Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy prawo naturalne ma prymat nad prawem państwowym?

(4)
Sprzeciw wobec autorytarnej władzy jest usprawiedliwiony wolnościowymi ideałami. Ale czy można nie przestrzegać prawa ustanowionego przez demokratycznie wybrany parlament?
 • 2014-11-23 18:14 | mpn

  re

  Z chęcią podporzadkuje się i będę wzywał do podporządkowania, niech no tylko ktoś przedstawi mi rozsądną i uzasadniona koncepcje prawa naturalnego
 • 2014-11-23 20:55 | zet

  Re:Czy prawo naturalne ma prymat nad prawem państwowym?

  Prawo naturalne łączy się ściśle ze świadomością istnienia człowieka. Jest nim prawo do życia,prawo do wolności,prawo do szczęścia. Religie, a właściwie naziemny personel pana Boga, zawłaszczył źródło prawa naturalnego i w zależności od własnych potrzeb,prawo to interpretuje, zmienia,poprawia,zabiera lub rozszerza
  Kościół katolicki przez wieki popierał stosowanie kary śmierci, istnienie niewolnictwa i ograniczanie możliwości osiągania szczęścia. Podobnie było /i jest / w innych religiach.
  Powoływanie się na prawo naturalne ma sens wówczas,kiedy podejmowane są próby naruszania prawa przynależnego każdemu człowiekowi z racji samego istnienia/są one niezbywalne/.
  Prawo stanowione jest regulatorem zachowania się grup społecznych i pojedynczych ludzi w grupie oraz pomiędzy sobą. Powinno zabezpieczać skutecznie interesy władcy,niezależnie od tego, kto nim jest/król,dyktator,demokratycznie ujawniona większość/
  Podstawową różnicą jest to,że prawa naturalnego nikt człowieka pozbawić nie może,nawet jeśli je ogranicza lub narusza.
  Natomiast prawo stanowione podlega zmianom.
 • 2014-11-24 18:48 | badnick

  Re:Czy prawo naturalne ma prymat nad prawem państwowym?

  Tak, ale tylko wtedy, gdy ja to to prawo naturalne stanowię!
 • 2014-11-24 20:22 | camel

  Re:Czy prawo naturalne ma prymat nad prawem państwowym?

  Prawem naturalnym jest prawo zachowania energii czy co tam. To, o czym gadają katolicy, to tylko nieudolna intelektualnie, co nie znaczy że niewystarczająca i nieskuteczna, próba wzięcia państwa pod but. Koniec tematu.