Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

PiS wytnie więcej z Puszczy Białowieskiej. Europa na pewno się tym zainteresuje

(10)
Dla ministra Szyszki „inżyniera ekologiczna” ma być jedynym sposobem na ochronę puszczańskiej różnorodności. Dla zwolenników zostawienia Puszczy samej sobie to czarny dzień dla polskiej przyrody.
 • 2016-03-26 23:55 | woytek

  Re:PiS wytnie więcej z Puszczy Białowieskiej.

  czy to jest sugestia, że minister Szyszko potrzebuje więcej drewna na dacze dla polityków PiS i każe wycinać więcej drzew z Puszczy Białowieskiej niż by to zrobiła Platforma i jej rząd cieni od usychających drzew ? Trudno się połapać w tych problemach ekologiczno- politycznych ?
 • 2016-03-27 14:50 | Ted 51

  Re:PiS wytnie więcej z Puszczy Białowieskiej. Europa na pewno się tym zainteresuje

  każdy materiał o Puszczy ilustrowany jest "gadającymi głowami".dlaczego nie pokazuje się sprawcy - kornika ?! ps.gdzie będzie utylizowane to "próchno" i ile to będzie kosztować ?
 • 2016-03-28 11:29 | Vera

  A może się uczyć od innych

  Nawet w tym wkład myśli polskiej jest zerowy.
  Ponad 20 lat temu to samo zjawisko miało miejsce w Niemczech . Na południowym wschodzie, w rezerwacie tzw Bawarskim Lesie kornik opanował całkowicie tysiące hektarów lasu. Leśnicy podjęli decyzję, że nie będzie żadnej interwencji. Przykro było patrzeć na całkowicie zniszczony las z kikutami. Dzisiaj w tamte miejsca chodzą całe wycieczki, żeby zobaczyć odradzanie nowej przyrody. Wtedy wydawało mi się, że rezygnacja ze zwalczania szkodników to naładowana ideologicznie histeria. Dzisiaj uważam, że nikt nie powinien mieć zdania przed zapoznaniem się z przebiegiem i wynikami tamtego eksperymentu. Problem jest tylko jeden, że analizę powinni przeprowadzić ludzie znający problemy ochrony przyrody i potrafiący ocenić problematykę z wielu stron. Nigdy natomiast nabuzowany chciwością minister polityczny. Bo to najgorsze rozwiązanie.

  Problem w tym, że najpewniej przyczyną jest nadmiar drzew iglastych i zmiany klimatu w który drzewom iglastym staje się zbyt gorąco. Oznacza to, że dotychczasowy las jest nie do uratowania, a może sobie jednak poradzi. Czy teraz chcemy zobaczyć i zbadać naukowo proces dostosowywania przyrody do zmian klimatycznych czy kierujemy się tylko chciwością i drżą rączki na myśl, że marnują się pieniądze. Mimo, że dla gospodarki jest zupełnie bez znaczenia.
  Szkoda, że argumentacji naukowej brak zupełnie, zostaje tylko polityczna i kiczowata sentymentalna (w obie strony).
  Mnie wydaje się prywatnie i po praktycznych doświadczeniach, że jakaś forma interwencji byłaby dozwolona ale nigdy argumentem nie powinna być chciwość. Ochrona aż do totalnego zniszczenia to nie jest chyba najbardziej szlachetne podejście. Ale wywożenie ściętych drzew to jednak degeneracja puszczy.

  P.S. Podobne zjawiska występowały w Czechach i w Polsce jako skutek zatruć środowiska przez dzisiaj narodowo wspominane zakłady socjalistycznego przemysłu.
 • 2016-03-28 17:34 | Aspiryna

  Re:PiS wytnie więcej z Puszczy Białowieskiej. Europa na pewno się tym zainteresuje

  "Nigdy natomiast nabuzowany chciwością minister polityczny."

