Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy Polska jest gotowa do wojny?

(18)
Rosyjska inwazja na Krymie sprawiła, że pierwszy raz od kilkudziesięciu lat w Europie znów zapachniało wojną. Polska po 1989 r. nastawiła się na pokój. Na inny scenariusz nie jest gotowa.
 • 2014-03-12 15:39 | Set1

  'Accountability'

  Czyli, jesli dobrze rozumiem tekst, elity polityczne rzadzace krajem przez ostatnie 25 lat tak zarzadzaly cywilnie wojskiem w taki sposob, ze wojsko nie jest w stanie wypelnic swojej podstawowej funkcji, na ktora dostaje 1,7%PKB rokrocznie z podatkow obywateli? ROzumiem dobrze, czy zle? A jesli dobrze, to jaki z tego nalezy wyciagnac wniosek, bo go nie widze w tekscie...
 • 2014-03-12 21:44 | camel

  Re:Czy Polska jest gotowa do wojny?

  Nasza armia wróciła do korzeni, do tradycji. Znów ma pełno kapelanów i jak w 1939, generalicja ewakuuje się z kraju w razie zagrożenia do Anglii lub USA, zdezorientowane żołnierzyki trochę postrzelają, nawet trochę bohaterskich czynów przy okazji popełnią, po czym do kolekcji dojdzie następna klęska pełną gębą do świętowania. Tradition, lalalaaaa ...traditiooooon!
 • 2014-03-13 11:05 | publicyst

  Re:Czy Polska jest gotowa do wojny?

  Przepraszam, do jakiej wojny ?!

  "Wojennym" redaktorom radzę rozłożenia się na kanapie dobrego psychiatry.
  Ta wojenna atmosfera w Polsce, jakże wyróżniająca się w porównaniu z resztą świata, podgrzewana przez nieodpowiedzialnych "wojennych" pismaków i pożal-się-boże-polityków nosi znamiona jakieś paranoi, a conajmniej zwykłej głupoty.

 • 2014-03-13 16:41 | Blue1

  Re:Czy Polska jest gotowa do wojny?

  To prawda, w ostatnich dniach jakby (prawie) wszytkie media w Polsce utracily resztki tzw. "zdrowego rozsadku"!
 • 2014-03-14 18:44 | rebel

  Re:Czy Polska jest gotowa do wojny?

  Piękny artykuł, ale zamiast niego wystarczyłoby kilka liczb.
  1. Jakich sił potrzeba żeby bronić granicę wschodnią?
  Łączna granica Polski z Rosją i Białorusią - 628km [założenie bardzo optymistyczne, bo na początek trzeba byłoby dodać 100km granicy z Litwą]. Pas obrony brygady ~15km. Czyli szerokość frontu jaki jedna brygada może utrzymać.
  Teraz prosta matematyka. Potrzebujemy ... 40 brygad liniowych pierwszego rzutu, żeby efektywnie bronić naszą granicę wschodnią. Mamy gdzieś połowę tego w różnym stanie. Można łatwo policzyć. Brygada to ok 4 tysiące żołnierzy, armia liczy 100 000 ludzi.
  Na pierwszy rzut oka potrzebujemy dwa razy tyle. Na drugi rzut oka ... lekko licząc trzy razy tyle na jakieś rezerwy strategiczne, drugi rzut, którym będziemy łatać dziury po ataku nieprzyjaciela, kontratakować, opóźniać, manewrować, itd.

  2. Ile to kosztuje.
  Odejdźmy od procentów PKB. Porozmawiajmy o prawdziwych pieniądzach. Budżet WP wynosi jakieś 30 mld złotych. Dochody państwa ~275 mld zł, a wydatki ~325 mld zł. Brakuje nam ~50mld.

  Dodajmy w głowie 1. i 2. Co nam wychodzi? Ano żeby utrzymać armię zdolną stoczyć efektywną bitwę graniczną potrzebujemy podwoić deficyt. Drobnostek jak koszta obsługi długu, wyższe oprocentowanie ze względu na większą podaż polskich papierów dłużnych nawet nie liczę. Chyba że ktoś wierzy że udałoby się w Polsce zrobić cięcie wydatków na takim poziomie ... powodzenia. Czy muszę tłumaczyć czym skończy się pompowanie deficytu dwa razy szybciej niż dotychczas?

  Na koniec całe te obliczenia są stratą czasu. W wypadku konfliktu na pełną skalę Rosja-NATO prawdopodobieństwo użycia taktycznej broni jądrowej jest dość wysokie. Dwa może trzy taktyczne uderzenia jądrowe i cała nasza armia na którą ostatnia koszulę oddaliśmy i tak nie da rady.

  Dziękuję za uwagę.

