-03-03 02:31 | wg.

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Rosji zagraża ... sen o imperialnej potędze,

  Jaki sen, jaka potęga imperialna? Przecież oni jednej porządnej bazy zagranicznej nie mają gdziekolwiek, żadnych terytoriów zamorskich (wzorem UK, USA czy Francji np). Gdzie jest ich Okinawa, gdzie jest ich Ramstein, gdzie ich Diego Garcia, gdzie 900+ pozostałych baz w 100 innych krajach, gdzie te ich 300 tys sołdatów ulokowanych w innych krajach, gdzie te ich 9 grup uderzeniowych bazowanych na lotniskowcach.

  Gdzie jest ich "Prompt Global Strike" program zbrojeniowy Stanów gdzie planują potencjał konwencjonalnego ataku gdziekolwiek na kuli ziemskiej w ciągu 1 godziny. Gdzie globalny system inwigilacji elektronicznej?

  W d... sobie takie imperium wsadzić.

  Normalny kraj jakich wiele żywotnie zainteresowany tym co za ich miedzą jak Polska np, żadnych instynktów imperialnych faktycznych czy pożądanych u nich obiektywnie nie widać.

  Red. Szostkiewicz szaleju się napił, rusofobia mu na mózg ciężko poszła, imperia tam gdzie ich nie ma widzi a tych gdzie są nie widzi. Białe myszki mu przed oczyma chyba stadnie biegają.
 • 2014-03-03 02:53 | Eau de Cologne

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Czy po amerykanskim napadzie na Irak szanowny autor protestowal rownie gorliwie???

  P.S. Hipokryzja to, niestety, cos zupelnie powszechnego w polityce (oraz w
  dziennikarstwie)!
 • 2014-03-03 02:57 | Blue1

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  "Red. Szostkiewicz szaleju się napił, rusofobia mu na mózg ciężko poszła, imperia tam gdzie ich nie ma widzi a tych gdzie są nie widzi. Białe myszki mu przed oczyma chyba stadnie biegają."

  Wyglada na to, ze tego szaleju napila sie wiekszosc dziennikarzy w Polsce...
 • 2014-03-03 06:06 | Marcin

  Putin ma krew na rekach

  To co robi Putin to jest dzialanie ze strachu. On wie ze za Czecznie gdy go zrzuca ze stolka zostanie powieszony. Dlatego zrobi wszystko zeby w Rosji nie mial miejsca scenariusz z Ukrainy. Nawet jest w stanie wywolac III wojne swiatowa. I to jest grozne, bo ten czlowiek nie ma sie gdzie cofnac. Po Ukrainie przyjdzie Majdan do Rosji a to bedzie wieszanie Putina za jego czyny.
  Przy okazji moze wyjsc ze tez i Kaczynskiego zalatwil. Ja nie chce tutaj niczego sugerowac, ale obroncy Putina to sa Rosjanie na tej stronie.
 • 2014-03-03 06:26 | Adalbert 44

  Re: destabilizacja całej Afryki Pólnocnej , destabilizacja kilku państw Azji , a teraz destabilzacja i otaczanie Rosji ?

  Te scenariusze piszą globalni szaleńcy i pani Tymoszenko która z kolegami włączyła się do tego zadania. Na Ukrainie demokracja poniosła klęskę. Awanturnikom nie chciało się czekać na demokratyczne wybory . Wybrano czas Olimpiady i spieszono się zakończyć akcję przed jej zakończeniem . Gazeta.pl ogłosiła bohaterem sotnika, który wygonił legalnego prezydenta z urzędu, a teraz odwraca się kota ogonem? Trochę szacunku dla siebie samego powinni mieć polscy wasale globalizmu , którzy w Polsce nie obronili polskich banków . Oni chyba z poczucia wstydu, tak się poniząją we własnych oczach.
  Polska jest w bardzo złej kondycji gospodarczej i demograficznej, o tym powinno się rozprawiać w mediach.
 • 2014-03-03 07:15 | Andrzej Falicz

  Spoznione odkrycia

  "...Polityka rosyjska epoki Putina polega na odrabianiu strat, jakim było – zdaniem obecnego prezydenta Rosji – zdemontowanie Związku Radzieckiego. Chodzi o odbudowanie wpływów w poradzieckiej Azji, na Kaukazie, w Mołdawii i na Ukrainie. Wydarzenia na Krymie wpisują się w ten scenariusz, tak jak wpisywała się w niego zbrojna interwencja w Gruzji...."

  Trzeba bylo-
  5-ciu lat kokietowania i przymilania sie do Moskwy.
  5 lat ambasadorowania "internacjonalistycznych" elit i przyjaciol Rosji jak Wajda i Olbrychski.
  5 lat pokazywania jezyka I kpin z "rusofobow" z PiS-u
  5 lat by odkryc dokladnie to co mowil Lech i Jaroslaw Kaczynski o dawna o Rosji PUtina.
 • 2014-03-03 08:01 | Marcepan

  Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Moim zdaniem sytuacja rozwinie się następująco:

  1. Krym zostanie oderwany od Ukrainy i będzie pod protektoratem Moskwy (lub zostanie przez nią "wciągnięty" w dłuższej perspektywie).

