Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

(50)
Politycy różnych opcji wypowiadają się o rosnącym niebezpieczeństwie ze strony imigrantów, przekraczających granice wielu europejskich krajów. Czy jednak ich opinie znajdują pokrycie w rzeczywistości?
 • 2015-09-06 14:40 | Patagon

  9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  EU ma tylko 508 mln obywateli a nie 750 mln. Jak mozna miec zaufanie do tych danych skoro podana liczba mieszkancow Europy jest bledna? Chyba ze autor doliczyl Rosje i jakies kraje azjatyckie bylego ZSRR. Z drugiej strony, jesli oni chca do Niemiec a Niemcy chca emigrantow, to chyba mozemy stac sie na moment krajemn przechodnim? Swoja droga jaki potezny narod sa ci Niemcy, odbudowali sie po kataklizmie wojny swiatowej, a przeciez wszystkie duze miasta byly kompletnie plaskie jak Warszawa. Wchloneli Niemcy komunistyczne 20 cos milionow ludzi i odbudowali infrastrukture i przemysl. Placili w tym czasie na EU i placa do dzis. Rozwijaja sie tak blyskawicznie, ze poszukuja ludzi do pracy a my co takiego zrobilismy w tym czasie? Co my jestesmy warci dla swiata i Europy?
 • 2015-09-06 14:47 | Laclos

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Mamy być cos warci dla siebie, a nie dla "świata". Dlatego możemy być "krajem przechodnim". I tylko takim.
 • 2015-09-06 15:25 | zezem

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie
  Pojawiają się głosy, że napływ dużej liczby migrantów przyspieszy upadek europejskiego ładu społecznego. W rzeczywistości liczba migrantów, która przybyła w tym roku do Europy (200 tys.), jest tak nikła, że stanowi zaledwie 0,027 proc. ogółu europejskiej ludności (740 mln mieszkańców). Najbogatszy kontynent świata może łatwo obsłużyć ten, stosunkowo niewielki, napływ imigrantów
  ......................................................................................................
  W tej chwili ocenia się, że tylko do samych Niemiec napłynie ok. 1mln uchodźców/imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu + Afryka Płn.. O ile dane z "The Guardian" były rzetelne i pochodzą sprzed kilkunast tygodni, to można sobie wyobrazić jaki napór może nastąpić w przyszłym roku i latach następnych. Poza tym na owe 740 mln (jak chce "The Guardian" lub "Polityka" ) składają się migranci z lat wcześniejszych i to wcale nie w małym wymiarze...
 • 2015-09-06 15:28 | owczael

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  W Szwecji i Francji mniejszosc muzulmanska stanowi okolo 10 % i prosze zauwazyc jakie zmiany to wywolalo. Ilu z nich sie, z braku innego slowa napisze, zintegrowalo, a ilu zmaknelo sie w gettach. Przez tyle lat panstwa przyjmujace uchodzcow islamskich nie poradzilo sobie z tym to jak poradzimy sobie teraz? Jaki jest pomysl na wylowienie wsrod uchodzcow nie Syryjczykow (mieszkancy bliskiego wschodu sa w stanie odroznic to po akcecie i penej manierze jezykowej), co z mlodymi mezczyznami, ktorzy dziwnym trafem maja te same zranienia powodujace, ze nie maja lini papilarnych (ile razy sie Pan skaleczyl tak, ze na trwale pozbawil sie Pan opuszka palca- a tu nagle masowo, nagminie takie rany na wszystkich palcach? Przytacza Pan liczby - kazdy uchodzca ma prawo sciagnac rodzine,w perspektywie 5 lat jest to srednio 10 osob (dane francuskie).
 • 2015-09-06 15:43 | Thaw

  Doskonała robota

  Ciekawy i obalający wiele mitów tekst.
  Aż się prosi, aby dopisać trochę faktów, przełamujących typową argumentację katoprawicy, z klasykami w stylu:
  1) Na zdjęciach często nie ma dzieci, a w ogóle to ci ludzie są za bogato ubrani. To nie uchodźcy, tylko wyłudzacze socjalu i kryminaliści.
  2) Ci ludzie nie mają żadnych kwalifikacji i nie chcą w ogóle pracować.
  3) Utworzą tu swoje enklawy, będą gwałcić i kraść na potęgę, nigdy się nie zasymilują.
  4) To wyjątkowe gagatki, skoro nawet bogaci sąsiedzi (Arabia Saudyjska np.) nie chcą ich przyjąć.

  Część odpowiedzi na te pytania można znaleźć, m.in. w Guardianie, ale brakuje takiego kompletnego młota na ksenofobiczną ciemnotę. Redakcjo, do roboty!
 • 2015-09-06 16:12 | znafca in spe

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  @Thaw

  Po co tak daleko szukac;
  http://pl.blastingnews.com/polityka/2015/06/panstwo-islamskie-w-polsce-muzulmanie-terroryzuja-pozostalych-mieszkancow-linina-00459859.html
 • 2015-09-06 16:22 | slawek

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Oni nie chca sie integrowac ze spoleczenstwem kraju w ktorym mieskaja.Tylko chca aby wszyscy dostosowali sie do nich.Muzulmanie przeszkadzaja im koscioly,Francja domagaja usuniecia z supermaketow wieprzowiny,alkocholu.W szpitalach jak rodzi kobieta muzulmanka maz zada aby porod odebrala kobieta.To byl blad ,przesytajac patrowac moza,bezwlocznie zaczac zawrac lodzie z nilegalnymi imigrantami.Przyjmujac ich Europa napedza nowych klijentow przemitnikom.Ilu z nich co teraz sa w Europie trafi do kartotek policynych,wiezien?
 • 2015-09-06 18:23 | stok

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Ilu azjatyckich uchodźców przyjęły bogate Korea Południowa i Japonia? Ilu przyjęły bogate Arabia, Kuwejt i Emiraty?
  Żeby oszczędzać na swoje cele Buzek zabrał nam 40% emerytur, Tusk kolejne 30%, a Kopacz pogrążyła służbę zdrowia i państwową oświatę. Co jeszcze zabierze nam rząd, aby finansować Azjatów szukających lepszego życia?
  Redaktorom POLITYKI życzę, aby koło ich domów mieszkało jak najwięcej Arabów i Afrykańczyków.
 • 2015-09-06 20:24 | jakowalski

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Fakty:
  1. Dla nielegalnych imigrantów nie ma ani pracy ani też mieszkań w Polsce – kraju, gdzie oficjalnie mieszkają dwa miliony bezrobotnych a dwa razy tyle realnie, gdzie Polaków, których nie jest stać na zapłacenie czynszu eksmituje się na bruk, tak więc przyjmowanie do Polski imigrantów ekonomicznych nie ma sensu, jako że Polska jest dziś biednym krajem emigracyjnym, krajem, z którego Polacy wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy.
  2. Relatywnie przecież biedne, jak na Europę a szczególnie zaś UE, państwo polskie daje obecnie, z podatków płaconych przez Polaków, i to praktycznie bezterminowo, po 750 zł miesięcznie netto dla jednego uchodźcy z Syrii i po kilkaset złotych na każdą kolejną osobę w rodzinie (trzyosobowa rodzina dostaje 1350 zł netto). Natomiast zasiłek dla bezrobotnych wynosi obecnie w Polsce przez pierwsze trzy miesiące 831 zł brutto na miesiąc, po trzech miesiącach jest on zmniejszany do 652 zł brutto na miesiąc, a wypłacany jest on maksymalnie przez rok. Aby ten zasiłek otrzymać, trzeba przepracować co najmniej rok na pełnym etacie, stąd też otrzymuje go mniej niż 20% Polaków pozostających bez pracy. Reszcie, czyli ponad 80% bezrobotnych, zasiłek ten w Polsce nie przysługuje. Jak widać, państwo polskie traktuje lepiej nielegalnych imigrantów niż swoich własnych obywateli. :-( I to jest prawdziwy problem, a nie brak pomocy dla tych, jakże niepożądanych i niepotrzebnych w Polsce nielegalnych imigrantów ekonomicznych.
 • 2015-09-06 20:49 | anka k.

