Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

(49)
Trwa wymiana zdań między katolickimi hierarchami a przedstawicielami państwa. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ogłosił kolejny list do Prezydenta RP dotyczący ustawy regulującej procedurę zapłodnienia in vitro.
 • 2015-07-27 21:08 | Byniek

  Pilnuj szewcze kopyta.

  Kościół miał oczywiście prawo, a nawet w świetle uznawanej doktryny obowiązek, krytykowania uchwalenia ustawy o pozaustrojowym zapłodnieniu. Skoro jednak jego protesty okazałe się nieskuteczne, nie pozostaje mu nic innego, jak podjęcie nauczania wśród wiernych, że korzystanie przez nich z in vitro jest niedopuszczalne, grzeszne.Każde inne zachowanie mające wpływać na działania państwa jest niedopuszczalne, bowiem zaświadcza, że przekraczona zostanie granica rozdziału Kościoła od Państwa przez narzucanie pluralistycznemu społeczeństwu swoich poglądów.
 • 2015-07-27 21:36 | brat

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  W tym artykule są przynajmniej dwa błędy i jedna nadinterpretacja
  - Drobiazg, ale dobrze byłoby, aby ten kto pisze był precyzyjny: nie bp ale abp
  - W artykule czytamy, że list kończy się „z należnym szacunkiem”, a w rzeczywistości kończy się "Z wyrazami należnego szacunku"
  Twierdzenie, że oznacza to brak szacunku jest nadinterpretacją. Ktoś inny może to skomentować, że chodzi o to, że choć autor listu nie zgadza się z Panem Prezydentem, to wyraża szacunek do Pana Prezydenta, który mu się należy.
 • 2015-07-27 21:37 | zaprzaniec

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Biuro Polityczne w sutannach.
 • 2015-07-27 21:38 | m

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Szkoda tylko, że autor tekstu sam zapomina o zdrowym.rozsądku...
 • 2015-07-27 22:13 | AKon

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Kwestia zapłodnienia in vitro nie ma nic wspólnego ze stosunkami Państwo - Kościół (jakimkolwiek), z ich wzajemną autonomią.
  Tutaj KRK nie występuje o przywileje instytucjonalne czy wsparcie z budżetu państwa dla siebie, tylko jako przedstawiciel pokaźnej części społeczeństwa z zamiarem wpłynięcia na kształt ustawy o tzw. "leczeniu niepłodności" (aktywnośc obywatelska to, jak głosi Polityka, podstawa nowoczesnej wspólnoty państwowej). Jak się okazuje wg Polityki takie zachowanie może, nawet powinno, miec miejsce w przypadku różnej maści skrajnych i odznaczających się marginalnym poziomem legitymizacji społecznej organizacji lewacko - feministycznych, natomiast większościowy Kościół (dlatego, że wg ww. czasopisma prezentuje poglądy nie prawomyślne) powinien siedziec cicho.
 • 2015-07-27 22:22 | Dze

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  ja sie w zupelnosci z Panem krzysztofem zgadzam. krew mi sie gotuje jak widze jak sie te purpurowe wrony pelne hipokryzji mieszaja do spraw panstwa, ktore jest swieckie i nie nalezy do kosciola.
  Banda skorumpowanych, nachalnych i bezwstydnych zboczencow molestujacych dzieci. do ukarania tych sie nie spiesza, ale kazdej innej osobie beda zycie ukladac. powinno sie ich wszystkich spalic na stosie.
 • 2015-07-27 22:50 | mixxer

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Od poczatku tzw. III RP purpuraci usiluja pchac sie do wladzy i sterowac tym biednym panstwem - jezeli nie bezposrednio to poprzez nieustanna presje na wiekszosc polskich pollitykow!
 • 2015-07-27 22:56 | mo-ma

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  "Tutaj KRK nie występuje o przywileje instytucjonalne czy wsparcie z budżetu państwa dla siebie, tylko jako przedstawiciel pokaźnej części społeczeństwa z zamiarem wpłynięcia na kształt ustawy o tzw. "leczeniu niepłodności" (...)"

  Dlaczego klamiesz piszac, iz Kosciol katolicki jest w tej sprawie przedstawicielem "pokaznej czesci spoleczenstwa"?
  Praktycznie wszystkie badania opinii publicznej wskazuja na to, ze wiekszosc spoleczenstwa polskiego jest
  ZA dopuszczeniem metody "in vitro".

