Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

To było historyczne referendum – bo nieudane jak nigdy przedtem

(17)
Pierwszy raz w dziejach wolnej Polski wielu nawet propaństwowo nastawionych komentatorów nie tylko nie wzywało do udziału w głosowaniu, ale dawało do zrozumienia, że pójście do urn nie za bardzo ma sens.
 • 2015-09-07 07:01 | axiom1

  Za fiasko referendum odpowiada rezim lekarza pediatry.

  To byl sabotaz rzadu za 100 mln zl.

  Nie bylo zadnej akcji uswiadamiajacej o Jow-ach. PO i inne partie wogole nie byly zainteresowane tym referendum.

  Partie, liberalne przeciez, w ktorych czlonkami sa hordy wojownikow przeciwko komunie, ktorzy walczyli za demokracja i wolnym rynkiem,....wogole nie sa zainteresowane ani wolnym rynkiem ani demokracja. Sa zaintersowani pasozytnictwem na podatniku i dyktatura swych partyjnych wodzow. Sa zaintresowani zacofaniem Polski.

  Istniejacy system pasozytnictwa na podatniku i brak demokracji odpowada zabetonowany przy korycie partia politycznym.

  Polska nadal beda rzadzic dozywotni partyjni dyktatorzy ktorzy zawlaszczyli partie polityczne i ktorzy swymi osobami ustalaja dozwolony poziom inteligencji na kazdym szczeblu zarzadzania krajem.

  Gdyby byly Jow-y rzadzili by najlepsi ludzie.
 • 2015-09-07 07:42 | azur

  Re:To było historyczne referendum – bo nieudane jak nigdy przedtem

  Polska to nie Szwajcaria, referenda to nie nasza specjalność. Przypomina się żart z referendum bodajże z 1986 roku. Pytanie: Kto jest twoim idolem i dlaczego Lenin? Komorowski Leninem nie jest, tym bardziej Duda.
 • 2015-09-07 07:56 | __

  Re:To było historyczne referendum – bo nieudane jak nigdy przedtem

  O Dudzie, 3/4 tekstu. Brawo, brawo, brawo...
  Inna sprawa że w Ministerstwie Prop i Oświecenia Publicznego pan panie redaktorze raczej by nawet nie mógł sprzątać--tam zatrudniali fachowców...
 • 2015-09-07 08:15 | gorwojek79

  Re:To było historyczne referendum – bo nieudane jak nigdy przedtem

  Teraz widać czarno na białym jak kiepskim kandydatem/prezydentem był ten "wasz" Komorowski. Przez jawne i nachalne promowanie tego żałosnego polityka, redaktorzy "Polityki" stracili wiele szacunku wśród pragmatycznych czytelników.
 • 2015-09-07 08:15 | Jacek, NH

  Re:To było historyczne referendum – bo nieudane jak nigdy przedtem

  Państwowa Komisja Wyborcza podliczyła głosy oddane w referendum. Wygrało PSL... Wydane 100 mln złotych, przez durnotę Komorowskiego oraz posłów i senatorów PO z Senatu i Sejmu. Na pohybel...
 • 2015-09-07 08:32 | J.E. Baka

  Re:To było historyczne referendum – bo nieudane jak nigdy przedtem

  Szkoda, że ci sami senatorowie nie zablokowali bubla wyprodukowanego w panice po pierwszej turze wyborów przez Komorowskiego. Jak widać na to nie starczyło im odwagi.
 • 2015-09-07 10:40 | Art63

  Re:To było historyczne referendum – bo nieudane jak nigdy przedtem

  Niezgoda Polaków na obecną politykę dotyczy moim zdaniem głównie jakości usług publicznych - czyli tego co dostajemy w zamian za nasze podatki. Nie są to sprawy ustrojowe. Dlatego zainteresowanie referendum było niewielkie.

