Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

(52)
– To jest bandycka zasada, według której premier zarabia wielokrotnie mniej niż na przykład pani Wasiak w PKP – uważa Jacek Żakowski.
 • 2014-09-26 10:42 | villamos

  fachowiec?

  1. Fachowcem z sukcesami w sektorze prywatnym to jest przykładowo pan Andrzej Klesyk. Odnośnie pana Ostachowicza, jakoś nie mogę nigdzie w Internecie znaleźć jego błyskotliwej kariery sprzed roku 2005, od którego na zmianę przebywał w administracji państwowej lub spółkach Skarbu Państwa.

  2. Z odprawą pani Wasiak jest problem, bo PKP S.A. nie jest spółką prywatną, która może zapisywać w kontrakcie choćby i 100 mln zł odprawy bez względu na powód odejścia. Jest to spółka kontrolowana przez państwo, zatem maksymalnie, co się tam powinno znaleźć, to odszkodowanie za roczny zakaz konkurencji, gdyby samo PKP S.A. się pani Wasiak pozbyło.
 • 2014-09-26 10:50 | Wataha polityczna

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Czy redaktor Żakowski może wskazać , którzy politycy mieli by interes w zmianie obecnych - BANDYCKO - ZŁODZIEJSKICH - przepisach, dotyczących skoku ,na publiczną kasę tych pożal się Boże specjalistów od czegoś tam ?
 • 2014-09-26 11:07 | Jacek, NH

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  „Czy Ostachowicz – powołany oficjalnie – dostanie odprawę?” ."Gardzę tą partią, a rozwinięcie skrótu PO - "Partia Oszustów" jest jak najbardziej na miejscu. Tak, to oszuści". "POlityczne obszczymury".
 • 2014-09-26 11:59 | axiom1

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Polscy politycy nie zarabiaja. Dostaja te pieniadze i tylko za to ze sa. I dostaja za duzo bo wynikow 'pracy' nie ma zadnych.

  Zakowski kompletnie pomija wyniki pracy politykow. Wezmy przyklad Singapore. Prezydent/premier zarabia tam nawiecej na swiecie. Ale stworzyl (on i poprzednicy) jeden z najwyzszych poziomow zycia na swiecie dla swych obywateli. A nie maja nawet wody !!!

  A co zrobil dyktator Donek dla Polski i polakow ? Zadluzyl ponad wyplacalnosc. On nawet po 7 latach ciagle nie wiedzial po co wycwaniakowal wladze. To juz 25 lat Polska porusza sie bez strategii bez planu bez celu podczas gdy dlugi rosna, bezrobocie, emigracja i niska dzietnosc polakow napedzaja kryzys demograficzny. Doprowadzi to do tragedii.

  Za co wiec tym blaznom placic ? Zmiany sa potrzebne.

  Na kazde stanowisko publiczne musi istniec wynog minimalnych kwalifikacji. Zlikwidowac partyjny nepotyzm bo to jest przestepstwo w cywlilizowanym swiecie. Placic duze pieniedze nawet 100-150 tys dla premiera pod warunkiem ze beda wyniki pracy. Pod warunkiem ze poprawi poziom zycia obywateli. Pod warunkiem ze opracuje 20-40 letni plan strategie rozwoju Polski. Pod warunkiem ze bedzie go (on i nastepcy) systematycznie realizowal i wyniki beda pozytywne.

  Niestety, polskie polityczne dziennikarstwo nawet nie wie po co jest rzad jakie ma zadania i jak sie rzad powinno oceniac.
 • 2014-09-26 12:19 | waszczur

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Redaktor to może zacznie się martwić nie o premiera, ale o tych co muszą za 1 400 miesięcznie przeżyć. System wynagradzania, wprowadzony przez naczelnego zegarmistrza miał właśnie tak działać (jak w przypadku Ostachowicza i Wasiakowej itd), tyle że nikt przewidział że barachło w postaci obywateli zacznie krzyczeć. Oczywiście redaktor Żakowski rzucił się pierwszy na ratunek ekipie rządzącej co już nikogo nie dziwi, i zaatakował ludzi którym takie praktyki wynagradzania państwowymi pieniędzmi się nie podobają. Krytycznie nastawionym obywatelom zaczął wciskać, że są małymi zawistnymi ludźmi, którzy nie mają nic innego do roboty jak psioczyć na wspaniały rząd i jego roszady. Umówmy się, Ostachowicz nie ma kompetencji do tego powołania, ale z uwagi na fakt że udało mu się przez 7 lat tak mamić społeczeństwo należy mu się nagroda. Wasiak która od 14 lat zajmuje się PKP, w firmie gdzie mimo możliwości od lat wykorzystuje się od 3 do 6 % dofinansowania z UE, gdzie od 30 lat ludzie korzystają z tego samego taboru, gdzie w kranach nawet nie ma wody. Redaktor to może z Giertychem założyć fanklub donka i platformy zamiast się tu produkować i udawać niezależnego dziennikarza. W to ostatni nawet największe powolniaki umysłowe już nie uwierzą. Przepraszam za ilość teksu ale nie mogłem już zdzierżyć tego zakłamania.
 • 2014-09-26 12:49 | remm

