Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

(21)
Ustawa o TK narusza zasadę państwa prawa – ogłosił prezes Trybunału. Premier zapowiedziała już, że wyrok nie zostanie opublikowany w „Dzienniku Ustaw”.
 • 2016-03-09 14:59 | snakeinweb

  Brawo Trybunał Konstytucyjny

  Brawo Trybunał Konstytucyjny. Proste, jasne i bardzo potrzebne słowa.

  W zasadzie, przed ostateczną zapaścią państwa prawa może nas ocalić już tylko odważne sądownictwo i otwarty opór sądów przeciwko państwowemu bezprawiu.

  My obywatele jesteśmy pozbawieni biernego prawa wyborczego, więc nie mamy fizycznej możliwości przegonienia partyjnych gangów, bo nie możemy w sposób wolny zgłaszać własnych kandydatów na posłów do Sejmu i wybierać suwerennie naszych przedstawicieli do parlamentu. Dlatego teraz odważne i niezależne sądy są ostatnią deską ratunku dla państwa prawa.

  A jeśli sądy chcą mieć sojuszników w obywatelach to proszę uwalcie niedemokratyczną i łamiącą Konstytucję ordynację wyborczą do Sejmu przywracając nam obywatelom pełnię biernych i czynnych praw wyborczych w wyborach do Sejmu. Chodzi o prawo do kandydowania dla niezależnych i lokalnie zorganizowanych obywateli oraz likwidację progu wyborczego w skali kraju dla wszystkich podmiotów lub tylko dla komitetów i kandydatów startujących lokalnie w swoim rodzimym okręgu wyborczym
 • 2016-03-09 15:24 | lukalek4

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  Brawo Trybunale - jeszcze wolna Polska nie zginęła...
 • 2016-03-09 15:55 | jakowalski

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości zgodna z Konstytucją

  Konstytucja Rzeczypospolitej w art. 4. stwierdza wyraźnie, że (1) „władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu”, oraz że (2) „Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio”. Tak więc władza Polsce należy do Narodu i wybranych przez tenże Naród przedstawicieli (czyli przede wszystkim do posłów i senatorów) a nie do niedemokratycznej z definicji instytucji jaką jest przecież Trybunał Konstytucyjny, którego członkowie są mianowani a nie wybierani przez Naród. Poza tym, to art. 87 Konstytucji RP głosi, iż (1) „źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia” a Art. 88 (1) że „warunkiem wejścia w życie ustaw, rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie.” Tak więc Trybunał Konstytucyjny nie ma władzy ustawodawczej, a jego wyroki (rozporządzenia) muszą być ogłoszone aby były one wiążące. Innymi słowy Trybunał Konstytucyjny podlega Narodowi, konkretnie zaś jego demokratycznie wybranym przedstawicielom takim jak posłowie i senatorowie. Poza tym, to w prawodawstwie obowiązuje zasada „nemo judex in causa sua”, a więc Trybunał Konstytucyjny nie może podejmować decyzji w sprawach dotyczących tegoż Trybunału.
 • 2016-03-09 16:46 | azur

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  No to są dwie Polski, jedna Kaczyńskiego i Dudy, a druga - narodu polskiego.
 • 2016-03-09 21:05 | jakowalski

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  azur
  Raczej jedna Polska wyznająca zasadę, że nikt nie może być sędzią w swojej własnej sprawie (nemo judex in causa sua) i druga, która nie uznaje obowiązującego prawa.
 • 2016-03-10 09:27 | azur

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  Całe szczęście, że TK składa się z ludzi mądrych i odpowiedzialnych za dobro Ojczyzny, bo tego nie można powiedzieć o tych, którzy obecnie rządzą Polską.
 • 2016-03-10 14:58 | azur

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  @jakowalski - nie można zakładać, że PiS ma rację, bo jej nie ma.
 • 2016-03-10 16:34 | jakowalski

