Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

(23)
Czas bić na alarm – najważniejsza podstawa europejskiego bezpieczeństwa zdaje się wyparowywać. Pax Americana nie może jednak zostać zastąpiony przez Pax Europea.
 • 2015-08-29 12:09 | axiom1

  Strasznie plyciutkie te wywody.

  Amerykanski bandyta zniszczyl Europie rynki zbytu od Tunezji po Afganistan. I nawet w Europie na Balkanach i Ukrainie. I w Rosji po przez sankcje. Po bombardowaniach, zniszczniu gospodarek, miejsc pracy i struktur wladzy u granic Europy zapanowal chaos bezrobocie i desperacja dziesiatek milionow ludzi. Przy wspoludziale europejskiego wasala. Co spowodowalo fale immigracji na sklale niespotykana of II WS. Europa placi za amerykanski bandytyzm i swoj wlasny wasalizm.

  Europa musi zaczac dbac o swoj wlasny biznes. Pozbyc sie europejskich wasali, pozbyc sie amerykanskiego okupanta, prowadzic polityke prowadzaca do stabilizacji i rozwoju gospodarek wokol swych granic. Tylko to powstrzyma immigracje i odbuduje europejskie rynki zbytu.

  Wasalska niemoc i poddanstwo Brukseli wobec amerykanskiego bandytyzmu jest wstydem dla Europy.
 • 2015-08-29 12:46 | dadziobdg

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  zgadzam się z diagnozami, z receptami trochę mniej
 • 2015-08-29 14:28 | delfin

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  Podobnie jak obowiązkiem religijnym muzułmanina jest odbycie co najmniej raz w życiu pielgrzymki do Mekki (hadżdż) tak podobnym "filarem" Europejczyka powinna być podróż do Stanów Zjednoczonych, a najlepiej przejechanie ich od oceanu do oceanu. Mijając po drodze tysiące niezwykle skromnych domków, w których żaden Europejczyk, a w szczególności Polak, nigdy by nie zamieszkał, dochodzi się do prawdy o tym kraju, którą każdy z nas powinien wbić sobie mocno do głowy. W tym wielkim kraju, w którego funkcjonowanie opiera się na obywatelskości, prawie, wolności i tolerancji, większość skromnie żyjących obywateli jest w stanie wypracować dochód, pozwalający na zdobycie księżyca i mimo wszystko bycie największym mocarstwem na świecie. A to wszystko dzięki integracji. Wspólnej pracy obywateli, hrabstw i wreszcie sfederalizowanych stanów dla wspólnego dobra, bogactwa i bezpieczeństwa. Unaocznienie sobie takiego faktu przez każdego Europejczyka być może stworzyłoby odpowiednio silne dążenie do integracji europejskiej. Może pomysły dezintegrujące i osłabiające tym samym Europę byłyby od razu rozpoznane jako prowincjonalne, wsteczne i nie wytrzymujące konfrontacji z wymaganiami i niebezpieczeństwami przyszłości.""
 • 2015-08-29 14:38 | woytek

  Re:Znów lunatycy, tacy jak Weiler

  Europa powinna sie bać poglądów pana Weilera i jego mocodawców, którzy przejęli media i mają moc powielania tego typu opinii.
  Świat wygląda zupełnie inaczej niż go widzi Weiler.
  Czas spekulacji na politycznej giełdzie wirtualnymi dywizjami jest już przeszłoscią. Techologiczny prymat zachodniej cywlizacji jest również mitem. Trzeba się zabrać do roboty, a nie skłócać przeciwko siebie narody , aby osiągać cele polityczne .
  Europa libertyńska oddana w zastaw banksterom jest bezwolna. Europa realizująca cele wydumane przez strategów tkwiących w mitach XX wieku to kontynent lunatyków. Europa XXI wieku musi zrezygnować ze złudzeń o XX wiecznym podziale świata .
  To już nie wróci . Obsesje grupy polityków tkwiących w urojonej rzeczywistości nie mogą dominować w globalnej polityce Europy.
 • 2015-08-29 17:03 | Slawomirski

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  Ameryka ma swoje problemy ale to nie znaczy ze Chiny, Rosja czy jakikolwiek inny kraj sa dla Ameryki konkurentem w globalnej dominacji.
 • 2015-08-29 19:37 | Nexus

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  Bezwzględna dominacja USA faktycznie uległa relatywnemu osłabieniu bo inaczej być nie mogło. Trudno sobie wyobrazić że Rosja będzie już na zawsze tak osłabiona jak za Jellcyna albo że Chiny będą krajem miliarda nędzarzy jak pół wieku temu.

