Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Paradowska komentuje wynik Komorowskiego

(32)
Bronisław Komorowski w pierwszej turze wyborów dostał silny cios. I zupełnie nieoczekiwany.
  • 2015-05-11 00:56 | MM

Varia

Czy naprawdę komentatorzy będą wszędzie poszukiwali winnych tylko nie w samym kandydacie? Prawda jest bolesna. Dla młodego, inteligentnego (inteligenckiego?) elektoratu obecny prezydent nie ma nic do zaoferowania.
    1) nieznośna propaganda sukcesu i niedostrzeganie problemów. Jak ktoś pracuje "na śmieciówce" lub za 1500 zł musi utrzymać rodzinę to słysząc jaki to sukces odnieśliśmy w ostatnich 25 latach - szlag go trafia. Podobnie gdy choruje mu dziecko czy inny bliski i okazuje się, że nie można dostać się do lekarza, nie można załapać się do programu lekowego który formalnie jest ale jakoś tak ostatnio zawężono kryteria żeby właściwie żaden chory ich nie spełniał (niech Prezydent popyta ludzi np. z centrum onkologii o kolejkę oczekujących na to, że ktoś wypadnie z programu, żeby "rozdrapać" jego dawki leku na kilka osób) i jednocześnie słyszy od Prezydenta że musimy wydać na armię kilkanaście miliardów zł. (śmigłowce, okręty podwodne itd.) to taki człowiek zupełnie inaczej postrzega bezpieczeństwo niż Pan Prezydent;
    2) lekceważenie wyzwań - wyborca nie zna żadnej znaczącej inicjatywy Prezydenta na polu wspomagania badań naukowych, rozwoju opartego na wiedzy. Mamy najmniej w Europie patentów na liczbę mieszkańców, z Polski wyjeżdża masa naukowców, lekarzy itd. ale słyszymy tylko o 2% na armię.
    3) brak taktu, lekkości, skromności, wyczucia - gdy taki wyborca słyszy "cięte riposty" o lewatywach i kaszalotach to czuje po prostu zażenowanie;
    4) brak obycia międzynarodowego i ogłady - ludzie są wiele w stanie wybaczyć gdy zobaczą Prezydenta prowadzącego na poziomie intelektualnym jak równy z równym rozmowę z głowami innych państw. Gdy widzą "szoguna" to jest im wstyd;
    5) buta i pewność siebie. Prezydentowi wydawało się, że naród powinien poprosić go o bycie prezydentem. Myślenie - "mi się należy", "siedziałem w ośrodku internowania" "jestem taki wspaniały i tryle zrobiłem dla Polski". Nawet dzisiaj po ogłoszeniu wyników można odnieść wrażenie, że Prezydent kompletnie "nie kumał" o co tym ludziom chodzi i może się obrazić na niewdzięcznych ludzi.

Można tak wymieniać jeszcze długo. Efekt jest taki, że wyborca albo został w domu albo zagłosował na Kukiza czy inną sarnę z krzesłem na głowie...
  • 2015-05-11 01:34 | Światowe żydostwo

Re:Paradowska komentuje wynik Komorowskiego

Pani Redaktor, nie znam Pani poglądów, ale odnoszę wrażenie, że nie przepada Pani za PiSem i jego kandydatem na prezydenta.
  • 2015-05-11 01:53 | Marcin

Ja nie wiem czy byla manipulacja czy nie, ale co moge powiedziec to fakt ze Komorowski w swoim programie wyborczym zaklada likwidacje senatu. Pytam sie co robil przez ostatnie lata?
    Wprowadzac cos takiego do swojego programu gdy sie przez 4 lata moglo to zrobic jest dowodem iz ten czlowiek nie bardzo pamieta ze nie jest nowym kandydatem. Cos takiego moze napisac nowy kandydat. Jakos brak jakiegokolwiek krytycyzmu w tej sprawie swiadczy o jednym: w Polsce mozna
    sobie zartowac z wyborcy, bo i tak nie ma nic do powiedzenia. Przypominal ze Tusk tez likwidowal senat. Mysle ze oni sa zdolni predzej zlikwidowac Polske niz zrobic cos dobrego dla niej.
  • 2015-05-11 06:53 | forte