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Które firmy prywatne mogłyby być najbardziej zainteresowana talentami Ostachowicza? Chyba te, która naciągają staruszków na garnki po 8 tysięcy. Pan O. w rządzie Tuska robił coś bardzo podobnego: zawijał suszone odchody w ładny papierek i sprzedawał je ciemnemu ludowi jako szwajcarską czekoladę, dzięki czemu Tusk przez 7 lat mógł spokojnie demolować państwo i gospodarkę bez obawy, że przegra wybory. Według mnie za taką działalność należy się cela we Wronkach, a nie posada w zarządzie spółki skarbu państwa, ale to oczywiście moje zdanie.

  A co do rzekomo niskich zarobków urzędników, to czy pan Żakowski jest pewien, że Polskę stać na ich podwyżkę? Bo gdy kilka miesięcy temu matki niepełnosprawnych dzieci okupowały Sejm, Tusk powiedział, że sytuacja budżetu jest bardzo trudna i rząd nie może im pomóc, chyba że odbierze gminom środki na budowę dróg.

  Według mnie wynagrodzenia premiera i ministrów powinny być uzależnione od wyników finansowych poszczególnych resortów lub, w przypadku premiera, całego państwa. Niech to będzie gwarantowana najniższa krajowa (przecież sami ją ustalają jako kwotę wystarczającą na utrzymanie rodziny) plus premia liczona procentowo od przyrostu PKB, spadku zadłużenia, wzrostu zatrudnienia itp.

  Podsumowując, pod względem oderwania od rzeczywistości "elyty z warszafki" coraz bardziej przypominają arystokrację francuską przed rewolucją. Czas stawiać gilotyny.
 • 2014-09-26 14:05 | MMK

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  "Nic mnie tak nie wścieka jak hasło „tanie państwo”, bo to jest słabe państwo, które nie jest w stanie przeprowadzać różnych spraw i nie jest w stanie uczciwie zatrudniać fachowców"

  Niech państwo zacznie się zajmować tym czym na prawde nie potrafią sami obywatele, a będzie to silne i tanie państwo.
  Zamiast obywateli kosztownie, nieudolnie i przymusowo wyręczać.
  PKP powinny być prywatne.
  Orlen powinny być prywatny.
  Nie byłoby problemów z oprawami, pensjami i problemem czy jeden pan z drugim ma prawcować za 15,50 czy 200 tyś wyrwanych podatnikom zarabijaących 1.5 tysiąca.
  Ale wtedy to byłoby liberalne państwo, tfu!
 • 2014-09-26 14:07 | MMK

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  "Z badań wynika, że społeczeństwo uważa, że władza powinna zarabiać więcej"
  Z jakich badań?
 • 2014-09-26 14:25 | amorvertical

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Sorry, ale Pan bredzi. Polscy urzędnicy należą do najlepiej opłacanych urzędników w Europie! Więcej zarabiają tylko włoscy. Kilka dni temu był publikowany ranking zarobków wyższej kadry urzędniczej w Europie. Polska jest na drugim miejscu. Na ostatnim Norwegia. Te zarobki są liczone do średniej krajowej.
  Nie ma to jak być urzędnikiem w Polsce! A potem jeszcze dostać po znajomości fuchę w publicznej spółce. Dziwne jest najbardziej to, że Pana to nie dziwi.
 • 2014-09-26 14:37 | zynek

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  cos tam kiedys jakis Sienkiewicz (ten madrzejszy) napisal o szarpaniu sukna...tak dziala "administracja wyzszego szczebla" panowie sie wymieniaja fuchami w spolkach- ty do orlenu, ja do KGHm a po wyborach zmiana.
  Pan premier laskawy powinien do swojego dochodu doliczyc loty do gdanska co tydzien, bo jesli sie nie myle to uzyskiwal w ten sposob dodatkowy przychod... .
  Mniej panstawa to "tansze panstwo"
 • 2014-09-26 14:54 | Jacek, NH

