Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy amerykańska tarcza nas obroni?

(41)
Amerykańska instalacja jest ważna dla bezpieczeństwa Polski, ale to my będziemy musieli bronić jej przed bezpośrednim atakiem.
 • 2016-05-14 17:02 | snakeinweb

  Pewnie że obroni

  Jak nas w II WS Brytyjczycy, Francuzi i Rosjanie przed Hitlerem obronili, to dlaczego Amerykanie nie mieliby nas obronić?
 • 2016-05-14 17:19 | jakowalski

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Ta amerykańska „tarcza” oznacza przecież, że Polska będzie pierwszym celem nuklearnego ataku na USA, niekoniecznie strony Rosji (być może strony Chin, Indii albo też innego mocarstwa jądrowego) a więc po instalacji tej tarczy wzrośnie istotnie prawdopodobieństwo, że Polska stanie się nuklearnie skażoną pustynią. Obniża więc ta „tarcza” nasze bezpieczeństwo i to w dramatycznie wysokim stopniu. :-(
 • 2016-05-14 18:19 | staryman

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  „Amerykańska instalacja jest ważna dla bezpieczeństwa Polski, ale to my będziemy musieli bronić jej przed bezpośrednim atakiem.”
  -----------------------------------------------------------------------
  A w jakim sensie jest ważna dla bezpieczeństwa Polski?
  Chyba tylko w takim, że drastycznie to bezpieczeństwo zmniejsza.
  Ściągając do siebie amerykańskie instalacje wojskowe (które przecież nie służą do obrony Polski!) narażamy się tylko – w razie konfliktu – na atak ze strony Rosji. Bo przecież wszyscy doskonale wiedzą, przeciwko komu są te amerykańskie instalacje. Co wtedy zyskujemy? Nic. No, może dużo popiołu do użyźniania gleby – tyle, że mocno radioaktywnego.

  („Plan obrony Europy przed rakietami balistycznymi z Bliskiego Wschodu”!? Panie redaktorze, niech się pan nie ośmiesza!)

  A żeby bronić siebie (przed sprowokowanym przez siebie atakiem) i tych amerykańskich instalacji, będziemy oczywiście musieli oczywiście nakupić sobie – amerykańskiej zapewne? – broni. Zakupimy ją oczywiście za własne pieniądze. Sens ekonomiczny? Żaden.

  W razie czego wszystkie te zabawki, których sobie nakupimy i tak oczywiście nic nam nie pomogą – i to jest chyba prawie dla wszystkich oczywiste, prawda? Przynajmniej dla tych, którzy mają trochę oleju w głowach.

  To polityka skrajnie głupia, nieodpowiedzialna i zwyczajnie szkodliwa. Nie dla jakichś tam wyimaginowanych wrogów, pragnących rzekomo zaatakować rakietami balistycznymi Europę czy Amerykę z Bliskiego Wschodu (czy – jak to ostatnio słychać – z Korei Płn.), nie dla Rosji, przeciwko której tak naprawdę jest skierowana, ale dla nas, dla Polski. A tę głupią, nieodpowiedzialną i szkodliwą dla Polski politykę prowadzi nie Putin czy Kim Dzong Un, ale nasi, polscy politycy.
 • 2016-05-14 18:20 | SŁOWIANIN STANISŁAW

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Budowa tarczy przeczy zasadzie nadstawiania drugiego policzka przeciwnikowi.Czy nie lepiej nie prowokować silniejszych militarnie sąsiadów kiedy jest się w ruinie.Stan ruiny jest skutecznym odstraszaczem.Chowanie się za tarczą przypomina sprowadzenie"misjonarzy" zakonników krzyżaków do rozprawienia się z plemionami co zapoczątkowało Drang nach Osten ! w germańskim wydaniu.Tak sobie myślę czy zwątpiono w Świątynię Opatrzności i koniec świata prowadzący do zbawienia ? Gdzie pokora i zdanie się na Boga przez modlitwę.
 • 2016-05-14 18:52 | juszczyniak

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?


