Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

(21)
Tego się nie spodziewali najwięksi sceptycy. Ekipa Prawa i Sprawiedliwości już w pierwszych dniach panowania pokazała, na co ją stać.
 • 2015-11-18 08:33 | Marcos

  widziały gały co brały

  Nikt racjonalnie myślący chyba niczego innego nie spodziewał się po tej autorytarnej zbieraninie nienawistnych osobników. Najgorsze jest jednak kompletne milczenie potencjalnych ofiar tej ekipy (czyli społeczeństwa i różnych grup społecznych) oraz żenująca niemrawość opozycji. A autorytarna władza jak czuje przyzwolenie, to posuwa się coraz dalej.
 • 2015-11-18 08:55 | azur

  Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  Na razie wszystko idzie według planu prezesa. A czym się skończy? Nawet strach pomyśleć.
 • 2015-11-18 09:01 | Mick1980

  Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  Miało być śmieszenie i strasznie. Wyszło strasznie
 • 2015-11-18 09:45 | Leonidas

  Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  Polityka powinna być zadowolona bo jej sprzedaż raczej na pewno wzrośnie. Będzie się działo i będzie o czym pisać. Mnie osobiście najbardziej niepokoją niezgrabne ruchy na arenie międzynarodowej ekipy rządzącej. Tutaj nie jest łatwo przewidzieć dalsze kroki ale trudno również być optymistą..
 • 2015-11-18 10:30 | jotesz

  Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  ...będziemy się śmiać przez zaciśnięte zęby. Niekiedy nimi pozgrzytamy...
 • 2015-11-18 10:40 | Jo.anka

  Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  Po co nam Islamiści, po co ISIS, sami sobie wybraliśmy lokalny ich odpowiednik...
 • 2015-11-18 10:43 | wiceburmistrz irena luczas

  Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  Zdecydowanie nie wierze, aby JK byl popedliwym staruszkiem, ktory daje upust swoim emocjom. Jego dzialania (rowniez jesli chodzi o Smolensk) byly zawsze celowe i przemyslane, jakkolwiek zlowrogi nie wydawalby sie nam ten cel. Nie wierze tez, aby pozwalal swoim poddanym z rzadu brykac bez zadnej kontroli. Tak wiec, jezeli za chwile Waszczykowski i Szymanski nie zostana straszliwie ukarani, przypuszczam, ze te cyrki maja swoj cel. Z punktu widzenia swiezo wybranej wladzy, logiki powyborczej, JK powinien starac sie o spokoj w polityce zagranicznej, bo przeciez nie potrzebuje spektakularnych awantur z Niemcami ani lajania za nierespektowanie decyzji Rady, lamanie europejskiej solidarnosci etc. Tym bardziej, ze jest kilka spraw, w ktorych naprawde bedzie potrzebowal silnej pozycji w Europie (np. polityka energetyczna). 8 tys. uchodzcow (a nawet 5 razy tyle) jest zupelnie bez praktycznego znaczenia w 38 milionowym kraju, niezaleznie od tego, jakie kto ma poglady na imigracje, i on o tym wie. A teraz moglby rozlozyc rece i powiedziec spoleczenstwu: trudno, za pozno, Kopacz sie zgodzila, nic sie nie da zrobic. Jezeli zamiast tego podgrzewa atmosfere i kreuje sytuacje konfliktu z Niemcami i czescia UE, co mialoby sens polityczny jedynie w logice przedwyborczej, to pewnie szykuje sie na kolejne wybory. Odczytuje te dzialania jako probe utrzymania histerii wyborczej ( a wiec zmobilizowania elektoratu) przed planowanymi przyspieszonymi wyborami samorzadowymi.
 • 2015-11-18 10:53 | Helza

  Fiksum dyrdum

  Nie oczekiwałam zbyt wiele po tej władzy. Dziwią mnie posunięcia prezesa i powrót do dawnej polityki prowadzonej twardą ręką. Mam wrażenie, że po tylu latach bycia w opozycji PIS niczego się nie nauczyło i już w pierwszych dniach dopuściło się tylu irracjonalnych politycznie posunięć, które odbierają partii zaufanie części elektoratu. Oprócz tego, jeszcze nie dawno słyszeliśmy, jak polski rząd nie powinien się w trudnych czasach zajmować sprawami mniej ważnymi, czyli światopoglądowymi (in vitro, związki partnerskie, etc.) tymczasem albo media to wyolbrzymiają, albo sama partia zbyt często wyciera sobie usta, nawiązując do ideologii gender. Już obiecują porządek moralny, który nastanie! Wstyd! Do pracy - nie do konfesjonałów politycy!
 • 2015-11-18 10:54 | snakeinweb

  Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  Wy warszawiacy to macie problemy z tym swoimi warszawskimi mafijkami. To wasz nierząd, nie nasz. Obywateli te mafie nie reprezentują.
 • 2015-11-18 14:14 | Tmssn

  Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  Jak już się wytyka błędy językowe innym, to warto zacząć od siebie. Punkt 8, czasownik "wykluczać" rządzi biernikiem, a więc (kogo? co?) "opozycyjne PSL".
 • 2015-11-18 15:26 | malpa-z-paryza

  Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  spoleczesntwo mialo dosyc cieplej wody, no to ma teraz zimny prysznic.

 • 2015-11-18 21:04 | episkopatszatana777

  Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  Niby wszystko prawda, ale akurat Schultz nie powinien tak mówić. Gdyby Europa wpakowała w Polskę tyle szmalu, co RFN w NRD, to może jeszcze, ale my dostajemy jałmużnę razem ze zwrotem tego, co wpłaciliśmy. Bezczelny cham, i tyle, a PiSowi tylko tego trzeba. Najlepiej by było przenieść już stolicę do Brukseli, i odejść od państw narodowych na rzecz Europy Regionów, ale Polska nie jest jedynym państwem, które chce ugrać jak najwięcej. W rzeczy samej, samo wejście do UE było najkorzystniejsze dla państw Europy Środkowej (bezpieczeństwo, neutralizacja patologii i podnoszenie standardu) ale na samym procesie integracji wcale tyle nie korzystamy. Więcej skorzystały państwa zachodzie już tylko na milionach polskich imigrantów pracujących za pół darmo.

  Nikt mnie nie będzie rozliczał z jałmużny, bo nie o tę jałmużnę chodziło, lecz o Europę, i o to, żeby pewne rzeczy się tu nigdy nie powtórzyły. Przysięgam, że w ciągu całego mojego życia nigdy nie dostałem tego, co sobie wymarzyłem, a wcale nie chcę gruszek na wierzbie.

  Co do PiSowskiego procederu, nie widzę różnicy w stosunku do norm III RP, a podobno mieli tak nie robić. Wcale mnie to nie dziwi, i między innymi właśnie z tego powodu nie głosowałem ani na nich, ani na innych. Dzisiejsze pogadanki o kulturze to dramat, edukacja, jakieś opowoeści o miłości i patriotyzmie, to mi się wcale nie podoba. Lepiej o wolności, bezpieczeństwie i świadomym obywatelstwie.

  Tak na marginesie, skoro jestem religiofobem, to jestem też islamofobem, ale to nie ma związku z uchodźcami. Infantylnym jest postrzeganie ich jako zagrożenie, ludziom należy się pomoc, i tym właśnie PiS stracił u mnie nawet to, co miał. Przestaje mnie to interesować, mam nadzieję, że już niedługo znajdę sponsorów, i będę oglądać wiadomości w jakimś bananowym kraju, kto wygrał konkurs aloha gołe cycki, i takie rzeczy.

