Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

(46)
Zamiast krytykować Angelę Merkel, na którą zrzuca się teraz gromy, lepiej trzymać kciuki, by jej inicjatywy zaczęły przynosić oczekiwane rezultaty. Z pięciu powodów.
 • 2016-02-12 09:04 | rs_

  Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Naszym codziennym myśleniem rządzą niestety wrażenia, a nie fakty.
  Sam niedawno zdziwiłem się wracając do wspomnianego zdarzenia z uczennicą w Roctocku, że nie miało ono miejsca na początku roku, tylko w samym środku tej zeszłorocznej fali.
  Zgadzam się z autorem, że niezależnie od wszystkich naszych resentymentów p. Merkel jest osobą, która rzeczywiście stara się coś zrobić zamiast wygłaszac tylko slogany.

  Gdyby nie ostatni akapit ze wskazaniem zastępczego wroga, mógłbym autorowi przyznać nawet 5 gwiazdek. Niech autor pomyśli i sam określi, jak bardzo ten argument stoi to w sprzeczności z całą powyższą dodatnią argumentacją.
 • 2016-02-12 09:10 | stinkimcgee

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Podziwiam szczerze Merkel. Jej dezycja nie jest doskonala, nie ma w tym wszystkim systemu i organizacji, ale to, ze ludzie sa dla niej wazniejszi niz jej wlasna polityczna kariera, duzo o niej mowi. Sama pracuje z dziecmi uchodzcow. Ich rodzice to nie tylko wspaniali ludzie, jest tez duzo podejrzanych typow. Coz, ludzie sa tylko ludzmi, mam nadzieje, ze prawo jak najszybciej sie nimi zajmie. Jednak neutralne i pozytywne doswiadczenia przewazaja te gorzkie: dzieci powoli przestaja malowac straszne sceny wojny, zamiast tego rysuja kolorowe obrazki ze sloncem, kwiatkami itp. To sa wspaniale doswiadczenia, ktorymi chcialam sie podzielic i ktorych nie dam sobie zniszczyc przez takich ludzi, jak nasi wspaniali prawicowi politycy.
  PS. nie jestem tez z lewicy, po prostu patrze na rzeczy z obu stron. Zycze milego dnia! ok, wracam do pisania magisterki :)
 • 2016-02-12 09:35 | vandermerwe

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  W wiekszosci punktow mozna sie zgodzic z Autorem. Jednak w "Po trzecie, kanclerz Merkel..." wykazano slabosc politycznego podejscia do sprawy uchodzcow. Przeciez owo porozumienie z Turcja jest niczym innym jak przerzuceniem problemu na czyjes barki za 3 mld. dolarow - inaczej mowiac niech Turcja boryka sie z tym problemem. Trudno to nazwac rozwiazaniem, za ktore mozna by Merkel stawiac pomniki. Zreszta z przeciekow ostatnio opublikowanych Turcja zaczyna UE najzwyczajniej szantazowac. Moim osobistym zdaniem sprawa fali uchodzcow zostala politycznie zle rozegrana i kanclerz Merkel ma w tym swoj udzial.
  No i ten ostatni akapit - jak juz nic innego nie mozna napisac, pisze sie o Putinie.

  Pozdrawiam
 • 2016-02-12 09:42 | ewa leonarda

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Dokładnie tak. Niemiecka polityka generalnie - czy to w dziedzinie migracji czy też nie - charakteryzuje się przewidywalną w przyszłość i dalekowzrocznością. Bardzo mi tego brakuje w polskiej polityce, gdzie perspektywa często ogranicza się do kilku miesięcy albo najwyżej roku.
  Dlatego Niemcy wyjdą na swojej polityce migracyjnej lepiej niż Polska. Według danych Eurostatu ma nas być 29 mln w 2018 roku.
  Projekt 500 plus nie pchnie demografii do przodu.
 • 2016-02-12 10:01 | marilla

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie?

  Jak mam to wytlumaczyc sobie i mojej 15-letniej krewnej, ktora zostala zgwalcona razem z jej 14-letnia przyjaciolka przez 4 Syryjczykow, z tego 3 nieletnich i jednego 21-latka, w grudniu?
 • 2016-02-12 10:27 | Manifest

  Re:Czy Angela Merkel godna jest podziwu.

  Za kryzys uciekinierów odpowiadają USA i ich europejscy satelici. Oni rozpętali wojny i zbrodnie na Bliskim Wschodzie. Ich należy potępić.. Uciekinierzy spod amerykańskich bomb stanowią planowe osłabienie Europy przez USA. Merkel pokazała ludzkie oblicze humanisty. Niestety jest tchórzem nie potrafiących wskazać winnego dramatu milionów
 • 2016-02-12 11:28 | monikalutz

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Marilla, czy zgłosiłyście sprawę na policję?
 • 2016-02-12 11:52 | Vera

  Straszne

  @Marilla
  A to w Polsce jest czterech Syryjczyków? W tym trzech niepełnoletnich? Kto by się spodziewał. Straszne
 • 2016-02-12 11:56 | Vera

  Gwałty

  P.S.
  Oficjalne statystyki mówią, że w Polsce jest 3000 gwałtów rocznie. Czyli 10 dziennie. Oficjalnie. Mimo aroganckiego i ośmieszającego no i poniżającego kobiety zachowania policji,przy zgłaszaniu przestępstwa. Polak Polce gotuje ten los.
 • 2016-02-12 12:17 | naltar