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Pod naciskiem mediów i opinii publicznej Ewa Kopacz nakazała Wasiak zwrot odprawy oraz zablokowała stanowisko dla Ostachowicza w Orlenie. Co na to red Żakowski?
 • 2014-09-26 15:16 | Jacek, NH

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Ja też bym zrezygnował z pracy za 2 mln złotych rocznie, skoro po dwóch dniach pracy mógłbym otrzymać np. 4 mln złotych odprawy...
 • 2014-09-26 15:23 | Byniek

  To się nie sniło filozofom

  Czy jest ktoś, kto racjonalnie wytłumaczy wysokość wynagrodzenia nijakiej Wasiak i " przysługujaca " jej ponad półmilionową odprawa ? Czy wymieniona jest geniuszem zarzadzania, postawiła kolej na nogi,a własciwie szyny ? , zapewniła komfort jazdy pasażerom, czy chociaż zaczęła podległe jej ( przez 10 lat ! ) strujtury wyprowadzać na prosta ? Oczywiscie nie. Kolej masowa ( nie chodzi o błyskotki ) działa jak kiedys w Mongolii ( być może od mojego pobytu tam 35 lat temu coś się zmieniło. Ba, permanentnie w pociagach brakuje nawet wody i papieru toaletowego, a przecież żyjemy w Europie XXi w.
 • 2014-09-26 15:45 | Jacek, NH

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  "Władze państwowej spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe utajniły informacje o wysokości odprawy Mariana Grendowicza. Podatnik nie pozna też wysokości nagród i premii jakie otrzymywał zarząd. Mariusz Grendowicz stracił posadę państwowej spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe we wrześniu. Powód jego zwolnienia jest oficjalnie nieznany. Ministerstwo Skarbu Państwa, które spółkę nadzoruje nie chciało go ujawnić. Nieoficjalnie w resorcie mówi się, że ministerstwo krytycznie oceniało tempo i jakość prac prowadzonych przez spółkę. Na ujawnionej w czerwcu przez tygodnik „Wprost” taśmie z rozmowy byłego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z Markiem Belką, prezesem NBP, Sienkiewicz o sytuacji w PiR mówił krótko:” to ch…, dupa i kamieni kupa. Tego nie ma”.
 • 2014-09-26 16:24 | wnukmarek

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Zawsze szermuje się hasłem, że dobrym fachowcom trzeba płacić krocie, bo odejdą do biznesu. Niech odejdą, zobaczymy jacy to fachowcy i czy ten prywatny biznes im tyle zapłaci. Niech prywatny przedsiębiorca zarabia ile chce, ale w spółkach skarbu państwa, czy spółkach o rozdrobnionym akcjonariacie zarobki powinny nie być wyższe niż w urzędach centralnych, a jeśli już, to związane z wynikami finansowymi. W przeciwnym wypadku to zwykłe złodziejstwo na korzyść kolesi i partii politycznych kosztem podatnika.
 • 2014-09-26 16:35 | Jon

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Pytanie co najwyzej czy nalezy sferze publicznej wynagrodzenia podniesc czy sferze prywatnej obnizyc..
  Osobiscie jestem za tym drugim..
  Kiedy przyjechalem do USA lat temu 30 pracownicy sfery panstwowej (federalnej i stanowej) zarabiali mniej od pracownikow sfery prywatnej. Czesto znacznie mniej ..
  W zamian mieli lepsze ubezpieczenie, dluzsze wakacje. wiecej dni chorobowych, znizki na to i na tamto, krotsze godziny pracy, wieksza gwarancje zatrudnienia..
  Na skutekkolejnych grozb, strajkow, narzekan - maja obecnie wynagrodzenie podobne do tego w sferze prywatnej - przy czym zatrzymali wszystkie pozostale przywileje..
  Jezeli Pan minister czy dyrektor przedsiebiorstwa panstwowego uwaza ze zarabia zbyt skromnie .. witamy "in the real world" w ktorym wynagrodzenie moze jest wieksze, godziny pracy sa znacznie dluzsze a prace stracic mozna zgodziny na godzine.. Bez gwarancji ambasadorowania w Bukareszcie czy Brukseli..
 • 2014-09-26 16:53 | Jacek, NH

