Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Pijesz kilka kaw dziennie? I bardzo dobrze

(36)
Według departamentu zdrowia USA powinniśmy pić więcej kawy. Unia Europejska ma na ten temat inne zdanie.
  • 2015-02-24 15:33 | ha

ha

Ajest wydawajcie wydaawaajccieee kawa nic nie zaszkodzi a nawet lepij bedzie
  • 2015-02-24 15:40 | Zbyszek

Re:Pijesz kilka kaw dziennie? I bardzo dobrze

Zawsze bylem ciekaw czy te "Filizanki" to poprostu po angielsku CUPS? J pije dziennie 3 razy kawe: za kazdym razem 3 Cups.

Zoladek troche cierpi. Ale pozatym to lubie kawe. A najchetniej to w dobrym towarzystwie.
  • 2015-02-24 15:44 | Grzegorz

Amerykańscy naukowcy

Ktoś musiał ratować biznes kawowy po raporcie Światowej Organizacji Zdrowia. Amerykanie zawsze znajdą sposób na niewygodne opinie. Zastanawia mnie dlaczego magazyn o dźwięcznym tytule "Polityka" zaczął się zajmować poradami żywieniowymi. W dodatku publikując kompletnie anaukowy artykuł w dziale "Nauka". Będę wdzięczny za choćby cień argumentacji wyjaśniający jak systematyczne zakwaszanie organizmu i wypłukiwanie z niego witamin i mikroelementów oraz jakby nie było sztuczne stymulowanie układu krwionośnego miałoby prowadzić do polepszenia zdrowia osób regularnie pijących kawę?
  • 2015-02-24 18:31 | Andrzej

Piję kawę Inka. To też działa?
  • 2015-02-24 21:09 | Smok

Artykuł bez żadnego argumentu, dlaczego tak bardzo jest zdrowa kawa. Rzetelne dziennikarstwo upada :(
  • 2015-02-24 21:34 | O jakie gatunki (nie mylić z markami) kawy chodzi,

jak przyrządzane, co to znaczy 'filiżanka' pod wzgl. objętości, czy stosowano podwójnie ślepą próbę dla wszystkich badań - czy pani Redakcja odpowie na te pytania?
  • 2015-02-24 22:14 | kubas

Zgadzam sie z Grzegorzem. Proponuje 'Polityce' powolywac sie rowniez na FDA - oni 'bardzo' troszcza sie o zdrowie swoich obywateli...
  • 2015-02-24 23:54 | Ola

Dostrzegli wiele korzyści...ciekawe... A jakich tak dokładnie, bo artykuł nic nie wspomina o konkretach. Strata czasu na czytanie "szokującego", z którego NIC się nie dowiedziałam.
  • 2015-02-25 02:31 | Siamesa

Wystarczy przeczytać tekst źródłowy, żeby znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie:
    "Currently, strong evidence shows that consumption of coffee within the moderate range (3 to 5 cups per day or up to 400 mg/d caffeine) is not associated with increased long-term health risks among healthy individuals. In fact, consistent evidence indicates that coffee consumption is associated with reduced risk of type 2 diabetes and cardiovascular disease in healthy adults. Moreover, moderate evidence shows a protective association between coffee/caffeine intake and risk of Parkinson’s disease. Therefore, moderate coffee consumption can be incorporated into a healthy dietary pattern, along with other healthful behaviors. To meet the growing demand of coffee, there is a need to consider sustainability issues of coffee production in economic and environmental terms. However, it should be noted that coffee as it is normally consumed can contain added calories from cream, milk, and added sugars. Care should be taken to minimize the amount of calories from added sugars and high-fat dairy or dairy substitutes added to coffee.

The marketing and availability of high-caffeine beverages and products is on the rise. Unfortunately, only limited evidence is currently available to ascertain the safety of high caffeine intake (greater than 400 mg/day for adults and undetermined for children and adolescents), that may occur with rapid consumption of large-sized energy drinks. The limited data suggest adverse health outcomes, such as caffeine toxicity and cardiovascular events. Concern is heightened when caffeine is combined with alcoholic beverages. Limited or no consumption of high caffeine drinks, or other products with high amounts of caffeine, is advised for children and adolescents. Energy drinks with high levels of caffeine and alcoholic beverages should not be consumed together, either mixed together or consumed at the same sitting."
    Also:
    http://health.gov/dietaryguidelines/2015-scientific-report/10-chapter-5/d5-7.asp pozycje 64-130
    You're wellcome.
  • 2015-02-25 06:18 | joanna

