Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Obchody 25-lecia wolnej Polski

(3)
2014-07-02 13:07 | okapi
Nalezaloby raczej czcic rezygnacje z wolnosci, jaka byla w zasiegu reki. Zamiast tego, Polska zalozyla sobie nowe jarzmo albo pozwolila sobie nalozyc. 27 lat temu zrezygnowala z mozliwosci posiadania polskiego, panstwowego banku. NBP od tej daty przestal byc naprawde, niezaleznym, polskim, narodowym bankiem. Moze Polska ma jakies udzialy w tym banku. Ma zapewnione przez prawo, kontrole tego banku.To jest najprawdopodobniej formalny zapis. Polska jako kraj stracila prawo emisji waluty. To prawo ma wylacznie NBP, ktory jest instytucja niezalezna od rzadu. To nie jest wyssane z palca. To zostalo opublikowane i nietrudno to znalezc.
Bylo to zapewne jednym z warunkow wstepnych przed przyjeciem Polski do grona tzw. wolnych krajow.
 • 2014-07-02 16:26 | zet

  Re:Obchody 25-lecia wolnej Polski

  "Polska jako kraj stracila prawo emisji waluty."


  Wierzysz w te własne przecież,brednie?
 • 2014-07-02 18:44 | Ekonom

  Re:Obchody 25-lecia wolnej Polski

  A co tu obchodzić?
  1. Upadek polskiego przemysłu? Prawda jest niestety taka, ze upadł on zaraz po roku 1990 i to bynajmniej nie dla tego, ze był on rzekomo niewydolny i mało konkurencyjny i że dotychczasowe rynki zbytu przestały potrzebować jego produktów, jak się to nam dziś wmawia w reżymowych mediach, ale dla tego, ze był on zbyt dużą konkurencja dla zachodniego (głównie niemieckiego) przemysłu i ze dawał on pracę milionom Polaków, którzy nie stanowili by dziś taniej siły roboczej na Zachodzie, gdyby przedtem nie zniszczono celowo polskiego przemysłu w ramach tzw. Planu Balcerowicza.
  2. Pojawienie się olbrzymiego, strukturalnego oraz chronicznego bezrobocia? Przecież to wielomilionowe, chroniczne i strukturalne bezrobocie jest straszliwa wręcz tragedia wspólczesnej Polski (i nie tylko Polski). Przecież realna stopa bezrobocia w Polsce wynosi od lat dobrze ponad 30%, jako iż do tych oficjalnych ok. 10% należy dodać co najmniej drugie tyle osób, które z powodu tragicznej wręcz sytuacji na polskim rynku pracy uciekły na wcześniejsze renty oraz emerytury oraz drugie tyle osób, które z powodu braku pracy w Polsce, zmuszone zostały zmuszone do emigracji albo w ogóle zrezygnowały z wejścia na rynek pracy po ukończeniu edukacji. A przecież w PRLu bezrobocia nie było, a prawdziwe ukryte bezrobocie to mamy w Polsce właśnie dziś, głównie zaś w administracji państwowej i samorządowej a także w sektorze finansowym, gdzie mnóstwo osób jest formalnie zatrudnione, ale ich praca nie przynosi społeczeństwu żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie. Tak wiec efekty tej “pracy” olbrzymiej większości urzędników oraz finansistów należało by odejmować od PKB, jako iż ci urzędnicy i finansiści nic użytecznego nie produkują, a tylko konsumują a na dodatek przeszkadzają innym ludziom w ich produktywnej pracy.
  3. Olbrzymie zadłużenie państwa, zarówno w kraju jak tez i zagranicą? Dawno temu Karl Marx opisał dokładnie powody, dla których prawicowe oraz centrowe rządy (a wiec u nas PO i PiS) zadłużają się u prywatnych bankierów – w skrócie chodzi tu o transfer pieniędzy od podatników do kieszeni bankierów, którzy za ten transfer odwdzięczają się władzy. Oto dane (według CIA):
  Dług publiczny: 48.2% PKB (2013), 48.3% PKB (2012)
  Bilans rachunku bieżącego: -$11.06 mld (2013), -$18.14 mld (2012)
  Eksport: $202.3 mld (2013), $191.0 mld (2012)
  Import: $207.4 mld (2013), $197.7 mld (2012)
  Dług zagraniczny: $365.2 mld (31/12/2013), $364.2 mld (31/2/2012)
  Wynika z tego, że współczesna Polska jest krajem znacznie bardziej zadłużonym niż PRL, krajem żyjącym od lat na kredyt, krajem z chronicznie negatywnym bilansem wymiany z zagranicą oraz rosnącym zadłużeniem zagranicznym, które jest dziś w Polsce co najmniej 10 razy większe niż za Gierka.
  4. Masową emigrację Polaków z (podobno) wolnej Polski? To jest olbrzymie nieszczęście, jako iż miliony młodych (na ogol) ludzi z tej podobno wolnej Polski uciekają a w kraju nadal mamy miliony bezrobotnych, a świadczy to wyraźnie o upadku gospodarczym Rzeczypospolitej. I co Polsce po tym, że ci emigranci poznają zagranicą wiele nowych rozwiązań, skoro oni tu raczej nie wrócą tym bardziej im więcej tych rozwiązań oni poznają. Piszą o tym często, że wrócili, próbowali ale tu się nie da wytrzymać - zbyt wiele jest wedlug nich w Polsce zwykłej głupoty, zawiści, mgły smoleńskiej i dusznej parafiańszczyzny. Poza tym w Polsce nie ceni się wiedzy uzyskanej przez Polaków na tzw. Zachodzie.
  5. POSUMOWUJĄC:
  Współczesna Polska jest więc, na skutek dojścia do władzy tzw. styropianu, państwem pozbawionym niezależności na rzecz UE oraz NATO i Watykanu (Konkordat!), bankrutem, takim samym jakim była Rzeczpospolita Szlachecka (I RP), która, tak samo jak obecna III-IV RP też zrzekła się swej suwerenności przez co została ona fizycznie rozebrana przez jej sąsiadów. Faktem jest więc że najlepszym okresem w całej ponad 1000-letniej historii Polski były czasy PRLu. Obecny koszmar (bezrobocie, bezdomność, zapaść demograficzna, masowa ucieczka Polaków z Polski, ogromy dług zagraniczny oraz wewnętrzny etc.) zaczął się zaś znów w Polsce, na skutek działalności wyżej wymienionego „styropianu”, w roku 1989 i trwa on aż do dnia dzisiejszego. :-(
  Szalom!