Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ludzie kultury apelują: Empik musi się zmienić. I mają rację

(22)
Co się stało z Empikiem, który kiedyś kojarzył się jak najlepiej? Teraz łatwiej tu znaleźć pizzę z żelków niż dobrą literaturę.
 • 2015-03-10 21:53 | rzm

  Empik

  Przede wszystkim trudno się kupuje pizzę, a tym bardziej książki w sklepie, w którym klienci są męczeni hałasem z głośników.
 • 2015-03-10 22:15 | Głos portfela

  Re:Ludzie kultury apelują: Empik musi się zmienić. I mają rację

  Od lat nie kupuję w Empiku. Przede wszystkim z uwagi na wysokie ceny i barbarzyńską politykę względem wydawców. Wszędzie jest taniej, zwłaszcza w księgarniach internetowych z rozbudowanymi punktami darmowego odbioru. Dzięki temu nie zauważyłam degrengolady asortymentu, ale nie ukrywam, że obecna sytuacja przynosi mi pewną satysfakcję. Nie można z pozycji rynkowego giganta spoglądać na klientów i liczyć na to, że ci się nie zorientują co się im wciska.
 • 2015-03-11 00:08 | bever

  Re:Ludzie kultury apelują: Empik musi się zmienić. I mają rację

  A na czym maja zarabiac? Tak jest ulozony rynek ksiazki. Przeciez nie Empik konstruowal obecne prawo. Pytanie kierowalbym do Parlamentu.
 • 2015-03-11 03:02 | MCI

  Re:Ludzie kultury apelują: Empik musi się zmienić. I mają rację

  wybaczcie ale ja wolę tą pizzę z żelków niż literaturę polską, która jest od pewnego czasu banalna jak bajki na dobranoc za komuny
 • 2015-03-11 07:02 | axiom1

  Re:Ludzie kultury apelują: Empik musi się zmienić. I mają rację

  10 mln polakow nie ma w domu ani jednej ksiazki. Jednya ambicja polakow jest zlapac za kosy, motyki i widly i ruszyc na Moskwe. To tylko kwestia rozporzadzenia lekarza pediatry.

  Empic nie ma szans dopoki to sie nie zmieni. Polacy musza wiecej czytac i rozwijac swe zainteresowania. Ale na to potrzebna jest wizja przyszlosci ktorej w Polsce nie ma. Wyrzucenie religii ze szkol pomoze w rozszerzeniu zainteresowan.

  Np niemcy czytaja 6.5 razy wiecej od polakow. Zakumulowany effekt tego zjawiska zwieksza dystans miedzy Polska i Zachodem a propagowana jest intergracja.
 • 2015-03-11 07:04 | antymat

  Empik zapewne musi się zmienić.

  Ale ustawowe uregulowanie ceny książki w tym nie pomoże. Bo o ile jeszcze dało by się uregulować ceny książek wydawanych w Polsce, o tyle tych sprowadzanych z zagranicy - jak? Polska jest w UE; co się stanie, jeśli zagraniczny wydawca wyda książkę po polsku, a zagraniczny sklep internetowy (wspólny rynek) sprzeda ją w Polsce?
 • 2015-03-11 07:23 | balek

  Re:Ludzie kultury apelują: Empik musi się zmienić. I mają rację

  Najlepiej mieć pretensje do innych a nie do siebie. Jeszcze 10 lat temu tak nie wyglądało, ale chęć ogromnych zysków spowodowała zwolnienia kolejnych prezesów fachowców danej branży i pasjonatów literatury i zastępowanie ich ludźmi z hipermarketów ( bez urazy ).Tak się również dzieje na niższych szczeblach w empiku. Dziwny sposób myślenia ( nowy prezes czy dyrektor ściąga swoich ludzi z hipermarketów a zwalnia się fachowców w tej dziedzinie. Oczywiście wszyscy boją się odezwać bo takie czasy. Proponuje zainteresować się jaką ciężką pracę wykonują pracownicy za jakie pieniądze ( taki szum był o biedr.) To co się dzieje w empiku to woła o pomstę do nieba. Kolejna pani prezes na pewno dożuci do oferty samochody i sprzedaż wzrośnie ( na koniec powiedzą, że za mało ), regionalni będą przyjeżdżać i kazać przestawiać je z kąta w kąt, a pracownicy pourywają sobie ręce od przedstawiania. Dilerzy zaś wpadną w kłopoty przez działania empiku tak jak ma to miejsce z księgarzami i wydawcami. Pani prezes dostanie premię za pomysł, regionalny za wydanie polecenia w który kąt postawić towar, a pracownik napisałem wcześniej ;nic; żenada ( jeszcze nie będzie mia czasu i siły obsłużyć klienta ).
  Powodzenia
  Niech właściciele zapamiętają; jak traktujesz innych tak ty będziesz potraktowany;.
  I gdzie ta kultura?
  A logika tego wszystkiego no cóż korporacja. Ale i tą można kierować z pasją - nie na oślep.
 • 2015-03-11 07:30 | geip