do Varia. Podpisuję się obiema rękami. W tych wyborach nie miałam swojego kandydata. Oddałam nieważny głos - zapewne ktoś uzna, że nie zrozumiałam instrukcji na karcie wyborczej. Pan Komorowski nie ma mi nic do zaproponowania. NIe proponuje niczego, nie ma wizji poza przypinaniem kotylionów - i proszę nie mówić, że to ważne. Znam konstytucję - wiem, że to wybory prezydencie a nie parlamentarne ale Prezydent RP mógłby zaproponować idee, które pokażą nowy kierunek, bo poprzednia kadencja na pewno żadnym kierunkiem nie była.
    Mówiąc górnolotnie: ludzie kiedyś bili się o to, że byśmy mogli głosować, ale bili sie też o to, żebyśmy mieli z pośród kogo wybierać.
  • 2015-05-11 07:48 | czytacz

i to jest bardzo zle dla Polski.
  • 2015-05-11 08:38 | ziemek52

W tej ogólnej euforii z wyniku Pawła Kukiza pytam co to znaczy antysystemowy. Bo dla mnie poza pustym hasłem w rodzaju "Balcerowicz, musi odejść " i "precz z komuną" której już dawno nie ma, nie oznacza nic. Poproszę o konkrety. Bo może i zagłosuję za Kukizem wyborach parlamentarnych, ale pod warunkiem, że przedstawi mi konkretny program naprawy państwa a nie jego rozwalenia. Bo państwo to jest sprawa poważna a nie koncert rockowy, na którym można krzyczeć . I uważam, że naprawianie państwa przez jego destrukcje do niczego dobrego nas nie zaprowadzi. Proszę o konkrety a nie hasła panie Kukiz. A niezadowoleni byli, są i będą w każdym systemie. Kto myśli inaczej jest bardzo naiwny.
  • 2015-05-11 09:16 | _sens

@ziemek52 ...chociażby jednomandatowe okręgi wyborcze...przecież Pan Kukiz cały czas o tym wspomina. Nie słyszeli obywatelu?
  • 2015-05-11 09:16 | MM

Re: Pani Vero

Szanowna Pani. "Varia" to tytuł a nie nick autora. Co to słowo oznacza proszę sprawdzić sobie w słowniku. Nie jestem Panią ale to nie ma znaczenia. Gdy czytam Pani post to ręce mi opadają. Moja opinia jest uproszczoną diagnozą stanu umysłu wielu wyborców Komorowskiego z poprzednich wyborów. Powstała na podstawie rozmów w gronie znajomych (warszawska "klasa średnia", raczej wolne zawody, nie pretenduje do opracowania na podstawie reprezentatywnej próby).
    1) W odczuciu społecznym to nie opozycja ma rozwiązywać problemy i proponować rozwiązania tylko obóz rządzący;
    2) Ja na nic nie narzekam. Wypowiedziane tezy są odtworzonym schematem myślowym jak się wczoraj okazało znacznej grupy wyborców. Argumenty ad personam pokazują tylko niepewność siebie i rosnące zdenerwowanie. Ja akurat mógłbym zostać uznany za "pączka w maśle". Wszystkie konkursy w których startowałem wygrałem a i zarabiam wielokrotnie powyżej średniej krajowej.
    3) w wyborach nie startuje Miller ani Hofman...
    3) problem jest jeden - słaby kandydat i nikt tego nie zakrzyczy.

Jeżeli jest Pani członkiem sztabu Komorowskiego albo członkowie sztabu rozumują tak jak Pani to wy już te wybory przegraliście. Teza zgodnie z którą "jeżeli ktoś nie popiera Prezydenta" to jest nieudacznikiem jest tylko krok od stwierdzenia, że kto nie głosuje na PO ma zaburzenia psychiczne... To obraźliwe dla większości społeczeństwa. Ta buta was "zabije". Nie potraficie wyciągać wniosków ani myśleć logicznie. Nie rozumiecie już nastrojów ludzi, procesów społecznych i stąd to zdziwienie. Czy w czasie "arabskiej wiosny ludów" opozycja miała lepsze pomysły od Mubaraka albo Kadafiego?: Nie. A jednak rewolucja się dokonała pomimo ich zdziwienia. Przypadek? Nie sądzę... :-))))
  • 2015-05-11 09:40 | wyborca

