Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy PiS ciągnie nas w stronę Rosji

(10)
Jarosławowi Kaczyńskiemu, i jego zwolennikom, wydaje się, że uczyni teraz z Polski podmiot polityki europejskiej. Faktycznie jednak jest pionkiem w grze, która może skończyć się nową żelazną kurtyną dzielącą Europę na Zachód i satelitów Rosji.
 • 2016-01-26 18:36 | Leonidas

  Czy PIS ciągnie nas w stronę Rosji?

  Tak samo widzę sytuację jak pan Sierakowski, niestety. Nie mam też żadnych złudzeń, że nastroje anty-niemieckie i anty-europejskie są dodatkowo podsycane przez agenturę rosyjska. Problem uchodźców jest bardzo Putinowi na rękę. Raczej trudno liczyć na opamiętanie się polskiego rządu bo UE ma dla Kaczyńskiego twarz Merkel i Tuska. Jedyna nadzieja w tym, że to administracja amerykańska przemówi naszym "Patriotom" do rozsądku. Szansa na to mała.
  W naszej historii dominuje martyrologia aczkolwiek winy za te nasze narodowe nieszczęścia najczęściej przypisujemy czynnikom zewnętrznym. Tym razem trudno będzie uciec od oceny, że ten pasztet zafundowaliśmy sobie sami.
 • 2016-01-26 19:50 | Claudio

  Re:Czy PiS ciągnie nas w stronę Rosji

  Zgadzam się, że PRL PiS nie skupi wokół siebie innych państw byłego bloku.
  Za dużo jest różnic a PRL PiS jest "strukturalnie" zbyt słaba, polegająca mimo wszystko na jałmużnie z EU i NATOwskich muskułach USA.
  Pozostałe państwa byłego bloku nie są rusofobiczne. Nawet Rumunia, nie mówiąc o reszcie. Poza tym PRL PiS oprócz odwiecznych wrogów czyli sponsorujacych nas do tej pory Niemiec i niechętnej putinowskiej Rosji (bardzo ważny partner handlowy) jeszcze ma w zanadrzu konflikty z wszystkimi członkami byłego bloku.
  Z Litwą o Wilenszczyzne, z Białorusią o Grodno i okolice, z Ukrainą o Podole i historię (UPA, Chmielnicki), ze Słowacją o Spisz i Orawę a z Czechami o Zaolzie (kawałek Górnego Śląska) oraz o świeckie państwo (polski, fundamentalistyczny KK wysyła tam swoich apostołów, których Czesi sobie po prostu nie życzą.)
  Ta koncepcja polegnie bardzo szybko na zasadniczych konfliktach ideologicznych.
  I to bardzo dobrze, bo Nowoczesna Polska nie potrzebuje i zaakceptuje tych archaicznych pomysłów z czasów rodem z RP I i II.
  Świat się po prostu kompletnie zmienił, tylko nie idee PiSlamistów.
 • 2016-01-27 08:43 | wnukmarek

  Re:Czy PiS ciągnie nas w stronę Rosji

  Demokracja liberalna? A co to jest p. Sierakowski. Już była szlachecka, ludowa i może jakieś inne. Demokracja to po prostu demokracja, bez dodatków. Bo te dodatki wypaczają istotę demokracji. Obserwuję p Sierakowskiego i widzę, że odleciał od rzeczywistości. Po drugie wszyscy tu piszący nie myślą o suwerennej Polsce, tylko zakładają, że musi być w orbicie jakichś mocodawców i jest kartą przetargową do przepychanek geopolitycznych, ideologicznych i ekonomicznych.
 • 2016-01-27 09:34 | ab.koska

  Re:Czy PiS ciągnie nas w stronę Rosji

  Dziwi mnie jedno:
  PRL trwał 45 lat, Polacy się mu opierali, byli buntowniczy, mentalnie niepodlegli, że przypomnę powiedzenie Stalina "jak siodło krowie".
  Wolna prozachodnia Polska trwa już 26 lat, czyli ponad połowę tamtego okresu, ponad 70% jest zwolennikami UE, ale nasza mentalność (i naszych sąsiadów) chyba wykazuje bardzo silne wpływy tamtego okresu.
  Co prawda, w krajach zachodnich też tendencje się zmieniają, i to w podobnym kierunku.
  Mam niejasne przeczucie o jakiejś paneuropejskiej zmianie poglądów. Może nawet porównywalnej do przedwojennej rzeki - wzrostu tendencji faszyzujących w wielu krajach, nie tylko w Niemczech i Włoszech, gdzie zdobyły władzę.

  Ale czy to uprawnione spostrzeżenie? Oby nie.
 • 2016-01-27 12:56 | Widoknamorze

  Re:Czy PiS ciągnie nas w stronę Rosji

  Znowu swietny tekst
 • 2016-01-27 19:46 | abchaz

  Re:Czy PiS ciągnie nas w stronę Rosji

  Nadzieje,że stara Europa ma ochotę na dalsze zgłębianie tzw "specyfiki" Kraju Nadwiślańskiego oraz ,po zgłębieniu,próby zrozumienia tegoż jako Królestwa Chrystusa,są płonne.
  A niech się gonią !
  To że kurtyną trzeba odgrodzić jest oczywiste.
  Kto jeszcze może niech emigruje.
  Za trwania Schengen.
  I przed zapadnięciem kurtyny.
 • 2016-01-27 20:02 | malpa-z-paryza

  Re:Czy PiS ciągnie nas w stronę Rosji

  swietny tekst, analiza.
  Prosze czesciej pisac i wystepowac w mediach!
 • 2016-01-28 17:41 | Aspiryna

  Re:Czy PiS ciągnie nas w stronę Rosji

  "Demokracja liberalna? A co to jest p. Sierakowski. Już była szlachecka, ludowa i może jakieś inne. Demokracja to po prostu demokracja, bez dodatków."

  A co to takiego "demokracja bez dodatkow", sz. wnuku? Czy taka gdziekolwiek istnieje? Demokracja moze przybierac rozna forme i rozna postac. Czy sadzisz, ze demokracja, n.p. w Szwajcarii, w USA i w Indiach (mozemy tez porownac wiele innych krajow) jest taka sama?
 • 2016-01-29 07:59 | Jeronimo 7

  Re:Czy PiS ciągnie nas w stronę Rosji

  Demokracja inaczej równość nie ma demokracji takiej samej przykład Polski demokracja równych i równiejszych dla jednych przywileje inne i dla drugich inne. Demokracja pojęcie sztuczne tak naprawdę nigdzie jej do końca nie ma, na całym świecie jest łamana, omijana, naginana. Nie ma na świecie ustroju idealnego bez wad.
 • 2016-01-31 04:06 | Aspiryna

  Re:Czy PiS ciągnie nas w stronę Rosji

  Nihil novi... Przecież PiS taki był zawsze - to polityczni chuligani a nie żadni konserwatyści.