Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

(31)
Balcerowicz wziął na siebie wielkie ryzyko. Uda się tylko wówczas, gdy ukraińscy politycy zechcą posłuchać jego rad.
 • 2016-04-23 01:15 | snakeinweb

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Ciekawy eksperyment. Też uważam, że sytuacja Ukrainy jest dużo trudniejsza, choćby dlatego, że Polska zaczynała niejako od zera, a Ukraina ma potężne patologiczne obciążenia, jak choćby ta klasa oligarchów.

  Trochę niepokoją mnie słowa, że społeczeństwo ukraińskie musi znowu "zacisnąć pasa". Zaciskać pasa to można jak jest z czego popuszczać, a nie jak jest się kondycji przypominającej "sama skóra i kości". Ale może się mylę i Ukraińcy żyją ponad stan. Wydaje mi się, że na Ukrainie zacisnąć pasa powinna głównie oligarchia, bo ta akurat ma z czego. Myślę, że przekonanie oligarchów do dobrowolnego zrzeczenia się części władzy i bogactwa - podkreślam części - w imię dobrze pojętego własnego interesu jest kluczem dla otwarcia się Ukrainy na realne reformy i wejście na tory rozwoju do cywilizowanego państwa typu zachodniego. Istnienie stojącej ponad prawem kasty oligarchów jest zaprzeczeniem takiego państwa i jest gwarancją niepowodzenia wszelkich reform.
 • 2016-04-23 01:44 | SŁOWIANIN STANISŁAW

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Tekst przypomina lokowanie produktu.Czy na Ukrainie nie ma już prawdziwych Kozaków ? Może sprowadzić z Kubania. Misja przypomina międzynarodówkę w czasach stalina kiedy Rokossowski w wyniku Jałty był ministrem na podobieństwo Macierewicza.Jakie społeczeństwo takie elity.Ukraińcy to międzynarodówka w ramach państwa wydmuszki? Cenię prawosławnych Kozaków z Kubania za państwowość i uwolnienie części Europy z 500- letniego reżimu tureckiego. Misja Balcerowicza to przysłowiowe cudze chwalicie...Wszak Balcerowicz zostawił Polskę w ruinie w ramach postkomuny bo rozkradzioną prywatyzacjami rzecze pisowska Wanda Wasilewska z broszką.Katolicy w Polsce z opcji PiS dumni są z powodu chrztu z łacińskiej ręki germańskiej bo inaczej groziła nam cyrylica.Balcerowicz w ramach neutralności będzie zapewne propagował również esperanto jako język komunikacji aby nie urazić pochodzeniem z Lachów.
 • 2016-04-23 02:45 | mr.off

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Problem w tym, ze Ukraina '2016 to bananowa republika amerykanskich neocons w ktorej karty rozdaje Victoria Nuland …
  https://youtu.be/KIvRljAaNgg  Dzis podsekretarz stanu administracji B.Obamy, pracujaca kilka lat wczesniej dla ekipy G.W.Bush'a/D.Chenney'a w czasie napasci USA na Irak, ktoremu plan podpalenia Blskiego Wschodu wymyslil (m.in.) jej maz Robert Kagan. Detale tu: http://mondoweiss.net/2014/06/about-though-israel/


  Kto to neocons jest tu: https://youtu.be/h2uMC-XEhX4

  (sugeruje skupic uwage pod koniec 8 min. filmu: pojawia sie tam R.Sikorski), ktory porzuciwszy Laske Marszalkowska w Sejmie RP dzis tez pracuje ‘dla Ukrainy’. Podobnie jak b. prezydent Gruzji M. Saakashvili (dzis gubernator Odessy na Ukrainie).

  Wiekszy obrazek pozwalajacy rozumiec cala bajke jest tu: https://youtu.be/Z4FW_2ICZfc


  Nie rozumiem po co w to cale g…. wchodzi prof. L.Balcerowicz.

  PS.

  Na deser:
  GOOGLE: poroshenko/panama papers
 • 2016-04-23 11:19 | AOlsztynski

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Współczuję!

