Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przegłosowana, posłowie na złość prawnikom

(16)
Sejm (głównie głosami PO) zdecydował, że środowiska prawnicze i naukowe nie będą mogły zgłaszać kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Po co teraz posłom taki gest? Nie wiadomo. Tyle że to nie największy błąd.
 • 2015-06-26 07:25 | Olo

  Władza wykonawcza

  Władza wykonawcza w Polsce to kompletna samowolka - państwo w państwie. Już dzisiaj władza wykonawcza(sędziowie) zlewa regulacje władzy ustawodawczej, widać to np. po ilości wsadzanych pijanych kierowców - siedzą najwyżej ci najbiedniejsi, a ci najbardziej niebezpieczni nawet po drugim złapaniu nie idą do więzienia. Przykładów można mnożyć gwałty, rozboje, pobicia, oszustwa itp. Dzisiaj dla Polski jakakolwiek inna władza wykonawcza byłaby lepsza - nawet zawisła od rządu.
 • 2015-06-26 11:09 | Byniek

  Trybonał ( nie ) Konstytucyjny.

  Już dziś sposób wyboru sędziów TK budził zasadnicze kontroewrsje, wynikajace z faktu, że w zdecydowanej większości były to rekomendacje partyjne. Fakt ten nie gwarantował ani niezawisłosci tych sędziów, ani ich fachowosci, Są tego rozliczne przykłady. Trybunał nie ma się podobać, ale orzekać o zgodności ustaw z Konstytucją wbrew wszelkim naciskom. Pozbawienie środowisk prawniczych jakiegokolwiek wpływu na wybór sędziów TK, obniży ich rangę i szacunek obywateli. Z czsem " sędziami" będą byli ( zużyci ) posłowie i działacze partyjni.
  Lekarstwem na wszelie zło ( oczywiście nic nie jest doskonałe ) byłoby utworzenie piątej Izby Sądu Najwyzszego - Izby Konstytucyjnej.

 • 2015-06-26 11:48 | jakowalski

  Re:Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przegłosowana, posłowie na złość prawnikom

  Generalnie: sędziami NIE powinni być prawnicy, jako że sędzia musi wydać wyrok sprawiedliwy, a nie, jakm obecnie, tylko zgodny z aktualnie obowiązującym, a ciągle się przecież zmieniającym i jakże niedoskonałym prawem. Sędzia-prawnik zawsze bowiem stawia wyżej literę niż duch prawa, a to, że prawo nie ma w praktyce nic wspólnego ze sprawiedliwościowa, to wiemy doskonale co najmniej do czasów III Rzeszy oraz pokazowych procesów politycznych w stalinowskim Związku Radzieckim.
 • 2015-06-26 11:58 | jakowalski

  Re:Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przegłosowana, posłowie na złość prawnikom

  Olo
  Rząd to jest w praktyce władza wykonawcza. Mylisz wyraźnie sądownictwo z władza wykonawczą. W teorii mamy bowiem władze ustawodawczą (parlament), wykonawczą (rząd a dokładniej administrację państwową) i sądowniczą (sędziowie), przy czym dominuje zawsze władza wykonawcza, jako ta, która kontroluje budżet, a więc opłaca zarówno posłów jak tez i sędziów. Jak to mówią Szkoci: who pays te piper, calls the tune!
 • 2015-06-26 12:08 | Saurom

  Re:Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przegłosowana, posłowie na złość prawnikom

  Już dziś sposób wyboru sędziów TK budził zasadnicze kontroewrsje, wynikajace z faktu, że w zdecydowanej większości były to rekomendacje partyjne. Fakt ten nie gwarantował ani niezawisłosci tych sędziów, ani ich fachowosci, Są tego rozliczne przykłady.

  Dziwne co piszesz a jak wytłumaczysz casus bohatera lemingów w swoim czasie Jerzego Stępnia był kandydatem PIS do Trybunału i w praktyce jakoś nie przyklepywał decyzji korzystnych dla PIS.