  A do tego, Szyszko to pospolity ignorant (patrz - rozne jego
  wczesniejsze decyzje)...
 • 2016-03-28 18:44 | Claudio

  Re:PiS wytnie więcej z Puszczy Białowieskiej. Europa na pewno się tym zainteresuje

  Po czystkach przychodzą wycinki. Neoendecka ideologia nie zna granic wyniszczania! Zniszczą każdego. Dobrze, że mamy kapitalizm a nie socjalizm, bo wszyscy byliby w państwowej gospodarce udu..
 • 2016-03-29 06:56 | joanna

  Re:PiS wytnie więcej z Puszczy Białowieskiej. Europa na pewno się tym zainteresuje

  Europa już się zainteresowała- "Guardian" pisał na pierwszej stronie.
  Problem, którego nie rozumie Szyszko, którego nie rozumie również wielu Polaków- szkoda, że mediom nie chce się tego uświadomić ludziom- to fakt, że ostatni w Europie tzw. las pierwotny może przestać istnieć. Bo kiedy zostanie poddany wycince- już NIGDY nie będzie lasem pierwotnym.
  Stanie się po prostu lasem, jakich wiele. Bez wartości naukowej, bez wartości unikatu.
  Fakt, że tego nie rozumie minister środowiska byłby zdumiewający gdyby nie fakt, że to nie jest rząd "rozumiejących" do czego ich funkcja ma służyć Polakom i Polsce.
  Czekam na analogiczne decyzje ministra kultury-np. sprzedaż "Damy z łasiczką" bo przecież reprodukcja będzie wyglądać tak samo. A może i ładniej, a i kasę sie zarobi i na ochronie dzieła zaoszczędzi, bo to ani konserwować ani strzec nie trzeba.
  Stosunek do świata godny Talibów- wszystko co nie naszym dziełem- rozwalić.
 • 2016-03-29 13:49 | mickor

  Re:PiS wytnie więcej z Puszczy Białowieskiej. Europa na pewno się tym zainteresuje

  Ładnie powiedziane Joanno.

  Ja zastanawiam się, gdzie podziali się C zaciekli obrońcy lasów państwowych. To był przecież tak uparcie wałkowany zarzut wobec poprzedniej ekipy... Czy wyrzynanie lasów jest ok, kiedy robi się to w imię narodowego socjalizmu ? Wygląda na to, że tak i można wtedy spokojnie wjechać z piłami nawet w las pierwotny... w końcu to z drewna robi się stołki.
 • 2016-03-29 16:47 | Aspiryna

  Re:PiS wytnie więcej z Puszczy Białowieskiej. Europa na pewno się tym zainteresuje

  "Fakt, że tego nie rozumie minister środowiska byłby zdumiewający gdyby nie fakt, że to nie jest rząd "rozumiejących" do czego ich funkcja ma służyć Polakom i Polsce."

  Niestety, mamy teraz w Polsce rzady "inteligentnych inaczej"... Smutne to i przykre!
 • 2016-03-30 05:18 | geozak

  Re:PiS wytnie więcej z Puszczy Białowieskiej. Europa na pewno się tym zainteresuje

  Nawiedzonych nie brakuje i przydalby sie jakis kornik ich zjadajacy.
  Jeden z nich poucza abysmy uczyli sie od Niemcow jak im kornik zjadł tysiace hektarów lasu Bawarskiego ,oni zostawili to i teraz odrasta.

  Łskawca jest naprawde rozrzutny aby cos co ma wartośc zostawiac dla kornika.Moze również swoja forse w kieszeni poddać eksperymentowi z kornikie,

  Durnoty nie znacie lasu jak o niego należy dbać.Byc może ,że leśnicy zdecyduja sie posadzić mieszankę roznych drzew .
 • 2016-03-30 22:04 | Aspiryna

  Re:PiS wytnie więcej z Puszczy Białowieskiej. Europa na pewno się tym zainteresuje

  "Durnoty nie znacie lasu jak o niego należy dbać."

  Nie wiesz, czy tez udajesz ze nie wiesz o co chodzi?