  "... plan obrony Europy przed rakietami balistycznymi z Bliskiego Wschodu ..."

  Dyrdymały!
 • 2016-05-14 19:13 | woytek

  Re:Czy tarcza nas obroni?

  Położenie geograficzne Polski skazuje Polskę na dobre stosunki z sąsiadami , a nie wysługiwanie się awanturnikom , globalistom i spekulantom , którzy chcą Polskę ustawić w pozycji harcownika za poklepywanie po ramieniu aktualnych celebrytów politycznych i karierowiczów.
  Polityka zagraniczna obecnej ekipy rozczarowuje i prowadzi donikąd.
  Własne obsesje powinni ci panowie zostawić dla siebie. To przykre doświadczenie polityczne dla wyborców ten brak klasy obecnych polityków.
 • 2016-05-14 19:16 | axiom1

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Ameryka wymysla dla swych wasali wrogow. Szczuje swych wasali, sprzedaje im born i uslugi obronne.
  Kazda wojna poza granicami Ameryki jest dobrym biznesem dla Ameryki. Dla Polski kazdy ze scanariuszy konfliktu z Rosja moze byc tylko totalna zaglada.
  A tzw tarcza jest tylko elementem dojenia polskiego wasala. Ile to ma Polske kosztowac autor nie napisal.

  I sa inne koszty. Zle stosunki z Rosja kosztuja Polske milion miejsc pracy. Stan napiecia wypedza kapital i ludzi. A intensywnosc promieniowania ze stacji radarowych powoduje raka i bialaczke.
 • 2016-05-14 22:40 | woytek

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  George Washington stworzył niepodległe Stany Zjednoczone Ameryki usuwając brytyjskie garnizony z terytorium które zagospodarowali koloniści.
  Andrzej Duda chce stworzyć niepodległą Polskę zapraszając na jej terytorium amerykański garnizon.
  Historia jednak nie jest nauczycielką życia ? Również politycy wyciągają z niej dowolne wnioski.
 • 2016-05-15 01:16 | Aspiryna

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Komu wlasciwie ma sluzyc owa "tarcza"? Bo z cala pewnoscia nie bedzie ona sluzyc obronnosci Polski!
 • 2016-05-15 07:04 | z daleka

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Wiekszosc symulacji konfliktu z Rosja pokazala, ze nawet w tym najbardziej optymistycznym wariancie kiedy do gry wchodzi NATO i USA i przyslowiowo leje Ruskich, ten "zwycieski" konflikt konczymy i tak z kompletnie zdewastowanym krajem i co najmniej o polowe mniejsza liczba ludnosci. Pytanie, ktore samo sie nasuwa brzmi czy to ma byc celem polskiej polityki zagranicznej? Polityki, ktora od poczatku nacechowna jest antyruskim obledem, nieprawdopodobnymi mniemaniem o roli Polski na Wschodzie, bowiem liderzy tego kraju od lat roszcza sobie pretensje do organizowania post-sowieckiej przetrzeni w bylych republikach ZSRR oraz graja role taniego jankeskiego harcownika. Jest to takie polaczenie arogancji ze strachem. Strachu, ze Ruscy znowu przyloza wiec trzeba sie zbroic i wydawac ile sie da forsy na wszelkie wojskowe gadzety, ktore maja nam zapewnic spokoj, jak to slusznie ujal kiedy odwiedzajacy nasz kraj amerykanski min. obrony "Boicie sie? Kupcie nasze rakiety od razu poczuje sie pewniej" oraz arogancji o historycznej roli Polski na Wschodzie, to taki nieustanny sen wspolczesnie nacpanych, ktorzy tesknia do okresu kiedy zdobylismy Moskwe podczas Wielkiej Smuty, to w polaczeniu z Katyniem, rozbiorami, Powstaniem warszawskim i samym istniem Ruskich jako narodu stwarza rodzaj takiej politycznej mistyki, choroby prawieze nie do wyleczenia uniemozliwiajacej znormalizowanie relacji Rosja i korzystanie z tego, tak jak chociazby zrobil to Orban.Tarcza rakietowa z USA majaca chronic jankesow przezd iranskimi rakietami montowana w Polsce prawieze pod ruska granica,spowoduje jedynie to ze ta decyzja potwierdzimy teze Malenczuka ze 80% Polakow to idioci.
 • 2016-05-15 08:32 | sztubak