  A taki naprzykład Tadeusz Zieliński wysunięty jako rzecznik praw obywatelskich przez Unię Demokratyczną postępował wbrew woli solidaruchów.
 • 2015-06-26 13:40 | Byniek

  TK

  jakowalski

  Myśl godna co najmniej Sokratesa. Jeżeli sądzić mieliby nieprawnicy, to kto ? Szewc, krawcowa, lekarz, stolarz, koło gospodyń wiejskich ? Przykłady, które podajesz, to właśnie efekt władzy ludu ( sprawiedliwości ludowej ). Żeby dalej nie brnąć w absurdy oczywiście nie wierzę żebyś pisał powaznie.
 • 2015-06-26 13:55 | jakowalski

  Re:Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przegłosowana, posłowie na złość prawnikom

  Byniek
  Sądzić powinny osoby dobrze wykształcone, ze sporym doświadczeniem życiowym, poważane w swoim środowisku. Minimalne kwalifikacje na sędziego to powinny być studia wyższe (i to w prawdziwej wyższej uczelni), minimum 30 lat życia i minimum jakieś 5 lat praktyki zawodowej oraz co najmniej roczne przeszkolenie w zakresie prawa. A ty mi tu wyjeżdżasz, jak każdy populista, z szewcami, krawcowymi, stolarzami i kołami gospodyń wiejskich. :-(
 • 2015-06-26 14:04 | kaesjot

  Re:Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przegłosowana, posłowie na złość prawnikom

  jakowalski - minimum 50 lat i wybierany jak wójt, w wyborach bezpośrednich na określoną kadencję ale ilość kadencji nieograniczona. Jeśli tylko obywatele darzą go zaufaniem nie sprawuje te funkcje jak długo ma siły.
 • 2015-06-26 16:17 | Byniek

  Re:Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przegłosowana, posłowie na złość prawnikom

  jakowalski

  Wszystkie kwalifikacje i wymogi, które podajesz ( jeszcze ) istnieją, poza drobiazgiem, sędzią ( najniższej rangi ) mozna zostać po ukończeniu 28 lat.Dochodzi jeszcze aplikacja ( czyli praktyczna nauka zawodu ) - 3 i pół roku, zakończona trudnym egzaminem.Studia odbywa sie na wydziałach prawa uniwersytetów ( rozmnozyło sie ich, co niemiara ), stad mówienie o przeszkoleniu prawniczym jest nieporozumieniem. Kursy były po wojnie, własnie dla szewców, krawców, stolarzy i tym podobnych - tzw. szkoła prawnicza im. Duracza )przedwojenny adwokat i komunista ).
 • 2015-06-26 16:58 | zet

  Re:Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przegłosowana, posłowie na złość prawnikom

  Polska ciągle nie jest państwem prawa,czego dowody mamy prawie codziennie. Polityczna spolegliwość sędziów zarówno TK jak też sądów powszechnych prawie namacalna. Stosunkowo niedawno,jeden z sędziów z Gdańska /nazwisko pominę/, w rozmowie z facetem podającym się za urzędnika ważnego, warszawskiego urzędu,stwierdził :" proszę się nie martwić",czyli jakby obiecał korzystny wyrok dla kogoś.
  Prawo pisane jest pod doraźne potrzeby,szybko i niechlujnie, bez uwzględniania regulacji,które już obowiązują. Parlamentarzyści w swej masie, o stanowieniu prawa mają małe pojęcie. Na dodatek szwankuje wyobraźnia o skutkach przyjmowanych ustaw.
  Najgorsze w tym wszystkim jest to,że chęci na zmianę tej sytuacji nie widać wśród politycznych elit.
 • 2015-06-26 19:19 | Mo-Ma

  Re:Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przegłosowana, posłowie na złość prawnikom

  "Generalnie: sędziami NIE powinni być prawnicy"

  Wolalby pan, np. ksiezy???
 • 2015-06-26 21:03 | js2015

  Re:Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przegłosowana, posłowie na złość prawnikom

