Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Lepiej być majstrem niż politologiem

(10)
Po dziesięcioleciach pędu na studia, często po byle dyplom, młodzi ludzie coraz częściej rozglądają się za praktyczniejszą edukacją. W odgruzowaniu pobojowiska, jakim jest szkolnictwo zawodowe, ma pomóc unijny miliard euro.
 • 2015-03-02 21:12 | andrzej52

  Re:Lepiej być majstrem niż politologiem

  Dawno, dawno temu, na początku lat siedemdziesiątych przeszedłem taka droge kariery szkolnej. Zawodówka w zawodzie elektronika (kilku chętnych na jedno miejsce), w pierwszej klasie na warsztatach uczono nas ślusarki. Potem pracując zrobiłem technikum, następnym etapem był egzamin na polibudę. I to moim zdaniem była prawidłowa ścieżka kształcenia , a nie ogólniak magister od niczego, tylko po to, żeby rodzice mogli sie przed rodzinka pochwalić, jaki to egzotyczny zawód wybrała latorośl.
 • 2015-03-03 08:18 | jpkx1984

  Re:Lepiej być majstrem niż politologiem

  "Oczywistym" wydawało się chyba jedynie (by nie użyć dosadniejszych słów) mało rozgarniętym.
 • 2015-03-04 12:41 | rynek

  Re:Lepiej być majstrem niż politologiem

  pomysl aby to rynek sam sie regulowal jest dobry, ale nie znaczy to ze nie bedzie ofiar... rynek pracy zawsze sie sam reguluje, ale niestety luczie nie koniecznie stad mamy tysiace politologow, socjologow i innych chumanistycznych fachowcow ktorzy nigdy nie powinni byli trafic do uniwersytetu...

  prawda jest taka ze swiat potrzebuje fachowcow a nie myslicieli - tych tez potrzebuje ale oni musza potrafic myslec i dyplom nic tutaj nie da - i nacisk na fach powinien byc widoczny juz wczesniej, w tym kontekscie gimnazja nie spelniaja swojej roli, bo juz przed gimnazjum powinno sie dokonywac selekcji, i rzad powinien popracowac nad usunieciem stygmy zwiazanej z brakiem dyplomu... to jest bardzo nie zdrowy model
 • 2015-03-04 13:58 | Andrzej

  Re:Lepiej być majstrem niż politologiem

  Faktycznie lepiej być majstrem niż politologiem od siedmiu boleści, a od takich roi się w naszej telewizji.
 • 2015-03-04 17:48 | janadam48

  Re:Lepiej być majstrem niż politologiem

  Obraz nędzy i rozpaczy. Tylko gdzie jest ten Handke i pozostali specjaliści od reformy edukacji.
  O wynikach kontroli NIK można przeczytać tu:
  http://www.fakt.pl/wydarzenia/bledne-wyniki-matur-tysiace-uczniow-do-poprawki-,artykuly,528602.html
  No ale analfabetami lepiej się rządzi.
  PO i PIS doskonale to wiedzą. Widać to po coraz szerszych obszarach głosujących jak im wielebny powiedzą!
  Rzygam już tym styropianem!
 • 2015-03-05 12:52 | Leonid

  Re:Lepiej być majstrem niż politologiem

  A gdzie jest dziś w Polsce ta praca dla majstrów?
 • 2015-04-14 10:57 | kpietek

  Re:Lepiej być majstrem niż politologiem

  Nie ma się co dziwić, studenci są napędzani na pisanie matur z przedmiotów przyrodniczych i matematycznych (pomijając fakt, że często nie da się przygotować porządnie do takiego egzaminu bez ściągnięcia dodatkowych ponocy jak aplikacje smartfonowe typu Skumaj z https://play.google.com/store/apps/details?id=com.phonegap.skumaj) a potem się okazuje, że potrzeba tylko osób z praktycznymi umiejętnościami i sorry! nie ma dla ciebie pracy...
 • 2015-05-10 16:37 | Michał

  Lepiej mieć głowę na karku niż wyciągać rękę

  Otóż lata temu na fali popularności politologii dostałem się na UAM w Poznaniu. Przeskoczyłem z kolegami ponad 1,5 tys. chętnych. Po 6 latach mogę przyznać, że choć popularność studiów była zdecydowanie na wyrost, a poziom zajęć i ich dostosowanie do rynku pracy - słabe, to wszyscy sobie poradziliśmy. Wchłonęły nas własne firmy, agencje reklamowe i PR, część urzędy, a niektórzy znaleźli szczęście za granicą - na dobrych pozycjach, nie na zmywaku.

  Każdy tak się wyśpi, jak sobie pościele. Kierunek studiów, wybór zawodu - to istotne sprawy. Natomiast nikt nie wspomina, że szkoły i uczelnie powinny pracować nad proaktywną postawą swoich absolwentów, uczyć ich odwagi w poszukiwaniu własnej drogi. I ten bagaż średnio zdolny absolwent politologii nabywał wychodząc poza mury uczelni.
 • 2015-05-20 22:06 | Reni Skoczek

  Re:Lepiej być majstrem niż politologiem

  Michał, jesteś wielki! Dziękuję :-)
 • 2015-05-21 10:58 | jakowalski

  Re:Lepiej być majstrem niż politologiem

  Michał
  Ty po prostu skończyłeś studia wtedy, kiedy rynek pracy nie był jeszcze przesycony absolwentami politologii (generalnie nie był przesycony absolwentami wyższych uczelni). Analogia do słodzenia herbaty: pierwsza łyżka cukru idealnie się wręcz rozpuszcza w szklance świeżo zaparzonej herbaty, ale zobacz, co się dzieje z setną...