  Powstają więc powoli regionalne mała mocarstwa ale żadne nie ma
  najmniejszych szans nawet zbliżyć się do obecnej pozycji USA w wyobrażalnej przyszłości. No chyba, że nastąpi jakiś wojenny kataklizm na skale światową ale tego juz przewidywać nie sposób.

  Nie sama pozycja Ameryki jest w jakiś poważny sposób zagrożona ale wartości demokratyczne i kłasa średnia w tym kraju. Dobrze to opisał moim zdaniem G. Friedman w bodajże"The Next Ten Years".

  A Europa stoi przed dramatycznym wyborem co do swojej przyszłości. Imho jedynym ratunkiem dla Unii jest jak najściślejsza integracja.
 • 2015-08-29 23:10 | jakowalski

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  Generalnie
  Też mi odkrycie, że kończy się dominacja USA, jako że Chiny, i to od kilku lat, mają już przecież największą realną gospodarkę na świecie: zarówno w mierzoną w PPP jak też i rozumianą jako produkcja realnych jej sektorów (przemysł, górnictwo, rolnictwo i usługi materialne). Przypominam też, że przez setki lat największymi gospodarkami świata były Chiny i Indie, i że teraz znów świat wraca do normalności, przerwanej europejską kolonizacją Afryki, Azji i Ameryki. Jedynie Indie mają dziś szanse konkurować z Chinami o prymat światowy: USA już dawno temu odpadły z tego wyścigu, jako że nie mają one już więcej „Dzikiego Zachodu” do podbicia ani też Murzynów chętnych do pracy za darmo. Jak to mawiał niedawno jeden z byłych prezydentów USA: ekonomia, głupcze...
 • 2015-08-29 23:13 | jakowalski

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  Delfin
  Ja USA nie tylko, że przejechałem od oceanu do oceanu (od LA do NYC), to także tam rok pracowałem, i też polecam Europejczyk podróż do USA, aby zobaczyli, że nie tędy droga, że mimo tego, że biali osadnicy wyrżnęli praktycznie w pień prawowitych mieszkańców obecnych USA i zrabowali im ziemię z jej bogactwami, to z tego rabunku dało się im tylko przetrwać XIX i XX wiek, ale że nie starczyło tego już na wiek XXI. Przecież funkcjonowanie USA polega nie na obywatelskości, prawie, wolności i tolerancji, a tylko na dyktaturze garstki bogaczy, czyli inaczej plutokracji, bezprawiu, braku wolności i braku tolerancji, na napadaniu na coraz to inne państwo (od Meksyku począwszy, na Korei, Wietnamie, Iraku i Afganistanie czy też Syrii i Libii skończywszy). Integracja a la USA, polegająca na wymordowaniu prawowitych mieszkańców i ich obrabowaniu, nie ma na szczęście dziś szansy w Europie.
  Slawomirski i Nexus
  Czas dominacji USA się skończył w XXI wieku, podobnie jak wcześniej skończyły się czasy dominacji UK, a wcześniej n.p. Rzymu. Każde imperium ma bowiem swój okres rozwoju i okres upadku. USA weszły właśnie w fazę upadku i nic w tym dziwnego.
  Poza tym, to przypominam, że USA od początku nie były przecież demokracją, a krajem z niewolnictwem jako ustrojem gospodarczym, a arystokracją, jako ustrojem politycznym, po czym przeszły one, podobnie jak ówczesna Rosja, tyle że nieco wcześniej, z niewolnictwa do kapitalizmu i z arystokracji do plutokracji. Plutokracja zaś posługuje się wszędzie, i to na ogół dość umiejętnie, usłużnymi dla niej mediami, wmawiając zwyczajnym ludziom, że żyją oni w demokracji.
  Europie potrzebna jest zaś integracja, ale nie taka jak dziś, czyli w ramach UE – kolejnego bankruta gospodarczego i moralnego. Europa potrzebuję federacji równorzędnych państw, bez obecnego dyktatu Niemiec oraz realnej integracji gospodarczej, czyli nie tylko zniesienia ceł i wspólnej waluty, ale także jednolitego systemu emerytalnego, jednolitego systemu zasiłków, takich samych płac minimalnych etc. A to jest oczywiście niemożliwe w warunkach kapitalizmu rynkowego.
 • 2015-08-30 00:01 | wyborowagold

