Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

(34)
– Wszyscy umyli ręce. Niewinni będą Amerykanie, niewinne będą inne kraje. Tylko Polska została napiętnowana jako ci, którzy torturowali – komentowała Janina Paradowska reakcje prasy na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. tajnych więzień CIA w Polsce.
 • 2014-07-25 14:30 | natca

  bo to prawda

  byli tu wiezieni , byli torturowani , i prezydent z premierem nawet jesli nie wiedzieli o torturach , to wiedzieli ze cia przywozi tutaj ludzi.
  amerykanie powiedzieli ze to terrorysci. i byc moze tak jest , ale to nie ma znaczenia , bo na szczescie nie jestesmy ani na dzikim zachodzie ani juz mam nadzieje na dzikim wschodzie i zeby tak pozostalo to zasada habeas corpus jmusi byc nienaruszalna i nie powinno sie od niej odchodzic. amerykanie o tym wiedza i dlatego black sites umiejscowili za granica, m.innymi w naszym bantustanie.
  jesli chcemy sie liczyc na swiecie, jako narod prawy to musimy przyznac sie do winy. bo jak bardzo nie chcielibysmy to wina jest nasza. czy jestesmy stanem usa czy jestesmy w ue ?, dlatego tez i kwasniewski i miler powinni zaplacic za swoje czyny. czy powinni isc do wiezienia ? nie wiem, ale jedno wiem - sa winni i musza byc ukarani. jesli nie zostana , na co wskazuje postepowanie polskiej prokuratury od 2005 roku, to pozostaniemy bantustanem. jesli zaplaca to bede ich podziwial
  czy sa mezami stanu ? czy ....?
 • 2014-07-25 14:35 | Czytelnik Polityki

  a USA

  to w takim razie my pozwijmy USA do sadu za lamanie praw czlowieka........ Tylko czy USA uznaje jakikolwiek Trybunal czy sad miedzynarodowy badz do spraw praw czlowieka?????!!!!!!!!!
 • 2014-07-25 15:06 | tes

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Nie rozumiem żalu. Brzmi to mniej więcej tak, że jabłka z ogrodu kradło kilku a złapano i osądzono tylko nas . No rzeczywiście, skrajna niesprawiedliwość. Szkoda mi pani Paradowskiej ale jej konstrukcja myślowa w tej sprawie przypomina moralność Kalego. Niech nikt nie roi sobie też że uda się coś ugrać w II instancji . Tak naprawdę nie ma na to szans, wyrok był jednogłośny. Przegrana w II instancji będzie boleć podwójnie, wtedy już nikt nie będzie miał cienia wątpliwości . Lepiej zostawić jak jest przełknąć boleść i wiecej tego nie robić nawet za więcej niż 15 mln zielonych papierków .
 • 2014-07-25 15:13 | garmisch

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Nie rozumiem tego "zakręcania kota ogonem" przez polityków i co dziwne, poważnych dziennikarzy.
  "Tu rzekomo CIA posiadała ..."- podpis pod zdjęciem. Dlaczego rzekomo ?.
  Czy w Polsce istniało więzienie CIA, odpowiedź brzmi, tak.
  Czy torturowano tam ludzi porwanych w innych krajach, odpowiedź brzmi, tak.
  Sąd nie uznał, że Polska torturowała, potwierdził tylko istnienie więzień CIA i tortur których tam się dopuszczano.
  Sami sobie, politycy wówczas rządzący, narobili problemów i powinni ponieść konsekwencje.
 • 2014-07-25 16:19 | Marian s.

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Duże mocarstwa i duże pieniądze zawsze wymykają się spod prawa. Niestety, jeśli będą chcieli to zmanipulują wszystko. Choć należy ich podać, tak dla zasady, niech wiedzą, że tak działać nie można.
  ---
  carlstahl.pl
 • 2014-07-25 16:30 | el

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  ale o co mamy pozwac USA? Zapomniales o pudelkach z kasa? Oni zaplacili Polakom za ten proceder, wiec niech Polacy odpowiadaja, skoro wzieli kase. To chyba troche jak z zabojstwem na zlecenie.
 • 2014-07-25 16:58 | Naels