  POWODY:
  Jest ich wiele, jednak najważniejsze z nich (moim zdaniem):

  1. perspektywa bezproblemowej budowy South Stream - gazociągu z Krymu przez (Mołdawię lub Rumunię), dzięki któremu Rosja umocni pozycję w Europie - dużym konsumencie - gdyby nie doszło do zmian w Kijowie, nie byłoby tego scenariusza, gdyż Janukowycz to "swój" człowiek, w obecnej sytuacji Rosja nie ma zbyt dużego wyjścia - nowy rząd na Ukrainie proeuropejski może wiele rzeczy utrudniać

  2. wysłanie sygnału do innych zależnych od Moskwy "Republik", że wyjście spod skrzydeł Moskwy będzie miało swoje konsekwencje (czytaj: chcesz być wolny płac cenę = oddaj część kraju - powinno to na jakiś czas ostudzić zapał w zapalnych miejscach, ale nie koniecznie

  3. Informacja w stronę UE - chcecie się rozszerzać ok, ale nie kosztem republik poradzieckich

  NATO, UE i USA nic nie zrobią, pogodzą się z obecnym scenariuszem - będzie trochę szumu i tyle. Zbyt mocno wszyscy są od siebie zależni, żeby robić coś głupiego kosztem Krymu (Ukrainy). Po wtóre, Rosji nikt nie będzie zbyt mocno osłabiał, bo gdzieś tam z drugiej strony czai się Azjatycki tygrys - Chiny, a na jego przesadnym umacnianiu nikomu nie zależy.
 • 2014-03-03 08:13 | Andrzej

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Istotne jest to, że z Rosji odpływa kapitał zagraniczny i krajowy, w ostatnich latach było to 400 miliardów dolarów. Ludzie wielkiego kapitału nie chcą zależeć od widzimisię dyktatora. Również istotne jest przejście na stroną nowego rządu Ukrainy 4 największych oligarchów z Ukrainy Wschodniej. Dwóch z nich zostało gubernatorami okręgu Doniecka i Dniepropietrowska. To wszystko, wraz z argumentami Pani Merkel, powinno powoli dotrzeć do świadomości Putina.
 • 2014-03-03 09:32 | wg.

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  (zgoda) patrz tutaj.
 • 2014-03-03 10:02 | kami

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Myślę, że tym razem zachód nie odpuści Putinowi i będzie starał się trzymać tego bydlaka na smyczy. Pokazał swe prawdziwe, stalinowskie oblicze z manią wielkości. Mam nadzieję, że wróci sytuacja z przed II wojny światowej, gdzie zsrr, zamiast na salonach europejskich, stał w jego sieniach. Od dzisiaj tam powinien wylądować. Buchaj musi być w oborze, a nie w salonie - to oczywiste. Powinna rozpocząć się akcja świadomego UPOKARZANIA TEGO MAŁEGO HITLERKA nawet jeśli odpuści Ukrainie i wycofa się z Krymu.Wolny świat powinien go wyrzucić z G-8, G-20 - na początek.
 • 2014-03-03 10:08 | zl27

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  popatrz, popatrz ilu tu na forum Polityki znalazlo sie specjalistow i znawcow od spraw rosyjskich.
  Ciekawi mnie jedno, dlaczego jednym panstwom pozwala sie na napad na inne z totalna demolka / np Irak/ a wprzypadku Rosji /ktora siega po "swoje"/ panuje "oburzenie" na calym swiecie?
  Czyzby ogolnie panowal "syndrom Kalego"?
 • 2014-03-03 10:44 | vps

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Ludzie co wy wypisujecie za bzdury, jaka hipokryzja, jaki napad na Irak...mózgi wam wyprało od internetu całkiem?

  W Iraku była anty-demokratyczna dyktatura, która groziła ręką wobec USA, hodowali i wspierali terrorystów, którzy dokonywali zamachów na amerykańskiej ziemi...co, mieli nie reagować i pozwalać na swobodny rozwój anty-amerykańskich grup terrorystycznych? Jeśli jakiś kraj poparł by hipotetyczny zamach na na warszawski Belweder, to mielibyśmy nie reagować? - jak to się ma do sytuacji Ukrainy, która obaliła skorumpowaną władzę u siebie (nie w Rosji) i żadnych antyrosyjskich ruchów czy zamachów nie dokonuje, wręcz przeciwnie, chce dalej z Rosją współpracować? POGŁUPIELIŚCIE JUŻ CAŁKIEM? Nie macie wiedzy nawet na poziomie szkoły podstawowej ale zalewacie internet swoim prywatnym syfem i beznadzieją, która jest dla was szkiełkiem przez które patrzycie na świat!!!
 • 2014-03-03 11:30 | DK