  10. mało znany fakt

  Autor "Polityki" zapomniał o 10. mało znanym fakcie - ponad 70 proc. tych "uchodźców" to młodzi mężczyźni, którzy nie chcą walczyć za swój kraj, którzy są wychowani w zupełnie innej kulturze - kulturze męskiej władzy, agresji, fanatyzmu religijnego, dla których europejskie kobiety bez burek będą potencjalnymi dziwkami.
 • 2015-09-06 21:38 | jakowalski

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Stok
  Relatywnie przecież biedne, jak na Europę a szczególnie zaś UE, państwo polskie daje obecnie, z podatków płaconych przez Polaków, i to praktycznie bezterminowo, po 750 zł miesięcznie netto dla jednego uchodźcy z Syrii i po kilkaset złotych na każdą kolejną osobę w rodzinie (trzyosobowa rodzina dostaje 1350 zł netto). Natomiast zasiłek dla bezrobotnych wynosi obecnie w Polsce przez pierwsze trzy miesiące 831 zł brutto na miesiąc, po trzech miesiącach jest on zmniejszany do 652 zł brutto na miesiąc, a wypłacany jest on maksymalnie przez rok. Aby ten zasiłek otrzymać, trzeba przepracować co najmniej rok na pełnym etacie, stąd też otrzymuje go mniej niż 20% Polaków pozostających bez pracy. Reszcie, czyli ponad 80% bezrobotnych, zasiłek ten w Polsce nie przysługuje. :-(
 • 2015-09-06 21:39 | camel_

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Nie można nas zawstydzać Libanem i liczbą uchodźców, którzy się tam przedostali. Liban może za to posłużyć jako przykład tego, co arabscy imigranci potrafią zrobić z panstwem, które ich przyjęło - wojna, masowe mordy, nieustające okrucieństwa - oto codzienność narodu, będącego naiwnie zbyt przyjaznym arabskim "gościom".
 • 2015-09-06 22:48 | kaesjot

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Ludzie zwyczajnie się boją napływu imigrantów, którzy nie dość, że będą dodatkowym ciężarem, to jeszcze stanowią dla nas potencjalne zagrożenie. Docierają do nas informacje o zachowaniach tego typu imigrantów w innych krajach i wolimy być wolni od tego typu problemów. No bo czy jesteśmy jakimiś masochistami?
  A ci "empatyczni" i " odważnie wyciągający pomocną dłoń" to po prostu idioci nieświadomi zagrożenia.
  Jak tak bardzo chcą, to niech biorą ciężar utrzymania imigrantów i osobistą odpowiedzialność jako współsprawcy za wszelkie ewentualne szkody jaki wskutek tego powstaną.
 • 2015-09-06 23:13 | lakkot

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Czy takie wymachiwanie dziećmi w powietrzu zeby sie pokazać aby napewno nie podpada pod jakas forme nękania? Przeciez oni sprawiają im ból
 • 2015-09-06 23:24 | lakkot

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Ciekawe z tymi 36€.... Chodzę w Niemczech na kurs językowy, jednym z kolegów jest uchodźca z Syrii, dostał mieszkanie, kurs języka, chodzi na studia gdzie dostaje wszystko łącznie z zeszytami a oprócz tego co miesiac przelew na 1200€.
  Zupełnie nie rozumiem dlaczego Polityka przyjęła ideologiczną linię w tej sprawie, autorzy kilku blogów po prostu stwierdzili ze bedą pomijać pewne fakty, kasują komentarze itp.
 • 2015-09-06 23:35 | jakowalski

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  lakkot
  Widać, że ktoś chce Niemcy rozwalić „od środka”. Ciekawe kto: USA, Rosja, Chiny, Francja czy też może Izrael? A może Niemcy po raz kolejny ogarnęła zbiorowa psychoza, podobna do tej, która uprzednio doprowadziła Niemców do wybrania Hitlera na swego przywódcę i do rozpętania dwóch wojen światowych? Może Niemcy „noszą” w sobie taki „zbiorowy gen samozagłady”, który uaktywnia się co kilka albo kilkanaście dekad i wtedy prowadzi on Niemców na skraj zagłady? Analogia do idei „samolubnego genu” Dawkinsa. Tyle, że problemy Niemców i Niemiec są z definicji także i naszymi problemami, chyba, że przeniesiemy Polskę na Madagaskar czy też inną Kalifornię.
 • 2015-09-07 02:33 | Herstoryk

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Fakty, statystyki,
  http://www.theguardian.com/world/2015/apr/02/muslim-population-growth-christians-religion-pew
  http://www.enar-eu.org/Muslims-in-Europe-Questions-and
  badania socjologiczne, modelowanie populacji i inne tego rodzaju nudzenie spływają po zenofobach, uprzedzonych i wystraszonych jak po gęsi woda. Oni wiedzą lepiej! Bo mieszkali obok takich obcych i ich inność im się nie spodobała. Albo widzieli filmik na You Tube, albo wpis na FB, który im pasuje do uprzedzeń. Albo znajomi im opowiedzieli parę mitów miejskich....
 • 2015-09-07 03:02 | edan

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Sucha statystyka, zestawiona jeszcze na tle unijnym oczywiście ma rozmyć obawy sceptyków. Urok jednak statystyki jest taki, że będzie pomagać w szacowaniu wzrastającej fali imigracji w latach następnych. Chybiona i nieracjonalna polityka "otwartych ramion" dla wszystkich imigrantów pani Merkel przyczyni się do pogłębienia chaosu w Unii. Teraz Węgry są krytykowane tylko dlatego, że stosują prawo unijne. Merkel zdecydowała o udzielaniu azylu Syryjczykom od razu i przewiezieniu ich w pierwszej kolejności do Niemiec, co spowodowało, że nagle wszyscy stali się "Syryjczykami" (a co z porozumieniami Dublin II?). Bawaria jest oburzona samowolną decyzją pani kanclerz o przyjęciu uchodźców, więc jak to jest z prawem: trzeba je stosować, czy można je podeptać tak jak to zrobiła pani Merkel i imigranci? Zachowanie imigrantów (w Europie bomby im na głowy nie spadają przecież, a z jedzeniem też postępują w sposób "specyficzny" ) również w wielu przypadkach jest zastanawiające: niszczenie dokumentów, podawanie się za "Syryjczyków", niechęć do rejestrowania się celem przyszłej weryfikacji tożsamości, zacieranie linii papilarnych. Nie są to sygnały zachęcające zwłaszcza jak się weźmie pod uwagę ich przyszłą integrację. I to słowo jest głównym problemem, a nie powyższe statystyczne zestawienie, które tak naprawdę niczego nie wyjaśnia. No chyba że weżnie się pod uwagę z jakiej grupy społecznej (statystycznie) we Francji pochodzi najwięcej skazanych prawomocnie więźniów, albo kto pada najczęściej ich ofiarą ??. Albo jaka jest statystyczna zdawalność muzułmanów na egzaminach końcowych w szkole w Niemczech ? Jak widać statystyką i imigracją można żonglować na różne sposoby.
 • 2015-09-07 07:39 | islenska