  Ukraińcom...
 • 2016-04-23 12:24 | darek2401

  Balerowicz pojechał tak nie robić jakies ekonomiczne reformy tylko założyć tam OFE i wyciągnąc kasę emerytalną ukraińcow do oligarchów i zachodnich bankow!

  Moim zdaniem nic z tego nie będzie.To kolejna zasłona ukraińskich oligarchów żeby " wydoić zachód " na kolejne kilkanaście miliardów dolarów pożyczek na wieczne oddanie/ na niby reformy/, które w praktyce wylądują w rajach podatkowych i bankach cypryjskich czy luxemburskich itp. Póżniej kolejny "majdan" , kolejne niby reformy i tak w kółko! 80% majątku narodowego Ukrainy należy do 10 najbogatszych rodzin, nie zawsze są to Ukraińcy. Oni żyją z tego ze produkują u siebie tanio( tania energia dotowana przez państwo , tania siła robocza , niskie lub zerowe podatki ) a na zachodzi sprzedają drogo! Nie są chyba głupi , jak mają na to wpływ żeby na to pozwolić. Reforma to realne ceny energii , gazu węgla ropy itd, płacenie wysokich podatków , państwo przecież jest bankrutem, urealnienie płac, likwidacja korupcji itd. Kto się na to z nich zgodzi , przecież oni z tego żyją! Z tego powstały i powstają ich fortuny. Jeżeli zostanie wprowadzona prawdziwa reforma to oni wszyscy zaczną bankrutować i uciekać z majątkiem za granicę. Nie mówiąc o tym że ci reformatorzy szybką zaczną ginąc w
  " wypadkach". Tę technologię ukraińcy mają opanowana do perfekcji. Jeszcze jakiś czas temu słyszałem o urynkowieniu cen gazu.Parę "wypadnięć" z okien, samobójstwa , tak dla "uprzedzenia" i coś cicho o tym gazie. Julia chyba do tej pory bierze 1,5 miliarda prowizji płatne na rachunek w banku szwajcarskim za podpisaną umowę na dostawę gazu. Balcerowicz może im doradzić tylko jedną reformę taką jak u nas. OFE, czyli jaki sprywatyzować i zawłaszczyć w majestacie prawa oszczędności emerytalne . Następnie je wrzucić na giełdę gdzie oligarchowie je "wypompują" dla siebie. Tak jak u nas . Po 15 latach " oszczędzania" emerytura z OFE wynosi ok 70 zł, a tylko w ubiegłym roku z OFE " wyparowało" ok 20 miliardów złotych. I po to chyba tam pojechał Balcerowicz!
 • 2016-04-23 12:30 | jakowalski

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Rozumiem, że Pan Leszek Balcerowicz przyjął obywatelstwo Ukrainy i zrzekł się tym samym obywatelstwa RP. Bardzo się więc z tego cieszę!
 • 2016-04-23 12:31 | jakowalski

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Słowianin
  Rokossowski, w odróżnieniu od Macierewicza, był doświadczonym dowódcą frontowym.
 • 2016-04-23 12:33 | jakowalski

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Snakeinweb
  Polska nie zaczynała od zera, a od wyprzedaży „za pół darmo” majątku gromadzonego pracą Polaków w latach 1944-1989. Nie licz też na to, ze ukraińscy bogacze zrezygnują chocby z drobnej części swych bogactw i dochodów. Gdyby tak miało być, to na pewno nie Balcerowicz wszedł by w skład rządu Ukrainy. Zanosi się więc na to, że na Ukrainie przykręci się śrubę ludziom pracy, obniży jeszcze bardziej ich zarobki a powiększy bezrobocie, czyli że Ukrainę czeka to samo, co Polskę, tyle że w znacznie trudniejszej sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej. Szykujmy się więc na masowy najazd na Polskę z Ukrainy i miejmy nadzieję, że Ukraińcy będą chcieli tylko przedostać się przez Polskę na Zachód, co powinniśmy im oczywiście jak najbardziej ułatwić - tak jak to tylko leży w naszych możliwościach.
 • 2016-04-23 12:37 | Jacek, NH

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Warszawa. Miasto gdzie ludzie myślą, że oni to cała Polska...
 • 2016-04-23 14:05 | jakowalski