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Garmish, niestety musze sie z toba zgodzic. Tu juz nawet nie chodzi o to, czy wyrok ETPC jest sprawiedliwy, czy rzeczywisicie jest prawniczym kuriozum. Tu chodzi o to, ze w tej sprawie polska dyplomacja i politycy dali d... na calym froncie.
  Kwestie wiezien - kiedys domniemanych, teraz faktycznych, szczególnie w opinii calego cywilizowanego swiata, mozna bylo rozwiazac wczesniej i mniejszym kosztem. Nie wiem, czy postawienie ówczesnych decydentów przed Trybunalem Stanu byloby dobrym rozwiazaniem, ale prawdopodobnie byly inne, mniej drastyczne. Natomiast rozpaczliwe, acz nieudolne próby zamiatania calej sprawy pod dywan, skandaliczne (!) przeciaganie postepowania prokuratury, odmowa ETPC wgladu w dokumenty, liczenie na to, ze jak bedziemy grac na zwloke, to sprawa przycichnie - to sie musialo skonczyc tak, jak sie skonczylo, czyli totalna kompromitacja Polski. Zgadzam sie, ze politycy wówczas rzadzacy powinni poniesc konsekwencje, tylko co to teraz pomoze?...
 • 2014-07-25 17:28 | znafca in spe

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Tak to sie wychodzi na wspolpracy z USA!
 • 2014-07-25 17:36 | Danka

  Re: Trzeba wynająć Kiejkuty na ekskluzywny burdel dla prezesów MFW

  Trzeba stworzyć tam teren eksterytorialny i wynajmować na "ciekawe" eksperymenty elit ponadnarodowych korporacji i banksterów.
  Po wyjęciu go spod prawa, czyściochy z SLD będą mogli umywać ręce w toruńskich wodach termalnych.
  PS. Ojciec Tadeusz z Torunia popisuje się równie ciekawymi komentarzami politycznymi jak pani Paradowska.
  Czyżby powstawała nowa partia polityczna ? Po wybuchu wojny domowej na Ukrainie schizofrenia rozszerza
  na intelektualistów.
 • 2014-07-25 18:43 | Janek

  Miller, Kwaśniewski pod sąd!

  Sprawa jest prosta - trybunał sprawiedliwości udowodnił, że w Polsce były więzienia, co jest nielegalne wg polskiego prawa - więc nie ma co się rozwodzić nad niuansami. Prawo zostało złamane, więc winni powinni stanąć przed trybunałem stanu!
 • 2014-07-25 21:08 | zet

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  "Tak to sie wychodzi na wspolpracy z USA! "

  Współpraca z USA jest potrzebna a dotychczasowa ogólnie biorąc,opłacalna. Trzeba jednak szanować własne prawo i podpisywane zobowiązania międzynarodowe. W Szymanach Amerykanie przesadzili a dzisiejsze próby unikania odpowiedzialności przez duet Kwaśniewski-Miller to żenujący spektakl aktorów nieudaczników.
  Nie chcę żyć w państwie, w którym interpretacji prawa dopuszczają się przypadkowe osoby/nawet chwilowo trzymające władzę / a nie niezależni prawnicy w sądach.
  Sprawa będzie nauczką/jak sądzę/ dla naszych polityków,że prawo musi znaczyć prawo.
 • 2014-07-25 22:40 | Danka

  Re:pani Paradowska, więzienia CIA - to wstyd większy niż kolaboracja Kwaśniewskiego z PRL-em

  To jest dowód lekceważenia wyrafinowany. Tylko neokonów stać na podobną obłudę i cynizm.
  Przenosić tortury do kraju , który w czasie PRL był powszechnie zakochany w Ameryce, a film "W samo południe" był odbierany jako model zachowania się Amerykanów.
  Tylko duet neokonów z byłymi komunistami mógł tak poniżyć Polaków.
  Były prezydent Kwaśniewski staje się symbolem upadku moralnego w Polsce.
 • 2014-07-26 04:27 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Wszystko zaczęło się od braterstwa broni jakie zawarli spadkobiercy wojennego komunizmu pod wodza Aleksandra Kwaśniewskiego,prezydenta "Oszusta" z demokratami wojennymi,neokonserwatystami-protestantami,opanowanymi przez żydowskie ruchy umysółowe i polityczne.Leszek Miller jako premier zaprezentował się jako "Rewolwerowiec".
  Tak realizowano ukryte cele za sprawą naduzywania bezwzględnego prawa silniejszego.
  Torturowanie,które jak wiadomo nie przynosiło spodziewanych efektów w stosunku do terrorystów,to wasalny ukłon wobec ówczesnej polityki historycznej USA.
 • 2014-07-26 06:37 | xionc