Bardzo fajnie, że "Polityka" zamieszcza tekst twierdzący dokładnie to, co moja ś.p. Babcia (zmarła w wieku 98 lat). Tylko, że staruszka to jeszcze potrafiła podać argumenty czyli na czym to dobroczynne działanie kawy polega.
  • 2015-02-25 11:33 | strzaa

kawa

tylko droga redakcjo pamiętaj, że amerykanie piją totalne lury. A to co innego jak latte z esspresso.
  • 2015-02-25 13:57 | zebrzydowski

Ministerstwo Zdrowia wyda opinię po konsultacji z Ministerstwem Finansów, które w odpowiednim momencie podniesie podatki,
  • 2015-02-25 14:16 | Gosia

Nie chodzi o to, żeby czytać źródło. Skoro publikują tekt to powinien on jakąś treść zawrzeć.
  • 2015-02-26 05:08 | LeVanka

Co za fatalny artykuł. Żadnych danych i stgentow, brak cytatów. Autor oczywiście zapomniał najważniejszej rzeczy: że kawa która ludzie piją to nie tylko kafein ale też mnóstwo cukru i tłuszczu z mleka.

Nie wspominając tego ze dużo z oryginalnej Amerykańskiej publikacji zostało wygodnie "wyciętych" na temat możliwie szkodliwych efektów nadmiaru kafeiny, np z napojów sportowych. No zawiodłam się, to nie poziom Polityki pisać słabo zargumentowane notki.

Na szczęście jeden z bardziej ostroznych czytelników w poniższych komentarzach wkleił fragment oryginalnego raportu. Wyłania sie zupełnie inna sytuacja. Warto przeczytać.
  • 2015-02-26 10:51 | Gustaf

Re:Pijesz kilka kaw dziennie? - zniszczysz sobie żołądek !

Najzdrowsza kawa to zbożowa , można pić spokojnie.
  • 2015-02-26 12:10 | Przemysław Janikowski

plagiat

Wybaczcie państwo, ale według moich standardów, to jest plagiat. Tłumaczycie obszerne fragmenty artykułu z Washington Post. Każdy taki fragment powinien być w cudzysłowie. Zamieszczenie luźnego odnośnika na końcu, sugerującego, że artykuł ten jest dla was tylko jakimś tekstem źródłowym, to zwykłe oszustwo. Żałuję, że nie mam trochę więcej czasu, bo napisałbym skargę do Rady Etyki Mediów. Ale może ktoś inny chciałby się temu dokładniej przyjrzeć i coś z tym zrobić?
  • 2015-02-26 12:38 | Edyta

Szkoda, że nie ma żadnych konkretów w artykule. Na jakiej podstawie stwierdzili, że nie szkodzi a pomaga? Dobrze byłoby to wiedzieć.
  • 2015-02-27 12:36 | ziołolipa

Wszystko jest dobre w odpowiednich proporcjach. Kawa pita po polsku zamula żołądek, przynajmniej ja to tak odczuwam, jeżeli już to z ekspresu. Kiedyś masło było be, teraz już jest dobre. Jeśli chodzi o herbatę, to nigdy nie słyszałem negatywnej opinii. W wielu krajach herbatę pije się jako lekarstwo.
    pozdrawiam
  • 2015-02-28 11:40 | mm

Bzdura pisana na zamówienie lobby kawowego
  • 2015-03-01 20:27 | Mario

Swoją drogą dziwne ze na liście nie ma Włoch ,przeciez to "stolica" kawy w Europie .
  • 2015-03-02 14:06 | gosia

A gdzie sa Wlosi w tym kawowym zestawieniu?
    Czyżby przestawili się na herbatę?
  • 2015-03-02 18:32 | Maciek

A może zamiast czekać na opinie ministerstwa powinnismy pójść po rozum do głowy i sami decydować co jest dla nas dobre?
  • 2015-03-04 16:34 | .i tak ot...sobie

Minęły już czasy, kiedy fusy kawowe sie nawet JADŁO...I NIEKTÓRYM TO DOBRZE czyniło....Dziś PIJĘ kawę NESPRESSO z kapsułek o stężeniu 10 - 14 >>>>> i dobrze mi z nią nawet i o pólnocy i to nie raz poraz czwarty...>>> i dobrze mi z nią, licząc sobie dopiero latek >>> 90 ..
  • 2015-03-05 10:07 | Jack

A gdzie Włosi ? Czy oni przestali pic statystycznie?
  • 2015-03-07 22:19 | mizzo

Kto tosponsoruje, że to dobrze.