  P.S. I dlaczego kosciolek wciaz usiluje NARZUCAC swoje zdanie calemu spoleczenstwu?
  Niech wierni postepuja wedlug nauczania swoich "pasterzy" - nikt im tego nie
  zabrania, nikt im nie przeszkadza !
 • 2015-07-27 23:11 | gramin

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  @AKon
  Bzdura na kółkach.
  Jak wynika z sondaży "pokaźna część społeczeństwa" w pełni akceptuje procedurę in vitro.
  Wg badań CBOS z 2012 roku:
  "Stosowanie in vitro przez małżeństwa akceptuje 79 proc. Polaków, a przez heteroseksualne pary będące w związkach nieformalnych - 60 proc. - wynika z sondażu CBOS. Większość pytanych dopuszcza tworzenie dodatkowych zarodków (58 proc.) i przynajmniej częściową refundację zabiegu (79 proc.)".

  http://www.polskatimes.pl/artykul/654301,sondaz-cbos-79-proc-polakow-akceptuje-in-vitro-nie-tylko-dla-malzenstw,id,t.html?cookie=1

  Zastanawia mnie dlaczego "pokaźna część katolików" ma w "głębokim poważaniu" ósme przykazanie dekalogu?
  Jaki jest powód tego, że ci ludzie ciągle kłamią i manipulują?
  Dotyczy to także abp Gądeckiego. Jego list to zbiór zwyczajnych kłamstw, niedomówień i braku podstawowej wiedzy.
  Jedynym jego celem jest chęć narzucenia swojej woli całemu społeczeństwu. Postawa wynikająca z pychy i zadufania w sobie.

  To, że KK jest coraz bardziej pazerny i bezczelny w swoich roszczeniach to niestety efekt całych lat zaniedbań i to zarówno polityków (praktycznie wszystkich, niezależnie od ich orientacji), jak i publicystów.
  Do niedawna KK dostawał wszystko, czego tylko zapragnął. Wszyscy z jakichś bliżej nieznanych mi powodów zupełnie nie dostrzegali, że hodujemy sobie hydrę na własnym łonie. Jak kilka lat temu Palikot jako jedyny próbował zwrócić uwagę na postępującą klerykalizację życia (niestety bardzo nieudolnie), to publicyści wszystkich liczących się czasopism traktowali go jak oszołoma i próbowali za wszelką cenę zdyskredytować jego działania.
  Teraz nagle część osób obudziła się z ręką w nocniku i są tym faktem niezmiernie zdziwieni.
  Pozostaje teraz mieć nadzieję, że ta samonapędzająca się spirala kościelnych roszczeń i cofającego się przed nimi państwa wkrótce osiągnie masę krytyczną, po której nastąpi spektakularny upadek. Coś w stylu Irlandii i tego, co stało się z lokalnym kościołem w przeciągu ostatnich 10 lat.
  Pytanie tylko, kiedy ten moment osiągniemy? Bo, że do niego dojdzie, to nie mam najmniejszych wątpliwości.
 • 2015-07-27 23:16 | Meet.This.Challenge

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Oto przedsmak tego, co się będzie działo, gdy PIS wygra wybory. Na kogóż tu głosować: na sprzedajnych i aroganckich cyników, bo przecież nie na oszołomnych oraz nie mniej sprzedajnych i aroganckich cyników!
 • 2015-07-27 23:49 | delfin

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Wśród hierarchów abp Gadecki jest hipokryta wyjątkowym. Naszpikowane miłością, miłosierdziem, miłością Boga, bliźniego i przestrzeganiem przed zimnym sercami chrześcijan homilie, nijak się mają do jego czynów i postanowień jako gospodarza archidiecezjalnego. Miłość do zygoty jest u tego duszpasterza znacznie silniejsza niż do jego dorastajacej owczarni, której kilkakrotnie, ponizając, osmieszajac i lekcewarzac, dał do zrozumienia ile go obchodzi i gdzie ja ma. Przykre, że ktoś taki jest w ogóle przewodniczącym Konferencji Episkopatu i wypowiada się w imieniu Kościoła i katolików w Polsce. Ktoś, kto czynami odbiega od zasad, których naucza daje się poznać jako niewiarygodny i nieprawdziwy. Ktoś, dla kogo ważniejsze jest parę groszy za kolejkę dowozaca dzieci do zoo, niż same żywe dzieci. Paskudne, a w tym wszystkim parę tysięcy dzieci z in vitro którym szanowny dobrodziej ta miłość przekazuje. Nie za bardzo jednak poznać można, żeby był uczniem Tego, który to nowe przykazanie nam dal!
 • 2015-07-27 23:55 | delfin