  Termin dzierżawy bazy rosyjskiej w Sewastopolu

  Panie Adamie, dzierżawa bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu upływa w 2042 roku, a nie w 2017. W 2010 roku Ukraina i Rosja podpisały w tej sprawie Porozumienie. Vide: http://www.pism.pl/files/?id_plik=849
 • 2014-03-03 12:04 | zl27

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  @vps

  jak widac niektorzy sa niezwykle dowcipni....
  bo tylko tak mozna traktowac ten wpis!
 • 2014-03-03 12:31 | breslauer

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Powtarza Pan to co Amerykanie wmawiali całemu światu celem uzyskania jego akceptacji na ich agresję. Później okazało, się, że składów broni chemicznej nie było, a terrorystów Sadam trzymał w więzieniu, albo likwidował. Nie wszyscy uwierzyli tym cynicznyn amerykańskim łgarzom, w przeciwieństwie do infantylnych polskich polityków. I całej chmary naszych dziennikarzy. Oczywiście Sadam nie był barankiem, ale to co Amerykanie wraz ze swoim sługusami zrobili z tym pięknym krajem woła o pomstę do nieba, mimo żem agnostyk jest. ponoć Sadam chciał się dogadać z Amerykanami, ale miał pecha - nie był ich sukinsynem. Pamiętam jak arcybiskup(?) Głódź - nie jestem biegły w tych katolickich tytułach, będący wówczas naczelnym kapelanem WP wołał do naszych wyposażonch w maszyny do zabijania najemników, cyt. z pamięci: "jedziecie tam z oliwną gałązką pokoju" Niech mi ktoś powie czym to jego zawołanie różni od zawołań duchownych niemieckich do hitlerowskich szwadronów, a mówiących o niesieniu chrześcijańskiej cywilizacji na terenach opanowanych przez bolszewicką zarazę? A teraz naszych dziennikarzy opanowała jakaś zbiorowa histeria. Zresztą wszystko już było. Przed der Zweite Weltkrieg ówcześni dziennikarze wespół z naszymi politykami, podobnie rozumującymi i postrzegającymi złożoność światowej cynicznej polityki jak obecnie wmówili biednemu społeczeństwu o papierowej potędze hitlerowskich Niemiec. Ech!
 • 2014-03-03 14:39 | Wojciech

  Re:Wściekły rusofob

  Kretyńska bzdura nadętego rusofoba. Radzę przeczytać prawdę. http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/tragizm-majdanu-rozmowa-dr-andrzejem-zapalowskim
 • 2014-03-03 15:43 | Tanaka

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Znajduję tu wiele trafnych pytań i uzasadnionej krytyki. Niestety, wymienieni tu publicyści ujawniają swój brak wiedzy merytorycznej, co zasłaniają nadmiarem słów: gdybań, fantazji, mrocznych wizji - z jednostronnym nastawieniem przeciw Rosji. Umowa w sprawie bazy w Sewastopolu sięga lat 2040-tych, a nie najbliższych kilku. Nowy rząd Ukrainy ma za głównego bankiera faceta, który narobił wielkich malwersacji za czasów (nieodległych) gdy szefował bankowi, którzy został wykupiony przez polski bank Pekao BP. Ukrainiec został wywalony, ale polski bank musiał zapłacić za szkody kilkaset milionów złotych. Teraz ten sam człowiek został szefem banku centralnego Ukrainy. Już widać, że ok. 80% skladu rządu to są ci, co rządzili przed Janukowyczem, podobni oligarchowie, malwersanci i ludzie o niejasnej przeszłości, za to o jasnych oknach w wielkich willach, tu i tam.
  Nasi publicyści uważają, że rosyjska baza w Sewastopolu jest be, a amerykańska baza Guantanamo na Kubie jest cacy. Tak mają. O wątpliwościach i argumentach przeciwnych , czyli uwzględniających zróżnicowanie lokalne na Ukrainie i sytuację Rosji nie piszą. Nawet jeśli coś próbują myśleć, nie udaje im się tego przelać na tekst.

  Duże i złożone tematy natychmiast weryfikują poziom umiejętności zawodowych dziennikarzy. Właśnie to widzimy.
 • 2014-03-03 15:54 | zl27

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  @ vps

  o ile mnie pamiec nie myli to Amerykanie napadli na panstwo Irak z calkiem innego "powodu". Za "dyktatury" panstwo kwitlo, dzialaly rozne firmy nawet z Polski. A teraz??? ruiny i zwalczajacve sie rozne ugrupowania religijne..
  zreszta tam gdzie mamy dzialanie Amerykanow budujacych demokracje tam zgliszcza i zabici.
  Przy okazji muzulmanom cos takiego jak "demokracja" jest nieznane, na to nie pozwala im religia, ktora reguluje wszyxstkie dziedziny zycia od urodzenia az do smierci..
 • 2014-03-03 16:49 | FLY