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  Rakiem Europy jest rozbuchany aparat biurokratyczny. Współczesna wersja arystokracji wymachująca komunistycznymi dekretami o ideach demokracji i wolnego rynku. Globalne i wolne media odkrywają oblicze hipokryzji, odwiecznej pogoni za bogactwem. Nie dajmy się zwieść tego typu bezsensownym analizom w starym funkcjonalnym stylu "ten lepszy bo ma to, ten gorszy bo to mu się kończy". Każde dziecko wie, że kij ma dwa końce, a wszystko ma swój początek i koniec. Totalny brak zrozumienia dla istotny problemu - idei jako ekonomicznej nadbudowy. Nie wiem czy mam się śmiać czy płakać z tego typu akademickich bzdetów pozbawionych zdolności oceny całościowej. Politologiczna mitologia. Tak samo jak na rynku konkurują nie firmy, a ludzie, To ludzie piszą prawa, które realizują ludzie a nie urzędy. Zbyt zuchwała kradzież może skończyć się linczem. Wpływ jest nieszkodliwy do póki nie ujawni się mechanizm manipulacji. Komunizm, faszyzm? Ktoś powie "to już było". Za kilka lat demokracja. Kiedy my żyjemy w świecie idei ludzie robię interesy, żyją i zabijają się za skradzione pieniądze. Ot cała polityka. A myślałbym kto, że można odstąpić od zbrodni. Bo przecież są ludzie, którzy się cofają. A są organizacje, które nie strzelają do swoich członków, nie kreują wrogów? Istotą organizacji jest przyrost, bo musi ona zadbać o kolektyw i jednostkę.
 • 2015-08-30 01:48 | kruk

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  Powstanie nowych mocarstw jest nieuniknione, zgadzam sie z Nexusem. Jednak Brazylii czy nawet Chinom jeszcze daleko do osiagniecia potegi Ameryki. Co Rosji. to mam wrazenie, ze Putin wraz z zaprzedanymi mu oligarchami wlasnie ten kraj niszczy - gospodarczo i cywilizacyjnie. Jedyne co Rosja ma, zeby swiat musial sie z nia liczyc, to bron atomowa. Jej obecne zbrojenia nie daja jej szansy konkurowania z amerykanska bronia konwencjonalna. Byc moze - bardzo goraco sobie i swiatu tego zycze - pogarszajaca sie sytuacja gospodarcza w Rosji doprowadzi do przelomu i objecia wladzy przez ludzi gotowych wlaczyc Rosje do wspolpracy z Zachodem.
  Jest jeszcze jeden aspekt pozycji Ameryki - jej popularnosc w swiecie. To w Ameryce szukaja wolnosci i szans zyciowych masy ludzi ze wszystkich kontynentow. Trudno dzis sobie nawet wyobrazic taka moc przyciagania w innym kraju. Zjednoczona Europa jest rowniez otoczona prestizem w swiecie, jednak, zeby osiagnac sile Ameryki, musialaby sie bardziej zintegrowac, jak pisza autor i Nexus.
  Najbardziej niepokojaca w Ameryce wydaje mi sie polaryzacja jej spoleczenstwa. Mamy oto Amerykanow rozmawiajacych z premierem Izraela nad glowa wlasnego prezydenta. Mamy niezwykle popularnego wsrod wyborcow republikanskich Trumpa, ktory rozpetuje szowinizm i razi destrukcyjna demagogia. Wydawalo sie, ze oswiecone spoleczenstwo potraktuje tego czlowieka jak
  blazna, ktorym w istocie jest, tymczasem jego hasla trafiaja do zbyt wielu i nie razi ich egolatria i megalomania tego osobnika.
  To raczej nie jest koniec Ameryki jako wielkiej demokracji i przystani dla roznych emigrantow. Oprocz Trumpa sa tam ludzie nastawieni pozytywnie do przybyszow z Ameryki Lacinskiej (nalezy do nich Jeb Bush,ktory ma zone Meksykanke), jezyk hiszpanski zdobywa status drugiego jezyka po angielskim i rozne spolecznosci etniczne powoli sie przenikaja. Najlepszym przykladem jest San Francisco i okolice, gdzie drugim jezykiem po angielskim jest chinski, trzecim hiszpanski i gdzie mieszkaja i pracuja ludzie z calego swiata. Ta wieloetniczna Ameryka nie powinna sie dac pokonac ludziom pokroju Trumpa.
 • 2015-08-30 10:17 | kaesjot

