Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

(54)
Straszenie bez konkretnych dowodów, że uchodźcy są nasłani przez terrorystów w wywrotowych celach, jest nieodpowiedzialne politycznie i społecznie.
 • 2015-07-21 21:06 | ostjan

  Witajcie!

  Pomijając kontrowersyjne aspekty ważne jest to, na ile nas stać. To jest również problem ekonomiczny. UE tymczasem zachowuje się tak, jakby naszym obowiązkiem było przyjęcie wszystkich uciekinierów w tym takich, którzy na ucieczkę wydają kilkanaście tysięcy dolarów, lub euro. Nie można przyjmować uchodźców kosztem własnego społeczeństwa.
 • 2015-07-21 21:19 | jakowalski

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Powtarzam raz jeszcze: w Polsce nie ma, i to od wielu lat, pracy dla milionów Polaków, a więc płace robocze są w Polsce jedne z najniższych w Europie. A tymczasem rząd Polski chce przyjąć do Polski tysiące uchodźców z III świata, którzy przecież będą skłonni pracować za mniej niż wynosi obecna polska płaca minimalna, a tym samym jeszcze bardziej obniżą poziom zarobków w Polsce, zmuszając tym samym następne tysiące Polaków do emigracji. Czy aby na pewno o to chodzi polskim władzom i "polityce"? Czy ci, którzy litują się dziś nad obcymi nam kulturowo ekonomicznymi uchodźcami z Syrii, litują się także nad ekonomicznymi uchodźcami z Polski, którzy często mieszkają w Londynie po kilku w jednym pokoju i pracują w pocie czoła po 10 i więcej godzin dziennie w tzw. 3D Jobs: Dirty-brudne, Dangerous-niebezpieczne i Demeaning-poniżające? Przecież prawda o polskiej emigracji do UK, Niemiec, Francji czy też do USA i generalnie na tzw. Zachodzie jest taka, że olbrzymia większość Polaków mieszkających obecnie w UK i generalnie na tzw. Zachodzie wykonuje dziś tam te właśnie najprostsze, najcięższe i najbrudniejsze oraz najbardziej niebezpieczne prace, czyli owe 3D Jobs, za marne pieniądze, za które Brytyjczyk, Amerykanin czy też Francuz to nawet palcem u nogi by nie kiwnął, jako że w Polsce pracy dla nich nie ma. :-( A tu się dobre, choć mocno naiwne „dusze” litują na obcymi nam kulturowo cudzoziemcami, którzy swój własny kraj czyli Syrię postawili w ogniu. Czy aby na pewno potrzebni są nam tacy ludzie, którzy własnymi rękami zniszczyli swoją własną ojczyznę, czyli Syrię? Czy aby na pewno chcemy, aby zniszczyli oni także i naszą?
 • 2015-07-21 22:44 | Sceptyczny

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  W czasie II wojny światowej Polaków - uchodźców m.in. tych, którzy uciekli z ZSRR, przyjął np. Iran.
  Ale to byli nasi uchodźcy a nie ich uchodźcy.
 • 2015-07-21 23:18 | z daleka

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Autor ujmuje sie tak za uchodzcami, ze to tak wspaniale , ze ich przyjmiemy ale dlaczego nie ujmie sie za Polakami, ktorzy blagaja by ich zabrac z Kazachstanu. 10 lat temu dostali na to zgodne i obietnice pomocy i dotychczas nikt palcem nie skinal. Moze red. szostkiewicz zainteresowalby sie tym mniej popularnym politycznie tematem i spowodowal by mass-media jak chociazby Polityka napisaly cos w tej sprawie. Innaczej bowiem bedziemy sprowadzali do naszego kraju totalnie obcych nam kulturowo emigrantow poniewaz jest to politycznie poprawne jednoczesnie olewajac Polakow, ktorzy od lat blagaja o pomoc..
 • 2015-07-22 01:32 | dal=eko

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Kolejny teoretyk. Co autor uważa, ze zostało rozwiazane? Co dalej? Z reszta 3 świata? Kolejnych chętnych są setki milionów. Poza tym, jakim trzeba byc ignorantem by nie zauważać tego co sie dzieje w Europie w miejscach w których udzial uchodzcow przekracza 5-10%. Jak oni odwdzieczaja i (odpracowuja) za otrzymana pomoc.
 • 2015-07-22 05:36 | joanna