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Pani Jagienko,
  Euro-majdan NIE domagał się nigdy zredukowania wpływów oligarchów na życie kraju. On domagał się tego samego, czego domagali się polscy stoczniowcy w roku 1980, czyli więcej pieniędzy za mniej pracy. Rezultat był więc do przewidzenia – zamiana władzy na jeszcze gorszą niż poprzednia, tak samo jak w Polsce. Ukraińskie społeczeństwo nie poprze przecież kolejnego programu zaciskania pasa, skoro coś zupełnie innego mu na owym Euro-majdanie obiecywano.
  Nie jest też prawdą, że się nam w Polsce się udało. Gdyby się nam udało, to nie wpadlibyśmy w pułapkę wysokiego bezrobocia, niskich płac, zapaści demograficznej i masowej ucieczki Polaków z Polski. Poza tym, to nie ma Nobla za dokonania polityczne, poza tzw. pokojowym, już dawno jednak ośmieszonym przez takich „wybitnych” Noblistów jak Wałęsa czy Obama.
 • 2016-04-23 15:37 | __

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Analogia z marszałkiem Petainem wydaje się oczywista.
  Podstarzały bohater sprzed lat, co do kiedyś ocalił itp, powołany raz jeszcze w beznadziejnej sytuacji.
  Ale nie dał rady a nawet gorzej, bo kto pamięta Petaina jako bohatera? A kto że to był zdrajca?
  No właśnie
  Problemem Ukrainy nie jest ekonomia ale polityka a Balcerowicz to słaby polityk, grabarz Unii Wolności, której był szefem, na przykład...
 • 2016-04-23 15:37 | J.S.

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Szkoda,że realizacja II Planu Balcerowicza nie otrzeźwiła p.Wilczak. Naprawdę sprowadzenie wzrostu PKB do niemal zera i wyprodukowanie miliona bezrobotnych jest powodem do zachwytów nad geniuszem Balcerowicza ?
 • 2016-04-23 20:17 | Klopfer

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  "Może jestem nieobiektywna, bo Leszka Balcerowicza kocham niezmiennie od dnia, kiedy go zobaczyłam i usłyszałam przedstawiającego plan dla Polski."
  "Wypada wierzyć w Balcerowicza, zwłaszcza wprowadzonego na scenę dekretem prezydenta."

  Przepraszam szanowna Pani Wilczak, ale czy Pani się jeszcze czyta?

  Nie wiem, czy zdaje Pani sobie sprawę z tego, że tym razem, pisząc nieco dokładnie o roli oligarchów w "wolnej, demokratycznej i proeuropejskiej" Ukainie, udowodniła mimochodem, iż w porównaniu z nią "ch.., d..ą i kamieni kupa" to wzorzec solidnego państwa!
 • 2016-04-24 10:13 | ab.koska

  Popieram

  Pamiętam relację z rady ministrów prowadzonej przez Balcerowicza. Byłem pozytywnie zbudowany sposobem prowadzenia tej narady. Żadnego wodolejstwa, żądanie od mówców konkretów, propozycji, wskazania skutków pozytywnych i negatywnych.
  To, że Lepper wymyślił sobie slogan z Balcerowiczem na zaistnienie tylko uwiarygodnia wartość profesora.
  Jestem za Ukrainą i spodziewam się, że z jego pomocą dołączy do rozwiniętych krajów europejskich. Mają szanse.
 • 2016-04-24 12:06 | azur

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Balcerowicz idzie tam, gdzie go chcą. Logiczne.
 • 2016-04-24 14:18 | Withold

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Balcerowicz już zrobił jeden dobry ruch. Powiedział, że gospodarka Ukrainy lepiej wygląda niż ją opisuje się na Zachodzie. Inwestorzy zachodni i polscy chcą przede wszystkim wiedzieć czy rząd ukraiński zapewni spokój na terenach przez siebie kontrolowanych. Wielu przedsiębiorców polskich i zagranicznych chętnie przerzuci tam produkcję, o której tak pogardliwie wypowiada się Morawiecki. Dzięki Balcerowiczowi będzie mógł uciec z pułapki średniego rozwoju i budować po wsiach krzemowe doliny i zakłady z polską zaawansowaną myślą techniczną i naukową. Obawiam się jednak, że jeśli dzięki reformom Balcerowicza na Ukrainie inwestycje i produkcja wyjedzie z Polski to dla PiS-u będzie wspaniała okazja, żeby Balcerowicza ogłosić zdrajcą Polski, ale jemu zawsze wiatr w oczy wieje.
 • 2016-04-24 15:04 | jakowalski

