Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

(26)
Nasza jedyna, zaszyfrowana sugestia wyborcza, jaką ośmielę się przekazać czytelnikom POLITYKI na parę dni przed wyborami, brzmi: KBNP – każdy, byle nie PiS.
 • 2015-10-23 15:40 | Ramz

  protest przeciw pis

  Bardzo niepokoje się ze pis może uzyskać większość. Żyję w spokojnej Polsce, mam 64 lata i nie chcę radykalnych zmian. Młode pokolenie owszem emigrowalo, myślę że częściej dlatego że można było. Na pewno brak pracy przyczynił się do tego. Nie zawsze musieli. Moje dwie dorosłe córki wykształcone w Polsce pracują w ojczyźnie. Może jest trudniej choć nie wiadomo. Też nie chcą zmian. Trzeba iść na wybory
 • 2015-10-23 16:07 | stok

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  Poprzednio głosowałem na PO i na Komorowskiego. Czuję się potwornie oszukany. Zabrali emerytury ludziom kalekim, jak ja. Zabrali emerytury ludziom po 40 latach pracy. Pogorszył się dostęp do lekarzy. Likwidują szkoły. NIE DLA PO.
 • 2015-10-23 16:19 | MMK

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  Rozrost biurokracji, zadłużanie państwa, kradziez oszczędności emerytlanych to nie jest żaden obóz liberalny!
  PO to biurokratyczna partia władzy a nie liberałowie.
 • 2015-10-23 16:26 | waldi-14

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  Jaki koniec historii? Pan się z choinki urwał czy jak? Czy Pan myśli, że Polacy będą w nieskończoność tolerować polityczne dziadostwo? Dlaczego nie dopuścić do władzy innych, skoro ci pierwsi czyli PO się nie sprawdzili? Po co te strachy na lachy? PiS porządzi 4 lata i gdy się nie sprawdzi, pójdzie precz. Wylecą z jeszcze większym hukiem niż PO. Naród jest suwerenem (przynajmniej w Polsce). Z narodem przegra każda koteria, jeśli będzie działała na jego szkodę.I czego tu się bać?
 • 2015-10-23 16:41 | Art63

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  Bardzo dobry tekst.

  Jednak retoryka anty-PiS już nie działa, o czym sztabowcy PO wiedzieli już dawno.

  JK nie zmienimy. Dzisiejsza sytuacja to głównie zasługa słabości PO, która przez ostatnie lata poniewierała własny elektorat oraz słabości przywództwa pani Premirer, która obstawiła się trzeciorzędnymi postaciami i nie ma charyzmy lidera.

  Miejmy nadzieję, że dzisiejszy dramat to jedynie okazja do przegrupowania się opcji modernizacyjnej.
 • 2015-10-23 17:00 | Stary Profesor

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  Szanowny Panie Redaktorze,
  Bardzo dziękuję za ten tekst. Nie chcę popadać w "nieznośny patos",
  ale dobrze jest uświadomić sobie, że są jeszcze środowiska, które nie chcą
  zaprzeczyć własnej tożsamości.
  Pozdrawiam,
  Stary Profesor
 • 2015-10-23 17:11 | olsen

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  Czy Polityka moglaby zajac sie dziennikarstwem a nie propaganda?
  Ani Wy, ani Wyborcza nie ma juz rzadu dusz ani realnego wplywu na polityke. Co najwyzej mozecie cos popsuc jak A.Michnik zalatwil pare procent Dudzie bonmotem z zakonnica.
  Czasami Was czytuje w necie, choc bardzo rzadko kupuje i na pewno nie z powodu dzialu politycznego. Jestem gotow placic za dobra informacje - propagande moge miec za darmo.

  Milego weekendu
 • 2015-10-23 17:18 | Jac.