  czegos nauczyliśmy sie od Zachodu

  Kraje zachodnie przyjmowały imigrantów tedy, kiedy terroryzm islamski w ogóle problemem nie był więc nie było mowy o "nasyłaniu przez terrorystów". Za to zamachowcy z londyńskiego metra, madryckiego pociągu czy francuskiej redakcji to byli potomkowie tych niewątpliwie niegroźnych imigrantów. Podobnie jak sprawcy zwykłych przestępstw, zamieszek, gwałtów zmieniający spokojne dotąd dzielnice europejskich miast, lub prawie całe miasta (Marsylia) w slums, gdzie chyba tylko uzbrojony po zęby oddział komandosów może czuć się w miarę bezpiecznie. Rdzenni, europejscy mieszkańcy uciekają ze swoich domów, gdzie mieszkali od pokoleń, sprzedając je za bezcen lub po prostu opuszczając.
  Będziemy mieli dokładnie ten sam problem.Kwestia czasu. Nieważne jakie wysiłki w celu integracji podejmie rzad czy samorząd, nieważne jak przychylnie my będziemy nastawieni. To jest zjawisko, na które nikt nie będzie miał wpływu.
  Bo do polskich szkół trafią dzieci, które będą miały wyniki gorsze niż dzieci polskie z prostego powodu- słabszej znajomości języka bo polski nie będzie językiem, którym posługują się w domu, bo rodzice nie będą mogli pomagać w nauce. To jest prawdziwy powód obecnego polskiego wysokiego miejsca w wynikach testu PISA- polskie dzieci wypadają lepiej niż kraje, gdzie najczęstszym imieniem chłopca w klasie jest Mohamed- Niemcy, Anglia.Dzieci imigrantów na zachodzie nie dlatego mają mniejsze szanse na pracę w ogóle, niższe płace, że ktoś je dyskryminuje ale dlatego, że mają mniejszą wiedzę, niższe kwalifikacje, często problemy językowe.
  I podobnie jak na Zachodzie, podobnie jak Romowie (są u nas od wieków, nie integrują się) będą trzymać się razem- normalne zjawisko wśród każdej grupy "innych", szczególnie kiedy rozpoznają się po odmiennym wyglądzie. I będą sobie izolację wzajemnie narzucać dokonując ataków na "swoich, którzy chcą żyć jak miejscowi". To nie Niemcy biali czy biali Francuzi masowo biją kolorowych, ktorzy chcą być jak oni. To się zdarza ale przeważająca liczba takich ataków to samosąd grupy etnicznej. Grupy, która stała się liczna w wyniku wysokiego przyrostu naturalnego zakorzenionego w ich wzorcu kulturowym, która wybiera męża czy żone spośród swoich bo łączy ich podobieństwo losu. A małżeństwo z "obcym- białym" często nie jest akceptowane przez rodzinę.
  A potem pojawia się jakiś przywódca duchowy i z tych ludzi robi terrorystów.
  Albo działających na miejscu, albo wyjeżdżających do IS.
  Spór "przyjmować czy nie" to błędne koło- przyjmiemy, to koniec naszych wartości humanitarnych, nie przyjmiemy to znaczy, że tych wartości nie ma.
 • 2015-07-22 05:40 | andrzej52

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  2 tys. osób na 38 mln to kropla w morzu. Rozplyna się i ślad po nich zniknie.
  Terroryzm - absurd. W dzisiejszej Europie terrorysta może przyjechać z dowolnego kraju, nie ma granic.
  Koszty - za wszystko płaci Unia.
  Jeden z osobników na forum napisal, że brakuje miejsc pracy dla Polaków, a chcemy sprowadzić obcych.
  Otóż ci "obcy' stworza miejsca pracy, ktoś musi ich uczyc jezyka, nakarmić, itd. Jednocześnie ten osobniik cale dorosłe życie mieszka za granicą, jak sam twierdzi na przymusowej emigracji. typowo polskie podejście.
  Wczoraj slyszalem wypowiedź, chyba Błaszczaka, że powinniśmy przyjmować tylko chrześcijan. i wypowiadał to wielki katolik.
  Prawica w tym przypadku postepuje jak Kali.
 • 2015-07-22 06:26 | andrzej52

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  2015-07-22 05:36 | joanna
  "innowiercy" na zachodzie to są albo sprowadzeni do pracy po wojnie (DE), albo mieszkańcy bylych kolonii. I nie mozna porównywać ilości tamtych emigrantów z dwoma tysiącami.
  A powód ich ucieczki z Afryki leży równiez po naszej stronie. Kto popierał buscha w rozwalaniu państw bliskiego wschodu, czy Obamy w rozwalaniu państw Afryki północnej ?.
 • 2015-07-22 06:46 | vandermerwe

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  "Straszenie bez konkretnych dowodów.."

  A gdzie indziej red. Szostkiewicz nawoluje by sie bac, czyli straszy.

  @ andrzej 52

  "A powód ich ucieczki z Afryki leży równiez po naszej stronie. Kto popierał buscha w rozwalaniu państw bliskiego wschodu, czy Obamy w rozwalaniu państw Afryki północnej "

  W tym jest cale sedno sprawy i nalezaloby zajac sie przyczynami a nie symptomami. Na dluzsza mete istniejacy stan rzeczy jest nie do utrzymania. Stan permanentnej anarchii i wojny w regionie bedzie owocowal kolejnymi problemami bez dlugotreminowego rozwiazania.

  Pozdrawiam
 • 2015-07-22 07:28 | joanna

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  @ andrzej 52
  doskonale wiem skąd wzięli się imigranci we Francji, Niemczech, Anglii, Szwecji itd. i kiedy tam przybyli.
  Tylko, że nie ma to żadnego znaczenia dla POGŁĘBIANIA się zjawiska ich izolacji. Zjawiska, które wynika tylko i wyłącznie z ich "inności" i rosnącej liczebności.
  To, co Pan pisze o dwóch tysiącach- kropelce było prawdą i tam. Ci nieliczni integrowali się, przyjmowali europejski sposób życia. Zaczęło się to zmieniać kiedy dzieci tych imigrantów zaczęło być coraz więcej, kiedy imigranci już obywatele zaczęli ściągać swoich kuzynów a ci mieli dzieci itd. itd.
  Bardzo wymowny jest przykład niemieckiego miasteczka, w którym mieszkałam w latach 80tych, poznałam jedną z dwóch tureckich rodzin, pracowałam z Turczynką. Normalnie ubrana, niereligijną jak wszyscy w tych dwóch rodzinach. W ub. roku odwiedziłam to miasteczko ale tych rodzin już nie było tam-wrócili do Turcji, zamieszkali w Stambule bo tam kobieta ubrana po europejsku nie jest atakowana przez swoich rodaków, a w Niemczech była, kiedy z tych dwóch rodzin w miasteczku zrobiło sie kilkadziesiąt - i zaczęły się problemy, o których piszę.
  Podobnie dzieje się w Londynie, Paryżu tylko sakla większa. I nie maja dokąd uciec ci, ktorzy nie chcą dać się zastraszyć swoim rodakom.
  To jest to samo zjawisko, które powoduje, że duża część Polaków chodzi do kościoła tylko po to, żeby sąsiedzi nie gadali. Ale tam nie tylko gadanie jest problemem, a przemoc, szczególnie wobec kobiet.
 • 2015-07-22 07:43 | kaesjot