  cio siem śtało z nasim empikiem

  Jakie rozkoszne sa te wszystkie pytania duzych dziewczynek od jakiegos czasu: ach co sie stalo, co sie stalo...co sie stalo z naszym frankiem kochanym, co sie porobilo ze szkolami, gdzie sie podzialy publiczne przychodnie, kto zabral nasze emerytury, ach co sie, cos sie...?! No przeciez nie tak mialo byc!
  Stalo sie to, ze sie sprywatyzowalo. Nie zauwazyla Pani? Ciudu dokonujacej sie transformacji Pani nie zauwazyla? Kapitalizm mamy! W wersji 2.0. Chcieliscie no to macie, skumbrie w tomacie. Nie marudzic!
 • 2015-03-11 09:54 | xy

  Re:Ludzie kultury apelują: Empik musi się zmienić. I mają rację

  Gombrowicz w antologii wierszy miłosnych? Brawo dla pani Justyny Sobolewskie!!!
 • 2015-03-11 11:11 | Vera

  Niby bez żalu ale nic innego w zamian

  Dla mnie decyduje przeciw Empikowi podział literatury na polską i "obcą". Dopóki rządziło będzie to szowinistyczne, kołtuńskie i megalomańskie nastawienie, nie widzę szans.
  Znikła zupełnie prasa zagraniczna a przybyło wydawnictw kucharskich i pół-pornografia. Po co mi to?
  Natomiast panie protestantki ze swoimi listami i odezwami spóźniły się o 40 lat. Należą tak samo do historii jak Emipk.
 • 2015-03-11 11:59 | @

  Szkoda, ja tam chodzę tylko po foremki

  Od lat czytam książki elektroniczne. Papierowe do niedawna kupowałam na prezenty, ale nie w Empiku - zapytałam o dział popularnonaukowy, a oni mi pokazali 1 półkę, na której połowa była o ezoteryce. Gdzie książki popularnonaukowe dla dzieci i dorosłych!!??? To powinien - w czasach w których żyjemy - być najważniejszy dział w każdej księgarni. Przeciętny czytelnik literatury też nie potrafi wyłowić z zalewu badziewia o smokach i wampirach i tzw literatury kobiecej (brr!), jakie tam dominuje - może coś dobrego tam leży, ale jak to znaleźć?
 • 2015-03-11 12:02 | No i ten łomot

  Re:Ludzie kultury apelują: Empik musi się zmienić. I mają rację

  @rzm ma świętą rację. Nie tak straszny jak w Croppie czy H&M, ale długo wytrzymać się nie da.
 • 2015-03-11 12:05 | oklaski

  Re:Ludzie kultury apelują: Empik musi się zmienić. I mają rację

  Empik to dzisiaj korporacja, nastawiona tylko i wyłącznie na zysk - ostatnio przez chciwośc tej pseudo "ksiegarni" czekałem dwa miesiace na polskie wydanie książki ulubionego autora - mieli wyłącznośc na sprzedaż w ciągu tych dwoch miesięcy - monopol w kraju prawa, czyżby?
 • 2015-03-11 12:24 | Jeremy

  Re:Ludzie kultury apelują: Empik musi się zmienić. I mają rację

  Ludzie kultury jak zwykle pokazują, że żyją w świecie "odrobinę" oderwanym od rzeczywistości i na większość negatywnych zjawisk reagują ze swoimi apelami mocno za późno. Stan o którym mowa trwa w empikach od dawna - pierwsze symptomy tego stanu rzeczy zacząłem zauważać w 2006 roku, a w okolicach 2009-10 nie miałem już po co do Empików chodzić. Z kolei jako osoba w pewnym stopniu związana z rynkiem wydawniczym znałem praktyki Empiku prowadzące do wyniszczania wydawnictw już dobre 10 lat temu. Oczywiście mało kto o tym wtedy mówił, raczej dziwiono się wydawcom na zasadzie "empik was wystawia, powinniście się cieszyć, a nie krytykować warunki".

