Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wikipedia ma 15 lat. Szalony projekt, który całkowicie zmienił reguły gry

(12)
Dla obserwatora z zewnątrz Wikipedia to zwierciadło społeczeństwa zmieniającego się wskutek cyfrowej rewolucji. Ma zaledwie 15 lat, lecz jest już instytucją znaczącą całą epokę rozwoju kultury.
  • 2016-01-16 10:55 | cmos

Re:Wikipedia ma 15 lat. Szalony projekt, który całkowicie zmienił reguły gry

Najważniejszy skutek powstania Wikipedii to prawie całkowity zanik umiejętności szukania i weryfikacji informacji wśród większości jej użytkowników. Każda bzdura wpisana do Wikipedii uzyskuje status niekwestionowanej prawdy objawionej, a Wikipedia jest powszechnie uważana za źródło.

I to nie jest pozytywne, o nie.
  • 2016-01-16 11:07 | taka_ja

To w końcu te kobiety są silne, niezależne i niczym się od mężczyzn nie różnią, czy wręcz przeciwnie - są mniej asertywne, nie umieją bronić swojego zdania i w ogóle potrzebują specjalnej troski żeby było ich więcej w rozmaitych gremiach, poczynając od rządów, poprzez zarządy spółek, a na wikipedii kończąc...?
  • 2016-01-16 15:20 | Halibutt

@cmos, ale to jest zarzut wobec Wikipedii czy może raczej wobec szkół, które nie uczą krytycznego podejścia do źródeł wiedzy, nie uczą podstaw korzystania z mediów czy gradacji źródeł? Bo mam wrażenie, że - by użyć angielskiego wyrażenia - szczekasz nie na to drzewo, na które trzeba.
  • 2016-01-16 15:33 | naltar

w podsumowaniu tych 15 lat brakuje mi przypomnienia problemow wikipedii, takich jak niejasne powiazania niektorych osob "u szczytu" wikipedii z roznymi "sponsorami", oraz drugi - "masowka" (ktora PODOBNO dotyka rowniez polska wikipedie, czyli tworzenie duzej ilosci tekstow, aby wejsc na szczyty rankingu - a jakosc tekstow jest - PODOBNO - b. niska. Rowniez PODOBNO niska jakosc to skutek tworzenia tekstow przez boty (aby nabijac ich "wlascicielom" rekordy w "utworzonych" tekstach).
    Co do merytorycznosci - tak, tematy popularne podlegaja dosc surowej ocenie, co skutkuje podwyzszeniem jakosci, jednak sa tematy-sierotki, gdzie tekst - czasem bardzo kwiecisty - wywoluje bol zebow, ze wzgledu na poziom infantylnosci. I co, ja poprawie, a gdy nie daj Boze, za tydzien, albo za rok zajrze tam, okaze sie, ze poprawki zostaly cofniete, bo autor poczul, ze zmasakrowalem jego dziecko. Nie mam czasu kopac sie z dziesiatkami koni.
    To wszystko oczywiscie nie przeslania znacznenia wikipedii, ktora jednak, mimo wszystko, staje sie lepsza.
  • 2016-01-16 17:04 | Tomasz1091

Dla mnie Wikipedia to jeden z największych "wynalazków" XXI wieku - wiedza wreszcie trafiła pod wszystkie niemalże strzechy.
  • 2016-01-16 18:10 | jakowalski

Cmos
    Te same zarzuty czyli stronniczość, zbędne artykuły etc. można postawić każdej encyklopedii: od brytyjskiej (Encyclopaedia Britannica) do radzieckiej (Bolszaja Sowietskaja Encikłopiedija). Natomiast Wikipedia bije tradycyjne encyklopedie tym, że jest ona ciągle aktualna – przypominam, że taka „samoaktualizująca” się encyklopedia istniała jeszcze 15 lat temu tylko w domenie SF.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Soviet_Encyclopedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Encyclop%C3%A6dia_Britannica
  • 2016-01-18 02:00 | Tobermory

