Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

(57)
Czy nowe, mocniejsze sankcje wobec Rosji zatrzymają ofensywę separatystów na wschodzie Ukrainy? Czy warto je wprowadzać, jeśli nie skutkują?
 • 2015-01-29 21:52 | Tanaka

  Problemy mają się rozwiązać same, za pomocą ich nierozwiązywania

  Przy takim podejściu, które najwyraźniej obrała Europa, stosuje ona jedno podejście: sankcje. Co do których wiadomo, że nie odniosą skutku. Sprawdzili to sami Amerykanie i Europejczycy, mający długą tradycję nakładania sankcji na różne kraje, na różnych kontynentach. Sankcje natomiast wywołują kolejne problemy, wcześniej niewystępujące.
  Co do samej Ukrainy, UE tkwi w klinczu. I sama nie ma pojęcia, jak z niego wybrnąć. Może dać trochę pieniędzy,ale nie może dawać dużo i za darmo, bo to Europę pogrąży. A dawać by należało stale, oraz gigantyczne sumy, które Ukraina połknie i nie będzie z tego żadnego dobrego skutku. Znikną w kieszeniach oligarchów i mniejszych skorumpowanych połykaczy. Zaraz zawoła o więcej .
  Do UE Ukraina nie ma szansy dołączyć. mamiono tym Turcję i nic z tego nie wyszło, poza złością Turków i odwróceniem się od Unii. Musiałaby się najpierw Ukraina dostosować do unijnych standardów i musiałby jej w UE chcieć wszystkie kraje. Ukraina jest dla UE za wielka i nie do strawienia, a bardzo ryzykowna.
  Jest bardzo wątpliwe, że Europa zrezygnuje ze swojego spokoju, stabilności i dobrobytu na rzecz Ukrainy. Nic na tym nie zyska, a dużo straci. Tym bardziej, że ma silną konkurencję, a pewność dobrobytu w perspektywie jest wyraźnie względna. Potrzebuje też sojuszników w konfliktach światowych, za które w części sama odpowiada.Musi więc za nie płacić.
  Ukraina nigdy nie przestanie być sąsiadem Rosji. Nierozwiązane problemy pomiędzy nią a Rosją ciągle będą się kłaść mrocznym i nierozpoznanym cieniem na relacji z UE.
  Problemy mogłyby zostać rozwiązane, ale to wymaga partnerskich rozmów pomiędzy UE a Rosją, oraz NATO. A jak z NATO to i z USA. Tej płaszczyzny nie da się uniknąć.
  Wiele można załatwić, jak się rozmawia szczerze, rzetelnie i po partnersku.Jak się tak nie rozmawia, to się niczego nie rozwiązuje. Jak się nazywa rzeczy fałszywie, takie ma się potem skutki.
 • 2015-01-29 21:53 | 666dup

  Miłujący pokój banderowcy

  ..."Dlatego Poroszenko zaapelował dziś o powrót do rozmów i konsultacji z sygnatariuszami protokołów mińskich, ich efektem powinny być postanowienia o natychmiastowym wstrzymaniu ognia i wycofaniu ciężkiej broni od linii rozgraniczenia, wyznaczonej w memorandum mińskim"......

  A kto, jak nie Poroszenko coś mamrotał niedawno o "daniu w zęby" ??????"
 • 2015-01-29 22:02 | 666dup

  miłujący pokój banderowcy rzekli:

  Szef państwa zwołał w czwartek wieczorem posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), by omówić zaostrzającą się sytuację na wschodzie kraju.
  Sekretarz Rady Ołeksandr Turczynow ocenił po swej środowej wizytacji strefy walk, że koncentracja sił przeciwnika w Donbasie może świadczyć o przygotowaniach do ofensywy ze strony rebeliantów, którzy są wspierani przez oddziały armii rosyjskiej.
  "Jeśli wróg nie chce przestrzegać ustaleń o wstrzymaniu ognia, jeśli chce, by dalej cierpiała ludność cywilna, mieszkańcy ukraińskich wsi i miast, to dostanie po zębach" - powiedział Poroszenko otwierając posiedzenie RBNiO.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-petro-poroszenko-przeciwnik-dostanie-po-zebach,nId,1594545#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
 • 2015-01-29 22:04 | kbog

  sankcje

  Wydaje się że nie mają najmniejszego sensu. CZytając niezależne media i analizując poszczególne wydarzenia mam duże wątpliwość co do wiarygodności Ukrainy począwszy od zamachu stanu na majdanie. Finansowanie wydarzeń i próby uzyskania wpływów przy granicach Rosji przez '" dalekie jedyne na świecie siły demokratyczne" doprowadziły do tragedi i smierci tysięcy ludzi a dalsze tysiące będą to odczuwać przez długie lata. Przykłady mamy w Iraku, Afganistanie i wielu innych miejscach. Ale co tam liczy się zachłanność i interesy. Dziwi mnie i smuci brak dbania o swój naród przez naszych polityków.
 • 2015-01-29 22:11 | zainteresowny

