Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ekonomiści wspominają Jana Kulczyka: Wielka postać, przedsiębiorca z wizją

(20)
Gdyby spytać na ulicy o jednego wielkiego polskiego przedsiębiorcę, to pierwsze nazwisko, które przychodzi do głowy, to właśnie Jan Kulczyk.
  • 2015-07-29 15:35 | zet

Re:Ekonomiści wspominają Jana Kulczyka: Wielka postać, przedsiębiorca z wizją

Bardzo bym chciał poznać rolę pana Kulczyka w procesie prywatyzacji / przed laty/Telekomunikacji Polskiej;dlaczego m.in.nie dopuszczono do jej podziału na 16 oddziałów przed sprzedażą i sposobu wyceny jej wartości.
  • 2015-07-29 16:00 | Kabaret Odjazdowy

odp. albo podpowiedz : 2015-07-29 15:50 | janekwisniewski

Podzielam szczere spojrzenie i płynący prosto z serca komentarz i smutek wynikły z powodu straty śp. Jana K. . Tak samo się przejąłem m.in jak zastrzeli Pershinga a jeszcze bardziej śmiercią Baraniny.
  • 2015-07-29 16:54 | Cherry Pie

Ktos gdzies juz wczesniej napisal, ze "nie musial krasc pierwszego miliona bowiem zrobil to za niego jego ojciec"...

A on sam pomnazal pieniadze glownie dzieki ukladom z politykami i 'wyszabrowaniu' czesci majatku nalezacego do polskiego spoleczenstwa!

• 2015-07-29 16:56 | murator

Re:Ekonomiści wspominają Jana Kulczyka...

Jak to zwykle bywa najciekawszymi sa teksty które ukazuja sie na forum - takze i w tym wypadku. Bardziej ciekwaszymi od rytualnego kadzenia (w tym wypadku - zmarlemu) !

http://www.forbes.pl/sebastian-kulczyk-o-przejeciu-biznesu-od-ojca,artykuly,197621,1,1.html#

~Anatol :
    " I pomyśłeć, że nie pomógł Bunkier przeciwatomowy na ul. Wspólnej 62 gdzie miałem przyjemność pracować dla Sylwi Wyrzykowskiej, Antoniego Wolskiego czy Ministra Szotka, Wice`Premiera Wrzaszczyka, Premiera Jaroszewicza czy tow.I Sekretarza Gierka, tam zarobiłem na Fiata126p z mojej fabryki FSM Bielsko Biała ale nie udało mnie sie podbić produkcji Fiata 125p w FSO Warszawa bo sprzeciwił mnie się Dyrektor L. a dyr Frączek nie poparł mojej idei. Biedna FSO mimo, że wybudowałem Tłocznię o mocy produkcyjnej 500 000 blach dla samochodu rocznie nigdy nie wyprodukowała tej ilości. A teraz w miejscu hali Zakładu nr 2 - Silnikownia wycieli nawet słupy na złom i jedynie beton podłogi pozostał reśztę wywiexli na złom. A Skoda i Dacia istnieje. Nie pomogła opieka Premiera Jaroszewicza nad FSO a może to była i gwóźdź do trumny. Żegnaj Polski Przemyśle Samochody. Nawet Budynek prof. Lacherta i Pierwszej Damy PRL-u. Krysi Lachert sprzedali Kulczykowi. Gdy Dae Woo z Koreji kupił go za 3 miliony z 300 osobami załogi. a Kulczyk odkupił od Daewoo za 30 miliony. Dzieło Lacherta zaprojektowane dla Biura Projektów Specjalnych zemsciło się za zamkniecie tego geszeftu i zlikwidowanie najwiekszego Biura Projektów Motoprojekt w Warszwie i Polsce. Żegnaj Lachert, żegnaj Lachertowa, zegnaj Kulczyk, żegnaj projektowanie Przemysłu Specjalnego, Lotniczego, Telewizyjnego, Motoryzacyjnego, zniszczylismy wszystko. Niech zyje pobojowisko."
  • 2015-07-29 17:53 | bever