  Re:9 @lakkot

  Gdzies dzwoni, ale nie wiesz w ktorym kosciele. 1200€ owszem, jak napisales, ale jest to jednorazowa pomoc. Gdyby mialo tak byc jak napisales i kazdy z uchodzcow mialby dostac 1200€ co miesiac, to uwierz mi, tydzien pozniej miasta w DE by plonely. Rzad przyczynilby sie do zamieszek na wielka skale. Dlaczego? Wyobraz sobie, ze 1200€ zarabia pani kasjerka w Penny Markt, Lidl, Aldi itd. I jak myslisz jaki mialyby te osoby stosunek do tego, ze inni za darmo dostaja tyle, co ona po miesiacu pracy?
  Moim zdaniem to tylko kwestia czasu jak w Niemczech otworza sie co niektorym oczy. Katolicki Bayern bedzie sie usmiechal przez zacisniete zeby, gdy zrozumie, jak wiele ich rozni od tych uchodzcow ktorych witali kwiatami.
  Merkel nie potrafi otwarcie powiedziec, ilu uchodzcow jest w stanie przyjac DE. Przy takiej polityce jak teraz, to mysle, ze w przyszlym roku bedzie jeszcze wiekszy naplyw z poludnia.
  Ale tak jak napisalem, myslenie Niemcow w miedzyczasie sie zmieni i to bedzie olbrzymie wyzwanie dla politykow. Juz teraz Partia Zielonych daje do zrozumienia, ze przyjecie tak wielkiej liczby uchodzcoe nie jest dobrym rozwiazaniem.
 • 2015-09-07 07:52 | azur

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Wygląda na to, że Syryjczycy, Afgańczycy, Erytrejczycy, prawie wszyscy muzułmanie, uciekają byle dalej od piekła, jakie w ich krajach zgotował wojujący islam. Jest to kompromitacja tej religii na skalę światową i dowód na to, że islam nie rozwiązuje żadnych problemów ekonomicznych i prowadzi do degradacji gospodarki i zubożenia społeczeństwa. Uchodźcy uparcie dążą do krajów, gdzie dostaną najwyższe zasiłki i udogodnienia, dlatego przez jakiś czas omijać będą szerokim łukiem Polskę. Nie zatrzymają się też na Węgrzech, Słowacji i w Czechach, ale kierują się do Niemiec, Anglii i krajów skandynawskich.
 • 2015-09-07 11:06 | jakowalski

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Herstoryk
  Faktem jest, że „multi-kulti” się nigdzie nie sprawdziło, a badania opinii publicznej dają zawsze takie wyniki, jaki sobie życzą ci, którzy je zamówili. Jeśli zaś aż tak kochasz tych przybyszów z III świata, jak to piszesz, to dlaczego nie zamieszkasz w jakiejś muzułmańskiej dzielnicy Paryża albo w murzyńskiej dzielnicy NYC? Niech twoje czyny idą za tym, co mówisz i piszesz...
  I jak to zauważył 'edan', statystyką i wynikami sondaży można żonglować na różne sposoby.
 • 2015-09-07 11:08 | jakowalski

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Islenska
  Obawiam się, ze to 1200€ per capita to jednak jest comiesięczny zasiłek. W Polsce uchodźca z Syrii dostaje przecież od polskiego rządu miesięcznie 750 (według innych źródeł nawet aż 1260) złotych netto i po kilkaset złotych na każdą kolejną osobę w rodzinie (trzyosobowa rodzina dostaje co najmniej 1350 zł netto). Natomiast zasiłek dla bezrobotnych wynosi obecnie w Polsce przez pierwsze trzy miesiące 831 zł brutto na miesiąc, po trzech miesiącach jest on zmniejszany do 652 zł brutto na miesiąc, a wypłacany jest on maksymalnie przez rok. Aby ten zasiłek otrzymać, trzeba przepracować co najmniej rok na pełnym etacie, stąd też otrzymuje go mniej niż 20% Polaków pozostających bez pracy. Reszcie, czyli ponad 80% bezrobotnych, zasiłek ten w Polsce nie przysługuje. Jak widać, państwo polskie traktuje lepiej nielegalnych imigrantów niż swoich własnych obywateli. :-( I to jest prawdziwy problem, a nie brak pomocy dla tych, jakże niepożądanych i niepotrzebnych w Polsce czy też w Niemczech nielegalnych imigrantów ekonomicznych.
 • 2015-09-07 11:09 | jakowalski

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Azur
  Religia nigdzie nie rozwiązując żadnych problemów, a tylko je tworzy. Jest ona n.p. doskonałym pretekstem do rozpętania wojen: pomiędzy państwami oraz wewnętrznych, domowych.
 • 2015-09-07 11:09 | jakowalski

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Powinno być:
  Azur
  Religia nigdzie nie rozwiązuje żadnych problemów, a tylko je tworzy. Jest ona n.p. doskonałym pretekstem do rozpętania wojen: pomiędzy państwami oraz wewnętrznych, domowych.
 • 2015-09-07 11:54 | islenska

  @jakowalski

  Nie wiem skad czerpiesz informacje, ale jestes w olbrzymim bledzie. Tak sie sklada, ze mieszkam w DE i poniekad usmiecham sie czytajac przerazenie Polakow na temat 2 tys uchodzcow. Tak jak napisalem 1200€ to jednorazowa pomoc. Malo tego, do czasu rozpatrzenia wniosku azylowego naleza sie swiadczenia zdrowotne, jakies pieniadze itd. W Niemczech potencjalni azylanci juz maja pretensje, ze czekaja zbyt dlugo na azyl (nawet do 8 miesiecy), podczas gdy w skandynawii ten okres to pare tygodni. Tak sie zastanawiam, gdzie sa granice zdrowego rozsadku... Dlaczego wszystkim uchodzcom tak bardzo zalezy na przybyciu do DE? Cienka jest linia miedzy pomoca a naiwnoscia...
 • 2015-09-07 12:09 | islenska

  @jakowalski

  Tutaj prosze masz informacje jak to naprawde wyglada: http://www.spiegel.de/politik/deutschland/fluechtlinge-in-deutschland-antworten-zum-taschengeld-a-1048432.html
  W poprzednim poscie napisalem, ze usmiecham sie czytajac przerazenie Polakow ktorzy boja sie przybycia 2 tys uchodzcow. Miasto w ktorym mieszkam (Hamburg) w zeszlym roku przyjelo 7 tys uchodzcow. Przeliczajac to na liczbe mieszkancow (1,8 mln), nie jest to wiele. Zapewne w tym roku liczba uchodzcow mocno pojdzie w gore. Niestety mniejszym miastom moze grozic mala destabilizacja, jesli uchodzcy nie beda sklonni do integrowania sie z tubylcami. Powstana getta, brak zaufania, frustracje itd. Pomoc ofiarom wojny jak najbardziej, cwaniakom ekonomicznym mowie NIE.
 • 2015-09-07 16:05 | ampleforth