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  joanna - bardzo konkretna i rzeczowa wypowiedź.
  Nie można się tylko kierować tylko chwilowa emocja, aktualną moda ( multikulti ) - problem należy przeanalizować "na chłodno" zwłaszcza tego, co "może być" wobec dotychczasowych doświadczeń, które konkretnie przedstawiłaś.
 • 2015-07-22 07:56 | Nexus

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Głównie chodzi o to czy Unii uda się narzucić krajom członkowskim kwoty imigrantów przyjmowanych co rok, a nie te o te 2000 ludzi teraz.

  Jednorazowa akcja jest zupełnie nieistotna. Coroczne stałe wchłanianie być może coraz liczniejszych grup imigrantów z tamtego kręgu kulturowego to powtarzanie błędów krajów zachodnich.
 • 2015-07-22 08:23 | znafca

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  tzw "emigranci" glownie sa gotowi osiedlic tam gdzie jest najlepszy social. I w takim wypadku do pracy jest im nie spieszno.
 • 2015-07-22 08:27 | znafca

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Czyzby miala nas czekac taka przyszlosc?

  http://pl.blastingnews.com/polityka/2015/06/panstwo-islamskie-w-polsce-muzulmanie-terroryzuja-pozostalych-mieszkancow-linina-00459859.html
 • 2015-07-22 09:26 | Rex

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Za ten bałagan odpowiedzialne sa Stany Zjednoczone ! Wszystko co najgorsze Amerykanie eksportuja na cały świat . Trzeba tych uchodżców wysłac do USA , Francji i Wlk Brytanii. Polska kolonii nie miała , nie drenowała ich bezlitośnie , więc nie ma obowiązku przyjmowania kogokolwiek." Murzynek Bambo w Afryce mieszka i niech tam sobie dalej mieszka ", jak to było w elementarzu.
 • 2015-07-22 09:55 | AKon

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Niech Pan redaktor pomaga, ale niech robi to z własnej kieszeni i poza granicami państwa polskiego.
 • 2015-07-22 10:30 | wladimirz

  Nie myśmy kolonizowali te kraje, nie myśmy je "demokratyzowali" bombami (Libia) czy próbowali to robić bronią i bojówkami (okazało się, że islamistów) (Syria!) !!!

  To robili Francuzi i Włosi. Teraz mają efekt w postaci powodzi uchodźców na własne życzenie i z własnej winy, więc niech się martwią i sobie radzą sami!
  Skądinąd w Afryce Północnej, gdzie w imię "demokratyzacji" rozwalono struktury państwowe i wywołano wojny domowe i religijne, mieszkają miliony ludzi. Wszystkich przyjmiemy??? ;-)
 • 2015-07-22 12:38 | znafca

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  no comments;

  http://pl.blastingnews.com/polityka/2015/07/teksanska-masakra-swinska-krwia-i-inne-rozwiazania-przeciw-islamizacji-00484263.html
 • 2015-07-22 13:02 | mateusz

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  "a nie te o te 2000 ludzi teraz. Jednorazowa akcja jest zupełnie nieistotna." naprawdę?! bo cała prawica od ekstremy po "chrześcijańskich demokratów" w rodzaju Gowina straszy że te 2000 zislamizują nam kraj, zmienią strukturę etniczą narodowościowią i językowo w Polsce, potem zaczną wysadzać się w Warszawskich tramwajach paląc kościoły i zgwałcą miliony polskich kobiet...
 • 2015-07-22 15:40 | andrzej52

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Do wszystkich bojących się islamu.
  ja bardziej boje sie naszego, rodzimego fanatyzmu , katolicko - narodowego, w wykonaniu PiS-u i jego wyborców, oraz przystawek,
  to o wiele groźniejsza wersja fanatyzmu, mogąca za niedługo mieć oparcie w prawie stanowionym przez PiS, jeśli dojdą do władzy absolutnej.
 • 2015-07-22 16:39 | zynek

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  W Iranie "uchodzcow" przyjmowal SZACH, na wlasny koszt podczas wojny. Zreszta to byl protektorat brytyjski. Nie ma co porownywac.
  Kto byl zaangazowany w wojnach w Afryce niech sobie przyjmuje uchodzcow - nie nasze byle kolonie, nie nasz biznes.
  Syryjczycy ? Sam wplacilem na pomoc dla CHRZESCIJAN tam, bo oni maja tam naprawde zle - chca byc w Polsce, prosze ESTERA robi super robote.
  Budynek redakcji Polityki jest duzy, moze przyjmiecie tak 20-30 szt ?