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  "Problemy mogłyby zostać rozwiązane, ale to wymaga partnerskich rozmów pomiędzy UE a Rosją, oraz NATO. A jak z NATO to i z USA. Tej płaszczyzny nie da się uniknąć.
  Wiele można załatwić, jak się rozmawia szczerze, rzetelnie i po partnersku.Jak się tak nie rozmawia, to się niczego nie rozwiązuje. Jak się nazywa rzeczy fałszywie, takie ma się potem skutki."

  No coz, pobozne zyczenie piszacego, ale Rosjanie nigdy nie nauczyli sie "partnerskich, szczerych, rzetelnych" rozmow, to sa cechy im zupelnie obce i nieznane, tak jak Murzyni w Ameryce zawsze bede klamac jak ich sie skonfrontuje - takie to sa ich cechy narodowe. Wobec tego zostaly tylko sankcje, im bolesniejsze tym lepsze! Rosjanie pojmuja tylko sile i tylko rozmowy z pozycji sily i nic innego. Lgaja na potege na kazdym kroku, nie ma innego wyjscia!
  Im Rosja slabsza, tym lepiej dla wszystkich!
 • 2015-01-29 22:16 | znafcafszystkiego

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Jakie sankcje? Najwyżej grozi nimi...
 • 2015-01-29 22:24 | Leszex

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Zastanawiano się co zrobią greccy politycy na dzisiejszym unijnym spotkaniu w sprawie sankcji. Okazało się, ze nie było problemu. Z pewnością doszli do wniosku, że dolary drukuje się za Oceanem a euro na miejscu, więc po co udawać Greka.
 • 2015-01-29 22:34 | Jan_Janusz

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje, na siebie także.

  Ukraina niewinna , to winni są oligarchowie , spekulanci i dewianci polityczni , którzy szukają żeru w ofiarach ludzkich, które jest produktem każdej wojny. Wszystkie wojny w Europie i na całym świecie wywołują elity polityczne lub pasożytujący bankierzy.
  To nie Ukraina podżega do wojny, to ogłupieni przez media i polityków ekstremiści zachęcają do wojny. To sparalizowani strachem parlamentarzyści uchwalają kolejne beznadziejne apele i uchwały bojąc się dnia kiedy kolejne ekipy będą ich rozliczać z masakry niewinnej ludności i niewyobrażalnych strat ekonomicznych. Nareszcie w Polsce wiemy , kto jest kto i kto popiera podnoszenie Bandery do rangi narodowego bohatera. Ofiary masakry na Wołyniu są nikczemnie pomijane w oficjalnych wystąpieniach polskich politykierów.
  Polski nie było na mapie Europy od czasu rozbiorów, więc to nie Polacy przez ten czas byli wrogami i prześladowcami narodu ukrainskiego jak to przedstawiali nacjonaliści Bandery. Wstyd patrzeć na politykę 'historyków", która służy do usprawiedliwiania głupoty i zbrodni Bandery, o czym słusznie wspomnial prezydent Czech.
  Elity polityczne Ukrainy są na złej drodze do koniecznego przywrócenia pokoju i porządku na Ukrainie.
 • 2015-01-29 22:49 | Marcin

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Rosje juz na rok wyrzucono z Rady Europy, ale znacznie mocniejsza sankcja bedzie cos o czym wiedza tylko fachowcy. Rosja moze byc pozbawiona dostepu do SWIFT..
  "Founded in Brussels in 1973, the Society for the Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) is a co-operative organization dedicated to the promotion and development of standardized global interactivity for financial transactions. SWIFT's original mandate was to establish a global communications link for data processing and a common language for international financial transactions. The Society operates a messaging service for financial messages, such as letters of credit, payments, and securities transactions, between member banks worldwide. SWIFT's essential function is to deliver these messages quickly and securely -- both of which are prime considerations for financial matters. Member organizations create formatted messages that are then forwarded to SWIFT for delivery to the recipient member organization. SWIFT operates out of its Brussels headquarters and processes data at centers in Belgium and the United States."
  Trzeci swiat sie szykuje w Rosji.