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  ab.koska
  Balcerowicz może tylko pogłębić gospodarczą zapaść Ukrainy. Przecież to właśnie Balcerowicz, będąc wicepremierem i ministrem finansów RP, zniszczył polski przemysł, „wyprodukował” miliony bezrobotnych i zadłużył Polskę na sumę ponad dziesięć razy większą niż Gierek, a teraz chce zrobić to samo na Ukrainie. Szykujmy się więc na masową ucieczkę Ukraińców z Ukrainy, porównywalną z ucieczką Polaków z Polski począwszy od roku 1990. Szacując bardzo ostrożnie, oceniam, że jeśli Balcerowicz zacznie wprowadzać w życie swoje pomysły, to z Ukrainy ucieknie co najmniej 5 milionów osób. Ciekawe, kto ich przygarnie, kto da im zasiłki (bo o pracy to raczej nie maja co oni nawet myśleć w pogrążonym w głębokim kryzysie Zachodzie), dach nad głową, kto ich wyżywi i kto i za co będzie leczyć?
 • 2016-04-24 21:46 | azur

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  @Jakowalski - Macierewicza z Rokossowskim nie ma co nawet porównywać - z jednej strony kompletny dyletant, do tego nawiedzony, z drugiej wybitny dowódca w randze marszałka. Co do Balcerowicza, myślę że przyda się Ukrainie, a w Polsce musi poczekać na lepsze czasy.
 • 2016-04-25 02:28 | Leontyna

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Szkoda jednak tej Ukrainy... Trzeba było byc w Łodzi, pani redaktor, za wczesnego Balcerowicza i zobaczyć jak bezlitośnie i bezpardonowo wywalił na bruk całe wielotysięczne fabryki, a te najlepsze - na początek. Nikt się nie zająknął wówczas o jakichs odprawach, zabezpieczeniach czy propozycjach zatrudnienia. Powtarzam - wiele tysięcy ludzi poszło za jednym zamachem na bruk; jeden zakład pracy - 11 tys. ludzi, inny - 10 tys. i tak mozna wymienaić, My tu dobrze pamietamy. Maszyny rozprzedane lub ???, ale nie tym, co na nich pracowali. Do tej pory pompuje się w górnictwo miliony jeśli nie miliardy, sztucznie utrzymując stan zatrudnienia, co przynosi wielkie straty, a z Łodzi płynęła wartka struga pieniędzy, strat nie było... Ale był niejaki Sachs... Teraz prof. Balcerowicz może sobie mówić ze swadą o tym i owym, ale rozwalenia przemysłu w Łodzi tu się nie zapomni, bo przecież wcale nie musiało tak być.
 • 2016-04-25 10:30 | Roman Werpachowski

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Biedna Ukraina. Nastepne poletko doswiadczalne dla nietrafionych teorii ekonomicznych neoliberalow.
 • 2016-04-25 11:01 | jakowalski

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Withold
  Nie ma dziś już czegoś takiego jak gospodarka Ukrainy, jako że została ona dawno temu rozkradziona przez tamtejszych feudałów zwanych „oligarchami”.
 • 2016-04-25 11:01 | jakowalski

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Leontyna (2016-04-25 02:28 ) oraz Roman Werpachowski ( 2016-04-25 10:30)
  To samo chciałem napisać. A o reformach Balcerowicza ja pisałem już na początku lat 1990tych – patrz na przykład „Decline of manufacturing in Poland 1989-1994” - rozprawa dostępna w bibliotece The University of Melbourne oraz opracowanie „Social consequences of unemployment in Poland 1990-1994” - to drugie dostępne w bibliotece Monash University w Melbourne.
 • 2016-04-25 18:11 | jakowalski

