Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Legenda kubańskiego Don Kichota

(27)
Co sprawiło, że w zbiorowej wyobraźni sporej części świata wyrósł ponad tylu potężniejszych od siebie? Jakie składniki zbudowały legendę Fidela Castro, która ani myśli umierać?
 • 2015-01-25 19:10 | victorast

  Fidel Castro, ostatni komunista

  Od dawna nie czytałem tak wspaniałego artykułu. Szkoda tylko, ze ogłupianie ludzi i upadek oświaty powoduje, że coraz mnie ludzi jest go w stanie zrozumieć. No cóż, kiedyś po śmierci jednego z czołowych dziennikarzy polskich inny powiedział: "pozostało już nas niewielu inteligentów z peerelelu". Mieszkam na tym "wspaniałym Zachodzie" od 36 lat i widzę naprawdę upadek tego zachodniego świata, tyle, że ślepota wynikająca z tego, ze każdego stać na coca colę i auto wynikjaąca z absolutnie upadającej oświaty i reklamy tępej konsumpcji nie jest w stanie tego zauważyć. Słowo "komunizm" stało się "be" i winna jest między innymi niemoc komunistów w ustanowieniu i oswieceniu ludzi wobec brutalnej reklamie "dobrobytu" świata zachodzniego. O tym, że ten dobrobyt upada widzi nie wielu a ci,którzy to widzą nie wiążą tego z systemem. Sprawiedliwośc społeczna pewnie bedzię kiedyś wywalczona, jednak jednym z podstawowych warunków, które bedą musiały być spełnione, jest świadomość. A ta z kolei jest coraz mniejsza. Szkoły są coraz gorsze. W Niemczech, gdzie mieszkam jest około 7,5 miliona analfabetów (nie uwzględnia się tu pierwszego pokolenia cudzoziemców) i dla nich ważniejszym jest dobrze działająca sieć burdeli, filmy pornograficzne i to, że są jak na razie syci. Tyle, że syci sa w kilku krajach wysoko rozwinietych ale i też już nie za długo. W Niemczech jest oficjalnie około 3 milionów bezrobotnych ale tak narawdę jest ich około 10 do 13 milionów (nie będę tu tego rozszerzał, to można znaleźć choćby w internecie). Drugim warunkiem obudzenia się społeczeństwa jest wymyslenie nowej nazwy sprawiedliwego systemu społecznego, bo komunizm wiąze się niestety z jego niechlubnej historii. Nie tyle historii samego komunizmu lecz historii systemów udających komunizm. Choćby "komunizm" w Korei Północnej, który ma z komunizmem tyle wspólnego co ojciec Rydzyk z Bogiem.
  Pozdrawiam, Victor Ast
 • 2015-01-25 19:14 | victorast

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Za nieliczne błedywynikające z pośpiechu w pisaniu przepraszam.
  Victor Ast
 • 2015-01-25 22:01 | steaktartar

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Pełna zgoda, Wiktorze!
 • 2015-01-27 14:06 | abchaz

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Marchando, vamos hacia un ideal
  sabiendo que hemos de triunfar
  en aras de paz y prosperidad
  lucharemos todos por la libertad.

  Adelante cubanos
  que Cuba premiará nuestro heroísmo
  pues somos soldados
  que vamos a la Patria liberar
  limpiando con fuego
  que arrase con esta plaga infernal
  de gobernantes indeseables
  y de tiranos insaciables
  que a Cuba
  han hundido en el Mal.

  La sangre que en Oriente se derramó
  nosotros no debemos olvidar
  por eso unidos hemos de estar
  ....
  ....
 • 2015-01-29 20:48 | Zofia

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Trzeba podziwiac ten maly kraj, ktory stawil czola krwawym Amerykanom. Ci samozwanczy 'demokraci" okupuja jeszcz Kube maja tam swoje bazy no i oczywiscie slynne Guantanamo. To jest taki demokratyczny oboz koncentracyjny. Przyjdzie moment, ze ludzie przestana przyznawac sie do demokracji, ktora zamienila sie w zwykly faszyzm.
 • 2015-01-29 21:19 | znafcafszystkiego

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Viva Fidel !
 • 2015-01-30 03:01 | Oui c'est moi un Légionnaire !