 • 2015-01-29 23:26 | mix-xer

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  No coz, pobozne zyczenie piszacego, ale Rosjanie nigdy nie nauczyli sie "partnerskich, szczerych, rzetelnych" rozmow, to sa cechy im zupelnie obce i nieznane, tak jak Murzyni w Ameryce zawsze bede klamac jak ich sie skonfrontuje - takie to sa ich cechy narodowe.
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Czy 'zainteresowany" zawsze wypisuje tego rodzaju (jak powyzej) brednie?

  P.S. Z pozdrowieniami z Ameryki (USA)...
 • 2015-01-29 23:35 | Tanaka

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  no cóż, Bozia poskąpiła rozumu, jak widać. Pieprzysz coś o Rosji, Murzynach, Afryce, jakieś rasistowskie brechy, a wszystko razem półgłówkowe. A co do cech narodowych: Polacy to złodzieje, alkoholicy, nieroby i kłamcy. Takie "cechy narodowe" Polacy zarobili u Niemców. Idz, dziecko, szukać głowy.
 • 2015-01-30 00:28 | Arek

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Warto... ale to co prezentuje Europa to nie są sankcje....

  Gdyby zamrozić całą gotówkę zgromadzoną przez Rosjan w Europie, to by poskutkowało... bez żadnych wyjątków. Każda kasa oznaczona RUS, zablokowana.

  Co to za jakieś sankcje, by nie dotknąć obywateli... którzy popierają władzę... jak popierają to... ciach,... jak obalą PUTIN-lera, odmrozić.

 • 2015-01-30 01:59 | Herstoryk

  Sankcje, szmankcje

  Sankcje są ulubionym przez USA sposobem na karanie zbuntowanych wasali, jak np. Kuba i Iran, czy na tłamszenie tanim kosztem zagrożeń dla amerykańskiej dominacji - np. Korea Płn. i Iran, czy wreszcie jako ersatzu wojny, jak blokada Iraku 1991 - 2003.
  Rosja jak najbardziej zagraża dominacji Imperium, nie jest jednak zbuntowanym wasalem, ale atomowym mocarstwem kontynentalnym, sankcje mogą być dla niej najwyżej utrudnieniem, na pewno nie zastąpią wojny i na pewno nie rzucą Rosji na kolana, by błagała o imperialną łaskę i przysięgała posłuszeństwo.
  Patrząc na totalny bajzel wyprodukowany przez Imperium na Bliskim Wschodzie i na totalny bezsens równoczesnego kordonowania Chin i Rosji (czego elementem jest zamęt na Ukrainie) - wszystko na kredyt - wydaje mi się, że imperialna oligarchia albo oszalała, albo zatraciła kontakt z rzeczywistością. Stare przysłowie mówi, że gdy bogowie chcą kogoś pokarać, obierają mu najpierw rozum. Ciekawe czym się amerykańska elita rządząca tak tym bóstwom naraziła.
  Polska tymczasem twardo biegnie za imperialnym wojennym rydwanem, nie przejmując się okazjonalą porcją błota i końskiej substancji organicznej pryskającej jej w buźkę spod jego kół, zachęcana rozgłośnym akompaniamentem trębaczy w rodzaju różnych "Polityk" i ich oswojonych dziennikarzy.
  Nie będę się na ten temat wyszczególniał, inni opisują to lepiej:
  https://pracownia4.wordpress.com/2015/01/29/wybitni-uczniowie-szkoly-podzegaczy-wojennych/
 • 2015-01-30 04:18 | Slawomirski

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Szanowny Panie Tanaka

  Problemem jest niedemokratyczna Rosja z rozbudzonym nacjonalizmem a nie Zachod. Klamie pan w zywe oczy przemilczajac Czeczenie i Gruzje. Wszystkie kraje otaczajace Rosje byly przez nia atakowane. Rosyjski naconalizm zawsze krzywdzil sasiadow Rosji. To Rosja musi sie teraz zmienic a nie my.

  Slawomirski
 • 2015-01-30 06:02 | vandermerwe

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  "Tymczasem to nie Ateny, lecz Austria, Czechy i Słowacja nie mają ochoty na twardszy kurs wobec Moskwy, wychodząc z założenia, że kolejne sankcje nie powstrzymają wojny, śmierci ani nowych ataków zbrojnych. "

  Maja racje. Sankcje sa moga byc dokuczliwe, szczegolnie w pierwszym okresie ale im dluzej trwaja tym bardziej sa bez znaczenia. Przykladow z historii jest wiele. Okazaly sie nieskuteczne wobec Rodezji, Poludniowej Afryki, Kuby, Iranu. Nawet w Zimbabwe, gdzie gospodarke skutecznie rozwala prezydent i rzad, jedyny skutek selektywnych sankcji to wykorzystanie ich istnienia do celow propagandowych przez same wladze.