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Moim zdaniem powinniśmy odrestaurować parę pułków husarii.
  Dużo taniej, praca dla polskich rzemieślników zapewniona, można użyć w filmach patriotycznych a najważniejsze, Rosjanie nie muszą celować w nas Iskanderami, tacy durni nie są.
  Skuteczność obronna równie duża przy dużo mniejszych potencjalnych skutkach ubocznych (collateral damage) i nakładach.

  Jestem przeciwny nowemu wyścigowi zbrojeń do którego tak usilnie nawołują nasze kolejne rządy.
 • 2016-05-15 11:10 | Kropkozjad

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Szanowny Autorze!
  Wydaje się, że ulega Pan prymitywnej ale skutecznej propagandzie, głoszącej zagrożenie światowemu pokojowi przez Rosję. Ta propaganda, rozkręcająca na nowo wyścig zbrojeń, nie służy ani Polsce ani państwom należącym do NATO, ponieważ ona służy wyłącznie interesom światowej i przede wszystkim amerykańskiej finansjery.
  Putin nie jest idiotą, tak jak nie był idiotą Stalin. Ale polscy i nie tylko polscy politycy, decydujący o sprawach swych państw, dali nabrać się na takie potraktowanie Putina. Obecne działania putinowskiej Rosji nie mają charakteru agresywnego wobec kogokolwiek. Ale wielu Polaków już uwierzyło w agresję Rosji wobec Ukrainy i w bezprawne rzekomo zawłaszczenie Krymu.
  Takie rozumienie spraw międzynarodowych, jest wywołane przez wspomniane wyżej grupy interesów finansowych i służy tylko im.
  Rosja nie ma interesu zgarnięcia terytoriów europejskich, ponieważ już Federacja Rosyjska, ma kłopoty z nierosyjską ludnością na obszarach, gdzie ona przeważa, i przywódcy rosyjscy musieliby być idiotami, aby świadomie, celowo te kłopoty multiplikować.
  Ale prymitywna propaganda musi mieć czarnego luda, i Putin sprawujący autorytatywną władzę w Rosji bardzo do tego nadaje się.
  Tracza antyrakietowa w Polsce, to tarcza strzelnicza dla rosyjskich rakiet zupełnie niebroniąca Polski, jak to trafnie Pan zauważył. To nasze polskie siły zbrojne będą musiały zapewnić jej obronę, na nasz polski koszt i wbrew polskim interesom, z narażeniem na skutki tej obrony, w postaci niepoliczalnych polskich strat ludzkich, materialnych i cywilizacyjnych. Trzeba uświadomić sobie, że nie ma absolutnie skutecznego systemu obrony przeciwrakietowej. Wychwalany amerykański PATRIOT, użyty niegdyś przeciwko przestarzałym poradzieckim rakietom SS wykazywał tylko kilku dziesięcioprocentową skuteczność. Specjaliści wojskowi oceniali, że już wtedy rosyjski system obrony przeciwrakietowej Moskwy był bardziej skuteczny od PATRIOTA.
  Od tego czasu systemy rakietowe i przeciwrakietowe były doskonalone, ponieważ każde doskonalenie broni defensywnej powoduje równoczesne doskonalenie broni ofensywnych. Sądzę, że rosyjscy specjaliści już od dawna pracują nad bronią, która ma być skuteczna mimo amerykańskich tarcz antyrakietowych.
  Ale może by tak prościej usunąć zagrożenia pokojowi światowemu, przez poprawienie stosunków Polski i Europy Zachodniej z Rosją? Przyniosłoby to obustronne korzyści, które niszczy obecnie stan zimnej wojny. Ale to chyba zbyt proste i obniżające znacznie zyski światowej finansjery.
 • 2016-05-15 13:40 | malpa-z-paryza