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  A.Domoslawski
  Castro jest jednym z ostatnich SOB masowych zbroniarzy XX wieku jakims cudem zyjacy.
  Ja poznalem innego Castro i jego rewolucyjny komitet pelen terrorystow i zbrodniarzy.
  Do dnia dzisiejszego Shining Path nastepcy Che morduja i terroryzuja Peru. A wie Pan ile kosztowala wycieczka Fidela do Angoli ? Oprocz rubli, wschodnich marek i zlotowek pochlonela "lekko" polmiliona ludzkich istnien. Kiedy Angoli bylo mu zamalo probowal w Zaire ale tam sie SOB nacial na La Légion étrangère i zabawa sie skonczyla, Castro mial swoj "Afganistan". Allende kolejna legenda pokojowej transformacji ustrojowej, i Pan w to wierzy ?
  Venezuela ma jedne z najwiekszych zasobow ropy (znacjonalizowanych) na swiecie i dzieki takim Chávez i obecny Maduro jest na granicy civil war z niewyobrazalnym ubostwem gdzie ulica rzadza uzbrojone gangi. Jak w RPA, apostolowie Castro zamienili w swych krajach apartheid na dyktature ulicznych bandziorow, na miejsce nie do zycia.
  A co slychac w Brazylii gdzie commi bitch Lula ( takie “lule” okupuja wszystkie brothels swiata) doprowadza kraj do tego co sie dzieje w Venezueli i RPA. W Ameryce Pld. nawet w krajach rzadzonych przez castro’s look-alikes jest demokracja ale nie dzieki "legendzie" Fidela, Che, Allende czy Ortegi ale dzieki USA.
  Mandela jest chyba jedynym ktorego pobyt w wiezieniu zreformowal. Zrozumial, ze zeby wyjsc z wiezienia trzeba dolaczyc do tzw. establishment czyli elit rzadzacych i zaczac sie ubierac u najlepszych krawcow londynskich.
  Legenda ... ? Zartuje Pan.
  Panski cytat: "... wprawdzie pacyfikowali białych rasistów na południu USA, ale i rozpętali okrutną wojnę w ledwo co wyzwolonym spod kolonialnej władzy Wietnamie ... " Panie Domoslawski przypominam, ze podobnie jak na Koree Pld. napadli nosiciele rewolucji komunistycznej z polnocy a de facto ambicje Stalina, tak Vietnam Pld byl zaatakowany przez tych samych mocodawcow, tylko zamiast Stalina byl Brezniev i jego doktryna o ograniczonej suwerennosci.
  Kolejnych 10 milionow trupow chinsko-koreansko-vietnamsko-kambodianskich. Potem byl sowiecki Afganistan i kolejne 3-4 miliony Afganow zgladzonych przez zdobywcow Berlina.

  victorast
  Cyt.: "Mieszkam na tym "wspaniałym Zachodzie" od 36 lat i widzę naprawdę upadek tego zachodniego świata, ... ", etc.
  Secret Zachodu polega na tym, ze jezeli mul roboczy wyjezdza z Polski na Zachod i nie ma ambicji bycia chocby koniem pociagowym ale wykwalifikowanym, mulem roboczym umrze rozczarowny.

  Zofia.
  Jako bloody American zapewniam Pania, ze Guantanamo jest nasze bo zaplacone z gory, umowy podpisane.
  O demokracje w USA prosze sie nie martwic a raczej pilnowac mleka by sie nie przypalilo,

  abchaz
  Mam cos dla Pana, na ta sama melodie:
  ... pinche cabron, pinche cabron ... la, la,la ... Metete un palo por el culo ... la,la,la ...

  Kagan, koshersteak znafcacompleteahole, etc. slimy, little kike the fag.
  Not dead yet ? Soon, really soon. Ahole !
 • 2015-01-31 20:03 | znafcafszystkiego

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  A to dalej tu wisi:
  Oui c'est moi un Légionnaire !
  Kagan, koshersteak znafcacompleteahole, etc. slimy, little kike the fag.
  Not dead yet ? Soon, really soon. Ahole !
 • 2015-02-04 23:08 | piotrlubinski

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Pan Domoslawski ma dobre pióro. Lewicujące, nieobiektywne ale dobre. Problem w tym, że pomimo prezentowanej sympatii do Don Kichota ameryki łacińskiej zapomina o jednej rzeczy. Castro jest dyktatorem, takim samym jak Videla czy Pinochet. Ciągle na Kubie łamie się podstawowe prawa człowieka. Nie rozumiem jak można krytykując jednych (prawicowe junty) nie widzieć okrucieństwo i bezsensowności drugich. Niech Domosławski wytłumaczy ludziom na Kubie jak to wspaniale, że wzięli udział w tym niezwykłym eksperymencie udział. Zwłaszcza tym zwykłym prostym ludziom którym życie spieprzył
 • 2015-02-05 10:55 | znafcafszystkiego