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Brednie nieprawdopodobne ! To USA i UE chca budować potegę kosztem Rosji i byłych państw ZSRR . Już to zreszta robiły do czasu przyjścia Putina (oby żył wiecznie ) za pijaka Jelcyna . Wtedy to "demokratycznie " rozkradzino cały majątek ZSRR . Faceci mający dotąd np. M-4 w Moskwie stali się oligarchami posiadającymi złoża ropy , żelaża , gazu .
  Całemu zamieszaniu winna jest niestety (!) Polska z jej wojującymi rusofobami u władzy . Za naszym poduszczeniem , w ramach tzw. Partnerstwa Wschodniego , UE dała powąchać mięsa Majdanowi przez tzw. Umowę Stowarzyszeniową , ktora byłaby kompletną KATASTROFA dla Ukr. To są typowe scenariusz MFW . To proste i oczywista FAKTY !!! Teraz nasi władcy s...ą ze strachu . Proponuję im bawić się w wojnę w piaskownicy ! Niech więcej nie uszczęśliwiają innych . Niech pomyślą , że 4 tys. naszych firm współpracujących z Ukr. PADNIE ! A popatrzcie na giełde ! Niech skończą się te wycieczki do krajów byłego ZSRR . Taki poseł Kowal był na Ukr. ponad 30 razy ! Kumacie ? Rodzi się pytanie czyim posłem Kowal jest . A gdyby tak jeden dureń z drugim ośmielił się np. w Portorico ( maleńkie g..o) popierąć wiec przeciwko USA ! Heheheheheheh !
  Następnego dnia jego zmasakrowane zwłoki znalezionoby na wysypisku śmieci .
  Co się tyczy granic ... No, przypomnę Jugosławię , Bośnię i Kosowo ! Wbrew traktatowi z 1975 r. USA i UE ukradła Bośni kawał (15%) terytorum tworząc enklawę zarządzaną przez gangsterów ! Tak wygląda polityka .
 • 2014-03-03 17:11 | PAK

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  @ukształtowanie przez służby specjalne:
  To nie musi być wada.
  Służby nie lubią ideologii -- lubią pragmatyzm.
  I cenią możliwość wycofania się bez strat po ryzykownym posunięciu.

  Putin gra bardzo ostro i brutalnie, ale wciąż "gra" -- wczoraj obstawiałbym próbę powołania niezależnego Krymu, ale dzisiaj i w to wątpię. To raczej wciąż nacisk na Ukrainę, próba wskazania miejsca nowym władzom. Wynegocjowania czegoś. Może statusu bazy Floty Czarnomorskiej na kolejne dwie dekady? Albo zagwarantowania większych praw mniejszości rosyjskiej?
 • 2014-03-03 17:15 | PAK

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  NATO nie ma zobowiązań wobec Ukrainy.
  Zresztą zwróciłbym uwagę, że nie mamy do czynienia z agresją militarną na pełną skalę. Tu jakaś mobilizacja, tam ktoś (ale nie jednoznacznie Rosja) kogoś więzi, tu pada jakieś ultimatum, czy myśliwiec przeleci nad obcym terytorium... Dużo szumu, wyraźny brutalny nacisk, ale wciąż nic takiego, z czego Rosja nie mogłaby się wycofać z dnia na dzień, deklarując, że tylko 'stabilizowała sytuację'.
 • 2014-03-03 17:33 | Eau de Cologne

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  "Zwyciestwo Majdanu pozbawilo W.Janukowicza wladzy, ale zmienilo tez polityczny ksztalt Ukrainy pozbawiajac prezydenta Ukrainy statusu Genseka. Dajac realna wladze Obywatelom.

Majdanowi."

  Obywatelom... czy raczej ukrainskim ultranacjonalistom?
 • 2014-03-03 17:37 | Blue1