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  "Donald Tusk, który w 2005 roku na takie praktyki jeszcze się oburzał. Moja mama po 42 latach pracy w szpitalu dostała 1600 złotych odprawy, a prezes kontrolowanej przez państwo spółki po 17 dniach miał dostać 700 tys. Wtedy powiedziałem dość tego. Napatrzyłem się na ludzi władzy, którzy myślą, że wszystko im wolno, których pazerność nie zna granic. Ale dziś mówię z całą powagą: koniec z ich przywilejami. Weźmiemy za to odpowiedzialność. Platforma Obywatelska. Pełna odpowiedzialność.". "Po raz kolejny okazało się, że wyśrubowane, wysokie standardy w Platformie Obywatelskiej są Yeti. Dużo się o nich mówi, a nikt ich nigdy widział. Bo po prostu nie istnieją. Były tylko czczą gadaniną w ustach Donalda Tuska."
 • 2014-09-26 17:06 | Żakowski obudził się PO 20 latach

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  i to w momencie kiedy już palą się buty na Platfusach. A to woda na młyn korwisynów (MMK etc.)
 • 2014-09-26 17:28 | Mem0

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Moja mama po 42 latach pracy w szpitalu dostała 1600 złotych odprawy, a prezes kontrolowanej przez państwo spółki po 17 dniach miał dostać 700 tys. Wtedy powiedziałem dość tego. Napatrzyłem się na ludzi władzy, którzy myślą, że wszystko im wolno, których pazerność nie zna granic. Ale dziś mówię z całą powagą: koniec z ich przywilejami. Weźmiemy za to odpowiedzialność. Platform Obywatelska. Pełna odpowiedzialność
  —zapewniał w 2005 roku były już premier.
 • 2014-09-26 17:35 | krysztofiak1963

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Z punktu widzenia prawa, rezygnacja Ostachowicza z pełnienia funkcji w zarządzie PKN Orlen ustanawia sytuację prawną roszczenia finansowego. Skoro bowiem, zgodnie z ustawą o kontraktach menedżerskich, odchodzącemu z pracy może należeć się odprawa, to w tej sytuacji również były doradca premiera Tuska może domagać się na drodze sądowej takiego zadośćuczynienia. Żadna instytucja charytatywna, nie posiadająca statusu instytucji państwowej, nie może otrzymywać pieniędzy od państwa w trybie pozakonkursowym. Katolickie Stowarzyszenie Arka z Radomia uzyskało pieniądze pochodzące z firmy państwowej w trybie pozakonkursowym. Jeśli zostanie udowodnione to, że odprawa została wyłudzona przez Marię Wasiak z PKP S.A., a następnie, z uwagi na to, że wyłudzone pieniądze zostały przekazane katolickiej instytucji charytatywnej, to nowej Minister grozi Trybunał Stanu ze względu na podejrzenie rozdysponowania publicznych pieniędzy w sposób niezgodny z prawem. http://blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/691948,20-milionow-odprawy-dla-ostachowicza-zgodnie-z-prawem-pol-miliona-dla-instytucji-katolickiej-z-odprawy-wasiak.html
 • 2014-09-26 17:56 | Eau de Cologne

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Sz. "wnukmarek" ma racje. Podejrzewam, ze wiekszosc tych "fachowcow" potrafi tylko czynic balagan (jak owa pani minister od "spolek kolejowych") !
 • 2014-09-26 18:45 | Normalny

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  złodzieje zawsze potrafili sobie znaleźć wytłumaczenie,że muszą mieć więcej.Gorzej,że ze złodziejami współpracują niektórzy redaktorzy. Tak tak Zakowski...
  Pieprzenie o tym,ze politykom za mało to wielkie chamstwo iz pańskiej strony. Pokaz się żakowski na Podlasiu i popatrz jaka tam bieda a ty platfusi dziennikarzyno bronisz złodziei
 • 2014-09-26 19:01 | Pawka73

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Trudno zrozumieć te argumenty- zupełnie jakbyśmy mieli sporą nadwyżkę budżetową i skąpili, biednym, styranym urzędnikom.
  Niestety, może umknął niektórym ten fakt ale, żyjemy w ciągłym deficycie i jak na obecne możliwości zarówno Premier , ministrowie i parlamentarzyści są wynagradzania godnie- bo kilkanaście tyś. na rękę plus różne inne świadczenia to nie jest mało. Zresztą proszę pamiętać , że polityka to jest też służba publiczna. Politycy wielokrotnie powtarzają, że idą po władzę w naszym imieniu, dla nas. Jak będziemy mieli na osobę w rodzinie min. po 500 czy 1000 euro, i szkolnictwo oraz służbę zdrowia na poziomie Niemiec czy Skandynawii to proszę bardzo niech się bogacą.
 • 2014-09-26 19:32 | don_Pedro

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  @: ''Z jakich badań?''

  Hmm, odpowiedź jest trochę skomplikowana = są to Nadzwyczaj Tajne Badania, przeprowadzone przez tow. Wołka na zlecenie red. Lisa w ubiegłym tygodniu.
  Więcej nie mogę zdradzić, bo obowiązuje mnie tajemnica. Ale takim ludziom jak redaktorzy Żakowski, Lis i Wołek można wierzyć ''w ciemno'', więc nie ma obaw.

