Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Andrzej Wajda na 90-lecie

(9)
Rozmowa ze świętującym 90. urodziny Andrzejem Wajdą o „Powidokach”, stalinizmie, Polsce i „dobrej zmianie”.
  • 2016-03-06 14:33 | grzerysz

Re:Andrzej Wajda na 90-lecie

Andrzejowi Wajdzie serdecznie dziękuję za wiele filmów i spektakli teatralnych, które na przestrzeni dekad dostarczyły mi niezapomnianych wrażeń i satysfakcji intelektualnej. „Popiół i diament”, „Brzezina”, „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Panny z Wilka”, „Sprawa Dantona” czy „Nastasia Filipowna” to arcydzieła swojego gatunku.

Cieszę się niezmiernie, że nasz doskonały reżyser nie dał się wpisać w rolę mającego obowiązkowo i nieustępliwie walczyć z komuną, jaką przygotował dla niego dziennikarz POLITYKI. Janusza Wróblewskiego tak naprawdę interesuje głównie temat zniewolenia artysty przez PRL i rozliczenia z tym - jakże okrutnym jego zdaniem także dla kultury - okresem:

„Władysław Strzemiński, to taka sama ofiara systemu jak Mateusz Birkut czy Maciek Chełmicki?”; „Zobaczył pan w nim trochę siebie?”; „Kiedy pan odczuł największą presję ze strony władzy?”; „ Nie martwił się pan, że władza może to wykorzystać przeciwko panu?”; „„Ida” wypełniła w polskim kinie istotną lukę w rozliczeniach ze stalinizmem?” - to tylko wybrane pytania krytyka.

Wajda odpowiada spokojnie i cierpliwie: „Wiedziałem, że rzeczywistość jest taka, jaka jest. Nie ja ją stworzyłem. Nie ja byłem przyczyną, że Polska wojnę przegrała. Miałem się zachowywać, jakbym o tym nie wiedział?”; „Rzeczywistość polityczna nie wzięła naszych interesów pod uwagę. Nie mogliśmy liczyć na nikogo prócz siebie. Działania KOR, strajki robotnicze budziły się powoli. Umowa była taka, że każdy robi swoje”.

Gratuluję też dostojnemu Jubilatowi kilku trafnych uwag odnośnie zaniechań transformacji, błędów Platformy a także swoich zaniedbań:

„Zdziwiła mnie nieudolność, całkowite lekceważenie rzeczywistości przez Platformę Obywatelską, z którą sympatyzuję”; „… w dojrzałej demokracji przegrana partia pakuje się i odchodzi, zastanawiając się, jaki popełniła błąd. W PO nie widzę żadnej potrzeby autorefleksji”; „Po 1989 r. wiele regionów, grup społecznych zostało wykluczonych”; „Nie będę się wykręcał i nie powiem, że od zwycięstwa Solidarności zrobiłem wiele, żeby upomnieć się o ludzi, którzy najboleśniej odczuli skutki transformacji”.

Jednym z ostatnich pytań dziennikarza POLITYKI jest następujące: „Gdyby miał pan mniej lat, więcej energii i nieograniczone środki, jaką książkę chciałby pan sfilmować … ?”

Możemy się tylko wszyscy niezmiernie cieszyć, że jak tacy ludzie jak Andrzej Wajda, Andrzej Munk, Jerzy Kawalerowicz, Wojciech J. Has, Stanisław Różewicz czy Janusz Morgenstern jak mieli „mniej lat” i „więcej energii” to otrzymywali na tyle wystarczająco „nieograniczone środki”, że mogli kręcić swoje wybitne filmy.

Możemy też być radzi, że tacy ludzie jak Erwin Axer, Jerzy Grotowski, Tadeusz Kantor, Józef Szajna, Jerzy Jarocki, Konrad Swinarski, Jerzy Grzegorzewski, Zygmunt Hübner, Gustaw Holoubek, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Trela, Jerzy Radziwiłowicz, Jan Nowicki, Teresa Budzisz-Krzyżanowska i setki innych „robili swoje” a polska kultura kwitła.
  • 2016-03-07 08:19 | azur

Podobnie jak wielu ludzi, również uważam "Ziemię Obiecaną" za najlepszy film polski wszechczasów. Byłem nim olśniony, kiedy pierwszy raz zobaczyłem go w kinie. Słynny reżyser szwedzki Bergman uważa "Ziemię Obiecaną" za najlepszy film na świecie.
  • 2016-03-07 10:49 | grzerysz

@azur
    2016-03-07 08:19 |

Wajda to wybitny twórca i zachwyty nad jego niektórymi filmami są w zupełności uzasadnione. Ale proponuję jego twórczość widzieć we właściwych proporcjach.

Osobiście - ceniąc ogromnie dostojnego Jubilata - za najlepszego polskiego reżysera filmowego wszechczasów uważam Wojciecha J. Hasa. "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Sanatorium pod klepsydrą", "Jak być kochaną" to dla mnie absolutne arcydzieła.