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Nasi publicyści uważają, że rosyjska baza w Sewastopolu jest be, a amerykańska baza Guantanamo na Kubie jest cacy.
  ``````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````

  Amerykanie posiadaja jeszcze ponad sto baz wojskowych na calymm swiecie... i zazwyczaj gospodarze nie moga
  zaprotestowac przeciwko ich obecnosci !
 • 2014-03-03 17:40 | Jer11

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  "Przy okazji moze wyjsc ze tez i Kaczynskiego zalatwil. Ja nie chce tutaj niczego sugerowac, ale obroncy Putina to sa Rosjanie na tej stronie. "

  Szanowny "Marcinku"... czy ukonczyles juz (przynajmniej) gimnazjum?
 • 2014-03-03 17:43 | Jer11

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  "Również istotne jest przejście na stroną nowego rządu Ukrainy 4 największych oligarchów z Ukrainy Wschodniej. Dwóch z nich zostało gubernatorami okręgu Doniecka i Dniepropietrowska."

  To swiadczy tylko o tym, ze na Ukrainie niewiele sie zmieni. Jedna zlodziejska ekipa zastapiona
  zostanie przez kolejny zlodziejski rzad !

 • 2014-03-03 17:46 | Jer11

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  "W Iraku była anty-demokratyczna dyktatura, która groziła ręką wobec USA, hodowali i wspierali terrorystów, którzy dokonywali zamachów na amerykańskiej ziemi."

  Przepraszam, ale nawet tutaj (w USA) od dosyc dawna nikt nie wierzy w propagandowe bzdury (Bush Jr. potrzebowal jakiegos pretekstu...), powtarzane na tym forum przez "vps"!!!
 • 2014-03-03 17:47 | Byniek

  Pesymista nie, realista.

  Nużące są wypowiedzi różnych polskich polityków i wielu dziennikarzy, co to będzie, co to będzie - chodzi oczywiście o sankcje, które mają dotknąć Rosję. Otóż, nic nie będzie, poza słowami potępienia i nic nieznaczącymi gestami np.ignorowanie Igrzysk dla niepełnosprawnych ( W. Brytania ). Fakty są brutalne, przykre, niesprawiedliwe, ale taka jest rzeczywistość. Są trzy państwa na świecie: USA, Rosja I ChRL, które gdy uznają, że ich żywotne interesy są naruszane, nie liczą się z niczym i nikim. USA bezkarnie interweniuje w krajach oddalonych od ich terytorium o tysiące kilometrów. Rosja, czyni to samo, z tą różnicą, iż blisko granic swojego państwa. ChRL, jak na razie nigdzie nie interweniuje, ale za nic ma prawa człowieka.i poza gadaniem wszystko pozostaje po staremu. Niestety.
 • 2014-03-03 17:55 | Magdallen27

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Mam wrażenie, że państwa zachodnie chcą poświęcić Ukraine i w ten sposób ,,zaspokoić" Putina. Jak to bywa z politykami mówią jedno, a robia zupełnie coś innego. Mamy dziwny podział na pastwa zachodnie z demokracją i bezpieczeństwem oraz wschód, gdzie obywatele nie mają nic do powiedzenia i żyja w ciągłym strachu przed nowymi pomysłami władzy. Miejmy nadzieje, ze obecny konflikt szybko zostanie zażegnany.

  ________________________________________________________________
  zarabianie przez pisanie http://forumowanie.pl/ polecam
 • 2014-03-03 18:13 | Set1

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  @tomekT.T

  Ja Panu rowniez. Zgadza sie, dlugoterminowo trzeba sie integrowac gospodarczo z Rosja. DObra do tego okazja sa angielskie dyskusje o skierowaniu UE w strone wspolnoty gospodarczej, a nie tylko politycznej. MOim zdaniem za 30 lat UE powinna byc Unia polityczno, obronna i walutowa z 23 obecnych panstw UE i wspolnym rynkiem od Lizbony po ANkare i Wladyswostok.

  Ale o tym trzeba myslec na zapas, zmiast myslec dzien do przodu. Oczekuje od Polityki, ze zacznie glowkowac.
 • 2014-03-03 19:15 | vps

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  @
  Bez przesady, oglądacie za dużo filmów o teoriach spiskowych. 11 Wrzesień 2001 - to jest propaganda? Ameryka musiała reagować a w tamtym czasie Husajn popierał terrorystów anty-amerykańskich bo miał żale do Busha i się nie lubili. Co, mieli lądować w Wenezueli? Mieli czekać kilka lat aż będą "niezbite dowody" tak jak teraz się ciągną za noski z Irakiem? Były poszlaki, wystarczające. Fakt, przeliczyli się, co nie jest dowodem na to, że od początku wiedzieli. Musieli odpowiedzieć, gdyby tego nie zrobili, to za kilka lat by mieli powtórkę z 11 Września bo żaden terrorysta by się ich już nie bał. Nikt też tam kraju nie zrujnował. W Iraku mordują się wzajemnie między sobą...od stuleci. Amerykanie nie są zobowiązani do tego aby ich brać za ręce i każdemu dawać klapsa. Husajn był podręcznikowym dyktatorem, niezależnie od tego ile polskich firm tam robiło biznes.

