Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Unia Europejska wydaje wojnę plastikowym torebkom

(17)
To od państw członkowskich zależy, czy reklamówki rzeczywiście znikną ze sklepów. Dla Polski byłaby to rewolucja, bo należymy do unijnych liderów w zużywaniu wygodnych, lecz nieekologicznych torebek.
 • 2015-04-28 14:55 | Rolandas

  Kilka uwag do tekstu

  "Co do ich szkodliwości dla środowiska nie ma oczywiście wątpliwości..."
  Żeby się autor nie zdziwił, że są wątpliwości i to niekoniecznie tylko u oszołomów. Zwykła plastikowa torebka (bez dodatków rozkładających i nadruków) nie jest czymś niebywale szkodliwym. W środowisku wygląda nie estetycznie i sprawia problemy raczej ze względu na swoją formę a to coś się przytka a to jakiś zwierz się udławi. Chemicznie są znacznie gorsze zanieczyszczenia. Także ogólnie się zgodzę co do szkodliwości ale sugeruję rozwijać ten temat bo wątpliwości będą zawsze, taka już ludzka natura ;-)
  Pamiętajmy też, że czymś trzeba zastąpić te torebki. O ile w przypadku większych torebek nie ma problemu bo można to zastąpić torbą wielokrotnego użytku o tyle w przypadku opakowań jednorazowych (np. na bułki, wędliny itp.) i tak trzeba posługiwać się opakowaniami jednorazowymi. Papier jest rośnie na drzewach i jego produkcja również nie jest obojętna dla środowiska.

  "Cel nowych przepisów, uchwalonych dziś przez Parlament Europejski jest bardzo ambitny – nie tylko chronić środowisko, ale też zaoszczędzić łącznie ponad 700 mln euro rocznie."
  Może przestańmy się oszukiwać licząc zanieczyszczenia tylko na terenie UE. Może w tym przypadku coś się uda ograniczyć ale to raczej wyjątek niż reguła. Pamiętajmy, że podnosząc wymogi środowiskowe dla producentów skłaniamy ich do przeniesienia produkcji do krajów w których nie będą musieli przestrzegać praktycznie żadnych przepisów środowiskowych. Tym sposobem zmniejszamy emisję na terenie UE ale w skali globalnej zwiększamy emisję szkodliwych substancji. Może ten wniosek średnio pasuje do tego artykułu ale dobrze oddaje sens europejskiej "walki z zanieczyszczeniami".
 • 2015-04-28 15:01 | Rolandas

  Re:Unia Europejska wydaje wojnę plastikowym torebkom

  I jeszcze jedna myśl mi się nasunęła. Ilość śmieci w przestrzeni publicznej bardziej zależy od kultury osobistej niż od rodzaju opakowań sprzedawanych w sklepach.
 • 2015-04-28 21:11 | ziuta91

  Autor niepotrzebnie asekuruje sie "kontrowersyjnoscia" zarzadzenia...

  .. "kontrowersyjne" jest wsszystko. Srodowisko kanibali oprotestuje zakaz spozywania wspolobywateli.. I co z tego ?
  Planeta jest na skraju wutrzymalosci, ale zawsze znajda sie barany gotowe umierac za "prawo" do robienia bydla pod siebie i pod innych. Zadna "kultura osobista" nic tu nie pomoze, nec Hercules.... Dzieciom do reki zapalek sie nie daje.
 • 2015-04-28 21:42 | jurasN

  Reklamówki, siatki

  Nazywanie reklamówką plastikowej torby, nawet gdy niczego nie reklamuje, siatką, gdy nie ma ani jednego oka? Dokąd zmierzasz, nasz języku?
 • 2015-04-28 22:28 | Orca

  Re:Unia Europejska wydaje wojnę plastikowym torebkom

  Zakaz uzywania toreb plastikowych przy zakupach juz dawno wprowadzono w wielu stanach US lub w niektorych miastach. California, Hawaii, stan Washington to tylko niektore stany gdzie zlikwidowano lub ograniczono uzywanie toreb plastikowych przy zakupach.

  Mozna robic zakupy bez toreb pastikowych. W sklepie mozna kupic specjalna torbe przeznaczona na zakupy. Jest to torba wielokrotnego uzytku wykonana z bawelny, lnu lub konopi (hemp). Taka torbe jest latwo zwinac i trzymac caly czas w podrecznej torebce. Kiedy cos kupujemy, wtedy mozna uzyc torbe przeznaczona do zakupow. Takie pakowanie zakupow stala sie norma kilka lat temu.