  Tymczasem partie dość konsekwentnie pomijają ten temat w swoich publicznych prezentacjach - PiS obiecuje wszystko wszystkim natychmiast, więc trudno się nawet do tego odnieść, a PO milczy na temat swojego programu, nie potrafi ani opisać osiągnięć ostatnich lat ani zaproponować programu na następne 4 lata. To dość egzotyczna sytuacja.

  Czeka nas przesilenie i raczej ciężkie czasy.
 • 2015-09-07 11:03 | Vera

  Widzę to trochę inaczej

  To kolejna, może ostatnia, stracona szansa PO na przejęcie inicjatywy politycznej.
  Różnica między byłym i aktualnym prezydentem jest taka, że tamten zakończył fatalnym a ten rozpoczyna od identycznie fatalnego potknięcia. A można było wycofać decyzję starego i ośmieszyć nowego, dla którego gierki partyjno-wyborcze są ważniejsze od 100 milionów pieniędzy podatników. I niczego się z klęski starego prezydenta nie nauczył. A to bardzo źle o nim świadczy.
  Można było wykorzystać to jako nowe otwarcie. Ale cóż, stało się i jazda PO w dół raczej przyśpiesza niż hamuje.
  Zadziwiające, że partia PO niby na początku obywatelska, przez swoją niedemokratyczną strukturę została wyczyszczona przez wodza Tuska ze wszystkich soków życiowych i została tylko armia smutnych i nieudolnych aparatczyków bez żadnych horyzontów i szans na odnowę. To podsłuchy pokazały jakie nędzne osobowości rządzą krajem. Ciekawe nawet, że inteligentni doradcy nie mają na partię wpływu. I tak, szanowna PO, jedziemy na śmietnik historii a po nas choćby potop. Tyle, że nawet tego nie potraficie ogarnąć. Żal.
  P.S. Ciekawe, o ile procent PO obniżyła sobie tym referendum wynik wyborczy. Sami sobie zgotowali ten los. Z punktu widzenia PiS te 100 milionów to pieniądze dobrze zainwestowane w zwycięstwo wyborcze.
 • 2015-09-07 12:54 | maksymilian

  Re:To było historyczne referendum – bo nieudane jak nigdy przedtem

  Referendum Komorowskiego, co było z góry do przewidzenia, skończyło się kompletną klapą, żeby nie powiedzieć kompromitacją. Zaś Pan, Panie redaktorze, znęca się w tekście główni nad referendum proponowanym przed prez. Dudę chwaląc przy tym przytomność umysłu senatorów, którzy odrzucili to drugie referendum.
  Gratuluję obiektywizmu!
  Zapomina Pan, a pewnie celowo przemilcza, że precedens to używania instytucji referendum w czysto instrumentalnych celach wyborczych stworzył właśnie Komorowski. A dalej to już się potoczyło, bo skoro Komorowski może, to czemu i nie my - pomyśleli sobie ludzie A.Dudy.
  Nie pochwalam ani jednego ani drugiego, ale wina za wywołanie tej hucpy spoczywa głównie na byłym prezydencie.
  Kiedy Komorowski wyciągnął z kapelusza swoje referendum "jednej nocy", taktownie wstrzymywaliście się z krytyką.
  Kiedy serwilizm senatorów PO osiągnął szczyty w przyklepaniu tego idiotyzmu również nie zauważyłem u Was głosów krytyki czy choćby niesmaku. Zwłaszcza wobec jawnie niekonstytucyjnego charakteru pytania o JOW-y, skleconego na kolanie pytania o finansowanie partii - z którego nic nie wynikało.
  Czy jawnie nonsensownego i populistycznego pytania trzeciego. Bo kto niby miałby rozstrzygać, czy dana kwestia podatkowa jest wątpliwa czy nie? Organa skarbowe nigdy wątpliwości nie mają, zawsze są pewne swego, więc w jakim trybie miałoby być orzekanie, czy dana kwestia jest wątpliwa? A może lepiej stworzyć prawo, które jest jasne i jednoznaczne, zamiast wymyślać takie bzdury?
  Referendum Prezydenta Dudy miało przynajmniej jakieś oparcie we wcześniejszych publicznych dyskusjach w przedmiotowych sprawach, czy olbrzymiej ilości zebranych wcześniej podpisów we wnioskach referendalnych. Było oczywiście czystą zagrywką taktyczno-wyborczą, ale przynajmniej skądś się wzięło.
  W przeciwieństwie do B.Komorowskiego, który wyskoczył ze swoim wnioskiem referendalnym jak, nie przymierzając, przysłowiowy Filip z konopi.
  Mieliśmy do czynienia z kolejnym etapem psucia i ośmieszania idei i zasad demokracji. Raz przez dewaluację najbardziej podniosłego aktu demokracji bezpośredniej jakim jest referendum powszechne.
  A drugie, przez jawne i bezwstydne partyjniactwo Senatu RP, który referendum "swojego", choćby i najgłupsze zatwierdza. A referendum " nie nasze" odrzuca.
 • 2015-09-07 14:56 | zynek