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  "Krytyka taka opiera się jednak często na medialnych kliszach i półprawdach, a ignoruje realne działania rządu Niemiec."
  A moze ekspert wyjasnilby, jakie to "realne dzialania" podejmuje rzad Niemiec w sprawie - nie kryzysu w Syrii, czy gdzie indziej, tylko w sprawie 1,1 mln uchodzcow / migrantow, ktorzy sa - dzis - w Niemczech. Tzn. jaki maja plan dzialania, skad zamierzaja pozyskac kilka(nascie) tysiecy nauczycieli j. niemieckiego, jak zamierzaja zorganizowac uchodzcom bardziej stabilne warunki mieszkaniowe (w koncu ile miesiecy czy lat beda mieszkac w salach gimnastycznych). Jak, konkretnie, zamierzaja przyuczyc ich do zawodu i przysposobic do zycia w zachodnim spoleczenstwie?
  ...
  bo ja, np., sadzilem, ze NIemcy, jako ludzie skrupulatni i zazwyczaj dobrze oceniajacy sytuacje (liczbe 1 mln uchodzcow padala juz w polowie ubieglego roku), maja / wypracuja jakis Plan. I nie tylko krotkofalowy (co dac jesc i gdzie zakwaterowac na tydzien), ale - dlugofalowy. A tu - cisza.
 • 2016-02-12 12:20 | Obserwer

  Kanclerz Merkel niewiątpliwie..

  .....trzyma cugle sankcji wobec Rosji w swoich rękach. Jak jej pozycja będzie słabsza lub odejdzie z tej funkcji kanclerskiej los sankcji będzie przesadzony na korzyść Putina. UE musi zdecydować co dalej z putinowskim rozdaniem zrobić, a wiadome jest , że większość w UE chce powrotu na rynek rosyjski nawet kosztem tymczasowej niesławy politycznej.

  Aspekt otwartych drzwi dla setek tysięcy imigrantów z Bliskiego Wschodu bez planu, bez uzgodnień i konsultacji z pozostałymi członkami UE jest nie tylko zaskoczeniem co poczuciem lekceważenia zarówno wielkości problemu , ale też rodzajem ignorancji pozostałych członków w UE. Być może p. Merkel ma wizje i sposób na zagospodarowanie tych setek tysięcy różnej maści uchodźców, który jest całkiem przyszłościowy i wybiega zdecydowanie od innego widzenia go przez pozostałych przywódców. Nie trzeba twierdzić, iż tak nie jest, bo osoba p.Kanclerz z poprzednich jej decyzji politycznych, daje raczej gwarancje , że wie co robi również teraz. Jednak patrząc na to co dzieje się w Syrii i w innych krajach islamskich, gdzie społeczeństwa doprowadziły do powstania daesh i jeszcze innych gorszych ugrupowań z piekła rodem, trudno nie dziwić się, że skala i metody czy zasady na jakich wpuszczono te tysiące ludzi do Europy, jest dość niebezpieczna i wręcz naiwna . Naiwność ta doprowadziła do otwarcia granic, do przyjęcia bez przygotowania i planu setek tysięcy ludzi, głównie młodych , którzy przez szereg miesięcy nic nie robią, nie maja żadnej perspektywy na dalsze życie i pobyt
  tu w Europie , gdzie miało być im jak w raju. Beznadziejność ich sytuacji tam i tu zrodziła i rodzic będzie frustracje, stany depresyjne, stany agresywne i liczne pomysły na przerwanie tego marazmu jaki im się oferuje. Z tego punktu widzenia polityczna poprawność p. Merkel mi się nie podoba.

  Europa a w niej imigranci otrzymali niebywały prezent od Opatrzności w postaci niezwykle łagodnej zimy. Inaczej UE mogła być dla setek z nich cmentarzem z uwagi na hurra optymist
  i nieplanowe działania.
  Poza tym dalekie widzenie arabskich społeczeństw jako tanią , sprawną i chętną siłę robocza w Europie i w niektórych krajach jest również daleko przesadzone. Wkład pracy i finansów w proces asymilacji i integracji będzie bardzo długotrwały , jeśli w ogóle ma szanse na powodzenie w jednym pokoleniu. Problemy będą duże i nie rokujące na rychłe ich zakończenie oraz rezultaty w postaci ich wkładu w budowę społeczeństw europejskich.