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  To co media przedstawiaja to rzeczywistosc na dzisiaj, mniej lub bardziej wypaczona ale dzisiaj. Co bedzie za lat 5 albo 10? Tego nikt nie jest w stanie przewidziec. Ale czy na pewno nikt? Istnieje przeciez mozliwosc, ze przewidzieli to radykalni przywodcy islamscy a obecny naplyw imigrantow to nic innego jak gromadzenie sil do ostatecznego uderzenia w niewiernych. Poki co sa zbyt slabi aby wszczynac jakies znaczace rozruchy ale za lat piec, kiedy bedzie ich wiecej? Przypomnijmy sobie obrazy z rozruchow jakie mialy miejsce w Londynie po zastrzeleniu czarnoskorego mlodzienca. Wyobrazmy sobie takie rozruchy powiekszone dziesieciokrotnie, wyobrazmy sobie takie rozruchy, nie tylko w UK ale na calym terenie europejskim. Czy rzadowe sluzby porzadkowe beda w stanie opanowac taki zywiol? A wojsko? Czy na pewno nie bedzie bardziej zaangazowane w "naprawianiu" sytuacji na Bliskim Wschodzie? Czy nikt nie pomyslal, ze caly ten exodus moze byc finansowany przez bogate kraje Zatoki Perskiej i tylko dlatego nie chca ich goscic u siebie bo potrzebuja ich w Europie w roli miesa armatniego? Moze to teorie spiskowe, moze mam zbyt bujna fantazje ale czy sa dowody na to , ze tak sie na pewno nie stanie?
 • 2015-09-07 16:48 | ampleforth

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Jeszcze taka obserwacja. Juz teraz w duzych miastach europejskich na ulicy widac glownie mlodziencow o ciemnej karnacji, dobrze zbudowanych ze smialym spojrzeniem, gotowych pomoc jeden drugiemu w potrzebie, juz teraz zachowujacych sie jak zdobywcy . Kto im sie przeciwstawi kiedy przyjdzie taka koniecznosc? Ci mescy mlodziency z bunami na glowach z wypicowanymi szpicbrodkami, ubrani na rozowo i myslacy rozowo? Hipsterka bedzie niesc plakaty: nie chcemy przemocy i peace and love?
 • 2015-09-07 16:57 | victorast

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  ludzie opanujcie się pisząc o czymś, o czy nic nie wiecie!!!
  Mieszkam w Niemczech od 36 lat i znam dokładnie niemieckie ustawy na temat zasiłków.
  Niemiec nie mający pracy i któremu skończył się zasiłek dla bezrobotnych dostaje tzw. Harz IV i wynosi on nieco mniej niż 400 Euro na pierwszą (czy ewentualnie jedyną) osobę plus opłata odpowiedniego do wielkości rodziny mieszkania. I żaden imigrant nie jest lepiej traktowany!!!
  Kto nie wierzy i zna niemiecki język niech poszuka w internecie odpowiednie ustawy.
  victor ast
 • 2015-09-07 20:44 | jakowalski

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Islenska
  1. To napisz więc, ile w Niemczech dostaje na miesiąc taki azylant z Syrii i ile dostaje tam na miesiąc rodzina takich nielegalnych imigrantów.
  2. Mnie nie interesuje, co pisze na gen temat Der Spiegel, ale jakie są przepisy w tym względzie. A w Melbourne, gdzie mieszkałem ponad ćwierć wieku, to nie było etnicznych gett, kiedy przybyłem do tego miasta w roku 1984, a kiedy ostatni raz je odwiedziłem, czyli pod koniec ubiegłego roku, to większość obszaru tego miasta stanowiły już etniczne getta: od relatywnie bogatych (n.p. chińskie czy żydowskie) po getta przybyszów z III świata, gdzie policja boi się wkroczyć w liczbie mniejszej niż silnie uzbrojony pluton.
  3. Ofiarom wojny możemy pomóc tylko likwidując przyczyny tychże wojen. A tu Polacy nie mają nic do powiedzenia, jako ze obecnie wojny wywołuje praktycznie tylko jedno państwo, znajdujące się na zachód od Polski, za tzw. Wielką Wodą. Niech więc to państwo pomaga ofiarom swej imperialnej polityki.
 • 2015-09-07 20:46 | jakowalski

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Victor Ast
  Zgoda: Niemiec nie mający pracy i któremu skończył się zasiłek dla bezrobotnych dostaje dziś w Niemczech tzw. Harz IV i wynosi on nieco mniej niż 400 Euro na pierwszą (czy ewentualnie jedyną) osobę plus dopłata do odpowiedniego do wielkości rodziny mieszkania. Ale nielegalni imigranci są w Niemczech dziś lepiej traktowani niż Niemcy, podobnie jak w Polsce, gdzie nielegalny imigrant z Syrii dostaje przecież od polskiego rządu miesięcznie 750 (według innych źródeł nawet aż 1260) złotych netto i po kilkaset złotych na każdą kolejną osobę w rodzinie (trzyosobowa rodzina dostaje co najmniej 1350 zł netto). Natomiast zasiłek dla bezrobotnych wynosi obecnie w Polsce przez pierwsze trzy miesiące 831 zł brutto na miesiąc, po trzech miesiącach jest on zmniejszany do 652 zł brutto na miesiąc, a wypłacany jest on maksymalnie przez rok. Aby ten zasiłek otrzymać, to trzeba przepracować w Polsce co najmniej rok na pełnym etacie, stąd też otrzymuje go mniej niż 20% Polaków pozostających bez pracy. Reszcie, czyli ponad 80% bezrobotnych, zasiłek ten w Polsce nie przysługuje. Jak widać, państwo polskie czy niemieckie traktuje lepiej nielegalnych imigrantów niż swoich własnych obywateli. :-( I to jest prawdziwy problem, a nie brak pomocy dla tych, jakże niepożądanych i niepotrzebnych w Polsce czy też w Niemczech nielegalnych imigrantów ekonomicznych.
 • 2015-09-07 20:47 | jakowalski

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Kaesjot
  Widać, że ktoś chce Niemcy rozwalić „od środka”. Ciekawe kto: USA, Rosja, Chiny, Francja czy też może Izrael? A może Niemcy po raz kolejny ogarnęła zbiorowa psychoza, podobna do tej, która uprzednio doprowadziła Niemców do wybrania Hitlera na swego przywódcę i do rozpętania dwóch wojen światowych? Może Niemcy „noszą” w sobie taki „zbiorowy gen samozagłady”, który uaktywnia się co kilka albo kilkanaście dekad i wtedy prowadzi on Niemców na skraj zagłady? Analogia do idei „samolubnego genu” Dawkinsa. Tyle, że problemy Niemców i Niemiec są z definicji także i naszymi problemami, chyba, że przeniesiemy Polskę na Madagaskar czy też inną Kalifornię.
 • 2015-09-07 21:42 | movsd

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Ze statystyk zabrakło, że 75-80% uchodźców to dorośli mężczyźni. A "sumienie europy" zamiast wydawać kasę na wyznawców "religii pokoju" lepiej niech da odszkodowanie za sierpień 44.
 • 2015-09-08 01:10 | Mauro Rossi

  mało znany fakt o kryzysie uchodźców w Europie

  Mało znany fakt, sytuacja w Monachium, które podobno tak sympatyczne witało uchodźców, jest dramatyczna.