  OMOJBORZE !!

  p. Maksymilian podsumowal extra
 • 2015-09-07 16:10 | lemarc

  Re:To było historyczne referendum – bo nieudane jak nigdy przedtem

  "... Referendum ośmieszyło Polskę, która mając problemy uchodźców zajmuje się pomysłami półmózgów Kukiza. Oto jakiej doczekaliśmy się klasy politycznej. Polska jest w ruinie. To prawda. Umysłowej..." - Krzysztof Mroziewicz

  Nie podzielam do końca tej opinii - do ruiny umysłowej zmierzamy dziarskim krokiem, triumf krótkowzrocznej głupoty dopiero przed nami... z dalekosiężnymi skutkami.
 • 2015-09-07 17:00 | Henryk10

  Re:To było historyczne referendum – bo nieudane jak nigdy przedtem

  Wziąłem udział , nie żałuję. Niestety, wielu nie potrafi odróżnić referendum od walki wyborczej.
 • 2015-09-08 08:46 | znafca in spe

  Re:To było historyczne referendum – bo nieudane jak nigdy przedtem

  Podziwiam tych co to tak chetnie "wieszaja psy" na PO, majac nadzieje ze zmiana na PiS cos zmieni.

  ...Nadzieja jest matką głupich i swoich dzieci nie lubi…
 • 2015-09-08 11:28 | aps1968

  Re:To było historyczne referendum – bo nieudane jak nigdy przedtem

  Ja się zgadzam, że jest tu jakaś wspólodpowiedzialność prezydenta Dudy, bo gdy ogłosił swoje referendum, wielu ludziom łuski spadły z oczu - że będzie teraz kolejna odsłona nawalanki przy użyciu referendów, moje jest mojsze niż twojsze. Instrumentalny charakter decyzji prezydenta Komorowskiego nie podlega dyskusji, ale właśnie dobrze powiedziane - jeden w ten sposób skończył, a drugi niestety zaczyna.
 • 2015-09-08 14:22 | J.E. Baka

  Re:To było historyczne referendum – bo nieudane jak nigdy przedtem

  Komorowski, Kukiz - oddajcie nam nasze 100 milionów!
 • 2015-09-08 23:18 | azur

  Re:To było historyczne referendum – bo nieudane jak nigdy przedtem

  Głosowanie na idiotycznie sformułowane pytania w I i II referendum faktycznie nie miałoby sensu.
 • 2015-09-09 10:56 | takaona

  Re:To było historyczne referendum – bo nieudane jak nigdy przedtem

  Było zbyt cicho na ten temat tak czy inaczej. W niedzielę nie było nawet info, gdzie mam iść głosować. Mam nadzieję, że do października będzie lepiej wszystko przygotowane. Kolejnej porażki PO nie zniosę, bo to rzutuje na wybór lokalny.