Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

W poszukiwaniu śląskiej tożsamości

(5)
Ślązacy próbują się dziś definiować przez fałszywe obrazy i skojarzenia. Jakbyśmy posiadali wyłącznie jaźń odzwierciedloną, żadnej własnej.
 • 2014-05-28 17:17 | bever

  Re:W poszukiwaniu śląskiej tożsamości

  co moglem spodziewac sie po tobie: do zalozonej tezy glos watpiacy nalezy exterminowac, typisch polnisch. po chlopsku, po naszemu, jak nie po mojemu to go kosa. oj twardoch tracisz duzo w oczach swoich kilentow, rozumiesz to slazaku? piszesz po naszemu badz miley dla kupujacych, rozumiesz to pieniadze, twardoch kasa chlopaczku. bdz mily bo njie kupie i rozpowiem o tobie tandeciazu.
  rozmowa w polsce.:-(
 • 2014-05-28 20:04 | abchaz

  Re:W poszukiwaniu śląskiej tożsamości ,w poszukiwaniu naszej tożsamości

  Mądrze pisze.Warto się zastanowic co nas łączy.Pilch powiada,ze nic poza językiem.To jest,jednak, tylko zdolnośc rozmowy.
  Niekoniecznie ze wspólnym rozumieniem.Jażń wspólna ? A co to jest ?
  Mam trudnośc w wyeksplikowaniu na czym miało by polegac poczucie wspólnoty Polaków.Oprócz wspólnie załganej historii i wspólnie załganej moralności katolickiej.
  Twardoch pisze "Ślązacy ...przez fałszywe skojarzenia .."..a Polacy ?
 • 2014-05-31 21:19 | mopus11

  Re:W poszukiwaniu śląskiej tożsamości

  bever
  Nie wiem kim jesteś co takiego stworzyłeś, że czujesz się upoważniony do nazywania autora tandeciarzem? Weź lepiej do ręki słownik ortograficzny, bo widzę, że masz problemy z językiem polskim. Poza tym ma do rzeczy, w kwestii poziomu literackiego poczucie tożsamości narodowej Twardocha? Ja go czytam bo On tworzy niezłą literaturę. Tak jak czytam Bułhakowa, Dostojewskiego, Plewina czy słucham Czajkowskiego, Musorgskiego i Rimskiego-Korsakowa.
  A wiadomym jest, że Dostojewski i Czajkowski nie popierali naszych dążeń wolnościowych. A Bułhakow z dużą dozą prawdopodobieństwa z entuzjazmem powitałby teraz aneksję Krymu. Kto czytał jego "Białą Gwardię" ten chyba zgodzi się z moim stanowiskiem. W kwestii zasadniczej zgadzam się z p. Twardochem. Tak jak Rosjanom nie udało się nas Polaków zrusyfikować, ani Niemcom zgermanizować - wówczas kto chciał to uznał zaborców za lepszą aniżeli Polska propozycję - tak Polakom nie uda się spolonizować tych, którzy nie czują się Polakami a Ślązakami. Zwłaszcza w kontekście naszych "dokonań" w III RP. Nie udało się też Polakom w II RP spolonizować Ukraińców czy Białorusinów. Ukuto wówczas termin asymilacja. Eufemizm ten oznaczał palenie cerkwi, gospodarstw, prześladowanie i więzienie narodowych działaczy.
 • 2018-04-28 13:13 | azur

  Re:W poszukiwaniu śląskiej tożsamości

  Artykuł przeczytałem z zainteresowaniem, tym większym, że sam nie jestem Ślązakiem. Zadaję sobie pytanie, czy dialekt gwarowy, z wieloma naleciałościami z języka niemieckiego można zakwalifikować jako odrębny język, tym bardziej, że występuje głównie w postaci mówionej. W podobnej sytuacji jest mowa Kaszubów, również przez wiele wieków oddzielona od obszaru kształtowania się literackiego języka polskiego, tyle że tam istnieje jednak i jest używana forma pisana. Z kolei próby wprowadzania pisemnej formy mowy górali podhalańskich spaliły na panewce.
 • 2018-04-30 10:47 | Bank Komercyjny SA

  Autonomia

  By przed plebiscytem złagodzić obawy Górnoślązaków przed przyłączaniem się do tak różnej od Śląska Polski - Sejm RP uchwalił w 1920 r. Status Organiczny dla tej części Śląska, która trawi pod skrzydła Rzeczypospolitej.
  W roku 1945, komunistyczna Krajowa Rada Narodowa zniosła autonomię Śląska, zresztą z pogwałceniem prawa (mogło to nastąpić jedynie za zgodą Sejmu Śląskiego).
  Dziwne, że różni dekomunizatorzy - nigdy nie wzięli na swe sztandary hasła oddania Śląskowi tego, co komuna zabrała. No cóż, nie jest to jedyna rzecz, którą komuniści ukradli a której nikt potem nie miał siły ani woli zwrócić.

  ----------------------------------------------------------------------------

  Ponieważ u zarania III RP szwy dawnych granic zaborczych - pomimo dziejowych wstrząsów i masowych przesiedleń ludności - aż się prosiło, by odrodzoną Polskę odtworzyć jako unię siedmiu autonomicznych państw:
  1 Gdańska (ze stolicą w Gdańsku, w granicach międzywojennego Wolnego Miasta)
  2 Małopolski (ze stolica w Krakowie, w granicach Galicji z niewielkimi dodatkami na Orawie i Spiszu)
  3 Polski Centralnej (ze stolica w Warszawie, w granicach dawnego zaboru rosyjskiego)
  4 Śląska (ze stolicą w Katowicach, w granicach międzywojennego woj. śląskiego z ewentualnymi przyrostami terytorialnymi na zachodzie, o ile pozwoli na to wynik nowego plebiscytu)
  5 Warmii i Mazur (ze stolicą w Olsztynie, w granicach międzywojennych Prus Wschodnich)
  6 Wielkopolski-Pomorza (ze stolicą w Poznaniu, w granicach tej części zaboru pruskiego, która wróciła do Polski po I Wojnie Światowej; inaczej - dwa międzywojenne województwa: poznańskie i pomorskie w granicach takich, jak przez większą część międzywojnia)
  7 Ziem Zachodnich (ze stolicą we Wrocławiu, w granicach pomiędzy obecną granicą zachodnią Polski a zachodnią granicą II RP, być może bez części Śląska, w zależności od wyniku nowego plebiscytu.
  ----------------------------------------------------------------------------
  Dziś już nawet najbardziej śląskie powiaty zaludnione są przez rdzennych Ślązaków w mniej niż połowie. Cóż nam realnie pozostaje? Korekty granic dzisiejszych gmin, powiatów i województw - w drodze lokalnych referendów (może w ten sposób uda się oddzielić od Śląska Częstochowę, Żywiec i Jaworzno?). A następnie przekształcenie województw w Regiony.