Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

6 stycznia: nowa odsłona starego święta

(11)
Rzecz się stała niebywała: kiedy w listopadzie 2010 r. przywracano święto Trzech Króli, trudno się było spodziewać, że wkrótce stanie się ono wielkim festynem religijno-rodzinnym, w którym weźmie udział milion ludzi. Z niczego zrobiło się coś.
 • 2015-01-14 13:04 | astika5

  czytam i nie wierze!

  temu rozmachowi i tej paradnosci...
  a propos Koreanczyka- nie powinien byc az taki zdumiony (potrawami kiszonymi), w koncu to kraj kimchi
 • 2015-01-14 22:01 | Bartas.de

  Re:6 stycznia: nowa odsłona starego święta

  Skoro autor wie, że tradycja orszaku pochodzi z Hiszpanii i twierdzi, że polski orszak jest lepszy, bo nie ma komercjalizacji jak w Hiszpanii to powinien też wiedzieć, że w Hiszpanii właśnie w święto Trzech Króli dzieci dostają prezenty a nie na Boże Narodzenie. Idąc tokiem myślenia autora to w Polsce jest skomercjalizowane Boże Narodzenie a w Hiszpanii jest ono celebrowane tak jak należy. Czasami warto bardziej zgłębić się bardziej w temat, popytać więcej niż jedną osobę aby stwierdzić, że jedna rzecz jest lepsza od drugiej.
  Zresztą stawianie tezy na początku tekstu jakoby to właśnie Polacy wymyślili ideę orszaku jest mocnym nadużyciem.
 • 2015-01-17 21:38 | camel

  Re:6 stycznia: nowa odsłona starego święta

  Warto czytelnikom dodać, że właśnie 6 stycznia było pierwotnie datą narodzin bozi, ale klechy przeniosły datę narodzin ich własnego, nieomylnego i prawdziwego boga na 25-go grudnia, aby wleźć na święto Mitry, hucznie i tłumnie celebrowane w początkach chrześcijanstwa. Tylko absolutna ignorancja chroni "wierzących" przed otrzeźwieniem i porzuceniem tych dziecinnych banialuków, potworów spod łóżka i jezusików.
 • 2015-01-19 21:23 | jajo13

  6 stycznia: odsłona starego święta- skąd te "informacje"?

  Panie Fantasto;
  w ewangelii Mateusza o tzw. trzech królach jest napisane wyłącznie to:
  „Mędrcy ze Wschodu
  2
  1 Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda1, oto Mędrcy1 ze Wschodu przybyli do Jerozolimy 2 i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę2 na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon». 3 Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. 4 Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. 5 Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem3 judzkim, bo tak napisał Prorok:
  6 A ty, Betlejem, ziemio Judy,
  nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy,
  albowiem z ciebie wyjdzie władca,
  który będzie pasterzem ludu mego, Izraela»4.
  7 Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. 8 A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». 9 Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. 10 Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. 11 Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.”
  Gdzie Pan z taką dokładnością wyczytał, skąd pochodzili, że było ich trzech i nawet jak się nazywali? Na pewno nie w ewangelii.
  Oczekuję odpowiedzi. Pozdrawiam.
  Janusz Plewniak
  jjplewniak@aol.com
 • 2017-01-06 10:45 | turpin

  Re:6 stycznia: nowa odsłona starego święta

  Takiego wpadunku, jak z końcowym akapitem o św. Mateuszu, tom się nie spodziewał, choć dzisiejsza polska prasa mało czym już potrafi zaskoczyć. Może to specjalnie, bo część czytelników odczuwa satysfakcję, gdy zorientuje się, że autor to leń i ignorant?
 • 2017-01-06 11:19 | Jacek, NH

  Re:6 stycznia: nowa odsłona starego święta

  Według posła PO, Arkadiusza Myrchy - trzej królowie, to Kacper, Belzebub, Melchior i Baltazar
 • 2017-01-06 11:48 | Jerzy zO.

  Re:6 stycznia: nowa odsłona starego święta...odmienny kolor skóry pożądany... dzisiaj !.

  Jedyny dzień w roku, kiedy faryzeusze wyciągają ręce do ludzi o odmiennym kolorze skóry. Ciekawe jak będzie dzisiaj w Ełku ?.
 • 2017-01-06 12:48 | Irenka77

  Re:6 stycznia: nowa odsłona starego święta

  Autor artykułu mocno mija się z prawdą. W ewangeliści nie ma ani jednego zdania o trzech krokach ani ich imionach. Jest natomiast mowa o mędrcach lub kątach że wschodu. Liczba nie jest podana. Całe święto opiera się wyłącznie na znacznie starszych tradycjach i nie ma oparcia w Biblii. Może warto coś sprawdzić zanim się to poda do publicznej wiadomości?
 • 2017-01-06 12:53 | Jacek, NH

  Re:6 stycznia: nowa odsłona starego święta

  Według posła PO, Arkadiusza Myrchy - trzej królowie, to Kacper, Belzebub, Melchior i Baltazar
 • 2017-01-06 12:53 | Irenka77

  Re:6 stycznia: nowa odsłona starego święta

  Zachęcam do zapoznania się z początkiem Ewangelii Mateusza. Może dzięki temu autor artykułu nie będzie pisał takich banialuków jak w ostatnim akapicie.
 • 2017-01-07 14:02 | Samborka

  Re:6 stycznia: nowa odsłona starego święta

  6 stycznia to starosłowiański "Szczodry dzień", będący domknięciem 12 świątecznych wieczorów. 24 grudnia jeszcze przed przyjęciem przez Polskę chrześcijaństwa świętowano zwycięstwo światła nad ciemnością. Przez 12 radosnych wieczorów spotykano się z rodziną i odwiedzano się z kolędą, a ostatni uroczysty pochód kolędników miał miejsce 6 grudnia.
  Tak więc święto z nikąd do nas nie przyszło, zostało tylko w ciągu 2 tysięcy lat chrześcijaństwa odrobinę zmodyfikowane. Gwiazda niesiona przez dawnych Słowian na czele pochodu symbolizowała odradzanie się Słońca, maszkary idące w pochodzie miały też swoje znaczenie. Dołączenie do nich Trzech Króli (czy jak chce Biblia: Trzech Medrców ze Wschodu) jest dosyć świeże.

  Pozdrawiam
  Edyta Machura