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  Nexus - integracja kogo - z kim i przeciwko komu ?
 • 2015-08-30 10:43 | jakowalski

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  Joseph H. H. Weiler
  1. Ameryka nigdy nie była gwarantem stabilizacji w Europie, a zawsze powodowała jej destabilizację, przynajmniej od czasu, kiedy zaczęła się ona wtrącać w sprawy Europy. Zaczęło się to od interwencji po stronie UK podczas I Wojny Światowej, co doprowadziło do jej zakończenia w sposób, który od razu stanowił zagrożenie dla pokoju w Europie, czyli do częściowej tylko demilitaryzacji Niemiec i utrzymania zjednoczonych Niemiec w nieco tylko okrojonych granicach, co stanowiło oczywistą pożywkę dla niemieckiego nacjonalizmu i rewanżyzmu. Wiadomo też, że to przecież nie kto inny, jak właśnie amerykański kapitał wywołał II Wojnę Światową - Hitler z jego NSDAP, SS, Gestapo etc. byli przecież tylko narzędziem w rękach światowego, a wtedy głównie amerykańskiego kapitału, który od początku finansował Hitlera i dzięki tym amerykańskim dolarom doszedł Adolf do władzy w ówczesnych Niemczech. Kiedy zaś Niemcy napadły w roku 1939 na Polskę, to rząd USA ogłosił oficjalnie, że się nie interesuje losem Polski i Polaków. Kiedy zaś Hitler, wbrew życzeniom USA, zaatakował Wielką Brytanię, to USA zmieniły front i przystąpiły do wojny z III Rzeszą, ale po jej wygraniu szybko zaczęły znów pomagać Niemcom, a nie Polsce. Wynika to z tego, że osadników pochodzenia niemieckiego jest w USA znacznie więcej niż pochodzenia polskiego (niemiecki o mało co nie został w XVIII wieku urzędowym językiem USA) oraz faktu, że Niemcy zawsze były i dalej są znacznie silniejsze gospodarczo niż Polska. Po II Wojnie Światowej USA destabilizują zaś sytuację na całym świecie, atakując kolejno Koreę, Wietnam, Irak i Afganistan oraz biorąc udział w destabilizacji ZSRR i rozbiorze Jugosławii, w tym w agresji na Serbię, a obecnie USA destabilizują Ukrainę i jej sąsiadów. Taki to był i jest zresztą dalej ten Pax Americana – nieprzerwany w praktyce ciąg agresywnych wojen i prawicowych zamachów stanu (n.p. w Iranie i Chile). :-(
  2. USA nie starają się wcale, aby złagodzić konflikt pomiędzy Izraelem a Palestyną. Przecież wystarczyło by wstrzymać pomoc USA dla Izraela na kilka miesięcy, a ten konflikt sam by się rozwiązał. Nie da się bowiem rozwiązać tego konfliktu stojąc twardo po stronie jednego z jego uczestników.
  3. Koniec Pax Americana wynika zaś z prozaicznego faktu - utraty przez USA dominującej pozycji w gospodarce światowej. Reaganomika doprowadziła przecież do tego, że Chiny, i to od kilku lat, mają największą realną gospodarkę na świecie: zarówno w mierzoną w PPP jak też i rozumianą jako produkcja realnych jej sektorów (przemysł, górnictwo, rolnictwo i usługi materialne). Przypominam też, że przez setki lat największymi gospodarkami świata były Chiny i Indie, i że teraz znów świat wraca do normalności, przerwanej europejską kolonizacją Afryki, Azji i Ameryki. Jedynie Indie mają dziś szanse konkurować z Chinami o prymat światowy: USA już dawno temu odpadły z tego wyścigu, jako że nie mają one już więcej „Dzikiego Zachodu” do podbicia ani też Murzynów chętnych do pracy za darmo. Jak to mawiał dość niedawno temu jeden z byłych prezydentów USA: ekonomia, głupcze...
  4. Śmieszne jest pisanie o autorytecie moralnym USA, skoro to państwo powstało na bazie Holocaustu Indian, niewolnictwa Murzynów i oderwania siłą olbrzymich terenów od sąsiedniego Meksyku, a najnowsza polityka zagraniczna USA to są głównie zbójeckie napady na Koreę, Wietnam, Irak czy Afganistan a ostatnio na Libię, Syrię czy też Jemen. Refleksji wymaga też temat Murzynów amerykańskich (tzw. Afro-Amerykanów) którzy w nie tak znów dawnej przeszłości byli w USA tylko zwykłymi niewolnikami a do niedawna byli oni przecież legalnie dyskryminowani w ich własnej ojczyźnie, czyli w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
  5. Zgoda, Europa Zachodnia jest dziś poważnie chora, ale ta choroba wynika przecież głównie z naśladowania przez nią modelu amerykańskiego. Tyle, że to jest temat na osobną dyskusję.
 • 2015-08-30 20:56 | Nexus