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  Błąd polegał na "niedorżnięciu watachy" - działanie na szkodę państwa Polskiego - wszak to proste. W polityce nie wolno tolerować kato-faszyzmu. Oba systemy są zamordystyczne :-(
 • 2015-10-23 17:28 | takei-butei

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  Głosuję na Misia z PO, Misia czciciela demokratycznego Pinocheta.
 • 2015-10-23 17:36 | rationalist-from-bloodlands

  Dziekuje z aszczerosc

  Szanowny Panie Redaktorze
  dziekuje za szczerosc. Przez osiem lat ogladalem jak Polityka - niegdys pismo niepokornej inteligencji zanurza sie w sykofanctwo i serwilizm w stosunku do partii ktora zamienila wiele dziedzin zycia w swoj folwark i urzadzila mnostwo gorszacych spektakil swojej ignorancji i indolencji. Teraz wiem jaka partia przegoni fachowcow od taniego panstwa z PO i wiem na kogo zaglosuje w podziece za moje (byle) konto OFE, wykorzystany fundusz rezerwy demograficznej, zignorowane inicjatywy obywtelskie (Elbanowscy, referendum w Warszawie) itd. A jescze sie wahalem.
 • 2015-10-23 17:57 | Jacek, NH

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  "Najbardziej przykre jest to, że tacy ludzie jak Lis, Żakowski czy Michnik przez ostatnie 25 lat nadawali główny ton dyskursowi medialnemu". Dziś widzą, że tracą rząd dusz, zwłaszcza wśród młodych ludzi, więc reagują coraz większą agresją. Przewiduję, że ona będzie narastała z każdym dniem. Chodzi też o to, że traci siłę jednej z filarów, który był podwaliną systemu III RP, czyli ten filar medialny, który służył ochronie i petryfikacji ciemnych stron przemian."
 • 2015-10-23 19:13 | jakowalski

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii?

  Panie Redaktorze, bez paniki, proszę.
  Po pierwsze, to PO też klęczy przed kościołem i klerem. Z jej szefową na czele.
  Po drugie, to ta większość, o której Pan pisze, czyli zdecydowanie prounijna, prozachodnia, ceniąca sobie wolność osobistą i gospodarczą istnieje tylko w wyobraźni tych, którzy nie chcą widzieć otaczającej ich rzeczywistości. Owszem, ludzie cenią sobie wolność osobistą, ale niekoniecznie już gospodarczą, jako że z tej ostatniej korzystać mogą tak naprawdę tylko ci, którzy mają kapitał, a więc mniej niż 10% ludności Polski. Zdecydowana większość Polaków, pracująca na umowach śmieciowych albo na etatach za 2 tysiące złotych na rękę na miesiąc, zrezygnowała by pewnie ze sporej części posiadanych przez nich, głównie przecież tylko w teorii, wolności osobistych na rzecz wolności od trosk materialnych, i to nie wydumanych, jak to jest wśród zamożnych redaktorów „Polityki”, a jak najbardziej realnych, od trosk typu czy kupić jedzenie dla dzieci, czy też zapłacić rachunek za wodę.
  Po trzecie, to porażka Komorowskiego nie była przecież ani pechowa, ani też nieoczekiwana – ona była konsekwencją tego, że elity PO zupełnie oderwały się od codziennych trosk zwyczajnych ludzi, popełniając niemalże dokładnie ten sam błąd, który popełniały elity PZPR-owskie, co wówczas powodowało takie wybuchy gniewu społecznego jak w latach 1956, 1970-1 czy też 1980-1. Dziś tych powszechnych wybuchów gniewu społecznego nie ma tylko dlatego, że miliony Polaków emigrowało z Polski, co zmniejszyło presję na władzę i spowodowało, ze owa władza zaczęła żyć w błogiej nieświadomości tego, co się w Polsce naprawdę dzieje. Afera taśmowa powinna być dla PO ostatnim ostrzeżeniem, ale niestety, a raczej 'stety', kierownictwo PO ją zlekceważyło, za co teraz zapłaci sporą cenę przy urnach wyborczych.
  Po czwarte, to nie jest też prawdą, że środowiska liberalne, są bezbronne wobec zdeterminowanej i używającej nieuczciwych chwytów mniejszości, jako ze środowiska liberalne są w Polsce w zdecydowanej mniejszości i bynajmniej nie stronią one od używania nieuczciwych chwytów.
  Po piąte, to trzeba powiedzieć sobie prawdę, że PO nie miało żadnych solidnych sukcesów, poza zwiększeniem zadłużenia kraju i jego obywateli oraz wyżebraniem funduszy unijnych, które wydano jednak głównie na świecidełka typu basenów i stadionów, zamiast na modernizację i odbudowę polskiego przemysłu – innymi słowy zadłużono nas na zakup ryb, zamiast kupić nam wędki, aby użyć tego porównania, jakże lubianego przez liberałów.
  Po szóste, to właśnie w Unii Europejskiej gospodarka Polski jest zwasalizowana i zmarginalizowana, jako że Polska pod rządami PO stała się klasycznym wręcz przypadkiem tzw. kapitalizmu kompradorskiego, czyli rodzaju kapitalizmu typowego dla koloni, półkolonii oraz różnego rodzaju protektoratów, w którym lokalny kapitał jest bardzo słaby, a więc faktyczne rządy sprawuje w nich kapitał obcy, na ogół z tzw. metropolii, czyli z mocarstw kolonialnych, a w przypadku Polski jest to znów, jak przed wojną, czyli w II RP, głównie kapitał niemiecki i amerykański. Taki kapitał jest oczywiście zainteresowany w rozwoju swych kolonii, ale tylko w takim rozwoju, który nie zagraża monopolistycznej i hegemonistycznej pozycji metropolii. Stąd też koloniach i półkoloniach zachodniego kapitału, takich jak dzisiejsza Polska pod rządami PO, rozwija się w zasadzie tylko rolnictwo i górnictwo (jeśli ono wydaje się być opłacalne) oraz infrastrukturę, n.p. transportową a także pewne ( na ogół „low tech”, czyli „niskiej technologii”) gałęzie przemysłu przetwórczego (n.p. meblowy, odzieżowy czy spożywczy), ale już biura konstrukcyjne lokuje się, z oczywistych powodów, w metropolii. Przecież nikt będący zdrów na umyśle nie będzie inwestować w rozwój swojego konkurenta. I tu jest pies pogrzebany oraz źródło kłopotów zarówno polskich przedsiębiorców, jak też i polskich pracowników. Polska musi więc jak najszybciej odzyskać prawdziwą niepodległość, jeśli chce się ona wyrwać z tego zaklętego kręgu wysokiego bezrobocia i niskich płac, czyli z kręgu ubóstwa i zacofania, a to przecież wymaga na samym początku wyjścia Polski zarówno z UE jak też i z NATO oraz zerwania konkordatu.
  Pozdrawiam
  LK
 • 2015-10-23 19:31 | takei-butei