Założyć muszę, że pani autor jest oderwana od polskiej rzeczywistości, także politycznej a przede wszystkim społecznej. Fakty z faktami się nie dyskutuje a autorka artykułu to czyni. Wyjazd 3 milionów polaków, biednienie społeczeństwa, złe działanie państwa, mierna klasa polityczna. To powody dobrego wyniku Pawła Kukiza. Nie zmieni tego lanie wody w ilościach morskich czy wręcz oceanicznych.
  • 2015-05-11 10:10 | zet

"Bronisław Komorowski w pierwszej turze wyborów dostał silny cios. I zupełnie nieoczekiwany. "

Oczekiwany,oczekiwany, wiele miesięcy temu,kiedy jeszcze pan Tusk okupował fotel premiera,pisałem o tym zagrożeniu dla PO i dla wyborów prezydenckich.
    Platforma zlekceważyła elektorat kilkukrotnie,zastępując konieczne zmiany/ogłaszane przed wyborami/ medialną paplaniną. Oszukała młodzież /ACTA/ oraz emerytów /waloryzacja w 2012 r/,nie potrafiła zerwać z nepotyzmem i korupcją,także polityczną.
    Do tego dochodzi brak skutecznej reformy opieki medycznej i zbyt powolny spadek bezrobocia.
    Wybory były plebiscytem nie tyle przeciwko panu Komorowskiemu,co przeciwko nieudacznym rządom PO.
    Nie sądzę,by pan Kukiz zechciał "przekazywać głosy elektoratu" celem wspierania panów Dudy czy Komorowskiego. Pozostawi zapewne decyzję do uznania swoich wyborców.
    Warto już teraz zastanowić się nad tym,co Platforma powinna uczynić,by wygrać wybory parlamentarne. Po pierwsze "pokazać",kto zostanie premierem,bo pani Kopacz jest słaba i nigdy sprawniejsza nie będzie. Wrócić do realizacji zapowiedzi wyborczych z 2007 roku,skończyć prywatyzację,zapewnić obsadę wysokich stanowisk przez ludzi kompetentnych,co odbuduje zaufanie społeczeństwa do organów swojego państwa.
    Natomiast w wyborach prezydenckich nie wszystko jeszcze stracone,ale sytuacja jest poważna. Mobilizacja elektoratu i nakłonienie do udziału w wyborach tych,którzy nie głosowali w 1-szej turze jest priorytetowym zadaniem do wykonania.
  • 2015-05-11 10:20 | Kris

Co za tendencyjny artykul!

Dawno nie widzialem tak tendencyjnego artykulu. Brak slow.
  • 2015-05-11 11:17 | żyga

Łatwo oceniać co było.A tudniej co dalej.?Otóż Kukiz stoi nad przepaścią ,i czeka na zmiłowanie.Bo to co powie teraz ,echem odezwie się na jesieni.Gdy poprze ,któregoś z kandydatów,wpadnie do przepaści a jego elektorat pójdzie spać jak Tymińskiego.Dlatego będzie milczał ,a elektorat będzie wkładał puste kartki do urny.PIS nie ma się z czego cieszyć ,bo nie uzyskał ani jednego głosu więcej w ostatnich latach opozycji.Zadecyduje frekwencja.Do wyborów pójdą ci co nie głosowali i ci co będą głosować na mniejsze zło.Wygra Komorowski ,ale tylko wtedy, jak w tych dniach nie będzie obiecywał ,zawierał sojuszy ,i prosił o łaskę wyborców przegranych.Zadecydują głosy lewicy ,która nie lubi mizerii ale te 8% nie chce powtórki z czasów mordowania posłanki.No i dramat prezesa połączony z tragedią.Już mam senne omamy,w których Duda jest prezydentem a on dalej szefem opozycji w 1916roku.
  • 2015-05-11 12:12 | Bibilijny

Zrozumialem z pani artykulu , ze człowiek poważny i odpowiedzialny glosuje na Komorowskiego. Pytanie jest takie jak za komuny : to po wybory ? Albo głosujemy jawnie , nieprawdaż? Zgadzam się z Panią ,ze prezydentura była spokojna, dodam nawet kulturalna . Niestety jest to przykre co piszę ale Komorowski nie dorósł naszych czasów i tutaj widać popis muzykanta Kukiza. Nie dorósł bo nie uzyskał poparcia młodych , nie zapewnil żadnych warunków wewnętrznych ani zewnętrznych by zatrzymać emigrację młodych, nie zlikwidowal senatu = wylegarnia afer, nie ograniczl Bizancjum w swoim palacu, przypomnę Jaruzelski 24 osoby, Pilsudski 60 osob , a te indywiduum 700 osób. Rzad to już palace naprzeciw łazienek , nieczym Kreml.