 • 2015-07-22 17:12 | jakowalski

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  mateusz
  Problem z Turkami w Niemczech zaczął się od paru setek tymczasowych gastarbeiterów.
 • 2015-07-22 19:19 | Henryk55

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Malo nie dostalem zawalu kiedy uslyszalem ze pani Kopacz chce przyjac 2000 uchadzcow.Moja rodzina od 30 lat mieszka w Malmö widze jak szwedzi niszcza swoj kraj.Nie przyjmojcie ani jednego. Ci ludzie sa tylko balastem dla szweckiego podatnika,zdani na dozywotni socjal.Wiekszosc z nich to analfabeci bez paszportu i kwalifikacji. Szkolnictwo w Szwecji pada na leb i szyje,bo zaden nauczyciel nie da rady, gdy w klasie ma 80% obcokrajowcow i 20 jezykow.Muzulmani wychodza z klasy gdy jest lekcja religii o chrzescijanstwie lub judaizmie,zadnej dyscypliny.Nauczyciel to dla nich smiec.Zadaja jedzenia z rytualneg uboju co doprowadza do konfliktow ze szweckimi rodzicami.Malmö ,Geteborg Sztokholm Södertälje to miasta gdzie codziennie ktos ginie,napady ,podpalone auta budynki wybuchy bomb i ostatnio granaty w Malmö.W Geteborgu ostrzelano 4 autobusy Starsi boja sie wychodzic wieczorami.W 2013 zgloszono ponad 6000 gwaltow,a sprawcami w 90% to obcokrajowcy. Wiezienia sa przepelnione.Szwecja ponosi ogromne koszty ,80-110.mld kr. rocznie.Drzwiami i oknami wala do Szwecji tzw.samotne dzieci,urzad emigracyjny liczy na12tys. koszt jednego,to rocznie 1mln kr. Rachunek jest. prosty.W Szwecji panuje psychoza dobroci a oni sami poswiecili swoj narod i kraj na wielokulurowm oltarzu. . Chronmy Polske.Pomagajmy tym kturzy sa nam bliscy kulturowo.Ludzi z tamtych krajow nie da sie zintegrowac Szwedzkie wladze szacuja ze po stronie panstwa islamskiego walczy 300 nowych szwedow a 40 ma powiazania terortstyczne Emigranci z tych krajow przywiezli swoje konflikty religijne i etniczne do Szwecji Koszt utrzymania tych ludzi w Polsce to wielki ?.Za te pieniadze na miejscu w obozach pomoc dotrze do 100000 .Muzulmanow w Szwecji jest okolo 500000,i to juz jest sila ktora stawia rzadania Mala dygresja-Islam zalewa Europe a nasz krol Sobieski przewraca sie grobie.""
 • 2015-07-22 19:20 | Maciej Pieniążek

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy, byle nie muzełmanom

  Może warto się obudzić z matrixu?! Może warto zobaczyć, że społeczeństwo nie chce islamistów, a jeśli uchodźców to nie muzełmanów? Bo to własnie oni sie nie integrują? Oni niszczą wartości krajów do których sa przyjmowani!!! Są aspołeczni i na siłe chcą nawracać innych!Nic nie wnoszą do społeczeństw które ich przyjmują...że o takich drobnych okolicznościach jak zamachy terrorystyczne, gwałty itp nie wspomnę...zastanawia mnie ten skrajny upór propagowani multikulti...
 • 2015-07-22 19:52 | jakowalski

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Racja, Henryk55. Ale to jest kara dla Szwedów za to, że nie chcieli oni przyjmować Polaków w latach 1970. i 1980. Mowa tu oczywiście o Polakach nieżydowskiego pochodzenia... :-(
 • 2015-07-22 21:14 | Henryk55

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Hej ,jakowalski W Skandynawii nigdy nie bylo problemow integracyjnych z wegrami ,czechami,polakami,niemcami i innymi zachodnimi nacjami.Jezeli chodzi o zydow ,to oni uciekaja ze Szwecji.Gmina zydowska w Malmö na poczatku 2000 roku liczyla ponad 2000 osob,a obecnie 400.Powod- szykany i przesladowania przez arabow i innych muzulmanow.Nie tak dawno do Malmö przyjechal specjalny wyslannik od Obamy ,zeby zbadac sytuacje zydow. Islamisci podwarzaja europejskie wartosci,propagoja prawo szaria i koran.W Malmö i innych miastach stoja i rozdaja koran. To samo czeka nas w Polsce.""
 • 2015-07-22 21:42 | stefan57

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Mleko się rozlało, trudno, uchodźcom należy pomóc , ale może należałoby, co nieco napisać skąd nagle taki problem.
  Kolosalna różnica w poziomie życia między Afryką i Europą istnieje od stu lat , skąd ta fala ostatnich kilku lat?
  Może należy powiedzieć w prost że tak nam się bilansuje zaprowadzanie demokracji u Arabów. Może wzorzec demokracji USA, poczułby się troszeczkę winny , ulżył biednym Włochom i zabrał z 20 tysięcy a może więcej przecież oni tacy bogaci.
  Podziału uchodźców należy dokonać proporcjonalnie do uczestnictwa w słusznych wojenkach w Iraku, Afganistanie, Libii, spierania arabskich wiosen w Egipcie, Syrii. Z tego bilansu niestety nam się też coś należy , miały być pola roponośne, są ropiejący uchodźcy. Tak działa kijek samobijek.
  Nie rajcuje mnie wcale argument że NAM też kiedyś zachód pomógł. NAM? To znaczy komu , mnie nie.
  Tak zapieprzałem w latach 1987-89 w USA 12 -14 godzin na dobę w sobotę 10 , w niedzielę 6.
  Pracowałem dużo bo byłem młody i tak chciałem, podatek federalny i stanowy miałem potrącony. PRL mi dał paszport, USA wizę , jestem kwita nie jestem nic nikomu winien. Owszem w tymże USA miałem przelotne kontakty z "ETOSEM", oni są faktycznie "winni zachodowi", niech utworzą fundusz, niech pomagają, jestem za.
  Jedyna wątpliwość , czy mają z czego? Ci co się przewinęli przez naszą firmę, pracowali krótko i byli mocno z frustrowani, zapominali, że tu się alb pracuje albo aut. Szybko brali lekcje kapitalizmu o który tak walczyli. Kiepsko im szło, Spece od destrukcji , takich tam dość mieli swoich.
 • 2015-07-22 22:14 | Andrzej