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18725424,monachium-z-otwartymi-rekoma-przyjmowalo-uchodzcow-ale-sytuacja.html?lokale=local#BoxNewsLink
 • 2015-09-08 01:36 | karul

  Jesli przyjac

  powaznie argumenty obroncow nieograniczonrj emigracji z Trzeciego Swiata do Europy, to czemu po prostu nie wysylac tam samolotow i przewozic kazdego, kto zechce. Dlaczego narazc biednych na wydatki czy smierc, dlaczego pozwalac na bogacenie sie przemytnikow?

  Istnieja 42 panstwa muzulmanskie, czy ktos slyszal aby swoich pobratymcow brala Indonezja, Malezja, Algeria, Emiraty, Saudia, itp? Za pare lat co nowi mieszkancy Republiki Federalnej beda krzyczec, ze spotkal ich tam rasizm czy ksenofobia. Trzeci Swiat nalezy do Trzeciego Swiata.
 • 2015-09-08 08:32 | kaesjot

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Podałem przykład umieszczonej na YT telefonicznej rozmowy szwedzkiego dziennikarza, który jak sam siebie określił jest byłym muzułmaninem z mieszkającym w Szwecji islamskim imamem. Wojujący, ortodoksyjny Inkwizytor przy tym imamie to potulny baranek. Powstrzymam się od dalszych komentarzy - widać ten przykład komuś bardzo nie pasuje, bo moje dwa wpisy na ten temat usunięto.
 • 2015-09-08 09:22 | kaesjot

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  znafca in spe - mnie tez poinformowali ale nie o to chodzi.
  Istnieje prawdopodobieństwo, że pod pozorem akcji humanitarnej wpuścimy do siebie "zarazę" gorszą od dżumy czy stada wściekłych wilków. Czy odpowiednie służby są w stanie wykryć pomiędzy tymi, którzy faktycznie uciekają przed wojna i skutecznie ich odizolować i zawrócić skąd przyszli.
  Czy nie lepiej na zimne dmuchać niż obudzić się, gdy zaczną się zamieszki, gwałty, zabójstwa. Bezpieczeństwo moich bliski jest dla mnie ważniejsze niż jakieś wzniosłe idee humanitarne.
  To mi podpowiada mój instynkt samozachowawczy.
 • 2015-09-08 10:15 | znafca in spe

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  @ kaesjot

  ogladalem w TV program w ktorym wystepowala osoba sprowadzajaca chrzescijan z Syrii do Polski. M.innymi stwierdzila, ze ci Syryjscy chrzescijanie boja sie jak ognia Syryjskich muzulmanow.
 • 2015-09-08 10:35 | kaesjot

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  A pod Assadem jakoś mogli współegzystować ?
  Ale trzeba było mu "dowalić" bo nie słuchał się Amerykanów tylko Rosjan.
 • 2015-09-08 11:25 | _sens

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Dlaczego Żydzi nie przyjmują do swojego Izraela uchodźców? Premier Izraela Benjamin Netanjahu uprzedził w niedzielę, że jego kraj nie zgodzi się na zalanie imigrantami z Syrii i Afryki. Ogłosił też, że powstanie ogrodzenie na granicy z Jordanią.

  Żydzi, którzy na uchodźstwie żyją od wieków nie przyjmuje do siebie uchodźców? Mało tego nawołują całą Europę do ich przyjęcia? Hipokryci.
 • 2015-09-08 11:58 | jakowalski

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie


  Pani Małgorzata Kowalska,
  Brantford, Ontario, Kanada,
  via Red. Edwin Bendyk, Redakcja „Polityki”
  polityka@polityka.pl, cyfrowa@polityka.pl, internet@polityka.pl

  Szanowna Pani,
  Od wielu lat mieszkam na tzw. Zachodzie, głównie w Australii, i widzę na własne oczy, do czego prowadzi osiedlanie się na tymże Zachodzie muzułmanów. Tam, gdzie osiedlają się muzułmanie, pojawia się od razu III świat, brud, śmieci i kobiety w workach na kartofle. A ja nie chcę takiej Europy a szczególnie takiej Polski, i co więcej, mam do tego pełne prawo. Europa powinna mieć przecież wyraźnie zdefiniowaną politykę imigracyjną, a przede wszystkim nie powinna ona wpuszczać do siebie nikogo, poza Europejczykami i posiadaczami odpowiednich wiz.

  Polacy nie życzą sobie przecież w Polsce tych nielegalnych imigrantów z Syrii i generalnie z III świata, i to jest ich demokratyczne prawo. Przywódcy polityczni w demokracji, czyli rządach ludu, powinni przecież postępować zgodnie z życzeniami ludu, a nie przeciwko nim, jako że postępując wbrew interesom i życzeniom ludu niszczą oni tym samym demokrację, zastępując ją albo arystokracją (rządami elit do których przynależność wynika z tzw. szlachetnego urodzenia i jest dziedziczna) albo też plutokracją (rządami elit pieniądza).

  Jeśli zaś ci nielegalni imigranci z Syrii rzeczywiście są uchodźcami politycznymi, to maja oni przecież obowiązek wystąpić o azyl polityczny zaraz po przekroczeniu granicy Turcji, Libanu czy też Izraela, a już na 100% na granicy UE (tzw. Konwencja Dublińska o czym dalej w moim liście). Ale dobrze wiemy, że to są tylko imigranci ekonomiczni, a więc nie mamy żadnego obowiązku ich przyjmować w Europie, szczególnie zaś w Polsce, gdzie brakuje mieszkań i pracy dla Polaków. Prawda jest bowiem taka, że ci imigranci z III świata są wyłącznie problemem, niechcianym i niepożądanym elementem, który niszczy nasz europejski styl życia i naszą europejską kulturę. Zaś to, że w Europie Zachodniej czy też w Kanadzie albo Australii są osoby, które chcą zniszczyć u siebie europejski styl życia i europejską kulturę nie znaczy, że mamy podobnie postępować w Polsce. Bezmyślne naśladowanie Zachodu jest przecież z definicji drogą donikąd. Natomiast powinniśmy uczyć się na błędach Zachodu i nie dopuścić do tego, aby sprowadzić do Polski zupełnie nam niepotrzebne konflikty na tle rasy i religii.

  Pewien jestem także, że nie ma Pani nawet najmniejszego pojęcia o negatywnych skutkach imigracji. Ja mieszkałem w Australii prawie 30 lat i zajmowałem się tam zawodowo problemem emigracji, która uczyniła ostatnio z Australii dość typowy kraj III świata, a przypominam, że całkiem niedawno, po II Wojnie Światowej, Australia należała do najbogatszych, najlepiej rozwiniętych państw świata. Do Australii przybyłem zaś tylko dla tego, że w roku 1981 RFN, dokąd wyjechałem podczas kryzysu gospodarczego początku lat 1980tych, broniła się rekami i nogami przed napływem Polaków. Mimo że miałem wówczas liczne oferty pracy od niemieckich firm, to koloński Arbeitsamt odmawiał mi wtedy wydania pozwolenia na pracę, motywując to wysokim bezrobociem, mimo że wtedy, czyli w roku 1981, bezrobocie było w Niemczech znacznie niższe niż dziś: było wtedy w RFN tylko nieco ponad milion bezrobotnych a nie prawie trzy miliony jak dziś, a stopa bezrobocia wynosiła wówczas w RFN zaledwie 4% a nie jak dziś, dobrze ponad 6%.

