Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak się bronić przed demokratycznie wybraną władzą

(15)
Wielu by tak chciało. Ale takiej opcji nie ma. Nikt nie da nam wolności w prezencie.
  • 2015-12-09 00:10 | kruk

Jak sie bronic przed demokratycznie wybrana wladza

Trudno sie nie wzruszyc apelem red.Zakowskiego. Przeciwstawienie aktywnych elit i niemrawego ogolu jest trafne i prawdziwe nie tylko dla Polski. Moze tym razem zabraklo nam troche tych elit? Jak zostalo wychowane mlode pokolenie, ze tylu z niego glosowalo na Kukiza? Co sie stalo z naszymi uniwersytetami, ze wychowaly nam prawnikow pokroju Andrzeja Dudy i Krystyny Pawlowicz?
    Red.Zakowski wspomina lud francuski obalajacy Ancien Regime, ale jakiez ten lud mial elity - te ktore poprzedzily rewolucje i te, ktore ja robily. Moze my jestesmy dopiero na etapie ich formowania i moze wlasnie teraz nastapi jakies przebudzenie. Rewolucje francuska poprzedzily zamieszki w Paryzu spowodowane brakiem chleba. Jezeli Kaczynski, zabierajacy sie balaganiarsko do spraw gospodarczych a raczej je lekcewazacy, wywola spadek poziomu zycia, moze i nasz lud sie ocknie i poszuka sobie przywodztwa wsrod tworzacych sie elit.
  • 2015-12-09 09:54 | maxymus

Re:Jak się bronić - bardziej od kiedy

Jakoś P. Redaktora tam nie widziałem.
    Ale mówiąc obywatelsko: zgłosiłem akces do KOD. Dotychczas byłem całkowicie bierny w działalności manifestacyjnej. Teraz ogłosiłem wszem i wobec, że zacznę chodzić, protestować, nawet krzyczeć a nade wszystko zacznę być. Jeśli obecny układ rozwinie się ponad miarę obecną, mam nadzieję, że takich jak ja szybko przybędzie i skrócimy wszystkie kadencje. Pierwszy test przy wypłatach pięćsetkowych, drugi test - jak wyjdą bokiem obecne dosypywania do węgla
  • 2015-12-09 11:13 | Obserwer

Re:Jak się bronić przed demokratycznie wybraną władzą

@kruk niestety bolączką Polski wolnej, budującej z mozołem i przy olbrzymich wyrzeczeniach zasady demokratycznego państwa prawa jest to, iż, nie może się ten proces poszczycić wytworzeniem poczucia dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny. Potwierdzeniem jest właśnie brak elit. Brak przewodniej roli tych elit w kwestach zasadniczych nie budzących poza szacunkiem , prestiżem i nabożnym posłuchem żadnych innych odczuć.

Dramatem historycznym tego kraju jest, że na przestrzeni strasznie burzliwej historii my jako Polacy nie mamy genu zapamiętywania złych decyzji, złych postępków i wyciągania historycznych wniosków , aby w przyszłości do podobnych sytuacji nie wracać. Najnowszy przykład rządzącej partii jest znakomitym potwierdzeniem, iż jesteśmy jako Naród uwarunkowani do polskiej głupoty. Mimo , iż w literaturze są setki dzieł literackich , którą to głupotę nasi wieszcze dobitnie, ze znakomitym humorem i stylem obśmiewali. W ten sposób chcieli ten zakodowany genetycznie defekt skutecznie wyeliminować z życia społecznego.

Po wielu wiekach, latach trudności jest znacznie gorzej. Słusznie Żakowski ubolewa i podkreśla, że dochowaliśmy się jako społeczeństwo poziomu bez poziomu w sferach najważniejszych. Na nic nie przekłada się fakt , że mamy najwięcej wykształconych i uczących się obywateli w UE. Bo nie samym chlebem żyje człowiek i ma potrzeby wyższe np. jako chęć poczucia czy posiadania elit.
    Patrząc na koleinie wybieranych do tzw. elity władzy jako front poczty Polski ludzi , każdy kto na to patrzy nie będąc Polakiem ma co najmniej wątpliwości czy jako Naród w środku Europy zasługujemy na poważne traktowanie skoro wybrane "elity" mają dość ubogi lub żenujący poziom. Tak żenujący , że nawet sobie z tego nie zdają sprawy.