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Wśród hierarchów abp Gadecki jest hipokryta wyjątkowym. Naszpikowane miłością, miłosierdziem, miłością Boga, bliźniego i przestrzeganiem przed zimnym sercami chrześcijan homilie, nijak się mają do jego czynów i postanowień jako gospodarza archidiecezjalnego. Miłość do zygoty jest u tego duszpasterza znacznie silniejsza niż do jego dorastajacej owczarni, której kilkakrotnie, ponizając, osmieszajac i lekcewarzac, dał do zrozumienia ile go obchodzi i gdzie ja ma. Przykre, że ktoś taki jest w ogóle przewodniczącym Konferencji Episkopatu i wypowiada się w imieniu Kościoła i katolików w Polsce. Ktoś, kto czynami odbiega od zasad, których naucza daje się poznać jako niewiarygodny i nieprawdziwy. Ktoś, dla kogo ważniejsze jest parę groszy za kolejkę dowozaca dzieci do zoo, niż same żywe dzieci. Paskudne, a w tym wszystkim parę tysięcy dzieci z in vitro którym szanowny dobrodziej ta miłość przekazuje. Nie za bardzo jednak poznać można, żeby był uczniem Tego, który to nowe przykazanie nam dal!
 • 2015-07-27 23:55 | delfin

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Wśród hierarchów abp Gadecki jest hipokryta wyjątkowym. Naszpikowane miłością, miłosierdziem, miłością Boga, bliźniego i przestrzeganiem przed zimnym sercami chrześcijan homilie, nijak się mają do jego czynów i postanowień jako gospodarza archidiecezjalnego. Miłość do zygoty jest u tego duszpasterza znacznie silniejsza niż do jego dorastajacej owczarni, której kilkakrotnie, ponizając, osmieszajac i lekcewarzac, dał do zrozumienia ile go obchodzi i gdzie ja ma. Przykre, że ktoś taki jest w ogóle przewodniczącym Konferencji Episkopatu i wypowiada się w imieniu Kościoła i katolików w Polsce. Ktoś, kto czynami odbiega od zasad, których naucza daje się poznać jako niewiarygodny i nieprawdziwy. Ktoś, dla kogo ważniejsze jest parę groszy za kolejkę dowozaca dzieci do zoo, niż same żywe dzieci. Paskudne, a w tym wszystkim parę tysięcy dzieci z in vitro którym szanowny dobrodziej ta miłość przekazuje. Nie za bardzo jednak poznać można, żeby był uczniem Tego, który to nowe przykazanie nam dal!
 • 2015-07-28 00:49 | foka

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Wśród hierarchów abp Gadecki jest hipokryta wyjątkowym.

  ================================================

  ... a czy reszta koscielnych dostojnikow pozbawiona jest
  pychy oraz wielkiej hipokryzji???
 • 2015-07-28 01:19 | kruk

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  @AKon
  Kosciol ma takie same mozliwosci gloszenia swoich nauk i pogladow jak "lewacko-feministyczne" organizacje. Najlepszy dowod, ze je glosi i to jeszcze jak! Natomiast proby wplywania na decyzje prezydenta z pozycji moralnego autorytetu to juz cos innego. Kosciol moze zadac od wiernych niestosowania metody in vitro, moze urzadzac akcje propagandowe dla swoich przykazan i zakazow (co chetnie robi) ale nie ma prawa wystepowac jako jedyny autorytet moralny z pretensjami do stanowienia prawa. Organizacje "lewacko-feministyczne" nie usiluja nikogo zmuszac do podzielania ich pogladow a polski Kosciol owszem.
 • 2015-07-28 03:14 | purysta

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Skoro oczekujemy "należnego szacunku" to może należy się dyplomatyczna baczność względem honorów?

  Autor raz degraduje arcybiskupa nazywając go biskupem, a innym razem awansuje określając "purpuratem" (= kardynałem)...

  poza tym: Kościół nie powinien wywierać nacisków, ale apelować może, to nie wykracza poza duszpasterskie oddziaływanie na sumienia, granica jest niestety cienka...
 • 2015-07-28 03:19 | ślim-ak

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Organizacje "lewacko-feministyczne" nie usiluja nikogo zmuszac do podzielania ich pogladow a polski Kosciol owszem.

  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  "Polski" kosciol rzymskokatolicki usiluje ustanowic religijny monopol i wtraca sie do wszystkiego, praktycznie do kazdej sfery zycia!
 • 2015-07-28 05:31 | Byniek

  Na szczęście cywilizacji nic już nie zatrzyma.

  Ciekawe, o dzietności społeczeństw) ( dalece niewystarczającego dla demograficznej równowagi ) mają decydować: kler - z zasady ( z praktyką bywa różnie ) bezżenny i bezdzietny oraz kobiety, najczęściej już po menopauzie, zwane też " moherowymi beretami".
 • 2015-07-28 06:31 | observer

  Re:Abp Gądecki - arogant.