  Ci, ktprzy uwazaja, ze produkcja i wyrzucanie toreb plastikowych ma male ryzyko zatrucia srodowiska sa w bledzie.
 • 2015-04-29 06:44 | joanna

  Re:Unia Europejska wydaje wojnę plastikowym torebkom

  Tytuł mocno nieprecyzyjny- jest to wojna przeciwko BEZPŁATNYM torebkom a nie zakaz używania takich w ogóle. Co oznacza, że nasza święta wolność produkowania bezsensownych śmieci nie zostanie nam odebrana a jedynie trzeba będzie za to zapłacić. Co jest słusznym posunięciem bo wywóz śmieci i ich utylizacja kosztuje a przy obecnych przepisach osoby produkujące mało i dużo śmieci płacą tyle samo, więc niech ci beztrosko biorący torebki przy każdych zakupach odczują skutki swojej bezmyślności. Poza tym, sklepy muszą za te torebki zapłacić swoim dostawcom, bezpłatne podnoszą cenę towaru i tym, którzy je biorą i tym, którym chce sie iść z własną torbą. Niby dlaczego?
  Bezpłatnych toreb nie ma już zresztą w wielu sklepach, nie widzę problemu.
 • 2015-04-29 08:11 | lakkot

  Re:Unia Europejska wydaje wojnę plastikowym torebkom

  wszystko pieknie, tylko co sie z tymi pieniedzmi stanie? Jakis eko-cel czy po prostu sklepy beda sprzedawac z 500% marza cos co dawniej bylo dla nich tylko kosztem?
 • 2015-04-29 08:59 | Gostek

  Re:Unia Europejska wydaje wojnę plastikowym torebkom

  Popatrzyłem na datę napisania artykułu i zgłupiałem. Myślałem, że pochodzi on z 2005 r. Kilka ładnych lat temu wprowadzono przecież płatne torby. W dodatku są to torby wykonane z tworzyw rozkładalnych. To już jest w każdym sklepie, więc o czym jest ten artykuł? Może autor przeanalizowałby to, co obowiązuje obecnie, porównał z tym, co UE chce według niego wprowadzić i na tej podstawie opisał zmiany, które nas czekają, bo ja takich nie dostrzegam...
 • 2015-04-29 10:03 | JG

  Re:Unia Europejska wydaje wojnę plastikowym torebkom

  A wystarczy używać tych reklamówek jako worków na śmieci. Jest ekologicznie i obniża koszty życia. Czemu rząd nie zrobi takiej kampanii społecznej? Z mojego doświadczenia wynika, że wychodzi się na zero (tyle ile reklamówek przynoszę do domu tyle śmieci wynoszę). Tylko czy lobby producentów worków na śmieci będzie zadowolone z takiego rozwiązania...
 • 2015-04-29 10:05 | joanna

  Re:Unia Europejska wydaje wojnę plastikowym torebkom

  po prostu sklepy beda sprzedawac z 500% marza cos co dawniej bylo dla nich tylko kosztem?

  dokładnie tak będzie- torebkę, za którą sklep płaci 1 grosz, sprzeda klientowi za 5 czy 10 gr.
  nie chce być frajerem, który daje sklepowi szansę na takie działanie? Niech nosi własną torbę- włożenie foliowej torebki do kieszeni czy torebki nie kosztuje nic.
 • 2015-04-29 10:26 | camel

  Re:Unia Europejska wydaje wojnę plastikowym torebkom

  Słuszna inicjatywa, należałoby dodać do niej przymus pobierania sporej kaucji za szklane butelki od piwa a potem prowadzenie skupu (za te pieniądze). Teraz bowiem zbydlęceni "konsumenci" chmielowej berbeluchy potrafią zohydzić dosłownie każdy skrawek zieleni. Bo o tym, żeby bydlęta oduczyć chlania po krzakach nawet nie marzę. Nie po to katolicka powoli likwiduje edukację, aby ludzie się cywilizowali :)
 • 2015-04-29 17:32 | Mimi79

  Re:Unia Europejska wydaje wojnę plastikowym torebkom

  Kiedys nie bylo i tez jakos dalo rade zakupy zrobic. Ciekawe jak...
  Co do szkodliwosci. Smiertelnie trujace torebki nie sa, ale wystarczy zobaczyc ile plastikowych torebek w czasteczkach plywa po oceanach, zostaje zjedzonych przez ryby i inne zwierzeta, ktore potem my sami z kolei wcinamy. Smacznego i zycze wytrzymalych zoladkow.
 • 2015-04-29 18:49 | Em

