Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Umielibyście przeżyć miesiąc za 1436 zł? Przeszło połowa z 5 mln polskich emerytów żyje za tyle lub mniej. Lepiej zacznijcie ćwiczyć!
 • 2014-07-22 21:51 | bever

  Re:Czy można przeżyć za 10 zł dziennie?

  nie wiem co chciales wyrazic, pisz bardziej z sensem, twoje dzieci wyjada zostaniesz sam ale jak podejrzewam masz sie dobrze wykitujesz zapewne z kilkom tysaicam obslugi dla takich jak ty. skrot bever to od slow mi drogich zony i corki tak wyszlo i nie doszukuj sie w tym symboli. zakowski to tendencyjny pismak, ale dobrze ze chociaz przedstawil wycinkowo nedze zycia w pl tak malowniczo. inny stryj tuskoluby, odszedl ma emeryture majac 45 lat kiedys sztygar na dole w kopalni, siedzi w szkocji z cala rodzina i tyra od 10 lat i ma emeryture z polski. ludzie musza sobie radzic sa sprytni, komunizm te zdolnosc zalatwiania wszystkiego i znajomosci gleboko wyksztalcil. to i tak nedzne emerytury dla maluczkich ci wilce maja udzialy wlasne kiedys panstwowe zklady i spodzielnie, byli jeszcze sprytniejsi. zatkac gebe ochlapem a zgarnc gory pieniedzy.
 • 2014-07-23 00:15 | Berbla

  Re:Czy można przeżyć za 10 zł dziennie?

  To nie sprawa "pokoleniowa"!!! Nędzarze - emeryci to wynik manipulacji w przepisach emerytalnych!!! Kto dziś pamięta, że niejaki Ireneusz Sekuła ówczesny prezes ZUS w 1988 roku przekazał cały ogromny majatek składkowy, zbierany od 45 roku, rządowi Rakowskiego za stanowisko wicepremiera? ZUS został bez pieniędzy a zbankrutowane rządy błyskawicznie przefutały "prezent". Kiedyś/lata 70-te/ o wysokości emerytury decydowały ostatnie dwa lata pracy, potem trzy, potem siedem, potem 20, potem 6. Co rusz zmieniano przepisy, aż do reformy Alota / 99r/ gdy na nowo rozpoczęto gromadzenie składek. Ale nigdy nie wyrównano manka w ZUS-ie!!! Żadnego rządu nie było na to stać! Na dodatek nie było zborności w przepisach o archiwizacji list płac z przepisami emerytalnymi. Listy z zarobkami można było likwidować po 10-ciu czy po 12 latach.Dopiero w 92 r prezes Zus nakazał 50 letni okres archiwizacji. Po 89 r wiele firm przestało działać, w których archiwach potencjalny emeryt znajdzie dokumenty o swoich zarobkach? Odsyłam do niedawnej publikacji GW o zgniłych "dokumentach" znalezionych w śmietnikach i pseudo archiwach. Ilu emerytów dzięki tym manipulacjom znajdzie się lub już jest w gronie nędzarzy?
 • 2014-07-23 09:50 | _sens_

  Re:Czy można przeżyć za 10 zł dziennie?

  prawda jest taka, ze dla nas młodych(przedział wieku 25-35) nie będzie już żadnych emerytur...to co odłożymy na starość sami do skarpety to mieć będziemy....zapewne otworzą jakieś ogrodzone obozy dla starców gdzie będą wpychać tych co juz nie nadają się do pracy...dlatego pamiętajcie moi rówieśnicy jedno: CIESZCIE SIĘ ŻYCIEM...WYKORZYSTUJCIE JE NA MAXA I UMIERAJCIE MŁODO!!!!!
 • 2014-07-23 15:52 | jukka2003

  i taka jest właśnie prawde na temat emerytur

  Redaktorowi tego już mu się nie chciało pisać. Zgrywa neo-socjaliste bo się troszeczkę mądrych ksiązek naczytał. Takie mądrości raczej nie przyjmą się w kraju gdzie był socjalizm przez 60 lat - długi z tego okresu będziemy odpracowywać przez 4 pokolenia jak nie dłużej. Socjalizm to może funkcjonuje w Szwecji, ale w naszym kraju - podziękujemy.

  Pokolenie 30latków którzy zostaną w tym kraju już jest przegrane - vide OFE. Różnica między nami a obecnymi emerytami jest taka, że oni do emerytury żyli w beztrosce - obecni 30 latkowie - jak widać po samym artykule, nie mają złudzeń co do przyszłych emerytur. Dlatego też solidarność międzypokoleniowa to bujda, szczególnie jak się spojrzy na tysiące młodych i silnych emerytów mundurowych których nam wygenerowała SLD swego czasu oraz na to że umowy międzypokoleniowe ostatnio luźno są traktowane przez polityków. Ja nie czuję się moralnie zobowiązany w takich umowach uczestniczyć, skoro reguły gry nie są wogóle społecznie akceptowane.

  I dodam jeszcze jedno - ja nic nie mam do emerytów - żyli w innej rzeczywistości i teraz, już abstrahując od tego czy mają 1600 czy nie - mają prawo do godności. Tak samo jak każdy w tym społeczeństwie.
 • 2014-07-23 16:02 | jukka2003

  ps.