  Stanowisko KRK jest oczywiste, ale pouczanie Prezydenta co jest napisane w Konstytucji to już bezczelność. Ja też przypomnę temu purpuratowi przypowieści o kamieniu młyńskim za skrzywdzenie maluczkiego i o tym że predzej wielbład przejdzie przez ucho igielne niż bogaty. Może pora wprowadzić to w zycie?
 • 2015-07-28 09:24 | ajh

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Koscól nie jest jedyna sekta w Polsce. Dlaczego wiec mialby pouczac, upominac i szantazowac poslów, senatorów, dawac polecenia prezydentowi i TK? Nikt ich nie wybieral. Nikogo nie reprezentuje. Dla polskiego prawa biskup czy arcybiskup to pierwszy lepszy facet, nawet gorzej bo jest mianowany przez obce panstwo. Dodatkowe niebezpieczenstwo wynika z totalitarnej struktury tej organizacji, która powoduje, ze wszystkie wypowiedzi hierarchów i kaplanów nie róznia sie na jote. Kto im to dyktuje? Kto próbuje rzadzic Polska za pomoca kleru?
 • 2015-07-28 09:25 | AKon

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Do kruk i gramin:
  Odniosę się do meritum (chociaż ww. tego nie zrobili), natomiast pozwolę sobie pominąc rzekę wrogich aktów, jaka wylała się z wpisu niejakiego gramina - wyjątkowego chrystianofoba - najwyraźniej będącego w awangardzie siewców mowy nienawiści w stosunku do KRK.
  Niezależnie od tego jaka częśc katolików dała skusic się i zdemoralizowac mainstreamowej propagandzie Kościół nadal jest ich przedstawicielem, bo tak wygląda struktura władzy i autorytetu w tej instytucji (jak komuś się to nie podoba może wystąpic z Kościoła). Już nie będę szerzej wspominał o szeregu działań władz państwowych mających charakter protekcjonalny, jak chocby kwestia kary śmierci (w Polsce istnieje dla niej większościowe poparcie, a została usunięta z KK- jakoby była "niehumanitarna") czy przeświadczenie rządzących, iż prawo podatkowe nie powinno byc poddawane procedurze referendalnej ze względu na brak kompetencji i roszczeniowośc społeczeństwa. Zatem trudno by w tej sytuacji weryfikowac w pełni demokratycznie (w domyśle referendalnie) podstawowe prawo człowieka: do możności życia tj. nie zabijania istnien ludzkich.
  "Kosciol ma takie same mozliwosci gloszenia swoich nauk i pogladow jak "lewacko-feministyczne" organizacje. Najlepszy dowod, ze je glosi i to jeszcze jak!" No, cóż głosi je pomimo sprzeciwu takich środowisk jak Polityka, natomiast cała dzialalnośc skrajnych lewicowców i feministek - pieszczochów mediów tzw. głównego nurtu - ukierunkowana jest na przeformatowanie polskiego społeczeństwa (poparcie dla ich wymysłów jest marginalne) na swoją modłę poprzez zmianę jego mentalności oraz przede wszystkim modyfikację prawa państwowego tj. obowiązującego wszystkich. Już tak na marginesie należy dodac, iż w materii protestu przeciw niedawno uchwalonemu niehumanitarnemu prawu dotyczącemu zapłodnienia "na szkle" Kościół jest swoistym przedstawicielem nie tylko własnych wyznawców, lecz również osób respektujących elementarne zasady uniwersalnego prawa moralnego (w tym także mnie jako ateistę). Tutaj nie ma dowolności - albo przyjmiemy lewacką zasadę, że płody i zarodki to nie ludzie albo pogrążymy się w otchłań anarchizmu, gdzie można będzie pozbawiac życia w świetle obowiązującego wtedy prawa.
 • 2015-07-28 09:30 | dziadek

  pytanie

  Pierwsze pytanie należy zadać czy kk jest kościołem Chrześcijańskim ???? nawet jego teologowie i byli duchowni np. prof Obirek mają pewne wątpliwości. Skąd u biskupów tej dziwnej sekty przekonanie, ze to oni mają rację skoro kościół Luterański uznaje in vitro za moralne i godziwe z zachowaniem oczywiście pewnych standardów. Ja nie patrząc na nic odpisałbym na miejscu katolickiego prezydenta aby szanowny biskup stulił pysk bo prezydent jest prezydentem wszystkich Polaków a nie episkopatu tym bardziej, ze katolicy mają w "głębokim poważaniu" nauczanie tych "leśnych dziadków" W ramach rewanżu za bezczelność klechy wstrzymałby wszystkie awanse dla nierobów kapelanów. I tak pytam czy w armii zawodowej gdzie żołnierze mają nie ograniczone możliwości praktykowanie swojej religii etaty kapelanów nie powinny być tylko na etacie wojennym ???
 • 2015-07-28 09:38 | czytacz