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Generalnie uchodźcom trzeba pomagać, ale zawsze może się trafić kandydat na samobójcę, ogłupiony przez islam.
 • 2015-07-22 23:22 | jakowalski

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  A więc są jednak jakieś dodatnie strony tego najazdu islamu na Szwecję!
 • 2015-07-22 23:24 | jakowalski

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  P.S.
  U mnie w Li\bonie stoją Jehowici i rozdają te swoje ulotki drukowane w USA., Podobny szajs... Imagine no religion! Pomarzyc chyba można?
 • 2015-07-23 06:12 | joanna

  uczmy się na błędach innych

  Co się stało, to się nie odstanie. Nie da się zlikwidować przyczyn z przeszłości. Wehikułu czasu jeszcze nie wynaleziono.
  Podobnie warto skończyć z bajaniem "ja bym ich do USA wysłał"- możesz, to wyślij. Bo Europa nie może.
  Podobnie "wybieranie chrzescijan" raczej niemożliwe bo uchodźcy raczej nie maja aktów chrztu lub zaświadczeń od proboszcza. Pozostaje sprawdzać, czy obrzezani?
  I naiwnym zakładaniem, że to, czego kraje bogatsze, lepiej zorganizowane, o wyższym poziomie cywilizacyjnym nie były w stanie utrzymać pod kontrolą, u nas nie będzie problemem.
  Jedyne co możemy zrobić (nie my a ci, którzy maja władzę w naszym kraju) to dokładnie przeanalizować to, co się stało w tych krajach, które mają problem już. To dużo materiału. I nie powielać ich błędów:
  1. nie rozdawać obywatelstwa. Pobyt tolerowany powinien być normą.
  2. nie podpisaliśmy konwencji o bezpaństwowcach od 1954 r. to nadal się nie spieszmy. Ustawę o obywatelstwie nadającą polskie obywatelstwo dzieciom bezpaństwowców należałoby zmienić- osobiście nie wierzę, że to sie stanie
  3. nie szafować wizami dla członków rodzin uchodźców. Bezwizowi czyli krewni z np. Niemiec nie są problemem- raczej nie zostaną. Natomiast ściaganie za sobą całej familii było główną przyczyną gwałtownego wzrostu liczby nielegalnych imigrantów w całej zachodniej Europie. Przy czym część tych "członków rodziny" łączyło takie pokrewieństwo jak mnie z dowolnym z Państwa dyskutantów.
  4. inwigilacja imigrantów, szczególnie każdej formy ich organizacji. To z zasady robią służby specjalne, co robić z osobnikami podejrzanymi o działalność wywrotową służbom specjalnym mówić nie trzeba. To obecnie robi i Zachód- lepiej późno niż wcale.
  5. pomoc dla imigrantów nie powinna oznaczać rozdawania pieniędzy. Trzeba pomóc im znaleźć pracę, bo praca integruje, nie rozdawać zasilki żeby siedzieli w domu bo to alienuje. Dopóki Europa nie rozszalała się z rozdawnictwem nie było problemu z integracją, nie było rodzenia dzieci dla zasiłku. Bo dla człowieka z kraju gdzie bogaty to taki, ktory ma buty, zasilek, ktory rdzennym mieszkańcom wydaje się śmieszny, dla imigranta jest bogactwem.
  Ja wiem, że pracy dla Polaków w wielu miejscach nie ma. Tam nie ma i miejsca dla imigrantów. natomiast w wielu miejscach praca jest tylko bardzo słabo płatna do tego ciężka. To jest szansa dla imigrantów. I nie ma co sie oburzać- jakbym siedziała u kogoś w gościach za darmochę to posprzątać mu piwnicę czy ogród skopać to nie ujma a spłacanie honorowego długu.
  6. szkoła- mamy coraz więcej nauczycieli bezrobotnych (niż) o raz mających ułamek pensum. Zajęcia dodatkowe dla uczniów z problemami rozwiązałoby do pewnego stopnia problem gorszego startu dzieci imigrantów a przy okazji polskie dzieci z problemami w nauce dostałyby taka szansę. to również pomaga rozwiązać problem przemocy na tle rasowym bo to nie wzorowi uczniowie z dobrych domów są jej sprawcami.
  7. chyba najważniejsze- o miejscu, gdzie te rodziny otrzymają mieszkania decydują wladze. Ogromny błędem jest tworzenie enklaw etnicznych jak zrobiono to z Turkami w Berlinie, z muzułmanami w Paryżu- oddając im w faktyczne władanie cale dzielnice. W ten sposób daje sie ludziom bodziec by się nie integrować- przykładem jest również Jackowo w Chicago- tu drugie, czasem trzecie pokolenie Polaków prawie lub wcale nie mówi po angielsku. Ale nasi rodacy nie zagrażają Ameryce i jej stylowi życia.
  Z faktem, że przyjmiemy imigrantow trzeba sie pogodzić. Już za nas zdecydowano. Koniec, kropka.Teraz trzeba sobie umieć poradzić, nie biadolić. Tylko wtedy jest szansa, że się uda uniknąć tego, co już znamy.
 • 2015-07-23 06:59 | TP

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Cieszę się, że są jeszcze ludzie pokroju Szostkiewicza, którzy potrafią w każdym potrzebującym dostrzec potrzebę pomocy bez dzielenia ich na chrześcijan i innych (nie wie poseł Błaszczak, że to rasizm ?).