  Jak dobrze zauwazyl jeden z przedmowcow obecna runda walk zaczela sie od dzialan militarnych Ukrainy, ktora miala "dac w zeby" rebelinatom. Nawet przez chwile donoszono o odbiciu lotniska w Doniecku. Gdy to wszystko spelzlo na niczym a rebelinaci podjeli swoja ofensywe rozpoczal sie placz i larum. W ten sposob mozemy az do "przyjscia Chrystusa na Ziemie".

  Wejscie Ukrainy do UE i NATO juz w tej chwili nie jest warte papieru, na ktorym to pisano. Nawet jesli na wschodzie kraju zapanuje spokoj grozba ponownego konfliktu skutecznie ostudzi zapal do przyjecia Ukrainy " na lono" sil milujacych demokracje i pokoj.
  Jak widac, nic nie zastapi rozwiazania politycznego. Ponownie stawiam pytanie, komu zalezy na niemozliwym do zrealizowania przez Ukraine rozwiazaniu militarnym? Pani Radeaktor ani razu nie zajela sie tym oczywistym problemem, nigdzie w prasie polskiej nie widzialem dyskusji na ten temat - w sumie dla Polski istotny. Czyby ponownie przebijala sie "na powierzchnie" polska milosc do machania szabla i przelewania krwi za sprawy przegrane? Zgoda, w tej chwili przelewamy krew ukrainska, niby naszego sojusznika w polityce wschodniej, co jest jednak z polskiej strony niezbyt ladnie wobec Ukrainy.


  Pozdrawiam
 • 2015-01-30 06:05 | vandermerwe

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  @ zainteresowany,

  "Im Rosja slabsza, tym lepiej dla wszystkich! "

  Co to znaczy dla wszystkich? W wielu regionach kuli ziemskiej nie zgodza sie z Panem. Wiec radze nie uzywac tego typu pojec.

  Pozdrawiam
 • 2015-01-30 08:05 | Marcin

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  @ saurom
  W tych kresach.pl manipuluja informacja. Pisza ze nie ma nowych sankcji lecz:"rozszerzyli jedynie listę objętych nimi osób prawnych i fizycznych". Dobre sobie, prawda?
  To jest tak jak z zaanektowaniem Krymu. Oni go nie zajeli, tylko "rozszerzyli jedynie" granice.
  Dobra stara KGB-owska szkola przekrecania slow by mialy inne znaczenie. No no no, coraz lepiej.
 • 2015-01-30 08:37 | Jacko

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  O jakich my sankcjach mówimy ?
  Przecież gdyby faktycznie komuś zależało na osłabieniu Rosji, wystarczyłby całkowity zakaz handlu zachodu z Rosją i wtedy faktycznie Rosja leży. Owszem bolałoby i na zachodzie, szczególnie odbiorców gazu i ropy ale skutek na pewno byłby widoczny. Jednak tego właśnie bólu boi się Europa, która nie ma zamiaru cierpieć za Ukrainę.

  Rosjanie w pełni tego świadomi będą bez końca dolewać oliwy do ognia w Donbasie, licząc że Ukraińcy stracą cierpliwość w czekaniu na stanowcze kroki zachodu i zaczną mięknąć dogadując się z Rosją na jej warunkach (oddanie Krymu, jakaś autonomia Wchodu i rezygnacja z aspiracji do UE i NATO). Na taki scenariusz może wpłynąć również sytuacja gospodarcza w Unii, im będzie gorsza tym łatwiej będzie go zrealizować.

  W tym wariancie jest jednak uzasadnione ryzyko, że Rosjanie dadzą się sprowokować i w wyniku jakiegoś nerwowego ruchu któregoś ze swoich watażków, mogą przegiąć na Ukrainie i doprowadzić do tego że zachód bardziej zdecydowanie wystąpi przeciwko Rosji, nie tylko politycznie ale i gospodarczo. Co w konsekwencji może to doprowadzić to jakichś zmian w Rosji. Czy będą to zmiany na lepsze trudno teraz przewidzieć.

  Oczywiście sprawa Rosji i Ukrainy będzie jeszcze w międzyczasie wykorzystywana do różnych drobnych interesików (vide Grecja, Węgry, Chiny itp.) ale ty tylko drobny dodatek do całego zamieszania.