Przed kilkunastu laty były ośrodki akademickie w Polsce, które nawet w czasach socjalistycznego spłaszczenia i równania do ujednolicenia każdego poziomu, te ośrodki w osobach swoich naukowców nadawały prym. Nawet socjalistyczna władza o wszechobecnej mocy sprawczej miała przed tymi elitarnymi ośrodkami respekt. Przez 25 lat takich zdecydowanie honorowanych, prestiżowych, godnych zaufania oraz szacunku odnośników nie ma.Na przykładzie ostatnich wypowiedzi i relacji na linii promotor student widać jak zmiękczono, zblazowano pojęcia , które wpływają na kształtowanie poziomu, respektu , szacunku do osoby przewodnika naukowego.

Podobne trendy z opcją wszystkiego na sprzedaż ma obecnie większość duchownych w Polsce. Brakuje w tym obszarze dramatycznie autorytetu, na którym buduje się i utrzymuje elitę duchową społeczeństwa. Obecne milczące stanowisko na to co dokonuje się w Polsce, większości tego środowiska , no poza pewnym toruńskim ośrodkiem , świadczy że stan zubożenia, odwagi , honoru i dbałości o współwyznawców na bazie duchowego autorytetu jest podobny do większości społeczeństwa w tym kraju. To nie są prawdy objawione, bo jak spojrzy się na jakość i znaczenie duchownych to niestety jest dramatycznie w swoim większym wyrazie nastawienie na sprawy czysto materialne. Nie ma ani jednej niedzielnej obecnie Mszy św. bez efektu pozyskania pieniądza. Ilość ogłoszeń po nabożeństwie często przekracza długość każdego słowa do parafian z powodu długiej "litanii" potrzeb do zebrania. Stan elitarnego pojmowania miejsca świętego dawno zastąpiony został stanem posiadania.

Tak prowadzone na ukos zasadom elitarnym społeczeństwo osiągnęło poziom samochciejstwa, widzi mi się, braku poczucia szacunku do kogokolwiek w swojej większej większości w opcji, gdzie wszystko jest do kupienia lub sprzedania. Powszechność zjawiska na zasadzie "mi to zwisa" lub wyjeżdża za granicę. A połowa tego co zostaje społeczeństwa dawno zamieszkuje w przysłowiowej chacie za tą wsią.

Społeczeństwo podobnie jak dziecko bez wykształconego rozeznania dobra i zła, bez wpojonych zasad i reguł oraz ram postepowania zaproponowanych przez osobę z autorytetem z racji elitarnego spojrzenia na kwestie bytu, miota się po swojemu i traci z powodu wyrazistości, zdecydowania oraz fatalnej jakości. A ta jakość przekłada się na stan elit władzy.

• 2015-12-09 11:17 | artur702

Hitler także został wybrany w trybie demokratycznym. Narodowy socjalizm to idea kaczystowska.
  • 2015-12-09 14:59 | Jan Bobiński

Artykuł jest wg. mnie barzo dobry.Tyle tylko,że są same wskazania.Byłbym szczęśliwy aby ktoś poderwał się i zaproponował prawdziwe Państwo w pełni demokratyczne.Liczyłem na Nowoczesną ale kiedy zapytałem a jak sprawy światopoglądowe to były tylko wymówki.Potrzebne jest Prawdziwe Państwo Socjaldemokratyczne,wystarczy rządów Twardego Kapitalizmu!Niestety nasza młodzięż zwrócona jest ( przynajmniej tę część widać)do nacjonalizmu,zresztą cały Świat skręca za sprawą imigracji w prawo i to jest podwójna tragedia,jedna dla imigrntów a druga dla nas.
  • 2015-12-09 19:34 | Rkwa

Jedno ze spostrzeżeń pana Redaktora jest niezmiernie celne: jeśli stać Cię na tygodnik to należysz do ekonomicznej elity Narodu. Jak się to ma do dojrzałych demokracji zachodu ?
  • 2015-12-10 15:22 | mrmarmark

Chapeau bas Redaktorze za ten personalny apel - to autentycznie poruszające!
  • 2015-12-10 20:25 | KrisO_o