  Coraz bardziej utwierdzam się w bowiem przekonaiu, że polski katolizycm to odmiana zaściankowa o fundamentach nacjonalistycznych. Jestesmy krajem podłych i okrutynych chrześcijan dla których religia nie oznacza miłości lecz automatyczne wykonywanie rytuałow religijnych. W niedzielę do kościoła a potem do domu przywalić żonie, opluć sąsiada, zgnoić w tygodniu pracownika i odwrócić się od potrzebującewgo. Ale jestem porządnym katolikiem bo byłem w kościele. Ciekawe, że w teorii ateistyczne SLD ma więcej wrazliwości niż religijne PIS. Tymczasem nasi katolicy potrafią usłyszeć krzyk zarodka poddanemu zabiegowi in vitro ale krzyku kobiet, dzieci już nie chcą słyszeć. A co z apelami papieża ? Czyżby dla nas liczył się tylko papież Polak a papieże nie Polacy już nie mają racji ? Nie chcemy słyszeć Franciszka ? To przynajmniej nie oburzajmy się na niektórych polityków zagranicznych, którzy nie chcą polskich emigrantów u siebie w kraju. Bo nasza emigracja do USa, Niemiec, Wlk Brytanii jakoś nam nie przeszkadzała.


  To jest tylko 2 tys. ludzi. Śmiesznie mało. W Polsce zyje ok 40 tys imigrantów z Wietnamu. Przeszkadzają nam ? Potykamy się o nich na ulicy ?

  Dostrzegam wiele problemów związanych z przyjmowaniem imigrantów ale zamiast dyskutować "jak" my zadajemy podstawowe bezwstydne pytanie "czy". Jesteśmy okrutni ale to nie szkodzi bo w niedziele pójdziemy na mszę. Odsuńmy na bok uprzedzenia i pomyślmy jak nie powielać błędów państw zachodnich. Jak integrować by nie tworzyć gett. Co zrobić by im pomagać ale nie rozdawać piniędzy do studni bez dna. Jakie warunki integracji im stawiać. Problemów jest wiele, dyskutujmy o nich.
 • 2015-07-23 10:08 | jakowalski

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Joanna
  1. Żadnych „tolerowanych pobytów”! To przecież nie my eksploatowaliśmy te byłe kolonie, z których dziś uciekają tubylcy, a UK, USA, Francja, Belgia czy Holandia a nawet i Włochy!
  2. Żadnego obywatelstwa dla bezpaństwowców i ich dzieci.
  3. Żadnego łączenia rodzin nielegalnych imigrantów.
  4. Każdy nielegalny imigrant jest z definicji przestępcą.
  5. Żadnej pomocy dla imigrantów, jeśli mamy w Polsce miliony bezrobotnych oraz miliony Polaków żyjących w nędzy. Nie dawać im (nielegalnym imigrantom) pozwoleń na pracę, dopóki jest w Polsce choć jeden bezrobotny Polak. Poza tym, to skandalem jest oferowanie nędznej zapłaty za ciężka prace – to jest kapitalistyczna anomalia, z która trzeba walczyć, a nie ją umacniać, dając takie prace imigrantom.
  6. Żadnej szkoły dla dzieci nielegalnych imigrantów.
  7. Dopóki każda polska rodzina nie będzie mieć dachu nad głową, i to we w miarę porządnym standardzie (bieżąca woda ciepła i zimna, c.o., łazienka i spłukiwana ubikacja oraz jeden pokój na osobę, nawet najmniejszy), to żadnych mieszkań dla nielegalnych imigrantów.
  <b>Z faktem, że władze w Brukseli zmuszają nas do przyjęcia nielegalnych imigrantów z III świata NIE wolno się nam pogodzić</b>, a tym bardziej z tym, że o tym już za nas zdecydowano. To jest po prostu kolejna Jałta! <b>Musimy więc jak najszybciej wystąpić z UE i NATO, abyśmy nie skończyli z etnicznymi gangami, slumsami zamieszkałymi przez imigrantów z III świata i ze islamizowana Polską. </b>Chyba, że chcesz chodzić z zasłoniętą twarzą i w worku do kostek. Ale jeśli tak, to jedź na stałe do Arabii, a nie wprowadzaj nam tu w Polsce tych, jakże nam obcych, bliskowschodnich, iście średniowiecznych obyczajów! :-(
 • 2015-07-23 10:36 | _sens

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Brawo jakowalski podpisuje się pod tym co napisałeś powyżej, obiema rękoma.
 • 2015-07-23 10:41 | jakowalski

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy


  _sens
  Widzę, że są jeszcze myślący ludzie w Polsce! Jeszce Polska nie zginęła, póki MY żyjemy!
 • 2015-07-23 10:43 | jakowalski

  Precz z Jałtą bis!