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  nic nas nie obroni przed nasza GLUPOTA NARODOWA!
 • 2016-05-15 13:47 | jakowalski

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  staryman (2016-05-14 18:19)
  Racja - ściągając do siebie amerykańskie instalacje wojskowe (które przecież nie służą do obrony Polski!) narażamy się tylko – w razie konfliktu – na atak ze strony Rosji. Bo przecież wszyscy doskonale wiedzą, przeciwko komu są te amerykańskie instalacje. Co wtedy zyskujemy? Nic. No, może dużo popiołu do użyźniania gleby – tyle, że mocno radioaktywnego.
 • 2016-05-15 13:47 | jakowalski

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  SŁOWIANIN STANISŁAW (2016-05-14 18:20)
  Też racja, jako że chowanie się za tą „tarczą” przypomina sprowadzenie do Polski (dokładniej na Mazowsze) zachodnich „misjonarzy” czyli krzyżackich „zakonników” w celu rozprawienia się z litewskimi dzikimi plemionami, co przecież zapoczątkowało Drang nach Osten w germańskim wydaniu.
 • 2016-05-15 13:47 | jakowalski

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Woytek (2016-05-14 19:13)
  Racja - położenie geograficzne Polski skazuje nas na dobre stosunki z sąsiadami, a nie wysługiwanie się awanturnikom, globalistom i spekulantom, którzy chcą Polskę ustawić w pozycji harcownika za poklepywanie po ramieniu aktualnych celebrytów politycznych i karierowiczów.
 • 2016-05-15 13:48 | jakowalski

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  z daleka (2016-05-15 07:04)
  Otóż to - nawet w tym najbardziej optymistycznym wariancie kiedy do gry wchodzi NATO i USA i przysłowiowo „leje Ruskich”, ten „zwycięski” konflikt kończymy i tak z kompletnie zdewastowanym krajem i co najmniej o połowę mniejszą liczbą ludności. Realistycznie zaś kończymy z radioaktywną pustynią na obszarze dzisiejszej Rzeczypospolitej Polskiej. :-(
 • 2016-05-15 13:48 | jakowalski

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Sztubak (2016-05-15 08:32)
  Też się z tobą zgadzam, jako iż husaria przynajmniej nie ściągnie na Polskę termonuklearnego (kontr)ataku ze strony Rosji, a może ona ściągnąć do nas sporo zamożnych turystów – zarówno ze wschodu jak też i zachodu.
 • 2016-05-15 14:13 | vandermerwe

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  @ z daleka,

  Zgadzam sie z tym, co Pan napisal. Tym bardziej, ze Polska i Polacy brali zdrowe ciegi w wyniku tak malo rozwaznych decyzji politycznych. Niemniej, jesli moge zwrocic uwage- prosze nie uzywac pojecia Ruscy, jest zwyczajnie obrazliwe i nie przynosi piszacemu chwaly.

  Pozdrawiam
 • 2016-05-15 21:28 | woytek

  Re:Czy tarcza na północno- zachodnich granicach Polski nas obroni?