Pan Jan mial niewatpliwie unikalne cechy, ktorych Polacy nie doceniaja, bo nie rozumieja i zazdroszcza. Plasowal sie blisko rzadu w pierwszym okresie i na polaczeniach zarabial najwiecej. Zwykly czlowiek nie mogl dostac zamowienia na samochody dla policji ani kupic potezny koncern telekomunikacyjny za marne 16 mln zlotych. Psie pieniadze, lecz wowczas wszystko rozdawano. Zarobil na tym w sumie Polak. Zalowal, ze nie udalo mu sie kupic cementowni Gorazdze, sprzedali ja obcym za tanio. Wykorzystywal te mozliwosci, jakie wladza stworzyla. I to wladza jest za malwersacje w jakie byl podobno zaangazowany odpowiedzialna. Wladza czyli okresleni ludzie. Postepowal podobnie jak Kronenberg, po ktorym zostala nazwa Bank Handlowy i fundacja jego imienia. Byl bardzo cieply, rozmowny i umial sluchac. Usmiechal sie, mowil z przekonaniem nie wynoszac sie ponad, byl przez to niezwykle sugestywny. Wyczuwalo sie w nim cicha i gleboka charyzme, ktorej nie folgowal, moze nawet sie wstydzil ale z niej swiadomie i intuicyjnie korzystal. Mial wizje silnej i rozwinietej gospodarki polskiej opartej na wiedzy, wspieral talenty mlodych. Kierunki dzialan po wielkich prywatyzacjach sklonily go do ekspansji w swiat i nie wstydzil sie tego. Sluchaczy pozostawial z przekonaniem ze maja racje a on jest konsensualny. Mialem mozliwosc poznac go tylko raz kiedy z grupa polskich naukowcow rozmawialismy o paliwach z biomasy. Nie kwestionowal wyliczen prof. Patzka, ale co chyba najlepiej o nim swiadczy, mowil skoro mozna zarobic pieniadze to on bedzie to wykorzystywac. W tym roku zbudowal sobie nowy jacht Phoenix 2(szacunkowo $350 mln) ktorej „wspolprojektantka” byla Joanna Przetaczkiewicz jego owczesna kobieta pozamalzenska. Kto wie moze by mnie kiedys zaprosil poplywac. Moim zdaniem byl wybitnym, moze najwybitniejszym polskim handlowcem, finansista i przemyslowcem i w tym kierunku wyraznie ciagnal. Niewielu wie, ze poteznie wspieral inicjatywy kulturalno-muzealne swoimi donacjami.
  • 2015-07-29 18:50 | Mauro Rossi

Kól przejęć i transformacji ustrojowej

"Przejął, zmodernizował i rozwinął Browary Wielkopolski".

Przejął też tanio akcję TPSA nie wykładając ani złotówki, po czym od razu je sprzedał. No dobrze, ale czy prócz przejęć coś produkował? Produkował pieniądze, ale to potrafią tez spekulanci i oligarchowie.
  • 2015-07-29 19:40 | mo-ma

"Kulczyk przez lata był mistrzem biznesu na styku z sektorem państwowym. Dlatego poświęcony mu reportaż z 2000 roku zatytułowałem "Dr Kulczyk majster-styk". Działał jak fundusz inwestycyjny. W genialny sposób wyszukiwał okazje. Kupował państwowe firmy lub koncesje. Następnie z ogromnym zyskiem odsprzedawał je w całości lub w części innym inwestorom - najczęściej zagranicznym. Obrażał się jednak, gdy nazywano go pośrednikiem."

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,18449723,jan-kulczyk-niczym-rockefeller-pierwszy-milion-dostal-od-ojca.html#ixzz3hIqvM3Hh

Dlaczego sie obrazal? W koncu, byl 'biznesowym posrednikiem'!
  • 2015-07-29 19:57 | Pieski

Nieszczęście Ukrainy polega być może na tym, że ma tych wybitnych przedsiębiorców, wizjonerów, nietuzinkowych postaci większa liczbę niż nam się to trafiło. Jestem pewnie głupi, ale jakoś nie mogę zrozumieć, dlaczego autostrada A2 nie mogła zostać zbudowana przez państwo. Jeśli już nią jadę, to tylko po państwowej, tańszej części po 10 groszy za kilometr. Przyjemność jazdy po autostradzie dr. Jana kosztuje 34 grosze za kilometr. Kredyty na jej budowę były gwarantowane przez państwo, więc niżej oprocentowane. Pieniędzmi obracano, by zarobić dodatkowo, już do kieszeni dr. Jana, tak przynajmniej twierdzono w pewnym artykule w NIE. Stąd między innymi miała się brać przewlekłość budowy. Państwo ponadto zobowiązało się do dopłat gwarantujących zyskowność (chodzi o wielkość przewozów; jeśli zbyt mała, państwo dopłaca). Nie wiem, może moje informacje są nieprawdziwe i wszystko wyglądało inaczej, Jeśli jednak są one z grubsza poprawne, to zwyczajnie po ludzku współczuję rodzinie Jana Kulczyka, ale nie jest on postacią z mojej bajki. A historia z autostradą uczy, że prywatna przedsiębiorczość nie jest bezalternatywna. Przy okazji, wyjątek z Głosu wielkopolski z początku roku:

Niestety, autostrada A2 w województwie lubuskim i Wielkopolsce należy do najdroższych w kraju (...) O kosztach może świadczyć również to, że po podwyżce za przejechanie z Wrześni do Świecka zapłacimy więcej, niż od przyszłego roku ma kosztować 10-dniowa winieta na wszystkie niemieckie autostrady (10 euro). Na co Autostrada Wielkopolska chce przeznaczyć pieniądze? - Zmiany stawek spowodowane są m.in. koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę, bieżącym utrzymaniem odcinka oraz realizacją nowych inwestycji. Te na odcinku zarządzanym przez AWSA pokrywane są w 100 procentach z przychodów z opłat za przejazd - zaznacza Zofia Kwiatkowska.