  I to jest najlepszy przykład jak zdegenerowała się partia o nazwie PO, już dawno nieobywatelska. Partia władzy, która głosiła, że będzie sprawowała rządy dla dobra obywateli RP w sposób transparenty w rzeczywistości robi wszystko aby utrzymać się przy władzy i korycie imając się wszelkich, często nieczystych, chwytów. Z ludźmi stanowiącymi państwo polskie przez większą część rządów w ogóle nie liczyła się, a teraz jak wybory to "obiecanki cacanki". Mam nadzieję, że nowa władza, jaka by nie była, posprząta po PO, powsadza wszystkich umoczonych tam gdzie ich miejsce i uchwali nowe prawo zabezpieczające przed degenerowaniem się jednostek poprzez totalne ograniczenie ilości kadencji dla władz wszelakiego szczebla na wójtach w gminach kończąc.
 • 2015-06-26 21:43 | jer-1

  Re:Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przegłosowana, posłowie na złość prawnikom

  Mam nadzieję, że nowa władza, jaka by nie była, posprząta po PO, powsadza wszystkich umoczonych tam gdzie ich miejsce i uchwali nowe prawo zabezpieczające przed degenerowaniem się jednostek poprzez totalne ograniczenie ilości kadencji dla władz wszelakiego szczebla na wójtach w gminach kończąc.

  => Jezeli wierzysz, ze Kaczynski i jego ludzie dokonaja tego to... albo jestes bardzo mlody, albo wyjatkowo naiwny (a moze jedno i drugie). Oni tylko czekaja na to, aby dostac sie do korytka. Miod, konfitury, stanowiska i przywileje czekaja na nich!
 • 2015-06-26 23:33 | jakowalski

  Re:Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przegłosowana, posłowie na złość prawnikom

  Mo-ma
  Stosujesz chwyt erystyczny zwący się „wykluczeniem środka”. N.p. ja napiszę, że jestem przeciwko karze śmierci, a ty mi w odpowiedzi napiszesz, ze chcę, aby mordercy nie stawali przed sądem za swe zbrodnie. To samo dotyczy alternatywy księży w stosunku do zawodowych prawników.
  Byniek
  Tyle, że ja postulowałem roczne kursy prawa dla kandydatów na sędziów już posiadających wyższe wykształcenie. A ty znów swoje... :-(
  Kasejot
  50 lat to zbyt wysoka granica. Ja proponuję 30 lat do sądów niższej instancji i 35 lat do wyższej, może 40 lat do Sądu Najwyższego. I zgoda co do reszty!
 • 2015-06-27 18:34 | Olgierd

  Re:Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przegłosowana, posłowie na złość prawnikom

  Ciekawe doka jeszcze dobrniemy w tym zbiorowym obledzie...ale to dopiero poczatek! Poczekajmy jeszcze pare mieisiecy, dopiero bedziemy mieli co komentowac....chyba...bo moze byc i tak, ze nie bedziemy mieli!
 • 2015-07-10 12:58 | Krzysztof Baranowski

  Re:Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przegłosowana, posłowie na złość prawnikom

  W takich Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej nie ma Trybunału konstytycyjnego a jest sądowa kontrola zgodności mustaw z konstytucją. Takie prawo zyskali sędziowie sądów powszechnych. Tam niemal rutyna jest badanie zgodności prawa z konstytucją i sąd może robic to zarówno z urzędu jak i na wniosek. Jest tylko jedno "ale". W USA stanowisko sędziego jest ukoronowaniem kariery prawniczej. Sędziami mianuje się wybitnych prokuratorów i adwokaów. (U nas akurat odwrotnie to prokuratury i palestry odchodzą zarówno wartościowi sędziowie i prokuratorzy - nie pasujący do systemu albo nieudacznicy z wydętym ego, ktorzy nie potrafią sobie poradzić nawet na ciepłej i bezpiecznej posadce). Wracając do meritum. Amerykanie nie boją się powierzenia sędziom nie tylko stosowania i przestrzegania prawa ale jego korygowania na bieżąco. Jesli bowiem coś jest sprzeczne z z konstytucją, nie istniej i nie może być podstawa kształtowania stosunków prawnych. Prawo amerykańskie oparte jest na precedesach zatem pojedyncza decyzja sędziego staje się de facto prawem. Żeby jednak dojśc do takiego systemu trzeba odwagi i wiary - zwłaszcza przyrodzona człowiekowi zdolnośc do samodzielnego twórczego myslenia