  Umieszczenie tej bazy na przedmieściach Słupska / u Biedronia / jest dalekowzrocznym posunięciem strategicznym . Prezydent Duda prawdopodobnie przewiduje, że po zajęciu Skandynawii przyszłych agresor odpali te rakiety z krajów skandynawskich
  a może nawet z wyspy Borholm . To prognozowanie jest "jasnowidzeniem" wybiegającym daleko w przyszłość.
  A tak marzyliśmy o racjonalnie myślących elitach politycznych , a mamy rewers tej monety która nazywa się "kompradorski srebrnik".
 • 2016-05-15 22:31 | mopus11

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Zgadzam się ze wszystkimi komentarzami. (Ostatni 2016-05-15 14:30)
  2016-05-15 14:13 @vandermerwe Racja - prawidłowy termin to Rosjanie. Nie wiem skąd się pleni u nas termin Ruscy. W języku czeskim, owszem Ruscy jest nazwą prawidłową, ale u nas, jak słusznie pan zauważył zdecydowanie nie.
 • 2016-05-16 00:45 | z daleka

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  vandermerwe
  Ma Pan racje, ze nie powinno sie tak pisac o Rosjanach, pisze tak specjalnie nie po to by obrazic Rosjan ale po to by pokazac polska mentalnosc i arogancje ktora kaze patrzec z gory i z pogarda na duzo wiekszego i silniejszego sasiada, ktoremu przyslowiowo "ciagle sika sie na wycieraczke"
 • 2016-05-16 01:00 | z daleka

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Vandermerwe
  i jeszcze jedno:,uzywanie terminu Ruscy na innych forach np. Onet gwarantuje to ze przynajmniej Lud Bozy doczyta do konca opinie na temat co nas czeka gdy zaczniemy realizowac swoja historyczna misje na Wschodzie, slowo Rosjanie natomiast czesto wywoluje burze wyzwisk typu komuch, ruski troll itd.rusofobia w nszym kraju jest tak olbrzymia, ze ciezko jest dotrzec do mentalnosci Ludu Bozego piszac innaczej, ale oczywiscie macie wszyscy Panstwo racje, ze powinno pisac sie Rosjanie.
 • 2016-05-16 08:00 | axiom1

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  2016-05-15 14:13 | vandermerwe
  2016-05-15 22:31 | mopus11

  Przesadzacie. Gdyby to byla dyskusja na miedzynarodowym dyplomatycznym forum to tylko poprawnosc slowna byla by wymagana. Ale tu tak nie jest.
  Wiekszosc narodow ma wiele okreslen i nikt sie nie pieni. My mowimy Angole a oni Poles, albo mowimy Yankesi i Szwaby,.. W slowie Ruscy nie ma nic ofensywnego choc poprawnie jest Rosjanie.

  Zamiast sie zajac tematem czym jest debilizm polskich wladz w szukaniu konfliktu zbrojnego z Rosja z nadzieja ze wciagna w to Nato czyli daza do wojny USA-Rosja co oznacza zaglade Polski i swiata, wy zajmujecie sie blachostkami.
 • 2016-05-16 09:01 | axiom1

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Polska nieustannie dazy do konfliktu zbrojnego z Rosja. To juz 26 lat podzegania, szczucia i prowokacji. Bozy narod modli sie jaka katastrofe w Rosji. O wojne w ktora wplatane zaostanie Nato i USA.

  Budowa amerykanskiej bazy w Polsce i stacjonowanie obcych wojsk na terenie Polski sa niezgodne z Polska konstytucja. Nikogo to nie obchodzi.

  Obled w dazenieu do wojny jest znacznie silniejszy.

  W dzuzej czesci epidemia rusofobi w Polsce jest sterowana przez media ktore w 75% naleza do niemcow. Jest to elementem niemieckiej strategii rozbiorowej.

  W niedalekiej przyszlosci Niemcy poprosza Rosje o wycodfanie swego podpisu z Jalty i Poczdamu. I reszta sama sie stanie.