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  azur
  Ja tylko stwierdzam, że iż to NIE obecny rząd narusza prawo, w tym szczególnie Konstytucję RP oraz że narusza prawo i Konstytucję RP obecny Trybunał Konstytucyjny, choćby podejmując decyzje w swojej własnej sprawie, a więc naruszając podstawową zasadę prawa, że nikt nie może być sędzią w swojej własnej sprawie (nemo judex in causa sua). Nie rozumiem więc, jakim cudem przeszli sędziowie tego Trybunału przez I rok studiów prawniczych i jakim cudem zdali oni egzaminy z prawa rzymskiego oraz logiki. Moim zdaniem, to wszyscy sędziowie tego Trybunału, którzy nie zauważyli tego, że ów Trybunał nie ma najzwyczajniej w świecie jurysdykcji nad samym sobą, a więc nie może on nawet rozważać przepisów jego samego dotyczących, powinni być zdymisjonowani w trybie natychmiastowym i dożywotnio pozbawieni prawa wykonywania zawodu prawnika oraz zarejestrowani w Urzędzie Pracy jako bezrobotni bez kwalifikacji.
 • 2016-03-10 16:38 | jakowalski

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  Azur
  Obecny Trybunał Konstytucyjny składa się w ogromnej większości z ludzi nie znających prawa. Tak więc ów Trybunał Konstytucyjny składający się w ogromnej większości z osób nie znających prawa narusza prawo i Konstytucję RP, szczególnie zaś podejmując decyzje w swojej własnej sprawie, a więc naruszając podstawową zasadę prawa, głoszącą że nikt nie może być sędzią w swojej własnej sprawie (nemo judex in causa sua). Nie rozumiem więc, jakim cudem przeszli sędziowie tego Trybunału przez I rok studiów prawniczych i jakim cudem zdali oni egzaminy z prawa rzymskiego oraz logiki. Moim zdaniem, to wszyscy sędziowie tego Trybunału, którzy nie zauważyli tego, że ów Trybunał nie ma najzwyczajniej w świecie jurysdykcji nad samym sobą, a więc nie może on nawet rozważać przepisów jego samego dotyczących, powinni być zdymisjonowani w trybie natychmiastowym i dożywotnio pozbawieni prawa wykonywania zawodu prawnika oraz zarejestrowani w Urzędzie Pracy jako bezrobotni bez kwalifikacji.
 • 2016-03-10 16:39 | jakowalski

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  Azur
  Naprawdę nie widzisz, że zdanie „nie można zakładać, że PiS ma rację, bo jej nie ma” nie ma sensu?
 • 2016-03-10 19:08 | Aspiryna

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  "Raczej jedna Polska wyznająca zasadę, że nikt nie może być sędzią w swojej własnej sprawie (nemo judex in causa sua) i druga, która nie uznaje obowiązującego prawa."

  Kolejny raz pokazujesz, iz ekspertem prawniczym nie jestes. Lepiej pozostan przy science-fiction!

 • 2016-03-10 23:55 | Mauro Rossi

  Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją?

  TK nie miał prawa orzekać na podstawie starej ustawy o TK tylko tej, która obowiązuje i z domniemania jest konstytucyjna. Nikt i nic nie jest ponad prawem, także TK. Ostatni wyrok TK jest prawnie nieważny i niewiążący nikogo, a tylko w przypływie sympatii dla sędziego Rzeplińskiego można określić ostatnie orzeczenie oczywistą pomyłką.
 • 2016-03-11 11:30 | jakowalski

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  Aspiryna
  Uważasz więc że zainteresowana w wyroku (orzeczeniu) strona może być arbitrem w sprawie, która ją bezpośrednio dotyczy? Że zasada 'nemo judex in causa sua' nie ma zastosowania do Trybunału Konstytucyjnego? A na jakiej to niby podstawie?
 • 2016-03-11 11:39 | Szechter

