Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Franciszkańska przemiana episkopatu?

(7)
Czy wybór abp. Stanisława Gądeckiego na nowego szefa episkopatu oznacza, że w polskim Kościele działa efekt Franciszka?
 • 2014-03-23 11:47 | Laclos

  Relatywizm jest zly...

  "W katolicko-konserwatywnym ujęciu relatywizm jest zły, bo odrzuca prawdę absolutną objawioną przez Boga, a wraz z nią jasne rozróżnienie dobra i zła. Ta interpretacja ignoruje elementarny fakt społeczny, że ludzie mają różne poglądy na sprawę wiary, Boga, prawdy, Kościoła, moralności i wolności."

  Relatywizm nie wartościuje. Dla relatywisty nie ma dobra i zla. Dlatego relatywizm nie moze byc zaakceptowany przez Kościół i ludzi religijnych, dla ktorych Dobro i Zlo istnieje i wedle tego rozróznienia ksztaltuja swoje poglady i zycie osobiste. Fakt, ze w swiecie istnieja poglady rozmaite, chrzescijan do niczego nie zobowiazuje. Po prostu wedle chrzescijańskiej hierarchii wartosci sa poglady dobre i zle. Np. teoria gender jest zla, homoseksualizm jest zly, zabojstwo, w tym aborcja i eutanazja, jest zle itd.

  "A przecież Kościół w Polsce miał swój złoty okres między połową lat 70. a końcówką 80. XX w. Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski (prymasem był wtedy kard. Józef Glemp) nie wahał się w maju 1988 r. zaprosić na dyskusję o niewierzących i Kościele ówczesną czołówkę polskiej inteligencji, duchownych, świeckich, wierzących, agnostyków, ateistów. Zagajali ks. Józef Tischner i Adam Michnik. Dzisiaj wszystko wróciło w stare koleiny, ku zimnej wojnie ideowej. To jest zaprzeczenie tamtej dekady przyjaznego dialogu wierzących z niewierzącymi."

  I znow klania sie papiez Benedykt XVI - najmadrzejszy papiez XXI wieku. To on zaproponował tzw. "dziedzince pogan", gdzie mogliby sie spotkac i porozmawiac wierzacy z niewierzacymi. Takie "dziedzince pogan" maja tez miejsce w Polsce. Prosze zajrzec do "Tygodnika Powszechnego", ktory opisuje ostatnie spotkanie. Tak więc módlmy sie raczej, aby polski Kościół stal sie Kosciolem ratzingerowskim (ktorym nigdy nie byl), a nie bergogliowskim, bo to ostatnie oznaczaloby jedynie osuwanie sie po rowni pochylej.
 • 2014-03-24 16:09 | zet

  Re:Franciszkańska przemiana episkopatu?

  "Tak więc módlmy sie raczej, aby polski Kościół stal sie Kosciolem ratzingerowskim (ktorym nigdy nie byl), a nie bergogliowskim, bo to ostatnie oznaczaloby jedynie osuwanie sie po rowni pochylej. "

  Módl się skoro lubisz. Natomiast Bogu to naprawdę zupełnie obojętne, jaki będzie polski Kościół i inne pozostałe.
 • 2014-03-24 16:18 | Eau de Cologne

  Re:Franciszkańska przemiana episkopatu?

  Szanowny (a) "zet", "Laclos" to taki (czy taka) ultra-katolicki fundamentalista (-ka). Cos w rodzaju katolickiego taliba!
 • 2014-03-25 18:06 | jacek

  Re:Franciszkańska przemiana episkopatu?

  Jak na razie polski KRK jest kosciolem dyrektora Rydzyka , pazerny ( juz przyslowiowo..) na dobra materialne ... !!!
 • 2014-03-27 18:29 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Franciszkańska przemiana episkopatu?

  Polska stała się bastionem CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ.Tym bardziej ewolucyjne jej osiągnięcia powinny się stać integralną częścią nauki wiary.To nie przez przypadek te osiągnięcia polski badacz Feliks Koneczny opisał w CYWILIZACJI BIZANTYJSKIEJ.Wyeksponował też CYWILIZACJĘ ŻYDOWSKĄ,którą nazwał PODWÓJNEJ MORALNOŚCI.Inny polski badacz antyku Tadeusz Zieliński opisał list rozwodowy w HELLENIZM A JUDAIZM,co było podstawą,że chrześcijaństwo rozwijało się w oparciu a antyczną kulturę grecką.
 • 2014-04-01 19:02 | Blue1

  Re:Franciszkańska przemiana episkopatu?

  "Polska stała się bastionem CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ."

  Czy nie zbyt duzo w tym (cytat powyzej) pompy i wody sodowej?

  P.S. Dla wiekszosci swiata, Polska to (niestety) tylko kraj o
  drugorzednym, a moze nawet i trzeciorzednym znaczeniu...
 • 2014-04-02 21:59 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Franciszkańska przemiana episkopatu?

  Ewolucyjne osiągnięcia CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ nie przez przypadek twórca podziału Feliks Koneczny opisał w CYWILIZACJA BIZANTYJSKA.
  W jego myśleniu było od szczegółów cywilizacji opisanych w ŻYDOWSKIEJ i BIZANTYJSKIEJ do ogółu w O WIELKOŚCI CYWILIZACJI.
  Miarą wiary w wartości nie jest znaczenie z odniesieniem do "argument siły".