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  ksjot
  Integracja Kraków Unii oczywiście. Przeciw komu? To też chyba oczywiste: przeciw konkurentom politycznym i ekonomicznym. A przede wszystkim nie przeciw komuś a raczej w obronie swojego modelu kapitalizmu, bo jest on wart obrony.

  kruk
  Zgadzam się całkowicie z Pana wpisem i co do Rosji i co do obecnej sytuacji w USA oraz roli tego kraju. No i tez mam nadzieję, że Trump okaże się przelotną sensacją. :)
 • 2015-08-31 04:23 | tow.PiSodajew

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  Juz myślałem że to jakis polski redaktor z dusza na ramieniu zdecydował sie na napisanie odrobiny prawdy. Nic z tego Anglik.
  Nasi dale sa na etapie sławienia USA i plucia na Rosje. Zwrotnic jeszcze nikt im nie przestawił. Co sie dziwic, lepiej dobrze zyc z pisania klamstw niz cienko z konkretnej roboty...
 • 2015-08-31 06:51 | kaesjot

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  Nexus - wymknąłeś się ogólnikami.
  Konkretnie proszę - "po nazwisku".
 • 2015-08-31 08:24 | Slawczan

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  Cóż smutna wizja ale USA solidnie zapracowały na taką sytuację. Napoleon mawiał, że do prowadzenia polityki potrzeba ,,pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy". USA po wojnie wietnamskiej i w wyniku kryzysu naftowego były ,,nadgryzione" i wtedy jako ,,lekarz" objawił się Ronnie Reagan i jego ,,reganowmika" - uwolnienie najbogatszych od podatków. Problem w tym, że jednocześnie pozbawiony kasy budżet został zaprzężony do wyścigu zbrojeń a z przyczyn politycznych nie dało się obciąć ,,socjalu" (szczątkowego). Początkowo liczna klasa średnia była jeszcze w stanie podtrzymać działanie systemu ale jej pauperyzacja, pojawianie się co raz liczniejszej grupy ,,working poor" wszystko to pchało wózek ku katastrofie. Na początku wydawało, że wszystko jest OK bo załoga wózka była odurzana akcją kredytową ale w 2008r przyszło zderzenie z rzeczywistością.
  USA są papierowym tygrysem, koloru zielonego, bo w był moment, że poza dolarówkami i bronią ten kraj niczego nie produkuje. Czy jest rozwiązanie tego problemu? Można spróbować zmusić kapitał by ,,płacił" ale dzięki mechanizmom korupcyjnym (każdy urzędnik i polityk może zostać zatrudniony przez korporacje w zamian za spolegliwość) nikt o tym nie myśli.
 • 2015-08-31 08:54 | jakowalski

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  Nexus
  1. UE jest tworem z góry skazanym na porażkę, jako że w swych założeniach narzuca ona Europie kapitalizm - system, który na naszych oczach odchodzi do śmietnika historii.
  2. Prezydent USA jest od dawna marionetką w rękach banksterów z Wall Street.
 • 2015-08-31 16:48 | Nexus

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  ksjot
  O jakie szczegóły chodzi bo nie za bardzo wiem w czym się wymykam?

