Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka

(18)
Nie ma nadziei, że Andrzej Duda będzie choćby próbował być prezydentem obywateli o innych niż pisowskie poglądach.
 • 2015-12-03 22:08 | azur

  Historia się nie kończy

  Dudzie wydaje się, że triumfuje, a tak naprawdę mówi tylko to, co zatwierdził Kaczyński. W sumie żałosny figurant, a nie pierwsza osoba w państwie. Na razie Kaczyńskiemu wszystko idzie jak z płatka, ale, historia kołem się toczy.
 • 2015-12-03 22:16 | Aspiryna

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka

  Co tutaj komentowac... Duda to tylko 'pas transmisyjny' Kaczynskiego. I nic wiecej!
 • 2015-12-03 22:34 | dessecration

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka

  "Ale to bylo w PRLu...." Ależ to jest dokładnie to samo! "Ale to było w III RP, więc nie ma dla nas żadnego znaczenia" Nie widać, że Partia i Naród, że tak zażartuję właśnie tak myślą?
 • 2015-12-03 22:37 | krysia2342

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka

  Moim zdaniem trzeba być kompletnym ignorantem, aby sądzić, że PiS rozpętujące tę awanturę nie przewidywał, jak orzeknie TK i po 1 dniu podwinie ogon i wycofa się rakiem. Nie mieli i nie mają zamiaru podporządkować się wyrokom TK i co im zrobicie?
 • 2015-12-04 00:03 | narciarz2

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka

  Tak zwany "prezydent" poszedł w zaparte. Nie tyle poszedł, ile obszedł problem. Albo tak mu sie wydawało. W rzeczywistosci poszedł na słomiankę prezesa.
  .
  Formalnie skonczył się Trybunał. W rzeczywistosci skonczył sie prezydent. Rolą tego urzędu było zapewnianie stabilizacji. To sie skonczyło.
  .
  Następnym tematem do dyskusji nie jest, co zrobic z Trybunałem, tylko co zrobic z prezydentem. Urząd, ktory nie spelnia roli przewidzanej w planie panstwa, nadaje sie albo do likwidacji, albo do modyfikacji. Ta druga jest bardziej realistyczna i o tym nalezy dyskutowac.
 • 2015-12-04 00:38 | delfin

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótkanp piecem"

  Kiedyś nieźle się bawiłem komediowym tryptykiem Jacka Bromskiego " U Pana Boga za...(np) piecem"
  Zabawnie przedstawiona wszechwladze Księdza Proboszcza traktowalem jako sparodiowanie regionalno - prowincjonalnych stosunków społecznych. Obecnie nie mogę na te filmy patrzeć, bo przekłada mi się to na całkiem poważna sytuację panującą w całym kraju. A zamykanie egzotycznych gości np za pornografie, a gapowatychych rodaków tak trochę dla checy w ogóle kojarzy mi się okropnie, ale to wszystko może być jeszcze przed nami.
  Nie spodziewałem się, że to mogą być tak wizjonerskie dziela.
 • 2015-12-04 01:16 | Jacek, NH

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka

  "Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda z uśmiechem na ustach dobijają i grzebią komunę i jest rzeczą naturalną, że komuna biega po stole szukając słoika. To wszystko są tanie gierki psychologiczne, łatwe do rozszyfrowania. Oni nie straszą, oni się przeraźliwie boją Nic nie mogą zrobić i dlatego jazgoczą, co za chwile przejdzie w kwilenie... Za tydzień będzie po „kryzysie konstytucyjnym”, czterem zaprzysiężonym sędziom nikt nie odbierze miejsc w Trybunale, piąty zastanie zaprzysiężony 8/9 grudnia. Konstytucja przewiduje 15 osobowy skład TK i ci wszyscy eksperci doskonale wiedzą, że gdyby Prezydent zaprzysiągł 3 kolejnych złamałby konstytucję. Mało tego, po wyroku TK nie ma najmniejszej wątpliwości, że prezes i wiceprezes TK pisząc ustawę dla PO złamali konstytucję. Trzeba większej kompromitacji obrazującej desperację."
 • 2015-12-04 01:31 | lonefather

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka

  Zabawny tekst.

  Zabawny, bo przeciez wiadomo, ze prezydentem jest Jaroslaw Kaczynski. To znaczy tytul ma Duda, ale on jest tylko figurantem, a prawdziwym realnym Prezydentem, czyli tym, ktory podejmuje decyzje jest tylko i wylacznie Najwiekszy Mistrz i Geniusz Jaroslaw Kaczynski.