  A TEJ władzy kasa należy się podwójnie! nawet nie macie pojęcia, ileż oni wydają na jeden obiad! (nawet 2 tys. zł.!!) Życie elit w Warszawie jest strasznie drogie.
 • 2014-09-26 19:35 | don_Pedro

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  A ja się boję, że po odejściu Pani Wasiak, nastąpi nagłe gwałtowne załamanie/zapaść w PKP.
  Zobaczycie: jeszcze będziemy ją prosić na kolanach, ażeby wróciła...!
 • 2014-09-26 21:35 | mickor

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Jak widać po komentarzach tu i na Facebooku, społeczeństwo nie za bardzo popiera podwyżki dla "władzy". Jednomyślność tych wypowiedzi uderzająco przypomina jednogłośny sprzeciw wobec ACTA. Jeśli więc ten mini artykulik miał być czujką, sprawdzeniem temperatury wody przed skokiem w podwyższanie diet poselskich - proszę odnotować, że woda jest lodowata a rekiny głodne. Nie należy się rządzącym ani złotówka więcej, dopóki Polacy zarabiają badziewne pensje i żyją w drożyźnie. Dopóki młodzi uciekają z Polski jak szczury z tonącego okrętu i dopóki słowo "władza" zastępuje słowo "służba".
  Jeśli chcemy eliminować dysproporcje, należy ciąć wynagrodzenia w spółkach skarbu państwa - w końcu jest kryzys, każdą złotówkę trzeba ulokować optymalnie i produktywnie.
  Na koniec kilka słów o zasadzie "revolving door". Stwierdzając nonszalancko, że nie widzi w niej problemu, pan cytowany w powyższym artykule identyfikuje się jako dyletant, albo beneficjent tejże. Prawda jest taka, że ta zasada to wspaniałe narzędzie korupcyjne, zniechęcające służbę skutecznie do dbania o interes wyborcy - bo to nie wyborca jest gwarantem przyszłości służby, lecz prezes za obrotowymi drzwiami czekający z posadą i kasą. Oczywiście taka łapówka jest absolutnie legalna... i w żaden sposób nie związana z kwalifikacjami. To nagroda za posłuszeństwo.
 • 2014-09-27 00:04 | mem0

  ech ta pazerność

  https://www.youtube.com/watch?v=Bj5fz7a-Q9c#t=19
 • 2014-09-27 00:05 | arki

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  a nie będę bluzgał.
 • 2014-09-27 02:13 | fretka

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  w Mongolii w pociągach jest czysto i papier toaletowy jest tabor tylko z lekko stary ... ""
 • 2014-09-27 02:21 | foxfire

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Juz jeden rem kiedys pisal. Czyzby to jego lepsza wersja przez dwa "mm'? Nie sadze. Mimo tego ,ze poprzedniego rema, szczerze nienawidzilelem, to czytalem go z pokora nalezna jego publicystycznemu, i nie tylko, talentowi. Pan plecie, a raczej pisze bzdury. A wiec ad rem.""
 • 2014-09-27 03:40 | mir

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Dyżurny lekarz pogotowia dziennikarskiego.
  Szybka diagnoza wydarzenia i aplikacja środków. Odfajkowane.
  Poproszę o diagnozę, przykładowo:
  - emigracja
  - zatrudnienie
  - prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza produkcyjnej
  - edukacja
  Rozwiąże to problem fachowców w strukturach państwa...
 • 2014-09-27 03:41 | mir

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  dramat Panie, dramat
 • 2014-09-27 05:32 | anna12

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Biedny Premier ,jego rodzina i kolesie, biedni wice ministrowie. Biedny Żakowski,który już zapomniał deklaracje Tuska z 2007r./no,cóż wiek robi swoje i pamięć jest wybiórcza/,kiedy to Tusk mówił o stworzeniu nowego ,przejrzystego prawa w przechodzeniu z polityki do biznesu. Coś tam bajdurzył o jakichś konkursach, o standardach itp./wczoraj pięknie to pokazał i przypomniał TVN 24/. Jak mówił np.Graś w taśmach prawdy, Kiliański - przyjaciel Tuska poszedł tylko dlatego w biznes ,na krótko, żeby dostać 7-milionową odprawę. Szybka akcja ,skuteczna akcja i przybył nam nowy milioner. Warto być kolesiem. Panowie dziennikarze - Wy zarabiacie swoje i to pozwala Wam zapomnieć jednego ,starego określenia "PRZYZWOITOŚĆ". Może warto,by było zejść na ziemię ,do ludzi,podobno dla których jesteście, to wtedy zrozumiecie dlaczego pewne rzeczy oburzają, bo obelgi kierowane na społeczeństwo są haniebne. Wstyd Panie Żakowski !..
  Żeby nie być gołosłowną w ocenie oderwania się bonzów dziennikarstwa polskiego od społeczeństwa,przytoczę stwierdzenie w jednym z artykułów, że ponad 90% polskich emerytów cieszy się z 36 zł. waloryzacji emerytury, bo na tym skorzysta.
 • 2014-09-27 09:53 | Pawka73