A z drugiej strony bieda, natworzono szkol biznesu nie wiadomo komu to potrzebne czy innych krzakoterapii, mnóstwo młodych znowu do emigracji by przygotować grunt nowo przybyłym z Ukrainy. Panstwo zadluzone po uszy, Tusk nierob , dyletant gospodarczy ewakuowal się wiedzac co się swieci, niezle przylozyl mu Farage w styczniu w par lamencie EU. To wszystko wielka zenada , czy Pani nie widzi , ze państwo polskie wymaga naprawy, wymaga zmian. Tak samo się boja powrotu ludzi typu Kaczynski czy Macierowicz bo to szczujnia i mednzenie bez końca , zadnego programu, ale wydaje się raz jeszcze ze Duda nie będzie prezydentem malowanym i dokona reform jak likwidacja senatu, ograniczenie sejmu do 250-300 sztuk, jednomandatowe okręgi wyborcze, lepszy rząd na jesieni.
  • 2015-05-11 12:30 | żyga

No i się zaczeło.Prezydent chce referendum w sprawie jednomandatowych okręgów.czyli pozyskać Kukiza .A ten powiedział ,że chodzi zniszczenie dotychczasowego układu politycznego.Sztab prezydenta trafia kula w plot i wymaga natychmiastowej wymiany.A może chcą wymiksować B.Komorowskiego i po rozwaleniu lewicy podzielić się władzą -PIS prezydent PO- rząd.?A zapowiedż ,o referendum aby pozyskać wyborców Kukiza, to nie tylko głupota a błąd.Niech chłopaki przeczytają co napisałem wcześniej i zaczną kumać o co chodzi.Bo gra idzie o naszą przyszłość.
  • 2015-05-11 12:53 | Dodex

Komorowski niczego nie oferuje. Dotychczas zawsze głosowałem na PO, wczoraj nie poszedłem głosować i nie pójdę 24go. Coś musi się zmienić, nie ważne jaka to będzie zmiana, bo tak jak jest obecnie dłużej być nie może. Może trochę otrzeźwienia politykom establishmentu się przyda, i przypomną sobie, że władzę zdobyć jest trudno. A jak się już ją zdobędzie, nadal trzeba się starać. A nie spokojnie sobie tyć na potęgę pod żyrandolem, opływając w dostatki, przysłowiowe ośmiorniczki, w czasie zwykły Polak musi walczyć z codziennością (lekarze, brak mieszkań, kredyty, brak pracy, urzędy, itp,itp.)
    Wiem że to nie prezydent rządzi, ale prezydent może wiele, tylko musi chcieć.
  • 2015-05-11 14:07 | zynek

oderwanie od rzeczywistosci

Pani Autorko, siedzenie w Warszawce wsrod "swoich" szkodzi jasnosci postrzegania i zabija spostrzegawczosc. Takze nieznajomosc nowych technologii i tak wysmiewanej smartfonizacji.
    Ludzie sie potrafia skrzyknac, i zapolowac na MAMUTA, to zreszta potrafili juz dawno, ale teraz istnieje cos takiego jak pamiec "internetowa" i taki Shogun nie zginie, mirabelki i szczaw tez nie.
    Nie zatupie sie tego.to nie te czasy ze czego nie pokazala Trybuna Ludu ani Zielony Sztandar to tego nie ma i sie nie liczy.
  • 2015-05-11 14:54 | żyga

Podlasie może i zmasakruje ,bo to potrafią czynić w ciemnogrodzie .zacofaniu i wierze w biznesmena z Torunia.Na całe szczęście mamy większość kraju ,normalnego ,rozumnego i postępowego.
  • 2015-05-11 15:22 | endo

Stary dziennikarski beton dmie w jedną trabę..,tyle mozna powiedzieć
  • 2015-05-11 15:35 | Kabaret Odjazdowy