Korzystającym z polskiej Wikipedii dobrze robi znajomość języków obcych. Porównanie na przykład wersji angielskiej i niemieckiej z "naszą" ujawnia wiele błędów i nieścisłości oraz ubogość treściową haseł opracowanych w naszym języku. Wiele jest po prostu nierzetelnych, tendencyjnych albo po prostu niechlujnie opracowanych.
  • 2016-01-18 12:25 | J.E. Baka

Panie redaktorze - nie tylko Wikipedia. Proszę spojrzeć na Open Office i jego klony (np. Libre Office). Kiedyś były tylko płatne, zamknięte pakiety biurowe (np. MS Office). A dzisiaj jest masa alternatyw open source, tworzona przez pasjonatów, dzięki którym nie trzeba już kupować drogiego oprogramowania, żeby napisać artykuł, pracę magisterską, doktorską itp. Jeśli ktoś zechce będzie miał cały komputer oparty na takim oprogramowaniu (mam na myśli środowisko Linux z repozytoriami, gdzie jest masa różnego oprogramowania, oczywiście różnej jakości, ale każdy znajdzie tam coś użytecznego).
  • 2016-01-18 14:34 | naltar

8 mitow dotyczacych wikipedii (w jezyku domyslnym)
    theregister.co.uk/2016/01/18/eight_wikipedia_myths/
  • 2016-02-02 22:10 | liptus

patologie opracowywania haseł

Swego czasu spostrzegłem, że na liście widocznym na obrazie Matejki pt. "Stańczyk" widnieje inna data niż podaje się we wszystkich opisach, nie wykluczając opracowań naukowych, czy informacji muzealnych. Co więcej, błędnie odczytaną datę (1514) uważa się za argument, przy prowadzeniu analizy historycznej sytuacji przedstawionej na obrazie. W rzeczywistości rok widoczny na liście to 1533. Nie wiem skąd wzięło się to przekłamanie, zwłaszcza że data jest wyraźna. Można to zobaczyć tutaj:

Pomyślałem, że sprostuję artykuł w Wikipedii, jednak okazało się, że sam obraz nie jest wiarygodnym źródłem (sic!) mogącym zweryfikować ewidentny błąd w artykule. Jak można przeczytać w dyskusji podlinkowanej poniżej do zmiany artykułu potrzebna jest przywołana przez Pana Redaktora "weryfikowalna w uznanych źródłach wiedza", do której sam obraz się najwyraźniej nie zalicza...

• 2016-02-02 22:11 | liptus

Swego czasu spostrzegłem, że na liście widocznym na obrazie Matejki pt. "Stańczyk" widnieje inna data niż podaje się we wszystkich opisach, nie wykluczając opracowań naukowych, czy informacji muzealnych. Co więcej, błędnie odczytaną datę (1514) uważa się za argument, przy prowadzeniu analizy historycznej sytuacji przedstawionej na obrazie. W rzeczywistości rok widoczny na liście to 1533. Nie wiem skąd wzięło się to przekłamanie, zwłaszcza że data jest wyraźna. Można to zobaczyć tutaj:

http://s29.postimg.org/regdtw9cn/DSC_5027.jpg

Pomyślałem, że sprostuję artykuł w Wikipedii, jednak okazało się, że sam obraz nie jest wiarygodnym źródłem (sic!) mogącym zweryfikować ewidentny błąd w artykule. Jak można przeczytać w dyskusji podlinkowanej poniżej do zmiany artykułu potrzebna jest przywołana przez Pana Redaktora "weryfikowalna w uznanych źródłach wiedza", do której sam obraz się najwyraźniej nie zalicza...

https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Dyskusja:Sta%C5%84czyk_%28obraz_Jana_Matejki%29&section=1
  • 2016-02-21 12:42 | snajperos

cmos. nie jest to wolny od bledow projekt. podobnie jak wszystkie ksiazki, programy, gazety itd Ale FANTASTYCZNY i REWOLUCYJNY. Wiec czapa z glowy i nie marudz.