Nie chcę negować, sam jestem kawoszem, ale ..... Było wiele materiaów, nt zarówek energooszczędnych, led, jajek o klasie 3,2,1 i wiele innych śmieciowych art.
    Teraz kawa, hmm, dorze ktoś napisał wyżej, Wszytsko jest dobre w dobrych proporcjach.
  • 2015-03-15 17:03 | Mintaka

[link=http://www.euromonitor.com/]Euromonitor Internetional[/link] sprawdził, który naród pije najwięcej kawy. Nie Wlosi ( jestem zaskoczona), ale Finowie. Na drugim miejscu jest Szwecja.
  • 2015-05-29 12:59 | Vera

Piję piję i bardzo dobrze

Piękny, lekki artykuł. Bez sięgania do jakichś niepotrzebnych linków. Na dodatek - w przeciwieństwie do większości pseudonauki, która niewiele poza cytowaniem potrafi - podane na końcu źródła. Widać zdanie i pracę redakcyjną. Rzadkość.

Tylko to wylewanie pomyj. Widać, że oszaleli z wyborczego szczęścia wiecznie niezadowoleni przenoszą się i na te blogi i zaczynają swoje litanie odprawiać. Żeby jeszcze coś oryginalnego a tu ciągle tylko to samo: Brak dowodów, brak konkretów. A dlaczego nie o Włochach czy dupci Maryńci. Czekam jeszcze na wytykanie błeduw ortoga ficnyh. Aby tylko ponarzekać. Na razie Polityka obywała się bez tej dziecinady. Ale i tu zaczyna docierać średnia krajowa = bełkot.
  • 2015-05-29 13:46 | Ju

Kawa kawie nierówna... Co innego espresso we Włoszech, a co innego lura w USA czy... Danii, gdzie obecnie mieszkam ;)
    Chyba każdy powinien wykazać się zdrowym rozsądkiem w tej kwestii, mi np. dużo kawy za bardzo podnosi ciśnienie + mam problemy z żołądkiem. Herbata i ziółka lepsze :)
  • 2015-09-30 02:42 | Bolanda Paletowa

Amerykańscy eksperci

......te dwa slowa koncza czytanie jakiegokoliwek wyplodu jakiejkolwiek gazety
  • 2016-11-17 11:31 | nowak1

Nie spodziewałam się, że codzienne picie kawy może być pożyteczne ;)Zawsze raczej uważałam to za zły nawyk. Niestety jestem od niej uzależniona, wiec tak czy siak nie mam wyjścia. Ostatnio cały czas pijam kawę brazylijską z Etno Cafe (), jest przepyszna.
  • 2016-11-17 11:32 | nowak1

• 2017-02-03 15:53 | azur

Piję kawę Inka i dobrze się czuję.
  • 2017-02-04 21:47 | mzak

Piją 5-6 kaw dziennie od co najmniej 30 lat. Mam cukrzycę, lekarka powiedziała że takie ilości kawy na mnie nie działają. Czasami za bardzo zbija poziom cukru, ale trzeba się pilnować. Rzuciłem nałogowy alkohol, papierosy w ilości 50 szt dziennie. Z kawą mam kłopoty. Jak się uprę schodzę do 3 szklanek dziennie.
  • 2017-02-13 23:09 | nela

Kawa kawie nierówna. Ja piję kawę zaparzaną w kawiarce - 3 pełne łyżeczki kawy na 2 malutkie filiżanki. Na jeden raz. Zwyczajowo pijam taką - bez mleka i cukru! - rano i mniej więcej dwa razy w tygodniu jeszcze raz po południu. To ile ja tych umownych filiżanek wypijam? Moja ciocia na pytanie znajomej, jak ona robi taką dobrą kawę, tzn. ile tej kawy sypie? odpowiedziała krótko; "kawy sypię tyle co i ty, a wody leję trzy razy mniej".
    Poproszę o prostą informację; co w artykule oznacza 1 filiżanka kawy???
  • 2017-08-30 19:04 | erykka

A w ciąży? Czy piłyście kawę kofeinową?
  • 2017-09-01 15:21 | JoannaKowalewska

Dokładnie, kawa kawie nierówna, to zależy jak mocna jest i jaki to gatunek kawy i jaka jakość. Te naprawdę jakościowe nawet w większej ilości nie powinny zaszkodzić naszemu organizmowi, a niektóre są dlań nawet zdrowe. Polecam wypróbować palarnię http://www.coffeenation.pl/ by poczuć prawdziwą różnicę.