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Wszyscy opowiadają farmazony o demokracji prawach człowieka etc. Terrorysci nie przestrzegają żadnych reguł, wykorzystują nasz prawa przeciw nam to dlaczego my mamy dawać im fory? Wszyscy już zapomnieli o 11/09, o zamachach w Londynie, w Madrycie. Jakby bomba rozwaliła to żałosne warszawskie metro to by dziennikarze inaczej śpiewali. A tak to dziennikarze sprawe rozdmuchali bo walili w lewice. W każdym innym państwie gdzie CIA trzymało terrorystów rządy zaprzeczyły i żadnych śledztw nie robiły, bo taka byla racja stanu. A Amerykanie zawalili sprawe bo tych dwóch dawno powinno gnić w klatkach na jakimś statku zakotwiczonym na końcu świata albo powinni po prostu wyrzucić ich z samolotu nad Atlantykiem
 • 2014-07-26 07:38 | stefan57

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Polacy, nic się nie stało.
  Jak się chce robić za kundelka u butnego pana, to należy się liczyć czasami z kopniakiem od tegoż.
  230 tyś euro to też drobne dla naszego bogatego państwa, terrorysta Dżamil Mustafa dostał milion bez wyroku.
  W Strasburgu musieli o tym wiedzieć.
  My zawsze lubimy cierpieć za narody. Cierpiętnictwo to nasza marka eksportowa.
 • 2014-07-26 10:53 | Tanaka

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Tak wygląda "przyjaźń" Polski z USA. Naiwna i faryzejska Polska zaprzedała własną niezależność, wolność, solidarność i demokratyczność nowemu Wielkiemu Bratu. Wielki Brat umył ręce, zostawiając na ostrzał Małego Frajera. Stało się to na własne życzenie Polski. NIc na udziale w wojnie w Iraku i Afganistanie nie zyskała, obnażyła swoją nieuczciwość i musi teraz płacić rachunek - za siebie i za Wielkiego Brata. A w międzyczasie musi płacić podwójnie - nieustannie kupując broń od tego Wielkiego Brata. Kupowanie broni gdzie indziej - na życzenie same Polski, czyli Małego Frajera - zostało wykluczone.
 • 2014-07-26 11:40 | Izabelo

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  To jest Polska, najpierw na coś się zgadzają, a potem mówią, że nic takiego nie było :D
  ...
  https://car-tronic.pl/
 • 2014-07-26 12:43 | Saurom

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Ciekawe czy tylko postawią przed sądem Millera czy też dołączy do niego Tusk i Kaczyński w końcu ci dwaj także wiedzieli o sprawie.
 • 2014-07-26 14:08 | camel

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  > A ów ten Miller, który zeszmacił Konstytucję, skompromitował Polskę (...)

  Jak mógł zeszmacić konstytucję? Przecież została już wcześniej sponiewierana przez katolików, za czasów rządow parafianki Suchockiej w takim stopniu, że nawet używany papier toaletowy był od niej szlachetniejszy. Co do kompromitacji, to po panu Wałęsie jeszcze się taki nie narodził, który by prześcignął jego dokonania w tym względzie. Wymyśl lepsze zarzuty.
 • 2014-07-26 15:13 | Jacek, NH

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Wszyscy, Kwaśniewski, Miller umyli ręce? No to Kwaśniewski i Miller pod Trybunał w Strasburgu za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, stosowanie tortur i nieludzkie traktowanie więźniów w Polsce. I niech płacą odkszkodowania z własnej kieszeni. "Kiejkuty czyli czas na Pana, panie Miller. Poświęcenie Siemiątkowskiego (ponoć on wiedział wszystko), Millera i Kwacha (ich dlatego, że Siemiątkowski z nieba nie spadł a oni to wszystko firmowali) to pragmatyka. Wywiedziona z założenia, że „mleko się rozlało teraz trzeba wycierać”. To ceną, którą Polska z łatwością zniesie. Czy oni zniosą, znaczenia nie ma absolutnie."