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Withold
  Oto co o gospodarce Ukrainy twierdzi CIA:
  Po Rosji, Ukraina była najważniejszym elementem ekonomii byłego Związku Radzieckiego, produkując około cztery razy więcej niż kolejna republika. Jej żyzne gleby dawały więcej niż jedną czwartą radzieckiej produkcji rolnej, a jej gospodarstwa rolne dostarczały znacznych ilości mięsa, mleka, zboża i warzyw dla innych republik. Podobnie też, zróżnicowany przemysł ciężki Ukrainy, dostarczał unikalny sprzęt (na przykład rury o dużej średnicy) oraz surowce dla przemysłu i górnictwa ZSRR, na przykład urządzenia dla górnictwa, w tym naftowego i gazowego.
  Wkrótce po odzyskaniu niepodległości w sierpniu 1991 roku, rząd ukraiński zliberalizował większość cen i utworzył ramy prawne dla prywatyzacji, ale powszechny opór wobec tych reform w samym rządzie i parlamencie szybko zablokował owe wysiłki reformatorskie i doprowadził do pewnego wycofania się z owych reform. W roku 1999 produkcja przemysłowa Ukrainy spadła do poziomu poniżej 40% poziomu z roku 1991. Instytucje zewnętrzne - szczególnie zaś MFW - zachęcały Ukrainę do przyspieszenia tempa i zakresu reform w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Ukraińskie władze rządowe wyeliminowały większość przywilejów podatkowych i celnych w ustawie budżetowej marca 2005, ale do wyprowadzenia większej aktywności gospodarczej Ukrainy z, jakże tam dużej, szarej strefy, potrzebne są dalsze ulepszenia, w tym przede wszystkim walka z korupcją, rozwój rynków kapitałowych, a także poprawa ram prawnych. Od roku 2000 do połowy 2008 roku gospodarka Ukrainy była jednak stosunkowo prężna pomimo zawirowań politycznych pomiędzy premierem i prezydentem.
  Uzależnienie Ukrainy od Rosji w dostawach energii oraz brak istotnych reform strukturalnych sprawiły, że ukraińska gospodarka podatna jest bardzo na wstrząsy zewnętrzne. Ukraina jest uzależniona od importu około trzech czwartych jej rocznego zapotrzebowania na ropę naftową i gaz ziemny oraz w 100% jest ona uzależniona od importu paliwa jądrowego. W styczniu roku 2009, po dwutygodniowym sporze, który spowodował odcięcie dostaw gazu do Europy, Ukraina zgodziła się na dostawy gazu do Europy przez swoje terytorium poprzez zawarcie 10-letnich umów z Rosją, które doprowadziły do podwyżki cen gazu w Ukrainie do poziomu światowego. Surowe warunki tych umów mocno uderzyły w Ukrainę. Jej gospodarka w roku 2009 roku zmniejszyła się o prawie 15% jest to jeden wśród najgorszych wyników gospodarczych na świecie. W kwietniu roku 2010 Ukraina wynegocjowała pewną zniżkę cen na import rosyjskiego gazu w zamian za przedłużenie dla Rosji dzierżawy bazy morskiej na Krymie.
  Ukraińska oligarchia zdominowała gospodarkę kraju, która rosła bardzo wolno w latach 2010-2014. Po tym, jak były prezydent Janukowycz uciekł z kraju w czasie tzw. Majdanu, Zachód rozpoczął starania w celu ustabilizowania gospodarki ukraińskiej, w tym poprzez pomoc ze strony MFW w wysokości 14-18 mld USD.
  Zajęcie przez Rosję Krymu w marcu 2014 roku (jako reakcji na wspomagany przez Zachód tzw. Majdan), oraz utrata części wschodniej Ukrainy uderzyła także w gospodarkę Ukrainy. Wraz z utratą większej części przemysłu ciężkiego Ukrainy znajdującego się w Donbasie, gospodarka Ukrainy skurczyła się o 6,8% w roku 2014 oraz o około 10,5% w roku 2015.
  Dodam także, iż Ukraina zaczynała w roku 1992 z niemalże dokładnie tego samego poziomu co Białoruś, a dziś Białoruś ma dobrze ponad dwa razy wyższy PKB per capita niż Ukraina.
  LK
 • 2016-04-25 18:28 | jakowalski