  pozdrawiam redakcję
  piszcie dalej mądre rzeczy

 • 2015-11-19 13:54 | witg

  Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  Moim zdaniem, to początek wdrażania strategii, której pierwszym krokiem będzie rozwiązanie Parlamentu wiosną lub jesienią 2016, przedterminowe wybory i większość konstytucyjna dla PiS.
  Oto kolejne etapy, które do tego doprowadzą:
  1. Błyskawiczne przejęcie wszystkich niezależnych istutucji i agend państwa polskiego: Trybunału konstytucyjnego (już się stało), NBP (od stycznia 2016), mediów publicznych - w ciągu kilku tygodni, wszystkich spółek skarbu państwa - do lutego, marca 2016, wszystkich agencji rządowych i prokuratury - do stycznia/lutego 2016.
  2. Przejmowanie władz lokalnych na szczeblu województw i większych miast albo poprzez wyłuskanie PSL z obecnych koalicji (szantarz - albo dołączacie, albo przśpieszamy wybory samorządowe), albo poprzez reformę podziału terytorialnego kraju i przyśpieszone wybory samorządowe - wiosna lub jesień 2016
  3. Postępujący nacisk na media prywatne - od poczatku 2016: poprzez grę reklamami spółek skarbu państwa i koncesjami na działalność nadawczą.
  4. Zastraszanie sektora właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw przez arbitralne działania Urzędów Skarbowych: od poczatku 2016
  5. Zastraszanie opozycji - poprzez służby, areszty wydobywcze, kampanie medialne, urzedy skarbowe: od początku 2016
  6. Realizacja wszystkich obietnic gospodarczych i instytucjonalnych (oświata i służba zdrowia): do luty, marzec 2016; tutaj buforowym będzie pożyteczny idiota (polityczny) - Mateusz Morawiecki; to on będzie tłumaczył rynkom, że sytuacja finansów państwa jest pod kontrolą; wybory będą zorganizowane na fali poparcia dla PiS za realizację obietnic wyborczych i krótkotrwałym efektom zastrzyku gotówki dla licznych grup społecznych. Bardziej długofalowe skutki "reform" pojawią się po kilku miesiącach, kiedy będzie już po wyborach. To wtedy te reformy będą - pod przymusem ze strony UE, agencji ratingowych, a przede wszystkim wyceny polskiego długu, wycofywane, łagodzone, itp.

  Drugim etapem strategii PiS będzie zmiana konstytucji - do połowy 2017. Detale trudno przewidzieć; jedno jest pewne - będzie to usankcjonowanie odejścia od modelu demokracji liberalnej i trójpodziału władzy, a także położenie podwalin pod system wyborczy, który wbuduje przewagę PiS w każdych następnych wyborach, oraz ptrzedłuży o lata wyrugowanie jej ludzi z kluczowych stanowisk Od tego czasu będziemy mieli model, który będzie skrzyżowaniem modeli Węgier i Turcji,

  Podstawowym ryzykiem w tej strategii to przede wszystkim szybki nawrót kryzysu gospodarczego (Chiny i kraje rozwijające się), co uniemożliwi wprowadzenie "reform" gospodarczych PiS, gdyż nawet ekipa Kaczyńskiego będzie wiedziała, że reakcja rynków będzie natychmiastowa i radykalna (gwałtowne zwiększenie oprocentowania długu polski). Podobnie karząca będzie reakcja rynków na etapie wdrażania "reform" (jeśli będziemy mieli nawrót kryzysu gospodarczego).
  Mniejszym ryzykiem (związki zawodowe, protesty i demonstracje) jest branża węglowa; najprawdopodobniej PiS zdąży na czas ze zmianami kadrowymi w spółkach energetycznych, by móc je zmusić do przejęcia niedochodowych kopalni i utrzymywanie ich przy życiu.
  Ryzyka uboczne - długofalowe, nie zakłócajace procesu wdrażania startegii polityczno-ustrojowej, to:
  a.Bezpowrotne zmarnowanie ogromnych funduszy unijnych, poprzez zmianę kadr, priorytetów oraz - typowy dla PiS - paraliż decyzyjny w insytyucjach, które zarządzają wielkimi funduszami.
  b.Postępujący wzrost cen energii przekładający się na spadającą konkurencyjność polskiego przemysłu.
  c. Szybko zwiększające się zadłużenie kraju z jego skutkami dla gospodarki (wycena polskiego długu)
  d. Próby postępowania sanacyjnego ze strony UE - potencjalne kary i wstrzymywanie subsydiów
  e. Spadek inwestycji prywatnych
  f. spadek tempa rozwoju gospodarczego
  g. przyśpieszona emigracja młodych

  O innych skutkach ustrojowych i społecznych nie wspominam...