 • 2014-07-26 22:31 | ostjan

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Czytając posty czytelników odnoszę wrażenie, że niektórzy mają problem z czytaniem ze zrozumieniem, niektórzy pałają żądzą dokopania Kwaśniewskiemu i Millerowi, albo dokopania komukolwiek. Takie u nas zwyczaje. Pozostaje się cieszyć, że w Norymberdze byli inni sędziwie.
 • 2014-07-26 22:39 | M

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Jestem coraz bardziej przerażona tym, co etycznie i intelektualnie reprezentuje spora większość moich współplemieńców, a w szczególności ludzie pretendujący do miana elit. Tak, szanowna pani red. Paradowska, państwa są nieskłonne stawiać przed trybunałami swoich demokratycznych zarządców (słowo "przywódca" nie chce mi przejść przez klawiaturę, uważam, że aktualnie nikt w Polsce na nie nie zasługuje). Powinniśmy się tego wstydzić, a nie z satysfakcją to odnotowywać, bo za przyzwoleniem tych chłystków na polskiej ziemi dokonywano jednej z najgorszych zbrodni, jaką można sobie wyobrazić, torturowano ludzi. Robiąc z mojej Ojczyzny zwykłą prostytutkę. Na jakiej podstawie w ogóle zakłada pani, że nie brali w tym udziału Polacy?! Jeżeli nawet ta zbrodnia nie może być osądzona tak, jak powinna, minimum przyzwoitości to nieustanne pisanie o tej sprawie i jednoznaczne negatywne stanowisko zajmowane przez takich ludzi jak pani. Nie mówiąc o śledztwie dziennikarskim, które było etycznym obowiązkiem poważnych mediów, a któremu nie podołały.

  Porównywanie sprawy do tzw. polskich obozów jest obrzydliwe i po prostu głupie. O ile mi wiadomo, nie jesteśmy okupowani przez USA. Jesteśmy okupowani tylko i wyłącznie przez własny brak elementarnej przyzwoitości i niebotyczne lenistwo umysłowe.
 • 2014-07-27 05:09 | camel

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  > I niech płacą odkszkodowania z własnej kieszeni.

  Jestem ZA! Jak politycy winni przekrętów zaczną płacić z własnej kieszeni, to nam się scena polityczna oczyści. Wygląda na to, że większe pustki będą po prawej stronie, ale co tam! Wierzący nie dadzą im zginąć, prawda?
 • 2014-07-27 07:31 | Eau de Cologne

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Rozumiem, ze nazwanie pewnej pani dziennikarki mianem propagandzistki niejako "automatycznie" eliminuje wpisy z tego forum (moj pierwszy wpis zostal usuniety, drugi zas nie ukazal sie na forum)!
 • 2014-07-27 11:39 | aleksandraz

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Komentarze niemerytoryczne i ataki ad personam są usuwane. Poza wszystkim niczego nie wnoszą do dyskusji. To oczywiste.
 • 2014-07-27 13:59 | ostjan

  Do M? "Jestem coraz bardziej przerażona tym,..."

  Przerażać powinna Pani egzaltacja i brak umiejętności zrozumienia problemu. O ile można zrozumieć Pani frustracje spowodowane jakością naszych polityków, to nie można się zgodzić z wyciąganiem na tej podstawie wniosków dotyczących podjętej przez nich współpracy z USA w zakresie zwalczania terroryzmu. Może się mylę, ale jeżeli posiada Pani informacje, że polskie władze wiedziały o torturowaniu w Polsce terrorystów a tym bardziej Polacy w tym uczestniczyli , to obowiązkiem Pani jest złożenie doniesienia do prokuratury, a nie plucie na nielubianych polityków. Torturowanie więźniów jest obrzydliwym procederem nawet jeśli chodzi o wyciągnięcie informacji. Rozumiem, że wolałaby Pani aby raczej terroryści mordowali bezkarnie tysiące niewinnych ludzi, obcinali głowy zakładnikom. Mogłaby Pani dla uspokojenia nerwów i emocji przed snem pooglądać takie egzekucje. No i najważniejsze, że Polska nie byłaby prostytutką. Szanowna Pani to jest wojna i to wojna z przeciwnikiem nie uznającym żadnych reguł. Albo my go, albo on nas. Na koniec parę pytań. Jak sobie wyobraża Pani śledztwo dziennikarskie w tej sprawie? Dlaczego należy o tym ciągle pisać i co pisać? Uważam, że nie ma Pani pojęcia o poruszanych sprawach. Nie wystarczy napisać, że media nie podołały, a porównywanie do tzw polskich obozów jest obrzydliwe i głupie. W świetle tego co Pani napisała wynika, że zbrodnie można przypisać tylko okupantom. Jak w hotelu zamordują człowieka, to oczywiście winny jest hotelarz.
 • 2014-07-27 17:51 | sev