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  "Usunięcie z ustawy o TK rozdziału o stwierdzeniu przez Trybunał przeszkody w sprawowaniu funkcji prezydenta RP" przypominam, że ten gangsterski wręcz przepis wprowadziła do ustawy Platforma Obywatelska już po przegranych przez Komorowskiego wyborach prezydenckich.
 • 2016-03-11 15:12 | AOlsztynski

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  Trzymajmy się faktów. PO spodziewając się przegranej, niejako rzutem na taśmę, chciała zabezpieczyć swoje interesy, czyli wpływać na TK. W celu sparaliżowania reform nowej władzy. Mogliby każdą nowelizację przepisów tam kierować. Po czym, czego świadkami już byliśmy w listopadzie 2015 (niecały miesiąc po wyborach!), głośno wołać: "PiS nie wywiązuje się z obietnic wyborczych" a „ich reformy są do kitu”.
  Uważam, iż w tej sprawie obie strony winny iść na kompromis, bo podsycanie tego konfliktu nie leży w interesie Polski. Chyba, że o to właśnie chodzi…

 • 2016-03-11 17:52 | Aspiryna

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  Czy istnieja teraz w Polsce dwie kategorie prawnikow, tzn. "prawnicy" oraz "prawnicy PiS-owscy" ?
 • 2016-03-11 17:54 | azur

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  @jakowalski - Ziobro prawnikiem? wolne żarty. Z trudnością skończył studia i nie odbył żadnej praktyki. Podobnie Kaczyński nie zna się na prawie sądowym, a o Kempie nawet szkoda gadać. Kwestionowanie fachowości członków TK to kłamstwo i nadużycie.
 • 2016-03-12 10:28 | Henryk10

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  Obudziłem się w IV RP. Powstała w wyniku ustawowego nakazu zbadania ustawy o TK w oparciu o zapis tej samej ustawy , która ma być przedmiotem badania , bez możliwości wcześniejszego zbadania jej zgodności z Konstytucją. To ,że prawie wszystkie gremia są innego zdania jest pomijane. Pomijana jest też opinia Komisji Weneckiej . Wystarczyły opinie jednostkowych prawników. Dlatego długie uzasadnienie Trybunału Konstytucyjnego , będzie w przyszłości podręcznikowym przykładem obrony
  trójpodziału władzy , który jest podstawą ustroju demokratycznego i za ten olbrzymi wysiłek Wszystkim Sędziom Trybunału Konstytucyjnego Dziękuję.
 • 2016-03-12 16:14 | Jerzy zO.

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  Majestat i powaga, identyczne wrażenie jak prof. Władyka miałem, pracując ze słuchawką w uchu w ostatnich dwóch godzinach środowej I zmiany. Okazało się, że dobrej zmiany !.
 • 2016-03-12 21:23 | jakowalski

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  Azur
  Nie kieruj dyskusji na boczne tory. Jeśli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego nie rozumieją zasady nemo judex in causa sua, to znaczy, że nie wiadomo jakim cudem przeszli oni przez I rok studiów prawniczych, a więc jakim cudem zdali oni egzaminy z prawa rzymskiego oraz logiki. Tak więc wszyscy sędziowie tego Trybunału, którzy nie zauważyli tego, że ów Trybunał nie ma najzwyczajniej w świecie jurysdykcji nad samym sobą, a więc nie może on nawet rozważać przepisów jego samego dotyczących, powinni być zdymisjonowani w trybie natychmiastowym i dożywotnio pozbawieni prawa wykonywania zawodu prawnika oraz zarejestrowani w Urzędzie Pracy jako bezrobotni bez kwalifikacji.
  Lech Keller, Warszawa
 • 2016-03-12 21:25 | jakowalski

  Re:Trybunał: Nowela ustawy o TK jest w całości niezgodna z Konstytucją

  Henryk10
  O jakiej demokracji ty piszesz? Obawiam się, że mylisz obecną ochlokrację z elementami plutokracji z demokracją – ustrojem idealnym, a więc niemożliwym do praktycznego wdrożenia, podobnie jak n.p. komunizm.