 • 2016-05-16 10:11 | arpopiel

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  I znowu PIS zle robi ??????autor tego artykuly jest chyba chory????
 • 2016-05-16 12:06 | jakowalski

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Mopus
  Ruscy to są Rusini, czyli głównie(mało)Rusini (inaczej Ukraińcy).
  Pozdrawiam
 • 2016-05-16 14:34 | znafca in spe

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  A mnie denerwuja "sowieci" i "łagry".
 • 2016-05-16 15:48 | vandermerwe

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  @ Z daleka,

  Dziekuje za wyjasnienie. Trudno sie z Panem nie zgodzic i w tej sprawie.


  Pozdrawiam
 • 2016-05-16 16:00 | vandermerwe

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  @ axiom1

  Mysle, ze pewna kultura wyslawiania obowiazuje zawsze i wszedzie. Nikt z nas nie lubi byc obrazanym. Jestem przekonany, ze krag czytelnikow polskiej prasy i komentarzy pod artykulami wykracza daleko poza granice Polski i na podstawie tej lektury wyrabia sobie opinie (niekoniecznie pozytywna) o Polsce i polskim spoleczenstwie.

  Pozdrawiam
 • 2016-05-16 16:05 | ecres

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Po pierwsze ,jak fajowo ,że na wschodzie Putin a nie Chruszczow.Ten ostatni chciał podłożyć świnie Kennedemu na Kubie.Bo czy Chruszczow pozwoliłby Obamie na kopanie 8 łopatami.Tragikomiczny widok.,jak to u Antoniego.W tedy o krok od naciśniecia guzika.Dziś lobby zbrojeniowe na zachodzie kwitnie ,na wschodzie wódz ma powód do scementowania narodu ,a jak zwykle Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi.
 • 2016-05-16 16:42 | maciekplacek

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Panie Swierczynski jezeli Redzikow bedzie lub juz jest na celowniku wyplowialych juz mocno krasnoarmiejcow, tak i oni i ich celowniki sa na celownikach natowskich. Kto szybszy ten lepszy. Ruskie "cruise missles", jakie sa dobre pokazala Syria. Rozbijaly sie gdzies w gorach setki km od celu. Co sie liczy to "boots on the ground" i miliony do lokalnej ekonomii.

  Rosja ma takie "prawo" nazywac sie Rosja jak Niemcy (niektorzy) Prusakami.
  Ani jedni, ani drudzy tego prawa nie maja, bazujac na znanych faktach historycznych. Wiadomo co niemieccy kolonisci zrobili z oryginalnymi Prusami, z Rosja to wyglada zupelnie inaczej.
  Rosja stala sie Rosja stosunkowo niedawno, bo pod koniec XVII w.
  Podczas powstania Kozakow, Chmielnicki szukal pomocy Moskwy w walce z Korona i jak to sie dzisiaj mowi "strzelil rebusa" i to na skale historyczna, tj. zawierzyl Moskalom (bardziej precyzyjna nazwa). Moskwa dorwala sie do Kijowa i jak to Moskwa, do wszystkiego tego co Kijow historycznie soba reprezentowal. Bez Kijowa nie ma Rosji, Rosja nie ma historii. Zadnej. Dlatego Rosja zrobi wszystko by miec Kijow w swoich granicach.
  Natomiast slowo "Rus" jest pochodzenia skandynawskiego. W Bizancjum dokad docierali Wikingowie, Grecy nazywali ich "Ruotsi" co znaczy "ci co wiosluja". Wszystko to mozna znalezc na stronach b. ciekawej ksiazki pt.:
  "The Gates of Europe", ktorej autorem jest prof. Serhii Plokhy. Podsumowujac: skoro jest rusofobia (optuje za rusodespicio) a nie rosjanofobia poprawnym jest Rusek, ruski, etc.
  A ze jakis vandermerwe sie obrazi ... Who cares.

  vandermerwe Jest pan takim blogowym "jehowym" sowieckiej ideologii. Nie pan jeden, ale jednym z wielu. Faktycznie caly ten blog to kuranty kremlowskie. Pamietam pana i panskie "opowiadania" jak to tow. Brezniew wysylal czarne dywizje Castry do Angoli by budowali przedszkola i biblioteki.
 • 2016-05-16 17:25 | Aspiryna

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  "W dzuzej czesci epidemia rusofobi w Polsce jest sterowana przez media ktore w 75% naleza do niemcow."