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  piotrlubinski
  Oczywiście w USA czy w Polsce przestrzegane są od lat podstawowe prawa człowieka, takie jak n.p. prawo do pracy i uczciwej za nią zapłaty, nie ma nich cenzury, bezdomności, narkomanii, alkoholizmu etc.
  Ty oczywiście wolałbyś, aby Kuba była dalej rządzona, jak za Batisty, przez amerykańską mafię... :-(
 • 2015-02-05 14:42 | piotrlubinski

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  nie chciałbym Kuby rządzonej przez Batistę ani amerykańska mafię. Chciałbym równej miary dla jednego dyktatora i drugiego. Bezdomność, alkoholizm, narkomania są (zdając sobie sprawę z faktu, że warunki społeczne mogą pewnym zjawiskom sprzyjać) wyborem jednostki. Jak Castro wsadza ludzi do więzienia za głoszenie poglądów sprzecznych z poglądami jego partii to już nie jest wybór jednostki tylko państwa lub dyktatora który niszczy jednostkę. Tak samo jak Videla, Pinochet i cała. reszta. Poniżej link na coroczny raport HRW nt przestrzegania praw człowieka na Kubie http://www.hrw.org/world-report/2014/country-chapters/cuba.
  Jeśli zaś ktoś za mało płaci w Polsce czy USA za pracę zawsze masz jakiś wybór. W ostateczności możesz wyjechać do Warszawy lub UK. Na Kubie tego nie masz.
 • 2016-11-26 11:44 | grzerysz

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Raz jeszcze kilka cytatów z tekstu:

  „Gdyby po zwrocie ku socjalizmowi i Moskwie – na co zresztą zapracował wrogi młodej rewolucji Waszyngton – …”

  „Po wyjściu na wolność [Mandela - grzerysz] odwiedził Kubę w 1991 r. i podziękował Fidelowi za inspirację, a także za militarne wsparcie dla czerwonej Angoli w walce z rasistowskim reżimem RPA, który więził go 27 lat. USA, które w naszej części Europy postrzegane są jako chorąży wolności, popierały rasistowski rząd Afrykanerów, a w Ameryce Łacińskiej zbrodniarzy takich, jak Pinochet, Videla, Somoza. Wielbiony w Polsce prezydent Reagan zawetował bojkot RPA.”

  „Na Kubie też jest bieda, ale bez porównania gorzej żyje biedota w Peru, Kolumbii, na Dominikanie czy Haiti. Ta sytuacja zawsze dawała castrystom argument do ręki”.

  „Nixon i Kissinger do spółki z Pinochetem dali Fidelowi niezbity dowód na to, czym kończą się próby budowania socjalizmu drogą demokratyczną. Oto Salvador Allende, „chilijski Fidel”, próbował rewolucji wzorowanej na Kubie, ale bez wojny partyzanckiej, za pomocą kartki wyborczej, stopniowych reform. Skończyło się gospodarczym sabotażem ze strony lokalnej oligarchii, amerykańskich firm i rządu USA, a wreszcie zamachem stanu, śmiercią Allende, tysiącami znikniętych, torturowanych, wypędzonych z kraju.”

  A więc pełna zgoda z internautą piszącym: "Od dawna nie czytałem tak wspaniałego artykułu. Szkoda tylko, ze ogłupianie ludzi i upadek oświaty powoduje, że coraz mnie ludzi jest go w stanie zrozumieć."

  Dodam do tego zupełną nieznajomość prawdziwej historii i denny poziom mediów obecnie w Polsce. Również POLITYKI. Tym bardziej należy więc cenić takie artykuły. • 2016-11-26 14:19 | momo1

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Bardzo dobry , godny , artykuł . Wyrazy szacunku !
 • 2016-11-26 18:03 | mr.off

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Swietny, rzeczowy, intelektualnie uczciwy tekst.

  Dziekuje.
 • 2016-11-26 19:12 | Claudio

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Ciekawe, jak długo komuna pociągnie na Kubie bez charyzmatycznego Fidela?
  Raul jest bezbarwny, ale rządzi słabym społeczeństwem bez opozycyjnej elity.
  Wszyscy z ikra uciekli dawno z tego komunistycznego baraku.
 • 2016-11-27 03:48 | mr.off

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  'Co sprawiło, że w zbiorowej wyobraźni sporej części świata wyrósł ponad tylu potężniejszych od siebie? Jakie składniki zbudowały legendę Fidela Castro, która ani myśli umierać?'