  Problem jest na miejscu. Już od tego zjawiska ani p.Merkel , ani Francja, ani pozostałe kraje nie uciekną. Muszą się zmierzyć z tym problemem pozostali członkowie UE. Im szybciej wpadną na rzeczowe zagospodarowanie tych ludzi będzie lepiej dla przybyszy i dla całej Europy. Ogrom zadań dla instytucji europejskich, przywódców krajów członkowskich i ich odpowiedzialność jest nie do pozazdroszczenia. Budowanie kolejnych nieprzemyślanych społeczeństw bez planu na szybką asymilację z poszanowaniem miejscowych zasad i prawa krajów przebywania będzie kolejnym błędem i katastrofą. Czas ucieka problemy rosną i nawarstwiają się.
  Nowa fala uchodźców zbliża się i nic nie wskazuje , aby chciała zmaleć.
 • 2016-02-12 12:33 | waldi-14

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Jeśli Merkel chce mieć u siebie muzułmanów i jeśli obywatele niemieccy się na to zgadzają (co już nie jest takie pewne), to dobrze. Merkelowa nie może jednak narzucać innym krajom, w tym Polsce, aby przyjęły imigrantów. Nie ma do tego prawa.
 • 2016-02-12 12:45 | jazzpartisan

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  typowe, niestety dość jednostronne podejście
 • 2016-02-12 13:00 | Jan z Taboru

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Nie tłumaczyć. Zastanowić się co trzeba było zrobić aby zapobiec i zrobić to teraz. I nie mówię tylko o zakupie broni, ale też o działaniach bardziej dalekosiężnych które pozwolą takich rzeczy uniknąć.
 • 2016-02-12 13:04 | Jan z Taboru

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  @ewa leonarda

  Za dużo się pani w gry komputerowe nagrała. Faktycznie tam można sobie "napłodzić" populacji i mieć wielkie imperium.

  Ale w rzeczywistości nie. W rzeczywistości nie chodzi o to żeby mieć masę ludzi, tylko o to żeby dało się z nimi żyć. Proszę spojrzeć na rozstrzał między zwolennikami PiS i PO. A Ci ludzie mówią tym samym językiem, przeżyli w tym kraju po kilkadziesiąt lat. Dorzucenie obcego elementu doprowadzi do jeszcze większego rozdarcia społeczeństwa.

  Nie przyjdzie z tego nic dobrego. Imigranci z tej fali nie są ani bogaci (więc nie wniosą bogactwa), ani wykształceni (więc zdegenerują poziom wykształcenia, a później szkolnictwo). Będą jedynie obciążeniem.

  Jedyną instytucją która potrzebuje dużo ludzi jest ZUS, który opiera się na piramidzie wieku. Społeczeństwo nie potrzebuje być wielkie aby się w nim dobrze żyło.
 • 2016-02-12 14:23 | cccamel

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  @vera: "Oficjalne statystyki mówią, że w Polsce jest 3000 gwałtów rocznie..." - uważasz, że za mało? Że trzeba sprowadzić trochę "uchodźców"? Jak to się przelicza wg Ciebie? Ile gwałtów musi być popełnianych przez miejscowych, żeby przestępstwa popełniane przez osiedleńców przestały się liczyć?

  @ewa leonarda: "Dlatego Niemcy wyjdą na swojej polityce migracyjnej lepiej niż Polska. Według danych Eurostatu ma nas być 29 mln w 2018 roku. " - proszę wytłumacz mi Ewo co za znaczenie może mieć dla nas, Polaków fakt, że po naszym wymarciu, nasze ziemie będą zamieszkane bez chwili przerwy przez Arabów i Murzynów? Jaka w tym pociecha dla ciebie? Dla nas? Nas i tak już nie będzie (a przejściowo niewielu). Wiesz, że koszty utrzymywania imigrantów z krajów trzeciego świata obciążają społeczeństwa krajów przyjmujących imigrantów w olbrzymim stopniu, przyczyniając się do kłopotów społecznych, upadku edukacji, pogorszenia stanu zdrowia społeczeństwa przy nadmiernym obciążeniu systemu opieki zdrowotnej i całej galerii innych, niekorzystnych zjawisk. Już nawet Niemcy uginają się pod ciężarem potrzeb przybyszy z trzeciego świata. Czy temu podołamy, kiedy z ledwością jesteśmy się w stanie sami utrzymać?
 • 2016-02-12 15:15 | Jacek, NH

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  "Znamy "ekonomiczne" powody powyborczej paniki w Berlinie. Według Global Financial Integrity za granicę wycieka aż 5 procent polskiego PKB, a najwięcej kradną... niemieckie koncerny. Za granicę trafia aż 5 proc. polskiego PKB, czyli ok. 90 mld zł rocznie. Najwięcej kradną zagraniczne korporacje i niemieckie firmy. Jeśli przyjmiemy, że ok. 65 proc. eksportu-importu Polski jest wytwarzane przez firmy z kapitałem zagranicznym, z czego ok. 50 proc. to firmy niemieckie, można oszacować, że Niemcy nielegalnie wyprowadzają z Polski ok. 30 mld zł rocznie..."
 • 2016-02-12 15:16 | Jacek, NH

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  "Nie jest Niemcom przyjemnie stracić wasala. Można najwyżej zrozumieć reakcje niektórych Niemców: Polska PO była poniekąd wasalem pani Merkel. Nie jest przyjemnie stracić wygodnego wasala. Niestety opinie o sytuacji politycznej w Polsce zostały w dużym stopniu wyrobione już w kraju poprzez usłużne i fanatyczne media jak „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek Polska”, czy też kontrolowane media publiczne. Polacy- jak stwierdziliśmy- potrafili w końcu oderwać się od wpływów salonu i części rodzimych mediów. Potrwa to dłużej zagranicą. Ale nastąpi. Pamiętam jaka była sytuacja kiedy prezydentem był świętej pamięci Lech Kaczyński. Wiele mediów na zachodzie podniosło larum, ale stwierdziłem osobiście, że szybko politycy europejscy musieli przyznać- przynajmniej prywatnie- że prezydent Polski twardo broni interesy swego kraju i zasługuje na szacunek."
 • 2016-02-12 15:27 | teofilina