• 2015-07-29 20:20 | kaesjot

Red. Solska pisze, że był " Wizjonerem " . Wiele jego przedsięwzięć wskazuje na to, że raczej " PROWIZJOnerem"
    Ale mamy powiedzenie - o zmarłych dobrze albo wcale - zatem wcale.
  • 2015-07-30 05:18 | observer

Pośrednik

Kulczyk - syndyk PRLu - kup za złotówki, sprzedaj za dolary.
  • 2015-07-30 05:30 | andrzej52

Na forum wylazła polska natura,
    A co Wy zrobiliscie w życiu ?.
    Co po was zostanie, zazdrośniki ?
  • 2015-07-30 10:08 | andrzej52

2015-07-30 09:24 | _sens
    Kredyt nie jest złą rzeczą.
    Ważne w jak celu go zaciągnęliśmy, czy na inwestycje, (np. infrastrukturę), czy na hulanki (np. emerytury górnicze).
  • 2015-07-30 10:28 | kaesjot

andrzej52 - z pieniędzy swoich krzeseł nie wytworzysz.
    Konieczne jest do tego, drewno, lakiery, kleje, narzędzia , maszyny no i Twoja praca, która za pomocą tych narzędzi te materiały na krzesła przetworzy.
    Możesz uzgodnić ze swymi dostawcami, ze za ich materiały i narzędzia oddasz im cześć wyprodukowanych krzeseł.
    Zatem bez pieniędzy można coś zrobić, natomiast same pieniądze tego nie zrobią.
    Tak jak koła zrewolucjonizowały transport ta pieniądze - wymianę towarową.
  • 2015-07-30 11:50 | _sens

andrzej52 piszę o przymusie kredytów zaciąganych przez młodych ludzi, gdyż w obecnym państwie polskim jest to jedyna forma stabilizacji młodego człowieka. Co gorsza młody człowiek jest zmuszony kalać się na kolanach przed izraelskim bankierem aby ten był łaskawy narzucić mu na szyję jarzmo kilkudziesięcioletniego zadłużenia.
  • 2015-07-30 11:56 | Anty

Wszedzie, gdzie istnieje kapitalizm, wlasciciel ma bliskie kontaktu z wladzy, ot taka symbioza. Wynikiem symbiozy miedzy wladza a wlascicielem sa przepisy Prawne i inne tym podobne udogodnienia. Wlasciwie to Wielki biznes rzadzi krajami kapitalistycznymi. Maluczcy naczytali sie bajek za PRL-u o dobrotliwym kapitaliscie i okrutnym komuchy. Bajki glosill kosciolek i tzw. "Reglementowana opozycja", ktora byla sponsorowana przez zachod. Polskim narzekaczom proponuje poczytac ksiazki na temat zachodniego kapitalizmu, a z polskiej litteratury Morcinka, Reymonta ( Ziemia obiecana), i innych przedwojennych pisarzy.
  • 2015-07-30 16:36 | zynek

cytujac:
    "p. Kulczyk byl mistrzem prywatyzacji zyskow i nacjonalizacji strat"
  • 2015-07-30 17:03 | Vera

Pogrążona w głębokim smutku

Z żalem stwierdzam, że nie da się już wyprowadzić z Polski kolejnego ślicznego miliardzika zielonych, czerwonych, rążowych i fioletowych, a potem zrzucić winę na robiące bokami sklepy, które zatrudniają - głupcy - tysiące ludzi. A jak już zainwestują te miliardy to właśnie je opodatkujemy za wywożenie dochodów.
    Nie da się też już bardziej zoptymalizować i tak już niepłaconych podatków, no i przenieść kolejnej firmy by mogła działać na forum światowym gdzie się nic nie płaci i jeszcze być za to chwalonym jaki wielki, wielki i najwielkszy przedsiębiorca.
    Nie da się także już dalej naciągnąć podatników na następne miliardziki kupując po znajomości i sprzedając po wartości do czego wystarczy jedna osoba a nie jakaś tam firma tworząca produkty rynkowe. Czy te produkty są w ogóle komuś potrzebne. Przecież produkcja tylko przeszkadza w interesach.
    Pogrążona w nieutulonym żalu myślę nad napisem na nagrobku tego największego (obok preza tysiąclecia) Polaka.
    Powinien brzmieć:
    Ten, który nic nie stworzył i na tym dużo zarobił.
  • 2015-07-30 22:24 | jer-1

A co z masowej wyprzedazy majatku narodowego otrzymal przecietny Polak ?
  • 2015-07-31 20:08 | Kaliban

"Nie płakałem po Kulczyku"
  • 2015-08-03 01:35 | jakowalski

Kaliban
    Ja też nie płakałem po Kulczyku.