  Konkluzja jest taka, że Ukraińcy od Rosji nie uwolnią się w przewidywalnej przyszłości i muszą albo bardzo Rosjan rozzłościć albo się z nimi dogadać. W obydwu wariantach dużo ich to będzie kosztować.
 • 2015-01-30 09:16 | Caramba

  Podziękowania za link.

  A porównanie z wojennym rydwanem wyśmienite.
 • 2015-01-30 09:18 | Caramba

  Dziękuję za link

  A porównanie z wojennym rydwanem wyśmienite.
 • 2015-01-30 09:18 | zet

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  "Ukraina jest dla UE za wielka i nie do strawienia, a bardzo ryzykowna. "

  I tym można by podsumować wskazówki dla polskiej dyplomacji, która zamiast wyciągać wnioski z wydarzeń,zajmuje się judzeniem p-ko Rosji. Zarządzony pobór do wojska na Ukrainie,spowodował masowe wyjazdy poborowych za granicę. Oni naprawdę uwierzyli,że Zachód załatwi ich problemy.
  Polska powinna wspierać procesy pokojowe a nie opowiadać się po jakiejkolwiek stronie konfliktu. Oba zwaśnione kraje są naszymi sąsiadami.
 • 2015-01-30 09:23 | vandermerwe

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  W " The Independent", w jednym z artykulow dotyczacych problemow Europy znalazlem ciekawa opinie, ktora dosyc dobrze pasuje do spraw zwiazanych z Ukraina.

  "Europe has got into the habit of advancing by leaps and bounds – and only then being forced by events to confront the consequences of its rashness. "

  Pozdrawiam
 • 2015-01-30 09:33 | gosc

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  sankcje? chyba dla stroza co zamyka brame na kremlu bo nic innego EU nie moze zrobic
 • 2015-01-30 09:59 | camel

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Tak jak amerykańskie rozgrywki spowodowały budowę rosyjskiego systemu GPS, tak odcięcie od SWIFT spowoduje zbudowanie wchodniego systemu transakcyjnego, co będzie tylko z korzyścią dla wszystkich, także dla programowo nienawidzących Rosji Polaków mazowieckich. To, co na polecenie amerykanów robi teraz "zachodni świat" jest kosmiczną głupotą, w najlepszym stylu amerykanskim.

  Zwracam cichuteńko uwagę, że obecna ofensywa propagandowa, prowadzone wedle starych wzorców, odczłowiecza Rosjan, przygotowując umysły na zgodę do ataku. Powoli zamienia się Rosjan w potworów, których nie będzie żal pozabijać. Stopień zakłamania mediów jest wskaźnikiem planów amerykanskiego kompleksu militarnego. Także proszę zwrócić uwagę na wypowiedzi prominentnych polityków zachodu, jak to "niesprawiedliwe" jest, że Rosja posiada tak olbrzymie tereny, które by przecież należały się Amerykanom, jako większemu narodowi. A to już jest małym odsłonięciem prawdziwych zamiarów naszego okupanta.
 • 2015-01-30 11:29 | Saurom

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Czyli po prostu stare sankcje utrzymane a nowych nie ma i tak to można podsumować.
 • 2015-01-30 11:34 | vandermerwe

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  @ Jacko,

  "Oczywiście sprawa Rosji i Ukrainy będzie jeszcze w międzyczasie wykorzystywana do różnych drobnych interesików (vide Grecja, Węgry, Chiny itp.) ale ty tylko drobny dodatek do całego zamieszania. "

  To nie sa drobne interesiki, gdyz powoli kraje azjatyckie staja sie wiekszym partnerem handlowym Rosji niz cala Europa razem wzieta. O tym za bardzo sie nie pisze, tzn. pisze sie glupoty w stylu, "caly swiat izoluje Rosje".

  Pozdrawiam
 • 2015-01-30 11:37 | coss

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  1. Ależ jaka ofensywa propagandowa? W Europie? W USA? W Polsce? Ochłoń, camel. Są jakieś nerwowe, nieskoordynowane ruchy, jakieś majaczenia o kolejnych (śmiesznych) sankcjach. Zachodni świat nic nie robi na polecenie Amerykanów - po pierwsze nie chce, po drugie takiego polecenie nie ma. Rosjanie korzystają przy tym, jak mogą, z tego że w Białym Domu zasiada najbardziej bodaj nieudolny prezydent od stu lat. Jedyna propaganda, to ta którą Ty i Twoi towarzysze z rosyjskich web brigades rozwijacie na polskich i europejskich forach internetowych.

