Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych?

(17)
Jak zatrzymać młodych? Sprawić, by wchodzili w dorosłość, zakładali rodziny? Kluczem do rozwiązania problemu jest klucz do mieszkania. Kiedy rządowe programy zawodzą, sprawy w swoje ręce biorą samorządy.
 • 2015-08-18 23:34 | jakowalski

  Nic to nie da

  Polacy potrzebują przecież nie tylko mieszkań, ale także pracy i dobrej płacy, a tego burmistrz nie zapewni nikomu poza swoimi najbliższymi kumplami i własną rodziną!
 • 2015-08-19 14:49 | Slawczan

  Re:Nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych?

  Rozwiązanie jest proste ale absolutnie niezgodne z logiką polskiego kapitalizmu gdzie zyski i korzyści są prywatyzowane, a straty i problemy uspołeczniane. W Irlandii developer w zamian za doprowadzenie mediów, komunikacji (drogi!), etc musi jakąś pule mieszkań w budowanym prze siebie osiedlu oddać gminie.
  U nas developer kupił/kupuje ziemię, na obrzeżach miasta, przeważnie po okazyjnych kosztach (chyba, że pod luksusowe apartamenta) po czym sprzedaje mieszkania, inkasuje pieniądze i z głowy a mieszkańcy zaczynają ŻĄDAĆ: zbudujcie nam dojazd, puśćcie autobus/tramwaj,wybudujcie szkołę, żłobek, przedszkole, trzeba zwiększyć czasami moce oczyszczalni ścieków..O lekarzach nie mówię bo są od dawna prywatni. Jednym słowem czysty zysk w kieszeni developera, koszta jego zysku po stronie gminy. Rzadko kiedy przyrost mieszkańców(podatki) pokrywa koszta tego przyrostu.
  Pamiętam, że w Poznaniu, gdy inwestor chciał wybudować stację benzynową w atrakcyjnej lokalizacji to miasto potrafiło go obciążyć także koniecznością ucywilizowania okolic tejże stacji (np. budową dworca autobusowego) - teraz inwestor buduje galerię a miasto mu funduje dojazd (klasyka to Poznań Shitty Center).
 • 2015-08-19 22:00 | azur

  Re:Nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych?

  Wsadzić młodych do mieszkań pod klucz, to nie wyjadą.
 • 2015-08-20 11:40 | jakowalski

  Re:Nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych?

  azur ;-)
  I zabrać im dowody osobiste!
 • 2015-08-21 10:30 | MMK

  Re:Nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych?

  " po czym sprzedaje mieszkania, inkasuje pieniądze i z głowy a mieszkańcy zaczynają ŻĄDAĆ"

  I to jest właśnie efekt socjalizmu i braku edukacji.
  Nie myślec, zadłużyć się, kupić szajs i roszczeniowo rządać że inni (podatnicy gminy) mają poprawić. :)
 • 2015-08-21 12:09 | Slawczan

  Re:Nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych?

  Socjalizm - MMK gryziesz nie w tym kierunku co trzeba. Mieszkańcy domagają się swoich słusznych praw. To cwaniacy-developerzy żerują na być może korupcjogennych a na pewno układach i przerzucają ciężar swoich zysków na barki społeczności lokalnej. Ktos kupił pola na Wilanowie, gdzie obecnie powstaje ,,miasteczko Wilanów". Ktos pozwolił na budowę? A kto zapłaci za budowę dojazdów do owego ,,miasteczka"?
  Odnośnie ,,niewyedukowanych" - ,,kupić szajs" - może ten szajs to jedyna rzecz na którą ich stać? Oczywiście mogliby przy lini kolejowej ale to oznacza 30 czy 40tys ekstra? Których nie mają?
 • 2015-08-21 12:16 | jakowalski

  Re:Nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych?

  Młodych Polaków (starych zresztą też nie) nie jest stać na to, aby płacili oni lichwiarskie odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup dachu nad głową. Zamiast zmuszać Polaków do uzależnienia się od, zagranicznych zresztą, lichwiarzy, to rząd powinien budować domy z mieszkaniami do wynajęcia za rozsądny czynsz, czyli nie więcej niż 1/3 przeciętnych dochodów netto (przez „przeciętne dochody” rozumiem tu ich medianę).
 • 2015-08-26 10:44 | Dedrytus

  Re:Nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych?

  Moim zdaniem największym problemem jest nie brak mieszkań a sytuacja gospodarcza w Polsce. Patrząc z perspektywy Śląska i Zagłębia obserwuję ciekawe zjawisko: developerzy budują nowe budynki a jednocześnie widać coraz więcej płacht z napisem "sprzedam". Z jednej strony wynika to z tego, że pokolenie wyżu powojennego albo odchodzi z tego świata, albo wraca z emeryturą w swoje strony. A młodzi? Gdzie mogą pracować? W sklepie, w montowni, w centrum logistycznym - bo praktycznie tylko to zostało a dużo tam się nie da zarobić (ceny mamy europejskie a zarobki polskie).
  A jeszcze jedna sprawa. Jestem inżynierem. Nie tak dawno szukałem pracy i czułem się jak Ferdek Kiepski bo okazało się że nie ma w tym kraju pracy dla ludzi z moim wykształceniem ;) A zagraniczny pracodawca? Wysłałem CV, krótka rozmowa na Skype, jedna rozmowa w siedzibie firmy i okazało się, że jednak nie jest ze mną tak źle i to raczej rynek pracy w Polsce nie potrzebuje inżynierów, a przynajmniej nie w takiej ilości.
 • 2015-08-26 12:49 | jakowalski

  Re:Nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych?

  Dedrytus
  Od roku 1990 Polska NIE jest krajem dla inżynierów. Aby nadzorować działanie importowanej technologii, wystarczy przecież technikum a nawet i dobra zawodówka.
  Pozdrawiam.
 • 2015-08-26 22:14 | kaesjot

  Re:Nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych?

  jakowalski - na politechnice, którą ja kończyłem studiuje obecnie 3 razy więcej studentów niż w moich czasach.
  Wtedy 15 -20% młodych kończyło studia a pozostałe 80-85% szkoły średnie i zawodowe. Dzisiaj jest dokładnie odwrotnie.
 • 2015-08-27 08:52 | Dedrytus

  Re:Nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych?

  Jest odwrotnie ale nie przekłada się to na poziom nauczania. Od momentu gdy zniesiono pobór do wojska (potem też zadziałała demografia i emigracja) zaczął się problem z ilością studentów i uczelnie zaczęły walczyć o każdą duszę. W chwili obecnej dochodzi miejscami do patologii takich, że wykładowca nie może nie zaliczyć studentowi egzaminu bo dostanie reprymendę od władz uczelni - każdy student jest na wagę złota i choćby nie nadawał się nawet do zamiatania ulic to dyplom i tak dostanie.
 • 2015-08-27 09:00 | jakowalski

  Re:Nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych?

  Co jest zakazanego w takim oto wpisie:
  "kaesjot
  Wynika z tego, że poziom tejże politechniki spadł mniej więcej trzykrotnie (ceteris paribus). Podobnie jest na SGH, która ma dziś znacznie więcej studentów oraz znacznie niższy poziom nauczania niż kiedy była ona PRLowskim SGPiSem."

  Zaznaczam, że jestem absolwentem SGPiS.
  lech.keller@gmail.com
 • 2015-08-27 09:18 | jakowalski

  Re:Nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych?

  Dedrytus i kaesjot
  Do niedawna pracowałem jako wykładowca (adiunkt etc.) także w prywatnych polskich wyższych uczelniach, takich jak n.p. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, AHE w Łodzi czy też WSIiZ w Rzeszowie. Wszędzie tam regułą było, że jeśli student opłacał czesne i uczęszczał na przynajmniej połowę zajęć, to automatycznie otrzymywał dyplom ukończenia studiów. Podobnie jest też i zagranicą – nawet na państwowych wyższych uczelniach. Pracowałem naukowo kilka lat na państwowym prowincjonalnym uniwersytecie w Portugalii (UTAD w Vila Real), w więc wiem co piszę. Natomiast na Cyprze zrezygnowałem z dobrze płatnej posady profesora nadzwyczajnego (associate professor) w prywatnym American College w Nikozji, jako że Pan Americanos, właściciel i dyrektor tegoż kolegium (mającego uprawnienia do nadawania stopni licencjata i magistra) chciał mnie zmusić do tego, abym zaliczał przedmioty osobom, które zarejestrowały się jako studenci tuż przed końcem roku akademickiego i nie były obecne nawet na choćby tylko jednych zajęciach. Niestety, ale dyplomy wyższych uczelni dziś się kupuje: na prywatnych uczelniach płacąc za nie swoimi pieniądzmi (albo pieniądzmi swoich rodziców), a na państwowych - pieniądzmi podatników, jako że uczelnie, nieważne czy państwowe czy też prywatne, zarabiają na ilości studentów, a nie na jakości ich nauczania. :-(
 • 2015-08-27 10:08 | Motyl1

  Re:Nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych?

  Nie dziwie się ze na takich o niskim poziomie "uniwersytetach" pracowałeś, bo aby na takich Uniwersytetach o wysokim poziomie pracować trzeba posiadać kalifikacje, a ty ich nie masz.
 • 2015-08-27 12:38 | jakowalski

  Re:Nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych?

  Motyl1
  Pracowałem też w The University od Melbourne, Monash University czy w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i w lubelskim UMCSie. Niestety, ale tam też zachodzi dziś podobne zjawisko upadku poziomu nauczania na skutek pogoni za ilością studentów.
  A na jakich uniwersytetach ty wykładałeś (nie posadzki, oczywiście)? ;-)
  Szalom!
 • 2015-08-27 12:39 | jakowalski

  Re:Nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych?

  Motyl1
  Znów tylko ad personam. Wstyd!
 • 2015-08-28 22:31 | jakowalski

  Czy nowy system budowy mieszkań zapobiegnie emigracji młodych z Wałbrzycha?

  Raczej nie. A przypominam, że Wałbrzych jest drugim co do wielkości miastem województwa dolnośląskiego i że mieszka w nim niemal 120 tys. ludzi. Ale najwięcej bezrobotnych w tym województwie jest właśnie w powiecie wałbrzyskim. W samym Wałbrzychu oficjalny, a więc mocno zaniżony, wskaźnik bezrobocia oscyluje wokół 14%, a w powiecie – 25% (średnia dla całej Polski to nieco ponad 10%). Spośród 13 tysięcy wałbrzyskich lokali komunalnych, aż 4,5 tys. jest zajętych nielegalnie – ich lokatorzy albo zasiedlają pustostany, albo też od dawna nie płacą czynszu. Itp. Itd.
  Więcej tu: http://portretymiast.blog.polityka.pl/2015/08/28/zloto-walbrzycha