Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

(69)
Polski PKB powiększył się w drugim kwartale o 3,3 proc. To mniej, niż przewidywano, ale powodów do zmartwienia jeszcze nie ma.
 • 2015-08-14 18:28 | axiom1

  Typowa propaganda 'sukcesu' ostanich 25 lat.

  " Taki wzrost nam wystarczy
  Polski PKB powiększył się w drugim kwartale o 3,3 proc."

  Polski dlug publiczny wzrasta w tym roku 5.4% Polski dlug publiczny wzrasta w tepie szybszym o 64% niz polski PKB.

  Panie Czerniak, to znaczy ze Polska sie cofa. Polska cofa sie juz przez 25 lat. Bo sie zadluza szybciej niz wzrosty PKB.

  Panie Czerniakl to tak jakby pan ciagle pozyczl pan 5 zl zeby przy pomocy tych 5 zl zarobic o 3 zl wiecej. Gdzie by pan skonczyl. Na rynsztoku prawda ? Niech nas pan poinformuje.

  Innym powodem do strachu jest kwestia 'wlasnosci' tego PKB. Przeciez duza czesc tego co montowane w obozach pracy na terenie Polski to produkty obcych krajow. I to jest powodem do strachu panie Czerniak. Wliczanie obcych produktow do polskiego PKB jest falszerstwem. Polskie w tych produktach jest tylko tania sila robocza.

 • 2015-08-15 01:58 | kruk

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  @ axiom 1
  Masz pretensje, ze do PKB czyli produktu KRAJOWEGO brutto, wlicza sie produkcje firm zagranicznych w kraju. Otoz tak sie robi na calym swiecie. W erze globalizacji liczy sie to, co KRAJ wytworzyl w ciagu roku, niezaleznie od tego jakie firmy braly w tym udzial.Jezeli japonskie firmy produkuja samochody w USA, to liczy sie to jako produkt amerykanski. Jezeli polska firma produkuje buty w Rumunii, to liczy sie to jako produkt rumunski. Natomiast pieniadze, ktore przysylaja do kraju obywatele polscy pracujacy w UK, nie sa "naszym" dochodem tylko transferencja z zewnatrz, bo ci ludzie wytwarzali cos w UK. Gdyby liczyc tylko produkcje firm rodzimych, mielibysmy kompletnie zafalszowany obraz poziomu rozwoju roznych krajow. Przyjmij do wiadomosci, ze mamy w swiecie wielkie przeplywy kapitalu i musimy do tego dostosowac metode obliczania produkcji krajowej.
 • 2015-08-15 02:09 | kruk

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  @axiom 1
  Jeszcze wroce do Twoich slow. Produkty wytwarzane w Polsce dzieki inwestycjom firm zagranicznych nie sa "produktami obcych krajow"! Przedsiebiorstwo i jego kraj pochodzenia to sa dwie rozne rzeczy. Dobra wytwarzane u nas sa jak najbardziej polskie, bo made in Poland. Wedel moze byc teraz wlasnoscia jakiejs firmy zagranicznej ale jego czekoladki nie sa przez to mniej polskie.
 • 2015-08-15 09:18 | kaesjot

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  @kruk
  Przez most przechodzi mrówka ze słoniem.
  Most cały drży.
  Słoniu - ale tupiemy co ? - mówi mrówka do słonia.
  Czy agencja pracy kierująca swych pracowników do fabryki samochodów może się reklamować, że produkuje samochody ?
 • 2015-08-15 09:52 | azur

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Boję się powrotu PiS-u do władzy, bo grozi to rozregulowaniem gospodarki, inflacją i spadkiem stopy życiowej. Cała mozolna praca nad uzdrowieniem finansów państwa pójdzie w niwecz.
 • 2015-08-15 10:23 | axiom1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  To bardzo ciekawe stwierdzenie.
  " Cała mozolna praca nad uzdrowieniem finansów państwa pójdzie w niwecz. "

  Widac jak propaganda ksztaltuje mozgi.

  25 lat transformacji - 25 lat deficytow i dlug publiczny rzedu 1000 md zl.

  Ostatnie lata sa szczegolnie zle, deficyty rzedu 45-50 mld zl co rok. Rkordowe. Pomimo darowiz z Uni !

  Gdzie sa te wysilki nad uzdrawianiem finansow panstwa ?

  Ten temat nawet nie jest poddany dyskusji. nawet nie rozpoznany.


  To jest intersujace, jak PIS chce zepsuc finanse paanstwa oferujac polskim dzieciom po 500 zl na glowe. To jest 4 mld zl.

  Umilowany nie-rzad lekarza pediatry tylko w tym roku obarczyl polskie dzieci dlugiem 5785 zl na glowe. To jest 47 mld zl.

  Propaganda i medialne klamstwa robia cuda.

 • 2015-08-15 10:54 | jabol

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  "Potencjał wzrostowy polskiej gospodarki to obecnie między 3 a 4 proc. rocznie. "


  Z badań brytyjskiego ekonomisty Angusa Maddisona wynika, że w PRL w latach 1950 - 1973 r. wzrost gospodarczy wynosił średnio 3,4% PKB per capita rocznie.
  Jeśli turbokapitalistycznej Polski nie stać na więcej to coś jest nie tak.

  " Polska przyspieszyła powyżej 5 proc., to groziłoby nam przegrzanie. A to zjawisko równie groźne dla stabilności ekonomicznej co recesja. [...]
  Efektem przegrzania jest zawsze nagłe wyhamowanie gospodarki, a często nawet recesja, skutkująca wzrostem bezrobocia"
  .

  Za tzw. drugiego Balcerowicza często się o tym słyszało.
  Balcerowicz tak zaczął schładzać gospodarkę, że aż ją zamroził. Efektem był wzrost na poziomie 0,1% PKB i 20 % bezrobocie.
  Zastanawia mnie jedno. PKB Singapuru od 1963 r wzrosło 80 krotnie i pomimo, że jest to trzeci najbogatszy kraj świata, nadal się rozwija. Jak oni sobie radzą z "przegrzewaniem"?

 • 2015-08-15 13:04 | Andrzej Falicz

  Swietna wiadomosc...

  Biorac pod uwage, ze obok w POLITYCE jest artykul o Chinach gdzie wzrost okolo 7% oznaczac ma prawie, ze katastrofe.
 • 2015-08-15 13:08 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Kruk et al.
  1. Zacznijmy od tego, ze PKB mierzy tylko poziom aktywności na rynku, a więc nie ma on wiele wspólnego z realną gospodarką. Jeśli w obecnej Polsce rozbito PKP na szereg spółek, to sprzedaż energii elektrycznej przez spółkę PKP energetyka, spółce PKP Intercity, zwiększa formalnie PKB, ale nie zwiększa ta sprzedaż produkcji energii elektrycznej, a tylko generuje dodatkowe a zbędne koszta, a więc de facto rośnie nam PKB a maleje dobrobyt ludności.
  2. Produkt polski to jest taki, który został wyprodukowany w firmie będącej własnością polskiego kapitału (prywatnego bądź rządowego). A więc ani wyroby Wedla, ani też samochody montowane w Polsce przez Fiata, Opla czy VW, N I E są wyrobami polskimi!
  Auzr
  Zarówno politycy z PO jak też i z PiS rozkładają Polskę od roku 1989.
  Jabol
  1. Maddison wiecznie żywy! Jego statystki są bardzo pomocne każdemu prawdziwemu ekonomiście czy też historykowi zajmującemu się gospodarką.
  2. Przegrzewa się tylko gospodarka źle zarządzana. Podobnie jak przegrzewa się tylko źle skonstruowany albo źle utrzymany silnik spalinowy czy elektryczny.
 • 2015-08-15 16:53 | Bolanda Paletowa

  PKB zwolnilo

  wszak transfer payments sa takie same
 • 2015-08-15 18:06 | Indoor prawdziwy

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  tak jest.
  ''Lepszy jest malejący wzrost, niż wzrosnący malej''. (cytat : ja)
 • 2015-08-15 23:22 | kruk

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  @jakowalski
  Powinienes wiedziec, ze do PKB wlicza sie tylko wartosc dodana przez kazde przedsiebiorstwo, a wiec rozbicie jednego przedsiebiorstwa na kilka nie zwieksza PKB. Gdybys chcial obliczyc produkt firm polskich, musialbys do ich produkcji w kraju dodac ich produkcje za granica i wyszloby Ci wtedy cos, co nie ma nic wspolnego z PKB. Tworzysz sobie jakies wlasne koncepty statystyczne i wychodzi Ci, co wychodzi.
 • 2015-08-15 23:50 | kruk

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  @jabol
  Jakikolwiek bylby szacunek wzrostu gospodarczego w PRL (bo dane historyczne sa tylko sacunkowe), to nie oddaje on rzeczywistego wzrostu stopy zyciowej. Mielismy cudowny wzrost gospodarczy a po podstawowe dobra stalo sie godzinami w kolejkach. Kto nie wystal, ten nie kupil. Do kolejki po meble ludzie ustawiali sie juz w nocy poprzedzajacej dostawe. Pracujace matki zatrudnialy emerytow do wystawania po zywnosc. Wielu potrzebnych rzeczy w ogole nie mozna bylo kupic, nawet w sklepach PEWEXU (to tez piekny wynalazek gospodarki brakow).Mielismy typowy rynek sprzedawcy, gdzie kupujacy starali sie o wzgledy personelu handlowego przynoszac podarunki albo oferujac zalatwienie jakichs spraw. Nieopisane marnotrawstwo srodkow towarzyszylo temu wspanialemu wzrostowi. Nie wiem, jak mozna twierdzic, ze 3.4% wzrostu wtedy i teraz jest tym
  samym dla ludzi. Albo sie czasow PRL nie chce pamietac, albo sie jest propagandysta skompromitowanego systemu na rzecz jakichs ciemnych interesow.
 • 2015-08-16 00:52 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Kruk
  Nie masz racji – rozbicie jednego przedsiębiorstwa na kilka zawsze zwiększa PKB, jako że PKB jest w praktyce sumą dochodów wszystkich jednostek gospodarujących w ramach danego państwa (kraju). Tylko w teorii wartość wytworzonych usług i dóbr finalnych (czyli inaczej PKB) oblicza się odejmując od produkcji całkowitej wartość dóbr i usług zużytych do tej produkcji. Tylko w teorii PKB jest sumą wartości dodanej wytworzonej przez wszystkie podmioty gospodarujące, czyli:
  PKB = produkcja globalna kraju – zużycie pośrednie = suma wartości dodanej ze wszystkich gałęzi gospodarki narodowej.
  W praktyce obliczenie PKB na podstawie powyższej definicji jest niemożliwe, jako że trzeba by znać nie tylko produkcję całkowitą każdego podmiotu gospodarującego, ale także wartość dóbr i usług zużytych do tej produkcji. Stąd też w praktyce stosuje się inne wzory, a najpopularniejszy z nich opiera się na spostrzeżeniu, że PKB jest w przybliżeniu równy finalnym wydatkom wszystkich nabywców wartości dodanej wytworzonej na terenie kraju, a zatem od strony popytowej:
  PKB = konsumpcja + inwestycje + wydatki rządowe (bez transferów) + eksport - import + zmiana stanu zapasów.
  Trzeci wzór wynika zaś z faktu, że suma wydatków musi być równa sumie dochodów ze wszystkich źródeł, a zatem od strony dochodowej:
  PKB = dochody z pracy + dochody z kapitału + dochody państwa + amortyzacja.
  Tak więc jeśli rozbijemy jedną firmę na kilka, to do PKB wliczane będą fikcyjne dochody polegające na sprzedawaniu przez kolejne firmy tego samego produktu, przy czym każda następna firma będzie ten produkt sprzedawać po coraz to wyższej cenie, doliczając do niej swą marżę. Jak widzisz, Diabeł zawsze siedzi w szczegółach.
  2. Polskie firmy praktycznie nie istnieją poza Polską.
 • 2015-08-16 01:11 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Kruk
  Wzrost PKB w Polsce po roku 1989 nie przekłada się na wzrost stopy życiowej zwyczajnych Polaków. Natomiast w czasach PRLu, to poziom życia przeciętnych Polaków podwyższył się w sposób, nie mający swego odpowiednika w całej historii Polski. To w PRLu zwalczono przecież bezrobocie i analfabetyzm, objęto całą ludność bezpłatną opieką zdrowotną i umożliwiono bezpłatne kształcenie, nawet na poziomie uniwersyteckim, dzieciom robotników i chłopów. To w PRLu zwyczajni Polacy po raz pierwszy zamieszkali w domach z bieżąca wodą ciepłą i zimną, spłukiwanymi ubikacjami i centralnym ogrzewaniem.
  Piszesz o kolejkach z lat 1980tych, wywołanymi interwencją CIA w wewnętrzne sprawy Polski, interwencją, która doprowadziła do masowych strajków, które zwyczajnie rozłożyły polską gospodarkę. Skąd miały być po sierpniu 1980 roku towary w polskich sklepach, skoro nikt nie pracował, a wszyscy strajkowali?Pomyślałeś o tym?
  Poza tym, to ciemne interesy robi się dziś, a nie robiło się ich w czasach PRLu, kiedy to spekulacja słusznie była zakazana. Ale pamiętaj, że Polska Ludowa bez bezrobocia i biedy, niezależna od zachodniego kapitału, była nie w smak USA, a więc CIA wykorzystała cynicznie religijność Polaków, aranżując wybór Karola Wojtyły na papieża, aby później zaaranżować poparcie Watykanu dla rewolty „solidarnościowej”, rewolty, która rozłożyła polską gospodarkę tak, że do dziś nie może się ona pozbierać... :-(
 • 2015-08-16 12:49 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Kruk
  Raz jeszcze: rozbicie jednego przedsiębiorstwa na kilka zwiększa PKB niezależnie od metody jego liczenia, jako że jeśli przewóz pasażerów, lokomotywy oraz energetyka są w ramach jeden firmy, n.p. PKP, to wewnętrzne rozliczenia pomiędzy wydziałem obsługi pasażerów, lokomotywownią i energetyką nie są wliczane do PKB, natomiast jeśli z owego PKP wydzielimy osobną spółkę do obsługi pasażerów, n.p. PKP Intercity (IC), która będzie wynajmować lokomotywy od osobnej spółki PKP Cargo oraz płacić za zużyty przez te lokomotywy prąd spółce PKP Energetyka, to każda z tych nowych spółek będzie „dodawać” do tego, co sprzedaje ona spółce „finalnej”, czyli PKP IC swoją „wartość dodaną”, choćby to były tylko koszta zarządzania tymi nowymi spółkami, koszta wystawiania faktur etc.
  Paradoksalnie: jeśli spółka PKP IC będzie zalegać z płatnościami spółkom PKP Cargo i PKP Energetyka, to wzrośnie PKB, jako że te ostanie spółki wynajmą wtedy „inkasentów”, którzy „wytworzą” swoją „wartość dodaną” poprzez monitowanie spółki PKP IC w sprawie zaległych faktur. Widzisz chyba, jaką bzdurą jest ta cała idea PKB, i to niezależnie od metody jego liczenia, jako że PKB jest tylko miarą aktywności rynku i niczego więcej, a więc PKB danego kraju może rosnąć, a dobrobyt ludności tego samego kraju może w tym samym czasie maleć.
 • 2015-08-17 08:14 | azur

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Przegrzanie gospodarki? Raczej przegrzanie umysłów niektórych dyskutantów, pewnie na skutek upałów.
 • 2015-08-17 10:34 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  azur
  Pora więc na schładzanie, czyli na dalszy upadek polskiej gospodarki. Gdzie jest Balcerowicz?
 • 2015-08-17 12:31 | Motyl1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  jakowalski
  znowu pouczasz innych :)
 • 2015-08-17 13:19 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Motyl - zabronisz mi tego?
 • 2015-08-19 21:33 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless1
  1. Obecne ukryte bezrobocie jest w Polsce o wiele większe niż za czasów PRLu! Gdyby nie te miliony, które ostatnio uciekły z Polski w poszukiwaniu pracy i godnej za nią zapłaty, to Polska miała by stopę bezrobocia dobrze ponad 25%!
  2. Z Polski nie uciekłem, a legalnie wyemigrowałem w roku 1981.
  3. Prawdziwą drożyznę to maja Polacy w Polsce dopiero dziś, a kolejki przeniosły się ze sklepów do urzędów pracy i do biur pomocy społecznej. :-(
  4. Niestety, ale niczego się z moich wpisów nie nauczyłeś... :-(
 • 2015-08-20 09:39 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Wszystko masz w innym wątku. Dane, wyliczenia, ceny czyli fakty. A z faktami się nie dyktuje. Ty zacząłeś kłamać i kwestionować oficjalne źródła.
  Po wielotygodniowej dyskusji z Tobą, uważam, że masz jednak jakiś problem psychiczny. Ja to nazywam syndromem emigranta. Do tego dochodzi wredny charakterek... A to wszystko pogłębia się z wiekiem.
 • 2015-08-20 11:40 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Tak w tym innym wątku rozbiłem w pył twoje „argumenty”... Oficjalne źródła są zaś zwyczajnie niewiarygodne, tak n.p. jak dane GUSu na temat ilości mieszkańców Polski oraz ilości Polaków, którzy ostatnio z Polski wyemigrowali. A ty potrafisz tylko atakować mnie po chamsku, czyli ad personam. :-(
 • 2015-08-21 13:11 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Nic nie rozbiłeś. Przestałeś przyjmować fakty i zacząłeś kłamać. Wątki są do wglądu, każdy może wyrobić sobie zdanie. :)
 • 2015-08-21 13:33 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie?

  Fragless
  To ty kłamałeś, powtarzając bezkrytycznie kłamstwa reżymowej propagandy, w tym mocno „podkolorowane” oficjalne statystyki GUSu. Tak więc jeszcze raz cię pytam, czy naprawdę wierzysz w to, że Polska ma dziś ponad 38 milionów mieszkańców i że poza Polską przebywa dziś tylko nieco ponad 2 miliony Polaków?
  Cytuję z konserwatywnego, burżuazyjnego „Forbesa”: „Dość szczegółowo przestudiowałem metodologię badań migracji zagranicznych opublikowaną na stronach GUS. Zauważyłem, że jedną z głównych przyczyn zafałszowania wyniku badania jest decyzja urzędu, aby w raporcie uwzględniać tylko osoby podejmujące zatrudnienie czasowe trwające powyżej 3 miesięcy. Nie trzeba wybitnego naukowca, aby stwierdzić, iż znaczna liczba Polaków podejmuje pracę za granicą sezonowo, tj. na okres od 1 do 3 miesięcy. Najczęściej znajdują zatrudnienie w rolnictwie lub jako pracownicy budowlani, gdyż w obu tych branżach obserwuje się przypływ zleceń w okresie letnim. GUS tłumaczy się ze swojej decyzji w raporcie, wyjaśniając, że dane dotyczące zatrudnienia sezonowego poniżej 3 miesięcy są trudne do zmierzenia, ponieważ nie są rejestrowane lub podlegają „uproszczonym procedurom formalno-prawnym”. Czy ma to oznaczać, że nikt nie ewidencjonuje informacji związanych z zatrudnieniem poniżej 3 miesięcy? Byłoby to sporym przeoczeniem, bo choć ta grupa Polaków migruje na krótkie okresy czasu, wielu z nich wyjeżdża „na saksy” z dużą regularnością, czyniąc z pracy sezonowej stały punkt swojego kalendarza. (…) w raporcie nie uwzględniono również Polaków, którzy są delegowani do pracy za granicą, a składki ubezpieczeniowe płacą w naszym kraju.” (więcej w linku do Forbesa jak poniżej)
  Linki:
  wgospodarce.pl/informacje/7345-trwa-wielka-emigracja-polakow-gus-ukrywa-dane
  www.merkuriusz.wieczorna.pl/bankowosc/polska-sie-wyludnia-masowa-emigracja-nie-jest-ujmowana-przez-gus
  www.forbes.pl/ilu-polakow-naprawde-pracuje-za-granica-,artykuly,187046,1,1.html
 • 2015-08-24 10:16 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Czyli GUS kłamie. Oficjalne statystyki kłamią. Tylko Kowalski WIE. Zna PRAWDĘ.
  Może pora zacząć to leczyć? ;)
 • 2015-08-24 23:56 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless1
  Nie moja to wina, że GUS zaniża bezrobocie i inflację, a zawyża PKB i płace. Pretensje kieruj do prezesa GUSu a nie do mnie!
 • 2015-08-24 23:58 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless1 – p.s.
  Konserwatywny Forbes też według ciebie kłamie, a tylko GUS podaje prawdziwe dane?
 • 2015-08-25 12:10 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  To nie Forbes, a jedynie prywatna opinia Macieja Wawrzyniaka. Tego też nie rozróżniasz.
  To nie czasy PRL-u, kiedy to władza fałszowała wskaźniki bezrobocia, bo nie pasowało to do ideologii.
 • 2015-08-25 22:52 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  1. To jest opinia dziennikarza pisma Forbes.
  2. Dziś też bezrobocie nie pasuje do ideologii rządzących nami elit, a swoją drogą, to w PRLu nie było bezrobocia, a tylko deficyt pracowników.
 • 2015-08-27 13:17 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  1. Niemniej to jest opinia, uważana za na tyle poprawną politycznie, że Forbes za nią stoi.
  2. Nie myl tych ogłoszeń z realnymi miejscami pracy. Te ogłoszenia, to jest przecież w ogromnej większości sondowanie rynku pracy. Poza tym, to kto jest poszukiwany? Niewykwalifikowani robotnicy, a nie inżynierowie... A opieranie swoich sądów na tym, co zasłyszałeś od znajomych, całkowicie ciebie kompromituje!
  3. Ludzie w Polsce zarabiają mało, jako że realna stopa bezrobocia jest bliższa 20% niż tym oficjalnym 10%. Poza tym, to mamy dziś w Polsce typowy niemalże kapitalizm kompradorski, a w kapitalizmie społeczeństwo (dokładniej ludzie pracy i ich rodziny, czyli ogromna większość społeczeństwa) jest zawsze okradane przez właścicieli kapitału i to jest cała esencja kapitalizmu rynkowego. W kapitalizmie kompradorskim dochodzi także okradanie rodzimej burżuazji przez kapitał zagraniczny, co rodzima burżuazja rekompensuje sobie jeszcze większym wyzyskiem pracowników przez nią zatrudnionych – stąd też mamy dziś aż tak niskie płace robocze w Polsce i stąd też Polacy zarabiają więcej na emigracji niż pracując w Polsce, a więc Polska się wyludnia na naszych oczach.
  4. A jaka jest dziś aktywność zawodowa kobiet? Jaka jest realna aktywność zawodowa młodzieży i ludzi ponad 50 lat oraz stopa ich bezrobocia, jeśli uwzględnimy fakt, że olbrzymia większość młodych i starszych Polaków została de facto usunięta z rynku pracy z powodu olbrzymiego, strukturalnego i chronicznego bezrobocia, a więc udaje ona, że się uczy (młodzież) albo też uciekła na renty i wcześniejsze emerytury (starsi Polacy). Nie rozumiem, dlaczego wciąż krytykujesz nieistniejący od dawna PRL, a nie widzisz zapaści obecnej Polski? To, że buduje się w niej drogi i stadiony oraz kąpieliska, nie oznacza przecież, ze się ona rozwija! Ty wciąż mylisz zewnętrzne objawy rzekomego rozwoju, finansowanego na kredyt i dziejącego się głównie w nieproduktywnych sektorach, z rzeczywistą zapaścią polskiej gospodarki. :-(
 • 2015-08-28 13:39 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Czy Polityka stoi za Twoimi opiniami? Wątpię. :) Czy którakolwiek gazeta, gdzie felietony pisze JKM, podziela jego opinie? Śmiem wątpić.
  Ludzie w PL zarabiają za mało, to jest główny problem. To zaszłość jeszcze z lat 90-tych. Potrzebne są rozwiązania systemowe - temat na inną dyskusję. Natomiast bezrobocie realnie wynosi mniej niż 10% (w dużych miastach jest już tylko bezrobocie naturalne). Cześć z oficjalnie niepracujących działa w szarej strefie. 90% ekip, która budowała mój dom składała się z takich właśnie "bezrobotnych", pobierających zasiłek. Wielu "bezrobotnych" pracuje także czasowo np. w Niemczech (znam kilku osobiście). Wyjeżdżają na miesiąc, dwa, wracają na kilka tygodni i potem znowu. Powtarzam, jak ten przysłowiowy pies, szczekasz nie pod tym drzewem. Masz wiedzę sprzed 15 lat, kiedy to rzeczywiście bezrobocie było głównym problemem Polski.
  O kapitalizmie nie dyskutuję, nie interesuje mnie rozmowa ideologiczna.
  Widzę problemy współczesnej Polski - płace, brak porodziny, s*ieprzony system edukacyjny itd. PRL krytykuję, bo w przeciwieństwie do co poniektórych, miałem okazje w niej mieszkać do samego końca i obserwować do jakiej zapaści państwa doprowadzili komuniści, czy raczej ci pseudo-komuniści, którzy wtedy rządzili.
 • 2015-08-28 14:11 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  1. Moje opinie są publikowane tylko na forum POLITYKI. Nie widzisz różnicy?
  2. W Łodzi nie ma już bezrobotnych, jako że praktycznie wszyscy zdolni do pracy mieszkańcy tego miasta dawno temu z niego wyjechali. A w Warszawie, to ponad 50% zatrudnionych to jest de facto ukryte bezrobocie - to są ludzie (głównie urzędnicy) którzy pracując, zużywają tylko nasze ograniczone zasoby, a nic za to nam nie dają.
  3. Znaczy się, że oszukujesz państwo. A fe... :-(
  4. Brak ci argumentów na obronę kapitalizmu.
  5. Pozostaje ci już tylko zwalać wszystko na tą, od ponad ćwierć wieku nieistniejącą, PRL. :-(
 • 2015-08-28 15:21 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Twoje na szczęście nie są publikowane i mało kto je czyta, ale już Korwin-Mikke jest czasami drukowany drugich stronach. Nie mówiąc o wydaniach elektronicznych, gdzie bardzo popularne staje się dziennikarstwo obywatelskie.
  Powtarzam i wbij to sobie do głowy. Nie bezrobocie, a płace są polskim problemem. Powielasz pewną propagandę. Legendę czy mit: jest duże bezrobocie, za bramą stoi 100 takich na twoje miejsce, jak ci się nie podoba to się zwolnij - ciekawe gdzie znajdziesz robotę, podniesienie płacy zwiększy i tak duże bezrobocie, potrzebujemy elastycznego rynku pracy itd, itp. Tak wciąż mówią niektórzy pracodawcy, a podchwytują to media i rząd. A za nimi powtarza to rzesza lemingów, w tym Ty biedaku. Tak właśnie działa presja, która zaczęła się pod koniec lat 80-tych. Stąd śmieciówki, brak rozwiązań systemowych w celu podniesienia płacy. Nieświadomi tego w większości są politycy. A ci którzy są świadomi, cynicznie ten fakt wykorzystują będąc na usługach niezbyt uczciwych przedsiębiorców.
  Znów mylisz pojęcia. Płacę wszystkie podatki, w tym za materiały budowlane. Niestety nie mam prawa kontrolować robotnika budowlanego, czy ten rozlicza się z fiskusem.
  PRL pozostawił Polskę w fatalnym stanie. Sytuacja gospodarcza była tak zła, że sami komuniści najpierw musieli wprowadzić stan wojenny żeby utrzymać się przy władzy (sic!), a potem tę władzę dobrowolnie oddali (sic!, sic!).
 • 2015-08-28 20:27 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  1. Korwina drukuje m.in. PLAYBOY. Jak to skomentujesz? Poza tym, moje opinie i artykuły są jednak drukowane, a odróżnieniu od twoich.
  2. Nie da się oddzielić niskich płac od bezrobocia: niskie płace są przecież zarówno skutkiem wysokiego bezrobocia jak też i jego przyczyną: niskie płace to jest przecież niski popyt, a więc niskie zatrudnienie i wysokie bezrobocie oraz niskie płace, które z kolei zmniejszają popyt.
  2a. Nie jest też prawdą, że podniesienie płac roboczych zwiększy bezrobocie, jako że wyższe płace oznaczają większy popyt a więc większą produkcje i mniejsze bezrobocie. Ty zaś rozumujesz w kategoriach swojej firmy, a nie w kategoriach gospodarki narodowej, stąd też popełniasz te elementarne błędy, nie rozumiejąc tego, że to co wydaje się być dobre dla pojedynczego kapitalisty (tu wysokie bezrobocie i niskie płace) jest niekorzystne dla kapitalistów jako klasy społecznej, jako że wysokie bezrobocie i związane z nim niskie płace ograniczą popyt a tym samym ograniczają też i zyski kapitalistów.
  3. Powinieneś zatrudniać przy budowie swojego domu tylko zarejestrowane firmy i domagać się, aby one wystawiały ci rachunki na piśmie oraz płacić im tylko przez bank, a nie gotówką z ręki do ręki. Płacąc za usługi, tu budowlane, gotówką i to bez wymagania rachunku na piśmie, popełniasz przecież najzwyczajniejsze przestępstwo kryminalne. W państwie prawa dawno byś więc siedział za kratkami, a ratuje się tylko to, że Polska od roku 1989 nie jest państwem prawa.
  4. Znów atakujesz nieistniejący od roku 1989 PRL, aby odwrócić uwagę od bankructwa ekonomicznego i moralnego współczesnej Polski. I rozumiem, ze wolałbyś, aby w Polsce wybuchła antykomunistyczna rewolucja, która, jak to bywa z rewolucjami, pożarła by swych przywódców. :-(
 • 2015-08-29 21:40 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  1. Idąc za twoim tokiem rozumowania, to praca jest wszędzie: jest ona nawet tam, gdzie jest ponad 90% bezrobocia, jako że praktycznie wszędzie przyjmą do pracy darmowego pracownika, albo jeszcze lepiej takiego, który będzie do do swojej pracy dopłacał, n.p. używając w pracy swoich własnych narzędzi. Ja też chętnie przyjmę do pracy programistę za 1000 zł brutto na miesiąc. Wymogi mam skromne – wystarczy mi ktoś, kto ma ukończone studia z dziedziny informatyki albo elektroniki, kilka lat doświadczenia w programowaniu w języku C, znajomość systemu operacyjnego Windows (całego systemu, nie tylko jego graficznego wejścia/wyjścia), znajomość protokołów używanych przez Internet oraz znajomość bankowości i finansów.
  2. Nie zauważyłem, abyś pisał o tym, że że nie jest prawdą, że systemowe zwiększenie płac zwiększy bezrobocie. Możesz mi wysłać kilka linków do twoich wypowiedzi na ten temat?
  3. Oczywiste jest, że płacenie rzemieślnikowi gotówką i bez uzyskania od niego oficjalnej faktury, jest przestępstwem kryminalnym, dokładniej okradaniem państwa. Nieznajomość prawa czy tez twoje lenistwo i chciwość nie jest tu żadnym wytłumaczeniem!
  4. Sklep ma obowiązek wystawić ci paragon, a rzemieślnik fakturę - patrz następny wpis.
  5. Zbankrutowała tylko I i II Rzeczpospolita, znikając z mapy świata. PRL tylko zmienił swą nazwę na RP, ale poza tym, to współczesna RP jest prawnym i bezpośrednim kontynuatorem PRLu, który nigdy nie zbankrutował, a najwyżej miał przejściowe kłopoty z przepływem gotówki (cash flow). Ale rzadko które państwo nie miało w swej historii takich kłopotów.
 • 2015-08-29 21:41 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless1
  Zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, a jeżeli wcześniej otrzymano zapłatę (całość lub część), obowiązek ten powstaje z chwilą otrzymania zapłaty (w tej części). Ta zasada ustalania obowiązku podatkowego ma zastosowanie również w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-remontowych, gdy nabywcą usługi jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.
  Natomiast gdy nabywcą ww. usługi jest inny podatnik (przedsiębiorca) lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, zastosowanie ma art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) i ust. 7 ustawy o VAT. Na mocy tych przepisów, obowiązek podatkowy - w przypadku świadczenia usług budowlanych - powstaje w momencie wystawienia faktury, ale tylko wówczas, gdy fakturę tę podatnik wystawi terminowo, czyli nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usługi. Jeżeli takiej faktury nie wystawi lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie ww. 30 dnia od dnia wykonania usługi. Przy czym w tym przypadku także obowiązuje zasada, że otrzymanie zaliczki, zadatku, itp. przed wykonaniem usługi powoduje powstanie obowiązku podatkowego.
  Podkreślenia wymaga, że:
  1) w przypadku otrzymania całości lub części należności przed wykonaniem usługi budowlanej termin powstania obowiązku podatkowego zależy wyłącznie od daty otrzymania tej wpłaty (a nie od terminu wystawienia faktury zaliczkowej - taką fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania wpłaty),
  2) data otrzymania zapłaty po wykonaniu usługi budowlanej nie wpływa na termin powstania obowiązku podatkowego w VAT.
  Podobnie wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów zaprezentowanego w broszurze pt. „Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.” (broszura ta dostępna jest na stronie internetowej: www.finanse.mf.gov.pl).
  http://www.gofin.pl/17,1,62,176960,przychod-z-tytulu-uslug-budowlanych-aspekt-podatkowy.html
 • 2015-08-30 12:11 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Ad statystyki: według oficjanych danych GUSu, w Polsce przeciętne mieszkanie ma niemal 85 metrów kwadratowych.
  http://pieniadze.gazeta.pl/pieniadz/56,136156,18621948,w-polsce-przecietne-mieszkanie-ma-niemal-85-m2-w-rumunii,,1.html#MTstream
 • 2015-08-30 12:49 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  1. Budowlaniec ma obowiązek wystawić ci fakturę albo rachunek fiskalny, a ty masz obywatelski obowiązek zapłacić mu przelewem przez bank, aby nie dopuścić do oszustwa podatkowego. Płacąc mu gotówką i nie wymagając faktury/rachunku na piśmie, stajesz się tym samym świadomym wspólnikiem w dokonanym przez niego przestępstwie podatkowym, a to już jest wyraźnie przestępstwo kryminalne. Poza tym, to pamiętaj, że non omne quod licet honestum est!
  Więcej n.p. tu:
  forum.gazeta.pl/forum/w,192,137211839,,Domagajcie_sie_rachunku_za_zaplacony_pobyt.html?v=2
  podatki.biz/sn_autoryzacja/logowanie.php5/artykuly/niewystawienie-faktury-a-odpowiedzialnosc-karna_4_20309.htm?idDzialu=4&idArtykulu=20309
  2. PRL nigdy nie zbankrutował, a ja z niego najzwyczajniej na świecie wyemigrowałem, a nie uciekłem.
 • 2015-08-30 13:26 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Zgodnie z treścią przepisu art. 304 § 1 Kodeksu Postępowania Karnego (KPK), każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Użyte określenie oznacza, iż jest to moralny obowiązek każdego praworządnego człowieka. Z uwagi na to, iż jest to moralny obowiązek, to za jego naruszenie (tj. nie zgłoszenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa) nie grozi żadna kara, za wyjątkiem wyraźnie prawem przewidzianych szczególnych sytuacji.
  Jednakże pamiętaj, że prawo się zmienia i ze w wielu państwach nabywca ponosi odpowiedzialność, jeśli ułatwia on przestępstwo podatkowe, n.p. nie domagając się rachunku od sprzedawcy. To, że „twój” urząd skarbowy nie ma obecnie środków, aby sprawdzić, czy nie byłeś wspólnikiem przestępstwa podatkowego, nie znaczy zaś, że go nie popełniłeś. Niestety, ale wiele przestępstw w Polsce uchodzi dziś ich sprawcom „na sucho”, jako że obecna Polska nie jest przecież państwem prawa. Ale pamiętaj: non omne quod licet honestum est, a że to, co robisz, jest jednak niezgodne z prawem, to możesz być za te swoje drobne oszustwa podatkowe pociągnięty do odpowiedzialności w przyszłości. Jak to mówią – na złodzieju czapka gore...;-)
  http://www.infor.pl/prawo/prawo-karne/sledztwo-i-dochodzenie/278670,Obowiazek-zawiadomienia-o-popelnieniu-przestepstwa.html
 • 2015-08-31 12:44 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Nie tropić, ale zawiadomić urząd skarbowy, jeśli nie dał ci on odpowiedniego rachunku i wziął zapłatę w gotówce. To jest na razie tylko obywatelski obowiązek, ale prawo może być w każdej chwili zmienione, a ponieważ jest ono tu bardzo niejasne, to możesz być w przyszłości ciągany po sądach za to, że ułatwiałeś innym dokonywanie przestępstw skarbowych. Pamiętaj: potężnego Al Capone'a też złapano tylko na wykroczeniach podatkowych, dość niejasno sformułowanych w ówczesnym prawie USA.
 • 2015-08-31 22:59 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Nie ma obecnie w Polsce przymusu płacenia przelewem za większe zakupy, ale jest takowy obowiązek moralny. Już ci tłumaczyłem, że non omne quod licet, honestum est i że prawo się zmienia...
  Poza tym, to czy aby na pewno nie oszukujesz państwa na podatkach, n.p. nie płacąc VATu za usługi, n.p. budowlane, kupowane przez ciebie za gotówkę?
 • 2015-09-01 09:54 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Kowalski, prawo nie działa wstecz. A Ty wprost napisałeś, że popełniam przestępstwo jeżeli nie płacę przelewem.
  Nie mam możliwości sprawdzić czy odprowadzany jest VAT ponieważ ceny podawane są z VAT-em i nie ja odprowadzam VAT.

  Naprawdę nie potrafisz raz pokazać klasy, wycofać się i przeprosić za pomyłkę?
 • 2015-09-01 15:41 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Prawo nie działa wstecz tylko w teorii, podobnie jak tylko w teorii sądy stosują zasadę domniemania niewinności oskarżonego W praktyce zaś prawo często działa wstecz, a oskarżony musi udowodnić przed sądem swoją niewinność.
  Poza tym, to możesz sprawdzić, czy twoi kontrahenci płaca podatki, n.p. zapytując się o to urząd skarbowy.
  Co do omyłek - czy dalej twierdzisz, że Chiny i Indie nie mają lotniskowców wyprodukowanych w Rosji/ZSRR?
 • 2015-09-01 16:34 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  1. No popatrz jacy ci Hindusi i Chińczycy głupi. Kupują oni od Rosji złom, gdy tymczasem mądrzy Polacy dostają prawdziwy złom od Wujka Sama za darmo (n.p. fregaty Kościuszko i Pułaski). Zdecyduj się też, czy te chińskie i indyjskie lotniskowce to jest złom, czy też okręty „półwartościowe”. I czy możesz mi wymienić nazwę jakiegoś polskiego, pełnowartościowego okrętu? Mam na myśli jednostki bojowe, a nie pomocnicze.
  2. I co to są te krążowniki lotnicze? One latają, czy co? Nie miałeś przypadkiem na myśli krążkowników przeciwlotniczych?
 • 2015-09-01 16:34 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Nie zawiadamiając władz o przestępstwie, o którym doskonalej wiedziałeś, popełniłeś tym samym przestępstwo, szczególnie, że jesteś wspólnikiem w dokonaniu przestępstwa skarbowego.
 • 2015-09-02 18:56 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  1. Chińscy i indyjski admirałowie nie są zbyt mądrzy, naśladując Amerykę tam, gdzie ona popadła w zgubny dla niej konserwatyzm. Rosja (ZSRR) też popełniła błąd budując lotniskowce, które są przecież z definicji zbyt dużymi i zbyt wolnymi okrętami, aby nie być idealnym wręcz celem dla nowoczesnych rakiet, pocisków sterowanych i torped, szczególnie zaś te największe amerykańskie lotniskowce, z dziesiątkami samolotów.
  Posiadanie okrętu flagowego, to jest zaś przeżytek z XVIII wieku. Polska też miała przed wojną okręt flagowy: ORP Gryf, który straciła zaraz na samym początku wojny z Niemcami.
  Prestiż, to Chiny i Indie osiąganą zaś budując nowoczesne okręty podwodne o napędzie jądrowym, czyli jednostki zdolne wytrzymać pierwsze uderzenie nieprzyjaciela, aby odpowiedzieć na nie wystrzeleniem rakiet z głowicami nuklearnymi.
  Wikipedia podaje zaś wyraźnie: Admiral Gorshkov was a modified Kiev-class aircraft carrier of the Russian Navy, originally named Baku (Admirał Gorszkow to był zmodyfikowany lotniskowiec klasy Kijów, pierwotnie nazwany Baku).
  Nawet polskojęzyczna Wikipedia przyznaje, że „Admirał Gorszkow” klasyfikowany jest za granicą jako lekki lotniskowiec. Poprzednio nosił on nazwę „Baku.” W roku 2008 okręt został przekazany Indiom i jest (2012) w trakcie przebudowy w Rosji na konwencjonalny lotniskowiec, mający nosić nazwę Vikramaditya (Wszechmocny).
  Ale ty, jak zwykle, wiesz wszystko lepiej. :-(
  2. Poinformowanie władz o przestępstwie jest, jak ci to już tłumaczyłem, twoim obywatelskim obowiązkiem i nie ma ono nic wspólnego z donosicielstwem.
 • 2015-09-02 20:42 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  No wreszcie doczytałeś. Ile czasu musiało upłynąć, żebyś coś zrobił wbrew swojemu charakterkowi. :)

  Rosjan najnormalniej nie było stać na utrzymanie tego cuda. Sami Rosjanie określili klasę okrętów jako "ciężkie krążowniki lotnicze". Nie ważne. Lotniskowiec to nie był. Tylko coś pośredniego pomiędzy minilotniskowcem (12 samolotów pionowego startu), a krążownikiem rakietowym. Sami Rosjanie oceniali jego wartość bojową jako ograniczoną. Okręt więcej stał w porcie niż pływał. Był niedopracowany i niedoposażony (jak wszystko w ZSRR). Dlatego Rosjanie zmodernizowali i opchnęli toto przy pierwszej nadarzającej się okazji za 1-2 mld USD, kiedy normalny lotniskowiec kosztuje prawie 15 mld USD. Chyba nie sądzisz, że są idiotami i pozbyli się pełnowartościowych okrętów?
  Co do amerykańskiej lotniskowcowej grupy uderzeniowej... hmm jej zniszczenie to jest naprawdę nie lada wyzwania i chyba największy problem dzisiejszej Rosji w morskiej wojnie konwencjonalnej. Faktem jest, że w wojnie nie-jądrowej jest to dzisiaj największa siła. Rosjanie są zdania, że dla osłony własnych okrętów podwodnych przydała by się im przynajmniej jedna taka grupa lotniskowcowa. Ale niestety brak wiedzy, kasy, możliwości... Ale Ty wiesz lepiej. :)))

  Mam donosić jak Ty na celników, boć może pan od płytek lub pani w warzywniaku nie odprowadzili VAT-u? Oszalałeś?
 • 2015-09-02 22:50 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  1. Mnie nie interesuje, jak nazwali te okręty Rosjanie, czy też raczej „Radzieccy”, ale jak się je nazywa wśród fachowców. A oni (fachowcy) nazywają te okręty lotniskowcami. I czy wiesz, jak olbrzymie straty poniosła Francja, nie dostarczając tych okrętów Rosji, że praktycznie nikt z poza NATO nie podpisze, i to przez długie lata, kontaktu z francuskimi producentami na zakup uzbrojenia?
  2. Uważasz radzieckie rakiety za „niedopracowane”? Niedopracowana była przecież tylko jedna z nich, czyli N1 (H1) a wynikało to z idiotycznego wręcz wyścigu na Księżyc, który przecież zakończył się fiaskiem, jako że nie dysponujemy wciąż technologią, która umożliwiła by w miarę bezpieczne podróże na Księżyc za rozsądną cenę. Dziś wiemy, że NASA miała ogromne szczęście, ze wydarzyły się w programie Apollo tylko dwa poważne wypadki, z których tylko jeden spowodował śmierć astronautów (mowa tu o śmierci 3 członków załogi Apollo 1 i cudownym wręcz ocaleniu załogi Apollo 13).
  3. Okręty podwodne nie potrzebują lotniskowców do swojej ochrony, a raczej przeciwnie, to lotniskowce potrzebują ochrony ze strony innych okrętów: nawodnych i podwodnych. Powtarzam raz jeszcze, że lotniskowce są takimi dzisiejszymi kanonierkami. Słyszałeś chyba o tzw. dyplomacji kanonierek? Poza tym, to są one (lotniskowce) ze względu na swą wielkość i powolność, idealnymi wręcz celami dla rakiet i torped przeciwnika. Nie przetrwają one więc pierwszych minut poważnego konfliktu pomiędzy mocarstwami – one są dobre tylko do terroryzowania biednych państw III świata. To są, powtarzam, współczesne kanonierki... Patrz też: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,wid,8476574,wiadomosc.html?ticaid=11583e
  4. Dlaczego uważasz, że korupcja wśród polskich celników jest zjawiskiem pozytywnym, a więc nie należy o niej zawiadamiać ani prokuratury ani też CBA? I pamiętaj, że jeśli ktoś oszukuje na podatku, to znaczy, ze uczciwi podatnicy muszą płacić wyższe podatki.
 • 2015-09-02 23:29 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Oczywiście, ze w punkcie pierwszym pisałem najpierwej o ex-radzieckich lotniskowcach, a później o francuskich Mistralach, czyli okrętach desantowych i dowodzenia. Sorry for possible confusion...
 • 2015-09-03 09:56 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Przecież to ZSRR budował te okręty i sam ZSRR nie miał odwagi nazwać ich lotniskowcami. Po prostu nie miały one zdolności bojowych charakterystycznych dla lotniskowców i tyle. Mogły z nich startować tylko samoloty pionowego startu Jak-38. I rzeczywiście kilka takich startów wykonano, ale potem okręty nie były używane i stały się złomem. Podobnie jest z Mistralami i australijskim Camberrą. Mogą z nich operować Harriery i F-35, ale nikt ich nie nazywa lotniskowcami.

  Przy przewadze lotnictwa NATO nad Atlantykiem, rosyjskie okręty podwodne narażone są na ciągłe ataki samolotów ZOP. Ich zdolność bojowa wtedy zdecydowanie maleje. A jak wiadomo głównym zadaniem rosyjskich krętów podwodnych (oprócz straszenia bronią jądrową) podczas wojny konwencjonalnej ma być przecięcie szlaków dostaw z USA do Europy Zachodniej. Bez panowania w powietrzu jest to niewykonalne. Tymczasem NATO ma bazy w północnej W. Brytanii, Islandii oraz grupy lotniskowcowe. I tu jest pies pogrzebany.
  Oczywiście w osłonie grupy lotniskowcowej także znajdują się okręty podwodne.

  Popatrz ile Ty się przy mnie nauczysz. ;)
 • 2015-09-03 15:30 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Nie, że „nie miał odwagi”, a uznał, że bardziej pasuje do nich inne określenie. Niemniej w poważnych zachodnich publikacjach, takich jak n.p. Jane’s Fighting Ships, określane były one jako aircraft carrires, czyli po naszemu lotniskowce.
  Mistrale oraz Canberra mają zaś zbyt małą szybkość (poniżej 20 węzłów) aby je nazywać lotniskowcami. Mistrale są więc określane jako okręty desantowe i dowodzenia, a Canberra jako „landing helicopter dock” (dokładne tłumaczenie na polski to byłoby coś takiego jak “pływające po morzu lądowiska dla helikopterów”), w polskojęzycznej Wikipedii nazwane są one zaś “helikopterowcami” (“śmigłowcowcami”), co jest tłumaczeniem z angielskiego „helicopter carrier”.
  Nowoczesne nuklearne okręty podwodne nie są zaś w praktyce narażone na ataki ze strony lotnictwa, ze względu na swoją dużą szybkość, głębokie zanurzenie i możliwość pozostawania w tym głębokim zanurzeniu przez bardzo długi okres czasu. Ale nie będę tu poprawiać za darmo twoich błędów, bowiem to jest syzyfowa praca, jako że ty jesteś przecież 100% odporny na wiedzę. :-(
  I znów odeszliśmy od tematu...
 • 2015-09-03 19:11 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Nie ma znaczenie jak go nazwiemy. Możesz sobie go nazywać lotniskowiec, pionowzlotowiec czy jak tam chcesz. Ważne, że Rosja aby go sprzedać, musiała zlecić upgrade, do pełnowartościowego małego lotniskowca.

  Zwalczanie atomowych okrętów podwodnych polega na skoordynowaniu akcji z powietrza i powierzchni wody a czasami dodatkowo także spod wody. Wtedy atak jest najbardziej skuteczny. Proszę Cię, zanim zaczniesz dyskusję przeczytaj coś, żebyś nie musiał się kompromitować. Chociaż jeden artykuł o ZOP. Nie musiałbyś się denerwować, wywijać, wykręcać, kłamać, manipulować (tak ja z tym myśliwcem nocnym). :))) Może coś takiego, w sam raz dla laika:
 • 2015-09-03 19:11 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  link: http://www.ops.mil.pl/zop/132-zwalczanie-okretow-podwodnych-z-powietrza
 • 2015-09-03 21:09 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Zauważ, że choć połączenie krążownika z lotniskowcem jest rosyjskim wynalazkiem („Ałmaz” z roku 1914), to takie okręty budowali także Niemcy („Stuttgart”) czy Szwedzi („Gotland”) a szczególnie zaś Japończycy („Tone” i „Chikuma” z roku 1938). Poza tym, to takowy krążownik jest zupełnie innym rodzajem okrętu niż klasyczny lotniskowiec, a więc mowa o przewadze klasycznych lotniskowców nad krążownikami lotniczymi przypomina mi dyskusję na temat wyższości Świąt Bożego Narodzeniami nad Świętami Wielkiej Nocy.
  A jak się ktoś uprze, to może zwalczać okręty podwodne spod ziemi czy też z kosmosu. I co z tego? Znów wracasz do bezsensownej dyskusji na temat klasyfikacji samolotów bojowych? Czy wiesz, że można je klasyfikować także według ich koloru? N.p. podczas I Wojny Światowej najlepsi niemieccy piloci latali na maszynach koloru czerwonego (słynny Czerwony Baron). ;-)
 • 2015-09-03 21:09 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Odleciałeś (odpłynąłeś?) od tematu tego wątku!
 • 2015-09-04 18:55 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Nie ma dziś skutecznej metody zwalczania nuklearnych okrętów podwodnych. A zwalczanie okrętów podwodnych z powietrza to było najskuteczniejszą metodą ich zwalczania podczas ostatniej wojny światowej, kiedy to nie było jeszcze okrętów podwodnych o napędzie jądrowym. Dziś samoloty przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych są dla tych okrętów zbyt łatwym celem, jako że te samoloty są duże i powolne, o ograniczonej możliwości manewrowania (są to bowiem z reguły samoloty turbośmigłowe). A jeszcze łatwiejszym celem dla okrętu podwodnego jest helikopter, z definicji o bardzo ograniczonej szybkości, jak na statek powietrzny. Jedynym poważnym zagrożeniem dla nowoczesnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym są więc dziś właściwie tylko inne okręty podwodne o napędzie jądrowym oraz projektowane obecnie bezzałogowe okręty podwodne przeznaczone do wykrywania i niszczenia okrętów podwodnych przeciwnika. Oczywiście, na taką broń też znajdą się sposoby, a skutek będzie głównie taki, że okręty podwodne staną się jeszcze droższe w budowie i eksploatacji. Najprawdopodobniej okręty podwodne przyszłości będą bezzałogowe – zarówno te z rakietami batalistycznymi i pociskami typu Cruise, jak też i jednostki przeznaczone do walki z tymi pierwszymi. Wiadomo bowiem, ze postęp techniczny eliminuje ludzi nie tylko z procesu produkcji, ale także i z procesu konsumpcji!
 • 2015-09-06 18:51 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Czyli nie przeczytałeś? Leń. :)))

  No to lećmy po kolei:
  "Współczesny patrolowy samolot sił ZOP jest wyposażony w aparaturę analizującą, w pławy batytermograficzne, radiohydroakustyczne oraz uzbrojenie do niszczenia okrętów podwodnych. Samoloty ZOP są również wyposażone w radar, który umożliwia wykrycie niewielkich obiektów będących nad powierzchnią wody, takich jak np. głowica peryskopu, antena czy chrapy. Anteny, peryskopy czy chrapy mogą być również wykrywalne przez urządzenia wykorzystujące fale podczerwieni. Współczesne samoloty ZOP są w stanie wykryć wynurzony okręt podwodny lub jego część z bardzo dużych odległości."
  To się nazywa nękania, Kowalski. Takie okręt podwodni nigdy nie wie z której strony z powietrza zostanie zaskoczony.

  "Odpowiednie nastawienie i wykorzystanie pławy, może być uzależnione od tego czy samolot tropi okręt podwodny samodzielnie czy w współpracy z innymi jednostkami ZOP."
  Czyli to co pisałem, najskuteczniejsza jest skoordynowana akcja.

  "Śmigłowce okazały się śmiertelną bronią w walce z okrętami podwodnymi. Mają stosunkowo duży zasięg, mogą startować z pokładu nawet niewielkich okrętów nawodnych oraz mogą przenosić takie same uzbrojenie jak samoloty.
  Współczesne śmigłowce pełnią rolę niszczycieli okrętów podwodnych. Tropiąc cel śmigłowiec wykorzystuje system pław i czujników takich samych jak samolot lub inne jednostki typu ZOP, lecz ma nad nimi jedną istotną przewagę - może korzystać z hydrolokatora zanurzeniowego. Hydrolokator tak jak pławy może pracować w systemie pasywnym (system ten jest korzystny wtedy gdy ma się pewność, iż załoga okrętu podwodnego nie wie, że jest śledzona) i aktywnym (system ten sprawdza się gdy w grę wchodzi jak najszybsze zlokalizowanie celu, podanie jako namiarów i atak)."
  Kilka śmigłowców jest w stanie osaczyć okręt podwodny. Paradoksalnie trudniej jest z tymi o napędzie konwencjonalnym (doczytaj sobie dlaczego). Grupa lotniskowcowa ma kilkadziesiąt takich śmigłowców.

  "Śmigłowce działające w parze mają jeszcze jedną przewagę nad okrętami podwodnymi - nawet, gdy zostaną wykryte nie wiadomo z jakiego kierunku rozpocznie się atak lub zostanie wykonane kolejne namierzenie. W znacznym stopniu może to utrudnić ewentualną ucieczkę okrętu podwodnego."