  Tak wiec faktyczny, a nie tytularny Prezydent realizuje, to co chce. Tym smielej realizuje, ze on ma calkowita bezkarnosc. Nikt, nigy go nie pociagnie do jakiejkolwiek odpowiedzialnosci.

  I jak sie uwzgledni powyzszy fakt, to sie nie ma co dziwic, ze sie dzieje co widzidzimy. Czyli, ze Duda ma jz na koncie trzy zlamania Konstytucji, a bedzie mial wiecej, duzo wiecej, bo Prezydent Jaroslaw Kaczynski ma misje "naprawy" do zrealizowania.
 • 2015-12-04 02:07 | tete

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka

  bingo z tym Janerka, nic, tylko spotykamy sie w Jarocinie przy wozach z tanimi parowkami :))))
 • 2015-12-04 06:11 | andrzej52

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka

  Znakomicie do naszej sytuacji pasuje tekst utworu Lombardu :

  "Na życie patrzysz bez emocji
  Na przekór czasom i ludziom wbrew
  Gdziekolwiek jesteś w dzień czy w nocy
  Oczyma widza oglądasz grę

  Ktoś inny zmienia świat za Ciebie
  Nadstawia głowę, podnosi krzyk
  A Ty z daleka, bo tak lepiej
  I w razie czego nie tracisz nic

  Przeżyj to sam, przeżyj to sam
  Nie zamieniaj serca w twardy głaz
  Póki jeszcze serce masz

  Widziałeś wczoraj znów w dzienniku
  Zmęczonych ludzi wzburzony tłum
  I jeden szczegół wzrok Twój przykuł
  Ogromne morze ludzkich głów "

  To w podziękowaniu dla tych 50% wyborców mających wszystko w głebokim poważaniu.
 • 2015-12-04 06:54 | Jan Kaniewski

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka

  Jestem za poszanowaniem werdyktów Trybunału Konstytucyjnego, ale w tym przypadku (podobnie jak w innych sprawach wniesionych do tego Organu) werdykt mógł by być różny w zależności od składu Sędziów orzekających w tej sprawie. Wiadomo, że gdyby rozstrzygali w pełnym składzie Sędziowskim wyrok mógł by być nieco inny. Tak czy inaczej sprawę wyboru Sędziów w miejsce wakujące zaczęło żle załatwiać samo PO z PSL już w czerwcu br.. Chciało przechytrzyć przyszłą, nieznaną koalicję Sejmową która wygra jesienne wybory. Wybrano pięciu Sędziów zamiast trzech dla których zwalniało się niebawem miejsce w Trybunale. Nie można winić Pana Prezydenta że nie odebrał przysięgi tylko od trzech kiedy nie było wiadomo którzy to mają być z tej piątki, a nikt Mu w tym nie pomógł - bo choć dwóch z niewłaściwie wybranej piątki mogło zrezygnować z wyboru, ale tego nie uczyniło do dziś. Obecna Koalicja Sejmowa, a wiec Prawica łącznie z Kukiz 15 postąpiła podobnie. Nie czekając na rozstrzygnięcie Trybunału, sama zdecydowała wybrać swoja piątkę Sędziów, i od czterech Pan Prezydent odebrał niezwłocznie przysięgę. Wiadomo że obie piątki Sędziów składały się z Osób o zupełnie inne orientacji politycznej. A więc larum podniesione przez poprzednią koalicje Sejmową co najmniej wątpliwy, bo sami sobie naważyli przysłowiowego piwa. Teraz tylko porozumienie polityczne wewnątrz Sejmu w kontakcie z Panem Prezydentem albo pójdzie na kompromis dobierając właściwą każdemu reprezentacje Sejmu do TK albo z formalnego punktu widzenia, należy dopuścić do pełnienia czynności do których zostali formalnie wybrani czterech a potem piątego Sędziego. ostatnio zaprzysiężonych Sędziów. Reasumując, obie Koalicje Sejmowe, a więc była i obecna nie są bez winy. Każda opcja troszczyła się z nadmiarem o swoje interesy a Pan Prezydent obecnej koalicji trochę pomógł ponieważ tez mógł poczekać werdykt TK w sytuacji kiedy wiedział, że jest już wyznaczony termin rozprawy. Podjęcie więc w przeddzień decyzji które znamy było co najmniej przedwczesne. Natomiast lekceważenie w swoich ostatnich wypowiedział Marszałka Sejmu i Ludzi Prawicy werdyktu TK i roli tego ważnego Organu w Państwie jest dużym złym. Jak ma to odbierać zwykły Obywatel który na prawie się nie zna? Część protestuje na ulicy i co z tego? Żle to wróży Polsce, zwłaszcza że Pan Prezydent w swym Orędziu w ogóle nie odniósł się do werdyktu Trybunału
 • 2015-12-04 09:08 | krebs06

