Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

ujemne stopy refinansowe / kredytowe

(6)
2016-02-12 19:58 | Zbigniew Dylewski
Deutsche Skatbank był pierwszym bankiem komercyjnym, który od 1. listopada 2014 wprowadził ujemne stopy depozytowe. Ujemne stopy depozytowe wprowadziły też inne banki, m.in. drugi co wielkości bank w Niemczech Commerzbank, WGZ Bank w Düsseldorfie, DZ Privatbank S.A. w Luksemburgu. Ujemne stopy depozytowe występują także w niektórych bankach amerykańskich, jak na przykład Bank of New York Mellon, Goldman Sachs i J.P. Morgan Chase, w szwajcarskim Credit Suisse, w Alternative Bank Schweiz (ABS), w brytyjskim HSBC oraz Realkredit Danmark, SEB, Svenska Handelsbanken i in.

Niektóre banki komercyjne poszły jeszcze dalej i wprowadziły ujemne stopy dla kredytów hipotecznych – jeden z największych koncernów finansowych Bank Nordea zwraca klientom więcej pieniędzy niż im pożyczył.

Kiedy, Waszym zdaniem, ujemne stopy dla kredytów staną się powszechne?
 • 2016-02-14 19:03 | jakowalski

  Re:ujemne stopy refinansowe / kredytowe

  Myślę, że obecna deflacja musi skończyć się upadkiem gospodarczym, a co za tym idzie także militarnym Zachodu a więc oznacza ona także najprawdopodobniej koniec epoki kapitalizmu rynkowego, zaczętej na zachodzie Europy mniej więcej w XVII wieku.
 • 2016-02-15 11:35 | Pablo_Morales

  Re:ujemne stopy refinansowe / kredytowe

  Jednym słowem w krajach, w których walutami są EUR, USD oraz CHF deflacja znalazła odbicie w stopach depozytów. Warto podkreślić, że Japonia miała deflację przez niemal dwie dekady, a efekty tejże były znacznie głębsze i jakoś to nie doprowadziło to żadnej katastrofy, a to to jest trzecia do do rozmiarów ekonomia na świecie!

 • 2016-02-15 18:57 | jakowalski

  Re:ujemne stopy refinansowe / kredytowe

  Pablo
  Jeszcze pod koniec XX wieku głoszono powszechnie, szczególnie na tzw. Zachodzie, że Japonia wyprzedzi wkrótce USA pod względem PKB, ale Ameryka się w porę zorientowała i położyła kres szybkiemu rozwojowi japońskiej gospodarki. Japonia wpadła przecież w recesję z powodu tzw. Plaza Accords, kiedy to w Japonii, pod presją mających poważne problemy gospodarcze Stanów Zjednoczonych Ameryki, rozluźniono w latach 1980-tych kontrolę państwa nad gospodarką a produkcję samochodów, telewizorów, aparatów fotograficznych etc. ograniczono oraz przeniesiono zagranicę (głównie zresztą do Chin), a więc wyniku tego gospodarka japońska wpadła, z braku dostatecznego popytu, w długotrwałą recesję, z której do dziś nie jest w stanie wyjść. Jest ona wciąż trzecią gospodarką świata jeśli chodzi o nominalne PKB (nieco tylko przed Niemcami) ale pod względem porównywalnego PKB (PPP czyli uwzględniającego realną siłę nabywczą) to Japonię wyprzedziły już nie tylko Chiny, ale także i Indie, a gonią ją mocno Niemcy i Rosja a nawet i Brazylia (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28PPP%29).
  Stagnacja i recesja w Japonii spowodowały katastrofę społeczną – w kraju, gdzie do niedawna nie znano w praktyce bezrobocia, gdzie pracę miało się zapewnioną od ukończenia szkoły aż do emerytury, są teraz oficjalnie ponad 2 miliony bezrobotnych a realnie kilka razy tyle. A pamiętaj, że dla Japończyka bezrobocie to jeszcze większy dyshonor niż dla Europejczyka.
 • 2016-02-16 00:04 | Pablo_Morales

  Re:ujemne stopy refinansowe / kredytowe

  @ Dr Keller

  "Jeszcze pod koniec XX wieku głoszono powszechnie, szczególnie na tzw. Zachodzie, że Japonia wyprzedzi wkrótce USA pod względem PKB"

  Kto to głosił? Ja tego nigdy nie słyszałem, chociaż pracuję dla Dżapsów od lat - dziwne ... może tak bredzili commies we Włoszech lub we Francji?

  "Japonia wpadła przecież w recesję z powodu tzw. Plaza Accords"

  Mejt, wielokrotnie już to pisałeś i niestety po raz kolejny udowadniasz, że masz zielonego pojęcia o przyczynach problemów japońskiej gospodarki - sugerują, abyś poczytał trochę o kosztach produkcji w Japonii i przyczynach takiego stanu.

  Wracając do tematu wątku: po niemal dwóch dekadach Japonia niedawno zlikwidowała inflację!

  PS. Coraz częściej mam wrażenie, że dyskutujesz sam ze sobą i to wielowątkowo ... gonitwa myśli? • 2016-03-22 21:06 | Zbigniew Dylewski

  Re:ujemne stopy refinansowe / kredytowe

  ekonomia to taka nauka, w której Nobla i to w jednym roku mogą dostać ekonomiści głoszący krańcowo odmienne poglądy. Dlatego szczególnie w tej dziedzinie ważne jest poszanowanie opinii innych, nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy.