Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

(46)
Zarzuty wobec Estona Kohvera brzmią absurdalnie, a wyrok pskowskiego sądu to element rosyjskich działań hybrydowych.
 • 2015-08-20 10:50 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  van der Merwe
  1. Wiadomo, że został ten estoński oficer wywiadu NATO aresztowany, a nie porwany. Zgoda, w pasie przygranicznym, ale po stronie Rosji.
  2. PISM nie jest poważną instytucją, a tylko reżymowa tubą propagandową.
 • 2015-08-20 10:53 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  Jerzy
  Wątpiącym, niezdecydowanym, lub wręcz twierdzącym, że Stany Zjednoczone Ameryki są państwem słusznie broniącym swoich interesów, zalecałbym przestudiowanie ich historii, od jej początków (Holocaust Indian, niewolnictwo Murzynów, oderwanie siła olbrzymich terenów od sąsiedniego Meksyku) aż do czasów najnowszych (zbójeckie napady na Koreę, Wietnam, Irak czy Afganistan a ostatnio na Libię, Syrię czy też Jemen). Proszę także o refleksję na temat Murzynów amerykańskich (tzw. Afro-Amerykanów|) którzy w nie tak znów dawnej przeszłości byli w USA tylko zwykłymi niewolnikami a do niedawna byli oni legalnie dyskryminowani w ich własnej ojczyźnie, czyli w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Natomiast w Rosji mieszkańcy krajów jej podległych mieli pełne prawa ekonomiczne, obywatelskie i polityczne. Przypominam, że Polak (książę Adam Kazimierz Joachim Ambroży Marek Czartoryski) był przez pewien czas według jednych źródeł premierem Rosji Carskiej (https://fr.wikipedia.org/wiki/Adam_Kazimierz_Czartoryski), a według innych jej ministrem spraw zagranicznych (http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2232/Rozwazania-o-dyplomacji---Adam-Jerzy-Czartoryski). Natomiast ani Murzyn, ani Indianin nie mieli nawet najmniejszej szansy aby wejść do rządu USA w XVIII, XIX a nawet i w olbrzymiej większości XX wieku.
 • 2015-08-20 14:57 | saurom

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  Tak, tak wyjaśnij no wuju Tomie o kim to niejaki Józef Piłsudski mówił, że nimi można rządzić tylko jak im się skuje mordy o Rosjanach czy Polakach?

  W 2003 roku Amerykanie obiecywali Polaczkom kontrakty w zamian za udział w wojnie w Iraku czy jakakolwiek polska firma otrzymała te kontrakty?

  W 2004 roku kupiły Polaczki F-16 Amerykanie obiecywali wam wypełnienie swojej części i dostarczenie nowoczesnej technologii oraz inwestycje w Polski przemysł czy jesteś w stanie wuju Tomie wskazać gdzie konkretnie Amerykanie wypełnili swoją część umowy? Jak wyjaśnisz wuju Tomie fakt, że Amerykanie po raz kolejny zrobili wam małe dymanko czyli oszukali was?

  W 2001 roku przekazaliście Amerykanom ośrodek w Kiejkutach Amerykanie powiedzieli wam, że będzie służył jako ośrodek tranzytowy dla przewozu terrorystów do Guantanamo. W rzeczywistości torturowano tam więźniów. W 2014 roku sprawa wyszła na jaw i Amerykanie obciążyli was odpowiedzialnością za tę sprawę. Czy jesteś w stanie wyjaśnić jakoś ten fakt wuju Tomie? Jak wuj Tom wyjaśni prosty fakt, że sprzedaliście się za 3 mln złotych czy wujowi Tomowi nie kojarzy się to z praktykami Amerykanów Brytyjczyków Portugalczyków którzy kupowali za świecidełka ziemię albo niewolników? Dziwne nieprawdaż no ale ja rozumiem wuja Toma w końcu wuj Tom już przywykł do tego, że poniża się wuja Toma nieprawdaż.

  Jak wuj Tom wyjaśnia fakt, że ciągle zagranicznej prasie mówi się o polskich obozach koncentracyjnych sugerując, że to Polacy są odpoweidzialni za holocaust?

  Jak wuj Tom wyjaśni fakt, że pomimo, że część Rosji była okupowana przez Niemców w II wojnie światowej jakoś nikomu zagranicą nie przychodzi na myśl, żeby mówić o rosyjskich obozach koncentracyjnych? Dziwne wuju Tomie nieprawdaż.

  A moze prawda wuju Tomie jest taka, że nikt się nie ośmiela mówić o czymś takim, gdyż rosyjski rząd zaprotestuje a Polaczki cóż Polaczki już się nauczyły, żeby klękać na kolanach i przyjmować każdy kopniak w twarz.

  Wyjaśnij mi wuju Tomie dlaczego ci niewdzięczni Ukraińcy jakoś nie kupują polskiego węgla a kupują rosyjski?

  Wyjaśnij mi wuju Tomie dlaczego ci niewdzięczni Ukraińcy jakoś nie znieśli blokady na polskie mięso?

  Wyjaśni mi wuju Tomie dlaczego ci niewdzięczni Ukraińcy zrobili sobie foty z banderowską flagą w Przemyślu?

  Dlaczego wasze organa pomimo, że UPA była formacją ludubójczą odowiedzialną za rzeź wołyńską jakoś ich nie ścigają? Wyjaśnij mi wuju Tomie dlaczego tym Ukraińcom nie odebrano karty Polaka pomimo, że istnieje przepis zgodnie z którymi każdy kto uwłacza Polsce lub Polakom powinien ten dokument stracić?

  Wyjaśnij mi wuju Tomie dlaczego Ukrainiec wykonał obelżywy gest w stosunku do pomnika ofiar Majdanka?

  Wyjaśnij mi wuju Tomie dlaczego Ukraińcy jakoś w podobny sposób nie zachowują się w Niemczech? Czy wuj Tom jest w stanie pokazać przykład podobnego zachowania Rosjan?

  Czy wuj Tom jest w stanie wyjaśnić kiedy to sprawcy mordu na generale Papale, Blidzie, Brzeskiej staną przed sądem?

  Dziwne wuju Tomie, że w tej tak znienawidzonej przez wuja Toma Rosji jakoś znaleziono i postawiono przed sądem sprawców mordu na Politkowskiej i Niemcowi?

  Czyżby w przeciwieństwie do Polski w tej tak znienawidzonej przez woja Toma Rosji jakoś organa sprawiedliwości były bardziej sprawne i tam się przestrzega zasady, że zbrodnia nie pozostaje bezkarna.

  Wuju Tomie zanim zaczniesz po raz kolejny bluzgać na Rosję zajmij się własnym podwórkiem.
 • 2015-08-20 17:37 | maciekplacek

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  kowalski.
  Naleze to tych co studiuja historie, w tym historie USA (bo jest fascynujaca), robie to troche po amatorsku, bo troche na UW, troche w Princeton. Praca zawodowa, podroze, dom – brak czasu.
  Twierdze, ze nie masz najmniejszego pojecia o USA i jej historii. Do tego jest niezbedny jezyk i od czasu do czasu obecnosc w USA; w jej bibliotekach, college’ach, etc.
  Zbojecki napad to byl Stalina na Pld. Koree, chcial rozciagnac swoje imperium - nie wyszlo.
  Bez uzbrojenia: Migi, czolgi, rakiety przeciwlotnicze, bron dluga, krotka , itp. Wietnam Pln by sie nie odwazyl zaatakowac swych braci na poludniu. Jestes starcem to wiesz ile wszystkiego szlo na "Wietnam". Rezultat; 2-3 miliony zabitych (w wiekszosci przez wietnamskie enkawude) a dzisiaj wyciagnieta reka do USA, po CCCP sladu nie ma.
  Pozniej Leonid B. wniosl swiatlo bolszewizmu do Afganistanu. Wiemy jaki byl tego efekt. Afganie nie moga sie doliczyc 3-4 milionow dzieci, starcow, kobiet, mezczyzn, itp.
  Ale nie tylko tam; Leonid wyslal Fidela do Angoli, terroryste Che do Chile, Peru, zainstalowal Ortege, Allende, terrorystow w Kolumbii (do dzis morduja), itp., itd.
  Nie licytuj sie, nie osmieszaj sie ... Chyba, ze ci lekarz zalecil.
  Ksiaze Czartoryski byl wg. "jednych zrodel" premierem w Rosji, ja dodam, co jest powszechnie wiadomym kim byl Zelazny Feliks, K.Radek, Jagoda, Kagan (-nowicz), Trocki, itp.
  Moja refleksja na temat "Afro-Amerykanow" jest nastepujaca:
  Gdybys ty byl USA to wiedzialbys, ze za "afro-amerykana" od "afro-amerykana" dostalbys w tzw. cymbal, jalope ... Tylko wtedy gdybys mial szczescie.
  Amerykanie "afro-amerykanie" nie lubia ten pretentious term.
  Niewolnictwo w USA zostalo zniesione ofiara 600-700 tys. bialych Amerykanow, wiecej niz w WWI i II razem wziete.
 • 2015-08-20 19:47 | Nexus

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  Po anschlussie Krymu i destablizacji Ukrainy Puitn zaczyna się przymierzać do agresji na któreś z nowych państw NATO. Taka jest logika każdego dyktatora u władzy - za pomocą prowokacji i propagandy działał Hitler i tak samo działa Putin.

  Niestety faktem jest, że wszystkie trzy bałtyckie kraje są idealnym celem agresji Rosji. Realnie rzecz biorąc nie są w pełni członkiem NATO, mają swoje mniejszości rosyjskie zapewne ogłupiane przez zmasowaną propagandę kremlowską i ich własne siły zbrojne są w zasadzie nieistotne.

  Warto odnotować, że nowy polski prezydent swoją pierwszą podróż zagraniczną odbędzie właśnie do Estonii. Współpraca między krajami bezpośrednio zagrożonymi przez Rosję jest obecnie absolutnie konieczna.

 • 2015-08-20 20:49 | saurom

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  Skoro według ciebie Putin dokonał aneksji Krymu to jak wyjaśnisz przypadek Kosowa. Mieszkańcy Krymu dobrowolnie zagłosowali za wejśćiem w skład Rosji. Kosowo zostało oderwane od Serbii i zrobiono tam referendum które zbojkotowali Serbowie. Skoro według ciebie Putin dokonał aneksji Krymu to powinieneś protesotwać przeciwko oderwaniu Kosowa od Serbii. Obłuda podwójne myślenie czy według ciebie jeżeli dane terytorium odrywa USA to jest cacy jak dokonuje tego Rosja to jest godne potępienia.

  Tak miedzy nami to jak wyjaśnisz, że do tej pory banderowcy nie są w stanie pokonać mieszkańców Donbasu, którzy zorganizowali rferendum w celu oddzielenia się od banderowców.

  Jeszcze jedno jeżeli chcesz kogokolwiek winić to nie Putina ale tych co dopuścili do tego że porozumienie z lutego 2014 roku zostało zerwane. To co się dzieje to są konsekwencje tego faktu.

  Jakie masz dowody, że Putin chce dokonać agresji na państwa bałtyckie. Czyżbyś uważał, że Rosjanie w Estonii nie mają prawa do żadnych pretensji to, że są dyskryminowani nie jest niczym nowym to już trwa od dłuższego czasu. Estończycy są sobie sami winni, że nie przestrzegają podstaowych praw odnośnie mniejszości.
 • 2015-08-20 23:28 | Lurker

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  Rosja dokonała aneksji Krymu. To jest FAKT. Zaprzeczanie podstawowym faktom jest absurdalne i wchodzenie w polemikę z takimi absurdami jest stratą czasu i pozbawione sensu.

  Omawiamy tekst o Estonii, nie o Kosowie. Zmiana tematu to ulubiona metoda wielbicieli Putina na tym forum i, znowu, nie mam czasu na te strasznie oklepane metody.

  Z tego co wiem na Ukrainie banderowcy zdobyli ok. 3 procent głosów w wyborach. Powtarzanie tekstu o banderowcach jest wyjęte prosto z propagandy putinowskiej.

  Oczywiistym jest, że Puitn dokonując agresji na Ukrainę, zajmując cześć terytorium, wspierając militarnie najemnicze "państewka" chce poszerzać swoje strefy wpływów. Będąc w stanie dokonywać tego co na Ukrianie będzie też starałs ię dokonać agresji na inne kraje, być może na kraje bałtyckie. Jak Hitler zajmował Austrię nie było dowodów że zajmie Czechosłowację, nie było dowodów że najedzie Polskę, nie było dowodów że rozpęta II Wojnę Światową. Jak idzie nawalona banda drechów na ulicy i wyje też nie mam dowodów że dostanę wpierdol. Po prostu zdrowy rozsądek wystarcza Saruon. :-)
 • 2015-08-20 23:38 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  Lurker
  Rosja przyłączyła do siebie Krym takim samym prawem, jakim Zachód doprowadził do rozbicia Jugosławii na szereg pseudo-niepodległych państewek.
 • 2015-08-20 23:40 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  maciekplacek
  Komu odpowiadasz? Nie widzę wpisu, który komentujesz...
 • 2015-08-20 23:57 | Nexus

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  @Sauron
  Na Krymie nie było "zielonych ludzików"? Było pseduoreferendum po zajęciu Krymu przez wojska rosyjskie ale nawet gdyby większość mieszkańców tego półwyspu chciała zmienić przynależnośc państwową to czemu nie dać tego prawa WSZYSTKIM mniejszośćiom na terenie Rosji? Wtedy Ropsja rozpadła by się jak domek z kart.

  Widzę że ktoś wyże już to napisał - Kosoowo to inny temat ale tak poza tym - nie przympominam sobie aby ktoś anektował Kosowo jak Rosja Krym. A jeszcze poza tym czy Kosowo jest usprawiedliwieniem dla agresywnej poltyki Kremla?

  Mniejszość polska jest dyskryminowana na Litwie ale jakoś Polska nie chce najechać Litwy z tego powodu. Tymczasem Puitn wykorzystuje mniejszości rosyjskie tylko jako pretekst do swojej agresywnej poltyki. Zrobił to w Gruzji, zrobił to na Ukrainie, może robić to i w przyszłości.

 • 2015-08-21 00:08 | Lurker

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  "Rosja przyłączyła do siebie Krym takim samym prawem, jakim Zachód doprowadził do rozbicia Jugosławii na szereg pseudo-niepodległych państewek."

  Jezu, kowalski, ty sam wierzysz na serio w brednie, które wypisujesz? Serbowie i Chorwaci wyrzynali się w najlepsze ale oczywiście winien jest imperialistyczny Zachód... Normalnie jkabym czytał wypisy z Wydziału Propagandy PZPR.

 • 2015-08-21 00:16 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  Lurker
  A kto spowodował, że Chorwaci zaczęli pod koniec XX wieku znów mordować Serbów, tak samo jak mordowali ich podczas II Wojny Światowej? Czyżbyś uważał, że Niemcy nie są częścią Zachodu?
 • 2015-08-21 00:23 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  Nexus
  Tak, mniejszość polska jest dyskryminowana na Litwie ale to jest obojętne obecnym władzom Polski (nie mylić z polskimi władzami), jako że obecne władze Polski reprezentują nie interesy Polski i Polaków, a tylko interesy zachodniego kapitału. Aby pomóc Polakom na Litwie nie trzeba zresztą wcale Litwy najeżdżać - wystarczy zamknąć granice Polski z Litwą i ogłosić blokadę jej granicy morskiej oraz embargo na handel z tym krajem.
 • 2015-08-21 08:17 | vandermerwe

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  @ maciekplacek,

  "Leonid wyslal Fidela do Angoli,.."

  Jak bajac to bajac. Cos to kiepsko swiadczy o Pana wiedzy historycznej.


  @ Nexus,

  Od ponad roku pisze sie i mowi o tym, jak lada moment Rosja dokona inwazji kolejnych krajow. Jak pokazal czas i bieg zdarzen jest to zwykla lipa i jak dawniej mowiono "rzecz wyssana z brudnego wolnoeuropejskiego palca". W jakim celu dmie sie w te 'trabke", nie wiem, choc moge sie domyslac.


  Pozdrawiam
 • 2015-08-21 10:39 | saurom

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  2015-08-20 23:28 | Lurker

  Mylisz się Kosowo to nie była całkiem inna sprawa. W Kosowie Amerykanie stworzyli pseudopaństewsko a właściwie kolonię, żeby utrzymać tam swoją bazę wojskową oraz zdobyć punkty u muzułmanów. Co więcej w układzie kończącym wojnę 1999 roku jasno stwierdzono, że Kosowo pozostanie częścią Serbii.

  W praktyce Amerykanie złamali prawo międzynarodowe skoro raz prawo międzynarodowe w przypadku Kosowa zostało złamane inni również mieli je prawo złamać.
 • 2015-08-21 10:45 | saurom

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  2015-08-20 23:28 | Lurker

  Jeszcze jedno Lurkerk skoro jak twierdzisz banderowcy tylko zdobyli 3% głosów to jak wyjaśnisz fakt, że na Ukrainei uchwalono ustawę gloryfikującą UPA oraz każącą tych co piszą o ludobójstwie na Wołyniu. Dziwne nieprawdaż tak się składa, że ci którzy się dostali do parlamentu są banderowcami odwołującymi siędo ideologii Dońcowa.

  Plujesz cały czas na Rosję jakoś to dziwne, że Rosjanie do tej pory nie uchwalili ustawy gloryfikującej NKWD zgodnie z którą każdy kto wypowiada sie krytycznie na temat NKWD głosi, że jest odpowiedzialna za rozstrzeliwania podlega karze więzienia.
 • 2015-08-21 13:00 | tow.PiSodajew

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  "szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, która wezwała Rosję do natychmiastowego zwolnienia Estończyka."

  Rosjanie powinni wezwac na przesluchanie ta Frederice bo ona chyba zna jakies istotne fakty w tej sprawie. Inaczej jako powazna osoba nie zabierała by głosu.
 • 2015-08-21 13:19 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  Tow. PiSodajew
  A odkąd to UE prowadzi swoją własną, spójną politykę zagraniczną? Ale szefową od tej nieistniejącej polityki to Unia ma, i nieźle jej płaci naszymi (podatników) pieniędzmi za symulowanie pracy...:-(
 • 2015-08-21 14:19 | maciekplacek

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  vandermerwe

  Otworz strone internetowa Google i napisz:
  CUBAN INTERVENTION IN ANGOLA

  Jezeli jest ci jakos znany jez. angielski, poczytaj - az otworza ci sie te twoje kremlowskie oczka.
  A jak poprosisz ladnie to ci przetlumacze i wytlumacze.
  Bez "bajania"
 • 2015-08-21 15:57 | vandermerwe

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  @ maciekplacek,

  Jezyk angielski jest mi dobrze znany wiec proponuje na poczatek powazna prace powaznego autora:

  prof. Piero Gleijeses;" Conflicting Missions. Havana, Washington, Pretoria"

  A jak Pan sie zapozna z tym to mozna siegnac do nastepujacych pozycji dotyczacych konfliktu w Angoli i udzialu w nim rowniez wojsk kubanskich:

  H-R. Heitman: "War in Angola. The Final South African Phase".
  J.Breytenbach:;" The Buffalo Soldiers. The Story of SouthAfrica's 32-Battalion 1975-1993"
  C.A. Crocker;"High Noon in SOuthern Africa. Making Peace in Rough Neighborhood."
  G.Shubin & Andrei Tokarev: "Bush War. The Road to Cuito Cuanavale. Soviet Soldiers' Accounts of the Angolan War."

  Tyle na poczatek i bez opowiadania bajek.

  Pozdrawiam
 • 2015-08-21 20:03 | Nexus

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  @vandermerve,
  Aneksja Krymu nie była wyssana z brudnego wolnoeuropejskiego palca jak to Pan uroczo ujął. Faktyczna aneksja części terytorium Gruzji również. Utworzenie państewek najemniczych na Ukrainie również. Stał destabilizacja w tym kraju nie jest niczyim wymysłem. Potężna machina propagandowego kłamstwa Kremla też jest faktem. Finansowanie ugrupowań faszystowskich i skrajnie prawicowych w Europie też nie jest znikąd wyssana.

  Nie ma najmniejszego powodu aby się nie obawiać że nagle Putin i ekipa ot, tak sobie postanowili że już więcej aktów agresji nie będą dokonywać. Widzą to kraje bałtyckie, widzą to kraje skandynawskie, widzimy to też w Polsce.

  @ jakowalski
  "Aby pomóc Polakom na Litwie nie trzeba zresztą wcale Litwy najeżdżać - wystarczy zamknąć granice Polski z Litwą i ogłosić blokadę jej granicy morskiej oraz embargo na handel z tym krajem."

  Na szczęście Polska to normalny demokratyczny kraj a nie putinowska Rosja żeby dokonywać czegoś tak idiotycznego.

 • 2015-08-21 20:46 | maciekplacek

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  vandermerwe

  Chcesz (Panie) licytowac sie na tytuly ksiazek, czy moze na to co wiemy, co aktualnie przeczytalismy ?
  Hmm ... ?
  Pytanie jest, ile z tych proponowanych tytulow ty (Panie) przeczytales.
  Co one (tytuly) wogole maja wspolnego z terroryzmem braci Castro, ich odpowiedzialnoscia za setki tysiecy zabitych w Angoli i Kongo, za El Salvador, Nicaragua, terror FARC, "Shining Path" ?
  Chcesz (Panie) licytowac sie na wiedze czy na tytuly ?

  Gleijeses;"Conflicting Missions. Havana, Washington, Pretoria"
  Jezeli koniec apartheidu i "Leonidowy socjalistyczny raj" w Angoli i RPA byl jedynym celem Kremla i czarnych dywizji Castro (to blend in) a nie zasoby mineralne i bazy wojskowe na samym dole Afryki-kontrola trzech oceanow ... Get real tpwariszcz.

  H-R. Heitman: "War in Angola”.
  Wszyscy na Kremlu powinni to dawno temu przeczytac. Straszne wciry tam dostali od bialych "najemnikow" i czarnego batalionu z RPA, a w Kongo od "bialych europejczykow"- kapitalistow. Zamiast poduczyc swoich komisarzy-oficerow sztuki wojennej, dali im dziela Lenina. Jak nie przeczytales (Panie) to zrob to natymiast.

  J.Breytenbach:"The Buffalo Soldiers."
  Co ma "czarny" battalion z RPA wspolnego z czarnymi kubanczykami w Angoli - jak przeczytales (Panie), to odpowiedz.

  C.A. Crocker;High Noon in SOuthern Africa.
  "C.A. Crocker" ? Never heard of him, you better check the spelling.
  Znam tylko H. W. Crocker III, ten ktory tak ladnie napisal o Doughboys. Polecam.

  G.Shubin & Andrei Tokarev: "Bush War ...”
  Frankly, I have an allergic reaction to Russian’s everything. Didn’t read, have no intention.

  You don't have the faintest idea what is at my disposal.
  Whether you "szpik inglisz" or not, it has no relevance to your sick commie-idolatry or the level IQ you possess. If any.
  Do I make myself clear ?

  kowalski
  Zerknij do ksiegarn, bibliotek, antykwariatow, itp.

  Hasta la vista geezers !
 • 2015-08-21 21:30 | steve118

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  Maciekuplacku.
  Oj bardzo nieładnie tak kłamać z tym Princeton. Język Cię zdradza i jakaś dziwna szczątkowa wiedza.
 • 2015-08-22 00:07 | Lurker

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  Sauron zapoznaj się z paroma faktami dla odmiany:

  "Wspierani przez Rosję krymscy separatyści ogłosili właśnie niepodległość. Powołują się na przykład Kosowa. Ta zamieszkana przez Albańczyków serbska prowincja w 2008 r. ogłosiła niepodległość, którą uznało 108 krajów. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

  Nie byłoby na mapie Europy niepodległego Kosowa, gdyby nie czystki etniczne zarządzone przez rządzącego Serbią Slobodana Miloszevicia. Wiosną 1999 r. z Kosowa uciekło ponad 700 tys. Albańczyków, setki zginęło od kul serbskich oddziałów paramilitarnych. Z ręki bojowników Armii Wyzwolenia Kosowa ginęli też Serbowie.

  Interwencja NATO przeciw czystkom etnicznym

  24 marca 1999 r. bronić albańskich cywilów ruszyło NATO. Bombardowano serbskie oddziały, instalacje wojskowe, mosty. Sojusz do akcji wkroczył bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ. Naloty uzasadniała wyższa konieczność. Zachód nie był w stanie zapobiec zbrodniom w Bośni, postanowił nie patrzeć obojętnie na czystki etniczne w Kosowie.

  Rosyjska inwazja na Krymie nie ma żadnego humanitarnego usprawiedliwienia. Żyjących na Krymie Rosjan nikt nie prześladuje. Ukraińcy ani Tatarzy nie prowadzą tam czystek etnicznych. To Rosjanie biją i porywają tych, którym nie podoba się pomysł oderwania półwyspu.

  Zresztą Rosjanie, w przeciwieństwie do NATO, nie działają z otwartą przyłbicą. Operacje na półwyspie prowadzą rosyjscy żołnierze bez dystynkcji. Oficjalnie to oddziały krymskiej samoobrony. Na fotografiach demaskują ich jednak rosyjscy znajomi. Wysyłając nieoznakowanych żołnierzy, Rosja łamie prawo międzynarodowe.

  Różnica między Kosowem a Krymem polega też na tym, że Krym status autonomii dostał jeszcze za czasów ZSRR. Po zawaleniu się w 1991 r. sowieckiego imperium krymscy Rosjanie ogłosili powstanie Republiki Krymu, ale w końcu dogadali się z Kijowem i zostali przy Ukrainie. Autonomii, którą Kosowo cieszyło się w czasach Jugosławii, Miloszević pozbawił prowincję jeszcze w 1989 r.

  Kto tęskni do Rosji?

  Poza tym w Kosowie sytuacja etniczna była dość przejrzysta. Z jednej strony byli Serbowie, z drugiej Albańczycy. W momencie rozpadu Jugosławii stosunek obydwu grup wynosił 9 do 91.

  Na Krymie Rosjanie to 58 proc. ludności. Ukraińcy 24 proc., Tatarzy 12 proc. A rosyjska większość nie jest jednolita. Spora część to potomkowie Rosjan, którzy osiedlili się na półwyspie po drugiej wojnie światowej. Bliżej im do Kijowa niż do Moskwy. Zagłuszają ich jednak nowi imigranci, którzy na Krym przybyli w ostatnich dwóch dekadach.

  W Kosowie Serbowie żyją w enklawach. Przed Albańczykami chronią ich oddziały NATO, dość wyrozumiałe wobec ich wybryków. W 2011 r. Serbowie blokowali przejścia na granicy z Serbią, chcąc nie dopuścić, by obsadzili je funkcjonariusze przysłani przez władze Kosowa.

  Na podobną ochronę i wyrozumiałość ze strony Rosjan krymscy Ukraińcy i Tatarzy nie mieliby co liczyć.

  W 2010 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze rozstrzygnął, że Kosowo miało prawo ogłosić niepodległość, bo prawo międzynarodowe nie zabrania podejmować takiej decyzji. Na razie na ten wyrok nie powołuje się jednak ani Szkocja, ani Katalonia, dwa europejskie regiony, które zastanawiają się, czy nie ogłosić niepodległości.

  Przykładem Kosowa podpierają się jedynie separatystyczne państewka znajdujące się pod rosyjską kuratelą: oderwane od Gruzji Abchazja i Osetia Południowa. Teraz robi to Krym.

  Warto przypomnieć, że Rosja odmówiła prawa do samostanowienia Czeczenom. A ich bunt utopiła we krwi.
  "

  I tyle temacie ulubionego prez putinowców Kosowa.
 • 2015-08-22 00:12 | Lurker

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  A co do uchwały gloryfikującej UPA - Polska kllasa poltyczna i masa Polaków gloryfikuje tzw. żołnierzy wyklętych. Wznosi im pomniki, tworzy muzea itd. A bardzo często byli to zwykli bandyci i mordercy ludności cywilnej ukraińskiej czy białoruskiej.

  Czy to oznacza że Polacy i poltycy to nacjonaliści/ naziści/ zbrodniarze? Nie, są to po prostu ludzie zwyczajnie głupi, bez wiedzy historycznej. Tak samo poltycy ukraińscy podejmujący taką uchwałę postępują głupio co jednak nie czyni ich banderowcami.
 • 2015-08-22 01:09 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  Lurker
  Kto stał za krwawym rozpadem Jugosławii? Komu to państwo południowych Słowian przeszkadzało? W czyim interesie było poróżnić Serbów z Chorwatami? Przecież nie Rosjan...
  Kosowo jest przecież niczym innym, jak tylko kolonią USA, Bośnia zaś kolonią Niemiec. Chorwacja i Słowenia straciły de facto niepodległość wchodząc do Unii Europejskiej, a Czarnogóra i Macedonia są zaś tylko nieliczącymi się mini-państewkami, tylko formalnie niepodległymi, a nawet Serbia też wpadła w sidła zastawione na nią przez Zachód – jest ona sama po prostu za słaba, aby prowadzić samodzielną politykę zagraniczną. Przecież nawet Słowenia ma za małą gospodarkę, aby prowadzić samodzielną politykę zagraniczną! Takie to „sukcesy” odniósł Zachód rozwalając Jugosławię i tworząc na jej miejscu poróżnione z sobą sztuczne państewka, niezdolne do samodzielnej egzystencji, w tym szczególnie Kosowo – bazę islamskich ekstremistów i jednocześnie sił zbrojnych USA. Ciekawych czasów doczekaliśmy się. Pora teraz pewnie na kolejny rozbiór Polski – Niemcy usilnie pracują już dziś nad oderwaniem od niej Śląska – najpierw Górnego, a później zapewne i Dolnego. :-(
  Więcej tu: http://xportal.pl/?p=8257
 • 2015-08-22 07:04 | vandermerwe

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  @ maciekplacek.

  Wspomniane ksiazki spoczywaja na polkach mojej biblioteki. Nie podpieram sie ksiazkami, ktorych nie znam.
  Dla wyjasnienia Chester Crocker byl podsekretarzem stanu ds. afrykanskich w administracj Reagana. Natomiast Pana komentarz do kazdego z tytulow to zwykly belkot.

  Pozdrawiam
 • 2015-08-22 07:12 | vandermerwe

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  " ....Puitn zaczyna się przymierzać do agresji na któreś z nowych państw NATO."
  "Niestety faktem jest, że wszystkie trzy bałtyckie kraje są idealnym celem agresji Rosji."

  To sa cytaty z Pana wypowiedzi i do nich odnosil sie moj komentarz. Calkiem jasno napisalem "od ponad roku pisze sie i mowi o tym, jak lada moment Rosja dokona inwazji kolejnych krajow."

  Pozdrawiam


 • 2015-08-22 17:03 | maciekplacek

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  steve118
  Prove it or shut it !

  vandermerwe
  Oh ... that "Crocker". Yeah, yeah, yeah, ...
  W mojej podrecznej bibliotece mam m.in.: Rosetta Stone (Papyrus Edition) oraz oryginalna 42-line Gutenberg Bible (Pocket_size Edition) zas w rodzinnym sejfie mamy zakupiony na aukcji w Sotheby zegarek na reke Juliusza Cezara, prezent od Brutusa.
  Mr. van ... rwe, nic nie zmieni faktu obecnosci legionow Leonida w Angoli i Kongo i zbrodni tam popelnionych.

  Your "knowledge" is so vast - tell me;
  Area 51(the one in Nevada), what is going on down there ?
  Those boys from Langley ... Manufacture tsunamis or earthquakes ...
 • 2015-08-22 19:31 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  maciekplacek
  A ja mam garażu oryginalny samochód Freda Flintstone'a...;-)
  Zbrodnie w Kongo i Angoli popełniali zaś ostatnio głównie biali najemnicy z RPA i ich murzyńscy sprzymierzeńcy, ci sami, którzy zamordowali Lumumbę. :-(
 • 2015-08-23 11:08 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo


  van der Merwe
  Uważasz więc, że południowoafrykańscy najemnicy nie walczyli w Kongu Belgijskim (głównie w Katandze) czy też w Angoli? No cóż – ja, w odróżnieniu od ciebie, mieszkałem w RPA i spotykałem tam takich najemników, w tym pochodzenia polskiego i sporo się też o nich też naczytałem, w poważnych pismach i książkach, tyle że w języku angielskim i afrykańskim (afrikaans), a nie polskim.
  Zgoda, wyraziłem się skrótowo: Lumumbę zamordowali Belgowie rękami ich murzyńskich lokajów, ale to niewiele zmienia jeśli chodzi o interwencję tzw. Zachodu (w tym też RPA) w wewnętrzne sprawy Konga Belgijskiego, Angoli czy też Mozambiku.
 • 2015-08-23 11:17 | Lurker

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  @jakowalski

  Jugosławia rozpadła się w wyniku rozpętania na nowo piekła nacjonalizmu, głównie między Serbami i Chorwatami.

  Nie stał za tym żaden imperialistyczny Zachód. Przeciwnie - dopiero USA zatrzymało etniczne rzezie, czego nie potrafiła słaba Europa.

  Bełkotu putinowskiej propagandy ze stronki którą podajesz nawet nie komentuję. Służby specjalne powinny się zająć tą putinowską agenturą i zapewne cały czas ją kontrolują.

  Zdradzę ci jeszcze jedną tajemnicę panie jakowalski - za stonką zemniaczaną w czasach PRL też nie stało CIA.
 • 2015-08-23 11:46 | vandermerwe

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  @ jakowalski,
  "No cóż – ja, w odróżnieniu od ciebie, mieszkałem w RPA i spotykałem tam takich najemników, w tym pochodzenia polskiego i sporo się też o nich też naczytałem, w poważnych pismach i książkach, tyle że w języku angielskim i afrykańskim (afrikaans),"

  Jesli moge sparafrazowac. No coz-ja w odroznieniu od Ciebie mieszkam w Poludniowej Afryce. Przede wszystkim nalezloby rozgraniczyc konflikt w Kongo Belgijskim oraz konflikt w Angoli, gdyz mialy miejsce w roznym czasie i zasadniczo rozny przebieg jak i "aktorow". Jesli zas chodzi o najemnikow w Angoli warto sprecyzowac o jakim okresie Pan pisze, gdyz w Angoli najemnicy dzialali w dwoch roznych okresach tj. w okresie po upadku wladzy portugalskiej oraz w latach 90-tych juz na zoldzie rzadu angolanskiego ( Executive Outcomes). Do pewnego stopnia i momentu moznaby za najemnikow uwazac zolnierzy 32-go Batalionu. Miedzy tymi dwoma okresami w Angoli trwal konflikt wewnetrzny ( trudno ktoregos z uczestnikow nazwaz najemnikami) na ktory nakladal sie konflikt na granicy SWA ( Namibia) -Angola jak rowniez proba sil w ramach zimnej wojny.
  Tak na marginesie, w Kongo obok "bialych" najemnikow byli jeszcze najemnicy kubanscy w liczbie 100 pod dowodctwem Ernesto "Che" Guevary.


  Pozdrawiam
 • 2015-08-23 13:49 | saurom

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  2015-08-23 11:17 | Lurker

  Lurker proponuję ci zapoznanie się z książkami Krwawiąca Europa Kuczyńskiego i Rozbicie Jugosławii jakoś dziwne jest, że autorzy tych prac jasno wskazują na odpowiedzialność Niemców USA za rozpad Jugosławii.

  Piszesz, że AK Żołnierze wyklęci palili wsie białoruskie i ukraińskie.

  Jak wyjaśnisz więc prosty fakt, że białorusini służyli w AK na Białorusi?

  Czy jesteś w stanie wskazać źródło podać treść rozkazku AK albo oddziału żołnierzy wyklętych nakazującego zniszczenie wsi ukraińskich albo białoruskich?

  Jak wyjaśnisz prosty fakt, że zachowały się rozkazy UPA oraz sprawozdania z zniszczenia wsi polskich na Wołyniu, Lubelszczyźnie w Bieszczadach?
 • 2015-08-23 18:24 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  Van der Merwe
  1. Tyle, że ja mieszkałem w RPA, kiedy toczyło to państwo faktyczną wojnę ze swoimi sąsiadami z regionu, a głównie z Angolą.
  2. Oba te konflikty: w Kongo i Angoli były do siebie bardzo podobne: europejskie mocarstwo kolonialne (Belgia w Kongu, Portugalia w Angoli) wycofując się jak może najszybciej ze swojej dawnej kolonii, ale chcąc zachować nad nią kontrolę, zwalcza lokalnych patriotów (w przypadku Konga rząd Lumumby, a w przypadku Angoli rząd MPLA). Po stronie byłego kolonialisty staje więc biały, mniejszościowy rząd RPA, dość słusznie obawiając się przejęcia władzy w byłej kolonii przez tamtejszych patriotów.
  3. Historia tego regionu jest bardzo złożona, a często nie ma w niej wyraźnej różnicy czy też przewagi moralnej pomiędzy stronami konfliktu, jako że walka toczyła się tam (i dalej toczy) głównie pomiędzy konkurującymi ze sobą elitami, przy praktycznej bezczynności olbrzymiej większości ludności, której przypada właściwie tylko rola ofiar tych konfliktów.
  4. Nie nazywaj Kubańczyków „najemnikami” - oni wspomagali w Afryce tamtejszych patriotów, bojowników o wolność swoich narodów. Najemnikami byli zaś w tym regionie często Polacy – niestety, praktycznie tylko po stronie obozu imperialistycznego (ex-kolonialnego). :-(
  Pozdrawiam
 • 2015-08-23 18:29 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  Saurom & Lurker
  Oczywiście, że odpowiedzialność za rozpad Jugosławii spada głównie na Niemcy i USA, a dokładniej na rządy tych państw. USA na dodatek zaatakowały Serbię za to, że to państwo nie pozwoliło na bezkarne zabijanie swych obywateli przez kosowskich terrorystów.
  I jak wyjaśnisz Lurker to nagłe pojawienie się w Polsce stonki z Kolorado?
 • 2015-08-24 12:29 | vandermerwe

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  @ jakowalski

  " Tyle, że ja mieszkałem w RPA, kiedy toczyło to państwo faktyczną wojnę ze swoimi sąsiadami z regionu, a głównie z Angolą."

  Tyle,ze ja akurat zyje w Poludniwej Afryce na tyle dlugo, iz bylem swiadkiem konfliktow na poludniu Afryki, o ktorych dyskutujemy. To w sumie jest bez wiekszego znaczenia. W sprawie Angoli Pan sie myli. MPLA nie bylo jedynym ruchem wyzwolenczym, patriotycznym, jak Pan pisze. Z wladza kolonialna walczyly trzy ugrupowania, MPLA, UNITA i FNLA, ktore w efekcie mialy na podstawie porozumienia przejac wladze z rak portugalskich 11 listopada i rzadzic wspolnie do pierwszych powszechnych wyborow. Tak sie nie stalo i bylo to poczatkiem wieloletniego konfliktu wewnetrznego. Kazde z ugrupowan mialo swoich "sponsorow" ,w krajach osciennych. Poludniowa Afryka nie interweniowala w celu przywrocenia wladzy kolonialnej, gdyz tej juz nie bylo i nie miala ochoty by rzadzic w Angoli czy tez Mozambiku. Sasiedzi Angoli tak jak Zambia czy Zair niekoniecznie mieli ochote na rzady MPLA w Angoli, podobnie jak Poludniowa Afryka. Sytuacja w Angoli miala dla Poludniowej Afryki znaczenie o tyle, ze od wydarzen w tym kraju zalezal rozwoj konfliktu na granicy z SWA-Namibia i.e. infiltracja partyzantki SWAPO.
  Historia regionu jest zlozona - mozna zapytac, ktora nie jest?
  "Nieregularne" sily zciezne trudno inaczej nazwaz jak nie najemnikami. Takimi byl Kubanczycy walczacy w Kongo lecz nie regularne wojska kubanskie walczace na terenie Angoli. Nie byly najemnikami regularne oddzialy Poludniowej Afryki zaangazowane w konflikcie. Natomiast najemnikami byli czlonkowie "Executive Outcomes" walczacy w Angoli na podstawie kontraktu podpisanego z rzadem Angoli. Mysle, ze cel jaki przyswieca walczacym jest w sumie bez znaczenia, gdy uzywamy okreslenia "najemnik".

  Pozdrawiam
 • 2015-08-25 00:14 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  Van der Merwe
  1. Oczywiście, że RPA sama nie była w stanie kontrolować Mozambiku i Angoli, ale wspierała ona w Angoli prawicowe ugrupowanie Unita przeciwko lewicowemu (wówczas) MPLA.
  2. Najemnicy z RPA walczyli w Angoli dla pieniędzy, Kubańczycy zaś dla idei. Stąd też tylko tych pierwszych można nazwać najemnikami.
  3. Co robisz w RPA? Czym jeździsz? SKOT byłby chyba idealny, jeśli pracujesz w Johannesburgu. A za moich czasów, to można było bezpiecznie chodzić po Hillbrow i CBD.
  Pozdrawiam
 • 2015-08-25 06:55 | vandermerwe

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  @ jakowalski,

  ad 1. Nie zmienia to faktu, ze wszystkie trzy ugrupowania walczyly z wladza kolonialna. Pozniej bily sie miedzy soba. Unita zas, taj jak kazdy ruch tego typu, brala pomoc skad nadchodzila - nawet z Chin, w przypadku Unity.

  ad 2. Sila zaciezna jest sila zaciezna, niezaleznie od formy wynagrodzenia.

  ad 3. Zarty Pan sobie stroi. Tak, Hillbrow dawniej bylo inne. Test ze znajomosci Hillbrow. Jaka bardzo dobra ksiegarnia znajdowala sie w Hillbrow?

  Pozdrawiam
 • 2015-08-25 10:06 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  van der Merwe
  1. Chiny już wtedy szukały przyczółków w Afryce. A politycy zmieniają swoje poglądy. MPLA zresztą zdradziła interesy ludzi pracy i dla tego utrzymała się przy władzy.
  2. Kubańczycy walczyli dla idei, a nie dla pieniędzy, a więc nie można ich nazwać najemnikami.
  3. W Hillbrow (a dokładniej w sąsiedniej dzielnicy Berea) to mieszkałem jakieś 30 lat temu. Pamiętam, że było tam w Hillbrow kino - jedyne w RPA czynne w niedzielę, jako że nie pobierało ono opłat za bilety, a tylko tzw. dobrowolne datki. Obejrzałem w nim m.in. zaległości z Bonda. A nazwy tej księgarni w Hillbrow nie pamiętam, choć pewnie w niej kupowałem. Poza tym, to była tam wtedy nie tylko jedna księgarnia. Byłem wtedy na etapie kupowania pięknie wydawanych, kolorowo ilustrowanych brytyjskich i amerykańskich albumów na temat lotnictwa i kolejnictwa. Pamiętam te, że pod koniec mego pobytu w RPA kupowałem te książki na wagę.
  Pozdrawiam!
 • 2015-08-25 12:37 | vandermerwe

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  ad 1. Jakie to ma znaczenie? W Rodezji, obecnym Zimbabwe, ZANU bylo wspierane przez Chiny zas ZAPU przez Rosje.
  ad 2. Mozna przyjac wobec tego, ze zabijanie dla idei ma wyzsza wartosc niz zabijanie dla pieniedzy, choc efekt jest dokladnie taki sam.
  ad 3. Byla jedna taka ksiegarania w calym Johannesburgu. Az dziw bierze, ze Pan jej nie pamieta. Zaraz obok byl sklep muzyczny, tez jedyny w swoim rodzaju i zdecydowanie lepszy od tych, ktore widzialem innych czesciach swiata.

  Pozdrawiam
 • 2015-08-26 05:51 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  van der Merwe
  1. Chiny od dawna prowadzą grę razem z Rosją i przeciwko niej. Poza tym, Zimbabwe to nie jest cała dawna Rodezja, a tylko jej południowa część.
  2. Niemniej rozróżnia się pomiędzy żołnierzami a najemnikami.
  3. Księgarni było wtedy sporo w Johannesburgu. Ale przy europejskich (angielskich czy niemieckich), to wyglądały one dość ubogo, jeśli chodzi o wybór książek. Natomiast pamiętam, że w dzielnicy gdzie pracowałem, a mianowicie w Braamfontein, była całkiem spora księgarnia a na jej wystawie widziałem tłumaczenie na angielski „Kapitału” Marksa. Trochę mnie to zdziwiło, ale jak widać nawet za czasów apartheidu była w RPA wolność słowa – może nie pełna, ale jednak była. Poza tym, to w pobliżu był uniwersytet, zresztą całkiem wówczas dobry, co sporo wyjaśnia.
  Pozdrawiam
 • 2015-08-26 05:53 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  P.S.
  Mocno odbiegliśmy od tematu tego wątku.
 • 2015-08-26 07:01 | vandermerwe

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  @ jakowalski,

  ad1. Ma Pan racje ale nie do konca. Rozpad Central African Federation spowodowal koniec kolonialnego panaowania i znikniecie kolonialnych nazw ( np. zniknela Polnocna Rodezja a pojawila sie Zambia) to z kolei pociagnelo za soba UDI i ostatecznie zmiane nazwy z Poludniowej Rodezji na Republike Rodezji, powszechnie, do 1980 roku, zwana Rodezja ( w koncowym okresie Rodezja -Zimbabwe). Moj komentarz mial na celu zwrocenie uwagi, ze tzw. ruchy wyzwolencze, jak kto woli "rewolucyjne" korzystaje z pomocy kazdego. kto owej pomocy chce udzielic.

  ad2. Rzoroznia sie choc ostatnimi czasy coraz chetnie korzysta sie z ich uslug.
  ad3. Nie twierdze, ze nie bylo ksiegarn. Niemniej Pana komentarz wskazuje, iz Pan w tamtej ksiegarni nie byl. Zarowno owa ksiegarnia jak i sklep muzyczny byly na poziomie swiatowym - dokladnie tak i pisze to w oparciu o wlasne doswiadczenia. Pana zdziwienie obecnoscia "Kapitalu" Marksa na polkach ksiegarni wskazuje na niezrozumienie zasad dzialania owczesnego Film and Publicattion Board. Ow "calkiem dobry" uniwersytet to przypuszczalnie University of the Witwatersrand choc patrzac w odrobine innym kierunku i rowniez calkiem niedaleko mogl byc RAU, obecnie University of Johannesburg.
  Ten pierwszy o wiele bardziej znany i slawny niz ten drugi.

  Rzeczywiscie odbieglismy od tematu.

  Pozdrawiam
 • 2015-08-26 11:52 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  van der Merve
  1. Zgoda co do początku, ale niezupełna co do konkluzji, że ruchy narodowowyzwoleńcze, albo jak kto woli „rewolucyjne” korzystają z pomocy każdego, kto owej pomocy chce im udzielić. Po pierwsze ruchy prawdziwie narodowowyzwoleńcze oraz prawdziwie rewolucyjne nie korzystają z każdej pomocy, a tylko z pomocy organizacji (innych podobnych ruchów, partii politycznych etc.). które wyznają taka samą albo podobną ideologię. Po drugie, to owe ruchy są często tworzone poza państwem, w których one operują, a często jest też tak, że mimo iż zostały one utworzone przez organy danego państwa, (n.p. przez CIA w przypadku USA), to one później ewoluują i zmieniają front, tak jak to było n.p. z Talibanem, który powstał przecież przy pomocy CIA (pomysł Brzezińskiego, aby przy pomocy islamskich religijnych fanatyków walczyć z ZSRR na terenie Afganistanu). Niemniej, to jest temat na osobną dyskusję.
  2. Uważałbym, jako że najemników można łatwo przekupić, oferując im więcej. Stad też w Europie w XIX wieku rządy odeszły od zawodowych armii składających się z najemników, na rzecz armii obywatelskich, ale że historia nie jest ową „nauczycielką życia”, to w USA zapomniano o tym, że gdyby armia amerykańska składała się podczas wojny kolonistów z koroną brytyjską z najemników, to Brytyjczycy by ją łatwo przekupili, ale że gen. Waszyngton miał pod sobą nie płatnych najemników, a obywateli walczących o swoje prawa, to wygrał on z teoretycznie silniejszą zawodową armią brytyjską. Żołnierze-obywatele byli też głównym powodem, dla którego Napoleon pobił niemalże całą Europę (gdyby nie jego, kretyński wręcz, marsz na Moskwę, to pewnie dziś mówilibyśmy w Polsce po francusku).
  3. Zapewne byłem w tej księgarni, ale nie zauważyłem, aby była ona jakaś specjalna. Po prostu przyjechałem wtedy do RPA z Niemiec (Zachodnich, a dokładniej z Kolonii) i byłem nieco w szoku, kiedy odkryłem, jak rachityczne było wtedy życie kulturalne w RPA, a szczególnie zaś w Johannesburgu: wówczas jednym z najbogatszych miast świata.
  3a. I nie dziwiłem się tyle temu, że „Kapitał” Marksa był legalnie dostępny w ówczesnym RPA, ale raczej tym, że był on tam wystawiony na wystawie całkiem sporej księgarni na dość ruchliwej ulicy, co można by przecież uznać w tamtejszych ówczesnych warunkach, jako rodzaj propagowania Marksizmu (który był przecież wtedy oficjalną ideologią ANC i władz sąsiedniego Mozambiku, wówczas przecież wrogiego dla reżymu z Pretorii). A ten uniwersytet to był zdecydowanie University of the Witwatersrand (angielskojęzyczny).
  4. Tak, rzeczywiście mocno odbiegliśmy od tematu.
  Pozdrawiam.
 • 2015-08-26 11:53 | jakowalski

  Re:Rosyjski sąd skazał Estończyka podejrzanego o szpiegostwo

  Sorry, Merwe!