  Joanna
  Powtarzam, że z faktem, że władze w Brukseli zmuszają nas do przyjęcia nielegalnych imigrantów z III świata NIE wolno się nam pogodzić, a tym bardziej z tym, że o tym już za nas zadecydowano. To jest przecież po prostu kolejna Jałta!
  Musimy więc jak najszybciej wystąpić z UE i NATO, abyśmy nie skończyli z etnicznymi gangami, slumsami zamieszkałymi przez imigrantów z III świata i ze islamizowana Polską.
  Chyba, że chcesz chodzić z zasłoniętą twarzą i w worku do kostek. Ale jeśli tak, to jedź na stałe do Arabii, ale nie wprowadzaj nam tu w Polsce tych, jakże nam obcych, bliskowschodnich, iście średniowiecznych obyczajów! :-(
 • 2015-07-23 11:21 | Henryk55

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Brawo Jakowalski.Popieram w 100 %""
 • 2015-07-23 11:47 | joanna

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  @ jakowalski
  odpowiadam Panu, bo zwrócił się Pan do mnie.
  To czego ja chcę w kwestii imigrantów ma takie samo znaczenie jak moja chęć by nie było burzy. Właśnie nadchodzi, wygląda poważnie.
  Ponieważ nie sądzę by moje chęci lub niechęci coś tu zmieniły, zamykam okna i wyłączam prąd.
  Nie ma znaczenia, że ja imigrantów nie chcę doskonale wiedząc co to oznacza. Nie ma żadnego znaczenia, że mam znacznie gorszą wizję przyszłości Europy niż te obecne problemy.
  Tak jak nigdy nie miało znaczenia co tacy szarzy ludzie jak ja i Pan, bez żadnej władzy chcą lub nie chcą. Oprócz znaczenia słowa "chciejstwo".
 • 2015-07-23 12:56 | jakowalski

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy?

  Pani Joanno
  Jeśli Polska jest wolnym, niepodległym państwem, to jej obywatele mogą zadecydować w referendum, czy życzą sobie oni Polsce ekonomicznych imigrantów, szczególnie w naszej obecnej sytuacji braku pracy i mieszkań, niskich płac, niedofinansowania służby zdrowa i systemu edukacji, problemów z systemem emerytalnym etc.
  Nie postępuje Pani racjonalnie, zamykając tylko okna i wyłączając prąd kiedy idzie burza, nie zabezpieczając przed tem swego domu piorunochronem i nike instalując na nim niepalnego dachu (ale NIE z eternitu).
  Pani się po prostu poddaje dyktaturze elit, które nami rządzą w interesie zachodnioeuropejskich bankierów. Przez takie osoby, jak Pani, jest więc w Polsce źle i może być tylko jeszcze gorzej, jako że godzi się Pani na wszystko, co Pani narzuci ta obecna, skorumpowana i nieudolna władza, narzucona nam tym razem z Zachodu. I to jest chyba nasz największy polski problem – ta nasza polska uległość wobec nawet najgorszej władzy, która obecnie wmówiła większości Polaków, ze „tak musi być”, „inaczej się nie da” etc. :-(
  Poza tym, to pamiętam, jak w Niemczech na początku lat 1980. próbowano rozwiązać problem ekonomicznych imigrantów w podobny sposób, jak to Pani proponuje, czyli ograniczając ich ilość, ale nie do zera, pomagając im w znalezieniu pracy i mieszkania, pomagając im w edukacji etc. I co to dało? Absolutnie nic. Ale Polacy nie chcą się uczyć na błędach Zachodu, nawet na błędach sąsiadujących z nami Niemiec... :-( Jak te lemingi idą oni ku przepaści, nie chcąc słyszeć głosu rozsądku! :-(
 • 2015-07-23 13:07 | znafca

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Jak ktos chce sie czuc jak cudzoziemiec we wlasnym kraju to powinien isc w tym kierunku w jakim przed laty poszla Francja, Niemcy, W.Brytania. Przyklady na naszym "podworku" juz mamy;
  http://pl.blastingnews.com/polityka/2015/06/panstwo-islamskie-w-polsce-muzulmanie-terroryzuja-pozostalych-mieszkancow-linina-00459859.html
 • 2015-07-23 14:59 | michrich

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Mozna wystapic z unji i nikogo nie przyjmowac. Droga wolna
 • 2015-07-23 15:44 | jakowalski

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  michrich
  I o to mi właśnie chodzi, o odzyskanie przez Polskę niepodległości przez wystąpienie z UE i NATO. Izrael przyjmuje przecież tylko i wyłącznie Żydów, i nikt się go jakoś nie czepia, przynajmniej jeśli chodzi o elity władzy w UE czy też w USA, Kanadzie albo Australii!
 • 2015-07-23 15:48 | jakowalski

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Znafca
  Masz rację. Piszesz lepiej niż nawet jak S. Lem, kiedy pisywał był onegdaj do paryskiej „Kultury” pod pseudonimem „Znawca” (albo „P. Znawca”).
 • 2015-07-23 15:55 | Marcin L

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  ""2015-07-22 09:55 | AKon
  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Niech Pan redaktor pomaga, ale niech robi to z własnej kieszeni i poza granicami państwa polskiego."

  Odezwal sie obronca zycia dla ktorego zarodek jest czlowiekiem. Nie chcial pan pomagac dzieciom niepelnosprawnym, nie nie pan pomoc uchodzcom Przeszkadza w tym stanowisko kosciola rzymsko-katolickiego a moze jego chciwosc. Odezwali sie prawdziwi Obroncy Zycia. To moze od razu wyslijmy wszystich do Oswiecinia i bedzie po problemie!! A moze zmusimy ich do aborcji i zaden problem nie bedzieme karmic jakis bekartow, a moze bedzieme przyjmowac tylko dzieci o niebieskich oczach i czystych rasowo. A to wszysko zgone z ewangelia. Po II wojnie Nowa Zeladia przyjela polskie sieroty ocalale z sowieckich lagrow i na tym zakoncze.
 • 2015-07-23 21:50 | andrzej52