  Jeszcze komentarz na temat tej częsci artykułu o symetryczności zobowiązań. Skoro ma tak być że mówimy że świadczenia emerytalne są po prostu tym samym co infrastruktura, służba zdrowia, sądownictwo i inne dobra państwowe, to po co jest osobno składka emerytalna, po co ZUS, po co ten cały bałagan? Finansujmy emerytury z akcyzy i podatków. Wtedy można mówić o jednoznaczności tych świadczeń. Na razie - jest to osobno i spokojnie można mówić o tym że tak - chcę infrastruktury i płącę podatki, a nie chcę emerytury od państwa i nie płacę na ZUS.
 • 2014-08-04 15:49 | Slawczan

  Re:Czy można przeżyć za 10 zł dziennie?

  Dobry neoliberał powie, że winne temu stanowi są rządy komuny. Pominie praktykę swojego bozi - Balcerowicza - wydawania na bieżąco kasy z prywatyzacji majątku państwowego. Ów majątek powstał także za kasę ,,zusowską" i rozsądnym było ją ,,odkładać" co tym bardziej powinno mieć miejsce jako, że od 1989r słyszę o cały czas, że ZUS ,,bankrutuje".
  Odnośnie współczesności ów guru(L.B.) - powie, że przyszli emeryci będą głodni bo są za młodu niefrasobliwymi durniami, którzy przeżerają wszystko co zarobią. A to, że zarabiają od 1600 do 2000 i z tych kokosów mają odkładać? Przecież koszta pracy są NADMIERNE w bilansach firm. Gdyby ludziska zgodzili się robić za 1000 to już by było coś ale i tak sporo za dużo.
  Prawdziwym kryminalistą był Miller, który dla skorumpowania mundurowych zapewnił nam armię 35letnich emerytów. Inną grupą specjalnej troski sa nasi żywiciele - rolnicy a wśród nich propaństwowiec i wolnorynkowiec Ziemkiewicz
 • 2014-08-04 22:53 | 1436 zeta? Bamboooocha!

  Re:Czy można przeżyć za 10 zł dziennie?

  Kupić 1,8 flaszki wina a la Rostowski, wychylić i zakąsić cyjankiem jak sędziwy Żyd w "Polskich drogach" po ostatnim obiedzie.
 • 2014-08-05 21:10 | camel

  Re:Czy można przeżyć za 10 zł dziennie?

  > mają prawo do godności. Tak samo jak każdy w tym społeczeństwie.

  Ale to jest właśnie socjalistyczne myślenie. W kapitalizmie tyle masz godności ile pieniędzy. A jak sam piszesz, mieliśmy przez pół wieku socjalizm i za żadne skarby go już nie chcemy.

  BTW O jakich długach, które będziemy odpracowywać cztery pokolenia piszesz? Wiesz, co prawda nasz przyjaciel z USA wpędził nasz kraj w olbrzymie kłopoty swoimi restykcjami, ale trudno oskarżyć o to socjalizm, bo to sprawka reaganomiki. Tego samego kapitalizmu, który dołożył właśnie Polakom na kark wielokrotnie większy dług, niż tamten, socjalistyczny. Przy obecnym, tamten to psie grosze. Ale to tamten ma stanowić obciążenie, zaś ten nowszy, olbrzymi w porównaniu, nie wart jest wspomienia?
 • 2014-09-28 17:45 | LG

  Re:Czy można przeżyć za 10 zł dziennie?

  Trzeba bylo 33 lata temu opuscic Polske, jak to ja zrobilem i dostawac emeryture z ktoregos kraju zachodniego. Ja za 7 lat bede otrzymywal emeryture austriacka i juz teraz wiem ile dostane, bo mnie listownie tak jak i innych o tym poinformowano. Emerytura austriacka daje nie tylko mozliwosc przezyc, ale tez pozyc i podrozowac sobie po ciekawych miejscach. Wspolczuje emerytom z Polski, ale sa sobie winni, poniewaz mieli dwa wyjscia, albo wczesniej wyjechac, albo rozbic ta sitwe w 1989 roku. Tego nie zrobili, wiec maja jak maja.
 • 2015-01-23 12:45 | bs

  Re:Czy można przeżyć za 10 zł dziennie?

  Polityka skupia się na finansach i nierealnych długach, które spłacamy po PRL.
  System stworzył patologie łączenie wcześniejszych wysokich emerytur z praca najczęściej w sektorze publicznym co w efekcie dla zwykłych ludzi nie starcza.
  Potrzebna jest reforma systemu a nie podniesienie wieku emerytalnego dla tych co nie mają przywileju.
 • 2015-01-23 16:46 | steaktartar

  Re:Czy można przeżyć za 10 zł dziennie?

  Można, ale tylko na krawędzi wegetacji...
 • 2015-01-31 15:54 | jkr

  Re:Czy można przeżyć za 10 zł dziennie?

  100% studentów dziękowałoby za tyle pieniędzy, harując, utrzymując siebie i jeszcze się ucząc, ciekawe jak ma wyglądać ten kraj, gdy już na początku 'bycia dorosłym', ludzie rezygnują i upadają ze względu na chory system. Patrzycie tylko na emerytów? Których stać żeby bywać w drogich kawiarniach i cukierniach, bardzo często...a nie patrzycie na ludzi młodych, którzy pracują, utrzymują siebie sami i uczą się, żeby być kimś w świecie. Nie patrzycie na ludzi po studiach, którzy łapią 'jakąkolwiek pracę', bo nie chodzi o to, że w Polsce brak dla nich miejsca w ich branży, tylko dlatego, że niestety kumoterstwo i nepotyzm to w tym kraju 'chleb powszedni'.