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  2015-07-28 09:25 | AKon

  Obawiam sie ze nadal nie rozumiesz o co w tym wszystkim chodzi.
  Dla przypomnienia, pomimo "ciezkiej" pracy Krk, Polska nadal /przynajmniej oficjalnie/ nie jest panstwem wyznaniowym.
 • 2015-07-28 10:04 | Artur

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Pisowski kościół podstępnie i dla kamuflarzu nazywany "katolickim" uważa, że każde zapłodnione jajeczko to już człowiek i należy go objąć szczególną prawną ochroną. Gdy jednak urodzi się martwe dziecko, żaden ksiądz nie weźmie udziału w pogrzebie bo "to nie człowiek". Ksiądz mówi wówczas: A wyrzućcie "to" na śmietnik albo spalcie. Iście "chrześcijańskie", "katolickie" i "pełne cnót miłości bliźniego" podejście do martwego dziecka i nieszczęśliwych tą śmiercią rodziców. Banda hipokrytów pełna nienawiści i podłych zachowań uważa, że jak codziennie się wyspowiada ze swoich grzechów, to budzi się w każdy poranek jak niewinny baranek. Nic bardziej mylnego. Wszystkie wasze podłości będą zapamiętane i za wszystkie przyjdzie wam zapłacić.
 • 2015-07-28 11:03 | sztubak

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Hierarchia kościelna doskonale wie z doświadczenia jak skuteczne jest ich nauczanie gdy mija się z potrzebami wierzących, vide środki antykoncepcyjne.
  Jak na razie, skuteczniejsze jest przymuszanie polityków do tworzenia prawa zgodnego z ich "nauką".
  Gender i in vitro to dla hierarchów tematy zastępcze, odwracające uwagę od specjalnej pozycji Kościoła w Polsce i związanych z tym kosztów dla budżetu państwa.
 • 2015-07-28 11:04 | koko

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Proszę mi tu nie wmawiać, że organizacja, która chroni pedofilów, która nigdy nie rozliczyła się z żadnej afery finansowej, ma jakąkolwiek legitymację do prawienia morałów. I proszę nie utożsamiać KK z chrześcijaństwem. Chrześcijanami są wszyscy wierzący w Chrystusa, a nie tylko chrześcijanie wierzący w papieża. Inne kościoły chrześcijańskie nie podzielają fobii KK w stosunku do seksu i wszystkiego co jest związane z rozmnażaniem. Zatem sorry, ale pan Gądecki nie ma żadnego prawa, a już na pewno nie ma prawa moralnego, do narzucania innym poglądów grupy starych wrogich dziadków, którzy rządzą dziś instytucjonalnym kościołem katolickim w Polsce. Jednocześnie należy wskazać, że w samym kościele katolickim na świecie są bardzo różne zdania na temat antykoncepcji, in-vitro i rozwodów i niekoniecznie inni hierarchowie zgadzają się z tym, co w Polsce głosi episkopat. Dlatego też może pan Gądecki ma prawo wypowiadać się w swoim imieniu, ale niech nie twierdzi, że prezentuje jednolite stanowisko całego kościoła katolickiego na świecie. I że ma monopol na interpretację prawa boskiego czy naturalnego.
 • 2015-07-28 11:16 | sztubak

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Panowie hierarchowie powinni wiedzieć, że większość zapłodnionych naturalnie zarodków kończy w toaletach. Na jedną ciążę przypada kilka naturalnych poronień.
  Czy z uwagi na świętość życia od poczęcia nie powinno się łapać te wszyskie ludzkie istnienia naturalnie wydalane przez organizm kobiety?
  Sporo kasy spływa do ścieków, tyle chrztów i pogrzebów a za każdy ile łaska ale zwykle...
 • 2015-07-28 11:20 | Hunio

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Ja, jako protetyk stomatologiczny nie wypowiadam się na temat stolarstwa czy chirurgii oka. Dlatego prosiłbym uprzejmie Pana Biskupa by nie wypowiadał się na tematy spoza jego branży. Samo przebranie w sukieneczki i komiczne fatałaszki tudzież odczynianie szamańskich praktyk z kadzidełkiem robiło wrażenie na ludzie ciemnym a głupim ale te czasy minęły!
 • 2015-07-28 11:27 | zet