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Pewnie, że trzeba zmienić. To ile wg Pana powinien zarabiać Premier: 30tyś a może 50tyś. ? No ale skoro Premier to i Prezydent z Kancelarią, ministrowie adekwatnie, wojewodowie z gabinetami, administracja, służby- i wtedy wg Pana przeciętny polski wytwórca PNB pracujący np w przemyśle za ok 2tyś będzie wreszcie dumny z włady.
 • 2014-09-27 11:00 | LauraZ

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Panie Żakowski, dość już tej błazenady. Coraz mnie w was dziennikarzy, coraz więcej propagandzistów. Nie głupio tak panu bronić PO. Proszę wyobrazić sobie, że to nie PO, tylko PiS. To przywróci panu rozsądek.
  A na przyszłość proszę pomyśleć, czy nie lepiej zająć się prawdziwymi problemami. Np. tymi o których pisze mir ( 2014-09-27 03:40 | mir).
  PO sobie poradzi. To naprawdę nie jest tak, że Platforma musi rządzić bez względu na to co robią jej czołowi politycy. Dość już zamiatania afer PO pod dywan. Celem dziennikarzy powinno być budowania lepszego państwa, a nie usilne trzymanie Platformy przy korycie.
  A zasługi Ostachowicza? No, dzięki niemu PO trwała. Mimo afer, kłamstw, braku reform. Jest zasłużony dla PO. Niech PO wypłaca mu 200 000zł wynagrodzenie.
 • 2014-09-27 11:15 | amorvertical

  Proszę polemizować z twardymi danymi

  a nie z własnym wyobrażeniem bo to jest mylne. Proszę tabelka.
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polska-rajem-dla-urzednikow-wysokiego-szczebla-3199104.html
  O dziwo mimo iżten artykuł ukazal się 2 tygodnie temu jakoś nikt się nie zjąknął w mediach.
 • 2014-09-27 14:03 | kobieta_pracujaca

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Faktycznie chyba nie ma badań nad tym ile kto powinien zarabiać. Komentarze w mediach społecznościowych są o tyle niemiarodajne, że piszą je osoby korzystające z tych mediów, czyli głównie bardzo młodzi ludzie, siłą rzeczy zarabiający jeszcze niewiele, o ile nie są wziętymi informatykami (ci ostatni się w mediach specjalnie nie udzielają - żeby być na bieżąco trzeba inwestować w siebie, a nie bić pianę na nie swoim podwórku). Ankieta wśród kadry zarządzającej w firmach i wśród wziętych fachowców zapewne dałaby inne wyniki niż opinie z facebooka. Osobiście widzę problem, że przeciętnemu członkowi zarządu średniej firmy czy wziętemu fachowcowi nie opłacałoby się w żadnym wypadku startować na posła/ministra/premiera/prezydenta, nie mówiąc o byciu urzędnikiem. Można przyjąć,że do polityki wystartują osoby, które wiedzą, że stracą na prywatności, ale zyskają nowe kontakty, doświadczenia, jednakże pensja powinna być taka, by co najmniej na tym nie tracić finansowo, a w perspektywie jeszcze zarobić. Chyba widzimy wszyscy różnicę intelektualną pomiędzy sejmem kontraktowym, a obecnym. Ona ma się szansę jeszcze powiększyć. W konsekwencji politycy będą zmuszeni zamawiać coraz więcej ekspertyz u fachowców, a eksperci będą w tej szczęśliwej sytuacji, że nie będą bezpośrednio ponosić konsekwencji zawodowych błędnych wytycznych/analiz, co nie rokuje dobrze niezależnie od tego jaka partia będzie przy władzy
 • 2014-09-27 16:06 | aaaaa