  Wtedy był czas działania, zmieniania Empiku. Teraz te wszystkie krytyki i protesty nadadzą się raczej na epitafium tej niegdyś zasłużonej firmy, a obecnie upadłego molocha. Rynek książkowy też się zmienił, nie przypominam sobie, abym ja czy ktokolwiek z moich znajomych kupił w ciągu ostatnich 3 lat książkę lub album (zarówno cyfrowe jak i drukowane) w fizycznym sklepie - jedynym wyjątkiem są tzw. tanie książki oraz "książki od żula" na dworcach, gdzie można znaleźć niezłe perełki.
 • 2015-03-11 12:34 | Wiesława Hryniewicka

  Re:Ludzie kultury apelują: Empik musi się zmienić. I mają rację

  Widzę, że Szanowne autorki listu zapomniały o tzw. gwoździu do trumny EMPIK-u z grudnia 2014 roku. Mam nadzieję, że po tej prowokacyjnej kampanii reklamowej Świąt Bożego Narodzenia, na którą to kampanię poważył się EMPIK, żaden ślad po tej firmie wkrótce nie pozostanie.
 • 2015-03-11 12:50 | ann

  Re:Ludzie kultury apelują: Empik musi się zmienić. I mają rację

  akurat klasyka polskich autorów jest w empiku dostępna, może chodzi o jakieś bardziej wyszukane tytuły którymi interesuje się mniejsze grono odbiorców. nie sposób mieć w jednej księgarni wszystkie książki ;) wszystko też pewnie zależy od wielkości salonu, w tych mniejszych zapewne będzie mniejszy wybór. poza tym zazwyczaj księgarnie zapewniają lepszy dostęp do tego, na co jest większy popyt stąd więcej jest bestsellerów.
 • 2015-03-11 13:09 | widok

  kogo to wogole obchodzi?

  przynajmniej zarobia mniejsze ksiegarnie ... art co najmniej jakby empik byl jakims narodowym dobrem...politykooo...
 • 2015-03-11 13:25 | aga

  Re:Ludzie kultury apelują: Empik musi się zmienić. I mają rację

  a kiedy Pani byla w Empiku bo artykul jest wielce tendencyjny jak zreszta caly rumor - sorry ale zenada - ja kupuje i bede kupowac bo tam mam najlpesza oferte nie tylko ksiazka itd
 • 2015-03-11 17:26 | q

  Re:Ludzie kultury apelują: Empik musi się zmienić. I mają rację

  Sytacja w Empiku jest kopia tego, co dzieje sie w RP. Rownia pochyla, ale w dol. Za kazdym razem, gdy wpadam do Empiku, intryguje mnie tlum w dziale komiksow, gdzie mlodzi i starsi intelektualisci "czytaja" ksiazki z szybkoscia kilku egzemplarzy na godzine. Nie jest zle z czytelnictwem (pisma obrazkowego).
 • 2015-03-11 17:33 | Zofijek

  Re:Ludzie kultury apelują: Empik musi się zmienić. I mają rację

  Czytam te komentarze i widzę jak na dłoni ofertę Empiku: bełkot, bełkot, rozsądny głos, bełkot, bełkot, bełkot, rozsądny głos...
  Czy tygodnik z ambicjami jak "Polityka" nie powinien jednak moderować dyskusji. Po co ten bełkot? To ma być demokracja? Czy raczej jej karykatura. Płacę za prenumeratę nie po to by czytać opinie jakiś półgłówków
 • 2015-03-11 23:25 | Leszex

  Re:Ludzie kultury apelują: Empik musi się zmienić. I mają rację

  Jest jak jest oby gorzej nie było. Kupuję w Empiku książki, płyty, a nawet różne przedmioty wielce użyteczne. Nie narzekam. Polecam płyty "El Tango" i "The Best Tango...Ever", które kupiłem ostatnio. Pięknie się słucha po tych politycznych dyskusjach
 • 2015-03-12 23:32 | ara

  oczywiście ci tzw.Ludzie kultury" robią w interesie AMAZONA - biznes made by USA. Jakoś nie słyszałem aby tzw. "ludzie kultury"

  Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Mariusz Szczygieł, Magdalena Tulli czy Krystian Lupa protestowali przeciw sprzedaży Polskich Nagrań do koncernu Warner Music (a tak przy okazji: polscy "przedsiębiorcy" się wykazali swoim biznesowym podejściem: Warner Music się "opłacało" a naszym bisenesmanom jakoś nie).
  A tak przy okazji to AMAZON pożegnał się z Niemcami bo niemieccy wydawcy zaprotestowałli przeciw praktykom AMAZONA w Niemczech.
  A tak przy okazji, przypomina mi się słynny list inspirowany przez ZAIKS, żeby nie obciążać smartfonów, tabletów jakąś kasą na "tfurców" - list został podpisany przez ja ich nazywam "menelami kultury" bo same "tuzy" tam występowały.
  A tak przy okazji wszystkich "ludzi kultury" jak już są tacy "wrażliwi" - czy uczciwe jest aby s.c. "prawa autorskie" rozciągały się na okres 70 lat PO ŚMIERCI "tfurcy"????
  A tak przy okazji: jakim cudem dzieła "dziennikarzy" są obejmowane działaniem "praw autorskich"? No jasne, że chodzi o kasę dla "właścicieli" dziennikarzy (czyli biznes) a także aby progenitura miała z czego żyć (już dzisiaj są tacy Jastrunowie, Kisielewscy czy Waglewscy czy Markowskie czy Niemenówny - beztalencia zgarniający "profity" po rodzicielach).
  Jakoś te "tfurcy" nie widzą, że normalne księgarnie padają BO SIĘ UDAŁO m.in. DZIAŁALNOŚCI "LUDZI KULTURY" sprawić, że LUDZIE NIE CZYTAJĄ.
  A tak przy okazi, - odnosi się to do "ludzi kultury" z branży dziennikarskiej: jakiś czas temu Sierakowski (KPolityczna) musiał się przyznać, że część jego tekstów pisała jego partnerka, robiła za tzw. "ghost writer". A jak mi udowodnicie, że swoje teksty pisze Michnik, Szczygieł, etc, etc?
  "LUDZIE KULTURY", ja rozumiem, że wasze wysoce wyedukowana "estetyka" i "subtelna intelektualność" sprawia, że się kompromitujecie LITERALNIE. Z jednej strony - jako "ludzie wolności" kochacie "wolny rynek" i w głębokim poważaniu macie to,że innych "wolny rynek" dotyka DOSŁOWNIE. JAKIM PRAWEM, państwo ustala jakąś dodatkowy podatek, który potem idzie do kasy "organizacji tfurców"? Jakim prawem stawiacie się ponad innymi? Że jesteście "ludźmi kultury"?
  Jak sądzicie "tfurcy" co jest ważniejsze: szpital tam gdzie go nie ma (np. Żywiec) czy nowa sala koncertowa w Katowicach (już pominę pomnik Pendereckiego w Niepołomicach) czy komenda policji (chyba w Bielsku).
  Do poziomu haniebnego jest "podwiązanie" się Google INSTYTUCJONALNEJ kultury w RPjakiśtamnumer (a są na świecie media np. The Guardian, deklarujące "hiiddenfromgoogle" ale trzeba mieć jakieś poczucie przyzwoitości).
  Prawdę powiedziawszy, RZYGAĆ SIĘ CHCE od tych dokonań "ludzi kultury" jak taki apelami.
  Jeszcze raz: ten apel jest w interesie AMAZONA i wybranych biznesów "wydawniczych". Ja korzystam z EMPIKU regularnie (bo tylko tam można kupić czy ZDANIE czy Le Monde Diplomatique czy Res Humana. Jasne, że Empik się "zeszmacił" po tym jak stał się PRYWATNYM biznesem ale tak się stało z wszystkim tym co stało się "prywatne"
  RZYGAĆ SIĘ CHCE jak człowiek ogląda "tfurców" odznaczanych "bohatersko" przez Komorowskiego (Budka Suflera). A Giedroyc odmówił przyjęcia orderu od Wałęsy!! Znowu: STYL.
  "Ludzie kultury", co do dokonać jesteście jak polscy "przedsiębiorcy": MNIEJ NIŻ ZERO!!!
  PS. A może by tak biznes wydawniczy zaczął przyzwoicie wydawać książki, przyzwoicie tłumaczyć literaturę zagraniczną. A przy okazji p. Karpowicz niech płaci swoje długi jak już musi takie zaciągać u Dunin.