  Fidel Castro jest jednym z ostatnich GIGANTOW naszej wyobrazni obok M.Gandhi, M.L.Kinga, N.Mandeli czy L.Walesy.
  Ci 'potezniejsi' od niego (tzn. przywodcy Zachodu poczynajac od USA) to polityczne karly bez jaj, globalnej wizji, politycznej odwagi ...
 • 2016-11-27 07:25 | momo1

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Leginelloza , typowy wzbogacony zrywacz abestu z USA !
  USA zabiły wręcz gigantyczne ilości ludzi na świecie niosąc "demokrację" . Widać to dziś w Iraku , Syrii , Libii itd. - czyli super SOB !

  Brednie ws. Gauntanamo sątylko twoimi bredniami . USA wymusiło umowę dzierżawy prawem silnego gangstera . Również SUPER SOB !
 • 2016-11-27 08:10 | momo1

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  @piotrlubinski- ponieważ w przeciwieństwie do @legionellozy wydałeś z siebie jakąś próbę sensownego komunikatu to odpowiem tak : rozpatrujesz sprawę ze stanowiska sytego europejczyka !
  W Am.płd reżimy są STRASZNE , a reżim Castro straszny NIE JEST !
  Co do wolności wyboru ( wyjazdu ) , za czasów krwawych dyktatur ochoczo wspieranych przez USA - Chile , Argentyna itp. granice często były ZAMKNIĘTE dla opozycjonistów !
  Trwało natomiast masowe mordowanie - np. zrzucanie z helikopterów do wulkanów czy oceanu !
  Castro tego jednak NIE ROBIŁ !!!
  Rodzi się zasadnicze pytanie o WOLNOŚĆ , kiedy rodzisz się w faweli .
  Jaki masz wybór ? Facet - handlarz dragami , młoda dziewczyna - prostytucja ew. służąca w bogatym domu . Ergo - wybór między dżumą i cholerą .
  Być może więc , lepiej mieć szkołę , ośrodek zdrowia za darmo i możliwość zostania KIM CHCESZ na Kubie , przy ograniczonym spożyciu dóbr różnych . Jedyne czego na Kubie nie osiągniesz to bycie biznesmenem , Ale w bajki od pucybuta do milionera ( made by USA ) chyba nie wierzysz !
  Przy okazji - Kuba kształci wybitnych lekarzy czy baletmistrzów ( sławna szkoła w Hawanie ), pytanie - jaką szansę miało dziecko z faweli w Chile czy Argentynie czasów dyktatury na taką karierę ???
  ŻADNĄ !!!
  I masz swoje prawo wyboru !
 • 2016-11-27 08:28 | momo1

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Przy okazji , wszelkim krytykom Castro i Kuby dedykuję Brazylię i Lulę da Silva .
  Facet wyciągnął z biedy kilkadziesiąt milionów Brazylijczyków , a korporacyjne media Zachodu pisały o nim mało lub żle . O naszych mediach głównego ścieku szkoda wręcz wspominać !
  A Lula nie był przecież "komuchem" !!!
 • 2016-11-28 07:49 | Archer100

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Piekne zdjecie: Castro i Mandela, dwoch bandytow i terrorystow. Nic dziwnego ze obsciskuja sie jak Stalin z Bierutem.
  Kubanski don Kichot, romantycznyrewolucjonista jak Che - Guewarra. Brakuje jeszcze tylko zeby smarkule odciskaly sobie na stanikach jego wizerunek.

  @victorast
  Skoro na tym zgnilym upadajacym zachodzie jest tak zle to coz wlasciwie przeszkadzalo/przeszkadza ci swiadomie wyniesc sie na Kube ewentualnie do polnocnej Korei? Taki piekny kraj, sprawiedliwosc spoleczna i wogole... Bo w sytych, kapitalistycznych, imperialistycznycj, odewtowych Niemczech, gdzie za poglady nikt nie wsadzi sie do obozu reedukacyjnego, latwo jest teoretyzowac.

  "W Niemczech, gdzie mieszkam jest około 7,5 miliona analfabetów"
  Chyba liczac z prawie 2 milionami nachodzcow, ktorzy mimo pokonczenia szkol koranicznych nie potrafia pisac nawet po arabsku.

