Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Chcesz być fotografem? – nie musisz mieć aparatu

(6)
Przełom technologiczny sprawił, że fotografia stała się pasją prawdziwie masową. W ciągu niespełna dwóch minut robimy dziś więcej zdjęć, niż powstało ich w XIX w. A na horyzoncie widać kolejne rewolucje.
 • 2014-03-17 16:01 | divak2

  Ech, nie wiem czy to takie proste,

  Po pierwsze łatwość w robieniu zdjęć przy pomocy coraz większej liczby urządzeń ma efekt w postaci zalewu mierną fotografią. Po prostu z wyjazdu wakacyjnego do np. Łeby nie przywozi się teraz dajmy na to dwóch rolek filmu do wywołania (+-72 klatki) tylko 500 zdjęć/2,5GB "do przejrzenia i selekcji" na dysku. I teraz z tych 72 klatek i 500 jpgów mamy po 5 fajnych kadrów. Bo "można zrobić ten kadr, choć on nie wygląda rewelacyjnie", albo "z tego innego zrobić 5 klatek, bo jest fajny, przecież to nic nie kosztuje". I tak się produkuje gigabajty a cieszą się głownie producenci sprzętu i nośników.
  Po drugie, twierdzenie, że komórka może robić równie dobre zdjęcia jak normalny aparat jest cokolwiek naciągane. Być może w "trybie małpy" tak się da, ale każdy wannabe Man Ray, Capa, Adams, Hartwig zauważa, że aparat w trybie małpy robi nie do końca takie zdjęcia jakich by się spodziewali. No i zabiera się za zmianę programów, albo nastawy ręczne. I tutaj zaczynają się schody, bo konia z rzędem temu kto da radę szybko zmienić ustawienia w aparatu komórce albo "małpce". Tymczasem "poważne" aparaty, obojętnie czy chodzi o nikona d700, Contaxa G2, Praktikę czy poczciwego Zenita (nie wspominając że archaiczna Smiena zapewnia taką możliwość) mają wszystkie pokrętła na wierzchu i da się nimi operować w ułamku sekundy, obojętnie czy chodzi o zmianę przysłony czy zmianę programu automatyki, jeśli taka występuje. Nie mówiąc już o pospolitej wadzie tanich aparatów cyfrowych jaką jest opóźnienie pomiędzy wciśnięciem spustu migawki a wykonaniem fotografii.
  Nie, żebym narzekał "a panie świnty, kiedyś to były czasy", ale chciałbym się ustrzec od twierdzenia, że jak dać miliardom małp aparaty foto do ręki, to w skończonym czasie stworzą, dajmy na to wszystkie dzieła Jana Saudka, Annie Leibovitz, Pietra Marubiego, Tadeusza Rolke, czy Marka Karewicza.
 • 2014-03-18 12:06 | cracusiac

  Re:Chcesz być fotografem? – nie musisz mieć aparatu

  dlatego tez mamy wsród fotografujacych ok 99% pstrykaczy, 09% rzemieslników i 0,1% artystów...
 • 2014-03-19 03:36 | Mike89

  Re:Chcesz być fotografem? – nie musisz mieć aparatu

  Ja lubię bardzo robić zdjęcia. Uważam, że jeśli chcemy robić ładne zdjęcia, to musimy zainwestować pieniądze w porządny aparat. W dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi robi zdjęcia za pomocą telefonów komórkowych, ale nie są one ładne. Ja mam lustrzankę i zdjęcia z niej są przepiękne. Jakość jest doskonała.
 • 2014-03-21 18:47 | Jer-11

  Re:Chcesz być fotografem? – nie musisz mieć aparatu

  Bardzo ladnie... tylko co ten temat ma wspolnego z forum "Nauka"?
 • 2014-03-26 13:54 | The Central Scrutinizer

  Re:Chcesz być fotografem? – nie musisz mieć aparatu

  Po raz kolejny mamy tu do czynienia z fałszywym z gruntu argumentem, że jakość techniczna zdjęcia (ostrość, odwzorowanie kolorów itp.) jest tożsama z jego jakością artystyczną.

  To, co odróżnia zdjęcia największych fotografów od petabajtów chłamu zalewających różne flickery i picasy to kadr.
  Kiepskiego kadru nie da się poprawić w Photoshopie (nie mówię o zwykłym przycięciu, czyli o "cropie") ani podbajerować szpanerską aplikacją.
  Aparaty są dziś wyposażone w pierdylion funkcji i funkcyjek niby poprawiających jakość zdjęcia (moje ukochane wykrywacze uśmiechu i zamkniętych oczu), ale nie zmuszą posiadacza do kucnięcia, cofnięcia, podejścia, czy zaczekania na odpowiedni moment przyciśnięcia spustu migawki.
  Tu nie pomoże ani Canon 5D, ani Leica, ani iphone, ani żadne inne urządzenie wyposażone w obiektyw i matrycę.
 • 2014-03-26 20:22 | divak2

  Re:Chcesz być fotografem? – nie musisz mieć aparatu

  Ba, można by powiedzieć, że istnienie tych wszystkich udogodnień rozleniwia fotografujących. Na przykład posiadanie zooma często ogranicza pracę nad kadrem do manipulowania ogniskową (przy braku świadomości jaka jest różnica między tele a szerokokątnym), a idąc zupełnie po bandzie można powiedzieć, że świadomość faktu że naciśnięciem na spust migawki można zmarnować 1/36 swojej "przestrzeni dyskowej" wymusza (nie u wszystkich) rozsądniejsze wybieranie okazji do zrobienia zdjęcia.