  Te kraje:
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Unia_Europejska

  muszą konkurować z autorytarnym kapitalizmem oligarchicznym Chin i neoliberalnym modelem z USA. Poza tym z chaosem na Bliskim Wschodzie i agresywną kliką Putina. Bez ścisłej integracji szans nie mają ani z tym ani z masą innych problemów.

  jakowalski
  Jeżeli UE upada z powodu kapitalizmu to upada także prawie cały świat.
 • 2015-08-31 23:29 | jakowalski

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  Nexus
  Upadek kapitalizmu jest jedyną nadzieją dla świata.
 • 2015-09-01 00:03 | woytek

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa wciagana w konflikty Azji Mniejszej

  O ważnych sprawach profesor nie pisze, bo nie wypada . Na kogo,stawiać uprawiajać politykę w Azji Mniejszej i okolicach, oto jest pytanie?
  W XXI wieku sytuacja w tym rejonie wyglądda zupelnie inaczej niż w polowie XX wieku. Jednak to nie dociera do aroganckich głów doradców prezydentów wielkich mocarstw. Te doradcze gremia utracily zdolność forsowania sensownych decyzji politycznych.
  Żeby narzucać innym styl rządzenia I reguły gry , trzeba samemu dawać sobie radę w tym trudnym XXI wieku.
  Udawanie potęgi gospodarczej oparając się na wzroście PKB jest piramidalną bzdurą.
  Te Mocarstwa z XX wieku, utraciły zdolność produkowania podstawowych dóbr konsumcyjnych w XXI wieku.
  Tworzy się miejsca pracy w usługach i administracji, a to jest tylko metoda odraczania ogłoszenia bankructwa.
  Nowe potęgi ekonomiczne przejęly produkcję i technologię i nie zamierzają dalej udawać chłopców na posyłki.
  Takie są dużym skrócie powody upadku dawnych mocarstw i nie pomogą w tym żadne konferencje i umowy współpracy.
  Nie pomoże również destabilzacja kolejnych państw na świecie, aby na ich tle wyglądać korzystnie.
  Trzeba zacząć od odbudowy własnego przemysłu i zrównoważyć eksport z importem.
  Ale żeby to robić potrzeba dobrej woli i światłych przywódców, a to jest praktycznie nie możliwe.
 • 2015-09-01 18:18 | jakowalski

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  Woytek
  Masz rację, niestety...
 • 2015-09-02 09:23 | kaesjot

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  woytek - o tym pisze wielu z nas lecz najczęściej określa się nas mianem trolli.
  A przecież to, o czym piszesz jest oczywiste dla przeciętnie rozgarniętego chłopa żyjącego z własnego gospodarstwa czy gospodyni zarządzającej domowym budżetem ale nie dla polityków i ich "doradców".
  Gomułka był tylko zwykłym ślusarzem z zawodu a rozumiał, ze równowaga między eksportem i importem jest konieczna a nawet wskazana nadwyżka tego pierwszego. Gierek był tylko górnikiem ale wiedział, ze podstawa gospodarki to fabryki.
  Nie pojmują tego dzisiejsi politycy ale to w większości historycy, którym pragmatyzm jest obcy oraz ( jak to określił śp. gen. Petelicki ) miernoty niezdolne do zrobienia kariery gdziekolwiek indziej.
  Na pytanie, czy znajdą się "światli przywódcy" odpowiedź brzmi - "już byli !!!"
 • 2015-09-02 23:01 | jakowalski

  Re:Znów lunatycy, czyli Europa i koniec Pax Americana

  kaesjot
  Niestety, ale masz rację