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Najbardziej boli PRAWDA, zwłaszcza ta niewygodna. NIEPRZYPADKOWO wybrali Polskę. Tu najwięcej JEST (BYŁO I BĘDZIE) WAZELINY, SERWILIZMU I SŁUŻALSTWA.
 • 2014-07-27 20:54 | Czytelnik Polityki

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  i Ty myslisz ze ten co zleca zabojstwo jest wg prawa niewinny? Na szczescie pozostaje winny!
 • 2014-07-28 00:26 | Eau de Cologne

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  "Szanowna Pani to jest wojna i to wojna z przeciwnikiem nie uznającym żadnych reguł."

  Czyzby Polska wypowiedziala komus wojne ?
 • 2014-07-28 08:59 | atalia

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Coś ci się po..., to nie ja zgodziłem się na to, by USA miało w Polsce więzienia i to nie ja wziąłem za to forsę. Ciekawe, jak ta forsa została zaksięgowana. I to nie ja nakazałem Polsce wypłacić odszkodowanie dla rzekomych terrorystów, ale to nie Polska będzie bulić, ale ja z podatków, choć nawet nie miałem pojęcia, że takie więzienie w Polsce było...
 • 2014-07-28 09:02 | atalia

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Coś ci się po.... Konstytucję podpisał Kwaśniewski (16. 07. 1997), a Suchocka była premierem w 1992-93.
 • 2014-07-28 10:05 | tuciu

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  Pozostaje życzyć redakcji Polityki wielu sukcesów w zaskarżaniu wyroku ETPCz, szkoda tylko że za pieniądze wszystkich podatników, skoro szanse na sukces przypominają prowadzone przez IPN postępowanie, które doprowadziło do ekshumacji Sikorskiego.
  Moim zdaniem żywione przez p.red. Paradowską przekonanie, że polskie interesy lub ważna z lokanie polskiego punktu widzenia real politik w relacjach z USA wpłyną na orzeczenie niezawisłego trybunału europejskiego to ciekawy pokaz prawdziwej naiwności. Wstydu nie dało się uniknąć w żadnym wariancie postępowania, ale biorąc inicjatywę we własne ręce można było zminimalizować straty wizerunkowe. Widać rozgrywki na lokalnym poletku partyjnym są warte więcej, bo przyjęto strategię strusia.
 • 2014-07-28 12:15 | ostjan

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  @Eau de Cologne " Czyzby Polska wypowiedziala komus wojne ? "
  Wojnę dla całego świata zachodniego wypowiedzieli muzułmańscy terroryści. Polskiemu geologowi obcięto głowę i wyemitowane relację filmową.
 • 2014-07-29 06:31 | anna12

  Re:Paradowska: Więzienia CIA w Polsce jak „polskie obozy zagłady”?

  W Europie udokumentowano 1245 lądowań tajnych samolotów CIA. W Polsce ich było 6. We współpracę w organizacji tajnych więzień CIA i lotów transportujących jej więźniów były zaangażowane 54 państwa, wskazuje raport nowojorskiej organizacji Open Society Justice Initiative (OSJI). Innymi słowy był to raczej międzynarodowy zwyczaj niż wyjątek.

  Według OSJI niektóre kraje zezwalały tylko na korzystanie z własnych lotnisk, inne udostępniały pomieszczenia na więzienia. Wśród nich są m.in: Niemcy, Wielka Brytania, Belgia i Kanada. Nie ma za to Chin, Francji czy Rosji.
  Raport, oparty na solidnej kwerendzie informacji medialnych, zeznań i dokumentów. Wynika z tego,że tylko Polska ponosi konsekwencje współpracy z CIA. Nie rozumiem dlaczego? Czyż byśmy z Piniorem na czele robili za pożytecznych idiotów w Europie?