Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

(19)
Mnie jako historykowi ciarki przechodzą po głowie, co można przy pomocy nowego uprawiania historii zrobić z teraźniejszością i jak określać przyszłość – mówił w TOK FM prof. Wiesław Władyka.
 • 2015-10-16 17:59 | axiom1

  Konstytucja nalezy zmienic.

  Zmniejszyc liczbe poslow do najwyzej 250, zlikwidowac Senat, zlikwidowac kancelarie prezydencka. Prezdent powinien pelnic funkcje tylko reprezentacyjne, jak otwieranie nowej drogi, przeciecie wsegi,..itp. Wprowadzic Jow-y, zakazac finansowania parti politycznych z budzetu. Zakazac finansowania kk, przywrocic swieckosc w systemie edukacji. Wprowadzic regulacje na Banki i obce korporacje. Zlikwidowac powiaty i adminstracje o polowe. Rozliczyc wszystkie prywatyzacje ostanich 25 lat. Wyrzucic partyjniakow ze spolek skarbu panstwa.

  Wprowadzic konstytucyjny wymog balasowania budzetow na wszystkich szczeblach zaezadzania krajem.

  Postawic dezertera Donka przed trybunalem stanu za dezercje, za afere hazadrowa, za amber gold, za katastrofe smolenska za dlug publiczny, za wspomaganie zamachu stanu na Ukrainie. Karac media za klamstwa, za szczucie za rozprzestrezniania nienawisci narodowosciowych, za podzeganie do konfliktow zbrojnych,...
 • 2015-10-16 18:22 | azur

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  Sprawa jest prosta. PO to demokracja i stopniowy, zrównoważony rozwój Polski. PiS to jednoosobowa dyktatura Jarosława Kaczyńskiego. Rozumny człowiek nie powinien mieć wątpliwości, żeby głosować na PO. Wytykanie błędów i niedociągnięć, które zdarzają się zawsze, nie może przysłaniać grożącego Polsce niebezpieczeństwa rządów człowieka nieodpowiedzialnego i groźnego w swoich zamierzeniach.
 • 2015-10-16 18:44 | znafca in spe

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  Strach sie bac!!!
 • 2015-10-16 21:28 | Jacek, NH

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  "Kto naprawdę boi się PiS? Ręka do góry! Odpowiedź na pytanie, czego boją się ci, którzy twierdzą, że boją się PiS-u, jest bardzo prosta. Boją się tego, co się stanie, gdy okaże się, że strasząc PiS-em nie mieli racji. Czyli w praktyce boją się już nie tego, że PiS odniesie sukces w wyborach, ale tego, że uda mu się po wyborach dobrze rządzić. Czyli że zamiast być tym stereotypowym PiS-em z wyszczerzonymi zębami, okaże się jakimś takim neoPiS-em, który przekona do siebie także obywateli dotychczas mu niechętnych. I dotychczasowa salonowa narracja runie."
 • 2015-10-16 23:52 | wolodyjowski9

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  Bo panstwo opanowaql bezwlad wladzy PO ktora przez 8 lat tylko czerpala korzysci Sprzedano za bezcen wiele zakladow a inne zlkwidowano.Wypada panowie mdziennikarze znac historie polski i szczegolnie lata 1918-1938.Mozna zmen konstytucje i TRZEBA.JEDYNA SZANSE MA WLASNIE PIS i J.KACZTNSKI W tym callym towarzystwie tz.-politykow jest MEZEM STTANU ma oparcie w PREZYDENCIE i PREMIERZE
 • 2015-10-17 01:37 | observer

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  Dla Polaka demokracja to zgoda na warcholstwo. Już ktoś powiedział że "Polacy sami się rządzić nie potrafią a innym nie dadzą". Może trzeba jak Piłsucki, złapać to towarzystwo za mordę?
 • 2015-10-17 09:46 | Byniek