  2. Przytocz, proszę, wypowiedzi "prominentnych polityków" Zachodu, że to niesprawiedliwe, iż Rosja posiada takie rozległe tereny. Źródła. Nie potrafisz? Tak myślałem. Dla odmiany, to w Rosji 80% mieszkańców bezkrytycznie popiera prezydenta, a na skutek odczłowieczającej propagandy gotowe jest zabijać 'Ukrów' (pięknie wymyślone). To Rosjanie marzą o rozszerzeniu swoich granic o 'Noworosję'.

  3. Wytknąwszy absurdalność Twoich dywagacji, pozostaje mi pogratulować - naprawdę świetnie opanowałeś gramatykę i ortografię języka polskiego! Niełatwego przecież dla obcokrajowców.
 • 2015-01-30 12:34 | Leszex

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Panie Arek niech pan przeczyta komentarz Jana_Janusza, zastanowi się trochę, a potem napisze coś sensownego. Obalać to niech pan zacznie od pomników bandyty Bandery ustawionych w każdym siole na byłych polskich kresach i pomników chwały faszystów postawionych nielegalnie w Polsce, których legalnie nie można rozebrać.
 • 2015-01-30 12:56 | zet

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  "sankcje? chyba dla stroza co zamyka brame na kremlu bo nic innego EU nie moze zrobic "

  UE może sankcje stosować i je stosuje w sposób umiarkowany,nieczuła na polskie fobie i pokrzykiwania. Nie jest dobrze,kiedy nasi politycy są inicjatorami krucjaty p-ko Rosji. Sankcje wobec Kremla mają uzasadnienie,ich polityka dla wielu cywili jest śmiertelna.Tego w Europie tolerować nie wolno.
  Rosja jest kolosem,dlatego skutki nakładanych na nią ograniczeń działają powoli i spowodują długofalowy efekt. Wszelka niecierpliwość,nerwowe przebieranie nogami, wprowadzanie nieprzemyślanych decyzji,nie powinno mieć miejsca.
  Nie może chodzić o zrujnowanie państwa rosyjskiego,lecz o spowodowanie przejrzystości i przewidywalności ich polityki międzynarodowej.
  Obecnie obowiązujące sankcje są wystarczające,można co najwyżej rozszerzyć listę niepożądanych obywateli Rosji na Zachodzie i to wszystko na dzisiaj.
  Polscy politycy niech zajmą się rozwiązywaniem problemów wewnętrznych,bo narastają a nie Ukrainą. W polityce zagranicznej nadal priorytetem winno być sprowadzenie polskiego mienia spod Smoleńska do kraju.
 • 2015-01-30 13:01 | Andrzej

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Ktoś słusznie powiedział, że Rosja to stan umysłu. Rosjanie od wieków żyją w warunkach poddaństwa, czy to pod władzą cara, Lenina, Stalina, czy ostatnio Putina. Zginanie karku przed władzą jest tam połączone z nienawiścią do innych społeczeństw, z obłudnym zapewnianiem, że żyje im się lepiej niż gdzie indziej. Powszechny alkoholizm pozwala Rosjanom przenieść się w krainę pobożnych życzeń, że podbiją cały świat i przerobią go na swoją modłę. Pomaga w tym wszystkim Kościół Prawosławny, zawsze posłuszny władzy. Dawniej pełniła tą rolę ideologia komunistyczna. Upojenie alkoholem często przeradza się u Rosjanina w agresję, kiedy uświadamia sobie swój rzeczywisty żałosny stan. Lepiej więc unikać picia wódki z Rosjanami, bo nie wiadomo, co się może zdarzyć.
 • 2015-01-30 13:13 | ecres

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  A tak pokumajmy o co właściwie chodzi?Wykorzystując okazję do zrobienia interesu, czyli do odebrania sąsiadowi terytorium, uważane za historycznie swoje należy dokończyć dzieła.Okazalło się bowiem ,że to terytorium jest oderwane od ziemi ojczystej.Potrzebne jest dojście lądowe .Bez niego terytorium to tylko sromota i kłopot.Poroszence zostało jedno.Pozwolić na pas graniczny ,neutralny ,z dojściem do Krymu i natychmiast Putin pogoni kumpli z Donbasu do kraju.
 • 2015-01-30 13:29 | janadam48