  A czy "Gazeta Wyborcza" (spolka "Agora"), ktora od dawna stoi na czele anty-rosyjskiej nagonki, nalezy do Niemcow???

 • 2016-05-16 17:43 | Slawomirski

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Tramp pomoze Polakom w finansowaniu odpowiednich dla Polski rakiet.

  Slawomirski
 • 2016-05-17 01:55 | Aspiryna

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  "Ruskie "cruise missles", jakie sa dobre pokazala Syria. Rozbijaly sie gdzies w gorach setki km od celu. Co sie liczy to "boots on the ground" i miliony do lokalnej ekonomii."

  I znowu pan fantazjuje? Tyle, ze fantazjowanie na poziomie gimnazjalisty!
 • 2016-05-17 01:57 | Aspiryna

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  "Tramp pomoze Polakom w finansowaniu odpowiednich dla Polski rakiet."

  Primo, Trump a nie "Tramp".
  Secundo, pan raczy zartowac!

 • 2016-05-17 06:10 | vandermerwe

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  @ maciek placek,

  " Pamietam pana i panskie "opowiadania" jak to tow. Brezniew wysylal czarne dywizje Castry do Angoli by budowali przedszkola i biblioteki. "

  Z laski swojej, prosze siegnac do tamtej dyskusji i zobaczyc co kto pisal. Jesli juz powoluje sie Pan na czyjes wypowiedzi nalezy robic to uczciwie.

  Pozdrawiam
 • 2016-05-17 10:11 | mopus11

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  2016-05-16 12:06 | @jakowalski
  Dziękuję. Pozdrawiam too.
  2016-05-16 16:00 | @vandermerwe
  Oczywiście, tak jak i ja nie chcę by ktoś nazywał mnie Polaczkiem.
  Pozdrawiam.
 • 2016-05-17 15:42 | maciekplacek

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Aspiryna
  Washington(CNN):
  "A number of cruise missiles launched from a Russian ship and aimed at targets in Syria have crashed in Iran, two U.S. officials told CNN Thursday. Monitoring by U.S. military and intelligence assets has concluded that at least four missiles crashed as they flew over Iran."
  Na zyczenie podam link i dorzuce slownik polsko-angielski.
  Go get some sleep.

  vandermerwe
  Wiem kim pan jest i co pan soba reprezentuje. Zupelnie mnie interesuje pojedynek na cytaty. Archiwa Polityki sa dostepne i do wgladu. Chce tylko panu i panu podobnych(axiom, leonid, slawomirski,etc), zebyscie sie laskawie nie wtracali w sprawy polskie.
 • 2016-05-17 18:11 | vandermerwe

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  @ maciekplacek,

  "Wiem kim pan jest i co pan soba reprezentuje"

  Pan raczy zartowac, nigdy w zyciu nie mielismy okazji sie spotkac. Moze Pana nie interesowac pojedynek na cytaty, niemniej przypisal Pan mej osobie pewne twierdzenia i winien Pan wykazc, ze ja tak wlasnie napisalem - jak sam Pan twierdzi, archiwa sa dostepne.

  Pozdrawiam
 • 2016-05-17 18:39 | Aspiryna

  Re:Czy amerykańska tarcza nas obroni?

  Panie "maciekplacek", jezeli CNN to jedyne panskie zrodlo, to dziekuje. Koniec dyskusji...

  P.S. Slownika nie potrzebuje, a panu radze zastanowic sie w jakim wlasciwie
  jezyku prezentuje swoje wywody, albowiem polsko-angielski "groch z
  kapusta" nie jest zbyt strawny!