Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wiktoria Viktora Orbána

(6)
Przez cztery lata Viktor Orbán wspiął się na szczyt władzy i wciągnął za sobą drabinę. Dlatego jego partia nie ma z kim przegrać w niedzielnych wyborach na Węgrzech.
 • 2014-04-08 01:00 | Set1

  Polityka moglaby postarac sie niuansowac...

  ‘Po latach zaniedbań socjalistycznego rządu budżet państwa wymagał terapii szokowej. Wprowadzono więc nadzwyczajne – „nieortodoksyjne” właśnie – podatki w sektorach bankowym, energetycznym, telekomunikacyjnym i w handlu wielkopowierzchniowym, które w otwarty sposób uderzyły w kapitał zagraniczny.’

  Czyli Polityka uważa, ze lepiej obniżyć o miliard wydatki socjalne na biednych, niż obniżyć zysk bogatego cudzoziemca o ten sam miliard, który w przypadku tych sektorów i tak sobie nie pójdzie? I co to znaczy ‘wymagał terapii szokowej’? To jest jakiś kanon? Prawo wykute w kamiennych tablicach na Wawelu? Niestety odwrotnie się robi w Polsce, że w sytuacji problemów fiskalnych dokręca się śrubę większości obywateli, np. myśląc o zmianie wspólnego opodatkowania małżeństw, zamiast np. wprowadzić podatek obrotowy dla sieci handlowych mających np. obrót większy od 3 miliardów zł rocznie, czy dla spekulantów giełdowych. O takich podatkach się jakoś nie słyszy, ale za to podatek Belki od procentów z oszczędności jest świętością. Nieuczciwość myślenia neoliberalnego polega właśnie na ochronie fiskalnej zagranicznych super-bogatych, czy to się Polityce podoba, czy nie.
 • 2014-04-08 01:01 | Set1

  Cdn

  ‘A idée fixe jest administracyjne obniżenie opłat komunalnych (prąd, gaz, wywóz śmieci)……Tak pojawił się wspomniany plan obniżki opłat komunalnych. Firmy świadczące te usługi na Węgrzech są w dużej mierze w rękach zagranicznego kapitału. Orbán zadeklarował, że powinny być własnością państwa i działać na zasadzie non profit.Zresztą ich wykup przez państwo już się rozpoczął.’

  I??? To zle, że próbuje ulżyć uboższej większości próbą transferu zysków zagranicznych właścicieli do kieszeni obywateli? Wbrew teorii neoliberalnej, nie każdy rynek nadaje się do prywatyzacji, ponieważ logika zysku jest sprzeczna z logiką usług społecznych, do jakich należą usługi komunalne. I to nie ma nic wspólnego z dobrym, lub złym zarządzaniem. Problemem komunalnych spółek w Polsce nie koniecznie jest forma własności, tylko to, że są dla polityki zapleczem miejsc pracy, co psuje jakość ludzi tam pracujących i uniemożliwa dobre, strategiczne zarządznie spółką. Nadto również w Polsce dąży się do prywatyzacji spółek komunalnych, co większości nie wyjdzie na dobre.

  ‘Na czarną listę trafił również Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), który poprzednio ratował Węgry kredytami. Orbán przerwał z nim współpracę i zaczął dużo drożej pożyczać na rynkach finansowych’.

  Przepraszam za brak profesjonalizmu, ale hahahahhahahahaha;o) Dobry Robin Hood z MFW…ratował i pożyczał tanio, a głupi Orban pożycza drogo… Polityka zapomniała dodać, że MFW określa warunki pożyczki, które np. uniemożliwiają takie podatki dla sklepów wielkopowierzchniowych, itd.. czyli mniejsze odsetki zwracają się z czasem w zyskach kapitałowych korporacji z krajów mających większość w MFW, A Orban chce im te zyski ograniczać… Tym samym warto zadać sobie pytanie, jak interwencja MFW wpłynie na zamożność biednych Ukraińców? Czy ktoś o tym myśli (pytanie retoryczne)? A dotychczas po licznych interwencjach MFW na Świecie, biedni stają się biedniejsi, a bogaci bogatsi (czekam na podważenie tej tezy danymi.). Szkoda, że polska prasa nie analizuje tego z tego punktu widzenia, ponieważ jeśli Ukraińcy jeszcze zbiednieją, to Majdan powtórzy się szybciej, niż Państwo sobie wyobrażają. Warto to robić nawet jeśli nie z punktu widzenia etyki i sprawiedliwości społecznej, to z punku widzenia stabilizacji na Ukrainie.
 • 2014-04-08 09:09 | zet

  Re:Wiktoria Viktora Orbána

  "A dotychczas po licznych interwencjach MFW na Świecie, biedni stają się biedniejsi, a bogaci bogatsi (czekam na podważenie tej tezy danymi.)"

  Biedni istnieli zawsze/niezależnie od ustroju/ i będą nadal. Natomiast liczba milionerów/nowych/ ciągle rośnie w każdym kraju. Pewnie jakoś zgrabnie/po marksistowsku/ to wytłumaczysz. Banki i fundusze /w tym MFW/ mają to do siebie,że pożyczają pieniądze chętnym /i wypłacalnym/.Natomiast nie wtrącają się zbytnio w to, na jaki cel pożyczkobiorca je przeznacza. Kraje, które umiejętnie inwestują pożyczane/i darowane/ środki finansowe, zanotowały przyśpieszony rozwój.Tam, gdzie środki przejedzono,pogłębiła się bieda. Jaka w tym wina banków?
 • 2014-04-10 14:15 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Wiktoria Viktora Orbána

  W globalnym teatrze polityki trwa spektakl HANDEL WOJNĄ I POKOJEM.W ramach WOJNY O PIENIĄDZ militaryzują się konflikty i wciąga się biedaków do finansowania tego teatralnego spektaklu.
  Nawet prezydent Izraela Szymon Peres wystąpił z wnioskiem o powołanie Rządu Światowego.To w ramach dostosowania słownika Bertranda Russella dla komunizmu z dostosowanie dla globalizmu.Karol Marks okazuje się być wiecznie żywy tylko inaczej,po zradykalizowaniu jego wczesnych myśli.
 • 2014-04-13 11:54 | mosskit

  Re:Wiktoria Viktora Orbána

  Autor zupełnie pomija pozytywne aspekty władzy Orbana. Pierwszy z brzegu przykład. Pisze o najwyższym podatku VAT w Europie ale zapomina dodać o obniżeniu podatku dochodowego do jednego z najniższych w Europie (obecnie liniowy 16%, docelowo ma być zredukowany do 9%). Podatek CIT 10%. Artykuł mało obiektywny, pachnie niczym te z onetu i wp na zlecenie. Wklepuje w google nazwisko autora (Jerzy Celichowski).. bęc! Wiadoma sprawa, nie gryzie się ręki która cie karmi (EU). Polityko spadasz na psy.
 • 2014-04-14 21:57 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Wiktoria Viktora Orbána

  Jednym słowem namówił Węgrów aby nie poddawć się dyktatowi ekonomii politycznej globalizmu.PUŁAPKA to książka Jemes'a Goldsmit'a,w której autor pokazał nędzę kolejnej utopii to jest GATT i globalnego wolnego handlu.
  Jak na ironię w polskiej wersji językowej,wydanej w roku 1995 został zamieszczony wywiad,jaki z autorem przeprowadził Radek Sikorski,ówczesny korespondent wojenny z rewolwerem w ręku.