  Nie wierzycie w propagandowe bzdury a w co wierzycie? W fakty, dowody? Jakie? Czyje? Jakiś pseudo dziennikarzy co kręcą filmy dokumentalne montowane w domowym garażu? Bush był maniakiem, nie przeczę, ale strategicznie cała Ameryka musiała po 11 Września reagować militarnie, każde państwo musiałoby po tak wielkiej propagandowo tragedii i zrównywanie ich z Rosją i Putinem jest niepoważne.

  Skoro jesteście tak wyczuleni na hipokryzję i tak pali wam się do dosłownie pojmowanej "sprawiedliwości", to ilu z was ma pełne talerze na co dzień? Przecież dzieci w Afryce chodzą głodne nieustannie, ilu oddaje połowę swoich dochodów na pomoc głodującym? Kto tu jest hipokrytą? Zbawiacie świat w internecie wytykając cynizm, a obok was z niedojedzenia umierają ludzie!

  Odrobinę rozumu i wyobraźni w tym osądzaniu świata, bo to ,że nie jest statystyczne 50na50 nie oznacza, że jest niesprawiedliwie.
 • 2014-03-03 19:18 | vps

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  ciągną za noski z Iranem nie Irakiem...
 • 2014-03-03 19:39 | vps

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Dodam tu jeszcze:
  Putin tylko nieudolnie małpuje propagandę zachodnią. Niestety bez nie się nie da, bo ludzie nie wszystko rozumieją. U Putina brakuje jednak najważniejszego, czyli tego złego...bo nazywanie Majdanowców terrorystami zagrażającymi stabilizacji Rosji jest komedią. Islamscy terrorysci są na prawdę i na prawdę zagrażają USA. Ukraińskich terrorystów nie ma. Taka mała różnica.
  Doszukiwanie się tutaj hipokryzji właściwie uniemożliwia opowiedzenie się po jakiejkolwiek stronie w czymkolwiek, bo każdy z nas ma na sumieniu głodne dzieci w Afryce i kupuje towary pochodzące z pracy niewolniczej. A jednak nie czujemy się tak samo i większość z nas śpi spokojnie z myślą, że zło jest zawsze gdzieś tam... lepiej więc milczeć jeśli mamy używać takiego idealistycznego języka.
 • 2014-03-03 19:46 | zl27

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  dla Amerykancow kazdy pretekst jest dobry do wyslania wojsk aby wprowadzic tzw "demokracje" made by USA.
  Najlepiej rozwijajaca sie dziedzina w USA jest zbrojeniowka. A wyprodukowane "urzadzenia" trzeba jakos uzywac aby wymienic je na nowe.
  W Iraku morduja sie nawzajem tylko z tego powodu, ze poprzez najazd Amerykancow zostaly calkowicie zniszczone struktury panstwowe. Amerykance spodziewali sie tam dorwac do bogatych zloz ropy.
  nie ma to jak wierzyc w amerykanska propagande. Jest to przyslowiowe lapanie zajaczka, tak aby go nie zlapac..
  Przeciez sami storzyli tych terrorystow, ktorych teraz "lapia" więżą i morduja.
 • 2014-03-03 20:11 | Nie

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  NATO jako calosc nie ma zobowiazan w stosunku do kraju stowarzyszonego, ale jesli USA i Wielka Brytania sa gwarantami nienaruszalnosci terytorialnej Ukrainy, to jednak ciezko rznac glupa i udawac, ze NATO nie jest tym zainteresowane. Niezapowiedziane manewry wojskowe na Baltyku tez nie naleza do standardowych metod prowadzenia polityki zagranicznej i tez chyba dotycza NATO.

  W 1938 tez nie bylo regularnej agresji na Czechoslowacje, ale potem byl rok 1939
 • 2014-03-03 20:35 | moskwa

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Dziiękuje za prawde!
 • 2014-03-03 22:04 | vps

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  No tak, teorie...różnej maści....a jakie źródła, youtube?
  -państwo się bogaci na tym, że rozwija technologie i sprzedaje innym, zbrojeniówka jest z podatków, jest kosztem dla budżetu a nie zyskiem.
  -sunnici i szyici biją się tam od stuleci. Nikt nie jest na tyle głupi, aby sobie nie poradzić po "rozbiciu struktur państwowych" i tego nie odbudować, bo to rzecz najprostsza i kwestia kilku miesięcy. Problemem się pojawia jak połowa społeczeństwa nie zgadza się na państwo demokratyczne i chce budować teokrację albo autokrację opartą na surowej kulturze Islamu.
  -nikt tam nie chciał dorwać surowców, one są na sprzedaż. Amerykanie jak już to chcieli uprzedzić Rosję albo Chiny i być pierwszym i głównym odbiorcą...na czym też zyskałby tylko świat demokratyczny, a nie oligarchie rosyjskie, czy KPCH.
  - mylisz politykę poszczególnych "czarnych charakterów" siedzących w korporacjach i będących ponad rządami świata, z polityką krajów Ameryki czy Europy.
 • 2014-03-03 22:36 | wg.

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Aha zapomniałem odpowiedzieć na dramatyczne pytanie red. Szostkiewicza:

  Rosji zagraża... jej sen o imperialnej potędze, którą chciałaby budować dziś kosztem Ukraińców, a jutro czyim?

  POLSKI p. Szostkiewicz Polski przecież to oczywiste!

  -----

  Smutna refleksja mnie nachodzi, jest takie powiedzenie polskie "na złodzieju czapka gorze", czapki wyraźnie gorą w Polsce i Stanach, w Rosji na razie żadnego alarmu paniki nie widać, mówi to coś, nie?
 • 2014-03-04 02:06 | Jer11