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Ja, prosty Polak nie mający nic wspólnego z warszafką jestem zdziwiony tym, że dopiero głośny pomruk niezadowolenia w środkach masowego przekazu po ujawnieniu dwóch faktów przepłacania za pracę w spółkach Skarbu Państwa spowodował to co spowodował. Dziwi mnie, że przez 25 lat wolności system nie wytworzył zdrowych mechanizmów kontrolnych, aby nie dochodziło do takich sytuacji szczególnie w firmach przynoszących straty finansowe. A i na horyzoncie nie widać żadnych działań, aby władza była zainteresowana uczciwym uregulowaniem tej kwestii. Ludzie znajdujący się w orbicie władzy zdobyli się jedynie na wystękanie usprawiedliwień dla takiej sytuacji. Ale to jest zrozumiale, "i moje wysokie zarobki mogą zacząć kontestować, nie pozwolę". Taki jest sposób myślenia ludzi z kręgu władzy.
  Z innej beczki. Od wielu lat jestem przyzwyczajony do faktu, że nie ma już państwowych gospodarstw rolnych, owych osławionych PGR-ów, które zlikwidowano na początku lat 90-tych. Okazuje się, że to nie jest prawda. Istnieją w Polsce
  PGR-y. Przynoszą straty, że aż miło, ale istnieją. Są to Państwowe Stadniny Koni w istocie będące rodzajem PGR-u. Boje się zadać pytanie jak to się stało, że przetrwały?
  Z jeszcze innej beczki. Benzyna w USA jest opodatkowana jednym podatkiem i cena jej wynosi ok. 1 $ za litr co w przeliczeniu daje cenę ok 3,30 zl/1 litr. W Polsce paliwa są opodatkowane grubo wyżej, skoro litr kosztuje powyżej 5 złotych. Co stoi na przeszkodzie, aby nośniki energii były obłożone jak najniższymi haraczami? Moim skromnym zdaniem miałoby to bardzo pozytywny wpływ na stan polskiej gospodarki. Chyba, że moje proste rozumowanie jest błędne.
 • 2014-09-27 18:37 | Fred*

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Jakimi Boskimy cechami legitymuje sie ta Pani czy ten Pan,jakie szczegolne nadprzyrodzone cechy posiadaja,aby brac takie wynagrodzenie.
 • 2014-09-27 20:00 | Przemek

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  No właśnie ciekawe dlaczego jakoś cicho w mediach o tej analizie? Czyżby była nie na rękę ogólnie przyjętej tezie?
 • 2014-09-27 20:33 | figa

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Idąc tropem rozumowania red. Żakowskiego, skoro zwykły członek rady nadzorczej Orlenu zarabia 2 mln rocznie, to wiceprezes tej firmy powinien dostawać jakieś 6 mln, a prezes powiedzmy 10 mln. Wiadomo, że nad prezesami spółek są wice i ministrowie, dajmy na to odpowiednio po 15 i 20 mln, co wychodzi na przeciw tezie, że administracja państwowa jest fatalnie wynagradzana. Teraz pora na premiera, skoro minister dostaje 20 mln, to żeby nie obrazić szefa rządu, powinien zarabiać jakieś 30 baniek, a prezydent 50. A ja, jako wybitna specjalistka ds. wynagrodzeń nie pogardzę skromnym 1 mln złotych rocznie (oczywiście plus regulaminowe premie)
 • 2014-09-27 23:19 | YTR

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Zgadzam sie z Zakowskim z jednym zastrzezeniem. Urzednicy powinni zarabiac wiecej, przy zalozeniu ze bylyby uczciwe konkursy i jasny tryb powolywania. Do tego odpowiedzialnosc za efekty i decyzje. To samo dotyczy spolek skarbu panstwa. Gdyby decydowaly kompetencje to OK. Co decyduje naprawde widac na przykladzie Ostachowicza. Nawet jesli kompetencje akurat on ma to proces powolywania jest patologiczny. Ktos komus chcial sie odwdzieczyc... Natomiast co do wysokosci zarobkow premiera i ministrow zgadzam sie, ze sa za niskie. Ja wiem ze kazdy moze powiedziec ze emeryci zyja za X a najnizsza to 1600 PLN i takie 15 tys to duzo w porowaniu z tym. Ale faktem jest tez to, ze w duzych polskich mistach 15 tys brutto to nie jest kwota niespotykana. Tyle dostaje srednia a czasami nawet nizsza kadra kierownicza w korporacjach czy wiekszych polskich firmach. Nie mowie tu o firmach panstwowych ale o prywatnych. Troche to dziwnie wyglada jak premier czy minister zarabia na poziomie kierownika kilkunastoosobowego zespolu. Nie postuluje tutaj stawek typu 100 tys na miesiac. Ale 2 x tyle co teraz wydaje mi sie adekwatne. To jest juz poziom dyrektora w duzej firmie prywatnej i na tym poziomie wedlug mnie powinny byc zarobki najwyzszych urzednikow.
 • 2014-09-28 13:37 | nerss71

