Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

(39)
Potrzebna, a wręcz niezbędna jest reakcja na ostatnie poczynania przedstawicieli Kościoła katolickiego wobec Bronisława Komorowskiego – apeluje znany filozof w liście otwartym do rządu.
 • 2015-08-01 19:22 | olrob11

  Brednie Woleńskiego

  Kościół Katolicki jest organizacją dobrowolną. Jeżeli pan prezydent Komorowski lub ktokolwiek nie zgadza się z doktryną moralną tego kościoła może zwyczajnie odejść. Sąd kościelny może katolikowi odebrać prawo do uczestnictwa w obrzędach katolickich w tym komunii świętej stosując karę ekskomuniki, bez względu na to czy on się wyspowiada czy nie. Ekskomunika może być zdjęta jeżeli katolik wypełni pokutę m.in. spowiedź, publiczne potępienie in vitro itp
 • 2015-08-01 19:29 | olrob11

  Znieważanie prezydenta

  całe to znieważanie to dęta sprawa. Znieważali anonimowi słuchacze przez telefon. Równie dobrze można by oskarżyć Tygodnik Polityka o znieważanie bo ktoś anonimowo znieważał na otwartym forum tygodnika. Zresztą zniewagi były dość błahe. Dlaczego nikt nie pójdzie do sądu zgłosić znieważenia prezydenta ?? Bo łatwo przewidzieć odrzucenie wniosku o zajęcie się tą sprawą przez prokuraturę.
 • 2015-08-01 19:39 | adobo

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  Ty żartujesz, czy mówisz poważnie?
  Czy Pan Prezydent Komorowski powiedział, że nie zgadza się z doktryną KK?
  A może nie wiesz, że Prezydent Polski ma w tym kraju ludzi, którzy niekoniecznie są katolikami?? Mieszanie polityki z Kościołem to już chyba tylko polska domena... i ciągłe wypominanie, że Prezydent powinien, a jeśli nie robi tego co powinien, co wyłuskałeś mu co go czeka i jaki ma wybór....
  Bóg dał człowiekowi wolną wolę.... i osąd tego co zrobi z ze swoim życiem sam osądzi... Poczytaj Pismo Święte, to zrozumiesz... Nie Ty ani żaden biskup nie ma prawa wymuszać postępowania człowieka i nie Tobie ani biskupom nic do tego... Chyba, że jesteście Bogiem... No to przeczytaj dokładnie I Przykazanie... a już wiesz, gdzie utkwiłeś ze swoim wywodem..
  Ludzie, wzorując się na Dekalogu sformułowali prawo. Jest ono, jakie jest... grzeszne, bo nie ma ludzi bez grzechu (może TY jesteś, skoro pouczasz - grzech pychy człowieczku)...
  Kościół może stosować różne kary... ale nie Tobie o tym decydować... Polski Kościół jeszcze NIKOGO (mimo gróźb jakie sieje) nie ekskomunikował... Jest zbyt tchórzliwy i zależny od KASY, którą wyciąga szantażem od kolejnych rządów. Czekam na rząd, który powie BASTA.... i poczeka na ekskomunikę.... Wtedy pogadamy.... Bo dzisiaj to piszesz, piszesz i cieszysz się, jaki mądry jesteś...
 • 2015-08-01 20:29 | olrob11

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  Proszę mi imputować poglądów ani rzeczy których nie napisałem !!
  Nie przypominam sobie abyśmy przeszli na "Ty"
  Pan prezydent Komorowski podpisał ustawę o in vitro, co jest sprzeczne z doktryną kościoła katolickiego, to chyba jasne !!
  W związku z tym powstaje pytanie : Dlaczego nie odejdzie z tego kościoła skoro jego poglądy są sprzeczne z doktryną tego kościoła ?? Skoro nie odszedł, mogą go spotkać kościelne kary, to chyba oczywiste ???
  Każda zoorganizowana religia oddziałuje na politykę w państwie demokratycznym, to nieuchronne, jakakolwiek nie była by to religia. Nie wiem czy to dobrze, ale tak po prostu jest !!
  Jaki grzech pychy ?? Kogo pouczam ?? Proszę puknąć w głowę !!
  Kościół ekskomunikował niedawno niszczycieli świętych obrazów i świętych relikwii, ale może ekskomunikować każdego katolika.
 • 2015-08-01 20:47 | mnbvcx

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  @ olrob11
  Sprzeczne z doktryną kościoła katolickiego może być co najwyżej stosowanie in vitro. Stanowienie prawa, o ile nie zmusza nikogo do działania niezgodnego z sumieniem, na pewno sprzeczne nie jest.
 • 2015-08-01 21:23 | takei-butei