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  "Bez przesady, oglądacie za dużo filmów o teoriach spiskowych. 11 Wrzesień 2001 - to jest propaganda?"

  Tyle, ze za tym stala Arabia Saudyjska, a nie Irak. Niestety, Bush Junior mial zbyt duzo
  interesow w Arabii Saudyjskiej! Zadecydowal, by dac gawiedzi amerykanskiej
  pokaz sily... i napadl na Irak !
 • 2014-03-04 06:57 | zl27

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  @vps
  serdecznie pozdrawiam propagandowa tube USA.
 • 2014-03-04 08:03 | vps

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  @
  Jaka Arabia Saudyjska? Saudyjczycy, a nie rząd tego kraju, który ataków nie poparł. Mowa o polityce.
 • 2014-03-04 10:07 | vps

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  @zl27
  A Ty jaką masz propagandę? Niesiesz prawdę? A może mówisz tylko to co ci się wydaje być prawdą? Dodatkowo robisz to w momencie kiedy trzeba wybrać strony i się za czymś opowiedzieć. Chyba, że proponujesz nic nie robić, bo przecież wszyscy jesteśmy hipokrytami, robimy to samo, USA i Rosja to to samo, więc niech zostanie jak jest i dzieje się co chce. Po co więc pisać po forach skoro wszystko jedno?
 • 2014-03-04 21:02 | zl27

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  @vps
  czy zastanowiles sie nad tym co sam piszesz?
 • 2014-03-04 22:38 | Eau de Cologne

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  "No tak, teorie...różnej maści....a jakie źródła, youtube?"

  Dostepnych jest sporo powazniejszych zrodel
  (glownie w jezyku angielskim)...

  p.S. Czy "vps" to tzw. "internetowy troll"?
 • 2014-03-04 22:41 | Jer11

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Widze, ze "vps" daje kolejny pokaz ignorancji, albowiem nie wie kto faktycznie rzadzi w 'Saudi Arabia'...
 • 2014-03-05 09:58 | Piotr Kraczkowski

  "Co się dzieje z politykami zachodnich państw?"

  Bliski kołom CIA szef Stratfor' u, dr. Friedman, stwierdza bez ogródek, że USA rozgrywają losem Ukraińców swą własną grę finansując i wspierając Majdan tak samo, jak poprzednio "pomarańczową rewolucję": "United States did the same thing that it did prior to the Orange Revolution: back the type of intervention that both the human rights advocates and the balance-of-power advocates could support. Giving financial and psychological support to the demonstrators protesting Ukrainian President Viktor Yanukovich's decision to reject a closer relationship with Europe, and later protesting the government's attempt to suppress the demonstrations, preserved the possibility of regime change in Ukraine, with minimal exposure and risk to the United States." - w: "New Dimensions of U.S. Foreign Policy Toward Russia", Geopolitical Weekly z 11.02.2014. - http://www.stratfor.com/weekly/new-dimensions-us-foreign-policy-toward-russia

  Der Spiegel (strony angielskie tygodnika) przypomina w "Chess in a Minefield: The Global Implications of the Ukraine Conflict", by Uwe Klussmann, z 20.02.2014., książkę Brzezińskiego "The Grand Chessboard" oraz "weakness in the US Strategy", czyli słabości strategii USA i pisze: "US Deputy Foreign Minister Victoria Nuland's infamous "Fuck the EU" gaffe, can hardly be seen as a mistake. Rather it is a logical, if somewhat vulgar, expression of America's geopolitical stance."

  Der Spiegel podaje, że w skład rządu zamachowców weszli ministrowie z "prawicowoekstremistycznej" (żeby nie przyznać racji Putinowi i nie napisać: faszystowskiej) partii, która powstała jako "Socjalistyczno-Narodowa Partia Ukrainy", ale przemianowała się na "Swoboda", a jej trzyosobowa delegacja przebywała w maju 2013r. w gości frakcji neofaszystowskiej NPD w parlamencie krajowym w Dreznie, RFN. Ta współtworząca rząd zamachowców "Swoboda" oficjalnie utrzymuje, że ukraińska Dywizja Waffen-SS "Galizien" to nie było nic złego, lecz walka na froncie przeciwko ZSRR, że naród to "wspólnota połączona krwią i duchem" (co wyklucza Rosjan, Tatarów itp.) itd. Faszyści wystawiają kilku ministrów, wicepremiera, Prokuratora Generalnego. Sekretarzem Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, czyli koordynatorem tajnych służb Ukrainy, został Andrij Parubi, który przeszedł od faszystów do Partii Ojczyźnianej J. Timoszenko, a stanowisko dostał, bo na Majdanie wykazał się jako "Komendant". - w: "Die fatalen Fehler der Regierung in Kiew", Spiegel Online z 03.03.2014 - http://www.spiegel.de/politik/ausland/krim-krise-die-fatalen-fehler-der-kiewer-regierung-a-956680.html
 • 2014-03-06 17:31 | Jer11

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  "W 1938 tez nie bylo regularnej agresji na Czechoslowacje, ale potem byl rok 1939"

  W roku 1938 Polacy wkroczyli na czeskie Zaolzie, a w roku 1939... juz tylko