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Polityka coraz większe głupoty wypisuje.
 • 2016-02-12 15:45 | woytek

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie?

  to Merkel odpowiada za odkrycie bezbronności własnych granic i granic UE. To jest jedna z przyczyn kryzysu w UE , którego końca nie widać . Próba podzielenia się z innymi państwami problemami wywołanymi przez rząd pani Merkel jest trudna do zaakceptowania.
  Niemcy mają kompleksy wynikajace z tragedii II wojny światowej, ale dlaczego katharsis wynikający z tej przeszłosci ma być wspolnie przeżywany z innymi krajami, które były ofiarami tej wojny ? Tragedię uchodźców z Azji mniejszej przygotowali fachowcy od zadań specjalnych , ale żabę mają zjeść niewinne narody Europy wschodniej ?
 • 2016-02-12 16:42 | Quartier

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Artykul powinni przeczytac czytelnicy ONETU. Ale czy cos z tego zrozumieja??? Radze im, by ten swietny artykul przeczytali z uwaga nie raz, nie dwa, ale z 10 razy - moze wowczas w ich "glowkach" cos pozostanie. Brawo panie Kugiel!
 • 2016-02-12 17:38 | Nexus

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Bardzo dobry artykuł i celnie wskazuje właśnie Merkel jako jednyną postać w polityce europejskiej która realnie broni jedności europejskiej w tym niewątpliwie trudnym okresie. I jako jedyna która tamuje działania Putina i jego wasalskie partie w Unii typu partia Orbána, Front Narodowy czy nacionaliści w Wielkiej Brytanii.

  PiS w Polsce raczej finansowany przez Putina nie jest ale niestety sam z własnej woli zachowuje się jak jego piąta kolumna.
 • 2016-02-12 18:50 | jakowalski

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Generalnie
  1. Polityka Merkel polegająca na zachęcaniu do imigracji do Niemiec ze słabo rozwiniętych państw III świata doprowadzić musi Niemcy do upadku. Przecież Niemcy mają już dziś oficjalnie ponad 2 miliony bezrobotnych, a realnie co najmniej dwa razy tyle i tylko sztuczki statystyczne polegające na manipulacji definicją bezrobotnego utrzymują oficjalną stopę bezrobocia w Niemczech na obecnym, pozornie niskim, poziomie ok. 5%. Niemcy mają przecież, i to od wielu lat, olbrzymie, wielomilionowe bezrobocie strukturalne, a w przyszłości ono się może tylko powiększyć, jako że postęp techniczny, szczególnie szybki właśnie w Niemczech, jest z definicji pracooszczędny, a więc generuje on bezrobocie (tzw. bezrobocie technologiczne). Już nie tylko w Niemczech, ale i w Polsce pojawiają się przecież w pełni bezludne fabryki czy też magazyny, takie jak n.p. niedawno otwarty pod Piotrkowem Trybunalskim w pełni zautomatyzowany magazyn firmy IKEA. Przypominam też, ze komputery zabierają już dziś pracę urzędnikom, n.p. bankowym, a więc nie jest dziś tak jak w przeszłości, kiedy to mechanizacja zastępowała jedne zawody drugimi. Dziś mamy automatyzację, a to oznacza, że miejsca pracy tracone przez ludzi zastępowane będą miejscami pracy zajętymi przez automaty: roboty i komputery. Grozi nam, a szczególnie zaś bardziej od nas rozwiniętym Niemcom, nie niedobór, a nadmiar rąk do pracy. Dziwne, że niemieccy ekonomiści tego nie są w stanie zauważyć, a może zauważają, ale nie wolno jest im o tym głośno mówić?
  2. Przecież utrzymanie imigrantów z samej tylko Syrii wymagać będzie zwiększenia wydatków finansowanych z długu publicznego, a więc poprzez zwiększenie i tak już gigantycznego wręcz długu Niemiec (ponad 74% PKB czyli aż ponad 2770 miliardów USD długu publicznego plus ponad 200 miliardów USD długu zagranicznego). Doprowadzą więc owi uchodźcy tym samym do szybszego jeszcze upadku Niemiec. Oby tylko waląc się, Niemcy nie zwalili się znów na Polskę!
  3. Poza tym, to inżynierowie z Bagdadu czy też lekarze z Kabulu są przecież nic nie warci. Kto by powierzył budowę mostu inżynierowi z Bagdadu i kto by się poddał operacji przeprowadzanej przez lekarza z Kabulu?
  I dlaczego Niemcy nie chcą pracowników z Polski? Dlaczego Polakowi jest tak trudno znaleźć pracę w Niemczech, szczególnie, jeśli jest on wysokiej klasy fachowcem? Dlaczego Niemcy wymagają od polskiego inżyniera czy też programisty doskonałej znajomości niemieckiego, nawet jeśli owi polscy specjaliści doskonale znają angielski?
 • 2016-02-12 18:51 | jakowalski