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  No, no, no! Odważny tekst: ostra krytyka prezydenta Komorowskiego za mianowanie biskupa podporucznika na generała, może trochę za ostra,
 • 2015-08-01 21:41 | Rakoczy

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  Pan prof. Jan Woleński, ma racje i jest odważnym wyrazicielem poglądów w kwestii opisanych w liście otwartym, nie tylko do wladz mojej Ojczyzny.
  Tak, polscy przedstawiciele najwyższych władz Kościoła katolickiego. świadomie ignorują kanony norm etycznych i prawnych, by deprecjować postępowanie, nie tylko w sprawie in vitro, pana prezydenta Komorowskiego.
  Czy list przeczyta papież Franciszek, wróg polskich biskupich populistów, którymi nie chce, bo nie może, porawnie zarządzać
  lingwista, prymas Polak.
  Panie prof. Woleński, dziekuje Panu za akademicka i swiecką dosadność, kategorycznie ukrucić obłudę i buńczuczność hierarchów, archaicznego Kk w Polsce.
  Pozdrawiam Pana, z prozachodnich Słubic nad Odra, w Lubuskiem.
  Rakoczy
 • 2015-08-01 23:09 | zulu1

  ---CYTOPYGA---

  .

  To zalosne, upokarzajace, osmieszajace
  wladze kraju, mieszkancow, wyborcow
  ze listy tego typu sa pisane i wysylane
  wladzom by przypomniec im o ich

  FUNDAMENTALNYCH OBOWIAZKACH !

  Polska to cytopyga euroazji

  ~
 • 2015-08-01 23:52 | mir

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  O ile pamiętam, dziedziny Profesora sprawiały niemałe kłopoty studentom prawa.
  Nie spodziewajmy się, że społeczeństwo żałośnie kształcone w tym zakresie rozumie czym jest rozdział kościoła od państwa.
  Nie ma szacunku dla tej idei, powszechnej dezaprobaty z jej naruszania.
  Nie rozumiemy demokracji, zagrożeń i skutków jaką dla niej jest istnienie pozapaństwowych ośrodków władzy.
  Nie zauważymy, że zorganizowana przestępczość przenikająca do świata polityki jak i Kościół czyniący to samo, mimo odmiennych intencji, to realna groźba rozkładu struktur Państwa.
  Niestety, odnoszę wrażenie, że społeczeństwu należałoby wyjaśnić czym skutkuje taki rozkład.
  Jest coś znacznie groźniejszego od obrazy Majestatu.
  Państwo przestaje wychowywać i kształcić w sprawach żywotnych społecznie.
  Przemykamy nad tysiącami lat dociekań nad państwem i obywatelem idealnym.
  Traktując je jako zbędne i zawodowo nieprzydatne.
  Łatwo wyćwiczyć dziecko nakazując uprzejmość i otrzymać grzeczny produkt.
  Jeśli jednak, w tym i innych przypadkach, wyćwiczymy umysł do poszukiwania zachowań otrzymamy produkt mądry, zdolny do reagowania na nieznane.
  Człowiek poszukuje idei.
  Nie pozwólmy by przekazywano ją jako wyrób gotowy, uproszczony i łatwo strawny bo z tym produktem daleko nie zajedziemy.
 • 2015-08-02 01:54 | rationalist-from-bloodlands

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  1. Nie rozumiem jakim prawem p. Wolenski ocenia ew. ekskomunike. Jako wzorcowy ateista - czlonek Klubu Racjonalistow p. Wolenski nie ma absolutnie zadnego prawa do wypowiadania sie o sakramentach udzielanych przez Kosciol w Polsce.
  2. Nie sluchalem wypowiedzi na temat prezydenta Komorowskiego w Radiu Maryja (RM nie slucham). Jezeli istotnie byly one obrazliwe to w sprawe powinna wlaczyc sie prokuratura. Do tej pory organa scigania cechowala zdumiewajaca wrecz skwapliwosc w tej kwestii (vide antyterrorysci u zalozyciela strony anty-komor).
  3. Nie mam czasu na szukanie ale zakladam ze prof. Wolinski rownie zaciekle protestowal gdy media obrazaly prezydenta Kaczynskiego. Nie mam watpliowsci ze pan Wolenski stanie tez do obrony czci prezydenta Dudy ;) - podobnie jak nie mam watpliwosci ze Gazeta Wyborcza, Newsweek czy Polityka nie beda zakladac bialych rekawiczek. Juz artykul "Duda Gracz" w Newsweeku i ekscesy duetu Lis-Karolak pokazaly co sie zaczyna.
  4. Na zakonczenie wyraze szczery zal - kolejny autorytet, ktory milczal gdy semi-lewica taplala sie w blocie ktorym obrzucala L. Kaczynskiego, wlacza sie w dorazne rozgrywki. "Jak Kali ukrasc to dobrze, jak Kalem ukrasc to zle".
 • 2015-08-02 03:02 | kruk