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  O, "Polityce" się NIE podoba, że będę głosować na ich pupilka z PO homofoba Misia czciciela Pinocheta? No, no, no... A co tam z waszą miłością do Allende?
 • 2015-10-23 19:32 | Jacek, NH

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  "Stary skecz "Kabaretu Moralnego Niepokoju" "Jak PiS dojdzie do władzy, to...!" był niczym w porównaniu z bredniami o faszyzmie, zmienianiu nazw miast i państwie wyznaniowym, recytowanym przez histeryków pokroju Tomasza Wołka, Waldemara Kuczyńskiego czy Ireneusza Krzemińskiego...Bóg jeden raczy wiedzieć, co tego rodzaju wariaci zaczną wyprawiać od poniedziałku.
 • 2015-10-23 20:00 | tyrek

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  Szanowny Panie Redaktorze ,
  Jest taki wywiad popelniony przez Pana Grzegorza Sroczynskiego z Panem Marcinem Krolem, prosze wyszukac ale sadze ze wie Pan o co chodzi. Tam mysle mozna znalezc odpowiedz dlaczego to bedzie PIS. Tzw sily liberalne skupily sie za bardzo na Liberte i zapomnialy o Fraternite i Egalite w efekcie rozwarstwienie ekonomicze ktore powoduje ze nie ma stabilnej klasy sredniej glosujacej na partie pro europejskie. Jest zwyczajnie za malo osob ktore widza jakas przyszlosc dla siebie w kraju i ktorzy identyfikuja sie z tym obenym rzadem jako gwarantem ich sukcesu, Pozostali czyli wiekszosc , raczej maja pod gorke Ludzie krotko mowiac maja swoje probemy aby zwiazac koniec z koncem i nie maja za bardzo czasu wdawac sie w studiowanie propozycji czy sensowne czy nie, niestety . Skoro obiecano jakies dodatkowe pieniadze to glosuja na tych wlasnie ktorzy poczynili obietnice a skoro druga strona daje sie podsluchiwac i zostaje zlapana na kamieni kupie to trudno sie dziwic dlaczego PO jest passe i chyba jest jasne ze skoro nie wywalono jednego magika za zegarki . drugiego za kamieni kupe itp itd,,, to wizerunek PO jako partii ludzi uczciwych i honorowych jest nie do uratowania, Tak wiec czeka nas okres paru lat rzadow prawdopodobnie PIS i moze w tym czasie okrzepnie partia Razem i bedzie realna sila w nastepnych wyborach,
 • 2015-10-23 20:11 | czaro