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Z tą różnicą, że niższa kadra kierownicza bierze odpowiedzialność za swoje decyzję, czyli może stracić prace na "drugi dzień". Premier, mimo wielu złych decyzji pozostaje na stołku, i nie ponosi odpowiedzialności za nie, ewentualnie w trakcie wyborów. Więc jeśli większa wypłata, to tylko wtedy, gdy za złe decyzje byłoby widmo dużej kary finansowej lub pozbawienia wolności za działąnie na szkode państwa.
 • 2014-09-28 13:40 | kaesjot

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  To już było - miliony zarabialiśmy wszyscy przed 1995 rokiem !
 • 2014-09-28 19:12 | Jacek, NH

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  "Pogubiła się partia matka, to nie ma dziwne, że sieroty nie potrafią się odnaleźć. Na dzień przed rezygnacją Ostachowicza i zwróceniem kasy przez Wasiak, Lis z Żakowskim wysmarowali jakże charakterystyczną lojalkę i agitkę jednocześnie. Przesłanie ich paszkwilów było jednoznaczne, znane i stosowane od lat. Krytykujesz synekury dla kolesiów? No, to cię mamy zawistniku i nieudaczniku. Każdy przydupas władzy, czy też inny tuz, który się wybił na dobrze uposażonego agitatora zawsze i wszędzie stosuje te same schematy. Lis i Żakowski nie mogą pisać mądrz nawet gdyby potrafili, oni są zobowiązani walczyć o utrzymanie tego, co mają i dzięki komu mają."
 • 2014-09-28 22:13 | Mam do ciebie pytanie Żakowski (na ty, bo nie zasługujesz na szacunek)

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Czy kupowanie węgla od Putlera jest uczciwe czy nie?
 • 2014-09-29 14:03 | janadam48

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  W moim kraju czyli Polsce nie liczą się żadne kwalifikacje. Najważniejszym kryterium jest styropian, potem znajomi królika. To samo dotyczy wynagrodzeń. Do rządu idą gołodupcy a wychodą milonerami. Dzisiaj w Onet przeczytałem,że córka pani rzecznik dostała pracę PGE. Chciałbym wiedzieć kiedy, cytując za ministrami u SOWY, do qurwy nędzy rządzący przestaną traktować państwo jak kurwę. W dupie mam takie państwo.
 • 2014-09-29 14:12 | andrzej

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  a ja mam taką opinię cały system wynagradzania w spółkach skarbu państwa i wyższych szczeblach administracji jest postawiony na głowie , prezydenci i zarządy miast mają wysokie pensje i dostają dodatkowe pieniądze z spółek zależnych od nich, maja dodatkowe fuchy prywatne to ja sie pytam kiedy oni wykonują swoje obowiązki służbowe bo doba ma w końcu tylko 24 h , system wynagradzania w spółkach powinien byc ściśle powiązany z wynikami przedsiębiorstw , to się przecież w głowie nie mieści że zarządy dostają nagrody a firma ma ujemny wynik finansowy , ci "super wybitni fachowcy" w firmach prywatnych mogliby zarabiać lepiej tam ich oczekują z otwartymi rękami /podobno/ dlaczego więc tak kurczowo trzymają się państwowej posady a to tylko fragment patologii w tej dziedzinie
 • 2014-09-29 19:11 | jer11

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  "Jacku", czy to jakis dluzszy pobyt za oceanem tak mocno szkodzi na glowe?
 • 2014-09-30 09:26 | wladimirz

  Skandalem to jest kontrakt pani Wasiak podpisany/zaakceptowany przez eksministra Nowaka! :-(

  Ona nie jest żadnym menagerem i nigdy(poz przypadkiem korupcji!) nie dostałaby takiej kasy i takiego stołka w prywatnej firmie!!!
 • 2014-10-01 00:08 | "Owe osławione PGRy..."

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Jakos kibuce w Israelu nikomu nie wadziły.... Nie znalazł się tam żaden ichni tow. Bucerowicz który zlikwidował je JEDNĄ ODGÓRNĄ DECYZJĄ. Jakoś to nierynkowe.
 • 2014-10-01 00:44 | zotko14

  Re:Żakowski: Trzeba zmienić system wynagradzania w sferze publicznej

  Z zarządami spółek Skarbu Państwa zawierają umowy ministrowie a nie spółki ..Treść umowy i wybór czy będzie zgodna z ustawą kominową czy też nie zależy od ministra.