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  @rationalist-from-bloodlands
  Oczywiscie, mozna przypominac, ze prezydent Kaczynski tez bywal obrazany. Jednak to, co sie teraz dzieje, wyglada na jakies ogolne oglupienie narodu, ktory 26 lat temu, jako pierwszy w obozie sowieckim wywalczyl sobie demokracje. Ludzie glosuja na rockmana, ktory chce "rozwalic system" i na czlowieka, ktory deklaruje, ze swoje poglady podporzadkowuje episkopatowi ignorujac demokratyczna zasade rozdzialu panstwa i Kosciola. Kosciol natomiast nawet nie probuje udawac, ze ten rozdzial uznaje. W jakim demokratycznym kraju arcybiskup osmielilby sie lajac prezydenta i twierdzic, ze religijne normy moralne stoja ponad wszelkimi innymi?
  Red.Szostkiewicz juz dawno wyrazal obawe, ze rokosz, jaki nam sie maluje, moze byc rozgrywany przez Rosje jak zawsze w naszej historii. Otoz prosze - nastroje eurosceptyczne, ciagoty autorytarne, burzenie porzadku demokratycznego przez Kosciol, ktory tak niedawno byl wsparciem w walce z totalitaryzmem - wszystko to musi bardzo cieszyc Putina. Jego celem jest przeciez zniszczenie UE i odzyskanie wplywow w Europie Srodkowej i Wschodniej. I oto w zaledwie jedno pokolenie po Solidarnosci Polacy gotowi sa ulatwic mu realizacje planow.
 • 2015-08-02 05:40 | observer

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  A kto ma to zrobić??? Komorowski - który wystawia jęzor po opłatek? Jedynie Urban i Hartman nie boja się tej mafi. Tež myślę że Putin destabilizuje Polskę i EU.
 • 2015-08-02 06:32 | Henryk10

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  Zaangażowanie duchownych w cenzurę polityki Państwa jest sprzeczne z Ewangelią Chrystusa. Oczywiście , mogą korzystać w pełni przysługujących praw obywatelskich i publicznie prezentować własne poglądy polityczne.
 • 2015-08-02 07:42 | jacek2

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  @Kruk

  +1 !! Masz 100% racje az dziw bierze , ze malo kto zauwaza , polityka PIS + KRK jest w interesie Rosji.
 • 2015-08-02 09:09 | andrzej52

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  @kruk
  100% racji.
  Następny purpurat atakuje prezydenta Komorowskiego, zawłaszczając przy okazji Powstanie Warszawskie.
  http://wyborcza.pl/1,75478,18473687,abp-jedraszewski-in-vitro-konwencja-i-ustawa-o-uzgodnieniu.html#MTstream
  Moim zdaniem, minister spraw zagranicznych powinien wezwać na dywanik nuncjusza apostolskiego, przekazać mu note protestacyjną i dać 14 dni na odpowiedź od Franciszka, oraz zagrozić zerwaniem konkordatu.
  Franciszek powinien wyslac naszych purpuratów i rydzyków na misje w Afryce.
  Jedynie odcięcie ich od żłoba może pomóc.
 • 2015-08-02 09:34 | slima11

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  Panie profesorze ,pomogę i podam przyczyny ataku.Otóż geniusz prezesa i dyrektora zespolony z hodowcami danieli ,przewiduje i atakuje.Bo już w sierpniu te 8 milionów głosujących na pana Komorowskiego zapyta o sposób zdobywania Inflantów i hodowania gruszek na wierzbie ,zaproponowany przez wygranego w wyborach.I jaki udział w tym przedsięwzięciu ma Duch Święty.O sprawach dotyczących ułaskawienia i,skoków na kasę nie mówiąc..Te pyrrusowe zwycięstwo ,będzie klęską prezesa .I on o tym wie ,pogrążając się w szaleństwie unicestwienia politycznego.
 • 2015-08-02 11:08 | tomasz z

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  Panie Profesorze,pełna zgoda z pana poglądami.Mam nadzieję i przekonanie,że większość społeczeństwa a szczególnie ludzie młodzi,myślą podobnie.To,co wyprawiają funkcjonariusze KK,przechodzi ludzkie pojęcie.Wietrzą już jesienne przesilenie /oby nie/ i nie potrafią się powstrzymać.Inna sprawa,że obiekt Pana obrony też działa jakoś bardzo niekonsekwentnie.CHodzi mi o ostatnie nominacje generalskie.To się naprawdę wielu ludziom niepodoba /mnie też/.Pozdrawiam Pana.
 • 2015-08-02 11:49 | szpic ostrowłosy