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  Tym razem musze napisac to co ponizej. Otoz, ksztalt obecnych wyborow to wina Tuska. Wymiotl ze swojej formacji wiele osob w blednym poczuciu, ze PO ma wladze na wieki i nie moze przegrac z PIS. Dobieral sobie w zamian takie osoby jak Gowin, tolerowal Kaminskiego, jawnego koalicjanta Pisu. I dalsze przyklady mozna mnozyc. Sygnaly o blednek koncepcji dostawal od poczatku, ale w swojej dufosci nie chcialo mu sie zajac rzeczywiscie sprawami politycznymi na powazniej, a moze nie mial wizji ?
  Dzisiaj mleko sie rozlalo i tylko wrodzonej niecheci polakow do jakiejkolwiek wladzy, formacja PIS po pokazaniu swojej wizji panstwa, polegnie w nastepnych wyborach. Bedzie sie dzialo teraz sporo w spoleczenstwie, pytanie jest tylko, czy ci bardziej rozwazni, zdecyduja sie na wyjazd z kraju a czy na podjecie protestu.
 • 2015-10-23 21:06 | ziomekp.1

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  To jest piosenka dla Jurka
  na temat życiowych zmian
  whisky z lodem pod spodem
  i znam już ducha stan
  Jurka
  a on wie
  czy on wie
  co dręczy mnie
  To jest piosenka dla Jurka
  na cienkiej strunie tu gram
  whisky z lodem pod spodem
  i wyśpiewa mi sam
  Jurek
  jakie zło
  omija go
  wielkim łukiem

  ref.
  Pijemy sobie przez telefon
  tyle na ile nas stać
  wystarczy whisky i lodu
  by z ducha spraw raport zdać

  Mówimy sobie przez telefon
  prawdy na które nas stać
  żeby się z życiem rozprawić
  wystarczy do szklanki coś wlać

  To jest piosenka dla Jurka
  nie wszystko da się grać z nut
  trzeba się w siebie wsłuchać
  i liczyć na szczęścia łut
  Jurku
  pisze los
  zwrotki trzy
  a czwartą ty
 • 2015-10-23 21:11 | Yrq

  Czarno - czarne

  Czytam Państwa komentarze i coraz smutniej mi. Wydaje się, że większość moich rodakòw nie widzi innej opcja poza PO vs PIS. Zgadzam się z tym, że nieròbstwo i warcholstwo PO, skompromitowało tą partię i zasługują na boczny tor. W żadnym jednak przypadku nie oznacza to, że należy teraz oddać kraj w ręce ludzi małostkowych, mściwych i niezdolnych do kompromisu. Pamiętam, jak w Irlandii z rzeszą moich rodakòw pomagałem wyoutować PIS. Tym razem zagłosuję ze Szkocji na opcję, w którą wierzę i ufam, że ma potencjał do prowadzenia mojej ojczyzny w odpowiednim kierunku. Bez krzyków i awantur. Rzeczywistość nie jest czarno-biała.... Choć w przypadku wyboru PIS, albo PO czarno-czarna
 • 2015-10-23 21:38 | tot

