Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Peerelowski pomnik „Czterech Śpiących” nie wróci do Warszawy

(17)
2015-02-16 20:53 | stok
Gronkowiec nie umie zadbać o ład przestrzenny, o komunikację i o mosty. Wyżywa się na pomniku - wbrew rzeczywistej woli warszawiaków.
 • 2015-02-16 21:16 | zulu1

  ----azja----

  .

  Pomniki wystawione armii
  czerwonej w wiedniu sa bardzo
  okazale, olbrzymia zlota cyrylica
  obwieszczaja wieczna chwale
  zwycieskiej armii

  rosjanie wyprowadzili sie
  z austrii w polowie 50’tych,
  pomniki zostaly, sa czescia
  historii, jak te paru znanych
  muzykow czy habsburgow

  pewnie byli tacy co chcieli
  je usunac, a jednak stoja,
  mszczenie sie na pomnikach,
  cmentarzach, grobach ma
  w sobie cos azjatyckiego,
  warszawa nie powinna
  byc jej czescia, a jednak jest

  ~
 • 2015-02-16 21:55 | czytacz

  Re:Peerelowski pomnik „Czterech Śpiących” nie wróci do Warszawy

  ciekawe, czy pani G. kto to powiedzial?

  Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

  Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.

  Nie ma lepszej pożywki chorobotwórczej dla bakteryj fałszu i legend, jak strach przed prawdą i brak woli.

 • 2015-02-16 22:10 | Buff

  Re:Peerelowski pomnik „Czterech Śpiących” nie wróci do Warszawy

  Jestem byla Warszawianka, byla mieszkanka Pragi- Polnoc, obecnie mieszkam w USA. Zapewniam, ze nie bede zalowac usuniecia pomnika wiecznie spiacych- straszydla czasow buro-szarego PRL-u. Pamietam wspomnienia moich rodzicow opowiadajacych jak powstancy czekali na pomoc czerwonoarmistow. Nestety na prozno.
 • 2015-02-16 23:55 | jotbe_x

  Zostawmy go...

  To przecież świadectwo, naturalny ślad życia i substancji tego miasta, jego historii i publicznej przestrzeni, politycznych etapów i
  estetycznych upodobań (twórców i władzy), to samo dotyczy innych pomników, o ile nie są symbolami opresji i hołdem dla złoczyńców. Nie retuszujmy jednak przeszłości.
  A ten dowcip? To całkiem poważnie, o innym pomniku, świeżo postawionym, tym obok Portu Praskiego 17 stycznia '85 Express Wieczorny tak opisywał ten monument (cytuję prawie dosłownie!): „polski żołnierz (kościuszkowiec) pozdrawia walczącą stolicę..." (!!!)

 • 2015-02-17 07:04 | bezportek

  Świadectwo

  Doskonałym, naturalnym świadectwem życia i substancji Warszawy mógłby też być zachowany rynsztok z czasów zaboru pruskiego - czy szubienica z lekko przyschniętymi trupami powstańców na stoku Cytadeli.
  A jakże pięknie byłyby się prezentowały ruiny getta, tak jak je - po wytłuczeniu ostatnich żydów, zostawili na świadectwo krzewiciele kultury z samego serca Europy...
  Nie retuszujmy przeszłości, nie usuwajmy gnijących trupów, ani kraterów po bombach, nie próbujmy odkopywać zwłok Polaków cichcem zakopanych przez baumany z ubecji, nie zakłócajmy błogiego spokoju tchórzliwej resztki bękartów po zdechłej ruskiej bladzi komunie.
 • 2015-02-17 07:06 | Jan Bohynski

  Re:Peerelowski pomnik „Czterech Śpiących” nie wróci do Warszawy

  Wystawic na sprzedaz. Napewno ktos go kupi. Jest tylu rosyjskich miliarderow na swiecie, a i w Polsce nie jeden ... JB.
 • 2015-02-17 08:47 | janadam48

  Re:Peerelowski pomnik „Czterech Śpiących” nie wróci do Warszawy

  To tylko świadczy o małości naszych rządzących styropianowców. Robić wszystko aby obsikać ,, ruskich,,. Taka postawa p.Prezydent Wawy jest charakterystyczna dla obecnej władzy. Nienawiść i rusofobia jest tematem przewodnim naszej polityki zagranicznej. W niedalekiej przyszłości dowiemy się, że nasz kraj wyzwolili ukraińcy wraz z chińczkami. Najśmieszniejsze jest to iż rządy sprawują sami historycy.
 • 2015-02-17 08:51 | zet