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  Myślę,że wszelkie dywagacje na temat utemperowania zachowań biskupów są płonne. Biskupi rozumieją tylko jednego Boga.
  Bogiem tym jest pieniądz. Proponuję przypomnieć sobie jak rozwiązywał podobne problemy Piłsudski. Pozwolę sobie zacytować mały fragment dotyczący odwołania bp.Galla.
  "Gdy po kolejnej odmowie stanowisko bp. Galla zostało zakomunikowane Piłsudskiemu, ten bez ogródek powiedział:
  „No, to zastosujemy z konieczności skuteczną szykanę”. Jak pisze Sokołowski we „Fragmentach wspomnień 1910-1945”: „Otrzymałem polecenie wstrzymania wypłaty uposażenia dla całej Kurii Polowej i dla bp. Galla. (…) Wkrótce po wstrzymaniu uposażenia otrzymałem telefoniczną informację od min. Becka, że właśnie otrzymał od nuncjusza zgodę na odwołanie z wojska ks. bp. Galla, mogę więc już wstrzymać stosowanie dalszych kroków i nacisków”.
  Dopóki nie zaczniemy stosować podobnych metod dopóty biskupi będą opluwać państwo polskie. I najśmieszniejsze jest to,że wcale nie przeszkadza im to w pobieraniu pensji czy wszelkich gratisów od tak znienawidzonego rządu.
  No ale do takiego działania potrzeba nam ministrów a nie ministrantów!
 • 2015-08-02 13:40 | Tanaka

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  @ 2015-08-02 09:09 | andrzej52
  Grożenie zerwaniem konkordatu wywoła nieodwołalnie 2 skutki:
  1. śmiech biskupów
  2. wrzask na całą Polskę o tym, jak podłe polskie państwo prześladuje Pana Boga oraz morduje Kościół katolicki.
  Rezultatem będzie to co zawsze: polskie państwo padnie krzyżem przez biskupami-krzyżowcami i dosypie im więcej złota.

  Polskie państwo w obliczu biskupów nie istnieje jako podmiot. Istnieje wyłącznie jako przedmiot: DAWAJ !!! I daje.
 • 2015-08-02 13:43 | Tanaka

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  @ 2015-08-02 11:49 | szpic ostrowłosy

  Ilustracja z czasów Piłsudskiego - bardzo dobra.
  Niestety, to już tylko bajka o dawnych,lepszych czasach.
 • 2015-08-02 17:16 | szpic ostrowłosy

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  @andrzej52
  Widzisz, aby minister spraw zagranicznych mógł tak postąpić jak sugerujesz to musiał by być ministrem a nie ministrantem. Musiał by też uwierzyć w to ,że bez biskupów wygra wybory. Niestety on wie,że bez pozycji na klęczkach i worami pełnymi naszych pieniędzy dla kleru o wygranych wyborach może zapomnieć. Oni,politycy, wierzą w to że ksiunc z afryki nazwiskiem Boshbora jeszcze ich wskrzesi. Bęcwały z PO nie widzą, że pomimo odstąpienia od funduszu kościelnego i dokładania kolejnych milionów na kościółki zwane muzeami ,kler ma ich głęboko w d...pie. I słusznie bo na nic innego zasługują. Smutne jest tylko to,że takie miernoty dostają się do sejmu.
  Następni przebierający nogami do objęcia stołków będą tak samo traktowani. Senator Kogut wyraźnie określił kto będzie rządził po wyborach. Oni jeszcze wierzą w to,że są wybrańcami i biskupi dadzą im spokój. Naiwni!
 • 2015-08-02 20:06 | Pugg

  Sekta

  Ekskomunika jako wykluczenie ze społeczności w postaci "nie chcę mieć z tobą nic wspólnego" jest zazwyczaj dwustronnym aktem w którym ekskomunikowany nie ma czego szukać u danej społeczności z której jest wykluczany, ale jednocześnie ta społeczność nie ma prawa czegokolwiek oczekiwać od ekskomunikowanego.
  To oczywiście w wydaniu chrześcijańskim bez szatańskiej klątwy nakładanej przez przedstawicieli sekty swego czasu wyznającej Mitrę za boga - co pozostało w nakładanych specyficznych czapkach na głowę oraz okresach wyznawanych świąt oraz zrytualizowaniu obrzędów, łącznie ze strukturą władzy. Z chrześcijaństwem nie mającej nic wspólnego poza udawaniem chrześcijan.