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  Jak dotąd nikt z komentatorów nie odniósł się do meritum poruszonej przez redakcję kwestii. Wniosek: nikt nie zna założeń mającej być wprowadzonej ustawy zasadniczej nikt nawet nie nawiązał do kwestii szczegółowych wskazanych przez autorów audycji .Tylko ble, ble ble, które może być wyrażone po każdym wpisie.Wniosek drugi: nikt nie przywiązuje wagi do konstytucji, jest to dla niego coś abstrakcyjnego, bez znaczenia.
 • 2015-10-17 10:27 | MMK

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  " PiS odniesie sukces w wyborach, ale tego, że uda mu się po wyborach dobrze rządzić"

  Przecież PiS już rządził dwa lata!
  Co ma mu się udawać tym razem?
 • 2015-10-17 10:29 | MMK

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  "O to demokracja i stopniowy, zrównoważony rozwój Polski. PiS ..."


  Całe szczęście na PiSie i PO wybór się kończy.
  Nawet wybór szerszy niż standardowa czwórka.
  Jest jeszcze nowoczesna, kukiz i korwin.
 • 2015-10-17 12:27 | slima11

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  Prezes poszedł na całość.Śladem swego namiestnika.Lud to kupił i też kupi.AA potem jakoś to będzie.A ja chcę dozyć czasów ,w których będą sprawcy odpowiedzą za śmierć B. Blidy.Za nieszczęścia ,które nas czekają ,odpowiedzialna PO, za błędy zaniechania.
 • 2015-10-17 12:56 | ajh

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  Art 108 planowanej konstytucji oznacza dyktature. A dyktatorem ma byc taki zótodziób jak Duda. Prawdziwy dyktator zas na Zoliborzu.
 • 2015-10-17 13:48 | azur

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  Kaczyński kombinuje jak koń pod górę, ale nie zna dnia, ani godziny. Już szron na głowie, już nie to zdrowie ....
 • 2015-10-18 03:00 | zaprzaniec

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  Będzie wielkie nieszczęście dla Polski. Człowiek ten wywodzi swoją pomyślność na scenie politycznej z szeregu niecnych, niegodziwych działań. Głównie nielegalne podsłuchy, prowokacje, przeinaczenia no i wszechobecne kłamstwa wypowiadane przez tego pana i jego kompanów.
 • 2015-10-18 14:31 | jacek2

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  @slima 11 Niestety , to co teraz mamy zawdzieczamy Tuskowi .. Tzn kiedy byl na to czas tuz po wygranych wyborach w 2007 - Nie odcieta lba pisowskiej hydrze .... ! Co wiecej tuczona ja - nie dajac ZADNEGO odporu na PISpropagande przez 8 lat rzadow PO..... !!!!! Rezultat : polski katolicki ciemnogrod w nia UWIERZYL .... !!!!
 • 2015-10-18 14:36 | jacek2

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  @ Jacek , NH Jestes tak pewny , ze wiekszosc polakow CHCE Kaczynskiego , jako dozywotniego naczelnika (??) panstwa ..? I nie na miejscu jest porownywanie Kaczynskiego do Putina ... Nie ta waga !!!! Nasz kieszonkowy Fuhrer bardziej pasuje do Lukaszenki....
 • 2015-10-18 18:29 | Gama

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  Od tworzenia nowej konstytucji lepiej żeby się Kaczyński od tentegował, ale chętnie wyrażam zgodę na robienie przez niego filmów sławiących naród polski. Taką mega produkcję tworzył przed wielu laty Mosfilm. Był i Aleksander Newski i wielu wcześniejszych bohaterów rosyjskich. Glinka tworzył operę narodową rosyjską. Nic złego nie stałoby się, żeby Kaczyńskiemu pozwolono napisać choć jedno libretto i własnoręcznie wyreżyserować jakiś mega film, ale pod warunkiem, że nie będzie to o LK.
 • 2015-10-19 00:59 | alyk

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  Rozmawiajmy o konkretach: opis projektu konstytucji PIS jest nadal na stronach PISu pod linkiem http://old.pis.org.pl/article.php?id=16665

  Poniższe cytaty kursywą w całości z tego właśnie opisu:

  1. o nadrzędnej roli Prezydenta w aparacie sprawiedliwości:
  przewodniczenie Radzie do Spraw Sądownictwa (art. 148 ust. 1) i – w skrajnych przypadkach – odsuwanie osób skompromitowanych od sprawowania wymiaru sprawiedliwości (art. 145 ust. 2, art. 192);
  i dalej:
  projekt zmienia konstrukcję gremium decydującego o nominacjach i awansach sędziowskich: miejsce Krajowej Rady Sądownictwa zastąpi Rada do Spraw Sądownictwa ... pod przewodnictwem Prezydenta RP (art. 147–149).

  i jeszcze dalej:
  Doświadczenie każe jednak liczyć się także z przypadkami nieudolności lub złej woli, które nie dadzą się zakwalifikować jako jednostkowe delikt dyscyplinarne, ale będą świadczyć, w sposób ciągły, o szkodliwości pozostawienia danej osoby w służbie sędziowskiej. Nadzwyczajnym środkiem reagowania demokratycznego państwa w takich przypadkach będzie złożenie z urzędu przez Prezydenta RP na wniosek Rady do Spraw Sądownictwa (art. 145 ust. 2).


  2. Prezydent ma pełnię władzy nad tym, kto będzie kierował Rządem i jakich będziemy mieli ministrów:
  e) prawo odmowy powołania premiera lub innego członka Rady Ministrów, jeżeli istnieją określone w konstytucji przeciwwskazania (art. 122);

  3. Nowy (powiększony) Trybunał Konstytucyjny będzie miał prawo zmieniać także wyroki Sądów:
  zwiększona zostanie rola Trybunału Konstytucyjnego. Nie będzie on jednym z wielu organów władzy sądowniczej, wymienianym w konstytucji w kolejności dalszej niż sądy, lecz będzie naczelnym organem władzy sądowniczej RP, mającym kompetencje do uchylania niezgodnych z konstytucją decyzji wszystkich innych organów władzy, nie wyłączając sądów.

  4. Prezydent będzie mógł "odwołać się do narodu", żeby zmienić akty prawne:
  h) szczególne weto ustawodawcze (obok zwykłego weta na dotychczasowych zasadach), polegające na odwołaniu się do woli Narodu wyrażonej w referendum w sprawie kontrowersyjnej ustawy (art. 103 ust. 1);
  i) prawo uprzywilejowanej inicjatywy ustawodawczej na podstawie wyniku referendum (art. 105).


  5. Wszystkie samorządy będą podlegać nadzorowi państwowemu w interesie ogółu (art. 9 ust. 3).

  6. Projekt jednoznacznie przesądza, że prokuratura znów będzie instrumentem rządu w zwalczaniu przestępczości, a na jej czele znów będzie stać Minister Sprawiedliwości jako Prokurator Generalny (art. 108 ust. 3 pkt 6, art. 195).

  Czy ktoś chciałby nadal twierdzić, że PIS jest "niewinnym barankiem", a RP pod jego rządami nie zmieni się w państwo autorytarne?
 • 2015-10-19 20:38 | Jerzy zO.

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  A nie przechodzą prof. Władyce ciarki po głowie, jak czyta nowe uprawianie historii przez redakcyjnego kolegę Adama Krzemińskiego ?.
 • 2015-10-30 19:38 | wolodyjowski9

  Re:Dlaczego i jak PiS chce zmienić konstytucję

  Uplynelo wiele czasu od uchwalennia ostatniej KONSTYTUCJI oraz zmienily sie warunki polityczne,spoleczne oraz swiadomosc obywateli.To jest zasadnicza sprawa aby Prezydent wystapil z incjatywa na rzecz UCHWALENIA NOWJ KONSTYTUCJI Juz dosc straszenia PIS em Moim zdaniem wiekszosc spoleczenstwa wybrala PIS i to swiadczy ze juz PO sie skompromitowala a szczegonie Tuski desygnujac na Premiera i Szefa Partii osobe nie majaca szansy na prawdziwe przywodztwo a tym bardziej PREMIERA POLSKI