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Nie ulega żadnej wątpliwości,że kler był,jest i zawsze będzie przeciwnikiem postępu i wykorzystywania wiedzy/ a nie wiary/ w życiu społeczeństw. Mnożenie zakazów /grzechów/ jest jak dotychczas skutecznym sposobem do panowania nad umysłami wiernych. W dawnych czasach,kiedy panującym monarchiom zdołano narzucić potrzebę dostosowywania prawa dla potrzeb religii,niewygodnych dla kleru a mądrych /uczonych/ ludzi zwyczajnie mordowano /karano śmiercią w sfingowanych procesach/ lub izolowano,by przerwać ich działalność poznawczą.
  Warto przypomnieć,że etatowi pracownicy Kościoła,byli przeciwni sekcjom zwłok,szczepieniom ochronnym,transfuzjom krwi,przeszczepom,także wydobyciu ropy naftowej/paliwo dla szatana/ i wielu innym zjawiskom poszerzającym wiedzę ludzką.
  Prześladowania uczonych spowalniały lub nawet zatrzymywały rozwój nauki a jej wybitni przedstawiciele poddawani byli izolacji lub prześladowaniom. Dzisiejszy,ułomny stan wiedzy w wielu dziedzinach,to "zasługa" naziemnego personelu pana Boga.
  Na szczęście dla społeczeństw,niezależnie od starań kleru,rośnie stale tak zwana świadomość ludzi i dlatego poparcie dla metody in vitro jest wysokie nawet w krajach katolickich.
 • 2015-07-28 12:22 | kalosz

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Wzdycham z tęsknotą, kiedy czytam, jak trzeźwy stosunek miał do czarnych Józef Piłsudski i jak zdecydowanie odnosił się do ich zapędów. Próżno dziś szukać kogoś na jego miarę. Nasi politycy to w większości pieczeniarze, koniunkturaliści i miernoty moralne. Dobrze, że prezydent Komorowski nie dał się złamać i podpisał ustawę.
 • 2015-07-28 13:02 | Max Orenski

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Ted Surgeon uczy, aby nie szydzić z bzdur, dlatego list abp. Gadeckiego zostawiam bez komentarza.
 • 2015-07-28 13:27 | Aaaaaa

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Kiedyś było KC PZPR. Teraz jest KC KEP z pierwszym sekretarzem w Polsce i Watykanie. Koszmar. Jeśli katolicy nie chcą korzystać z in vitro, niech nie korzystają. Jeśli nie chcą korzystać ze związków partnerskich, również nie muszą tego robić. Przecież im nawet nie przeszkadza korzystanie z prezerwatyw więc o co tyle krzyku?
 • 2015-07-28 13:27 | slima11

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  KK ,czyli purpuraci od 25 lat są w szoku.Otóż przypomnijcie ,że za Jaruzelskiego wybudowali najwięcej kościołów.Żyli beztrosko i bogato.,dostając pomoc z zachodu i kasę od wiernych.Dziś proboszczowie klepią biedę i traumę ,widząc na mszach kilka moherowych beretów.Aby utrzymać spokój ,najlepsza metoda jest atak -ale on skończy się pustymi ławkami ,w kościołach.
 • 2015-07-28 13:46 | saurom

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Dziwne to chyba żyjesz w innym kraju ja gdy widzę ludzi idących do kościoła to widze wiecej młodych niż starszych
 • 2015-07-28 14:13 | Tanaka

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Kłamiesz po katolicko-prawacku. Wacku.
  Kościół kat nie ma żadnego upoważnienia do wystepowania w imieniu obywateli w tej sprawie, in vitro jest popierane przez 79% Polaków, 20% katolków nie wierzy w Boga, 60% katolików nie zgadza się ze Zmartwychwstaniem Jezusa, 94% Polaków szydzi sobie z Nauki Moralnej Kościoła kat złośliwie uprawiając seks przedmałżeński, pozamałzeński, życiu seksualne bez ślubu; lubując się w prostytucji, pornografii, rozwodach, dragach, wódzie, biciu własnych dzieci, biciu własnych żon oraz mężów. Lista szyderstw katolików z własnych biskupów jest bardzo długa. Końca nie widać.
  Dlatego biskupi, jako osoby nie mające poważania, ani nie zorientowane co się dzieje, nie mają uprawnień do niczego innego, poza siedzeniem w studni.
 • 2015-07-28 16:06 | kaesjot

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  sztubak 11.16 - 70 - 85% zapłodnionych jaj ulega samoistnemu poronieniu, nawet zanim kobieta zorientuje się , ze jest w ciąży.
  Dla wierzących dzieje się to z woli Boga. Niech więc sami sobie niech odpowiedzą na pytanie - kto jest największym " mordercą życia poczętego".
 • 2015-07-28 16:53 | inna

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  "Już tak na marginesie należy dodac, iż w materii protestu przeciw niedawno uchwalonemu niehumanitarnemu prawu dotyczącemu zapłodnienia "na szkle" Kościół jest swoistym przedstawicielem nie tylko własnych wyznawców, lecz również osób respektujących elementarne zasady uniwersalnego prawa moralnego (w tym także mnie jako ateistę)"

  Kiepsko udajesz ateiste!