Spójrzmy też na historię naszego kina z szerszej perspektywy.
    W 2012 uznany brytyjski magazyn branżowy SIGHT & SOUND zamieścił wyniki głosowania 846 fachowców (reżyserów, krytyków, pracowników naukowych zajmujących się historią filmu itp.) z 73 krajów, którzy przysłali swoje listy dziesięciu najlepszych ich zdaniem filmów wszechczasów.
    W pierwszych setkach zarówno rankingu krytyków jak i reżyserów nie ma żadnego filmu Wajdy. Ba, nie ma żadnego filmu polskiego.

Czołowe pozycje (na obu listach) zajmują filmy, które nakręcili Ozu Yasujirô, Stanley Kubrick, Orson Welles, Federico Fellini, Alfred Hitchcock, Andrei Tarkovsky, Jean-Luc Godard, Ingmar Bergman, Akira Kurosawa, Jean Renoir, Robert Bresson, Michelangelo Antonioni, Carl Theodor Dreyer czy też Francis Ford Coppola.

Zobaczmy jak głosowali "nasi". Nikt z grupy Agnieszka Holland, Andrzej Żuławski, Krzysztof Zanussi, Małgorzata Szumowska, Andrzej Kołodyński czy znany z POLITYKI Janusz Wróblewski (innych już nie szukałem) nie wymienił żadnego filmu Wajdy (niektórzy z nich wymieniali natomiast filmy Kieślowskiego).
  • 2016-03-07 12:02 | grzerysz

@azur
    2016-03-07 08:19

Wracając jeszcze do ankiety doskonałego SIGHT & SOUND z 2012 roku na najwybitniejsze filmy wszechczasów - znalazłem wyniki głosowanie jeszcze kilku kolejnych "naszych": Marlena Łukasiak, Michał Chaciński, Roman Gutek, Marek Hendrykowski, Ewa Mazierska, Michal Oleszczyk i Paweł Pawlikowski.

Z tych osób tylko Chaciński wymienił film Wajdy ("Pipiół i diament").
    Niektórzy inni wymieniali Kieślowskiego ("Krótki film o zabijaniu"), Munka ("Eroica") lub Hasa ("Jak być kochaną").

Mój ulubiony żyjący reżyser, Nuri Bilge Ceylan, utworzył następującą listę:

Andrei Rublev, Andrei Tarkovsky
    Au Hasard Balthazar, Robert Bresson
    L'Avventura Michelangelo Antonioni
    L'eclisse, Michelangelo Antonioni
    Late Spring, Ozu Yasujirô
    A Man Escaped, Robert Bresson
    Mirror, Andrei Tarkovsky
    Scenes from a Marriage, Ingmar Bergman
    The Shame, Ingmar Bergman
    Tokyo Story, Ozu Yasujirô

Wykaz ten wzbudza mój szacunek. Gdybym tworzył swój, pewnie wymieniłbym te same nazwiska reżyserów, ale czasem wybrałbym inny film.
  • 2016-03-08 17:22 | azur

@grzerysz - różnica między Wajda i Hasem jest taka, jak między Sienkiewiczem i Żeromskim. Wajda i Sienkiewicz wyszli poza problemy ściśle polskie i stali się własnością całego świata, dlatego Wajda dostał Oskara, a Sienkiewicz Nobla.
  • 2016-10-10 08:13 | mr.off

2016-03-07 12:02 | grzerysz

Andrzej Wajda byl skrajnie POLSKIM artysta.Tyle, ze pokazujacym polskosc na artystycznym poziomie czyniacym to co robil czescia Kultury Swiata Globalnego.
  • 2016-10-10 08:53 | mr.off

Bez Andrzeja Wajdy bedziemy kustykac w swiecie wartoci

To On niosl kaganek art/oswiaty. A my szlismy za nim...
  • 2016-10-10 11:19 | ecres

Pamiętam wściekły atak na Panią Szymborska po Jej odejściu.Jeżeli nastąpi atak na Pana Andrzeja o miejsce pochówku ,to będą ostatnie podrygi nocnej zmiany.
  • 2016-10-12 11:56 | takei-butei

A któż to, któż tak ślicznie pisał o Wajdzie? Czyżby "Polityka":

"Co zaś dzieje się z Wajdą? Moim zdaniem, stracił talent około roku 76 (ostatni udany film: Człowiek z marmuru), co artystom się zdarza, i może dlatego stara się nadrobić polityką? Paradoks jego życiorysu polega na tym, że właśnie teraz uzyskał rozgłos światowy".

Fragment relacji z festiwalu w Cannes, „Polityka”, 1984.

http://www.krytykapolityczna.pl/en/KrzysztofTomasik/Kaluzynski84czylikiedyskonczylsieWajda/menuid-27.html