  Re:Peerelowski pomnik „Czterech Śpiących” nie wróci do Warszawy

  Polskie władze,raz na zawsze powinny pokazać,że pomniki w Polsce są budowane wyłącznie za ich przyzwoleniem. Pytanie Rosjan o zgodę,to potwierdzanie zależności od zagranicznych ośrodków decyzyjnych.
  Skoro Warszawa nie chce pomnika żołnierzy radzieckich,ma pełne prawo go wyburzyć lub przenieść do muzeum. Był stawiany pod inne potrzeby polityczne.
  Podobnie zdecydowanie należy postąpić z pomnikiem generała Czernichowskiego w Pieniężnie. Jeśli Rosjanie chcą go czcić,należy dokonać darowizny obelisku.Niech sobie u siebie postawią gdzie tylko zechcą.
  Trzeba pamiętać,że prawie wszystkie pomniki postawione w okresie PRL-u budowano z powodów politycznych a nie szczególnych zasług tych,którym budowle poświęcano.
  Dyktat Moskwy w Polsce skończył się w 1989 roku i pora im to uświadomić.
 • 2015-02-17 12:14 | CZYTACZ

  Re:Peerelowski pomnik „Czterech Śpiących” nie wróci do Warszawy

  zet

  Rozumujac w ten sposob mozna sie domagac likwidacji wszystkich pomnikow "zasluzonych" dla Krk, obcej instytucji na polskiej ziemi.
 • 2015-02-17 12:30 | jotbe_x

  Re:Świadectwo

  @ bezportek, To demagogia. Nie mówiłem o nekrofilii.
 • 2015-02-17 17:22 | zet

  Re:Peerelowski pomnik „Czterech Śpiących” nie wróci do Warszawy

  "Rozumujac w ten sposob mozna sie domagac likwidacji wszystkich pomnikow "zasluzonych" dla Krk, obcej instytucji na polskiej ziemi. "

  Pomysł wart nie tylko przemyślenia...
 • 2015-02-17 21:32 | Leszex

  Re:Peerelowski pomnik „Czterech Śpiących” nie wróci do Warszawy

  O pomniku pisano wcześniej wielokrotnie. Jest to pomnik historyczny i dosyć ładny a takich jak na lekarstwo. Jest też usytuowany w dobrym miejscu. Nikt nie domagał się by stał przed Pałacem Prezydenckim lub na Krakowskim Przedmieściu. Rusofobia w rozkwicie. Szkoda. Proszę tylko nie stawiać na tym miejscu pomnika Bandery. To już byłaby przesada
 • 2015-02-17 21:55 | Leszex

  Re:Peerelowski pomnik „Czterech Śpiących” nie wróci do Warszawy

  Drogi 'zet". Akurat z panem nie chciałbym wdawać się w polemikę, jednak uważam pana komentarze za oznakę aberracji politycznej. Czy nie ma racji "zulu1" pisząc o pomnikach radzieckich w Austrii. Są też w Niemczech. Czy my zawsze musimy się dziwnie wyróżniać. Bez Rosji z którą nasi żołnierze zdobywali Berlin bylibyśmy być może tylko trochę więksi niż Księstwo Warszawskie. Radzę zachować spokój i nie wpadać w nurt rusofobii
 • 2015-02-18 08:43 | wagadudu

  Re:Peerelowski pomnik „Czterech Śpiących” nie wróci do Warszawy

  Ano właśnie. Po pierwsze - jest to kawałek naszej historii. Jeśli mamy już wyburzać, to co nie wygodne, to jedźmy po całości - zrównajmy z ziemią obóz w Oświęcimiu, wysadźmy w powietrze cytadelę aleksandryjską, o Pałacu Kultury nie wspominając. Po drugie - pomnik powinien zostać ku przestrodze, jako "memento" tego, czego można się spodziewać ze Wschodu. A po trzecie - wpisał się już w krajobraz Pragi i jako rodowity "prawobrzeżniak" nie wyobrażam sobie Pragi bez Czterech Śpiących, PeDeTu (zwanego obecnie "Raibowcośtam") czy kina "Praha".
 • 2015-02-20 21:33 | Leszex

  Re:Peerelowski pomnik „Czterech Śpiących” nie wróci do Warszawy

  Gazeta Wyborcza pyta „Usuną pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej”? Problem w tym, że większości mieszkańców Legnicy podoba się pomnik dziewczynki na rękach żołnierzy ale ten pomnik przeszkadza lokalnym politykom. Rzeźbiarz Józef Gazy, który współtworzył także pomnik Braterstwa Broni w stolicy zwany pieszczotliwie pomnikiem „czterech śpiących” mimo wcześniejszych wyjaśnień dotyczących symboliki pomnika też zmienił ostatnio zdanie i uważa, że należy go zakopać pisze Gazeta. Kto nakłonił artystę do zmiany zdania i zniszczenia ładnego pomnika? Siła perswazji połączona z propagandą jest wielka, a zdanie mieszkańców nic już nie znaczy.
 • 2015-02-24 19:36 | Leszex

  Re:Peerelowski pomnik „Czterech Śpiących” nie wróci do Warszawy

  24.02.2015 Polityczna walka na pomniki wraca do mediów. Jedni chcą rozebrać pomniki braterstwa broni i wdzięczności, drudzy walczą o lokalizację wielkiego monumentu. Będzie się działo.