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  C.d.
  4. Przecież ludzi na świecie jest dziś zdecydowanie za dużo. Niedawno temu ILO (MOP) opublikowała raport dotyczący trendów w bezrobociu i sprawach społecznych na świecie. Specjaliści tej organizacji przewidywali w nim, że w 2017 roku po raz pierwszy w historii na Ziemi może być ponad 200 mln oficjalnie 'zarejestrowanych' bezrobotnych (a więc faktycznie kilka razy więcej, jako że owa organizacja ma bardzo ograniczoną definicję bezrobotnego). To jest zaś o 30 mln więcej niż dziesięć lat wcześniej - jeszcze przed kryzysem gospodarczym. Problemem jest więc nie to, że świat, w tym też więc i Europa, ma za małą ludność, jako że ta ostatnia ma dziś zdecydowanie za dużą ludność - w samej Eurozonie jest dziś oficjalnie ponad 18 milionów bezrobotnych, czyli więcej niż cała ludność Holandii, ale to, że rządzi nią kapitał, a ten ma bardzo ograniczony horyzont czasowy i kieruje się tylko maksymalizacją zysku w krótkim okresie czasu, a więc działa on wbrew interesom Europejczyków.
  5. Nie łudźmy się więc, że kapitalizm jest w stanie rozwiązać podstawowy problem który on tworzy, czyli problem bezrobocia a więc też i bezrobotnych - zbędnych ludzi, jako że postęp techniczny eliminuje ludzi z rynku pracy zastępując ich maszynami, w tym ostatnio robotami i komputerami, a więc maszyny eliminują dziś nie tylko, jak dawniej, pracowników fizycznych, ale także i umysłowych. Pisałem już o tym, że Kim Reynolds (vice-gubernator amerykańskiego stanu Iowa) stwierdził niedawno temu, że jeden farmer z jego stanu produkował już w roku 2010 tyle żywności, ile wystarczy dla wyżywienia 155 osób. Ilość ta zwiększała się od 73 w roku 1970, poprzez 129 w roku 1990 i 139 w roku 2000 do obecnych ponad 155. Polityka socjalna stanie się więc niebawem ważniejsza niż gospodarcza.
 • 2016-02-12 21:21 | Tomasz Wysocki

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  2016-02-12 15:15 | Jacek, NH
  2016-02-12 15:16 | Jacek, NH
  Czy zwykła ludzka grzeczność nie zobowiązuje do podania autorów i źródeł wklejanych przez Ciebie tekstów? Ty człowieku, nie dość, że żerujesz na cudzej własności intelektualnej, to zaczynasz się powtarzać, i to wielokroć, np. wklejasz bez wytchnienia na blogi Polityki i innych portali tekst ("Znamy ekonomiczne powody powyborczej paniki w Berlinie....") z grudniowej (29.12.2015) witryny "wPolityce" autorstwa Sławomira Sieradzkiego. Podobnie jest z słowami p. Bernarda Margueritte z dn. 17 listopada 2015 r. ("Nie jest Niemcom przyjemnie stracić wasala.....") opublikowane w tygodniku "Do Rzeczy", jako komentarz ubiegłorocznych, październikowych wyborów w Polsce. Za konia trojańskiego pisowszczyzny tu robisz? Wstydu nie masz?/b]
 • 2016-02-12 23:49 | marilla

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Przepraszam i uzupelniam: to bylo w Niemczech. Policja skrywala przestepstwo przez 7 dni. Sprawa jest u prokuratora. Dziewczynka dostala psychologa po... 2 5ygodniach. Dopiero jak poprosilismy gazety o pomoc. Szkole przerwala, niewazne. Rok powtorzy. Wazne zdrowie psychiczne. Boimy sie o nia. I boimy sie tych ludzi. Szkoda gadac... Merkel ma hacjende w Paragwaju. Jakby co to sie zmyje. Prosze o pogodne mysli od Was. Pozdrowienia
 • 2016-02-13 00:17 | Pablo_Morales

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  No oczywiście, że to nie Angela M. odpowiada za ten chaos - to Grecy są wszystkiemu winni, bo oni ich zapraszali :)

  http://www.bbc.com/news/world-europe-35559159

 • 2016-02-13 00:29 | Pablo_Morales

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Dla wnikliwych i chcących lepiej zrozumieć co siedzi w głowie tej pani polecam lekturę książki: Ralf Georg Reuth, Gunther Lachmann - "Pierwsze życie Angeli M."

  Zdaniem autorów tamto „pierwsze życie” silnie determinuje jej dzisiejsze działania polityczne.

  Życie Angeli Merkel w dawnej NRD jest owiane tajemnicą. Z informacji, do których udało się dotrzeć autorom, wynika jednak, że przyszła kanclerz Niemiec nie była outsiderką, zgodnie z wykreowanym przez nią samą mitem. Ambitna i zarazem konformistyczna należała do przesiąkniętej sowiecką ideologią elity naukowej NRD. W 1989 roku opowiedziała się za "demokratycznym socjalizmem” i stanęła po stronie tych, którzy sprzeciwiali się zjednoczeniu Niemiec. Po przełomie potrzebowała zaś zaledwie jednego roku, by objąć funkcję minister federalnej ds. kobiet i młodzieży w pierwszym ogólno-niemieckim gabinecie Helmuta Kohla, człowieka który ją wywindował politycznie i którego zaatakowała przy pierwszej nadarzającej się okazji gdy Kohl "potknął" się na skandalu finansowym CDU. Kim jest Angela M.? • 2016-02-13 10:26 | Pablo_Morales

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  @ marilla

  Szczere wyrazy współczucia!