  Podstawą nauczania Jezusa była interpretacja Tory a konkretnie pierwszej opowieści w której występował "grzech pierworodnego" Adama, czyli uznanie prawa do oceniania co jest dobre i złe na podstawie owocu drzewa z którego zakazał spożywać Stwórca - Ojciec Adama, do którego często nawiązywał rzeczony Jezus.
  Jezus w swych naukach zakazywał osądzać - czyli rezygnował z decydowania co jest dobre i złe na podstawie księgi - owocu z drzewa religii roszczącej sobie złudną wszechwiedzę co do tego co jest dobre i złe (wbrew woli biblijnego Ojca) tym samym pozbawiał się "grzechu pierworodnego" którym skażony jest każdy kapłan - wąż - kuszący do spożycia owocu ze swojego drzewa oraz okrywający cytatami niczym liśćmi - tych którzy dali się oszukać. Starał się raczej kierowaćmiłosierdziem i wybaczać tym którzy zrozumieli popełniony błąd, wbrew ówczesnym religijnym zasadom (np. kamienowanie brzemiennych kobiet które nie miały męża - co często powodowało ich ucieczkę z miejsca zamieszkania). Decydowanie co jest dobre i złe na podstawie owocu - księgi będącej wynikiem rozmów ludzi z duchami (wg Biblii szatanem który dopiero później zostaje zmieniony w węża) nigdy nie było domeną chrześcijan - tylko ich adwersarzy - żydowskich kapłanów, uczonych w pismach Tory faryzeuszy z którymi spierał się Jezus.

  Tym samym żaden z obecnych decydujących że np. in vitro jest z gruntu złe nie jest chrześcijaninem. Nigdy nie był. I nigdy nie miał prawa decydować o tym kto jest, był lub będzie członkiem społeczności chrześcijan. Bo sam nigdy nim nie był.

  Grożenie szatańskimi klątwami na głowę państwa jest o tyle problematyczne że stanowi podstawę do uznania kleru polski za satanistyczny odłam sekty lucyferiańskiej (dla przypomnienia - gdy ogłaszano powstanie tzw. czyśćca powoływano się na pakt z Lucyferem któremu Bóg miał płacić za możliwość wydostania się grzeszników z piekła czyli tym samym powoływaniem się przez papiestwo na demoniczny pakt uznawany za dogmat, co z naukami Jezusa nigdy nie miało nic wspólnego) i tym samym absolutne wykluczenie ze społeczności chrześcijan po wsze czasy. Obraza imion w interpretacjach tekstów biblijnych (zamiana imion oryginalnych w rodzaju Jahwe czy Elohim od 3 wydania tzw. Biblii Tysiaclecia na imię własne arkadyjskiego bóstwa - Pana (rogate, kopytne i ogoniaste bóśtwo falliczne) które w znaczeniu władcy tłumaczy się jako Baal (sic!) świadczy o diabelskiej przewrotności całąego tzw. Episkopatu Polski oddającego cześć szatanowi m.in. poprzez gwałty na dzieciach (np. casus Wesołowskiego - ewangelicznie ten kto sprowadza na dzieci grzech powinien mieć zawieszony na szyję kamień młyński i zostać utopiony w morzu, bez względu na jakiekolwiek zasługi, bo tych wszak nie uznawał Jezus w przeciwieństwie do modlącego się do dziewicy i Pana - Wojtyły mającego w swoim otoczeniu kółko pedofilskie). Tym samym tzw. Kościół Katolicki jest tylko sektą czcicieli szatana oszukującą od wieków zwyczajnych ludzi i udająca "anioły miłosierdzia" i wołającą "Panie!" nie mając najmniejszego pojęcia o posłuszeństwie wobec nakazów Jezusa oraz o naukach, które wszak nie obejmowały tylko zawartości przygotowanej i redagowanej wielokrotnie przez wieki księgi z wprowadzanymi zmianami.
 • 2015-08-02 21:39 | 33mas18