  Ps.
  1. NATO we wszystkich swoich planach przewidywało masowe użycie broni atomowej. Inaczej marszu armii czerwonej nie dałoby się zatrzymać ... przynajmniej nie przed Renem.
  2. W konwencjonalnym konflikcie jeśli NATO chciałoby nam pomóc to najprawdopodobniej mogłoby to zrobić efektywnie przy użyciu samego lotnictwa. Siły NATO dzięki lepszemu sprzętowi, wyszkoleniu i taktyce mogłoby zdobyć zdecydowana przewagę w powietrzu. Bez przewagi w powietrzu nie przeprowadzono udanej ofensywy od początku II WŚ (mówią o wojnie konwencjonalnej nie partyzanckiej). Co potrafi zrobić lotnictwo pokazano w Iraku.
 • 2014-03-15 13:16 | dor123

  Re:Czy Polska jest gotowa do wojny?

  Właśnie mam w tej sprawie wrażenie, że mediom się naprawdę pogorszyło, to jest jakieś szaleństwo. Jakiej wojny? Nikt jej chyba, poza polskimi dziennikarzami, nie szuka.
 • 2014-03-29 07:42 | janadam48

  Re:Czy Polska jest gotowa do wojny?

  Przykleiło się gówno do okrętu i wrzeszczy płyniemy! Z czym do ludzi? Przecież połowa obecnej armii to biurokraci. Ile mamy sprawnych bojowo samolotów, czy niemieckie czołgi już mamy naprawione? Jedno co mamy przygotowane to zestawy modlitewne i kapelanów gotowych do modłów za wolność waszą i naszą. Mamy też oczywiście pana Premiera Tuska, który w szerzeniu psychozy wojennej wyprzedził już p.Kaczyńskiego o całe lata świetlne. No i nasze słynne media, rzygać się chce jak człowiek chce się dowiedzieć co w naszym kraju się dzieje. Dziennikarze już są w takim amoku, że nawet pogoda jest w stanie wojny z Rosją. W każdej audycji musi być jakiś du..pek udający specjalistę od spraw wschodnich.Ostatnio w takiej roli widziałem specjalistę Boniego, w drodze do €-uropy całkiem już zwariował. W roli krajowego ministranta sprawdził się świetnie i nic więcej. Ciemność widzę, będzie powtórka z historii, wodzowie dają nogę przez przysłowiowe Zaleszczyki a ludziki po kilku dniach powstania padną jak muchy. I będzie po ptokach! Tylko Pan Prezydent na uchodźctwie w Kijowie będzie nadawał komunikaty o bahaterstwie naszych kosynierów i husarii. Czas umierać!
 • 2014-03-29 20:39 | W przeciwieństwie do panów redaktorów

  Re:Czy Polska jest gotowa do wojny?

  komentujący zachowali zdrowy rozsądek, a o to dzisiaj trudno.
 • 2014-03-30 09:49 | Jerzy z O.

  Re:Czy Polska jest gotowa do wojny?

  Polska nie, ale żałosne polskie dziennikarstwo tak. Sądząc po wpisach, sole trzeżwiące podawane przez czytelników ciągle są konieczne. Szkoda,że musi to dotyczyć także "Polityki" !.
 • 2014-03-30 17:04 | mir

  Re:Czy Polska jest gotowa do wojny?

  Czym się przejawia ten zdrowy rozsądek komentujących?
  Lekceważeniem zagrożenia bo jakoś to będzie albo nie ma się co szarpać bo i tak nie wyjdzie?
  Przewidywaniem scenariusza (atomówka i po ptakach)?
  Niewiele mają do powiedzenia.
  Odczytuję raczej głupawe wpisy lub zrezygnowanie.
  Od 20-kilku lat nie wypracowano kompletnego pomysłu na armię i to zdecydowanie gorsze od jej niedoinwestowania.
  Były inne wydatki, zresztą i państwa uczono się na nowo.
  Czas na zrozumienie czym może być przemysł zbrojeniowy dla gospodarki.
  Czas także na poważną reformę finansów państwa.
  Bez jednego i drugiego będziemy mieli wyłącznie okazjonalne akcje wspierania bractwa kurkowego.
 • 2014-03-30 17:37 | janadam48

  Re:Czy Polska jest gotowa do wojny?

  Pisze pan,,Czas na zrozumienie czym może być przemysł zbrojeniowy dla gospodarki.
  Czas także na poważną reformę finansów państwa. Bez jednego i drugiego będziemy mieli wyłącznie okazjonalne akcje wspierania bractwa kurkowego.,,
  Kto wg pana jest w stanie przeprowadzić takie działania. Obecny rząd nie przejawia takich chęci. Sam nie wiem czy mamy określone cele zbrojeniowe. Najłatwiej kupić na łapu capu byle jaki chłam najlepiej amerykański, bo w polu Moskal stoi. Jeżeli najważniejszymi kwalifikacjami będzie styropian to nie osiągniemy celów nawet za sto lat. Jestem zdołowany wypowiedziami naszych polityków. To są wymachiwania szabelką zamiast merytorycznych wypowiedzi i nieodpowiedzialne wychodzenie przed szereg. Nasi politykierzy w roli Mesjasza narodów to jest to co im najlepiej wychodzi. Nie chce mi się nawet myśleć co by zrobiła nasza klasa polityczna w razie konfliktu zbrojnego. Jedynie na klęczki i modlić się o szczęście bo o rozum za późno.
 • 2014-03-30 21:17 | JanuszK

  Re:Czy Polska jest gotowa do wojny?

