Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

(21)
Zasadniczym celem ustawy jest zwiększenie wpływów do budżetu, tak żeby zrealizować wyborcze obietnice Prawa i Sprawiedliwości. Pytanie, czyją kieszeń to obciąży.
 • 2015-11-02 15:27 | woytek

  płakać i płacić podatek przez supermarkety

  Te nieporozumienia podatkowe trzeba zmienić. PKB jest fałszywym wskaźnikiem zdrowia ekonomicznego.
  Handel i handlarze wpływają na decyzje polityczne i zakłócaja równowagę miedzy producentami i handlem w krajach sterowanych ręcznie przez liberalne rządy . Produkcja i producenci powinni mieć w Polsce przywileje podatkowe, nie handel.
 • 2015-11-02 15:42 | axiom1

  Re:PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

  Oczywiscie ze supermarkety obciaza konsumentow. Ale taka dyskusja nie ma sensu.

  Przeciez kazdy biznes placi CIT i tez jest to obciazeniem konsumenta.

  Jezeli autor boi sie o konsumenta to najlepszym rozwiazaniem jest redukcja biurokracji i wydatki budzetu na biurokracje.

  Ja bym nie wprowadzal tego podatku na supermarkety. Najerw nalezy od nich sciagac CIT. Wiekszosc manipuluje i nie palci.

  Na supremarkety nalezy narzucic regulacje. 80% wszystkiego co sprzedaja musi pochodzic z Polski. I narzucac kary za nie wywiazywanie sie.

  O obecnej sytuacji, obce supermarkety w obcych lapach sa narzedziem niszczenia polskiego biznesu w Polsce.
 • 2015-11-02 16:02 | Paweł_M

  Re:PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

  Reasumując: kwoty wypracowane w kraju, w większej mierze pozostaną w nim, jednocześnie, ułatwiając życie drobnym przedsiębiorcom. Czyli, spokojny sąsiad, syty, nie szukający ( z konieczności ) zajęcia za «miedzą», okazyjnie wpadnie do lokalnego pszczelarza nabywając u niego miodzik, wspomagając również i jego w pomyśle … nie opuszczania kraju nad piękną Wisłą.
  Zdaje się że o to chodzi wszystkim, zasmuconym, nie/zdolnym wysłowić się w odpowiedni sposób, zupełnie jak w przypadku pewnego tytułu filmu W.Allena "Wszystko co chcecie wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać" …
 • 2015-11-02 16:25 | azur

  Re:PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

  Oczywiście, że za pieniądze konsumentów. Wiecznie narzekający Polacy wkrótce obudzą się w świecie galopującej inflacji i będą z łezką wspominać czasy rządów PO. Za późno, kwiatuszku, za późno.
 • 2015-11-02 16:38 | b1234

  Re:PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

  Jest bardzo prawdopodobne, że obciążeni będą mali dostawcy. Być może na tyle, że wycofają się z dostaw do marketów, a zaczną sprzedawać przez inne kanały dystrybucji lub upadną.
  Tak naprawdę nie wiemy co się stanie póki ten podatek nie będzie wprowadzony. Ale może się okazać, że wprowadzenie tego podatku nie podniesie wpływów budżetowych - konsumenci zaczną więcej kupować w szarej strefie.
 • 2015-11-02 16:54 | Jacek, NH

  Re:PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

  Łosiu, podatek od supermarketó.. Za pieniądze supermarketów. Jasne???
 • 2015-11-02 18:09 | Byniek

  Wszystko to błahostka,

  jeżeli uświadomi się, że zadłużenie kraju wynosi ponad 1000 miliardów Zgroza.
 • 2015-11-02 18:11 | Vera

  Parę dni i już PiS ma rację. Nie ma to jak lizanie.

  A może by tak zapytać; Jaki w ogóle jest dochód sieci handlowych. Bo ile wie, to około 3%. Wprowadzając 2% podatku obrotowego PiS praktycznie wszystkie sieci wepchnie w straty. Zyskają przestarzałe, nieudolne sklepy osiedlowe, gdzie towar leży miesiącami, nie można niczego sprawdzić a ludzie pracują po 6 godzin na dobę. Tymczasem lepsze sieci zwolnią połowę pracowników i rozwiną handel internetowy. Wyjdą na swoje a bezrobocie wzrośnie.
  Nie bronię sieci ale to one zlikwidowały w PL zawijanie mięsa i śledzi w jedną gazetę. To one pierwsze zainwestowały miliardy w powierzchnie sklepowe żeby dać ludziom kulturalne warunki robienia zakupów i dostarczać świeżych towarów. I wygrywają bo są po prostu lepsze. I za to trzeba im dokopać. Bo Polak woli śmierdzące worki z kartoflami i węglem. A kto nie wierzy ni8ech popatrzy na spółdzielnię w Ranchu, gdzie najważniejszym produktem jest J23.
  Nie ze mną te numery.
 • 2015-11-02 18:27 | zynek