Od około 2 lat czytam Politykę.Od pół roku można powiedzieć się politycznie zaktywizowałem.Głosuje,wysłałem pieniądze na kampanię i w momencie powstania struktur Ruchu Kukiz 15 zareejestruję się i bede pomagał na miarę możliwości i chęci oczywiście. Najśmieszniejsze jest to że do polityki i uczestniczeniu w życiu politycznym kraju zostałem przekonany przez Pana Pawła Kukiza takdzisiaj opluwanego przez was. Nie zgadzam się z wszystkimi pomysłami ugrupowania Kukiz 15 ale tylko ten ruch był wstanie mnie zaktywizować politycznie. I uważam że skok na demokracje był już wykonany podczas ostatniej kadencji przez PO-PSL. I mam prawo twierdzić że i jedni(PO-PSL) i drudzy(PIS) są siebie warci. Proszę zauważyć że podczas rządów poprzedniej grupy naszych Elyt orzeczenia TK zostały zignorowane 49 razy. Ruch Kukiz 15 uważa jak i ja sam iż TK jest upolityczniony i warto było zagłosować za odwołaniem poprzednich 5 sedziów. Co innego że prawdopodobnie jak większość Państwa pewnie nie wie,ruch Kukiz 15 NIE POPARŁ sędziów proponowanych przez PIS jak i odmówił w wystawieniu własnego kandydata. Jak sie uważa że jedni i drudzy mają TK jak i całą konstytucję w 4 literach to właśnie można było tak zagłosować.Za odwołaniem sędziów wybranych przez PO-PSL a przeciw sędziom wybranym kluczem partyjnym przez PIS. Ale w Polsce najłatwiej opluć zanim sie zastanowić już nie wspominając o redaktor J.Paradowskiej i jej fantazjach o wasalizacji ruchu Kukiz 15 przez PIS. Każdy kto chociaż trochę "ogarnia" politykę wie jakie stanowisko ma ruch Kukiz 15 jak i sam założyciel o partiach,PIS czy PO.Dziękuje i zdrowia nie życzę. Ps:Ruchowi Kukiz 15 jak i mnie marzy się społeczeństwo obywatelskie więc tak Panie redaktorze Żakowski - popieram Pana zamysł bo jest zgodny z moimi i mojego ruchu obywatelskiego odczuciami.
  • 2015-12-10 21:45 | szym_siel

Byłam w środę pod Sejmem i w czwartek pod Trybunałem. Będę w sobotę i zawsze wtedy kiedy będzie trzeba.
  • 2015-12-11 05:09 | zbigniew_sobota

Niech Pan nie przeprasza

Niech Pan nie przeprasza za ten apel. Tak trzymać.Może wyjdziemy kiedyś ponad ten 1-2 % zaangażowanych. Niech Pan dalej i mocniej zawstydza elity.
  • 2015-12-11 10:32 | jacusek