  "Właśnie mam w tej sprawie wrażenie, że mediom się naprawdę pogorszyło, to jest jakieś szaleństwo."

  Nie pogorszyło się lecz, we wzniecaniu wojennej histerii, zresztą tak jak każdej innej histerii, media mają interes finansowy - widzowie przykuci do ekranów to większe wpływy. A część polityków poddaje się tej histerii bo co mają zrobić skoro żurnaliści ciągle domagają się szybkości, skuteczności, zdecydowania w powstrzymywaniu Putina. Tak to się nakręca.
  Te rozważania o jakości naszej armii są dziecinadą, jakkolwiek byśmy się nie uzbroili to Rosja i tak nas pokona. Lecz przecież nie mamy z Rosją żadnego sporu, żadnego konfliktu, po cholerę naszym politykom jeszcze większa szabelka? Do obrony czy żeby dodać sobie odwagi przy wymachiwaniu tą szabelką przed nosem Putina? Po co nam gazoport i gaz który będzie kosztować więcej od tego rosyjskiego? Żeby politycy śmielej wymachiwali szabelką przed nosem Putina? Ta nowa, większa szabelka będzie kosztować nas setki miliardów złotych w perspektywie kolejnych lat lecz ani trochę nie powiększy naszego bezpieczeństwa. Nasze bezpieczeństwo zależy od lojalności naszych sojuszników z NATO, a czy będą lojalni jeśli zyskamy łatkę awanturnika korzystającego z każdej okazji żeby wbić szpilkę w tyłek rosyjskiego niedźwiedzia? Ale jeszcze większe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa mają dobre stosunki z Rosją. Lecz polska klasa polityczna w dobrosąsiedzkie stosunki nie zainwestowała nawet ułamka tego co zrobiła dla pogorszenia tych relacji. Ja chciałbym dowiedzieć się jakie korzyści odnieśli Gruzini z awantur Kaczyńskiego? Jakie korzyści mają Ukraińcy z naszego "wsparcia"? Namawiamy Ukraińców i czynimy im obietnice ale czy z tych obietnic jesteśmy w stanie się wywiązać i sprostać ich oczekiwaniom? Odnoszę wrażenie że celem polskiej polityki nie są czyjekolwiek korzyści lecz poczynienie strat Rosji. To nie może dobrze się skończyć.
 • 2014-03-31 01:08 | Ekonom

  To nie Rosja zglasza dzis pretensje do terytorium RP a Ukraina!

  Czekam wiec, kiedy Obama wyraznie da do zrozumienia wladzom Ukrainy, ze atak Ukrainy na Polske oznaczac bedzie wojne Ukrainy z USA.
 • 2014-03-31 05:19 | Adalbert 44

  Re:Czy Polska jest gotowa do wojny domowej o odzyskanie banków od globalistów

  Polska powinna być gotowa do wprowadzenia poboru młodych ludzi do wojska . Tylko armia z poboru jest wstanie bronić ojczyzny.
  Wojsko wychowuje młodych ludzi w okresie dla nich najtrudniejszym . W III RP oddaliśmy młodych ludzi pod władzę gangów i kiboli.
 • 2014-03-31 17:46 | Czaro

  Re:Czy Polska jest gotowa do wojny?

  Spoko, ja mam shotgun, jak trzeba bedzie to jakiemus wrogowi glowa zostanie odstrzelona. Wystarczy do obrony, moj sasiad ma kose a drugi cepy. Jest bron, tylko trzeba ja wyciagnac z kopy siana.
 • 2014-03-31 21:03 | No, fajnie, dowcip pan napisał

  Re:Czy Polska jest gotowa do wojny?

  ale teraz proszę serio...
 • 2014-03-31 21:18 | andrzej

  Re:Czy Polska jest gotowa do wojny?

  1 nawet szybki zakup nowoczesnego uzbrojenia nic nie da bo wyszkolenie jej obsługi to nie jest kwestią tygodni a miesięcy 2 bez posiadania własnego nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego też szanse są nikłe, wystrzelimy zakupione rakiety i co dalej
 • 2014-04-11 05:18 | zza kałuży

  O tej tradycji to po angielsku śpiewał taki na dachu, pamiętasz @camel?

  Jak każdemu wiadomo, te wiolonczelisty to były takie kumate, że po angliczańsku nawet na ukraińskich dachach nawijały.
  I popatrz @camel, mimo tego jak przyszło co do czego to tak kompletnie na pysk z tego dachu spadły, że śladu po nich nie zostało.
  Także ty sobie piej zgodnie z twoją dachową tradycją a ja zgodnie z moją.