 • 2015-11-19 18:56 | andrzej52

  Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  2015-11-19 13:54 | witg
  Znakomita analiza, ja im juz wcześniej dawałem max 2 lata.
  Dołóżę jeszcze jeden punkt. Spadek wartośći zlotówki do 5-5,50 PLN/EUR, oraz co jest nieuniknione, ostre kontrole skarbówki , szczególnie mikro i malych firm, żeby znaleźć pieniądze na sfinansowanie obiecanek.
  A biznesu oni nie lubią, poza tym pisowskiemu ludowi łatwo wytlumaczyć takie postepowanie zmyslonymi oszustwami podatkowymi.
 • 2015-11-20 00:58 | kruk

  Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  @ witg
  Scenariusz mrozacy krew w zylach i, niestety, mozliwy. PiS robi wszystko, zeby drugi raz wladzy nie oddac.
 • 2015-11-20 07:56 | Sceptyczny

  Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  @wiceburmistrz irena luczas
  Też uważam, że Kaczyński świadomie podgrzewa dalej przedwyborczą histerię. Ale nie sądzę, że chodzi o wybory samorządowe. Za jakieś trzy miesiące Duda dostanie polecenie, żeby rozwiązać Sejm i ogłosić nowe wybory. Wybory będą pod hasłami "Głosuj na PiS, bo PO wam zabierze pińcet i Polskę zaleją terroryści" . I wtedy Kaczyński uzyska wymarzone 2/3 głosów w Sejmie.
 • 2015-11-20 10:34 | MartinBaruch

  Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  Niedawno na kanale telewizyjnym TVN 24 Biznes i Świat była rozmowa z analitykiem rynków finansowych na temat franka i frankowiczów . Analityk ten snuł hipotezy oraz prognozy jak zachowa sie społeczeństwo polskie gdy chf będzie wyceniany w przedziale 5 - 6 pln . Dziennikarz prowadzący audycję aż zaniemówił i jąkającym sie , przestraszonym , roztrzęsionym głosem zapytał - " Jak to frank szwajcarski po 6 złotych ??? !!! " na co ten wybitny , doświadczony , czołowy analityk odpowiedział mu nie wzruszony - " Oczywiście że tak , jest tylko kwestią otwartą jak szybko to nastąpi " . Polecam telewidzom obejrzenie w archiwum powtórki tej wartościowej audycji .

 • 2015-11-20 11:35 | martin_52

  witg

  Nalezy dodac jeszcze:
  1. Stopniowe usuwanie anten satelitarnych wzglednie zakaz ich montazu ze wzgledow estetycznach. Wprowadzenie cyfrowej TV naziemnej.
  2. Zamkniecia granic, aby "niedopuscic do emigracji mlodych wyksztalconych ludzi"
  3. Zduszenie opozycji w sejmie (najmnieszy problem)
  4. Zmiane konstytucji i zapewnienie dozywotniej (i pozagrobowej) wladzy kaczynskiemu.

  Adolf Hitler przy kaczynskim to zalosny amator. Ale: jakimi amatorami sa marionetki kaczynskiego?
  Tzw. "polacy" nie dorosli do demokracji i chca dyktatury. Jeszcze z tesknota beda sobie przypominac PRL.
 • 2015-11-20 11:37 | martin_52

  witg

  Nalezy dodac jeszcze:
  1. Stopniowe usuwanie anten satelitarnych wzglednie zakaz ich montazu ze wzgledow estetycznach. Wprowadzenie cyfrowej TV naziemnej.
  2. Zamkniecia granic, aby "niedopuscic do emigracji mlodych wyksztalconych ludzi"
  3. Zduszenie opozycji w sejmie (najmnieszy problem)
  4. Zmiane konstytucji i zapewnienie dozywotniej (i pozagrobowej) wladzy kaczynskiemu.

  Adolf Hitler przy kaczynskim to zalosny amator. Ale: jakimi amatorami sa marionetki kaczynskiego?
  Tzw. "polacy" nie dorosli do demokracji i chca dyktatury. Jeszcze z tesknota beda sobie przypominac PRL.
 • 2015-11-22 04:07 | elekrob1

  Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  towarzysz Stalin nie powstydziłby się takiej ekipy, co chcieć od wychowanków Gomułki i Bieruta myślą jak czekiści i tak postępują.
  wymazywanie z kart historii zaczęli już wcześniej teraz dokończą ich forpoczta już zaczęła we Wrocławiu.
  Szkoda tych straconych lat i wstyd za Polskę
 • 2015-11-24 14:57 | wiwada

  Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

  Do tego spisu powinno się dodać plany PiS dotyczący armii. Gdyby celem PiS było zwiększenie naszego bezpieczeństwa, to by dbali o sojusze i UE, ale że nie o to chodzi, dlatego wolą zwiększać liczebność armii. Może łatwość werbowanie wyborców w armii jest celem zwiększania liczby żołnierzy?