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Withold
  I jeszcze - Ukraina według CIA:
  Zmiana PKB: -11% (2015), -6.8% (2014), 0% (2013)
  PKB per capita: $8,000 (2015), $8,800 (2014), $9,400 (2013)
  Oficjalna stopa bezrobocia: 10.5% (2015), 9.3% (2014), przy czym CIA zauważa, ze na Ukrainie jest sporo niezarejestrowanych bezrobotnych oraz osób nie w pełni zatrudnionych (underemployed)
  Ponad 24% Ukraińców żyje poniżej ukraińskiego, a więc bardzo niskiego progu ubóstwa
  Deficyt budżetu: ponad 4% PKB
  Dług publiczny: 94.9% PKB (2015), 70.3% PKB (2014)
  Inflacja: 49% (2015), 24.9% (2014)
 • 2016-04-26 03:47 | jpkx1984

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Balcerowicz jest jak broń masowego rażenia. Spojrzenie okiem na liczby pokazuje, że zawsze gdy ten znachor zabierał się za kierowanie gospodarką, to następowało załamanie wzrostu PKB i eksplozja bezrobocia. To, że Polska nie jest kompletną ruiną zostało osiągnięte pomimo (zabrano mu zabawki) a nie dzięki Balcerowi.
 • 2016-04-26 09:28 | jakowalski

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Jpkx1984 (2016-04-26 03:47)
  Pełna zgoda! To, że Polska nie jest dziś kompletną ruiną zostało osiągnięte pomimo, a nie dzięki Balcerowiczowi. Polska jakoś się jeszcze trzyma, ale tylko dlatego, że Balcerowicz nie miał możliwości zniszczyć jej gospodarki do końca, ze musiał on jednak odejść, jako że bezrobocie i zadłużenie państwa osiągnęło pod jego (nie)rządami tak rekordowe wręcz rozmiary, że nie było możliwe aby utrzymał się on u nas u władzy, a teraz ma on szanse rozwalić do końca gospodarkę Ukrainy. Ale cóż, Ukraińcy tego przecież sami chcieli...
 • 2016-04-28 10:29 | jakowalski

  Wielki sukces Balcerowicza!

  Wynagrodzenia w Niemczech są znacznie wyższe niż w Polsce. - Nawet na szeregowych stanowiskach, przy pracach takich jak komisjonowanie artykułów, obsługa wózka paletowego czy innych pracach fizycznych, zarobki są trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Zaczynają się od poziomów 1400 euro brutto miesięcznie, co stanowi równowartość ponad 6000 zł brutto
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19988668,wielka-brytania-jest-juz-niemodna-ponad-1-3-polakow-wskazuje.html#MTstream
 • 2016-04-28 18:09 | &

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Àle tam juz nie ma nic do zniszczenia. Zanudzi sie. Musi siedziec cicho bo inaczej Prawy Sektor "zdekomunizuje" go. przepraszam "zdekapitulizuje". Na Ukrainie zozszerza sie patologia faszystowska.Wczoraj banda kijowska zabila na wschodzie Ukrainy cala rodzine, 4 osoby, ktore jechay w samochodzie, dwoch cywili przy okazji. Bandycki kraj.
 • 2016-04-28 21:21 | jakowalski

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  &
  Nie doceniasz Balcerowicza, On na Ukrainie potrafi sporo jeszcze zepsuć, jeśli mu tylko się tylko na to pozwoli.
 • 2016-05-02 20:00 | Aspiryna

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Wedlug "jkowalskiego" to sam Balcerowicz "wyprodukowal miliony bezrobotnych". Ufff!
  Jak on tego dokonal?
 • 2016-05-02 20:40 | jakowalski

  Re:Poroszenko ustanowił Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie Ukrainy

  Aspiryna
  Tak samo się mówi, że „Balcerowicz wyprodukował miliony bezrobotnych”, jak się mówi, że „Ford czy też Opel wyprodukował miliony samochodów”. Naprawdę nie rozumiesz na czym polega metafora a szczególnie metonimia?