  Nie jest także prawdą to, że azyl dostana w Polsce i generalnie w UE tylko ci, którzy faktycznie są uchodźcami, a reszta wcześniej czy później zostanie odesłana do domu. Po prostu ci, którzy nie dostaną azylu, otrzymają pozwolenie na tzw. pobyt tolerowany, a ci, którzy nie dostaną pozwolenia nawet na ów pobyt tolerowany, pozostaną w Europie nielegalnie, tak samo jak nielegalni imigranci w Australii, którzy też na ogół nie dostają ani azylu ani nawet pobytu tolerowanego, a najzwyczajniej na świecie zostają w Australii nielegalnie. Ponieważ tamtejsze władze nie są zainteresowane w pozbyciu się ich, a wręcz przeciwnie, popierając one nielegalną imigrację, jako że owi nielegalni imigranci godzą się na znacznie gorsze warunki warunki pracy i płacy niż legalni rezydenci Australii, a więc ta nielegalna imigracja jest, oczywiście tylko na krótką metę, dobra dla biznesu, jako że zmniejsza ona koszta pracy i zwiększa popyt. Oczywiście, biznes tak samo jak i politycy ma obecnie bardzo ograniczony horyzont czasowy, najwyżej do roku, a góra 3-4 lat, czyli do najbliższych wyborów. Ale w dłuższym czasie, to masowa imigracja powoduje zawsze zacofanie, jako że zniechęca ona do postępu, jako że tania siła robocza powoduje zawsze, że kraj się cofa, nie wdraża u siebie pracooszczędnego przecież ze swej natury postępu technicznego, a więc cofa się on, tak jak ostatnio Australia, do poziomu III świata.

  To przecież ostry deficyt siły roboczej spowodował ten ogromny postęp techniczny, jaki miał miejsce w USA (a także, w nieco tylko mniejszym stopniu, w Kanadzie) w XIX wieku i w pierwszej połowie wieku XX, ale kiedy USA zostały nasycone, a nawet, jak ostatnio, przesycone siła roboczą, to USA przestały być dominująca gospodarką świata, oddając swój prymat Chinom, państwu, gdzie prowadzi się od lat politykę ograniczenia wzrostu ludności, aby tym samym stymulować postęp techniczny, niezbędny aby Chiny stały się mocarstwem numer jeden na świecie.

  Poza tym, to azylanci pracują na ogól nielegalnie, za znacznie niższe pieniądze niż te, na które zgodzi się ktoś przebywający w danym kraju legalnie, a więc niewątpliwie zabiorą oni pracę Polakom, szczególnie zaś tym najniżej wykwalifikowanym, głównie w handlu i usługach oraz w drobnej wytwórczości. Polski przedsiębiorca chętnie bowiem zatrudni na czarno nielegalnego imigranta, jako że będzie on mógł płacić temu nielegalnemu imigrantowi znacznie mniej niż Polakowi oraz odpadną mu składki na ZUS itp. dodatkowe koszta zatrudnienia Polaka. Pamiętajmy też, że w Polsce mieszkają dziś dwa miliony bezrobotnych a dwa razy tyle realnie, że Polaków, których nie jest stać na zapłacenie czynszu eksmituje się na bruk, tak więc przyjmowanie do Polski imigrantów ekonomicznych nie ma sensu, jako że Polska jest dziś biednym krajem emigracyjnym, krajem, z którego Polacy wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy i dachu nad głową.

  Azylanci w bogatych krajach nie palą się zaś do pracy – oni tam przyjeżdżają głównie po to, aby uzyskać zasiłki, a nie aby pracować. Obserwowałem to szczególnie w Australii, a także w Niemczech. Poza tym, to w Melbourne, gdzie mieszkałem ponad ćwierć wieku, to nie było etnicznych gett, kiedy przybyłem do tego miasta w roku 1984, a kiedy ostatni raz je odwiedziłem, czyli pod koniec ubiegłego roku, to większość obszaru tego miasta stanowiły już etniczne getta: od relatywnie bogatych (n.p. chińskie czy żydowskie) po getta przybyszów z III świata, gdzie policja boi się wkroczyć w liczbie mniejszej niż silnie uzbrojony pluton.

  Przyjmowanie jak największej ilości imigrantów bez patrzenia na całkowite koszta takiej krótkowzrocznej polityki, to jest po prostu strategia wielkiego biznesu, którą dobrze znam z Australii: przyjmowania jak najwięcej (legalnych i nielegalnych) obcych kulturowo imigrantów z III świata, w celu zwiększenia podaży taniej siły roboczej, a więc obniżki płac i tym samym zwiększenia zysków oraz prowadzenia polityki „dziel i rządź”, czyli skłócenia społeczeństwa, aby w ten sposób mieć nad nim silniejszą władzę. Ale ta polityka prowadzi przecież donikąd, jako że olbrzymia większość tych imigrantów z Azji i Afryki przyjeżdża (legalnie i nielegalnie) do bogatszych krajów tzw. Zachodu (a więc do Australii, Kanady, Niemiec, Austrii, Skandynawii etc, a przede wszystkim do USA) nie po to, aby pracować (jedynym istotnym wyjątkiem są tu chyba tylko Meksykanie w USA), ale aby pobierać zasiłki. Inaczej, to nie starali by się oni o azyl praktycznie tylko w najbogatszych państwach Europy, takich jak n.p. Niemcy czy Austria, a występowali by oni, zgodnie zresztą z międzynarodowymi konwencjami, w pierwszym bezpiecznym kraju do którego oni uciekli. W przypadku osób uciekających z Syrii na zachód byłaby to więc Turcja, a także Liban i Izrael (podobno jedyna demokracja na Bliskim Wschodzie), ewentualnie już w Europie Grecja czy też Bułgaria (tzw. Konwencja Dublińska, stanowiąca że uchodźcy muszą złożyć wniosek o azyl w pierwszym kraju UE, do którego przyjechali), a w przypadku osób uciekających z Syrii na wschód n.p. India czy Indonezja, a nie Australia. To, że uciekają oni nie do islamskich krajów takich jak Turcja czy Indonezja, a tylko do bogatych, „zachodnich” państw takich jak Niemcy, Australia czy Kanada, dowodzi więc bezdyskusyjnie tego, że są to praktycznie w 100% uchodźcy ekonomiczni, a takich żadne państwo nie ma przecież obowiązku przyjmować.

  Tak więc ponieważ praktycznie to 100% uchodźców z Syrii to są uchodźcy EKONOMICZNI, szukający lepszego życia w Europie, to ponieważ Polska nie podpisała żadnej konwencji czy umowy, z której wynikałby obowiązek przyjmowania w Polsce imigrantów ekonomicznych, to tacy imigranci EKONOMICZNI muszą wystąpić o wizę imigracyjną do Polski w swej ojczyźnie. W przypadku Syryjczyków w Syrii, albo też w pierwszym bezpiecznym kraju, którego granice oni przekroczyli, czyli w ich przypadku w Izraelu, Libanie albo Turcji.