  Amen, Kowalski. :)))
 • 2015-09-06 21:10 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  1. Skąd u ciebie to przeświadczenie, że nowoczesny okręt podwodny o napędzie nuklearnym nigdy nie wie z której strony z powietrza zostanie on zaskoczony? Przecież on może przebywać w głębokim zanurzeniu miesiącami, a więc nie jest on możliwy do wykrycia z powietrza. To co piszesz, czyli że samoloty ZOP są również wyposażone w radar, który umożliwia wykrycie niewielkich obiektów będących nad powierzchnią wody, takich jak np. głowica peryskopu, antena czy też chrapy, odnosi się przecież tylko do okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym, czyli takich, jakie ma dziś Polska, Australia czy Kanada, ale nie do rosyjskich okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym.
  2. Helikopter, będąc z definicji powolnym i niezdolnym do szybkich manewrów statkiem powietrznym, jest bardzo łatwym celem dla wszelakiej broni przeciwlotniczej, w tym szczególnie rakiet woda-powietrze wystrzelonych z okrętu podwodnego. Poza tym hydrolokatory można bardzo łatwo oszukać przez różnego rodzaju decoys (wabiki, pułapki), n.p. przez nieuzbrojoną torpedę wydającą podobne dźwięki co okręt podwodny. Pamiętaj: na każdy miecz istnieje skuteczna tarcza, a pisał tym n.p. J. Verne w powieści „Les Cinq cents millions de la Bégum” („Pięćset milionów hinduskiej władczyni” -tytuł powieści przekładany był też na język polski jako: „500 milionów Begumy” i „Spadek 500-miljonowy”).
  3. Hydrolokatory, nawet te pasywne, mogą być wykrywane przez nowoczesne okręty podwodne, jako że mają one swą masę i wyraźnie inną strukturę niż otaczająca je woda. Stąd też rosyjskie okręty podwodne operowały ostatnio, całkowicie nie wykryte, u wybrzeży USA.
  4. Generalnie: wszystko się da wykryć, nawet te amerykańskie, teoretycznie niewykrywalne samoloty (jeden z nich strącono przecież nie tak dawno temu w Jugosławii przy użyciu czeskiej rakiety i polskiego komputera ODRA 1325). Cały czas toczy się więc walka pomiędzy pociskiem i pancerzem oraz pomiędzy „czapką niewidką”, kryjącą czołgi, samoloty czy też okręty przed przeciwnikiem,a środkami do neutralizowania działania owej „czapki niewidki”. Co więcej – w tym wyścigu nie ma , bo też być nie może, zwycięzcy, a przegranymi jesteśmy my wszyscy, jako że to, my cywile, ponosimy koszta tego, bezsensownego przecież, a jakże kosztownego, wyścigu zbrojeń.
 • 2015-09-06 21:10 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Znow tylko ad personam?
 • 2015-09-07 09:47 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Znów czegoś nie doczytałeś, ekspercie. Okręt podwodny będący w zanurzeniu jest wykrywalny z powietrza i nie tylko. Pewnie nie słyszałeś o bojach sonarowych - system SOSUS? Zapewne nie słyszałeś też o detektorze anomalii magnetycznych montowanym na samolotach i helikopterach? Odsyłam leniucha do literatury. :)
  Okręt podwodny przebywający długo pod wodą, pozbawiony jest informacji. Musi się sukcesywnie wynurzać (wystawiać anteny) w celu odebrania transmisji danych. Tego też nie wiedziałeś?
  O wiele trudniejsze jest wykrycie cichych i małych okrętów podwodnych na wodach przybrzeżnych.

  Pisałeś wcześniej, że Rosja eksportuje lotniskowce. Co to za lotniskowiec bez samolotów? :))))
 • 2015-09-07 21:15 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Przecież te boje, o których piszesz, są od dawna wykrywalne przez okręty podwodne oraz zwiad elektroniczny przeciwnika. Tak samo jak można z powietrza wykryć okręt podwodny, to można z wody wykryć owe boje sonarowe oraz statki powietrzne z nimi się kontaktujące. Okręt podwodny jest zaś dziś w stanie kontaktować się z dowództwem będąc w zanurzeniu. Naprawdę nie wiesz o tym? Chyba sobie ze mnie żarty robisz!
  Poza tym, to okręty podwodne o napędzie konwencjonalnym nie są ciche, i muszą one się często wynurzać, a przynajmniej wysuwać chrapy, a więc są one bardzo łatwe do wykrycia.
  Poza tym, to można eksportować lotniskowce bez okrętów. Francja n.p. chciała niedawno sprzedać Rosji swoje okręty desantowe cum bazy dla statków powietrznych bez dostarczenia Rosji owych statków powietrznych. I co ty na to?
 • 2015-09-08 11:40 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Odróżnij lotnisko od samolotów, które ono obsługuje. Jedna firma, często państwowa ma dziś lotniska, a inna, dziś na ogól prywatna, ma samoloty. Ale do ciebie to nie trafiają przecież argumenty ad rem :-(. Podobnie możesz napisać, że pancernik bez amunicji nie jest pancernikiem. ;-) Zrozum wreszcie, że można osobno kupić okręt, a osobno samoloty czy też helikoptery na nim stacjonujące, jak to było ostatnio n.p. z tymi Mistralami...
 • 2015-09-08 11:43 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Stocznia produkuje okręty, a nie samoloty, a więc zgodnie z twoja pokrętna logika, nie jest ona w stanie sprzedać lotniskowca przez siebie wyprodukowanego, jako że nie produkuje ona także samolotów. :-(
  Widzisz, do czego prowadzi twoje zacietrzewienie?
 • 2015-09-08 13:06 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Nie zrozumiałeś. Stwierdziłeś, że Rosja eksportuje lotniskowce. Tymczasem po pierwsze nie był to pełnowymiarowy lotniskowiec. Po drugie, Rosja nie miała do nich samolotów. Po trzecie, żeby sprzedać ten złom, Rosja musiała zlecić jego kompletną przebudowę.
  Dlaczego Rosja nie dokupiła samolotów do swojego niepełnowymiarowego lotniskowca? Coś mi tu nie gra. :)
 • 2015-09-08 21:41 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Znów: faktem jest, że Rosja sprzedała lotniskowce (aircraft carriers) do Chin i Indii, a więc żadna twoja semantyczna gimnastyka tego faktu NIE zmieni. Poza tym to niczym dziwnym nie jest sprzedaż okrętu bez samolotów stanowiących jego wyposażenie, a to, że Rosja wyremontowała te okręty przed ich sprzedażą jest normalną procedurą przy sprzedaży używanych jednostek. Tylko USA sprzedaje swym wasalom używane uzbrojenie po cenie nowego i bez przeprowadzenia jego remontu.
  Poza tym lotniskowce mają rożne wymiary, a w wojsku, lotnictwie i marynarce wojennej niekoniecznie to co większe, jest zawsze lepsze.
  I znów odchodzimy od tematu tego forum!
 • 2015-09-08 22:51 | jakowalski

  Tymczasem w Rosji rozkwita przemysł motoryzacyjny

  Tymczasem: W Rosji rozkwita zachodnia motoryzacja. Nowe fabryki VW i Forda
  Volkswagen będzie eksportować do UE silniki ze swojej nowej fabryki w Rosji - zapowiedział gubernator obwodu w Kałudze, gdzie właśnie została otwarta fabryka silników VW. Fabrykę silników w Rosji otworzył też Ford.
  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,18736804,w-rosji-rozkwita-zachodnia-motoryzacja-nowe-fabryki-vw-i-forda.html#ixzz3lBMaiQv1
 • 2015-09-09 09:00 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Faktem jest, że Chiny kupiły lotniskowiec od Ukrainy i to po cenie złomu. Dlaczego kłamiesz, że od Rosji? Masz konkretny przykład swoich krętactw.
  Postawiłeś tezę: Rosja jest nowoczesny krajem bo eksportuje broń, w tym lotniskowce. Jest to kolejne kłamstwo. Faktem natomiast jest, że Rosja sprzedała coś co miało kiedyś być małym lotniskowcem, ale od lat nie pływało i rdzewiało w porcie, a sama Rosja nie miała do tego samolotów. Złom. Żeby to to sprzedać Rosja musiała zlecić kompletną przebudowę, upgrade i modernizację, z którą sama nie potrafiła sobie dać rady. I to ma być dowód na zaawansowanie technologiczne Rosji. Koleś raczysz sobie żartować czy już tak nisko upadłeś? ;)

  Cieszysz się, że Twoja ukochana Rosja staje się zachodnią montownią? Moim zdaniem przestałeś panować nad tym co piszesz...
 • 2015-09-09 21:23 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka zwolniła w II kwartale. To źle? Niekoniecznie

  Fragless
  Sam napisałeś niedawno temu, że Rosja ten lotniskowiec wyremontowała, a poza tym, to nie nazywałeś go dawniej lotniskowcem... ;-)
  Poza tym, to Rosja nie jest zachodnią montownią, jako że, w odróżnieniu od Polski, ma ona swoje własne technologie.
  I czym się według ciebie różni upgrade od modernizacji?