  1.P.S. Czy moglbys nas oswiecic podajac definicje "uniwersalnego prawa moralnego"?

  2.P.S. Moze wytlumaczysz tez (biologiczny fakt) dlaczego to organizm kobiety dosyc czesto
  wydala zaplodnione komorki.

  3.P.S. A poza tym, czy podjales juz decyzje by "adoptowac" jakies zarodki??
 • 2015-07-28 16:56 | mixxer

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Pierwsze pytanie należy zadać czy kk jest kościołem Chrześcijańskim ???? nawet jego teologowie i byli duchowni np. prof Obirek mają pewne wątpliwości. Skąd u biskupów tej dziwnej sekty przekonanie, ze to oni mają rację skoro kościół Luterański uznaje in vitro za moralne i godziwe z zachowaniem oczywiście pewnych standardów.

  `````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  Nie tylko kosciol Luteranski, uznaja tez, np. metodysci.
 • 2015-07-28 19:14 | abchaz

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Właśnie.
  A czy sprawdzadzano to,wiarygodnie ,na zapłodnieniach ,bogobojnych ?
  Jajeczko zakonne i sperma biskupia w Wielkim Poście ?
  Wszczepione do macicy zakonnej w Wielki Piątek ?
  Nie blużnię,bowiem timing w tych procesach boskich jodgrywa b.ważną rolę.
  Wystarczy Pismo czytac .
 • 2015-07-28 19:19 | olrob11

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  @Tanaka
  Popukaj się w głowe.
  Jest oczywiste że biskup występuje w imieniu kościoła i katolików, a nie wszystkich obywateli, rozumie to każdy średnio rozgarnięty człowiek, jedynie ty masz problem.
  Może podasz źródło informacji że 79% Polaków, 20% katolków nie wierzy w Boga, 60% katolików nie zgadza się ze Zmartwychwstaniem Jezusa, 94% Polaków szydzi sobie z Nauki Moralnej Kościoła kat złośliwie uprawiając seks przedmałżeński, pozamałzeński, itd
  Ty też nie masz zbyt wielkiego poważania.
 • 2015-07-28 19:24 | olrob11

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  @kaesjot
  Buahahaha
  Najbardziej śmieszą mnie zarzuty do Najwyższego. 100% ludzi umiera decyduje o tym sam On. On jest dawcą i stwórcą życia. On jest też sędzią. On stworzył życie, może je też odebrać z sobie znanych powodów :-D
 • 2015-07-28 19:31 | olrob11

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  @koko
  Ale kto ci każe słuchać biskupów ?? A tym bardziej stosować się do ich doktryn ??
  Biskup ma prawo mówić, co chce o ile nie nawołuje do przemocy. Jest wolność słowa.
 • 2015-07-28 19:51 | mixxer

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  To powiedzial prof. Radosław Markowski:

  'To jest kraj średniowiecznego katolicyzmu. Socjokulturowo to, co się dzieje wokół in vitro i dziesiątków innych spraw, to średniowiecze. Z samego tego, jak Kościół zachowuje się wobec spraw obyczajowych, lewica mogłaby mieć w Polsce co najmniej 15 procent poparcia.'
 • 2015-07-28 20:09 | sztubak

  biskupi

  133 biskupów obrządku łacińskiego i 2 obrządku bizantyńsko-ukraińskiego, wśród nich 6 kardynałów, z których wszyscy są jednocześnie arcybiskupami, 26 pozostałych arcybiskupów i 102 biskupów. Pełnią oni funkcje: metropolitów - 15 (w tym 2 kardynałów), biskupów diecezjalnych - 28 (w tym 1 arcybiskup tytularny), biskupów pomocniczych - 50.

  Ponad 100 pałaców ze służbą i pięknymi ogrodami do kontemplacji, tyle samo luksusowych aut z kierowcami.
  Na szczęście moda jeżdżenia autobusami, tak jak to robił biskup Buenos Aires nie przyjęła się w Polsce, każdy by musiał mieć swój własny.
 • 2015-07-28 22:19 | mo-ma

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Cytat:

  "My, jako obywatele, musimy znosić, że 130 mężczyzn po czterdziestce żyjących w celibacie decyduje, jak ma żyć 30-milionowy naród. To absurd. Mają prawo nauczać, ale nie mają prawa ingerować w sprawowanie władzy publicznej - mówił w TOK FM dr Paweł Borecki, kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW.