2015-05-11 12:53 | Dodex

Celny komentarz . Ja te mam nadzieję , że Duda zlikwiduje włąsnie to niedostatki poprzez reforme państwa i nie bedzie siadzial jak ten przez 5 lat i nic nie robil podobnie jak Tusk, nierób i dyletatant gospodarczy co zostawil państwo zadluzone po uczy z problemami strukturalnymi i gospodarczymi . większymi aniżeli Grecja. Codziennie zmaganie sie z niedostkiem , a najgorsze tow lasnie krydyty. By zyć tzreba wziać kredyt i nagorsze jest to jak się straci pracę. Banki często sprzedaja je poza plecami dłuzników tzw. obrót wierzytelnosciami jako śmieciowe w postaci ustawionych przetargów jako wierzytelności śmieciowe, ale odprowadzając stratę z rezerw , czyli nie są aż tak stratne.Mozna pwoiedzieć to po co brac kredyt ? Odpowiedź może byc jedna : a wiec jak żyć , gdzie mieszkać ? Państwo sie postwilo za frankowiczami co niegdys się ci wlasnie śmieli w nos tym co wzieli kredyt w zlotówkach. Dzisiaj gdy role sie odrócily nastąpil ogolnonarodowy lament. Nawet Komorowski byl w Szwajcarii i o tej sprawie rozmawial i odprawili go z kwitkiem i prawidlowo . Natomiast posprzedawane wierzytelnosci , wykupione przez firmy hieny są tragedią dla wielu rodzin. Najczęsciej wracają jak bumerang po wielu latach i stanowią zmorę , nie dlatego by nie oddać lecz sumy żądane przez te firmy są astromomiczne w postaci odsetek i oplat komorniczych. Jest to lichwa , zwykle zlodziejstwo w bialy dzien. Dlaczego nie ma urgulowań prawnych by z takimi instytucjami skończyć , jest to porównywalne do przekrętów typu SKOK. Dlaczego wlasnie lichwa , paserstwo, zlodziejstwo w Polsce jest na porządku dziennym ? Państwo zatem wymaga poważnych reform, w panstwie gdzie benzyna jest najdrozsza w Europie i jeszcze platne autostrady . Jak to sie przeklada jedno na drugie ? Wszystko wydaje się jakieś chore , do lekarza sie dostac albo leki z onkologi? Komorowski pieje jak te 25 lat jest cudowne , tak ale dla kogo , gdzie ponad 90 procent spoleczenstwa zyje w nedzy , a kilkanascie procent bezrobotnych, a kilka milionow wyjechalo za chlebem . Lafarge dla prztyczek Tuskowi w europarlamencie w styczniu , na internecie mialo to kilka milionow odslonięć i Polacy zobaczyli na wlasne oczy kto nami rządzil przez 7 lat. Nawet burak nie potrafil odpowiedziec na postawione pytania tylko zacząl cosdukać o przyzwoitości. Ka się zatem pytam,a gdzie jest ta przyzwoitasc dla kilku milionow co musialo z Polski wyjechac by z glodu nie zdechnąc?
    Tutaj wlasnie jest odpowiedz dlaczego nie Komorowski , tylko musi nastapić zmiana i to poważna bo dalej tego tolerować nie można. JOW to jedna z prób tych zmian i wprowadzenia przejrzystośći , druga to likwidacja senatu = wylęgarni afer, trzecia to ograniczeniu ilości posłow do 250-300 sztuk, tak aby rzeczywiscie pracowal , a nie byl wylęgarnią dalszych przekretów czy biurem podróży.
  • 2015-05-11 15:49 | kaesjot

Aż 26 lat trzeba było wielu Polakom, by dostrzegli miernotę tych co tworzą obecnie "elity władzy" . Ja to wiedziałem już w latach 1980/81 , że " z tej mąki nie będzie dobrego chleba".
    No ale cóż - lepiej późno niż wcale. Ale czy to da się jeszcze zmienić i naprawić ?
  • 2015-05-11 15:56 | tropbien

