Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Pokaż geny, a powiem ci, kim jesteś

(3)
To już nie problem zbadać swój materiał genetyczny pod kątem cech wpływających na stan zdrowia. Czy te informacje są jednak wiarygodne? I czy są odpowiednio chronione?
 • 2014-12-05 03:37 | Tomasz_tomasz

  Projekt VitaGenum

  VitaGenum to zespół naukowców, którzy śledzą specjalistyczną literaturę. Z tego względu wyniki nie są przesyłane pocztą email, jak sugeruje się w artykule, lecz udostępniane są w chronionym panelu klienta. W miarę rozwoju nauki, badań nad oznaczanymi markerami, panel klienta bezpłatnie wzbogacany jest o nowe doniesienia naukowe i wskazówki. Koszt badań? No cóż, jak na badania genetyczne nie jest on wysoki, wystarczy porównać oferty.
 • 2014-12-12 19:24 | badnick

  Re:Pokaż geny, a powiem ci, kim jesteś

  Rasizm!
 • 2014-12-13 18:21 | P.Walewski

  Re:Pokaż geny, a powiem ci, kim jesteś

  To pożyteczne, że pracownicy VitaGenum "śledzą specjalistyczną literaturę", ale byłoby jeszcze lepiej, gdyby wraz z przekazywaniem pacjentom wyników zleconych badań informowali ich o nich w bezpośredniej rozmowie i wyjaśniali, co te wyniki de facto oznaczają. Na tym powinna polegać tzw. porada genetyczna, której w ofercie VitaGenum nie ma, bo profil działania spółki jej na razie nie uwzględnia. "Chroniony panel klienta" to nic innego jak odpowiednio spersonalizowana skrytka na serwerze, gdzie przesyłany jest wynik badania, o czym pacjent dowiaduje się mailowo i gdzie po wpisaniu swoich ukrytych detali (password) ma wgląd. Wierząc oczywiście, że jego dane są faktycznie ukryte i niepowołane osoby nie mają do nich dostępu. Wielu genetyków, być może staroświeckich, ten model kontaktu z pacjentem odrzuca, uznając go za zbyt techniczny i nie mający wiele wspólnego z prawdziwą medycyną. Zwłaszcza że wyniki oferowanych testów genetycznych - tych komercyjnych - bywają niejednoznaczne, a pozostawiony z nimi sam na sam pacjent (klient?) ma dopiero teraz więcej pytań i wątpliwości niż wiedzy na swój temat.