  - Jak by się czuł abp Gądecki, gdyby prezydent Komorowski jako praktykujący katolik napisał list, w którym postuluje zniesienie celibatu w Kościele rzymskokatolickim, bo celibat sprzyja zachowaniom patologicznym wśród kleru? To byłby skandal! Prezydent ingeruje w wewnętrzne sprawy Kościoła?! - mówił w TOK FM dr hab. Paweł Borecki, kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW. - My, jako obywatele, musimy znosić, że 130 mężczyzn po czterdziestce żyjących w celibacie, dobieranych na zasadzie nominacji, decyduje jak ma żyć 30-milionowy naród. To absurd. Mają prawo nauczać, ale nie mają prawa ingerować w sprawowanie władzy publicznej - stwierdził dr Borecki."

  Tylko, czy kiedykolwiek beda w stanie to zrozumiec?
 • 2015-07-29 00:21 | Bawarczyk

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Gratuluje Polakom,pewna jest nagroda Nobla.
  Polscy ksieza lecza bezplodnosc.
  To tylko w Polsce jest mozliwe.U nas w Bawarji ksiadz ma prowadzic parafie
  a od spraw medycznych mamy dobrych lekarzy.Pracuja tam tez polscy specjalisci
  ale jezeli krelik jest lepszy od lekarza to wröcmy lepiej do epoki kamienia lupanego.
  Smiejemy sie przy piwie jak slyszymy te wiadomosci z Polski.
  Zyczymy Wam wszystkiego najlepszego
  Garmisch-Parten 28.07.15
  Bawarcuyk
 • 2015-07-29 07:49 | Andrzej

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Kościół usiłuje pouczać Prezydenta, a sam tkwi po uszy w grzechu. Metoda in vitro jest dobrowolna, a jej celem jest umożliwienie posiadania potomstwa, gdy inne sposoby zawiodą.
 • 2015-07-29 08:39 | AKon

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  Do inna:
  Pozwolisz, że nie będę tłumaczył się ze swojego światopoglądu. Mój ogląd rzeczywistości pod kątem występowania jakiejkolwiek Istoty Wyższej cechuje się charakterem prywatnym i na pewno nie jest związany z lewicową ideologią. Wręcz przeciwnie. Już o tym pisałem wcześniej.
  Teraz do rzeczy:
  1) W tym przypadku uniwersalne prawo moralne zabrania pozbawiania życia niewinnych istot ludzkich.
  2) Czy omawiamy temat procesów fizjologicznych? Mnie wydaje się jednak, że formy prawa stanowionego.
  Etiologia naturalnych poronień jest dosyc obszerna, dlatego pominę to zapytanie, proszę zajrzec do stosownej literatury medycznej. Niezależnie od długości listy przyczyn abortus człowiek nie dysponuje prawem do stosowania eugeniki.
  3) Naturalnie ignorując pokaźny ładunek kpiny zawarty w tym punkcie odpowiem krótko: nie zamierzam relacjonowac zagadnień z mojego życia osobistego. Nie planuję by stosowac metodę in vitro, w tym również brac odpowiedzialnośc za niemoralne zachowanie innych. Nie jestem zwolennikiem wyrugowania całkowitego możliwości stosowania metody zapłodnienia "na szkle" z polskiego systemu prawnego, natomiast istniejące przepisy nie mogą dopuszczac unicestwiania zarodków
  - po zapłodnieniu każdy musi byc zaimplantowany.
 • 2015-07-29 10:18 | Tanaka

  Re:Abp Gądecki odpisał na list prezydenta o in vitro

  @ olrob11
  Pukam się w twoją głowę i stwierdzam, że jest pusta. Żadnej wiedzy nt. katolików, którzy nie wierzą w Boga, żadnej wiedzy nt katolków nie wierzących w Zmartwychwstanie Jezusa, żadnej wiedzy nt powszechnego poparcia katolików dla in vitro etc etc. Żadnej wiedzy o tym, że biskupi nie są upoważnienie do gadania zamiast Polaków, obywateli, wyborców. Polak-katolik mówi jasno: podoba mi się in vitro.
  Poważanie mam nawet większe niż jest mi konieczne. O tym decydują inni. Jeden wyjątek olroba-pustogłowa, któremu się zdaje, że może mi w cudzym imieniu przydzielać poważanie lub nie, jest bez znaczenia.