  głosowanie ma się wiązać z konsekwencjami

  Promuje się głosowanie jakby samo pójscie na wybory było czymś dobrym, niewazne na kogo sie zaglosuje. Oddany glos przede powinien byc przemyslany. Wobec tego a mozna sie spodziewac ze wygra PiS, uwazam ze ci oburzeni, ktorzy chca zrobic na zlosc rozsadkowi i ktorzy na te partie zaglosuja, nie powinni miec moralnego prawa opuszczac kraju w ciagu 4 lat, bo jednak sie okazalo ze ten PiS wcale nie jest taki fajny. Musi byc osobista konsekwencja - glosowalem na partię ktora zdobyla dzieki mnie zupelna wladze w Polsce to w zamian za to zobowiazuje sie w tym kraju pozostac nawet jezeli sie znacznie pogorszylo. Bez tej osobistej konsekwencji nie ma szans by wyborcy przemyśliwali swój głos.
 • 2015-10-23 22:05 | Rosa91b

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii


  Żeby zrozumieć polską odmianę prawicowego potopu należy wsłuchać się w głos ambon, które upatrują w prawicowym zdziczeniu swoją szansę na wzrost, i tak, ogromnych wpływów w naszym kraju.
  Jest on wzmacniany falą azjatyckich niepokojów i afrykańskiego buntu, który wywołała globalizacja opakowana pięknymi równościowymi frazesami.
  W wyniku niesłychanego rozwoju środków komunikacji (internet, telewizja) biedne afrykańskie i azjatyckie ludy ujrzały pychę
  i zdegenerowany przepych zachodniej cywilizacji.
  To musiało się skończyć gniewem, który rozwiązanie widzi w użyciu noża na gardle.
 • 2015-10-23 22:08 | znafca in spe

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  Mniemanie ze za zmiana partii rzadzacej cos zmieni sie na lepsze jest co najmnie smieszne.
 • 2015-10-23 22:27 | otago

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  Jeśli PO jest już nie fair to jest kilka alternatyw do wyboru niekoniecznie prezesPan i samolocikowy mistrz Antoni .
 • 2015-10-23 23:12 | kot Bonifacy

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  Myślę, że takie katarsis jest temu narodowi potrzebne. Rządy PiS-u będą wprawdzie kosztowne ale jednak krótkie (jeżeli rzecz jasna będą). Proszę zauważyć, że PiS w zasadzie nie zyskał nic. Straciła Platforma na rzecz Petru, Kukiza i Korwina. Straciła, ponieważ nie zadbała dostatecznie o swoją promocję. Platforma całkowicie zaniedbała politykę informacyjną stąd też wiedza przeciętnego Polaka o tym co w ciągu tych lat zbudowano, wykonano bądź uzyskano jest bliska zeru. Wniosek mój jest taki, że jeżeli Platforma po wyborach nie rozpadnie się w wyniku wewnętrznych przepychanek, to po 2-3 latach ponownie wróci do władzy aby z mozołem odgruzowywać to co zniszczą Kaczyński z Dudą.
 • 2015-10-23 23:36 | woytek

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  "Zamordyzm" to jest w Polsce obecnie . Ponadnarodowe kompanie zwolnione zostały od podatków . Fortuny spekulantów powiazanych z elitami kombatantów roku 1989 rosną z dnia na dzień. Banki w krajach wolnych od podatku pękają w szwach od nadmiaru pięniądza wirtualnego. Podatek od zysku ustawiony na takim poziomie , ze spekulanci mogą spać spokojnie.
  A naród karmi się fałszywymi wolnościami . Wasalizm polskich elit politycznych jest żenujący.
 • 2015-10-24 10:55 | lukald

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  Jak zwykle Jerzy Baczyński trafnie diagnozuje rzeczywistość.
  Ja również mam nadzieję, że najczarniejszy scenariusz się nie sprawdzi. Rozum jednak podpowiada, że znacznie pójdziemy w kierunku systemu putinowskiego.
 • 2015-10-24 14:22 | Vera

  Rzekomy wybór wyborów

  @ waldi-14
  Nie wiem, co na to napisać i ocenić poziom takiej wypowi8edzi, żeby nie wylecieć z forum.
  Zobacz sobie, co się stało w Rosji, na Białorusi czy na Węgrzech a dopiero potem opowiadaj bajeczki, że jeśli się nie sprawdzą to wybierzesz za 4 lata innych. Naiwniaku czy gorzej?