  tracili grunt pod nogami !

  P.S. Zaczekajcie do momentu kiedy (wzmocniona) Ukraina upomni sie, np. o Przemysl.
 • 2014-03-06 23:29 | Jurek1954

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Brednie.
  Korupcja, oligarchowie to fakt, a może Rosjanom to pasuje. Dlaczego my mamy oceniać co jest dobre dla Rosji? Przywrócenie Rosjanom godności, poczucie niezależności i nie uleganie dyktatowi USA, przywrócenie normalnie funkcjonującego państwa to zasługa Putina. "Byt kształtuje świadomość" i dla mnie demokracja połączona z korupcją nie ma sensu, jeżeli do gara nie ma co włożyć. Znowu widzę w komentarzu patrzenie na Rosję oczami polskiego rusofoba. Poparcie dla Putina w sprawie Ukrainy jest zdecydowanie większe w Rosji niż akceptacja przez Polaków działań naszych polityków i mieszanie się w wewnętrzne sprawy obcego państwa. Wchodzenie przed szereg na pasku USA. Łatwo przełknęła Europa "demokratyczny" zamach stanu. USA (największy hipokryta, łamiący prawo międzynarodowe, agresor w wieku wojnach) rozgrywa partię z Rosją, a Ukraina jest tu traktowana przedmiotowo. To Unia i USA zadbały o "integralność Serbii: tworząc Kosowo, bo chcieli tego mieszkańcy Kosowa. Co chcą mieszkańcy Krymu dla USA jest nieważne. Los Ukraińców i Rosjan na Krymie jest USA głęboko obojętny, liczy się tylko cios wymierzony w Rosję. Tylko po co to nam.
 • 2014-03-06 23:42 | Jurek1954

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Izolacja kogokolwiek raczej nie przyniesie nic dobrego. Z sąsiadami należy utrzymywać dobre kontakty, także gospodarcze. Oczywiście możemy kupować gaz i ropę od Norwegii (50% drożej) lub wspierać zakupami "demokratyczną" Arabię Saudyjską lub inne emiraty, Oczywiście drożej. Twoja propozycja to jakby na złość babci narobię sobie w majtki. Wydaje mi się, że izolacja gospodarcza Rosji jest praktycznie niedolegliwa dla USA, ale już nie dla Unii a dla Polski w szczególności. Absolutnie nie wierzę w żadne dobre intencje USA, bo w polityce i gospodarce nie ma sentymentów. Silniejszy doi słabszego, to naczelna zasada kapitalizmu. Stykamy się z tym na codziennie.
  Zejdź na ziemię i realnie oceniaj sytuację!
 • 2014-03-06 23:55 | Jurek1954

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  W całości się zgadzam. Szczególny zawód jednostronnością sprawił mi Tym.
  Mam wątpliwości czy Sikorski reprezentuje interesy Polski czy wyłącznie USA, jego zachowania antyrosyjskie to obsesja. Daleko mu do klasy Ławrowa. Z każdej wypowiedzi rosyjskiego ministra widać dbałość o Rosję i interesy rosyjskie, u Sikorskiego widzę tylko interesy USA.
 • 2014-03-07 00:09 | Jurek1954

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Totalne dno. A ty Marcin jakiej jesteś narodowości, nachodzą mnie wątpliwości?
  Przy okazji. Kaczyński jako rusofob gotów jest zbratać się z każdym przeciw Rosji, nawet z faszystami ukraińskimi.
  Przypomnę megalomania Lecha, polski burdel i fatalne okoliczności złożyły się na tragedię Smoleńską, Putin nic tu nie musiał robić. Po co?
 • 2014-03-07 00:17 | Jurek1954

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Co to znaczy Wolny Świat, czy nie jest to przypadkiem ten świat pod butem USA i globalnych koncernów. Wyjdź na powietrze i trochę ochłoń, przewietrz mieszkanie, popatrz w lustro i pomyśl trochę lepiej o sobie i bliźnich. Pewnie swoich sąsiadów nie lubisz i smarujesz im klamki?
 • 2014-03-07 00:35 | Jurek1954

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  Zgadzam się.
  Jeszcze klika takich jednostronnych, nieobiektywnych tekstów i będę musiał zrezygnować z mojej ulubionej Polityki.
  Czytać wyważone, udokumentowane opinie tak - prenumerować propagandówkę bez sensu.
 • 2014-03-07 22:32 | Eau de Cologne

  Re:Rosja chce budować potęgę kosztem Ukraińców

  I jeszcze jeden, krotki cytat z dzisiajeszych informacji na "www.gazeta.pl":

  "Ukraińscy nacjonaliści prowadzą mobilizację. Skrajnie nacjonalistyczny ukraiński ruch Prawy Sektor przygotowuje się do udziału w konflikcie na Krymie. - Prowadzimy mobilizację, przygotowujemy się do odparcia agresji zbrojnej. Jeśli Kreml będzie mimo wszystko parł dalej, będziemy walczyć, do końca bronić naszego ojczystego państwa - oświadczył szef kijowskiego oddziału ugrupowania Andrij Tarasenko.

  Tarasenko zapowiedział też, że lider ruchu Dmytro Jarosz zamierza kandydować na prezydenta. Jarosz jest oskarżony o publiczne nawoływanie sił antyrosyjskich do ekstremistycznych akcji i terroru na terytorium Rosji. Komitet Śledczy Federacji Rosji wysłał za nim międzynarodowy list gończy. Prawy Sektor jest ruchem zrzeszającym ukraińskie formacje nacjonalistyczne i brał udział w starciach na kijowskim Majdanie."