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  Gdybym w sobotę napisał np., że trzeba utemperować poczynania prof. Jan Woleńskiego, zasługiwałbym na wilczy bilet z tego cenionego forum. Ale jeśli jakaś netykieta odrzuca mnie za to, że przyłączam się do słów krytyki Autora pod adresem kościoła, że przypominam hierarchom i politykom żeby przestrzegali przykazania NIE DAWAJ FAŁSZYWEGO ŚWIADECTWA BLIŹNIEMU SWEMU (a przykładów jego gwałcenia jest mnóstwo), to trudno się pogodzić z takim werdyktem. Co jest złego w moim porównaniu artykułu profesora do głosu wołającego na puszczy? Każdy wie, że nikt nie utemperuje polskich duchownych w kwestii ich stosunku do władz III RP, teraz kończącego kadencję Br. Komorowskiego i premier E. Kopacz. Czy tylko Autorowi wolno takie rzeczy publicznie głosić? Po co POLITYKA nadaje to w swym portalu jeśli internaucie nie wolno wyrazić solidarności z Autorem? W moim dopisku wyrażając oburzenie z powodu chamskich awantur podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nie było krzty kłamstwa. A co netykieta może mieć przeciw prognozowaniu, że nowe władze budujące zręby IV czy IV-bis RP, rozprawią się surowo z wszelkimi oponentami? Ktoś może w to wątpić? Naiwnych nie sieją. O dziwo, milionom naiwnych chcących głosować na obóz kaczystów, towarzyszą płonne nadzieje nawet tak poważnej redakcji jak POLITYKA, iż po spodziewanej klęsce PO w październiku w Polsce przetrwa demokracja i prawa człowieka. No i kolejny raz Polak będzie mógł zmądrzeć dopiero po szkodzie.
 • 2015-08-02 21:49 | zhyvilla

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  Zgadzam się z każdym słowem profesora Woleńskiego, bezczelność to mało powiedziane w stosunku do polskiego episkopatu.
 • 2015-08-02 21:56 | andrzej52

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  2015-08-02 21:39 | 33mas18
  Mój komentarz tez zostal usunięty.
  Malo tego, w ostatnim czasie zdarzalo mi się, że usuwano moje merytoryczne komentarze krytykujące polityke gospodarczą PiS.
  Odnosze wrażenie, że ktoś przygotowuje se na "nowe czasy"
 • 2015-08-02 22:10 | andrzej52

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  2015-08-02 13:40 | Tanaka
  Masz rację, potrzebni są ministrowie, a nie ministranci.
  mam drugi pomysł.
  zastąpić fundusz kościelny podatkiem , ale pobieranym jako dodatkowy podatek równolegle do PIT. Wtedy purpuraci mogli by się zdziwić, jaką mają trzódkę.
  Tylko warunekwprowadzenia , patrz pkt.1.
 • 2015-08-02 22:33 | mimoza1

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  Jest sposob na purpuratow,ktorego unikaja jak ognia,informowac publicznie o kazdej zachciance spelnienia ktorej zadaja.To moze zadzialac,niczego sie tak nie boja nasi ulubiency jak upubliczniania, czegokolwiek by to nie dotyczylo.Mam nadzieje,ze to nastapi predzej niz pozniej,poniewaz granice zostaly juz dawno przekroczone.
 • 2015-08-02 23:28 | Mauro Rossi

  Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych

  rationalist-from-bloodlands: "Nie sluchalem wypowiedzi na temat prezydenta Komorowskiego w Radiu Maryja (RM nie slucham). Jezeli istotnie byly one obrazliwe".

  To normalne, słuchają głównie ateiści. :)
  Redaktor Szostkiewicz, na przykład, słuchał - w środku nocy.

  To były telefoniczne wypowiedzi (na żywo) od słuchaczy. A czym różnią się, od takoż anonimowych, opinii na forach internetowcyh? Jeśli prokuratura ma zamiar monitorować radio i interent, szukając zniesławiających treści, to polecam forum na portalu Gazetu Wyborczej (gazeta.pl.) pod KAŻDYM tekstem na temat Kościoła. Takiego natężenia paszkwili, nienawiści i pogardy dla innych ludzi długo by szukać.

  Jeśli filozof publicznie wzywa do "utemperowania księży", to po dwudziestowiecnych doświadczeniach ciarki przechodzą po plecach.

  Zwłaszcza że Pan Profesor milczał przez ostatnie lata, kiedy, a zapewne słyszał, kiedy publicznie padały takie słowa:

  "Jaki prezydent, taki zamach"
  "Prezydent może być niski, ale nie mały”
  ”kartofel, wstyd dla Polski, reklamówka z galerii centrum, alkoholik, wstrętny kaczor”
  „Ten kto strzelał w stronę kolumny Prezydenta RP to miał słabe oko”
  „kaczka, chomik, Hitler, katolik-idiota, bigot”
  "Jaka wizyta, taki zamach, bo z 30 metrów nie trafić w samochód to trzeba ślepego snajpera”.