  Re:PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

  Jak to jest ze wielie sieci handlowe prowadza w polsce dzialanosc charytatywna (nie placa podatku) a jakos nie upadaja....
  jakos PO tego przez 8 lat nie zauwazylo.
  Na wegrzech wszystkie sieci sie odgrazalz ze zamkna sklepy - zadna nie zamknela
 • 2015-11-02 18:44 | jakowalski

  Re:PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

  Na szczęście, to nikt nie musi kupować w supermarketach będących własnością zagranicznego kapitału.
 • 2015-11-02 20:16 | snakeinweb

  Re:PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

  Mnie zastanawia w tym przypadku aspekt prawny w sensie konstytucyjnym. Generalnie państwo ma obowiązek traktować wszystkie podmioty równo, również w kwestiach obciążeń podatkowych. Wszelkie odstępstwa muszą być oczywiste lub ważkimi przyczynami społecznymi uzasadnione (np specjalne akcyzy na alkohol, tytoń, szczególne traktowanie kopalin jako wspólnego dobra narodowego)

  Szczególne opodatkowanie wybranych podmiotów tylko dlatego, że mają większe zyski mogą być naruszeniem konstytucji i zasad handlu międzynarodowego. Z tego co wiem to są jakieś skargi prawne na "podatek miedziowy" Tuska skierowany głównie przeciwko KGHM, które ma również cechy podatku gangsterskiego.

  To jest tylko pytanie i podkreślenie dodatkowego aspektu spraw. Interesowałoby mnie uzasadnienie, dlaczego akurat handel wielkopowierzchniowy ma być opodatkowany na innych zasadach niż inne podmioty gospodarcze. Przecież można wprowadzić podatek progresywny obciążający mocniej szczególnie wielkie zyski. Praktyki monopolistyczne lub "optymalizujące obciążenia podatkowe" powinny być zwalczane środkami z innej działki. Natomiast specjalne podatki tylko dlatego, że jesteś duży, bogaty lub obcy wydaje mi się prawnie bardzo wątpliwe. Nie tylko zresztą prawnie. Gdy państwo stosuje praktyki "bandyckie" to wpływa to mocna na kulturę społeczeństwa i państwa.
 • 2015-11-02 20:35 | swider666

  Czyli jednak dobry pomysł?

  Nie tak dawno gromiliście, że to pomysł zły. Teraz wydaje się słuszny. Szczególnie, że zachodnie fundusze wyprowadzają zyski w postaci rożnej maści opłat licencyjnych. Obawiam się tylko, że w pierwszej kolejności oberwie się też pracownikom supermarketów, ale w dłuższej perspektywie działania powinny przynieść pozytywny skutek dla całej gospodarki.
 • 2015-11-02 23:35 | sincity_citizen

  Re:PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

  Czyli wszystko OK, a kasy więcej. Da się?
 • 2015-11-03 00:03 | kruk

  Re:PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

  @ woytek
  "Kraje sterowane recznie przez liberalne rzady". To dopiero ciekawa wizja liberalizmu! Mozna rownie celnie powiedziec, ze gospodarka centralnie zarzadzana opierala sie na mechanizmach rynkowych.
 • 2015-11-03 10:26 | Fragless1

  Re:PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

  Od jakiegoś czasu pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych zarabiają lepiej (nie mówiąc o przestrzeganiu prawa pracy) niż pracownicy tzw. drobnego handlu. Obawiam się, że po wprowadzeniu dodatkowego podatku będą mogli zapomnieć o podwyżkach.
 • 2015-11-03 12:21 | maksymilian