Szanowny Panie Redaktorze.
    Powinniśmy, a właściwie musimy, bronić demokratycznych zasad zapisanych w naszej konstytucji. Mam jednak kilka ale w tym temacie. Niestety większości ludzi kompletnie to nie interesuje. Większość chce mieć co do garnka włożyć, móc może wyjechać raz w roku na jakieś wakacje, ale ogólnie to mieć święty spokój. Żeby nie było mandatów za dużo, żeby się władza nie czepiała, ale jednocześnie w skali makro chcemy i oczekujemy silnego Państwa, z prawem do broni (nie popierwam), z niskimi podatkami i wysokimi świadczeniami (z grunktu niemożliwe). I tu widzę pierwszą winę zwłaszcza poprzedniej władzy.Nie próbowała wbijać do głowy elementarnych praw związanych z Pańśtwem, podatkami, ekonomią. Słuszna skądinąd reforma OFE to wielka porażka wizerunkowa, to samo z emeruturami.
    Należy sobie zadać pytanie czy aktualne elity nie zauważyły "krwiożerczości" kapitaizmu XXI w. - który coraz mniej różni się od tego z połowy XIX w. (mówię o aspekcie rozwarstwienia). Bardzo interesujące dane pokazuje red. Sierakowski pisząc nie o śreniej pensji ale o jej medianie czy wręcz dominancie. Później Polacy spotykacją się na świętach, rozmawiają o zarabkach i nagle okazuje się, że nie znają nikogo kto by zarabiał tą mityczną średnią. Może ktoś zarabia znacznie więcej, ale większość znacznie mniej. Nakłada się na to wujek Mirek, który na czarno kładzie kafelki w Anglii i mówi jak tam cudownie, Oczywiście nie wspomni, ze życie tam droższe, ludzie generalnie uczciwiej płacą podatki i mają większą wiedzę na temat przełożenia własnych codzienych działań do wyglądu swojego środowiska i że sam mieszka z trzema facetami w jenym pokoju. Ale z drugiej strony są emigranci pracujący w usługach za tamtejsze niskie stawki, ale i tak stać ich na różne usługi które u nas są towrem niemal luksusowym. I tuaj leży problem. Populizmy rodzą się z biedy faktycznej lub wmówionej. Niestety z perspektywy warszawskiej to wszystko wygląda zupełnie inaczej. Człowiek z Radomia, Łodzi czy Białegostoku w ogóle nie przejmie się Trybunałem Konstytucyjnym, bo co go to obchodzi.
    Osobiście stawiam na pracę organiczną, staram się przekonać ludzi, że władza zwłaszcza autokratyczna, się łatwo deprawuje i korumpuje. I że jak skutecznie wprowadzi autorytaryzm to będzie ją bardzo ciężko odwołać. Dla osób które mówią, a co z PO mam argument - przecież przegrali wybory, Obywatele odsunęli ich od władzy bo mieli do tego prawo. Ale zawsze przypominam, że przynajmniej jeden koszmar minionego wieku rozpoczął się demokratycznym wyborem i niestety zaczynają działać te same mechanizmy.
    Demostracje OK. Ale co z mniejszymy ośrodkami. Nie mam możliwości jeżdżenia do Warszawy, a w mniejszych ośrodkach niespecjalnie ktokolwiek coś organizuje.
    PS. Protestować mogę ile mi straczy sił i czasu i Internecie i staram się to robić. Niestety poziom dyskusji, również przeciwników PiS, jest żenujący i z personalnymi atakami. Coś co jest dla mnie trudne do przełknięcie.
    PS2. Całą nadzieja, że koalicja PiS się rozpadnie (Gowin, Ziobro i inni) na tle problemów gospodarczych, które nas pewnie czekają.
    PS3. Nie wszystko co PiS proponuje jest mi zupełnie obce. Np. podatek obrotowy, jako sama idea nie jest zły, natomiast jest nieco utopijny i musiałby być płacony conajmniej w całej UE, żeby miał sens.
    Z wyrazami szcunku
    Jacek
  • 2015-12-12 13:17 | Mintaka

https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezydent_Rzeczypospolitej_Polskiej_Pan_Andrzej_Duda_Wzywamy_Pana_do_zrzeczenia_sie_urzedu_Prezydenta/?ahSgxjb
  • 2015-12-13 15:50 | beata90

Tak głosowałam na PIS. Nie uważam tego za coś złego gdyż zgodnie z demokracją mogę głosować zgodnie z swoimi poglądami. Jeżeli mój głos przyczynił się do tego, że w końcu ruszyliśmy się z domów i zaczęliśmy przeciwstawiać władzy to nie jest on stracony. Jeżeli mój głos przyczynił się do powstania tego artykułu, to nie żałuję. Wkurza mnie, że nie mam odwagi i że inni nie mają odwagi wyjść na ulice i zaprotestować przeciwko funkcjonowaniu służby zdrowia, że łamane są moje konstytucyjne prawa dostępu do służby zdrowia. Wkurza mnie bierność przedsiębiorców, którzy nie protestują przeciwko postawie urzędniczej traktujących ich jako potencjalnych przestępców, że nie protestują przeciwko nękaniu ich kontrolami przez panie, które zamiast pracować plotkują i załatwiają swoje prywatne interesy w czasie godzin pracy za które płacą przedsiębiorcy. Zgadzam się, że nie można pozwolić władzy robić wszystkiego co chce, ale dlaczego dopiero teraz ludzie wychodzą na ulice?. Gdzie byli wcześniej? Czy dziennikarze muszą wszystkich we wszystkim uświadamiać? Czy dopiero teraz źle się dzieje, bo rządzi nie ta opcja polityczna? Czy za czasów PO było wszystko w porządku? Czy wcześniej było wszystko w porządku? Uważałam i nadal uważam, że dopóki będziemy siedzieć cicho nie mamy prawa narzekać na władzę. Powinniśmy rozliczać rządzących ze wszystkiego co czynią i dać czerwoną kartkę w wyborach wyrzucając ich z sejmu. Jest to możliwe i nie trzeba zmieniać systemu, ale trzeba się angażować. Ja zaczęłam.
  • 2015-12-14 05:56 | antymat

U/I is futile. You will be assimilated.
  • 2016-03-24 15:09 | Jan Bobiński

Ten artykuł powinien przeczytać każdy kto umie czytać-chyba u nas już nie ma takich.