Wyszukaj na forum
Forum
Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!
Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!
Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.
Czy prawo naturalne ma prymat nad prawem państwowym?
(4)-
re
Z chęcią podporzadkuje się i będę wzywał do podporządkowania, niech no tylko ktoś przedstawi mi rozsądną i uzasadniona koncepcje prawa naturalnego -
Re:Czy prawo naturalne ma prymat nad prawem państwowym?
Prawo naturalne łączy się ściśle ze świadomością istnienia człowieka. Jest nim prawo do życia,prawo do wolności,prawo do szczęścia. Religie, a właściwie naziemny personel pana Boga, zawłaszczył źródło prawa naturalnego i w zależności od własnych potrzeb,prawo to interpretuje, zmienia,poprawia,zabiera lub rozszerza
Kościół katolicki przez wieki popierał stosowanie kary śmierci, istnienie niewolnictwa i ograniczanie możliwości osiągania szczęścia. Podobnie było /i jest / w innych religiach.
Powoływanie się na prawo naturalne ma sens wówczas,kiedy podejmowane są próby naruszania prawa przynależnego każdemu człowiekowi z racji samego istnienia/są one niezbywalne/.
Prawo stanowione jest regulatorem zachowania się grup społecznych i pojedynczych ludzi w grupie oraz pomiędzy sobą. Powinno zabezpieczać skutecznie interesy władcy,niezależnie od tego, kto nim jest/król,dyktator,demokratycznie ujawniona większość/
Podstawową różnicą jest to,że prawa naturalnego nikt człowieka pozbawić nie może,nawet jeśli je ogranicza lub narusza.
Natomiast prawo stanowione podlega zmianom. -
Re:Czy prawo naturalne ma prymat nad prawem państwowym?
Tak, ale tylko wtedy, gdy ja to to prawo naturalne stanowię! -
Re:Czy prawo naturalne ma prymat nad prawem państwowym?
Prawem naturalnym jest prawo zachowania energii czy co tam. To, o czym gadają katolicy, to tylko nieudolna intelektualnie, co nie znaczy że niewystarczająca i nieskuteczna, próba wzięcia państwa pod but. Koniec tematu.