  Re:Unia Europejska wydaje wojnę plastikowym torebkom

  Zamiast ograniczać nas, zwykłych konsumentów, może panowie i panie z KE zastanowili by się nad tym jak to producenci pakują swoje produkty. Prosty przykład z witamina C (oraz inne medykamenty): Opakowanie kartonowe + ulotka (za długa) + blister (tabletki rozłożone jak tylko najdalej od siebie można) = wielkie opakowanie, zbędny papier i plastik. A kiedyś była wit. C w brązowej SZKLANEJ butelce 50 sztuk. Drugi przykład: pakowanie serów, mięs itp: tacka styropianowa + folia + kartka z nadrukiem + nieraz kartonowe pudełko czy pas (niby to ozdobny. Nie wspomnę o kosmetykach, gzie jest wielkie kolorowe pudełko, a w środku kremu tyle co kot napłakał. Można prościej pakować i oszczędniej. Mam wrażenie, po raz kolejny, ze KE zaczyna naprawiać świat, ale jak to się mówi od d... strony.
 • 2015-04-30 06:49 | joanka

  Re:Unia Europejska wydaje wojnę plastikowym torebkom

  Polecam film o zagrożeniach jakie te foliówki niosą w środowisku np wodnym. Nie pomnę tytułu, obejrzałam go przez przypadek. Pokazano w nim, ile foliówek znajduje się w żołądkach zwierząt i ryb. W Polsce na pierwsze informacje o płatnych workach wspaniale zareagowali niemal wszyscy. Potem emocje opadły a taki np Auchan nadal pakuje każdy inny towar w osobną torebkę. Horror.
 • 2015-04-30 07:59 | kaesjot

  Re:Unia Europejska wydaje wojnę plastikowym torebkom

  Dokładnie !
  Zamiast rozwijać gospodarkę odpadami lepiej skupić się na radykalnym ograniczeniu ich produkcji czyli na przyczynie a nie skutkach.
  Największą część śmieci to opakowania. Do tego dochodzą badziewiaste wyroby, niemalże jednorazowego użytku.
  Ale aby to zmienić konieczna jest zmiana celów działalności gospodarczej.
  Ma ona służyć zaspokajaniu potrzeb ludzi przy RACJONALNYM gospodarowaniu ograniczonymi przecież zasobami a nie maksymalizacji zysku.
 • 2015-04-30 10:26 | _sens

  Re:Unia Europejska wydaje wojnę plastikowym torebkom

  "Nazywanie reklamówką plastikowej torby, nawet gdy niczego nie reklamuje, siatką, gdy nie ma ani jednego oka? Dokąd zmierzasz, nasz języku?" Zacznijmy od tego ,że nie używamy słowa plastik tylko tworzywo sztuczne. Torby z tworzywa sztucznego...plastik to sztuczny wytwór wywodzący się z jęz. angielskiego.
 • 2015-04-30 13:15 | divak2

  Re:Unia Europejska wydaje wojnę plastikowym torebkom

  @Rolandas, kultura osobista ludu śmiecącego

  Rozpatrując sprawę z ekonomicznego punktu widzenia to nawet jeżeli najlepiej poukładany i kulturalny naród pozbiera i posegreguje swoje plastiki (czy odrywasz etykietkę PVC od butelki PET? Przeróbka obu razem może nastręczać trudności), to ich ponowne przetworzenie zje masę energii i wyrzuci w powietrze masę spalin (czy to bezpośrednio, czy w elektrowni). Z kolei składowanie nieprzetworzonych zużytych plastików generuje koszty w wysypiskach śmieci. Za to torebka z papieru (celuloza) łatwiej wróci do obiegu w przyrodzie niż torebka z polietylenu. Generalnie ktoś zauważył że produkcja jednorazowych trudno przetwarzalnych i słabo biodegradowalnych opakowań to jest przerzucenie kosztów i konieczności dbania o opakowania z robiących zakupy na ogół. Najpierw taki ktoś wyjdzie na zakupy bez torby i dostanie ją za darmo w sklepie, a potem jakiś ogół zbiera te reklamówki w ramach "sprzątania świata" albo płaci podatki z których finansowane jest wywożenie śmieci z lasu albo likwidacja dzikich wysypisk.