  To ostatnie zdanie powiedział, nie w nocy i nie anonimowy słuchacz lub internauta, tylko z kpiną w głosie obrażany dziś prezydent B. Komorowski - o urzędującym wówczas prezydencie L. Kaczyńskim.
  Można powiedzieć, kto sieje wiatr ...
 • 2015-08-03 00:35 | woytek

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania

  Wikipedia : "Jan Woleński był członkiem PZPR od 1965 r. Opuścił szeregi tej partii po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r.
  Członek założyciel Żydowskiego Stowarzyszenia B'nai B'rith w Rzeczypospolitej Polskiej, a w latach 2007-2012 pełnił funkcję wiceprezydenta.
  W latach 60. XX wieku był związany ze Stowarzyszeniem Ateistów i Wolnomyślicieli. Od 2007 roku członek Komitetu Honorowego Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów."
  Opinia profesora jest wiarygodna w kontekście długiego dochodzenia do prawdy , które trwało 16 długich lat w PZPR .
 • 2015-08-03 10:32 | waldi-14

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  "Jedyną podstawą ograniczenia kogokolwiek w pełnym uczestnictwie w praktykach religijnych jest treść relacji pomiędzy spowiednikiem a osobą spowiadającą się” – podkreśla prof. Woleński.

  Zaraz, zaraz, czy Woleński jest biskupem? A jeśli tak, to nie Kościoła katolickiego. Dlaczego ma czelność zmieniać nauczanie Kościoła będąc ateistą. Biskupi przypominają rzecz oczywistą, jeśli polityk jest katolikiem, to ma obowiązek stosować się do zasad etyki chrześcijańskiej, w przeciwnym wypadku nie jest katolikiem. Komorowski nie może podpisywać ustawy o in vitro i jednocześnie uważać się za katolika. Panie Woleński o co ten krzyk.Dlaczego pan się stawia w roli nadbiskupa Kościoła katolickiego w Polsce? Kto panu dał taką licencję? Czy nie jest zwykła uzurpacja?
 • 2015-08-03 12:05 | manjaa

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  olrob11
  "Pan prezydent Komorowski podpisał ustawę o in vitro, co jest sprzeczne z doktryną kościoła katolickiego..." Sprzeczne z nauczaniem Kościoła jest popieranie kary śmierci? Czy sprzeczne z nauczaniem Kościoła jest pozwolenie na zdradę małżeńską? Rozwody? Czy rząd powinien karać więzieniem prostytutki i klientów? Czy sprzeczne z nauczaniem Kościoła jest palenie i sprzedaż papierosów? Alkoholu? Której Księgi Testamentu mamy się trzymać, stanowiąc prawo? Pierwszej czy drugiej? A może rękę ucinać i oko wyłupiać? Powaliło Cię? Chcesz tu drugi Afganistan czy Pakistan ze swoim prawem religijnym wprowadzać? Policję łóżkową i obyczajową na ludzi wypuścić? Co Cię inni obchodzą, pilnuj swojej belki w oku!!!
 • 2015-08-03 12:09 | manjaa

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  Aha, nie głosowałam na prezydenta Komorowskiego i nie był moim kandydatem.
 • 2015-08-03 18:09 | azur

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  Ostatnio pewien mądry ksiądz powiedział mi odnośnie "in vitro": Kościół nie powinien wypuszczać się w tematy, na których się nie zna". Nic dodać, nic ująć.
 • 2015-08-03 19:16 | andrzej52

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  2015-08-03 12:33 | Tanaka
  Nie skojarzyłem odejścia min. Boniego z podatkiem kościelnym.
  Mialem na myśl podatek na wzór niemiecki, czyli płacony z dochodu podatnika, a nie odliczany od PT (jak dla fundacji). wtedy purpuraci zdziwili by sie, ile owieczek im zostalo.
  Pamietasz sprawę księdza Lemańskiego. Jego następca już narzeka, że owieczki zaczęly wrzucać do koszyczka po 50 groszy.
  Może tędy droga, spróbować takiego nacisku, jedynie kasa , a raczej jej brak, do purpuratów przemówi.
  Szef księdza Lemańskiego poza tym narusza Konstytucję RP, zakazując mu pracy fizycznej. Gdzie są obrońcy praw człowieka, gdzie jest Rzeczni Praw Obywatelskich.
  Więcej tutaj:
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18446912,jasienica-z-piekla-nie-wyjdzie-mysla-ze-lemanski-to-bog.html?v=1&pId=35369257&send-a=1#opinion353692
 • 2015-08-03 19:19 | andrzej52

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  2015-08-03 12:33 | Tanaka
  Napisalem komentarz skierowany do Ciebie.
  Ukazała se informacja, że komentarz ukarze sie po zaakceptowaniu przez moderatora.
 • 2015-08-03 20:34 | rationalist-from-bloodlands

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  Podsumujmy krotko:

  W imie rozdzialu Panstwa od Kosciola p. Wolenski zada zeby wladze RP wystapily do wladz Watykanu o nieograniczony dostep prezydenta Komorowskiego do sakramentu komunii swietej.