  Mutti powinna stanąć przed trybunałem i to międzynarodowym za to co uczyniła nie tylko Niemcom, ale i niemal całej Europie. Szczytem bezczelności i arogancji z jej strony są próby "dzielenia" się konsekwencjami swojej groteskowej niekompetencji z innymi narodami - Niemcom powinno być bardzo wstyd, że ja wybierali 3-ktotnie do urzędu kanclerskiego!

 • 2016-02-13 11:33 | Tomasz Wysocki

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Hipotetyczna przemiana Angeli Merkel nie powinna nikogo dziwić, jest jakby normą świata chrześcijańskiego (p. Angela jest luteranką) - sztandarowym przykładem jest Szaweł, święty Żyd z Tarsu, późniejszy apostoł narodów, święty Paweł. Mam świadomość, że polska odmiana chrześcijaństwa, zwana niekiedy "katolicyzmem ludowym" nie uwzględnia takich przemian:"Jakżeż chamie w chlewie wyrósł, tam masz w nim zdechnąć".

  PS. Szczerze mówiąc, tych parę zdań napisałem po to, by naprawić swój błąd polegający na tym, że nie zamknąłem swojego wcześniejszego komentarza prawidłowym znakiem HTML, co spowodowało pogrubienie kolejnych, następujących po nim tekstów
  . Mea culpa.
  Przy okazji zgłaszam ten problem, nieobcy na niektórych portalach.
 • 2016-02-13 11:50 | Pablo_Morales

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Skutki społeczne oraz ekonomiczne tego żałosnego eksperymentu, w/g wielu ośrodków badawczych, będą dla Niemiec dość sromotne - np. Institut für Weltwirtschaft (ifw) z Kiel nie zostawia nawet suchej nitki na "planie" Angeli M.

  http://newobserveronline.com/only-2-of-invaders-will-work/
  http://www.bild.de/geld/wirtschaft/fluechtling/nur-jeder-50te-findet-einen-job-43786808.bild.html

 • 2016-02-13 14:39 | Lily12

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  A ja czuje zal i smutek, ze Polacy musieli czekać jeszcze 7 lat zanim otwarto dla nich rynek pracy w Niemczech w 2011 (po wejściu do UE), 21 lat po zjednoczeniu Niemiec. Uchodzcy z Syrii nie musieli tyle czekac, na razie nie muszą pracowac, nie muszą płacić za wyzywienie, mieskzanie, opiekę zdrowotna, wszystko dostają gratis. Nie dziwie sie, ze płyną wplaw do Europy, tez bym plynela, gdybym dostała tu wszystko za darmo.
  Znajomy Iranczyk w Niemczech opowiada, że jego 5 kolegow z Iranu z powodzeniem udaje Syryjczykow, maja po 10 roznych paszportów syryjskich i na wszystkie pobierają zasilek, wychodzą po 4000 euro miesiecznie. No coz, wrota pałacu ze zlota otworzyły się dla wybranych...
 • 2016-02-13 14:59 | woytek

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny, oczywiście ,że odpowiada .

  @Pablo_Morales

  Kim jest Angela Merkel?

  Pani Angela Merkel jest Niemką . Takie pytania "Morales" zostaw Niemcom .
 • 2016-02-13 21:25 | Pablo_Morales

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  @ Lily12: "Znajomy Iranczyk w Niemczech opowiada, że jego 5 kolegow z Iranu z powodzeniem udaje Syryjczykow, maja po 10 roznych paszportów syryjskich i na wszystkie pobierają zasilek, wychodzą po 4000 euro miesiecznie"

  Warto mieć znajomych, nieprawdaż? Można się od nich dowiedzieć tylu ciekawych rzeczy :)

  http://newobserveronline.com/legal-immigrants-behind-fake-passports/
  http://newobserveronline.com/fake-syrian-passports-and-terrorism/
  http://newobserveronline.com/hungary-arrested-nonwhite-invader-leader-had-7-fake-passports/

 • 2016-02-13 21:32 | Pablo_Morales

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  @Wojtek: "Angela Merkel jest Niemką"

  A ja jestem Polakiem, tak jak jej przodkowie - co za zbieg okoliczności :)

 • 2016-02-14 09:45 | Pablo_Morales

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  @ Dr Keller: "2016-02-12 18:51Przecież ludzi na świecie jest dziś zdecydowanie za dużo

  Rzeczywiście, przeludnienie jest dzisiaj bezsprzecznie jednym z największych zagrożeń ludzkości. Dodatkowym problemem jest to, że zaludnienie na świecie jest bardzo nierównomierne. Wiele krajów rozwiniętych rozwiązuje swoje problemy związane z niskim przyrostem naturalnym poprzez emigrację, jednak to daje dopiero początek dla innych zjawisk, które są wypadkową wielu czynników!

  http://newobserveronline.com/muslims-outbreeding-whites-in-sydney/

 • 2016-02-14 09:55 | Pablo_Morales

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  @ Observer (2016-02-12 12:20)