  "Drugim warunkiem obudzenia się społeczeństwa (...)"
  Spoleczenstwa sie wlasnie budza. Tylko w druga strone. Trzezwieja z socjalistycznego otumanienia i glosuja na konserwatynych narodowcow. Jeszcze zobaczymy jakie beda wyniki przyszlorocznych wyborow we Francji i w Niemczech. A to, ze zachodni zgnily kapitalizm kiedys upadnie wiem lepiej niz Ty, bo mi to czerwoni przez pol zycia wbijali do glowy. Na razie to sprawa wyglada tak, ze to ojczyzne swiatowego praletariatu trafil modelowo szlag, chociaz pozostaly jeszcze pozamieniane w rzadzone przez mafije rodziny enklawy typu Kuba.
  A ze smierci dyktatora najbardziej ciesza sie Kubanczycy. Na Florydzie.
 • 2016-11-28 19:10 | krunghtep

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Kazdemu kto pisze o biedzie na Kubie radze podroz do Indii.Kraju demokratycznego,ktory nigdy nie byl pod wplywem zadnego socjalistycznego dyktatora.Prosze sobie sprawdzic w pismie The Economist ppp tych dwoch krajow.A co do kryzysu kubanskiego to chcialbym przypomniec ze zostal wywolany przez Chruszczowa po zainstalowaniu rakiet ameryk. z glowicami atomowymi w Turcji.Efektem byla wygrana ZSRR w tej rozgrywce.USA musialy te rakiety usunac.
 • 2016-11-29 04:47 | maciekplacek

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  krunghtep
  Indie maja tylko okolo 1.5 biliona ludzi roznych grup etnicznych i religijnych. Kuba ma nieco powyzej 11 milionow a drugie tyle zdolalo "dac noge".
  "Efektem byla wygrana ZSRR w tej rozgrywce."
  Tylko gdzie jest ten "wygrany" zetesser dzisiaj a gdzie "przegrane" USA.

  momo
  Daje darmowe korepetycje z jez. polskiego.
 • 2016-11-29 18:24 | krunghtep

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Co ma do rzeczy liczba ludnosci i roznorodnosc religijna ?? Co ma do rzeczy obecny stan Rosji i jej gospodarki do wygranej 'w tej rozgrywce' ??? Calkowity brak logiki w argumentacji cechuje zatwardzialych zwolennikow jednej,jedynie slusznej teorii z oczywistym brakiem rzeczowych argumentow.Jak nie znasz danych z The Economist to Cin tak w przyblizeniu powiem ze jak ta wspaniala demokracja Indii z podobno b.silna gospodarka bedzie sie tak dalej rozwijac to dogonia Kube za jakies 25 lat !!!Sledze wzrost ppp Indii i Kuby od 10-ciu lat odkad zaczalem pracowac w drukarni St.Ives w ktorej drukujemy The Economist.
 • 2016-11-30 19:23 | krunghtep

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Zamast klocic sie ilu przeciwnikow zabil czy uszkodzil Castro prosze sobie wejsc na strone ONZ - panstwa weglug rozwoju spolecznego.Kuba nalezy tam do krajow wysoko rozwinietych [USA,Kanada,Chile i chyba Barbados do wysoko rozwinietych] WRS dla Kuby 0.776 dla Polski 0.813 ,duza roznica na korzysc Polski co ???
 • 2016-11-30 20:32 | jakowalski

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Archer
  Tak, ze śmierci Fidela najbardziej cieszą się Kubańczycy na Florydzie, czyli głównie przestępcy kryminalni deportowani tam z Kuby po zwycięstwie rewolucji. I ciekawe co byś powiedział, gdybym ja się na przykład cieszył ze śmierci twojego idola, czyli Wojtyły?
 • 2016-12-01 17:26 | azur

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  Związek Sowiecki chciał mieć bazę blisko USA, a Kuba pod rządami Castro świetnie się do tego nadawała. Pochłonęło to niewiarygodną ilość pieniędzy, również z naszych kieszeni. A efekt: zubożałe, smutne społeczeństwo, zrujnowany kraj i brak sponsorów, bo Chavez nie żyje, a Rosja umyła ręce.
 • 2016-12-01 21:39 | jakowalski

  Re:Legenda kubańskiego Don Kichota

  2016-12-01 17:26 | azur
  Konkrety proszę - ile na to poszło z twojej kieszeni i z mojej?