  Zeby bylo lepiej Polityka umieszcza na najlepszym miejscu strony interentowej ten apel do podpisu.
  Powinni przemianowac Polityke na Szpilki. Jak to opowiedzialem wlasnie moim niemieckim kolegom z pracy to nie chcieli uwierzyc, puscili przez translatora i teraz zarykuja sie ze smiechu. Wlasnie jeden pytal czy Wolenski byl u Monty Pythona. Tak trzymac!
 • 2015-08-04 17:19 | janadam48

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  @andrzej52 z 3.08 godz 12.33
  Tak, brak kasy postawi przedstawicieli Pana B. do pionu. Jedynie odcięcie od kasy państwowej odniesie pożądany skutek. Klerowi ludzie nie są do niczego potrzebni. Oni dostają tak wielkie pieniądze z budżetu, że spokojnie wytrzymają bez tacy. Najwyższej jakiś wiejski klecha będzie wył z głodu ale co to biskupa obchodzi! Smutne jest to,że w tej chwili nie widać żadnego wyprostowanego polityka, wszyscy na kolanach. Dziennikarze wyczekują skąd powieje silniejszy wiatr. I tak wszyscy czekamy na jakiegoś polskiego Zapatero albo na otrzeźwienie wyborców lub na podział Polski na wschodnią i zachodnią część. Może czas zaproponować takie rozwiązanie?
 • 2015-08-04 21:21 | rationalist-from-bloodlands

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  Lektura komentarzy na temat kabaretowych propozycji budzi lekki niesmak:
  To niewiarygodnie proste: Mamy demokratyczne panstwo. Z przyczyn historycznych pewna religia odgrywa w tym kraju szczegolna role bo jej wyznawcy sa (nominalnie) wiekszoscia . Jego kaplani maja okreslone poglady na temat in vitro i jakos potrafia je uzasadnic w zgodzie z normami tego wyznania. Po co caly ten zgielk?
  Jak komus nie odpowiada to moze sie spakowac i wyjechac np. do Francji. Trzeba pisac mniej postow i sie spakowac.
  Nie jest przypadkiem ze pisze ten post bedac poza granicami kraju. Jak komus tak przeszkadzaja jakies reguly wiary to niech zalozy wlasny kosciol. Demokracja i panstwo polega na subtelnej grze miedzy interesem mniejszosci a interesem wiekszosci. Absurdalne apele do psujciapanstwa to zwykla dywersja skierowana przeciw ruchom racjonalistycznym.
 • 2015-08-04 22:52 | rationalist-from-bloodlands

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  Kontynuujac moj poprezdni post napisze jeszcze ze:
  1. Pan Komorowski twierdzi ze przestrzega norm/nakazow Kosciola Katolickiego a rownoczesnie podpisuje ustawe ktora wedlug tej organizacji jest z tymi normami sprzeczna. gdzie tu logika?
  NIech wreszcie Kosciol powie co sadzi o wielu sprawach i niech ludzie sie jasno okresla: albo robia co Kosciol ustami biskupow uwaza za sluszne albo nie. wtedy bedzie 30 procent katolikow w Polsce i polityce nie beda udawac ze sa w Kosciele zeby byc z wiekszoscia a czolowi ateisci jak p. Wolenski nie beda uczyc biskupow co maja mowic. Nie slyszalem/czytalem zeby terlikowski pouczal wolinskiego jak ma wygladac barmitzwa. Co moze wynikac z tego ze terlikowskiego nie czytam.
  2. Oczywiscie obrazanie Prezydenta RP to skandal ale nikt nie przebije na tym polu przyjaciela p. Komorowskiego - pana Palikota. Moza czas zeby czolowi dziennikarze wszystkich opcji zebrali sie razem np. na poczatku inauguracji i zawarli rodzaj paktu: my nie schodzimy w stosunku do Dudy poniezj pewnego poziomu i oczekujemy ze wy nie zejdziecie ponizej pewnego poziomu w stosunku do jego nastepcy. Tylko ze wtedy trzeba nazwac po imieniu reklamy w rodzaju "Zimny Lech na Wawelu" czy tezy bez dowodu ze sp prezydent byl alkoholikiem. Niemoge sobiejakos wyobrazic Lisa albo Ziemkiewicza jak przestrzegaja tego paktu - ale moze trzeba cos wreszcie zrobic.
  3. Podsumuje to krotko: nie miejcie nas prosze za glupcow.