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Dziękuję za link.
  Jednym słowem aktualnym jest nadal powiedzenie,, przykleiło się gówno do okrętu i wrzeszczy płyniemy". Rację ma Sikorski mówiąc o robieniu laski murzyńskości.
 • 2015-01-30 14:20 | Tanaka

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Uwaga z "odczłowieczaniem Rosjan" jest bardzo trafna. Polak, jako katolik, wiedzie prym w odczłowieczaniu, ponieważ do każdego mówi : "miłuję Cię".
 • 2015-01-30 14:37 | znafcafszystkiego

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Jacko
  Na takim embargu wzbogaciła by się głównie Rosja i Chiny: Rosja, gdyż by zaczęła by ona bardziej rozwijać swój przemysł i swoją własną myśl techniczną, a Chiny na pośrednictwie pomiędzy Rosją a Zachodem i na eksporcie swych własnych wyrobów do Rosji!
 • 2015-01-30 14:39 | znafcafszystkiego

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Andrzej
  A Polacy to są dziś wolni pod butem Watykanu i Berlina... :-( Tak wolni, że masowo uciekają z Polski!
 • 2015-01-30 17:31 | saurom

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  No widać tę wolność Polaków pod butem USA nawet Berlina posłusznie na kolankach spełniają każde żądanie nawet takie które jest wbrew ich interesom. No ale rozumiem, że Polacy wręcz uwielbiają gdy mają bata nad sobą
 • 2015-01-30 17:52 | znafcafszystkiego

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Saurom
  Nie myl Polaków z koszernmymi elitami rządzącymi Polską od roku 1989!
 • 2015-01-30 17:53 | znafcafszystkiego

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Bzdury gadasz! A Królewiec z okolicą?
 • 2015-01-30 17:55 | abchaz

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Jak dla mnie,wystarcza stwierdzenie,że zimna wojna już trwa.W zupełnie innych warunkach geopolitycznych niż poprzednia.
  "Zimna" z plamami goraca: ISIS,Ukraina,Syria.. i pewnie wielu innymi,o ktorych nie wiemy.
  Sankcje ...,byc może ,to gra na zwłokę.W oczekiwani,ze fuzja wisząca w akcie pierwszym na ścianie musi wypalic w akcie trzercim.
  Ilośc i potega skurwysyństwa kolejny raz przekroczyła poziom krytyczny.
 • 2015-01-30 18:58 | blue

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  3. Wytknąwszy absurdalność Twoich dywagacji, pozostaje mi pogratulować - naprawdę świetnie opanowałeś gramatykę i ortografię języka polskiego! Niełatwego przecież dla obcokrajowców.

  ``````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  Uwaga na poziomie typowego gimnazjalisty... niestety, pani(e) "coss"!
 • 2015-01-30 19:03 | blue

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Konkluzja jest taka, że Ukraińcy od Rosji nie uwolnią się w przewidywalnej przyszłości i muszą albo bardzo Rosjan rozzłościć albo się z nimi dogadać.

  ``````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  W koncu, miliony mieszkancow Ukrainy posluguja sie (tylko i wylacznie) jezykiem rosyjskim...
 • 2015-01-30 19:07 | blue