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  2015-07-23 15:55 | Marcin L
  mnie zastanawia jedno. Te same osoby, te same sily polityczne, które zabraniaja emigracji do Polski osób innego wyznania niż chrześcijańskie, żądaja od władz Niemiec uznania polskiej emigracji zarobkowej do Niemiec jako mniejszości narodowej.
  Równocześnie odmawiają Ślązakom prawa do statusu mniejszości etnicznej i własnego jezyka.
  Czyżby Kali miał tylu potomków ?.
 • 2015-07-23 22:16 | jakowalski

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  andrzej52
  Ślązacy są tak samo Polakami jak Mazowszanie czy Wielkopolanie, a więc NIE są oni mniejszością etniczną w Polsce! Polacy są zaś w Niemczech od setek lat, i nie tylko jako emigracja zarobkowa, ale także i polityczna począwszy od Powstania Listopadowego, przez okres po II WŚ oraz czasy najnowsze (tzw. emigracja solidarnościowa).
 • 2015-07-23 22:23 | jakowalski

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Marcin L.
  Zgoda, po II Wojnie Światowej, to Nowa Zelandia łaskawie przyjęła polskie sieroty ocalałe z sowieckich łagrów. Ale traktowali je tam jeszcze gorzej niż Sowieci. Wiem, gdyż rok mieszkałem na Nowej Zelandii (wczesne lata 1980., a więc kiedy te sieroty jeszcze tam żyły), a później, mieszkając w Australii odwiedzałem ją dość często w sprawach zawodowych czyli służbowo. Piękny kraj, ale okropni ludzie. Mowa oczywiście nie o Maorysach, a o anglosaskich kolonizatorach.:-(
 • 2015-07-23 22:25 | Henryk55

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Nie kontrolowany najazd uchodzcow mozna porownac do wody ktora leje sie do wanny.Jesli zapomnimy zakrecic kran ,to mamy zalane mieszkanie.Szkody te jednak da sie naprawicA nadmierna emigracja doprowadzi do szkod ,ktorych nie da sie naprawic i one sa nie odwracalne""
 • 2015-07-23 22:30 | jakowalski

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  andrzej52
  Nie ma języka śląskiego. Są tylko śląskie gwary: polska i niemiecka. Można raczej mówić o języku warszawskim, jako że w nim istnieje cała literatura pisana (n.p. Wiech i Grzesiuk). To było tyle w tym temacie. Niemniej przypominam, że górnośląscy Niemcy maja swą reprezentacje w Sejmie, a niemieccy Polacy takowej do dziś nie mają, zresztą „dzięki” Hitlerowi i jego duchowym kontynuatorom z CDU/CSU.
 • 2015-07-23 22:42 | andrzej52

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  2015-07-23 22:30 | jakowalski
  Najpierw przeczytaj niemiecką ustawę o mniejszościach narodowych, a dopiero potem dyskutuj.
 • 2015-07-24 01:44 | michrich

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  @ jakowalski
  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  michrich
  I o to mi właśnie chodzi, o odzyskanie przez Polskę niepodległości przez wystąpienie z UE i NATO. Izrael przyjmuje przecież tylko i wyłącznie Żydów, i nikt się go jakoś nie czepia, przynajmniej jeśli chodzi o elity władzy w UE czy też w USA, Kanadzie albo Australii!
  ***
  Powodzenia. Mozna rozpoczac taki ruch polityczny. Mpzna rownierz przyjac z powrotem Polakow podobn oniedoplacanych w Anglii, Niemczech i gdzie indziej i placic im wiecej w Polsce. W koncu w Polsce rzadza Polacy i powinni swoim rodakom placic wievej. Powodzenia, powodzenia powodzenia!!!
 • 2015-07-24 08:50 | jakowalski

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  andrzej52
  Niemiecką ustawę o mniejszościach narodowych tak napisano, aby nie można na było zaliczyć Polaków w Niemczech do owych mniejszości. Natomiast polską ustawę o mniejszościach narodowych napisano tak, aby zaliczyć do nich nieistniejącą przecież tzw. niemiecką mniejszość w Polsce.
 • 2015-07-25 13:13 | jakowalski

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  Także: wyjechałem z Polski do Portugalii nie tylko ze względu na klimat, ale także dlatego, że tu nie ma zasadzie gett etnicznych. Tu można spokojnie przejść ulicą nawet w (nie najciekawszych zresztą) dzielnicach Lizbony zamieszkałych głównie przez imigrantów z dawnych portugalskich kolonii. Ale tu przybywają w zasadzie tylko imigranci znający portugalski albo też z Europy, tej zimniejszej, a więc tacy, którzy akceptują tutejszą kulturę.
  We wszystkich krajach, w których mieszkałem na emigracji, to albo znałem język większości jego mieszkańców (n.p. Australia, Nowa Zelandia i częściowo RPA oraz Cypr), albo też się go uczyłem (afrikaans, nowogrecki czy też portugalski). A tymczasem imigranci z III świata, poza nielicznymi wyjątkami potwierdzającymi regułę, jak to wiem z literatury przedmiotu (ekonomicznymi aspektami emigracji zajmuje się bowiem od lat) oraz co zaobserwowałem, szczególnie zaś w Australii, nie chcą się uczyć języka mieszkańców kraju, do którego oni przybyli, nie akceptują kultury nowego kraju swego zamieszkania i nie chcą w nim pracować, a tylko chcą zasiłków. Nie moja wina, że taka jest o nich prawda. :-(
 • 2016-09-16 08:55 | Szymanekaga

  Re:Nie wszystkim uchodźcom możemy pomóc, ale niektórym możemy

  jest taka organizacja pomagająca uchodźcom...http://sailorswithoutborders.eu/, pomagają ludziom zmuszonym do ucieczki ze swojego kraju, bardzo to szlachetne z ich strony