Ad VERA:
    Mieszkam we Francji (dodam, ze nie ze wzgledow ekonomicznych). Z tej perspektyzy widze, ze wiele problemow postrzeganych jako specyficznie polskie (np. praca na umowach smieciowych, dyplomy, ktore juz nie daja dobrej pracy, pozniejsze emerytury) sa raczej natury ogolnosystemowej ( swiatowa gospodarka jest w fazie wielkiej transformacji, itd, itp). Jednym slowem bez sensu jest winic za to p. Komorowskiego (juz pomijam, ze jego mandat tez nic do tego nie ma). Z mojej perspektywy tez lepiej widac ogromny postep w Polsce, stad troche propagandy sukcesu jest uzasadnione.
    Nie oczekuje tez wielkiej wizji od prezydenta. Nie taka jego rola w Polsce. Prezydent jest w koncu "gwarantem ciągłości władzy państwowej, czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji...." Wiec nie wizja, a trzezwy osad i doswiadczenie, takze zyciowe (mysle np., ze internowanie w czasie stanu wojennego daje glebszy wglad na problemy naprawde zle funkcjonujacego panstwa niz scena rockowa obecnie). Co do histerii w sprawie wpadki z szogunem, to dla mnie raczej przyklad polskich kompleksow. Hollande w trakcie wizyty w tej samej Japonii zlozyl kondolencje "narodowi chinskiemu", ale nikt nie uznal, ze to go dyskwalifikuje do reprezentowania narodu francuskiego za granica.
    I na koniec, pyta sie wielu komentatorow jak Komorowski roztrwonil tak wielkie poparcie, jakim sie cieszyl. A ja sie pytam, co dzieje sie w glowach Polakow, ktorzy kilka tygodni wczesniej pozytywnie oceniaja jego dorobek prezydencki by zaraz potem wszystko przkreslic i dac sie omamic dyletantom pokroju P. Kukiza? Wiec ja tez nie kumam, Vera.
  • 2015-05-11 16:20 | tropbien

drobna errata: moj kometarz jest odpowiedzia do: MM/ Varia, a nie Vera. Przepraszam Vera za nieporozumienie.
  • 2015-05-11 17:40 | lusia24

W całości popieram wszystko co napisała pani Paradowska oraz tropbien. Też nie wiem co się dzieje w głowach Polaków. Widzę, ze rozsądnie myślący ludzie zostali zdominowani przez internetowych prawicowych trolli. Wydawałoby się, że jeżeli Komorowski otrzymał około 30% głosów to w komentarzach powinno go popierać też tyle osób. A tu wszyscy są przeciw, byle mu jeszcze dołożyć. .A dla mnie Komorowski jest najlepszym prezydentem jakiego mieliśmy od 1989 roku. Robił i zachowywał się tak jak powinien prezydent mojego kraju. Mam taką podpowiedź dla sztabu Komorowskiego: wpuścić armię ludzi do internetu , którzy będą komentować wszystkie wpadki Dudy i pisać o nim w takim samym tonie jak prawica o Komorowskim, równocześnie delikatnie zachwalać urzędującego prezydenta. Ciekawe, że wypowiedź Dudy w debacie w TVN dotycząca Smoleńska i zamachu ( opiłki z metalu świadczące o wybuchu) nie została w ogóle zauważona i skomentowana.
  • 2015-05-11 18:13 | Not so far away

To jest pat, Komorowski niczego nie zreformuje, nie usprawni państwa bo system jest zabetonowany, Duda z kolei zafunduje wam, dzieci Kukiza i Korwina, nie odnowę kraju ale permanentny Smoleńsk bo ciągnie sie za nim armia żądnych zemsty paranoików. No i 3% PKB na zbrojenia a z czego (z kogo) ściągnie te pieniądze, które pójdą do amerykańskiego kompleksu przemysłowo-wojskowego, to juz sami wiecie.

To nie Magyary, Polska jest za duża i za ważna na orbanowskie wycieczki. A i sąsiedzi patrzą.
  • 2015-05-11 19:34 | dnc

B.K. zaszkodził ostatni tydzień. Brak udziału w debacie. Wbrew pozorom jednak nie była to słuszna decyzja. Bo gdyby B.K. był taki dobry jak o nim piszą media przyjazne PO i same PO, wziąłby w niej udział i rozwalił swoich przeciwników. Ale tego nie uczynił. Po drugie zaś negatywna kampania ostatnich dni. Zwłaszcza spoty o Dudzie. Może i spoty były prawdziwe, ale na kilka dni przed wyborami były one jak strzał w stopę. Moim zdaniem takiego czegoś nie powstydziłby się największy spec od negatywnego PR. Bo zrobili niedźwiedzią przysługę B.K. A już to co wygaduje B.K. dziś, o tym, ze popiera JOW, ale chce działać na rzecz i dla dobra wyborców P.K to już zakrawa na paranoję. Traci tutaj nie tylko głosy tych, którzy mogliby go poprzeć a są wyborcami SLD czy P.K., ale także tych, którzy już zagłosowali na B.K. Takie marnotrawstwo polityczne ostatnio widziałem u Palikota, który roztrwonił gigantyczne poparcie z 2011 roku.
  • 2015-05-11 22:41 | ziemek52