  Być może p. Merkel ma wizje i sposób na zagospodarowanie tych setek tysięcy różnej maści uchodźców, który jest całkiem przyszłościowy i wybiega zdecydowanie od innego widzenia go przez pozostałych przywódców.
  ---
  Być może, ale to jedynie sfera domysłów, gdyż do tej pory brak jakichkolwiek dowodów, ze istnieje jakiś plan. Szwecja, gdzie przyjęto nawet więcej migrantów per capita niż w Niemczech, są już pierwsze oznaki bardzo dziwnych decyzji w sprawie nowo-przybyłych z krajów arabskich. Otóż do wykonywania zawodu tamtejszego nauczyciela nie będzie nawet wymagana znajomość szwedzkiego!

  http://www.breitbart.com/london/2016/02/13/teachers-in-sweden-will-no-longer-have-to-speak-swedish-in-effort-to-open-job-market-to-migrants/ • 2016-02-14 10:04 | Pablo_Morales

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  @ Lily12: "A ja czuje zal i smutek, ze Polacy musieli czekać jeszcze 7 lat zanim otwarto dla nich rynek pracy w Niemczech"

  Sporo mieszkańców przygranicznych rejonów w Polsce jest natomiast mocno zaniepokojona faktem, że ludzie z niemieckich ośrodków dla migrantów, będący w zasadzie bezpaństwowcami, mogą rzekomo legalnie przemieszczać się po strefie Szengen, czyli również w Polsce. Warto przypomnieć, że w zdecydowanej większości o tych ludziach absolutnie nic nie wiadomo poza tym co oni sami zadeklarowali po przybyciu do Europy - to jest sytuacja bez precedensu!

 • 2016-02-14 11:51 | jakowalski

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Lily
  Bardzo celny komentarz.
 • 2016-02-14 19:34 | abchaz

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Tu są tylko dwa pytania.
  Czy Europejczycy winni zabijac/zatapiac imigrantów już od początku tej fali migracyjnej
  Czy nie zabijając/nie zatapiając mogli by wysłac imigrantów do Patagonii ?

  Nie zabijali i nie zatapiali bowiem są Europejczykami.
  Mogli wysłac.
  To była by znacznie mniej kosztowna a i równie humanistyczna jak ich tłamszenie na Tagel.
  Argentyna jak kania dżdżu łaknie euro.
  Angela jest prawdziwą {rzadkośc !) chrześcijanką niepojętą dla polskiego epidiaskopu.
  Nie wszyscy znają Argentynę.

  To oczywiście nie jest rozwiązanie ostateczne.
  Dopóki USA und Rassija będą toczyc ,na śmierc i życie,wojnę do ostatniego Syryjczyka.
  Ostateczne rozwiązanie się nie ujawni.
 • 2016-02-15 18:09 | Pablo_Morales

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Wygląda na to, że ostatni sprzymierzeniec Rajchu, czyli Wschodni Rajch, właśnie się wycofuje rakiem z tej gonitwy szaleńców:

  http://newobserveronline.com/fpo-threat-forces-austrian-govt-backtrack/

 • 2016-02-15 19:12 | jakowalski

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  A mnie boli to, że tyle dekad po zakończeniu II Wojny Światowej, RFN do dziś właściwie nie uznała obecnej wschodniej granicy Polski, jako że prawdziwe jej uznanie wymaga przecież wciąż podpisania przez Niemcy Traktatu Pokojowego z Polską i wypłacenia Polsce i Polakom olbrzymich, wielomiliardowych odszkodowań za straty wojenne, podobnych do tych, które Niemcy wypłaciły Żydom i Izraelowi. I tego właśnie oczekuję od obecnego rządu RP, czyli właśnie podpisania przez RFN Traktatu Pokojowego z RP i wypłacenia Polsce i Polakom olbrzymich, wielomiliardowych odszkodowań za straty wojenne wyrządzone Polsce i Polakom przez III Rzeszę Narodu Niemieckiego.
  Niestety, ale obecne państwo niemieckie nie jest ani demokratyczne ani też konstytucyjne, czego dowodzi jego obecna polityka działania jego władz przeciwko Konstytucji RFN oraz wbrew woli Narodu Niemieckiego. Poza tym, to RFN, jako prawny spadkobierca III Rzeszy, jest odpowiedzialna za zbrodnie niemieckie z epoki Hitlera. Nie zgadam się więc z twierdzeniem, że RFN starała się wyciągnąć z przerażającej lekcji III Rzeszy wnioski i zadośćuczynić jej ofiarom, w tym Polakom. Polacy oraz Polska praktycznie bowiem nie otrzymali odszkodowań za zniszczenia poczynione w Polsce podczas ostatniej wojny światowej, a w RFN wciąż legalnie działają jawnie antypolskie ziomkostwa, finansowane przez rząd RFN i równie jawnie antypolskie partie neonazistowskie typu NPD.
  Zaś upadek skompromitowanego, antydemokratycznego i zakłamanego rządu Merkel wzmocni Niemcy oraz tym samym i Unię, a wraz z nią i Polskę, dla której Niemcy są przecież dziś największym partnerem gospodarczym i najważniejszym politycznym.
 • 2016-02-15 22:58 | Pablo_Morales