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka

  Żałosne i smutne wystąpienie. Nie zauważyłem żadnego jasnego odniesienia do wyroku. Mam wrażenie, że napisano je przed wyrokiem
 • 2015-12-04 09:24 | jakowalski

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka?

  Przecież PiS wygrał wybory: parlamentarne i prezydenckie, a więc o co chodzi? Poza tym, to dyskutanci na tym forum bardzo mało wiedzą (zresztą tak samo jak redaktorzy „Polityki czy też „Wyborczej”) o realiach burżuazyjnej demokracji parlamentarnej. Otóż w krajach z większościową ordynacją wyborczą (z tzw. JOW-ami), gdzie rząd ma z definicji zapewnioną większość w parlamencie (n.p. w UK czy też w Australii) działają trzy, jakże „demokratyczne” instytucje:
  - tzw. gag czyli odebranie głosu posłowi/senatorowi opozycji przez spikera („marszałka”) danej izby parlamentu;
  - tzw. gilotyna, czyli zakończenie przez spikera („marszałka”) danej izby parlamentu dyskusji na danym projektem ustawy, kiedy opozycja zaczyna ten projekt krytykować oraz
  - tzw. bicz (whip) – jest to poseł, najważniejszy w hierarchii partyjnej zaraz po przywódcy partii, czyli zaraz za szefem rządu, który pilnuje, aby posłowie mu de facto podlegli głosowali tak, jak sobie tego życzy szef danej partii. Ponieważ w systemie JOW-ów praktycznie nie ma szansy, aby do parlamentu wszedł ktoś bez poparcia aparatu dużej, zamożnej partii, to brak poparcia ze strony szefa partii oznacza w praktyce koniec kariery politycznej danego posła czy też senatora.
 • 2015-12-04 10:02 | Jacek, NH

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka

  "Problem z TK wygenerowało to, że w czerwcu nie protestował żaden z autorytetów prawniczych. "Protestują dopiero teraz. Wraca atmosfera lat 2006-2007. PO znów tworzy atmosferę, która doprowadziła do zabójstwa Marka Rosiaka”
 • 2015-12-04 10:02 | Jacek, NH

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka

  Stefan Niesiołowski (kilka miesięcy temu): "Wygrajcie wybory, to też będziecie mogli wszystko przegłosować”. No to posłuchali.
 • 2015-12-04 12:36 | jarota

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka

  Burnetko przypomniał, że powiedzenie "Teraz Kur.. My" już wcześniej było popularne w rządzącej dziś formacji. Ale warto dodać, że w książce "O dwóch takich... Alfabet braci Kaczyńskich" Jarosław Kaczyński przyznał,że pojęcie TKM "naprawdę wymyślił" Marek Kuchciński. Dziś, jako Marszałek Sejmu, TKM wprowadza w życie prowadząc obrady Sejmu, czy też wypowiadając się o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia br.
 • 2015-12-04 13:24 | Copernicus

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka

  Głosującym za prezesa Kaczyńskiego - bo do tego należy sprowadzić głosowanie na prezydenta Dudę i na PiS ... Ale także wszystkim moim rodakom polecam serdecznie przeczytanie (ze zrozumieniem !) tekstów dwu piosenek, różnego autorstwa. Wystarczy "wstukać" w wyszukiwarkę: "Sztuczny miód" i "Oj naiwny, naiwny" ("Elita"). Poza tym zauważyć warto, że jednak mundur Piłsudskiego na Jarosławie Kaczyński nie bardzo leży. Prezes marnie kopiuje Dziadka manewry. To nie ten czas. Chociaż naród wcale nie dojrzalszy. Ciekawe, czy premier Szydło (lub minister Błaszczak) wzorem Sławoja - Składkowskiego każe policji z długą bronią wyprowadzać z Sejmu posłów opozycji ?
 • 2015-12-07 23:04 | Obywalet

  Re:Orędzie prezydenta, czyli  mowa (partii) będzie krótka

  Tonie jest Głowa Państwa tylko do najwyżej jego duda