Do sens - nie uważasz ,ze okręgi jednomandatowe to trochę mało jak na przebudowę państwa. Wszak wybory mamy co 4 -lub 5 lat. W między wyborami ? Szara rzeczywistość. A ta najbardziej skrzeczy. Dlatego pytam Kukiza o konkrety przed wyborami parlamentarnymi. Hasłami już dość nas karmiono. Konkrety. To mnie interesuje. Póki co brak. W wyborach prezydenckich może to wystarczyć. W parlamentarnych już nie.
  • 2015-05-11 22:58 | Czarny

Wyniki są takie jak kto sobie na nie zasłużył ,im bardziej poniżają ludzi tym bardziej ludzie nie na widzą polityka .
    Polak w większości ma prawo do szacunku swej osoby jak i swoich pobratymców.Osobiście nie na widzę ludzi którzy,mordowali Polaków,i to w czasie pokoju .Paradowska mogłaby wysłuchać żywych świadków tej kaźni.
  • 2015-05-11 23:15 | romek

Siedzą wybrani komentatorzy w tokfm i opowiadają. Czarują rzeczywistość. A życie płynie obok i nie chce być takie jak oni opisują. A potem pisza że nikt się nie spodziewał. Po tym co Komorowski zrobił oraz po tym czego nie zrobił Polacy musieliby być ostatnimi baranami żeby na niego głosować. Cześć druga jesienią. Wtedy rozliczymy Tuska i Kopacz.
  • 2015-05-12 02:18 | Marcin

Co sie z Wami (niektorymi) dzieje? Bronek, z zawodu nauczyciel historii ktory ma bardzo slaba pamiec, ma ciagle byc jedynym i najwazniejszym czlowiekiem w Polsce tak jak by innych nie bylo?
    Sposrod 11 kandydatow on jeden nie wzial udzialu w debacie. Dlaczego?
    Ano dlatego ze jak sam powiedzial oni by wszyscy naskoczyli na niego. Przeciez mial takie same prawo naskoczyc na tych 10 pozostalych. Kto sie nie czuje na silach bronic swojej prezydentury znaczy ze wie iz mieli powody by go atakowac. Jego prezydentura byla niedosc ze nijaka, wrecz byl nieobecny tak jak na tej debacie. Zyrandola moze pilnowac kamera, do tego nie potrzeba czlowieka.
  • 2015-05-12 08:57 | ostjan

Czytam wpisy pod artykułem i oczy przecieram. Czytelnicy Polityki to taka bardziej światła część społeczeństwa, tak mi się przynajmniej wydawało. Czytając niektóre wpisy widać, totalny dyletantyzm w zakresie znajomości kompetencji i struktury władzy w Polsce. Nie umiem ocenić, czy to brak czasu, czy chęci by poznać i zrozumieć mechanizmy demokracji i system władzy w Polsce. Niewątpliwie widać luki edukacyjne. Szkoła uczy o piekle i niebie, dziennikarze stali się łowcami sensacji, a publiczne media w ramach publicznej misji emitują głównie reklamy poprzetykane programami na poziomie intelektualnym tychże reklam. Kto zrobi lepszą reklamę, ten ma wygrywa. Nie ma w Polsce społeczeństwa obywatelskiego , są oglądacze reklam.
  • 2015-05-12 09:24 | Studenciak

odwieczny problem z frekwencją

"Nie potraktowano tych wyborów poważnie i znaczna część wyborców też ich poważnie nie potraktowała, o czym świadczy również frekwencja."

Frekwencja nie będzie lepsza dopóty, dopóki głosowanie nie stanie się bardziej mobilne i mniej papierowe niż do tej pory. Wiele ludzi żeby zagłosować, musi zaplanować na to wolny weekend i niekiedy przejechać kilkaset kilometrów, by wrzucić głos do urny. A gdyby tak mieć na to aplikację w telefonie... Wtedy wieszczę 80%+ frekwencji w każdych wyborach. Pozdrawiam,

• 2015-05-13 00:04 | mara

Za oszukanie 100 tys. najemców TBS. To na biurku pana Prezydenta projekt ustawy przedłożony przez " Przyjazne Państwo"
    zmienił się w ust. z dnia 19 sierpnia 2011 r Dz. U. Nr 201, poz. 1180 skutecznie wprowadzającą zakaz sprzedaży mieszkań najemcom TBSów. !