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Tymczasem dzisiaj jest 25. rocznica powstania Grupy Wyszohradzkiej i z tej okazji szefowie Polski, Węgier, Czech i Słowacji zaprosili prezydenta Macedonii Gjorge Ivanova oraz premiera Bułgarii Boiko Borisova - to idealna okazja, żeby się dogadać w sprawie muru na granicy z Grecją!

  http://www.breitbart.com/london/2016/02/15/eastern-central-europe-meets-to-plan-new-line-of-defense-involving-double-fence-along-greek-border/

 • 2016-02-18 19:39 | g.lindenberg

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Jeśli 470 mln euro to wg autora prawie jedna czwarta z 3 mld euro - a tak naprawdę nawet nie jedna szósta - to jak mam traktować resztę jego argumentów?
 • 2016-02-18 20:23 | g.lindenberg

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  W ciągu 8 miesięcy 2015 przybyło do Europy niecałe 400 tys. imigrantów. W ciągu pozostałych 4 miesięcy 2015 przybyło ich ponad 800 tysięcy - średnio dziennie cztery razy więcej. To jest właśnie dokładnie odpowiedzialność Merkel: czterokrotne nasilenie imigracji, które z każdym miesiącem się powiększa. Teza autora, acz szlachetna, jest niestety całkowicie niezgodna z danymi.
 • 2016-02-20 18:16 | Kropkozjad

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Szanowny Autorze!
  Tylko raz, i tylko bardzo płytko, wspomina Pan o źródłach tego najazdu ludności Afryki północnej na Europę. Świadomie używam wyrazu "najazd" i "najeźdźcy" (w innym komentarzu pisałem o "inwazji" i "inwaderach"), ponieważ ta migracja ma taki właśnie charakter. Wskazuje na to nie tylko jej masowość ale również elementy organizacji tego akcji, oraz przygotowania "uchodźców - najeźdźców", przez zapoznanie ich z tym, że nie będzie nikt do nich strzelał, i z prawami, które będą im przysługiwać jako uchodźcom, a także przez masowe drukowanie fałszywych syryjskich paszportów. Ktoś to organizuje, finansuje, i na tym zarabia. Sądzę, że organizatorem tego najazdu jest sztab państwa islamskiego.
  Czy nie uważa Pan, że islamizm jest spowodowany amerykańskim eksportem demokracji do tego regionu? Jest to eksport oszukańczy, ponieważ w USA już dość dawno nie ma demokracji w rozumieniu definicji Jerzego Waszyngtona (demokracja to rządy ludu, przez lud sprawowane w interesie ludu), a są jedynie fasady państwa demokratycznego. Podobnie jest w Europie, może z wyjątkiem północnych państw skandynawskich. W pozostałych państwach pozostały jedynie fasady demokracji, niektóre nawet korzystne dla szarego człowieka, jak jego upodmiotowienie. Ale w tych demokracjach europejskich i w USA, władza z pozoru demokratyczna jest sprawowana w interesie wąskich grup finansjery. Ktoś nawet na blogu J. Hartmana napisał, że Konstytucję USA rozpoczyna fraza "My people..." winno teraz być fraza "My money ...". A kraje Afryki północnej te fasady też mają, jednak bez upodmiotowienia ludzi.
  To właśnie w interesie tej amerykańskiej finansjery USA eksportują swą namiastkę demokracji do państw Afryki północnej z tragicznym skutkiem dla ludności tych krajów, a skutkiem tych działań jest powstanie islamizmu, radykalnej formy islamu, oraz powstanie państwa islamskiego, jako reakcji na te działania "zachodu". Ofiarami tej imperialnej polityki padły już Liban i Libia, a teraz Syria jako państwo świeckie, niemal "europejskie", walczy z nie tylko z islamistami ale także z "umiarkowaną opozycją" uzbrojoną i wyszkoloną za pieniądze USA i przez amerykańskich specjalistów wojskowych.
  Jestem pewien, że p. Merkel oraz inni politycy europejscy zdają sobie sprawę z tego, że ten faktyczny najazd, a formalnie migracja, to efekt działalności sojusznika z za Atlantyku. Są z nim związani ponieważ armia USA jest największą siłą militarną NATO, a oni politycy europejscy dali się wciągnąć w konflikt z Rosją powstały w wyniku przewrotu na Ukrainie, zorganizowanego za pieniądze z USA. To niedobra solidarność, jest szkodliwa dla europejskich interesów gospodarczych, politycznych i europejskiego bezpieczeństwa. P. Merkel stała się twarzą tej niedobrej solidarności z interesami USA, podjętej wbrew interesom europejskim i to na nią spada teraz odium kosztownych, nie tylko w sensie materialnym, skutków tej solidarnej postawy. Niestety p. Merkel związana jawnymi, i może nawet bardziej niejawnymi, zobowiązaniami sojuszniczymi z USA, musi robić dobrą minę do złej gry.
  Kończy Pan swą wypowiedź stwierdzeniem: "W końcu tym, kto zyskuje najwięcej na osłabianiu pozycji kanclerz Merkel, jest nie kto inny jak rosyjski prezydent Władimir Putin.". Wdaje mi się natomiast, że właśnie p. Merkel i prezydent Putin doskonale rozumieją wzajemne sytuacje, i że są tymi politykami, którzy w granicach reprezentowanych przez siebie interesów, starają się współdziałać.