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Pomaga w tym wszystkim Kościół Prawosławny, zawsze posłuszny władzy.

  `````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  Za to w Polsce wladza (i polityka) posluszna jest
  rozkazom plynacym z kosciola rzymsko-katolickiego.

  Co jest lepsze???
 • 2015-01-30 20:59 | saurom

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Zgadzam się całkowicie
 • 2015-01-30 21:12 | Andrzej

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Kto chce zaznać prawdziwej wolności, niech wyjeżdża do Rosji. Obudzi się w kolonii karnej na Syberii. Tam się może do woli bawić w znafcę od fszystkiego.
 • 2015-01-30 21:20 | Zofia

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Ta UE ma fatalych politykow. Zadnej taktyki. Krotkowzrocznosc, arogancja i kretynizm. Zamiast zaczac dyskutowac z Rocja zaczeli grozic jak malemu dziecku sankcjami. Rozbabrali balagan wspolnie z zachlanna Ameryka teraz nie wiedza jak z tego wyjsc. Te sancje to bija rowniez w Europe. Kretyni. Teraz propaganda i klamstwa nie przekonuja wszystkich.
 • 2015-01-30 21:46 | stefan57

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Małe, bo małe ale jednak Pani Jagienka jakieś postępy w stosunku do ostatnich artykułów popełniła.
  Nic dziwnego trudno zachowywać entuzjazm jak nawet sami "prawdziwi" Ukraińcy z zachodu za nic nie chcą umierać za ojczyznę.
  Młodzi emigrują choćby do Rosji, byle nie do armii.
  Gorzej, nie chcą nawet kupować polskiej broni za polskie pieniądze. Co za niewdzięcznicy! Przykro to pisać ale największe rozczarowania dopiero przed naszymi elytamy. Z rękę w nocniku to już śpimy od dawna , ale żeby ten nocnik samemu, po przebudzeniu, nadziewać sobie no głowę, to tylko polski rząd potrafi.
  O właśnie w TVP, o dziwo, pokazują ofiary ostrzału Doniecka, ale jakoś tak bez empatii, nieszczęśnicy , pechowcy, znowu zginęli po niewłaściwej stronie. W Mariupolu to dopiero zginęli prawdziwie niewinni ludzie i ta cyfra 30? Nikomu nie przychodzi do głowy że wg. rachunku prawdopodobieństwa , 20 ofiar to separatyści , 10 tylko "niewinnych".
  A może te proporcje są jeszcze gorsze? Cyfrę dwadzieścia, uzyskałem po zaokrągleniu w dół do pełnych dziesiątek.

 • 2015-01-31 10:37 | ziomekp.1

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  " Lepiej więc unikać picia wódki z Rosjanami, bo nie wiadomo, co się może zdarzyć." Wiadomo --- napij się wódki z Rosjaninem a rano będziesz miał kaca, napij się wódki z Ukraińcem a rano będziesz miał poderżnięte gardło.
 • 2015-01-31 13:33 | znafcafszystkiego

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Racja, ziomek!
 • 2015-01-31 13:35 | znafcafszystkiego

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Hasbara się odezwała, zapominając, kto służył w Birkenau.
 • 2015-01-31 13:37 | znafcafszystkiego

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  coss
  Jedyne web brigades to są te z Hasbary.
 • 2015-01-31 20:13 | karol1000

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Panie Sławomirski ,pan w ogóle nie widzi co sie dzieje na świecie...niech pan spojrzy na Irak gdzie amerykanie zaprowadzili porządek.Próbowali też już w Korei i Wietnamie. Ale nie robią nic w sprawie Izraela i Palestyny, no bo to przecież rządzi żydowski kapitał.Pan się czepia Rosjan , ale to nie nasza sprawa.Ukrainy nie mamy za co kochać.Zapomniał już pan może co robili Ukraińcy i Bandera? Litujemy się nad biednymi Ukraińcami bo ich dzieci siedzą w piwnicy , ale zapomnieliśmy że nasze dzieci nie miały tyle szczęścia bo Ukraińcy po prostu rozbijali ich głowy o ścianę...Dlatego bardzo dobrze że Putin rozwali to gniazdo szerszeni,,,popieram go , chociaż nie wiadomo tak dokładnie na ile jest zaangażowany ponieważ to co słyszymy to są wypowiedzi strony ukraińskiej i naszych mediów antyrusycystów.
 • 2015-01-31 20:17 | karol1000

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  CAMEL--- zgadzam się z tym co pan napisał....
 • 2015-01-31 20:23 | karol1000

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  COSS- musisz lepiej zapoznać się z historią lat 30-tych i 40 -tych dot Polski,Rosji ,Ameryki i Anglii oraz Niemiec.Może wówczas jeśli będziesz bystry to wszystko to ogarniesz -jak na , a jakie z nich głąby to łatwo zauważyć po tym co u nas się dzieje...razie myślisz tak jak nasi politycy
 • 2015-01-31 20:28 | karol1000

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  ANDRZEJ - ty i część naszych polityków zasługujecie faktycznię na Kołymę...
 • 2015-01-31 20:31 | karol1000

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  ziomekp.1 - brawo ,,,zgadza się .Widzę ,że niektórzy odrobili lekcje i znają historię....pozdrawiam..
 • 2015-02-02 16:06 | Dean

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  Niesamowite - to Rosję się "drażni"... Rosja zaatakowała UIkrainę, oderwała kawałek jej terytorium (Krym), obecnie wojskowo wspiera i kreuje rebelię na terytorium sąsiada. To wszystko najwyraźniej detal - z Rosją trzeba "rozmawiać". Może łaskawie się zgodzi nie anektować Litwy, Łotwy i Estonii... A może tylko nie zażąda lądowego korytarza do Okręgu Kaliningradzkiego?
 • 2015-02-04 22:30 | znafcafszystkiego

  Re:Europa nakłada na Rosję nowe sankcje. Ale czy potrzebnie?

  ;-) karol1000