  Re:PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

  @Vera
  Twój obraz rzeczywistości handlowej w Polsce pochodzi raczej z kosmosu a nie realnej obserwacji rzeczywistości.
  Poprawa jakości w polskim handlu wcale nie nastąpiła wraz nastaniem hipermarketów ale z pojawieniem się rzeczywistej konkurencji i mnogości towarów na długo przed ekspansją hipermarketów. Sledzie i mięso pakowano w gazetę może w latach 50-tych.
  Wielkie sieci hipermarketowe traktują Polskę jak eldorado do wciskania chłamu a Polaków jak głupców. Pozwalają sobie tutaj na praktyki jakie np. w Niemczech byłyby nie do pomyślenia.
  Wystarczy przejechać przez Odrę i różnica jest kolosalna w jakości, szczególnie towarów spożywczych.
  Nie zdarzyło mi się tam kupić wędlin robionych nie wiadomo z czego i świeżego mięsa aż napuchniętego od nastrzykiwania wodą - co w Polsce jest normą. Niedojrzałe owoce, które zamiast dojrzewać w domu to gniją, sery smakujące jak trociny i nadmuchiwane pieczywo w którym trudno się doszukać smaku mąki.
  To nie idylliczna troska o dobrostan klientów ale żyłowanie zysków za wszelką cenę - więc zejdź z nieba na ziemię- droga Vero.
  A podobne lamenty rutynowo słyszymy zawsze, kiedy marketom czy bankom grozi spadek krociowych zysków.
  Ograniczenie najwyższych w Europie prowizji za płacenie kartą taż wywołało płacz bankowego lobby o rychłym upadku albo przerzuceniu kosztów na klientów.
  Zakaz handlu w święta o mało co miał spowodować katastrofę handlową, choć w Niemczech jakoś z tym żyją od dawna.
  Po co więc przyłączać się do tego fałszywego lamentu? Oni doskonale sobie dadzą radę - np wpompują jeszcze więcej wody do mięsa.
 • 2015-11-03 12:49 | Byniek

  Re:PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

  Jak to kiedyś mówiono ? Lepszy mały handel, niż duża praca. A co powiedzieć, jak handel ogromny, a podatków nie trzeba płacić ?
 • 2015-11-04 10:44 | Fragless1

  Re:PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

  Pamiętam jak wyglądał w moim średniej wielkości mieście handel w erze przedmarketowej (końcówka lat90-tych, początek 2000). Funkcjonowały same małe sklepiki tzw osiedlowe oraz jedna polska wszystkim znana sieć spożywcza. Jakość towarów była mizerna, często produkty po terminie ważności. Asortyment znikomy.Wielokrotnie słyszałem odpowiedź handlowca - nie sprowadzę nowego towaru, póki tego nie sprzedam, bo nie będę zapasu robił, nie opłaca mi się. Do tego te ceny. Z kosmosu. Dla przykładu pieluchy dla dziecka czy soki o około 75% droższe niż w markecie. Reszta podobnie. Nie raz rozmawiałem ze znajomymi handlowcami, mówili El Dorado. Marże kosmiczne, a ludzie zmuszenie są kupić wszystko, nawet najgorszy chłam.
  Nie chodzi więc o śledzie mięso pakowane w gazetę, jak w latach 50-tych.
 • 2015-11-04 12:32 | Vera

  Polskie autostrady najdroższe na świecie

  Przedwczoraj rozmowa w TVP Info z ekspertem: Dlaczego polskie autostrady są najdroższe na świecie.
  Proste: W cenie zawarte jest ubezpieczenie od polskiego braku odpowiedzialności. Zrywania kontraktów, wyrzucania wykonawców według własnego widzimisię, wielokrotnego zmieniania planów, kary z niedotrzymywanie nierealnych terminów, braków i nieprzygotowania dokumentacji, braku zezwoleń na czas.
  Ale oczywiście publika słyszy ciągle o wrednych obcych koncernach, które nic tylko chcą oszukać Polaków. Jak choćby Chińczycy, którzy chcieli taniej ale polscy cwaniacy podnieśli im ceny albo odmówili sprzedaży piachu. I cwaniacy wygrali.
 • 2015-11-05 13:30 | azur

  Re:PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

  Za wszystkie projekty PiS-u, a więc 500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, likwidacja gimnazjów, zapłacimy my wszyscy. Kaczyński jest dobroczyńcą, ale nie za swoje pieniądze, a na osobności śmieje się z naiwnych Polaków, bo dzięki ich łatwowierności dorwał się do władzy.
 • 2015-11-06 11:27 | jakowalski

  Re:PiS chce wprowadzić podatek od supermarketów. Za czyje pieniądze?

  azur
  Zamiast wciąż narzekać na tym forum, wyjedź tam, gdzie nie ma tego wstrętnego PiSu. ;-)