  Na koniec: przyczyną obecnego konfliktu w Syrii nie jest susza, globalne ocieplenie etc. a po prostu kolejna amerykańska interwencja w dalekim od Ameryki państwie: po Korei, Wietnamie, Iraku i Afganistanie. To jest oczywisty fakt, a z faktami, jak wiadomo, się nie dyskutuje.

  Z wyrazami szacunku,
  Lech Keller, Cascais, Portugalia
 • 2015-09-08 15:43 | victorast

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  jakkowalski,
  aby zamknąć dyskusję: ani legalny ani nielegalny emigrant nie jest w niemcze lepiej traktowany niż obywatel niemiec!!!!!!
  ostatnio się nawet dyskutuje nad projektem aby do momentu uznania azylu czy prawa pobytu ograniczono dawanie pieniędzy tylko
  żywności i ubrań albo bonów, za które kupić można tylko konkretne rzeczy potrzebne do życia. Piszesz dożo ciekawych rzeczy ale tu jednak nie wiesz, jak jest naprawdę. Nie napiszę już nic na ten temat. Jeśli jednak myślisz, że wiesz lepiej, to spróbuj zbaleźć coś na ten temat w internecie (sozialgesetzbuch)
 • 2015-09-08 17:29 | GeneralWinter

  Kilka innych mało znanych faktów o migrantach w Europie

  Z góry zaznaczam, że nie mam nic przeciwko pomaganiu ludziom uciekającym z terenów ogarniętych wojną, głodem i tragedią. Miło patrzeć, jak zwykli ludzi angażują się w wolontariat, pomagają, zbierają rzeczy, jednoczą się wokół wzniosłego celu, jakim jest pomoc drugiemu człowiekowi. Jest to bardzo chrześcijańskie i piękne - nawet jeśli ktoś Chrześcijaninem nie jest.

  Pragnę jednak zwrócić uwagę na to, że każde działanie powinno być mądre, przemyślane i brać pod uwagę coś więcej niż "poryw serca" czy "polityczną poprawność". Autor twierdzi, że większość tych ludzi to nie migranci zarobkowi, tylko uchodźcy. Rzeczywistość mówi co innego. Kogo witały tłumy na lotnisku we Frankfurcie? Ile było tam matek z dziećmi - wojennych wdów z sierotami wojennymi? Dlaczego zdecydowana większość przyjezdnych to młodzi, zdrowo wyglądający mężczyźni? Czy ktoś pomyślał, co oni tu będą robić, czym się będą zajmować? Nie przepadam za sianiem paniki, ale ostatnio wpadł mi w ręce taki ciekawy artykuł: http://www.gatestoneinstitute.org/5195/sweden-rape Zachęcam też do zweryfikowania na własną rękę postawionych w nim tez, cytowanych aktów prawnych i statystyk. Żeby nie było, że bałamucę i ściemniam.

  Migranci z Calais unieruchomili tunel na 36 godzin. Tak tylko przytaczam. Już będąc w Europie, na francuskiej ziemi, gdzie przecież mogliby już zostać, tam wojny nie ma, nikt ich nie ściga... Po co więc robić coś takiego? Wtedy była mowa o 200 tys. Teraz w Budapeszcie mamy ledwie 20 tys., transportowanych siłami społeczeństwa do Niemiec i Skandynawii. No dobrze - ale Niemcy chcieliby do 2019 przyjąć 800 tys. migrantów. Niemcy mogą sobie u siebie robić co chcą oczywiście, ale nie sądzę by ktoś faktycznie siadł i policzył co, jak i za ile będzie można dla tych ludzi zrobić. W pierwszej kolejności, zastanawiam się jak przetrwają zimę? Mówimy o ludziach, którzy w temp. -6 dostają katatonii. Z zimna.

  Z tymi 740 mln mieszkańców w Europie to autor naprawdę zaszalał... No fajnie by było... Ale nie jest.

  Równie mocno pojechał autor o Libanie - niemal w jednym zdaniu pisząć, jak to napływ uchodźców spowodował zarwanie się struktur społecznych i "że z tym da się w sumie żyć". Pomyślmy więc - skoro milion uchodźców spowodował coś takiego TAM, w Libanie, kulturowo i religijnie zbliżonym, to co może być w Europie? Autor też pięknie pomija fakt, że Liban tych uchodźców nie "przyjął" - Liban został nimi zalany. Dosłowie. Jak potopem szwedzkim.

  Czy 56 albo 32 GBP to dla migranta "rzeczywiście raj socjalny" - tak. Gdyż migrant u siebie funkcjonuje za 1 funta dziennie. Wszystko jest relatywne. Ale śmiem twierdzić, że akurat ci migranci, którzy teraz do Europy napływają, mają wyższe wymagania. Jak biedny jest tak naprawdę ktoś, kogo stać na smartphone'a? Czy to jak aby napewno artykuł pierwszej potrzeby? Ja smartphone'a nie mam i żyję. Co za pomysł, żeby na to wydawać 1000 PLN! Nie stać mnie! Zachęcam do objerzenia filmików z powitania we Frankfurcie jeszcze raz i przyjrzenia się - ile i kto ma smartphone'y. Zaręczam, że dla tych migrantów 56 GBP to będzie stanowczo za mało i będą domagać się więcej. I to zaraz.

  Ilu migrantów skąd pochodzi to nie wiem, ale wiem, że procedury uzyskania azylu trwają długo w konkretnym celu. Aby przygotować zaplecze dla azylanta; sprawdzić czy tego azylu naprawdę potrzebuje; przygotować i sprawdzić wszystko nie tylko pod kątem prawnym i socjalnym, ale także - epidemiologicznym. Te 20 tys. w Budapeszcie zostało przebadanych i sprawdzonych na okoliczność chorób zakaźnych, potencjalnych Ebolii i innych tym podobnych świńst. Skoro dotarli do Budapesztu to znaczy że są czyści. I to wiemy dzięki "długiej, siermiężnej" procedurze uzyskania azylu. Bo ona ma nie tylko pomagać IM, ale także chronić NAS.

  Od czasu zawieszenia działań na morzu śródziemnym, spowodowanego wycofaniem się z tych działań głównego odbiorcy uchodźców - Włoch - nowa operacja, już przy pomocy większej ilości członków UE o nazwie Triton uratowała już prawie milion ludzkich istnień. A teraz jak mówią Chińczycy - skoro uratowałeś komuś życie, jesteś za niego do końca jego życia odpowiedzialny.

  Te 11 miliardów EUR to zastanawiam się skąd autor wytrzasnął. Cała UE na działania operacyjne na swoich granicach przeznacza 144 miliony EUR rocznie. MILIONY. Gdzie tam do MILIARDA! Pewnie, może i te 144 mln możnaby wydać na integrację. Pytanie więc czemu nadal mamy w Europie rządy, które wydają pieniądze nie tam gdzie trzeba i co MY jako obywatele Europy z tym robimy. Hmm? Demokracja świetnie brzmi, tylko proszę przypomnieć sobie kto był do wyborów.... Siedzenie w domu oznacza, że się traci. Czego skutek widzimy między innymi tu.
 • 2015-09-08 22:01 | jakowalski

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Victor Ast
  Nie rozumiem, dlaczego Niemcy przyjmują tych nielegalnych imigrantów, mając u siebie miliony bezrobotnych i biednych Niemców. Nie interesują mnie tu szczegóły tego, ile taki nielegalny imigrant dostaje w Niemczech, jako że uważam, że nawet nie tyle, że nic on nie powinien dostawać, ale że go tam po prostu być nie powinno. On tam przybył bowiem nielegalnie, wbrew prawu międzynarodowemu, które wyraźnie przecież wymaga, aby starać się o azyl polityczny w pierwszym bezpiecznym kraju, do którego się trafiło, a więc w przypadku uciekinierów z Syrii to powinna być Turcja, a nie Niemcy. Und da liegt der Hund begraben. :-(
 • 2015-09-08 23:01 | PeterPeter

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Proponuję teraz przeliczyć ok 36 funtów / osobę to ok 180zł/ tydzień ; przeciętnie w miesiącu 4 tygodnie zatem 4x 180 zł=720zł moesięcznie na osobę Mało????? kto ma taki darmowy zasiłek w Polsce???????????? Ale uchodźcy to rodziny rozbudowane minimum 2+2 = 4 osoby . To miesięcznie na rodzinę 2.880 - netto -na rękę Luksus. Nasze biedne wielodzietne rodziny miały by jak pączki w maśle!
 • 2015-09-09 06:03 | wombat

  Spiegel -Bogate kraje Zatoki Perskiej: Uchodźcy? Nie mile widziane.

  Wielki jest wściekłość wielu Syryjczyków do państw Zatoki Perskiej. Po tym wszystkim, kraje te są pod względem produktu krajowego brutto na jednego mieszkańca, najbogatszy na świecie. Ale zamknięcia drzwi do syryjskich uchodźców z coraz bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących wjazdu.

  "To wstyd, a państwami Zatoki Perskiej zachowywać", oskarżają syryjskich uchodźców. Czują odrzucenie Zatoki Perskiej jako szczególnie bolesne, ponieważ kilka z nich nawet podczas wspieranie syryjskich grup rebeliantów. Na Twitterze krąży w zeszłym tygodniu, że Arab hashtag: "To jest obowiązkiem państw Zatoki Perskiej w celu włączenia syryjskich uchodźców."

  Przegląd tego, co bogaci Zatoki Arabskiej członkowskie - czyli Arabia Saudyjska, Kuwejt, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), Katar i Oman - zrobiliśmy do tej pory. A co nie jest.

  Jak wielu Syryjczyków dały Zatoki Perskiej azyl? Nie ma sposobu, aby wejść jako uchodźcy w krajach Zatoki Perskiej. Ale w programie przesiedleń pracy uchodźców ONZ, może ubiegać się o azyl nie, ale mają państwa Zatoki Perskiej otrzymał w 2011 roku w ten sposób, tylko 33 syryjskich uchodźców od początku konfliktu w Syrii.
  Mają Syryjczycy otrzymali za pośrednictwem innych środków? Syryjczycy mogą korzystać wiz pracy lub wiz turystycznych, aby wejść do Zatoki Perskiej, a setki tysięcy zostało to zrobione. Ale po Arabii Saudyjskiej mają od 2011 pół miliona Syryjczyków jak gastarbeiterów wjechały na terytorium kraju, zwłaszcza w pierwszych latach konfliktu. Tymczasem, aby Syryjczyków Zatoki Perskiej, ale trudniejsze do uzyskania takich wiz. Oni bez rządowego wsparcia na miejscu. Podobnie jak wielu Syryjczyków na pobyt w sumie w państwach Zatoki Perskiej, jest nieznany. Wiele z nich, na przykład, wyjazd na podstawie wizy turystycznej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a teraz pozostaje nielegalne.
  Jakie organizacje praw człowieka mówią? Amnesty International opisuje zachowanie państw Zatoki Perskiej jako "szczególnie haniebne". "Bliskość językowa i religijna powinna dokonać Zatoki Perskiej na czele tych państw, które oferują bezpieczne schronienie uchodźcom syryjskim".
  Ponieważ kraje Zatoki Perskiej uzasadnić ich polityki? Ich rządy twierdzą, że włączenie syryjskich uchodźców nie ma trwałe rozwiązanie. Zachód, oni zarzuty się nie robić w celu zakończenia wojny w Syrii.
  Z tego, co mają państwa Zatoki Perskiej obawiać? To autorytarne państwa boją większość niepokojów społecznych, że niezadowolenie może wzrosnąć w ich populacji. Nie chcę ryzykować, wziąć obcokrajowców na czas nieokreślony i może za to zapłacić. W związku z tym, że utrudniają wszyscy cudzoziemcy pozostać bez istniejącego stosunku pracy w tym kraju. Jest to również prawie niemożliwe do uzyskania obywatelstwa. W mniejszych państw Zatoki Perskiej, takich jak Katar czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, tylko dziesięć procent ludności to mieszkańcy. 90 procent to cudzoziemcy, którzy są tymczasowo jako gastarbeiterów w kraju.
  Zrobić coś Zatoki Perskiej dla syryjskich uchodźców? Rządy przekazać miliony każdego roku do pracy uchodźców ONZ. Ale tak jak większość krajów europejskich. Tylko Kuwejt robi szczególnie wyróżnia się: kraj jest 2.015, trzecim najważniejszym donatorem po USA i Japonii.
  Pomaga społeczeństwo obywatelskie? Ludzie z krajami Zatoki Perskiej są jednymi z najbardziej hojnych darczyńców do syryjskich uchodźców. Każdego roku oddać setki tysięcy dolarów w spokoju do pracy uchodźców ONZ. Niektóre darowizny od Zatoki są jednak uważane za problematyczne: Płyną głównie konserwatywnych islamskich organizacji charytatywnych, które ograniczają się do sunnickich Syryjczyków i dostarczyć to nie tylko jedzenie, ale jej ultra-konserwatywny interpretacja islamu z nim. Niektóre osoby z państwami Zatoki Perskiej mają o miliony dotacji wspiera także radykalnych grup islamistycznych w Syrii.
 • 2015-09-09 11:34 | jakowalski

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  wombat
  Twoja się nazywać Google Translator?
 • 2015-09-09 19:18 | Henryk55

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Arabia Saudyjska i inne bogate państwa Zatoki Perskiej nie zgadzaja sie na ani jednego uchodźcę z wojny domowej w Syrii - pomimo faktu, że należą one do tej samej grupy etnicznej. Bogate kraje arabskie postanowily , aby mieszkańcy Europy " otworzyli swoje serca " na masowy napływ imigracji .""
 • 2015-09-10 09:03 | janussss

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Uchodzcy ci znajduja sie w bezpiecznych warunkach nie narazeni na wojne po opuszczeniu kraju wojny bardzo szybko . Cala wedrowka ludow ktora sie odbywa od miesiaca podczas kotrej ci ludzie lamia wszelkie mozliwe prawa to wedrowka po najlepszy socjal w Europie. I tyle w temacie .
 • 2015-09-10 09:14 | janussss

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Uchodzcy ci znajduja sie w bezpiecznych warunkach nie narazeni na wojne po opuszczeniu kraju wojny bardzo szybko . Cala wedrowka ludow ktora sie odbywa od miesiaca podczas kotrej ci ludzie lamia wszelkie mozliwe prawa to wedrowka po najlepszy socjal w Europie. I tyle w temacie .